Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default Βοήθεια Με Τη Διατροφή Μου Για Μυική Αύξηση

    ειμαι 18 χρονων..1.90 υψος και 80 κιλα ασχολουμαι με γυμναστικη 1.5χρωνο κ με κικ μποξιν αλλο 1 ο στοχος μ ειναι να παω στα 85-90 κιλα μυικα....το προβλημα ειναι οτι τα χανω ευκολα κ τα βαζω δυσκολα...η διατροφη μ ειναι ακρετα προσεγμενη.. κ το σωμα μ ειναι σε καλη κατασταση αλλα χρειαζομαι κ αλλο...θα σας γραψω την διατροφη μ πιο κατω για να μ πειτε τι να αλλαξω κ τι να βαλω...7 το πρωι πινω την πρωτεινη με 1 η 2 φετες με μελι κ καρυδια, στης 10-11 τρωω ενα ψωμακι με κασερι,γαλοπουλα κ μαρουλι...το μεσημερι οτι υπαρχει στο σπιτι...το απογευμα στης 5-6 ξανα ψωμακι με κασερι,γαλοπουλα κ μαρουλι... κατα της 8 τρωω κανα αυγο η οτι ειχαμε το μεσημερι κ κατα της 9.30-10 κανω γυμναστικη κ μετα πινω παλι την πρωτεινη ογκου...λογου οτι απτης 7 το πρωι μεχρι της 8 κ καμια φορα αρκετα πιο αργα ειμαι στην δουλεια δν μπορω να εχψ τπτ αλλο μαζι...αμα μπορειτε να μ δωσεται κ συμβουλες για αλλεσ τροφες ολα ειναι δεκτα....
    Last edited by Alejandro; 04-06-10 at 14:48.

  2. #2
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    εγεινε δν εχω προβλημα

  3. #3
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Καλως ηρθες κατ'αρχην :-)
    Το θεμα της αυξησης μυικου ιστου δεν ειναι ουτε απλο,ουτε γρηγορο και ειδικα σε ατομα σαν εσενα-και εμενα μαζι-που παιρνουν δυσκολα,αλλα χανουν ευκολα.Στα sticky διατροφης σιγουρα θα βρεις γνωμες και αρθρακια για να βελτιωσεις ή να ξεκινησεις νεα διατροφη
    Στην ηλικια που εισαι,ο,τι και να φας καλο θα σου κανει,αρκει να ειναι ποιοτικο(κομμενα πιτογυρα,πιτσες,γλυκακια κτλ,αλλα αυτα μαλλον τα προσεχεις λογω kickboxing),συχνο(καθε τρεις-τεσσερις ωρες)και καλα συνδυασμενο(οχι π.χ μακαρονια /πατατες και ψωμι)
    Στην θεση σου θα ετρωγα καλυτερο πρωινο(το εχει αναγκη και ο οργανισμος σου,αλλα και τα σπορ που κανεις)..π.χ κουακερ με μελι,γαλα,με ενα scoop πρωτεινη μεσα(γιαμ!)..στο δεκατιανο θα προσθετα φρουτο(π.χ μπανανα)..στο μεσημεριανο θα κοιταγα μαζι με τον υδατανθρακα να βαλω μεσα και πρωτεινη(ψαρι,αυγο,κρεας,κοτοπουλο)σαλατα...απογευματινο μπορεις να φας,εφοσον σ'αρεσει το αυγο περισσοτερα,πες στην μητερα σου να σου φτιαξει μια ομελετα με εναν-δυο κροκους και διπλασια ασπραδια,ή κοπανα ενα σεικερ πρωτεινης και ενα φρουτο(μπανανα,αχλαδι,μηλο) μετα το gym κρατα το μεταπροπονητικο σεικερ με πρωτεινη-δεξτροζη,αλλα μετα ενα δυωρο καλο φαι.
    Βαλε φρουτα στην διατροφη,πρασιναδα(σαλατες) ξηρους καρπους για τα καλα λιπαρα,προσοχη με τις πρωτεινες ογκου,μπορει να βρεθεις με μπακα χωρις να το καταλαβεις..
    Αυτα τα λιγα,σιγουρα δεν ειμαι και ο καθ'υλην αρμοδιος,τα παιδια εδω μεσα ειναι επιστημονες και θα βοηθησουν οσο και οπου μπορουν.Σκαρωσε ενα προγραμμα διατροφης/προπονησης και ποσταρε το να παρεις γνωμες...
    Καλες προπονησεις,καλη υπομονη:-)

  4. #4
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    καταρχην ευχαριστω πολλυ...το ξερω οτι θελει υπομονη κ σωστη διατροφη γιαυτο κ θα ψαξω να βρω διαφορες συμβουλες..οσο για το προγραμμα επειδη δν με πολυ κοφτη :-P εννοεις να γραψω τι ασκησεις κανω κ τι τρωω σε καθημερινη βαση να φανταστω..?

  5. #5
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Alejandro View Post
    καταρχην ευχαριστω πολλυ...το ξερω οτι θελει υπομονη κ σωστη διατροφη γιαυτο κ θα ψαξω να βρω διαφορες συμβουλες..οσο για το προγραμμα επειδη δν με πολυ κοφτη :-P εννοεις να γραψω τι ασκησεις κανω κ τι τρωω σε καθημερινη βαση να φανταστω..?
    ε,πιθανον..απο την αλλη,εαν δεν σε πολυ-κοφτει γιατι ποσταρεις και ζητας γνωμες και βοηθεια;Αν ηθελα να σε μαλωσω θα ελεγα οτι βαριεσαι να ψαξεις,μπηκες σε ενα forum για bb(για να λες στην παρεα"γραφω εκει ρε σεις") και ζητας ετοιμες και δοκιμασμενες λυσεις...εν τελει για το ΔΙΚΟ σου σωμα προκεται φιλε μου καλε,τα δικα μας τα παλεουμε λιγακι:-)
    Εντελως φιλικα ετσι;ειπα "εαν" οχι "θα ";-)

  6. #6
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλύτερα φίλε Alehandro μια απλή whey και βάζεις εσύ τους υδατάνθρακες..ποιο οικονομική λύση και αποφεύγεις τον κίνδυνο μπάκας..θα πρέπει να τονιστεί ότι σ κάθε γεύμα πρέπει να υπάρχει πρωτείνη και σίγουρα αφού θες όγκο υδατάνθρακας..

  7. #7
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    το δεν με πολυ κοφτει το ειπα για πλακα τεσπα δεν πειραζει...παντα δουλευω για τον ευατο μ κ το ξερω ο ιδιος κ ειμαι ατομο σιωπηλο της παρτης μ μονο...διαβαζω πολλα τοπικ εδω μεσα απλα θελω να παρω καποιες πληρ για εμενα για τι οπως ειπες προκειται για το δικο μ σωμα γιαυτο κ ζηταω πληρ κ αποψης για να της εχω μεσα στο μυαλο μ απο ατομα π ασχολουνται με αυτο π κανω κ εγω αλλα ειναι πολυ πιο εμπειροι[:-basketball]....
    Last edited by Alejandro; 04-06-10 at 21:36.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Καθαρή Μυική Μάζα
    By dimke in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 01-04-10, 06:08
  2. Βοήθεια με τη διατροφή μου για αύξηση μυών !!
    By gym_fan in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 27
    Last Post: 03-03-08, 05:35
  3. Αερόβια άσκηση-Μυική αύξηση--Μύθοι και Αλήθειες...
    By PetexHLS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-05, 20:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •