Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Bodybuilding Newbie jack79's Avatar
    Join Date
    25-05-10
    Posts
    8

    Default Αερόβια Για Απώλεια Λίπους & Ποσότητα Πρωτεϊνης?

    Για απώλεια λίπους στο πρόγραμμά μου συμπεριέλαβα διάδρομο 45' (από Δευτέρα εώς και Παρασκευή)...θα ήθελα να μου πείτε τι πρωτείνη πρέπει να πάρω και σε τι ποσότητα.

    Ύψος 1,90
    Βάρος 95
    Ηλικία 30

  2. #2
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    [:-bigeyes] 45' αερόβια;;5 φορες την εβδομάδα; too much πιστεύω... συμβουλή : κάντο 3 φορές με μια κενη ενδιαμεσα...πχ Δ-Τ-Π
    τί εννοείς τί πρωτείνη;
    κάνεις διατρφή;
    με την διατροφή σου δεν πέρνεις αρκετή;
    πόσταρε μια τυπική μέρα τί τρώως πάνω κάτω...
    Obese To Fit

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ναι οντως 5 φορες ειναι παρα πολλες..3-4 φορες ειναι υπεραρκετο!!τωρα πρωτεινη τι ενοεις?αμα θες να παρεις παρε μια whey και εισαι μια χαρα.αλλα και παλι δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie jack79's Avatar
    Join Date
    25-05-10
    Posts
    8

    Default

    Πρωί: Βρώμη με γαλα 2%

    1,5 scoop πρωτείνης

    11:00 2 φέτες ψωμί ολικής με γαλοπούλα

    14:30 Σολομό ή τόνο ή Μπριζόλα μοσχ ή Μπιφτέκια ή Ψαρονέφρι ή Κοτόπουλο στήθος ή Φασολάκια ή Όσπρια
    με
    Ρύζι ή πατάτα βραστή
    με
    Λάχανο ή μαρούλι ή μπρόκολο ή κουνουπίδι ή βραστά χόρτα

    προπόνηση
    1,5 scoop πρωτείνης

    Βράδυ: μία σαλάτα με τόνο+μαρούλι+καλαμπόκι

    (3 λιποδιαλύτες/ημέρα)

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by jack79 View Post
    Πρωί: Βρώμη με γαλα 2%

    1,5 scoop πρωτείνης

    11:00 2 φέτες ψωμί ολικής με γαλοπούλα

    14:30 Σολομό ή τόνο ή Μπριζόλα μοσχ ή Μπιφτέκια ή Ψαρονέφρι ή Κοτόπουλο στήθος ή Φασολάκια ή Όσπρια
    με
    Ρύζι ή πατάτα βραστή
    με
    Λάχανο ή μαρούλι ή μπρόκολο ή κουνουπίδι ή βραστά χόρτα

    προπόνηση
    1,5 scoop πρωτείνης

    Βράδυ: μία σαλάτα με τόνο+μαρούλι+καλαμπόκι

    (3 λιποδιαλύτες/ημέρα)

    Όλα καλα...μια χαρά...η ερώτηση σου ποιά είναι ακριβώς;αφού πέρνεις ήδη πρωτεινη από ότι βλεπω.....πόσα γραμμάρια;;με αυτη την διατροφή που βλεπω και με γρηγορους υπολογισμούς στο περίπου εισαι στα ~140 γραμμάρρια;(αν η πρωτεινη ειναι καθαρη).εμένα μια χαρά με φαίνονται.εισαι στο 1.5 του βαρους σου περίπου...
    Last edited by zog89; 01-06-10 at 19:42.
    Obese To Fit

  6. #6
    Bodybuilding Newbie jack79's Avatar
    Join Date
    25-05-10
    Posts
    8

    Default

    η πρωτείνη δεν είναι καθαρή...
    Η παρατήρησή σου δηλαδή είναι ότι απλά πρέπει να μειωθεί η αερόβια?
    Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!
    Last edited by jack79; 01-06-10 at 19:57.

  7. #7
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by jack79 View Post
    η πρωτείνη δεν είναι καθαρή...
    ωπα ωπα ωπα...τί εννοείς;

    ναι εγω αυτο νομιζω καλο θα ηταν να την μειωσεις...για καλυτερο χρονο ξεκουρασης...και για να μην ''καεις''
    Obese To Fit

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    1-2 παρατηρήσεις από εμένα...

    Πρώτα για την αερόβια: Γιατί πέντε 45λέπτα την εβδομάδα είναι πάρα πολύ αερόβια; Γράμμωση δε κάνουμε; Χρειαζόμαστε την αερόβια ως πολύτιμο εργαλείο για να βελτιστοποιήσουμε τη καύση του λίπους. Προσωπικά κάνω 5 αερόβιες την εβδομάδα.

    Για τη διατροφή σου έχω ενστάσεις. Εφόσον λοιπόν θες να κάψεις λίπος πρέπει να συνδιάσεις και μια κατάλληλη διατροφή. Έτσι στο γεύμα των 11 κάνεις ένα ελλιπές γεύμα κατά τη γνώμη μου, ενώ στο μεταπροπονητικό και στο βραδυνό δεν έχεις υδατάνθρακα. Επίσης δεν έχεις κάποια πηγή καλού λίπους (εκτός του σολωμού) όπως το ελαίολαδο, έστω σε μια λογική μικρή ποσότητα. Εαν η πρωτεΐνη δεν είναι καθαρή τότε να την αλλάξεις για να μη πίνεις τσάμπα ζάχαρες.

    Τέλος αυτό που λέει ο φίλος Zog89 όσον αφορά το χρόνο ξεκούρασης (αν και θεωρώ πως δύο 24ώρα την εβδομάδα είναι αρκετά) θα μπορούσες να το κοιτάξεις όταν κατέβεις κι άλλο σε κιλά, σε λίπος και γενικότερα όταν θα προχωρήσει πολύ η προσπάθειά σου.

    Αυτά από εμένα, καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις!!!
    Last edited by Mazda 6; 01-06-10 at 20:45.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    1-2 παρατηρήσεις από εμένα...

    Πρώτα για την αερόβια: Γιατί πέντε 45λέπτα την εβδομάδα είναι πάρα πολύ αερόβια; Γράμμωση δε κάνουμε; Χρειαζόμαστε την αερόβια ως πολύτιμο εργαλείο για να βελτιστοποιήσουμε τη καύση του λίπους.
    +10[:-thumbu][:-thumbu]

  10. #10

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Πρώτα για την αερόβια: Γιατί πέντε 45λέπτα την εβδομάδα είναι πάρα πολύ αερόβια; Γράμμωση δε κάνουμε; Χρειαζόμαστε την αερόβια ως πολύτιμο εργαλείο για να βελτιστοποιήσουμε τη καύση του λίπους. Προσωπικά κάνω 5 αερόβιες την εβδομάδα.
    Σταύρο είχα γράψει το ίδιο ακριβώς, αλλά δεν πάτησα ποτέ το "submit" γιατί λέω ότι θα ανοίξουμε κουβέντα που δεν θα συμφωνεί κανείς με κανέναν! :)

  11. #11
    Bodybuilding Newbie Happy's Avatar
    Join Date
    13-09-09
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Έτσι στο γεύμα των 11 κάνεις ένα ελλιπές γεύμα κατά τη γνώμη μου, ενώ στο μεταπροπονητικό και στο βραδυνό δεν έχεις υδατάνθρακα.
    Απορία.. στο βραδυνό γιατί θέλουμε υδατανθρακα?

  12. #12
    Bodybuilding Newbie jack79's Avatar
    Join Date
    25-05-10
    Posts
    8

    Default

    Αν και δεν ασχολήθηκα ποτέ με τον τομέα αυτόν (παρ' ότι τελείωσα ΤΕΦΑΑ) ένα πράγμα που ήξερα από μικρός που ασχολούμουν με τον στίβο ήταν για καύση λίπους χρησιμοποιούμε μόνο την αερόβια...και για πιο γρήγορα αποτελέσματα τρέξιμο ή σχοινάκι. Δεν αντιλέγω στις πρώτες απαντήσεις και είναι σίγουρα σεβαστές...ίσως και δοκιμασμένες όπως όλες άλλωστε (θέλω να πιστεύω).Απλά πάντα ψάχνουμε το καλύτερο αποτέλεσμα!
    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και σίγουρα το ξέρετε λόγω εμπειρίας είναι σε πόσο καιρό περίπου θα εξαφανιστεί η "σκατοκοιλιά"?????????????? Και θα αρχίσει να διαφένεται γενικότερα κάποια αλλαγή στον σωματότυπο...
    Το μόνο σίγουρο πάντως όπως κατάλαβα όπως και σε κάθε άθλημα... είναι η υπομονή!

  13. #13

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Αυτό που θα έπρεπε να είχες μάθει φίλε jack από τα ΤΕΦΑΑ(που ακριβώς;) είναι ότι τίποτα δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη στο ανθρώπινο σώμα. Η αερόβια είναι ένα πανίσχυρο όπλο άλλα μπορεί και να καταστρέψει σώματα (όσο αναφορά την εμφάνιση πάντα) αν την χρησιμοποιήσεις καταχρηστικά. Βέβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα... :D Μπορεί να θέλει κάποιος να βγει κόκκαλο στην παραλία αρκεί να φαίνονται 2 κοιλιακοί, ενώ κάποιος άλλος απλά μυώδης. Επίσης, θα σε πρότρεπα στην προσπάθεια που κάνεις να χάσεις την "κοιλιά" σου, να δεις μια μεγαλύτερη εικόνα από την πρωτείνη, το λιποδιαλυτικό, και την αερόβια. Είναι προπόνηση-διατροφή-ξεκούραση, και είναι απολύτως συνδεδεμένα αν θέλει κάποιος να χτίσει κάτι καλό μακρυπρόθεσμα και μόνιμα.
    Πάντως μια φώτο σου πάντως θα βοηθούσε πολύ !

  14. #14
    Bodybuilding Newbie jack79's Avatar
    Join Date
    25-05-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by ikamak View Post
    ...Α) από τα ΤΕΦΑΑ(που ακριβώς;)...... Β) να δεις μια μεγαλύτερη εικόνα από την πρωτείνη, το λιποδιαλυτικό, και την αερόβια....
    Γ) Πάντως μια φώτο σου πάντως θα βοηθούσε πολύ !
    Α. Θεσσαλονίκη
    Β. τι εννοείς?
    Γ. αυρίο πρωί θα την ανεβάσω

  15. #15

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by jack79 View Post
    Β. τι εννοείς?
    Έγραψα
    Είναι προπόνηση-διατροφή-ξεκούραση, και είναι απολύτως συνδεδεμένα αν θέλει κάποιος να χτίσει κάτι καλό μακρυπρόθεσμα και μόνιμα.
    Εάν έχεις μια συνέπεια (δηλαδή διάρκεια) σε αυτά τα 3 οικοδομείς ένα άγαλμα με πολύ γερές βάσεις, το οποίο στο μέλλον σμιλεύεις κατα το δοκούν... Δε γίνεται όμως μια μέρα να ξυπνήσεις και επειδή διαπίστωσες στον καθρέπτη ότι έχεις κοιλίτσα να απαιτείς από τον εαυτό σου τον άλλο μήνα να βγείς κομμάτια στην παραλία.. Απλά ΔΕΝ γίνεται (με natural μεθόδους πάντα, φαντάζομαι γράφουμε υπό αυτό το ταβάνι).

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Σταύρο είχα γράψει το ίδιο ακριβώς, αλλά δεν πάτησα ποτέ το "submit" γιατί λέω ότι θα ανοίξουμε κουβέντα που δεν θα συμφωνεί κανείς με κανέναν! :)
    Κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά από την άλλη θα έπρεπε να πούμε και μια διαφορετική άποψη :)

    Quote Originally Posted by Happy View Post
    Απορία.. στο βραδυνό γιατί θέλουμε υδατανθρακα?
    Όταν κοιμάσαι και μάλιστα πολύ, 8ωρο ας πούμε, δεν πρέπει να έχεις κάνει ένα πλήρες βραδυνό; Πως θα τραφεί ο οργανισμός σου και πως θα καταπολεμήσεις το καταβολισμό; Διευκρινίζω πως όταν είμαστε στα τελειώματα της γράμμωσης και φτιάχνουμε τις τελευταίες λεπτομέρεις στο σώμα μας, τότε ίσως στο βραδυνό να μη φάμε υδατάνθρακα. Γενικά πάντως είμαι οπαδός της λήψης υδατάνθρακα σε όλα τα γεύματα της μέρας, εφόσον προπονούμαστε όπως πρέπει.

    Quote Originally Posted by jack79 View Post
    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και σίγουρα το ξέρετε λόγω εμπειρίας είναι σε πόσο καιρό περίπου θα εξαφανιστεί η "σκατοκοιλιά"?????????????? Και θα αρχίσει να διαφένεται γενικότερα κάποια αλλαγή στον σωματότυπο...
    Το μόνο σίγουρο πάντως όπως κατάλαβα όπως και σε κάθε άθλημα... είναι η υπομονή!
    Θα προσυπογράψω το post του Ikamak, και απλά θα προσθέσω πως η κοιλιά και τα χαμηλά της είναι εκείνα που φεύγουν τελευταία και επανέρχονται πρώτα δυστηχώς :) :) :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    1-2 παρατηρήσεις από εμένα...

    Πρώτα για την αερόβια: Γιατί πέντε 45λέπτα την εβδομάδα είναι πάρα πολύ αερόβια; Γράμμωση δε κάνουμε; Χρειαζόμαστε την αερόβια ως πολύτιμο εργαλείο για να βελτιστοποιήσουμε τη καύση του λίπους. Προσωπικά κάνω 5 αερόβιες την εβδομάδα.

    Για τη διατροφή σου έχω ενστάσεις. Εφόσον λοιπόν θες να κάψεις λίπος πρέπει να συνδιάσεις και μια κατάλληλη διατροφή. Έτσι στο γεύμα των 11 κάνεις ένα ελλιπές γεύμα κατά τη γνώμη μου, ενώ στο μεταπροπονητικό και στο βραδυνό δεν έχεις υδατάνθρακα. Επίσης δεν έχεις κάποια πηγή καλού λίπους (εκτός του σολωμού) όπως το ελαίολαδο, έστω σε μια λογική μικρή ποσότητα. Εαν η πρωτεΐνη δεν είναι καθαρή τότε να την αλλάξεις για να μη πίνεις τσάμπα ζάχαρες.

    Τέλος αυτό που λέει ο φίλος Zog89 όσον αφορά το χρόνο ξεκούρασης (αν και θεωρώ πως δύο 24ώρα την εβδομάδα είναι αρκετά) θα μπορούσες να το κοιτάξεις όταν κατέβεις κι άλλο σε κιλά, σε λίπος και γενικότερα όταν θα προχωρήσει πολύ η προσπάθειά σου.

    Αυτά από εμένα, καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις!!!
    οταν ειπα οτι ειναι υπερβολη το εγραψα με το σκεπιτκο παρολο που δεν το τονισα(λαθος μου) για υψηλης εντασης αεροβιο(HIIT). προσωπικα δεν πιστευω οτι 45 λεπτα σε βαθμο δυσκολιας >70% αεροβιο σε συνδυασμο με βαρη μπορει να ωφελησει σε κατι εκτος απο υπερπροπονηση..το να κανεις 3 σκληρες αεροβιες και 2 χαλαρες με βρισκει απολυτα συμφωνο!!

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    οταν ειπα οτι ειναι υπερβολη το εγραψα με το σκεπιτκο παρολο που δεν το τονισα(λαθος μου) για υψηλης εντασης αεροβιο(HIIT). προσωπικα δεν πιστευω οτι 45 λεπτα σε βαθμο δυσκολιας >70% αεροβιο σε συνδυασμο με βαρη μπορει να ωφελησει σε κατι εκτος απο υπερπροπονηση..το να κανεις 3 σκληρες αεροβιες και 2 χαλαρες με βρισκει απολυτα συμφωνο!!
    Έτσι κι αλλιώς η HIT δεν έχει τόση διάρκεια. Αλλά για να επιμείνω λίγο (ορίστε Γιάννη, ξέφυγε η κουβέντα ΧΑΧΑΧΑΧΑ), αεροβία με ταχύτητα περίπου 6 με κλίση περίπου 5 για 45 λεπτά την εβδομάδα, θεωρείς πως είναι υπερπροπόνηση και όχι η μέγιστη καταβαλόμενη αερόβια για καύση λίπους;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Έτσι κι αλλιώς η HIT δεν έχει τόση διάρκεια. Αλλά για να επιμείνω λίγο (ορίστε Γιάννη, ξέφυγε η κουβέντα ΧΑΧΑΧΑΧΑ), αεροβία με ταχύτητα περίπου 6 με κλίση περίπου 5 για 45 λεπτά την εβδομάδα, θεωρείς πως είναι υπερπροπόνηση και όχι η μέγιστη καταβαλόμενη αερόβια για καύση λίπους;
    η HIIT δεν εχει διαρκεια εχει ενταση που ειναι πιο "σκληρο" για μενα.. στον ρυθμο που βαζεις για εναν μεσο προς λιγο εμπειρο αθλητη ειναι μια χαρα.και εγω ετσι κανω οταν μπαινω σε γραμμωση αλλα 3 φορες γιατι τρεχω εκτος γυμναστηριου περισσοτερο.για εναν αρχαριο ομως το θεωρω πολυ!!

  20. #20
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Εγώ αν θέλει κάποιος να χάσει λίπος δεν το θεωρώ πολύ. Εξαρτάται βέβαια και από το αποτέλεσμα που θέλει ο καθένας, όπως είπε και ο Πέτρος.

  21. #21
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    η HIIT δεν εχει διαρκεια εχει ενταση που ειναι πιο "σκληρο" για μενα.. στον ρυθμο που βαζεις για εναν μεσο προς λιγο εμπειρο αθλητη ειναι μια χαρα.και εγω ετσι κανω οταν μπαινω σε γραμμωση αλλα 3 φορες γιατι τρεχω εκτος γυμναστηριου περισσοτερο.για εναν αρχαριο ομως το θεωρω πολυ!!
    Ενώ η δεύτερη αερόβια δεν έχει ένταση;! Επίσης πως συγχέουμε την υπερπροπόνηση με την καύση λίπους;

    Νομίζω ότι στο 95% των περιπτώσεων όποιος γραμμώνει, με την κυριολεκτική έννοια του όρου, δεν είναι νομίζω αρχάριος. Αλλά και πάλι, αρχάριος, υπέρβαρος κάποια κιλά, καπνιστής ίσως, ούτε τη μια αερόβια θα βγάλει, ούτε τη ΗΙΙΤ. Μιλάω από θέμα αντοχής και όχι υπερπροπόνησης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    τι να σου πω μπορει να εχεις δικιο..δεν εχω ασχοληθει πολυ με αεροβια καθως παντα επαιζα στα επιθυμητα ποσοστα λιπους και 2-3 φορες την εβδομαδα αεροβιο ηταν αρκετο για μενα σε περιοδο γραμμωσης καθως με κουραζε αρκετα(λογικα επειδη δεν εχω συνηθισει)..

  23. #23
    Bodybuilding Newbie Happy's Avatar
    Join Date
    13-09-09
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Όταν κοιμάσαι και μάλιστα πολύ, 8ωρο ας πούμε, δεν πρέπει να έχεις κάνει ένα πλήρες βραδυνό; Πως θα τραφεί ο οργανισμός σου και πως θα καταπολεμήσεις το καταβολισμό; Διευκρινίζω πως όταν είμαστε στα τελειώματα της γράμμωσης και φτιάχνουμε τις τελευταίες λεπτομέρεις στο σώμα μας, τότε ίσως στο βραδυνό να μη φάμε υδατάνθρακα. Γενικά πάντως είμαι οπαδός της λήψης υδατάνθρακα σε όλα τα γεύματα της μέρας, εφόσον προπονούμαστε όπως πρέπει.
    ok.. Απλώς είχα στο νου μου περισσότερο τα πρωτεΐνη-λιπαρά για βραδυνο.

    Ευχαριστω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ποσοτητα πρωτεινης...help
    By giannislgp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-09, 00:13
  2. Ποσότητα Πρωτείνης
    By tsofras in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-05-07, 20:51
  3. Πρωινή Αερόβια Προπόνηση Για Απώλεια Λίπους
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 29-01-05, 01:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •