Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default Καλυτερη Καυση λιπους

    Καλησπερα,μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με την καυση λιπους οπως καταλαβατε!
    Λοιπον gym παω 3 φορες την εβδομαδα,στηθος-δικεφ,πλατη-τρικ,ποδια-ωμους.
    θελω να ρωτισω το εξης: επειδη ειμαι στο 21-22% λιπος ειπα να ξαναρχισω αεροβια που εκανα πριν 4 μηνες
    και να συνεχισω κανονικα ογκο που κανω 6 μηνες τωρα.ειναι καλυτερα να τρεχω διαδρομο μετα τα βαρη που
    παω 3 φορες την εβδομαδα ή την επομενη μερα?δλδ δευτερα βαρη τριτη αεροβια τεταρη βαρη κ.ο.κ.
    ποτε θα καιω καλυτερα λιπος?αν για παραδειγμα μετα τα βαρη κανω 30λεπτα τρεξιμο διαδρομο ή αν την επομενη
    μερα το απογευμα κανω 30-40λεπτα διαδρομο χωρις να εχω κανει βαρη τπτ πριν?
    ρωταω γιατι εχω και διαδρομο σπιτι μου που μπορω να κανω.δε νομιζω πως ειναι σωστο να κανω αεροβια καθε μερα ετσι?ή οχι?
    το ιδανικο για εσας πιο θα ηταν?και κατι τελευταιο απο οταν αρχισαν ογκο πριν 6 μηνες δεν εχω παρει κιλα σε βαρος αντε μισο κιλο
    να εχω παρει.μου ειπε απλα στο γυμναστηριο οτι δεν ειναι απαραιτητο γιατι ειχε μεγαυτερο ποσοστο λιπους οταν πηγα και μου εκανε
    λιπομετρηση και με τη γυμναστικη αυξησα τους μυς και μειωσα το λιπος γιαυτο δεν εχω παρει βαρος.ειμαι 1.73 66κιλα.ισχυει κατι τετοιο?
    και παλι 1000 ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!
    Άκης

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άκη πρέπει να ξέρεις ότι μεγαλύτερο ρόλο στη καύση του λίπους παίζει το τι διατροφή κάνεις. Αφού είσαι όμως μόλις 66 κιλά εγώ θα σου πρότεινα το εξής:

    Να κάνεις μια καθαρή και αυστηρή διατροφή όγκου, με μόνο ένα ελεύθερο γεύμα την εβδομάδα και την αερόβιά σου να την κάνεις 4 φορές την εβδομάδα, πάνω από 20λεπτο, το πρωί με άδειο στομάχ (υπάρχει σχετικό άρθρο στο φόρουμ για την ευεργετική πρωινή αερόβια), εφόσον έχεις διάδρομο στο σπίτι σου.

    Επιμένω όμως να κοιτάξεις καλύτερα το θέμα της διατροφής. Ένα θέμα που δε θα πρέπει να μας απασχολεί μόνο στη γράμμωση.

    Ότι κι αν επιλέξεις, καλή επιτυχία!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    +1 στο Σταυρο...
    Φιλε μια ερωτηση απο μενα.Εισαι σιγουρος οτι το λιπος σου ειναι τοσο ψηλα?Παντως οπως και να χει και γω προτεινω ελαφρα υπερθερμιδικη διατροφη με μονο καθαρες τροφες και ταυτοχρονα συχνη αεροβια.Ενταξει αν δεν εχεις διαδρομο μπορεις να την κανεις στο γυμναστηριο μετα τα βαρη..Ειναι αμαρτια στα 66 κιλα να καθεσαι να παιδευεσαι να αδυνατισεις..Μπορεις σιγα σιγα να μειωνεις λιπος και να βαζεις μυς.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  4. #4
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Συμφωνώ με τον Σταύρο για τη διατροφή, αλλά οι 4 φορές πρωινή αερόβια μου φαίνεται πολύ! Θα πρέπει δηλαδή ή να κάνεις διπλές προπονήσεις (το απόγευμα βάρη) ή να κάνεις 4 αερόβια και 3 βάρη άρα 7 φορές την εβδομάδα συνεχόμενα χωρίς off...

    Αυτό μου φαίνεται αρκετά εξαντλητικό για το επίπεδό σου. Η δικιά μου γνώμη είναι να κάνεις 3 φορές βάρη όπως το έχεις και βάλε και 2 φορές αερόβια ή μετά τα βάρη ή άλλη μέρα (είτε πρωινή είτε όχι)... Βλέπεις πως πάει μετά και κρίνεις πως θα το διαμορφώσεις!

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Συμφωνώ με τον Σταύρο για τη διατροφή, αλλά οι 4 φορές πρωινή αερόβια μου φαίνεται πολύ! Θα πρέπει δηλαδή ή να κάνεις διπλές προπονήσεις (το απόγευμα βάρη) ή να κάνεις 4 αερόβια και 3 βάρη άρα 7 φορές την εβδομάδα συνεχόμενα χωρίς off...

    Αυτό μου φαίνεται αρκετά εξαντλητικό για το επίπεδό σου. Η δικιά μου γνώμη είναι να κάνεις 3 φορές βάρη όπως το έχεις και βάλε και 2 φορές αερόβια ή μετά τα βάρη ή άλλη μέρα (είτε πρωινή είτε όχι)... Βλέπεις πως πάει μετά και κρίνεις πως θα το διαμορφώσεις!
    Η σκέψη μου για τις 4 φορές αερόβιας είναι το μεγάλο ποσοστό λίπους. Γιατί ο Άκης είπε ότι βρίσκεται περίπου στο 21, ποσοστό αρκετά μεγάλο ακόμα και για τον όγκο, που πρέπει να αντιμετωπιστεί λιγάκι σε συνδιασμό με τη καθαρή διατροφή. Άσε που για μένα 20-25 λεπτά αερόβια δε το θεωρώ "διπλή αερόβια"...

    Υ.Γ. Δε μιλάω σαφώς για τρέξιμο... μιλάω για γρήγορο περπάτημα σε κλίση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Αρχικά να πω ότι συμφωνώ με την πρόταση του Σταύρου (μάζντα) αλλά αν και μόνο αν δεν σε βολεύουν οι 4 πρωινές τότε μπορείς να κάνεις 3 μέρες βάρη και ενδιάμεσά του 3 μέρες αερόβια. Έτσι σου μένει και μια μέρα για ξεκούραση.

    Όπως και να χει, όσες μέρες αερόβιας και να βάλεις μην ξεχνάς ότι θέλει και την ανάλογη διατροφή. Ότι καταναλώνεις να είναι λιγότερο από τις ημερήσιες ανάγκες σου.

    Αλλά φίλε με 1.73 και 66 κιλά μου φαίνεται λιγάκι παράξενο το 20%-21% λίπος που λες.
    Είσαι σίγουρος?
    ο καθρέπτης τι λέει?
    η εικόνα του εαυτού σου αρέσει?

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Σεργιε και εγω αν δεις πιο πανω τον ρωτησα ακριβως το ιδιο..Μου φαινεται λιγο παραξενο βασικα..Αν εχει την καλωσυνη ο φιλος ας μας πει πως κατεληξε στο 21%(εννοω αν καιτι λιπομετρηση εκανε,αν το υπολογισε με το ματι κτλ)
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  8. #8
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    παιδια καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας!οσο για το ποσοστο λιπους που με ρωτησατε τι να σας πω, λιπομετρηση εκανα στο γυμναστηριο με το κλασικο το μηχανημα που εχουν με τα ηλεκτροδια.δεν ξερω τη ποσοστο σφαλματος εχει ;/ .οσο αφορα το σωμα μου Σεργιε απο οταν αρχισα παλι το γυμναστιριο περυσι το μαιο μετα απο 1μιση χρονο που το ειχα σταματησει ειδα μεγαλη διαφορα ειδικα οταν αρχισα την διατροφη το σεπτεμβρη για 1η φορα σε συνδιασμο με την γυμναστικη.λιπος καταλαβαινω οτι εχω καποιο ποσοστο στο κλασικο σημειο γυρω απο την κοιλια χωρις να εχω κοιλια βεβαια.τωρα σε χερια ποδια δε νομιζω να εχω τοσο γιατι τα χερια μου ειναι γενικα σφικτα,δεν ειναι χαλαρα,τι να πω εκτος αν δεν το καταλαβαινω που δε νομιζω.απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειμαι ιδια κιλα +500γραμμαρια παραπανω απο οταν αρχισα ογκο,βεβαια δεν επερνα συμπληρωματα πρωτεινης εχω 20 μερες που περνω μεταπροπονητικα,εχοντας σαν αποτελεσμα να μην περνω τις σωστες ποσοτηττες πρωτεινης + το πρωι πολλες φορες ποω περνω 15-20γραμμαρια συνολο,γιατι δε μπορω τα αυγα τοσο.

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άκη δε ξέρω εαν το έχεις κάνει ήδη αλλά σου προτείνω να κάνεις ένα topic στην ανάλογη ενότητα, να μας πεις τι διατροφή κάνεις, γιατί όταν είσαι σε όγκο τόσο καιρό θα έπρεπε να πάρεις πιο πολλά κιλά.

    Και ακόμη κάτι που δεν ξέρω εαν έχεις κάνει ήδη... βγάλε μερικές φωτογραφίες σου στην αναλογή ενότητα πάλι, ώστε να καταλάβουν και τα παιδιά που ρωτούν παραπάνω σε τι σημείο βρίσκεται το σώμα σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    παιδια καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας!οσο για το ποσοστο λιπους που με ρωτησατε τι να σας πω, λιπομετρηση εκανα στο γυμναστηριο με το κλασικο το μηχανημα που εχουν με τα ηλεκτροδια.δεν ξερω τη ποσοστο σφαλματος εχει ;/ .οσο αφορα το σωμα μου Σεργιε απο οταν αρχισα παλι το γυμναστιριο περυσι το μαιο μετα απο 1μιση χρονο που το ειχα σταματησει ειδα μεγαλη διαφορα ειδικα οταν αρχισα την διατροφη το σεπτεμβρη για 1η φορα σε συνδιασμο με την γυμναστικη.λιπος καταλαβαινω οτι εχω καποιο ποσοστο στο κλασικο σημειο γυρω απο την κοιλια χωρις να εχω κοιλια βεβαια.τωρα σε χερια ποδια δε νομιζω να εχω τοσο γιατι τα χερια μου ειναι γενικα σφικτα,δεν ειναι χαλαρα,τι να πω εκτος αν δεν το καταλαβαινω που δε νομιζω.απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ειμαι ιδια κιλα +500γραμμαρια παραπανω απο οταν αρχισα ογκο,βεβαια δεν επερνα συμπληρωματα πρωτεινης εχω 20 μερες που περνω μεταπροπονητικα,εχοντας σαν αποτελεσμα να μην περνω τις σωστες ποσοτηττες πρωτεινης + το πρωι πολλες φορες ποω περνω 15-20γραμμαρια συνολο,γιατι δε μπορω τα αυγα τοσο.
    Συμβουλή μου είναι να μην κολάς σε νούμερα, δηλαδή, στο τι έδειξε η λιπομέτρηση ή η ζυγαριά. Όπως λες και εσύ και απότι καταλαβαίνω είσαι γενικά πιο γυμνασμένος απ' όταν άρχισες και απλά έχεις το κλασικό σωσίβιο στην κοιλιά.
    Στα κιλά έμεινες ίδιο (500γρ δ είναι τίποτα) οπότε μάλλον έχανες λίπος και ταυτόχρονα έπαιρνες μύες.
    Προσωπικά, δεν θα τρελαινόμουν τόσο πολύ με το λίπος (εκτός και αν μιλάμε για κοιλιά όχι κοιλίτσα).
    Ακολούθησε την συμβουλή του Σταύρου, πόσταρε διατροφή, προπόνηση, φωτογραφίες ώστε να ακούσεις και πιο ειδικές συμβουλές.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, έμφαση στη διατροφή, αερόβια μην πέσεις με τα μούτρα στην αρχή γιατί θα κουραστείς και σωματικά και ψυχολογικά και πάνω απ'όλα υπομονή(και επιμονή).

  12. #12
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    ευχαριστω και παλι παιδια.θα βαλω λοιπον αεροβια το πρωι με αδειο στομαχι 3 φορες την εβδομαδα 20-25λεπτα για αρχη στο διαδρομο που εχω σπιτι τις μερες που δεν παω γυμναστηριο και στην πορεια θα το παω σταδιακα 40 λεπτα χαλαρο τρεξιμο.θα ποσταρω και την διατροφη μου αυριο αν βρω χρονο να τη φτιαξω,το προγραμμα που ακολουθω το ειχα βαλει παλια με τη βοηθεια σας το ειχα φτιαξει και γενικα πιστευω οτι ειναι πολυ καλο,τουλαχιστον καταλαβαινω οτι κανει δουλεια αφου πιανονται οι μυς φουλ. μετα απο πολυ διαβασμα το ειχα βγαλει με αλλαγει ολων των ασκησεων εκτος απο 1 σε ολες τις ομαδες ανα 2 εβδομαδες.
    και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια σε ολους :)
    Ακης

  13. #13

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Φιλε perakis λιπος καις με το να εχεις αρνητικο θερμιδικο ισοζυγιο , μυς κρατας με τα βαρη οποτε εισαι καλυμμενος, οποτε αν τα κανεις αυτα μπορεις να μην κανεις καθολου αεροβια. Οι θερμιδες που θα καψεις απο το λιπος στην αεροβια ειναι πραγματικα ελαχιστες , τα ωφελη της αεροβιας εινα μεγαλα αλλα ειναι κυριως καρδιαγγειακης φυσης.

  14. #14

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    Φιλε perakis λιπος καις με το να εχεις αρνητικο θερμιδικο ισοζυγιο , μυς κρατας με τα βαρη οποτε εισαι καλυμμενος, οποτε αν τα κανεις αυτα μπορεις να μην κανεις καθολου αεροβια. Οι θερμιδες που θα καψεις απο το λιπος στην αεροβια ειναι πραγματικα ελαχιστες , τα ωφελη της αεροβιας εινα μεγαλα αλλα ειναι κυριως καρδιαγγειακης φυσης.
    Πολύ σωστά.

  15. #15
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Ρυθμός στο τρέξιμο που συντελεί στη μέγιστη καύση λίπους;
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων

  16. #16
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Υπαρχουν τυποι....
    Κατα κανονα 120-140 παλμους.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie Svein's Avatar
    Join Date
    29-10-09
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18

    Default

    Το κολυμπι πως το βρισκετε για αεροβια? ισχυει οτι παραληλα βοηθαει και την ενδυνάμωση ?

  18. #18
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Υπαρχουν τυποι....
    Κατα κανονα 120-140 παλμους.
    PowerBuilderi, ευχαριστώ.

    σχετικά με το κολύμπι το θεωρώ πολύ καλή αερόβια και στα μεγάλα του πλεονεκτήματα εκτός του ότι δροσίζεσαι είναι ότι δεν επιβαρύνει τις αρθρώσεις.
    Τώρα σχετικά με την ενδυνάμωση, πρέπει να είναι συνέπεια της βελτίωσης της φυσικής κατάστασης.
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Άσκηση και Καύση Λίπους
    By veggeto in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-18, 17:38
  2. Καύση Λίπους Τοπικά
    By magman in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-08, 01:21
  3. ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ
    By ribo7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-07, 05:54
  4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ
    By ribo7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-02-07, 10:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •