Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-08-09
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
    Posts
    14

    Default Πρόβλημα Με Φούσκωμα

    Καλησπερααααα!! λοιπον sorry που θα ρωτησω κατι, και θα μου πειτε οτι υπαρχει στο φορουμ αλλα το προβλημα μου ειναι διαφορετικο. λοιπον ειμαι 1.84 79 κιλα...25 ετων. το προβλημα μου ειναι οτι ενω δεν εχω λοιπος στην κοιλια μου, (το σωματικο μου λιπος ειναι 11%) και μου φενονται οι κοιλιακοι...ολα καλα μεχρι εδω, εχω το εξης προβλημα..η κοιλια μου δεν ειναι επιπεδη, δηλαδη εινα πρισμενη, φουσκωμενη..φαινεται οτι εχω κοιλια, τι παζει?? καμια συμβουλη?? thanks!!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    α) μηπως οι κοιλιακοί σου είναι τουμπανο?
    β) μηπως οι κοιλιακοί σου είναι χαλαροί?
    για δες αυτο http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=2155

  3. #3

    Join Date
    25-02-08
    Location
    sparta, lakonia, Greece.
    Posts
    257

    Default

    Αν αυτό οφείλεται στο ότι οι κοιλιακοί σου είναι τούμπανο αυτό είναι καλό,χαλαροί σίγουρα δεν είναι εφόσον λές ότι είναι κομμάτια.Γιατί δεν κάνεις ένα τέστ δυσανεξίας?Μπορεί να έιναι τόσο απλό και να μην το έχεις σκεφτεί!

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    φίλε εγω παντως εχω δι αρκετες φορες κοιλιακους κομματια να μην είναι επιπεδοι, αλλα να φουσκωνουν απο κατω, φαντασου σαν μια μια μικρή μπακα με τετραγωνακια. Εχω επισης και παιδια με κοιλιακους τουμπανο, που μπορει να ειναι γραμμωμενοι αλλα με τη μπλουζα φενεται μια πρησμενη κοιλια.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kingofsparta1978

    Αν αυτό οφείλεται στο ότι οι κοιλιακοί σου είναι τούμπανο αυτό είναι καλό,χαλαροί σίγουρα δεν είναι εφόσον λές ότι είναι κομμάτια.Γιατί δεν κάνεις ένα τέστ δυσανεξίας?Μπορεί να έιναι τόσο απλό και να μην το έχεις σκεφτεί!
    </blockquote id=quote>
    Το δευτερο ειναι 100%

  6. #6
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    φίλε εγω παντως εχω δι αρκετες φορες κοιλιακους κομματια να μην είναι επιπεδοι, αλλα να φουσκωνουν απο κατω, φαντασου σαν μια μια μικρή μπακα με τετραγωνακια. Εχω επισης και παιδια με κοιλιακους τουμπανο, που μπορει να ειναι γραμμωμενοι αλλα με τη μπλουζα φενεται μια πρησμενη κοιλια.
    </blockquote id=quote>

    Παντως αν δεν κανω λαθος,και η αυξητικη το δημιουργει αυτο πολλες φορες, και οπτικα ειναι ασχημο.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-10-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Πολύ καλά ποσοστά λίπους, φίλε Βασίλη! Από γράμμωση στο υπόλοιπο σώμα πως πας, έχεις βάλει αερόβια στο προογραμμά σου? Αν καταναλώνεις καποια λιπαρά και δεν οξυγονώνεσαι με αερόβια πιθανόν να αποθηκεύονται ενδοκοιλιακά! Εκτός αν είναι αποτέλεσμα πολύ γυμνασμένων κοιλιακών και σχεδον παραμελημένων ραχιαίων. Υπάρχουν ανταγωνιστικοί μύες που κρατάνε σε ισορροπία το σώμα. Όσο καιρο κάνεις κοιλιακούς, τόσο κάνεις κ ραχιαίους?

  8. #8
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    αυτο το εχω και εγω παιδια και δεν οφειλεται σε ποσοστο λιπους,εγω πιστευω ειναι γενετικο το θεμα..

  9. #9
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    αυτο το εχω και εγω παιδια και δεν οφειλεται σε ποσοστο λιπους,εγω πιστευω ειναι γενετικο το θεμα..

  10. #10
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HERCrs

    Αν καταναλώνεις καποια λιπαρά και δεν οξυγονώνεσαι με αερόβια πιθανόν να αποθηκεύονται ενδοκοιλιακά!
    </blockquote id=quote>

    τι ενοείς?

  11. #11
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HERCrs

    Αν καταναλώνεις καποια λιπαρά και δεν οξυγονώνεσαι με αερόβια πιθανόν να αποθηκεύονται ενδοκοιλιακά!
    </blockquote id=quote>

    τι ενοείς?

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-06-10
    Location
    alexpoli
    Posts
    15

    Default

    και εγώ έχω αυτό το πρόβλημα δηλαδή ενώ είμαι σχετικά λεπτός η κοιλια πεταει.αν και έχω λίπος πετάει η κοιλια λες και έχω μέσα 10 μπίρες.οποτε δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.πως μετράω το σωματικό μου λίπος σε γιατρό?πάντως εχω φίλους που έχουνε παραπάνω λίπος από εμενα και δη πετάγεται η κοιλια όσο εμενα οποτε πιστεύω ότι είναι θέμα γενετικό αν και με πολύ προπόνηση και μείωση του λίπους πιστεύω να διορθωθεί έστω λίγο..α και να τονισο οτι ετσι ειναι και ο πατερας μου και παππους μου εχουνε δλδ καλο σωμα κανονικο με πολυ γραμωση στα ποδια αλλα η κοιλια αν και με λιγο λιπος πεταει..αν και εχω αρκετες διαφορες με τον πατερα μου στο σωμα...

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-10
    Posts
    54

    Default

    Ασχετο (σχεδόν) αλλά δεν μπορώ να μην το γράψω: Κάποτε ένας φίλος, κρασοπατέρας, με άθλια διατροφή, παρακολουθούσε μια συζήτηση που είχαμε για κοιλιακούς.
    Σε ένα σημείο της συζήτησης γυρίσαμε προς αυτόν για να δούμε τι θα πει.
    Αφού σήκωσε την μπλούζα και εμφανίστηκε το... όρος Σινά, έτριψε την κοιλία του και είπε:"Δεν ξέρω πόσους κοιλιακούς έχετε εσείς. Εγώ έχω έναν και... μεγάλο"
    Ε, μας ξέρανε...

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Pao34 δεν ξέρω τι λες αλλα στην φώτο που έχει τουλαχιστον τα σπάνε οι κοιλιακοί σου όπως και η "κοιλιά" σου..
    Παρεπιπτώντος και εμένα με βασανίζει το ίδιο πρόβλημα..Η κοιλια μου δν είναι επίπεδη..Μονο το πρωι που ειναι άδεια (το στομάχι ουσιαστικά) τείνει να μοιαζει με επίπεδη..Με το που φαω κατι ή πιω ,πεταγεται έξω ..Ξενερα τελείως και δεν ξέρω πως λύνεται αυτό ή απλα είναι γεννετικό και το αποδεχόμαστε..
    Επίσης υφίσταται ενδοκοιλιακό λίπος?Και αν ναι πως καταπολεμάται?
    Last edited by icsd; 15-06-10 at 22:52.

  15. #15
    Pumping Iron dorogoi's Avatar
    Join Date
    12-05-09
    Location
    Larisa, Greece.
    Posts
    414

    Default

    Άντε να πω και γω μια ιστορία περι φουσκώματος... Έχω ένα φίλο μάγειρα , οπότε όταν έχω όρεξη για σαβούρα πάω σπίτι του και φτιάχνει εκεί... οτι χαβουζομακαρονάδα υπάρχει. Εχει 2 καναπέδες και ενα τραπέζι στη μέση οπότε επειδή ξέρουμε οτι θα φάμε και θα ξαπλώσουμε πιανουμε απο ένα καναπέ και ...τα πηρούνια. Σαν τις γκαστρομένες μετά καθόμαστε να χωνέψουμε. Πριν κανα 2 μηνο... φτιάχνει εκεί ενα καζάνι φαι, το πλάκώνουμε και αράζουμε κλασικά. Όλα καλά μέχρι εκεί , ξαφνικά αρχίζει να έχει ταχυπαλμίες να ιδρώνει , να ρεύεται κτλ. Έγω γελούσα, αλλά κάποια στιγμη τον είδα πολυ αγχωμένο και μου είπε να πάρω τηλ. στο νοσοκομείο. Εγω ΔΕΝ μπορούσα να μιλήσω απτα γέλια, μόνο που τον έβλεπα να κρατάει την κοιλια και να κοντεύουν να του βγούν τα μακαρόνια απ'τα αυτιά. Τελικα , Τον πήγα στο νοσοκομείο και του έκαναν ένεση για να χωνέψει. Ρωτάω ένα γιατρό , είναι καλα? Λέει... ε παραλίγο να σκάσει απτο φαί. Το τι δουλεμα έχει φαι απο τότε δεν περιγράφεται....
    Itan treis kai meinan eksi

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-06-10
    Location
    alexpoli
    Posts
    15

    Default

    ναι οντός ακριβώς auto.η αλήθεια είναι όμως ότι έχω λίπος στην κοιλια ειδικά όταν κάθομαι γίνετε χαμός και κοιλια και στηθος.αν και όλοι μου λένε ότι είμαι κανονικός προς το αδύνατος.τελοσπάντων ελπίζω άμα χάσω το λίπος να πέσει γτ είναι κρίμα..ουσιαστικά έχω παρατήσει το θέμα των κοιλιακών και άρχισα με πλάτη και στήθος....

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    2

    Default φούσκωμα - αέρας ;

    xaxaxaxa. Επειδή εχω και εγώ ενα πρόβλημα με φουσκωματα μπήκα και διάβασα. Έσκασα στο γέλιο με το post του φίλου dorogoi :D. Αφού ακριβώς το ίδιο πράγμα έπαθε και ένας φιλος μου αλλά δεν τον πήγα στο νοσοκομείο απλά τον πότισα μια δυό σόδες και με το ρέψιμο ξεφούσκωσε χαλάρωσε το στομάχι του και ηρέμισε. Αυτός βέβαια δεν είχε πολύ ταχυκαρδία απλά δεν μπορούσε να πάρει αέρα έλεγε. Δεν ξέρω γιατι. Δεν είναι και πολύ αστείο βέβαια αλλα έριξα πολύ γέλιο. ;)
    Εγώ συνήθως έχω φουσκώματα μετά απο άσκηση, γυμναστίριο και διάφορες δραστηριότητες λόγο του στραβού διαφράγματος που διαθέτει η μύτη μου. Κατα την άσκηση για να πάρω σωστά τις αναπνοές ανοίγω το στόμα και καταπίνω χωρίς να το θέλω κάποια ποσότητα αέρα. Στο τέλος γίνομαι μπαλόνι νιώθω φουσκωμένος και τα παρατάω. Μάλλον το δικό μου πρόβλημα λύνεται μόνο με εγχήρηση.

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Να πω λιγο και γω το δικο μου
    Και μενα δεν ξερω αλλα ετσι ειναι... Βασικα για να πω την αληθεια η κοιλια μου ειναι μαλακια.. Πολυ παλακια... Μονο οταν φαω κααααπως σκληρενει... Δεν ξερω αλλα μηπως εχω πολυ λιπος ; Περιττο να πω οι κοιλιακοι δν φαινονται καθολου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •