Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 39
  1. #1
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default Πρόβλημα Στον Καρπό!

    εδω κ ενα 20ημερο εχω προβλημα με το καρπο μεν τωρα εχει φυγει ο πονος(οχι εντελος εχω ενα μικρο τσιμπημα) αλλα θελω να μαθω αν μπορω να κανω βαρη...η θα με επανελθει κ παλι θα με εκτος....λιγο βοηθεια για να ξερω τι να κανω...[:-banghead]
    Last edited by Alejandro; 05-06-10 at 15:09.

  2. #2
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    πιο πολυ με ενοχλει στης ασκησης δικεφαλου...στης αλλες σχεδον καθολου

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άστο να ξεκουραστεί και μη το ζορίζεις μην έχεις χειρότερα.. Αν δεις ότι μετά από μέρες επιμένει το τσίμπημα πήγαινε σε ένα γιατρό. Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.

  4. #4
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    κ εγω ελεγα να κανω σημερα αλλα με σταματησες...θα το αφησω κ απο εβδομαδα θα επισκευτω ενα γιατρο αμα δν μ εχει περασει,ευχαριστω πολυ

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    παρε και κανενα περικαρπιο..και εμενα μου ποναγε πολυ σε ασκησεις πιεσεων και φοραγα για 2 μηνες συνεχομενους περικαρπιο οταν πηγενα gym και απο τοτε δεν με εχει ξαναπιασει!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Μήπως οταν ανεβάσεις στις πιέσεις η γενικά στις ασκήσεις δικεφάλου σπάς τον καρπό?Ο καρπός δεν πρέπει να κουνιέται για αυτό μάλλον σε πονάει...

  7. #7
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    το τσιμπημα το απεκτησα απο προπονηση kick boxing δεν εδεσα τα χερια μ με μπανταζ κ πανω σε επαφη αρχησε να με ποναει..περικαρπιο φοραω απλα θελω να παρω καποιες γνωμες γτ θελω να κανω λιγα βαρη...χανια μπορει να εχεις δικιο σε αυτο π λες αλλα δεν νομιζω...στης καμψεις αλτηρων με τσιμπαει πιο πολυ

  8. #8

    Default

    Που ακριβώς σε πονάει ? Δώσε μου ένα παράδειγμα(κάποια φωτό από διαδίκτυο πχ), γιατί πρόσφατα απέκτησα κάτι αντίστοιχο.
    Last edited by Kimbo Slice; 05-06-10 at 17:42.
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Παιδιά, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο.. Ας το αφήσει λίγες μέρες να χαλαρώσει και μετά αν δει πως τσιμπάει ακόμα πάει στο γιατρό.

  10. #10
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    http://www.e-hospital.gr/images/stor...gglioweb23.jpg (η φωτο ειναι προχηρει αλλα θα σου δωσω να καταλαβεις) στο σημειο π κλεινει ο καρπος προς τα πανω

  11. #11
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    καρδουλα εχεις δικιο απλα λεω να κανω λιγο γτ ποδια δεν μπορω αλλο κ απο εβδομαδα παω σε γιατρο για να ειμαι σιγουρος

  12. #12

    Default

    Αν κατάλαβα καλά ίσως έχεις οξεία τενοντίτιδα, όπως και γω. Πάνε τσέκαρε το στον γιατρό και αν είναι τενοντίτιδα θα σου δώσει αντιφλεγμονόδη, πόσιμα ίσως και κανένα τοπικό.
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  13. #13
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.
    πόσες φορές το έχω πει αυτό...!!! [:-angel]
    [:-bouncy]
    Obese To Fit

  14. #14
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    zog δικιο εχεις αλλα...απο εβδομαδα θα παω σε γιατρο κ ευχομαι να περασει...μια ερωτηση ακομα αμα κανω βαρη πειραζει?(λογικα ναι να φανταστω)
    Last edited by Alejandro; 05-06-10 at 19:16.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Ναι σταμάτα τα βάρη τελείως..μν καταπονείς τον καρπό σου κ μετά προκύψουν διάφορα άλλα..

  16. #16
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    ευχαριστω πολυ....θα αραξω στα αυγα μ τελικα
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Στο κάτω κάτω δν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο σώμα σου..μια βδομάδα είναι και θα περάσει..

  18. #18
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    και εγω ειχα το ιδιο πανω κατω...ειδικα οταν ειχα δικεφαλους πεθαινα...εκανα μπαρα ορθιος και την στιγμη που την αφηνα στο πατωμα...πεθαινα απο τον πονο...να ειναι καλα το περικαρπιο!!!!με εσωσε....μια βδομαδα έξω+περικαρπιο ειναι η θεραπεια...
    Obese To Fit

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Φίλε η φωτογραφία που έχεις βάλει είναι από γάγγλιο στον καρπό.Αυτό το πρόβλημα έχεις?Εμένα μου παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα πριν 1 μήνα περίπου που έβγαλα αυτό το εξόγκωμα της φωτογραφίας και πήγα σε γιατρό και μου έκανε κάπως μαύρη την ψυχή.Καταρχήν εδώ και 1 χρόνο είχα τσιμπήματα κατά διαστήματα στον πήχη όταν έκανα βάρη,έκανα παύση 1,5 μήνα περίπου και μετά συνέχισα με ελάστικο επίδεσμο μόνο να κάνω βάρη κι έτσι δεν είχα πρόβλημα,αλλά αν δοκίμαζα χωρίς θα ένιωθα τσιμπήματα.

    Ώσπου πριν 1 μήνα έκανα την βλακεία να μην κάνω μια φορά ζέσταμα και να μπω κατευθείαν στα βάρη γιατί με πίεζε ο χρόνος κι έπρεπε να φύγω και το επόμενο πρωί είχα πόνους και την είκονα της φωτογραφίας πάνω.Πήγα σε γιατρό,διάβασα τα πάντα στο ιντερνετ,ρώτησα φίλους γνωστους τι ξέρουνε για την περίπτωση και γενικώς δεν άκουσα θετικά σχόλια.Ο γιατρός μου είπε ξεκούραση κι αν σηκώνω βάρη να πάρω ένα περικάρπιο με ενίσχυση(το πήρα)και ένα αντιφλεγμωνώδες,το actisuny.Moυ είπε επίσης ότι όσο και να το ξεκουράσω πολύ δύσκολο να φύγει από μόνο του χωρίς χειρουργείο,το οποίο μετά ακόμα κι αν το κάνω υπάρχει μια πιθανότητα να το ξαναβγάλω,συν το ότι το χειρουργείο στον καρπό δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα όσον αφορά μετά την ανάρρωση και το πόσο καιρό θα πρέπει να λείπεις από την δουλειά ειδικά αν κάνεις κάποια χειρονακτική εργασία.

    Έτσι κι εγώ έχω βρεθεί μπροστά σε αδιέξοδο,το άφησα 15 μέρες με αέρόβια μόνο κοιλιακούς και πόδια και φυσικά και περικάρπιο,καμιά ιδιαίτερη βελτίωση,έχω τσιμπήματα που ξεκινάνε από τον πήχη μέχρι και το ύψος του καρπού,όχι τπτ τρομεροί πόνοι απλά τσιμπήματα,την προηγούμενη βδομάδα δεν κρατήθηκα έκανα στήθος και πλάτη αλλά με σαφώς αρκετά λιγότερα κιλά κι όχι τις ιδιαίτερα βαριές ασκήσεις,μόνο όργανα,η κατάσταση του έμεινε σταθερή δεν άλλαξε κάτι.Και δεν ξέρω τώρα τι να κάνω γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν είναι κάτι που περνάει από μόνο του και δεν μπορώ να διανοηθώ καν ότι πάει αυτό ήταν,να κόψω τα βάρη για πάντα.

    Αν κάποιος έχει ξανακούσει για παρόμοια περίπτωση ας αναφέρει κάτι.

  20. #20
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    η εικονα ηταν για να δωσω να καταλαβει ο kimbo π εχω το προβλημα...οχι οτι εχω το ιδιο προβλημα με την εικονα ηταν μια που βρηκα στο ιντερνετ προχηρη...δεν την επαθα απο γυμναστικη αλλα απο προπονηση σε kick box κ εδω κ ενα 20ημερο μπορει κ παραπανο ειμαι εντελος ανηκανος...κανω αεροβια κ κοιλιακους αλλα απο εβδομαδα παω σε γιατρο...οντος ειναι προβλημα με την ιδια γτ ειμαι εντελος κουλος κ δν μπορω να βοηθησω σε πολλα πραματα..οσο για μενα δεν νομιζω να εχω το ιδιο προβλημα με εσενα(ευχομαι εστω)γτ την πατησα... φιλε egw καλη ανοραση κ σε εσενα κ σ ευχομαι τα καλυτερα...περαστικα σου

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Περαστικά και σ εσένα φίλε και μακάρι να πάνε όλα καλά.Είναι πάντως τεράστια πίκρα να πηγαίνεις γυμναστήριο μόνο για αερόβια και να βλέπεις τους γύρω σου να κάνουνε βάρη κι εσύ να προσπαθείς να κρατηθείς.Εγώ δεν άντεξα κι έσπασα.

  22. #22

    Default

    Λοιπόν φίλε, τι νέα έχουμε ? Πήγες σε γιατρό ?
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  23. #23
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    τενοντιτιδα εχο..πηρα κατι αντεφλεγμονεδες(xefo rapid) κ χεκουρασι ειπε κ παγο... θα με βγαλει κανα 2μηνο εξω συνολικα κ ευχομαι οχι παραπανο...γτ αρχιζω να εχω προβλημα σιγα σιγα...(ψυχολογικα) :-P...

  24. #24

    Default

    Χμμμ .... δυστυχώς είχα δίκιο. Περαστικά φίλε. Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο φάρμακο και κατά πόσο είναι αποτελεσματικό βέβαια όπως φαίνεται είναι ψιλοσοβαρό για να σε αφήνει έξω εκτός τόσο πολύ. Εμένα μου δωσε aceclofenac αρχικά και δεν με έπιασε(πολλά πράγματα πάνω μου δεν δουλεύουν) και σήμερα μου έγραψε Celebrex, το πιο δυνατό από την έρευνα που έκανα για το θέμα. Αν δεις ότι δεν σε πιάνει ενημέρωσέ τον να σε γράψει κάτι άλλο. Και πάλι περαστικά. Θα σε ενημερώσω κιόλας πως πάω με το συγκεκριμένο για να ξέρεις τι παίζει.
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  25. #25
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    φιλος με πιανει ο πονος σε 2-3 ασκησεις δκεφαλο μονο...δεν θα κατσω τοσο εκτος κ τωρα ετοιμαζομαι για γυμν σε πιο χαλαρους ρυθμους για να παρω κ λιγο τα πανο μ...κ αμα συνεχισει θα παω ξανα δεν νομιζω να γινει χειροτερα αλλα δεν ξερω κ αμα γινει καλυτερα...ειδη εχει χαλαρωση ο πονος..ευχαριστω κ περαστικα κ σε σενα..θα μιλαμε για να βλεπω πως πας κ εσυ κ παλι περαστικα σ...

  26. #26

    Smile

    Ευχαριστώ πολύ. Μια συμβουλή γιατί πραγματικά το έχω ψάξει το θέμα, εφόσον έχεις πρόβλημα και για να σου λέει 2 μήνες φαίνεται ψιλοσοβαρό μην πηγαίνεις γυμναστήριο. Πάρε ρεπό εντελώς, μην το χρησιμοποιείς καθόλου να ξεκουραστεί εντελώς. Έχω διαβάσει ότι αρκετοί έκαναν κάτι αντίστοιχο ή το παραμέλισαν ή δεν το πρόσεχαν όσο έπρεπε και κατέλειξαν η τεντονίτιδα να γίνει τεντονόση(χρόνια τενοντίτιδα δλδ) και να τους μείνει "κουσούρι" εφόρου ζωής. Επίσης μην σε ξεγελάει ότι δεν πονάει όσο πόναγε, όσο το χέρι έχει τσιμπήματα, το νιώθεις κάπως "αδύναμο" και υπάρχει περιορισμός σε κάποιες κινήσεις πρόσεχέ το. Φιλικά πάντα γτ έχω διαβάσει πολλά για να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα επί σειρά ετών. Αναμένω updates !
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  27. #27
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by Alejandro View Post
    τενοντιτιδα εχο..πηρα κατι αντεφλεγμονεδες(xefo rapid) κ χεκουρασι ειπε κ παγο... θα με βγαλει κανα 2μηνο εξω συνολικα κ ευχομαι οχι παραπανο...γτ αρχιζω να εχω προβλημα σιγα σιγα...(ψυχολογικα) :-P...
    μαλλον εδω δεν τα ειπα καλα για να καταλαβεις τι εννοω η δεν τα ειπα καθολου καλα τεσπα...αυτη ειπε καμια 1-2 εβδομαδες ξεκουραση αλλα εγω ειπα συνολικα καμια 2 μηνες με σαλτσα κ μουσταρδα...εκανα πλατη κ δεν ειχα προβλημα...παντος δεν μπορω να το ξεκουρασω γτ η δουλεια μ ειναι χειρονακτηκη..οποτε κ η γυμν δεν θα το βλαψει παραπανο...:-)

  28. #28

    Default

    Α τώρα κατάλαβα. Πάντως όπως είπα και παραπάνω όσο λιγότερη επιβάρυνση τόσο γρηγορότερη ανάρρωση και αποφυφή από το να γίνει τεντονόση.
    MyProtein 5% Discount Code: MP194637

  29. #29
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    φιλε Kimbo αποτι καταλαβαινω το προβληματακι με αφηνει κ το χερι εχει αρχισει να χαλαρωνει κ να μ δινει την δυνατοτητα να κανω πιο πολλες κινησεις επιτελους οποτε απτο καλο στο καλυτερο....εσενα πως παει η καταστα καλυτερα η τα ιδια?

  30. #30
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα,αλλα μετα εκατσα 10 μερες εκτος και μετα συνεχισα με ενεργητικη ξεκουραση κι εφυγε.Περαστικα και καλες προπονησεις!
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με εκτέλεση άσκησης στον πάγκο
    By sunset in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 25-10-09, 15:06
  2. Πόνος στον καρπό απο άσκηση για δικέφαλους
    By MitsosDude in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 16-06-09, 02:43
  3. Πρόβλημα στον λαιμό
    By elferin in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-06, 08:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •