Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-11-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default Μέλι ή Γλυκόζη-Δεξτρόζη Μεταπροπονητικά;

    ερωτηση απλη

    μπορουμε στο μεταπροπονητικο shake να αντικαταστησουμε τα γραμμαρια της γλυκοζης-δεξτροζης με 1-2 κουτ του γλυκου μελι για παραδειγμα??.
    υπαρχει το αναλογο αποτελεσμα ή υπαρχει μεγαλη διαφορα λογω ζαχαρης??

    επισης..στο φαρμακειο μου ειπαν οτι πουλανε χυμα γλυκοζη..ποση ποσοτητα να παρω?.και γενικα μπορω να εμπιστευτω την χυμα του φαρμακειου ή υπαρχει καποια πιο συγκεκριμενη??

  2. #2
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Το μεγαλύτερο ποσοστό σακχάρων στο μέλι είναι φρουκτόζη, οπότε δεν είναι το ίδιο. Αλλά γενικά μην κολλάς με τις σκόνες. Εγώ πάντως δεν μπορώ μετά την προπόνηση να κάτσω και να πιω ζάχαρη... Δεν μου πάει ψυχολογικά...

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    1:Το μέλι αποτελείται από 70-80% από σάκχαρα, κυρίως γλυκόζη και φρουκτόζη και έχει μεγάλη θρεπτική αξία, αφού απορροφάται άμεσα από τον ανθρώπινο οργανισμό (1 κουταλιά της σούπας μέλι αποδίδει στον οργανισμό 64Κcal).Μια τυπική όμως ανάλυση δίνει : γλυκόζη 34%, φρουκτόζη 41%, σουκρόζη 2.4%, & νερό 18.3%...για μένα μια χαρά κάνει...μην κολλας σε λεπτομέριες ομως...
    2:Μια χαρά είναι η γλυκοζη-δεξτροζη απο το φαρμακείο...και επίσης πολύ φθηνή...~5 ευρα το κιλό πάνω κάτω...πάρε ανάλογα όσο χρειάζεσαι...
    Obese To Fit

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Το μεγαλύτερο ποσοστό σακχάρων στο μέλι είναι φρουκτόζη, οπότε δεν είναι το ίδιο. Αλλά γενικά μην κολλάς με τις σκόνες. Εγώ πάντως δεν μπορώ μετά την προπόνηση να κάτσω και να πιω ζάχαρη... Δεν μου πάει ψυχολογικά...
    ουτε εμενα!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    ειναι καθαρα θεμα προσωπικων στοχων...εαν εισαι σε bulking phase τοτε κανενα προβλημα ειτε φας δεξτρο ειτε μελι κτλ εαν φυσικα γραμμωνεις τοτε εκει αλλαζει το θεμα

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-11-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Το μεγαλύτερο ποσοστό σακχάρων στο μέλι είναι φρουκτόζη, οπότε δεν είναι το ίδιο. Αλλά γενικά μην κολλάς με τις σκόνες. Εγώ πάντως δεν μπορώ μετά την προπόνηση να κάτσω και να πιω ζάχαρη... Δεν μου πάει ψυχολογικά...

    εκει ειναι το θεμα και το δικο μου..ψυχολογικα δεν μου ερχετε να ριξω γλυκοζη στο shake..οποτε λεω μια κουτ. μελι και οκ..παντως τη δουλεια του τι κανει..λεω να παρω κανα κιλο γλυκοζη να πειραματιστω και βλεπουμε..

  7. #7
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Δηλαδή αν σε bulking phase φας άσπρο ψωμί, δεν θα βάλεις μύες ή μήπως δεν θα αναπληρωθεί το γλυκογόνο;
    Δεν μιλαώ βεβαίως για άτομα που κάνουν διπλές προπονήσεις κλπ, γιατί εκεί ίσως παίζει κάποιο ρόλο η δεξτρόζη...

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προτιμώ πάντως τη γεύση του μελιού... ειδικά το πρωί στο πιτάκι ασπραδιών-βρώμης-κανέλας είναι όλα τα λεφτά!!! Δοκιμάζοντας τη γλυκόζη στο σέικερ με πρωτεΐνη δε μου άρεσε τόσο...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Δηλαδή αν σε bulking phase φας άσπρο ψωμί, δεν θα βάλεις μύες ή μήπως δεν θα αναπληρωθεί το γλυκογόνο;
    Δεν μιλαώ βεβαίως για άτομα που κάνουν διπλές προπονήσεις κλπ, γιατί εκεί ίσως παίζει κάποιο ρόλο η δεξτρόζη...
    και το λευκο ρυζι κανει...

  10. #10
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ε ναι αυτό εννοώ...

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-01-10
    Location
    thes/niki, thes/niki, Greece.
    Posts
    4

    Default

    Πάνω σε αυτό και η ερώτηση....μπορώ να πέρνω γλυκόζη μόνο (μετά την προπόνηση εννοείται) και πόση;Επίσης πως,διαλυμένη σε νερό;ηΗ γλυκόζη στα super market είναι ίδια με αυτή στα φαρμακεία,είναι δλδ το ίδιο πράγμα ή είναι διαφορετικό;

  12. #12

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    1:Το μέλι αποτελείται από 70-80% από σάκχαρα, κυρίως γλυκόζη και φρουκτόζη και έχει μεγάλη θρεπτική αξία, αφού απορροφάται άμεσα από τον ανθρώπινο οργανισμό (1 κουταλιά της σούπας μέλι αποδίδει στον οργανισμό 64Κcal).Μια τυπική όμως ανάλυση δίνει : γλυκόζη 34%, φρουκτόζη 41%, σουκρόζη 2.4%, & νερό 18.3%..
    Πού τη βλέπετε ρε παιδιά τη μεγάλη θρεπτική αξία στο μέλι; 99.9% είναι στην πραγματικότητα ζάχαρη και νερό.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    grf το μελι οντως εχει τεραστια θρεπτικη αξια.τα ξερω απο τον παππου μου,που ηταν παραγωγος μελιου πολλες δεκαετιες,εβγαζε 1-2 τονους καθε χρονο.εκτος απο σακχαρα και νερο εχουν πολλες ουσιες που εχουν βρεθει μεσα στο μελι.πανω απο 100 αναλογα και που παραγεται,σε ποια χωρα.μεσα το μελι περιεχει μεταλλα,βιταμινες,αμινοξεα,ενζυμα και αλλες ουσιες ευεργετικες για τον ανθρωπο.μιλαω παντα για μελι σοβαρης παραγωγης και σε περιοχη με σωστα ανθη,που δεν ψεκαζονται κτλ. απο τα παλια χρονια οπως θα γνωριζεις το ειχανε και σαν φαρμακο για πληγες και τετοια δηλαδη,λειτουργει και σαν αιμοστατικο και καθαριζει και τις πληγες.τελος παντων δεν ειναι απλα ζαχαρι και νερο το μελι.ειναι ολοκληρη τεχνη.μονο και μονο αν σκεφτεις οτι για ενα κιλο πρεπει να πανε σε 3-4 εκατομυρια λουλουδια οι μελλισες καταλαβαινεις οτι ειναι κατι παραπανω :P .Πολυ το ανελυσα τεσπα!

  14. #14

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    grf το μελι οντως εχει τεραστια θρεπτικη αξια.τα ξερω απο τον παππου μου,που ηταν παραγωγος μελιου πολλες δεκαετιες,εβγαζε 1-2 τονους καθε χρονο.εκτος απο σακχαρα και νερο εχουν πολλες ουσιες που εχουν βρεθει μεσα στο μελι.πανω απο 100 αναλογα και που παραγεται,σε ποια χωρα.μεσα το μελι περιεχει μεταλλα,βιταμινες,αμινοξεα,ενζυμα και αλλες ουσιες ευεργετικες για τον ανθρωπο.μιλαω παντα για μελι σοβαρης παραγωγης και σε περιοχη με σωστα ανθη,που δεν ψεκαζονται κτλ. απο τα παλια χρονια οπως θα γνωριζεις το ειχανε και σαν φαρμακο για πληγες και τετοια δηλαδη,λειτουργει και σαν αιμοστατικο και καθαριζει και τις πληγες.τελος παντων δεν ειναι απλα ζαχαρι και νερο το μελι.ειναι ολοκληρη τεχνη.μονο και μονο αν σκεφτεις οτι για ενα κιλο πρεπει να πανε σε 3-4 εκατομυρια λουλουδια οι μελλισες καταλαβαινεις οτι ειναι κατι παραπανω :P .Πολυ το ανελυσα τεσπα!
    Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά σκεφτόμαστε καθόλου τι γράφουμε; Ρε συ perakis, κάθεσαι και μου λες ακριβώς όσα λένε αυτοί που το πουλάνε. Κάτσε δες μόνος σου όμως, ψάξε ακριβώς τα συστατικά του μελιού, σε τι ποσότητες πιστεύεις ότι περιέχονται όλα αυτά τα μέταλλα, βιταμίνες, αμινοξέα, ένζυμα κτλ;

    Δες: http://www.nutritiondata.com/facts/sweets/5568/2

    και βάλε μια τυπική ποσότητα που θα έτρωγες, π.χ. 1 κουταλιά της σούπας, και μετά δες εκεί που λέει βιταμίνες και μέταλλα. Όλα μηδέν είναι και 11 mg κάλιο. Και οι αιμοστατικές ιδιότητες του μελιού δεν έχουν να κάνουν με κάτι μαγικό που περιέχει το μέλι, απλά είναι ένα παχύρρευστο υγρό, γι'αυτό σταματάει τη ροή του αίματος ή την ανάπτυξη βακτηρίων (τους κόβεις το οξυγόνο ουσιαστικά) αν το βάλεις πάνω σε πληγή.

    Ναι, το μέλι έχει κάποιες βιταμίνες κτλ, αλλά είναι σε απειροελάχιστη ποσότητα. Αυτό το οποίο κάνει το μέλι "καλό" είναι ότι είναι ένα ελάχιστα επεξεργασμένο προϊόν - άρα σε γενικές γραμμές ιδιαίτερα καθαρό από οποιαδήποτε υπολείμματα κατά τη βιομηχανική επεξεργασία. Επίσης, είναι πιο γλυκό από τη ζάχαρη και άρα μπορούμε να χαρούμε κάτι γλυκό, τρώγοντάς το σε μικρότερη ποσότητα. Και έχει και ωραία γεύση σίγουρα η οποία αλλάζει όπως είπες και εσύ από την προέλευση και την ποιότητά του.

    Αλλο αυτό όμως αυτά, και άλλο να το έχουμε αναγάγει ως κάτι ιδιαίτερα θρεπτικό και φάρμακο και οτιδήποτε άλλο.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    τα μελια του εμποριου χωρις καμια εξερεση εχουν παρα πολυ ζαχαρη και ειναι αχρηστα για εμενα...ο κοσμος τα τρωει κ νομιζει οτι κατι εκανε..........τα μελια τα γνησια απο ιδιωτες ειναι ενα κλικ ας πουμε καλητερα....και μαλιστα αυτα που ειναι ελαχιστα γλυκα ειναι ακομα καλητερα..........εγω αν δεν παρω μελι γνησιο δεν τρωω καθολου...........κριμα ειναι να δινεις τοσα λευτα για ζαχαρη.......

  16. #16
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    Kαθαρα προσωπικη αποψη,αλλα ο καλυτερος υδατανθρακας μεταπροπονητικα ειναι το waxy maize.Μηδαμινη ποσοτητα σακχαρων,δεν κανει spike στην ινσουλινη,σε χορταινει απιστευτα,και λεγεται οτι ειναι ο,τι πιο γρηγορα απορροφησιμο συμφωνα με πολλες ερευνες(βεβαια οι ερευνες ποικιλουν αναλογα με το ποιος τι κανει και τι συμφεροντα εχει,αλλα σιγουρα υπαρχει μεγαλη δοση αληθειας σε αυτο)
    Last edited by savage; 05-06-10 at 01:46.

  17. #17
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Και το waxy vol από phd είναι επίσης πολύ καλός υδατάνθρακας για μετά την προπόηση

  18. #18
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    αυτο πινω και γω χαχα

  19. #19
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    φιλε grf αυτα που σου λεω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου,ουτε μου τα ειπε καποιος τυχαιος που πουλαει μελι.τα ξερω απο τον παππου μου που εβγαζ 30 χρονια σχεδον μελι και εχει στειλει για αναλυσεις πολλες φορες μελι.
    το site που μου λες ειμαι σιγουρος οτι περνει ενα μελι εμποριου που ουδεμια σχεση εχει με τα αγνο μελι που παραγεται σε χωρια π.χ.μονο να σκεφτεις οτι καποιοι απο 1 κιλο μελιου αγνου βγαζουν 10κιλα μελι χυμα που πουλιετε στα σουπερμαρκετ και το ονομαζουν αγνο μελι αυθαιρετα!οι συγκεντρωσεις σε στοιχεια σημαντικα για τον ανθρωπο ειναι σε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες αν συγκρινεις ενα αγνο μελι με ενα του σουπερ μαρκετ.τελος παντων οπως και να εχει εγω το τιμώ δεοντος 3-4 φορες την εβδομαδα.και καλο να μην μου κανει εχει φοβερη γευση οπως ειπες!

    *δε θελω να νομιζεις οτι ειμαι εμπορος μελιου τιποται και οτι προωθω το αγνο παρθενο μελι.αχαχαχαχαχαχαχ,λογιστικο γραφειο εχω ο ανθρωπος.

  20. #20
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Quote Originally Posted by savage View Post
    Kαθαρα προσωπικη αποψη,αλλα ο καλυτερος υδατανθρακας μεταπροπονητικα ειναι το waxy maize.Μηδαμινη ποσοτητα σακχαρων,δεν κανει spike στην ινσουλινη,σε χορταινει απιστευτα,και λεγεται οτι ειναι ο,τι πιο γρηγορα απορροφησιμο συμφωνα με πολλες ερευνες(βεβαια οι ερευνες ποικιλουν αναλογα με το ποιος τι κανει και τι συμφεροντα εχει,αλλα σιγουρα υπαρχει μεγαλη δοση αληθειας σε αυτο)
    to vitargo ειναι πιο ''γρηγορο'' αλλα και πιο ακριβο δυστηχως!

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-10
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    9

    Default

    egw re paidia pou rwthsa se farmakeia den eixan dextrozh...k telika anagastika na parw ths warriorlab to "carbo-up"...mou fainetai polu m*** omws..exei 30 gr zaxarhs k 60 udatanthraka(dextrozh-maltodextrozh-frouktozh)..kai kati allo pou thelw na rwthsw..xerei kaneis mhpws uparxei kapoio topic g notheia sta sumplhrwmata diatrofhs??

    **Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες και κόσμια. Είναι κανόνας του φόρουμ**
    Last edited by Kardoula; 07-06-10 at 21:07.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δεξτρόζη=Γλυκόζη???Απορία
    By nikoskor in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-04-06, 18:21
  2. γλυκοζη,δεξτροζη ή ζαχαρη?
    By ckiriako in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-06, 01:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •