Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 57
  1. #1
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default Τελευταίο Γεύμα και Ύπνος

    Καλησπερα παιδια.
    Σκεφτομουν χθες ενω ετρωγα το τελευταιο γευμα της ημερας κατα ποσο ειναι καλο να τρωμε πριν κοιμηθουμε, με το σκεπτικο οτι το στομαχι θα κανει την πεψη ολο το βραδυ και δεν θα "ξεκουραστει". Εγω π.χ. τρωω 4 φορες την εβδομαδα τη μερα που παω gym ενα γιαουρτακη 200γρ και 20γρ αμυγδαλα-φουντουκια για τελευταιο γευμα. Αυτο το τρωω καπου 30λεπτα πριν παω για υπνο.Ειναι καλο αυτο ?μηπως πρεπει να τελευταιο γευμα να ειναι πχ 2 ωρες πριν τον υπνο?μηπως πρεπει να βγαλω πχ τους ξηρους καρπους που χωνευονται πιο δυσκολακαι να αφησω το γιαουρτακι μονο?Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας παιδια!

    Ακης

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Και με τη λογική να το πάρουμε, γεύμα με γεύμα διαφέρει. Άλλο να φάμε μια μακαρονάδα και άλλο ένα γιαούρτι με λίγους ξηρούς καρπούς. Δε πιστεύω πως θα χεις πρόβλημα, μπορείς άνετα να πας για ύπνο[:-apple]

  3. #3
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Γιαουρτάκι με cottage και μια χούφτα ξηρούς καρπούς..

  4. #4
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Μην το σκέφτεσαι έτσι.
    Σκέψου ότι δίνεις σωστή,ποιοτική πρώτη ύλη στον οργανισμό που όσο κοιμάσαι θα την χρησιμοποιεί για τις βασικές και υποστηρικτικές λειτουργίες του καθώς και την εναπόθεση στους μυς.

    Εγώ πχ,αν δεν φάω cottage με λίγα αμύγδαλα ΔΕΝ πέφτω για ύπνο,ακόμα και αν μου κλείνουν τα μάτια από κούραση.
    ...it's just a ride...

  5. #5
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω δεν τρωω γιαουρτακι με αμυγδαλα η κατι τετοιο αλλα φιλε Kapoulos μοιαζουμε πολυ σαυτο που ειπες..Υπαρχουν φορες που κλεινουν τα ματια μου απο νυστα και περιμενω σαν χανος να φτασει η ωρα για να φαω το γευμα μου...Ε ρε τι τραβαμε,χαχαχ
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  6. #6
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    +1 στα παιδια απο πανω.Ενα γιαουρτακι με λιγα αμυγδαλα δεν θεωρειται ''βαρυ'' γευμα.
    Το σκεπτικο σου ομως περι ''ξεκουρασης'' του πεπτικου δεν ειναι λαθος.
    Στο 2ο bodybuilding radio show του φορουμ μετα το 71ο λεπτο ο MATZ λεει κατι σχετικο.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  7. #7
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Σε περιοδο υποθερμιδικης διατροφης, το τελευταιο μας γευμα ποσες θερμιδες πρεπει να "κουβαλαει " ?? Δεδομενου οτι το αμεσως προηγουμενο ηταν 3 ωρες πριν και θα πεσουμε στο κρεβατι το επομενο 20 λεπτο....

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παντως παιδια πολυ σημασια δινετε σε αυτο το γευμα και κατα την αποψη μου δεν ειναι τοσο σημαντικο. Εφοσον 2-3 ωρες πριν εχεις κανει ενα καλο και πληρες γευμα δεν ειναι αναγκη αγκαλια με το μαξιλαρι να τρως αμυγδαλα με cottage, εκτος κι αν κουβαλατε 120 κιλα μυικα πανω σας και φοβαστε οτι αν δεν υπαρχουν αμινοξεα στο αιμα θα τα καταβολισετε. Προσωπικα αν πειναω τρωω κατι που παιζει συνολικα 100-200 θερμιδες , οτιδηποτε εκτος απο υδατανθρακες. Αν δεν πειναω , παιρνω καμια 10αρια αμινοξεα (bcaa + eaa) και τελος.

  9. #9
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Το ρωταω επειδη εχω την εντυπωση πως ξυπναω πιο αναλαφρος το πρωι αν φαω ελαφρια το βραδυ, πχ χ8ες καταναλωσα γυρω στις 300 Kcals ( απο πρωτεινη και οχι υδατανθρακα) , κανα 20 λεπτο πριν την πεσω και σημερα νιωθω λιγο φουσκωμενος... Δεν ξερω μπορει οπως ειπα να ειναι και ιδεα μου

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    300 θερμιδες πριν τον υπνο ρε?μετα απο ποση ωρα κοιμηθηκες??
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Μάλλον θα συμφωνήσω με τον megageo, ότι το γεύμα πριν τον ύπνο δεν είναι το σημαντικότερο. Ωστόσο είναι ψυχολογικό το θέμα, νομίζουμε ότι καταβολιζόμαστε κι έτσι ... Για πολλούς είναι και συνήθεια, εγώ κάθε 3 ώρες πεινάω, οπότε δεν μπορώ να κοιμηθώ με τελείως άδειο στομάχι.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Εγώ έτρωγα 1 cottage+10 αμύγδαλα για πολύ καιρό,τώρα εδώ και καιρό πάλι τρώω κανονικότατο γεύμα(120γ κοτόπουλο+σαλάτα+1κ.σ ελαιόλαδο).Δίνω στον οργανισμό μου και την πρωτείνη που χρειάζεται και τα λιπαρά για να καθυστερήσουν την πέψη,οπότε και την απορρόφηση των συστατικών και κρατάω και τον μεταβολισμό μου ψηλά για κάμποσες ώρες αφού το στομάχι και γενικά ο οργανισμός δουλεύει και καίει θερμίδες ενώ εγώ κοιμάμαι.
    Σκεφτείτε ότι θα μείνετε νηστικοί τις 8 ώρες του ύπνου,εάν το τελευταίο γεύμα είναι 2 ώρες πριν,σύνολο 10 ώρες.Μήπως είναι πάρα πολλές ακόμα και αν οι απαιτήσεις του οργανισμού είναι μικρότερες κατά τη διάρκεια της νύχτας?
    Εχω αλλάξει ακόμα και την λήψη των zma,τα παίρνω με άδειο στομάχι 30 λεπτά πριν το τελευταίο γεύμα, έπειτα τρώω και προσπαθώ να κοιμάμαι επιτόπου.
    my 2 cents.

  13. #13

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by Nivo1989 View Post
    Εγώ έτρωγα 1 cottage+10 αμύγδαλα για πολύ καιρό,τώρα εδώ και καιρό πάλι τρώω κανονικότατο γεύμα(120γ κοτόπουλο+σαλάτα+1κ.σ ελαιόλαδο).Δίνω στον οργανισμό μου και την πρωτείνη που χρειάζεται και τα λιπαρά για να καθυστερήσουν την πέψη,οπότε και την απορρόφηση των συστατικών και κρατάω και τον μεταβολισμό μου ψηλά για κάμποσες ώρες αφού το στομάχι και γενικά ο οργανισμός δουλεύει και καίει θερμίδες ενώ εγώ κοιμάμαι.
    Σκεφτείτε ότι θα μείνετε νηστικοί τις 8 ώρες του ύπνου,εάν το τελευταίο γεύμα είναι 2 ώρες πριν,σύνολο 10 ώρες.Μήπως είναι πάρα πολλές ακόμα και αν οι απαιτήσεις του οργανισμού είναι μικρότερες κατά τη διάρκεια της νύχτας?
    Εχω αλλάξει ακόμα και την λήψη των zma,τα παίρνω με άδειο στομάχι 30 λεπτά πριν το τελευταίο γεύμα, έπειτα τρώω και προσπαθώ να κοιμάμαι επιτόπου.
    my 2 cents.
    Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με το να τρως πριν κοιμηθεις κρατας τον μεταβολισμο σου ψηλα ΕΝΩ κοιμασαι;

  14. #14
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    χθες βραδυ για την ακριβεια εφαγα 130γ κοτοπουλο,1 ασπραδι και μισο scoop=294 θερμιδες.. Ειναι καπως πολλες ε? Jimbliz,μετα απο κανα 20 λεπτο ξαπλωσα....

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Kallitexnis View Post
    χθες βραδυ για την ακριβεια εφαγα 130γ κοτοπουλο,1 ασπραδι και μισο scoop=294 θερμιδες.. Ειναι καπως πολλες ε? Jimbliz,μετα απο κανα 20 λεπτο ξαπλωσα....
    To αν είναι πολλές ή λίγες εξαρτάται από τις συνολικές θερμίδες που έχεις πάρει. Δεν υπάρχουν στάνταρ αριθμοί πχ το βράδυ πρέπει να φάμε 200 θερμίδες ή 300. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες στον καθένα που από αυτούς ρυθμίζει και το πόσο (και τι ) θα φάει και πότε θα πάει για ύπνο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις τι δουλεύει σε σένα.
    Last edited by Kardoula; 08-07-10 at 18:24.

  16. #16
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Nαι οι 8ερμιδες που προσλαμβανω καρδουλα ειναι "υπο", απλα σκεφτομαι οτι 8α πρεπει να τις κατανεμω σωστα στη διαρκεια της μερας, και να περνω λιγοτερες το βραδυ που οι μεταβολικοι ρυθμοι πεφτουν.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Nαι το καταλαβαίνω και καλά κάνεις που το ψάχνεις. Αλλά μην αγχωνόμαστε και υπερβολικά. Πάντως το γεύμα που γράφεις παραπάνω δεν θα λεγα πως είναι και το ιδανικότερο, κοτόπουλο+ασπράδι+πρωτείνη? Πού είναι οι φυτικές ίνες, που είναι τα λιπαρά;

  18. #18
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by Kallitexnis View Post
    Nαι οι 8ερμιδες που προσλαμβανω καρδουλα ειναι "υπο", απλα σκεφτομαι οτι 8α πρεπει να τις κατανεμω σωστα στη διαρκεια της μερας, και να περνω λιγοτερες το βραδυ που οι μεταβολικοι ρυθμοι πεφτουν.
    Tι ώρα πας για προπόνηση αν επιτρέπεται?

  19. #19
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Το εχω και αυτο στα υποψην kinetha,το διαστημα που μεσολαβει απο το τελος της προπονησης μ μεχρι την ωρα που θα πεσω στο κρεβατι ειναι πανω απο 7 ωρο σιγουρα...

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eγώ λέω να φτιάχνεις μια μεγάλη πράσινη σαλάτα(τώρα το καλοκαιράκι έχουμε μπόλικα λαχανικά), βάλε μέσα κοτόπουλο, κρεμμυδάκι, πράσινη πιπεριά, μια κουταλιά ελαιόλαδο και είσαι πασάς. Μην το πολυψειρίζεις..

  21. #21
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    ναι καρδουλα εχεις δικιο οσον αφορα τα λιπαρα, απλα τα εχω μειωσει και αυτα το τελευταιο διαστημα, γτ 8ελω να κοψω κ αλλο.. Παλιοτερα ετρωγα αρκετες ποσοτητες, τωρα εχω αυξησει πρωτεινη εις βαρος των λιπαρων προκειμενου να κατεβω οσο πιο κατω μπορω..

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με το να τρως πριν κοιμηθεις κρατας τον μεταβολισμο σου ψηλα ΕΝΩ κοιμασαι;
    Εφόσον ο οργανισμός έχει τροφή να επεξεργαστεί,ο μεταβολισμός διατηρείται σε κάποιο επίπεδο.Αλλωστε γιαυτό δεν τρώμε κάθε 3 ώρες? Αρα ναι πιστεύω ότι υπάρχει λιγότερος καταβολισμός εάν φας αμέσως πριν κοιμηθείς με το να περιμένεις να περάσουν 2-3 ώρες μετά το γεύμα.

  23. #23

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αλλο τι πιστευουμε και αλλο τι ισχυει, ο μεταβολισμος σου οταν κοιμασαι μειωνεται ειτε φας πριν κοιμηθεις ειτε οχι.

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Αλλο τι πιστευουμε και αλλο τι ισχυει, ο μεταβολισμος σου οταν κοιμασαι μειωνεται ειτε φας πριν κοιμηθεις ειτε οχι.
    Μα εννοείται ότι μειώνεται.....το θέμα είναι αν υπάρχει η ίδια μείωση του μεταβολισμού αν έχεις φάει γεύμα πριν ή όχι.

  25. #25
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Ενα λεπτό, ο ρυθμός μεταβολισμού τί σχέση έχει με τον καταβολισμό? Αμα κοιμηθείς και έχεις φάει προφανώς ο μεταβολισμός θα αυξηθεί για να γίνει η πέψη. Όπως θα αυξανόταν και αν έτρωγες πιο πριν. Τωρα εγω γιατι δε βλέπω καμία διαφορα?

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Ενα λεπτό, ο ρυθμός μεταβολισμού τί σχέση έχει με τον καταβολισμό? Αμα κοιμηθείς και έχεις φάει προφανώς ο μεταβολισμός θα αυξηθεί για να γίνει η πέψη. Όπως θα αυξανόταν και αν έτρωγες πιο πριν. Τωρα εγω γιατι δε βλέπω καμία διαφορα?
    Εγώ θα πω χοντρικά πως το βλέπω.....όσο λιγότερες ώρες είμαστε νηστικοί τόσο καλύτερα από κάθε άποψη,και υψηλότερου μεταβολισμού και λιγότερου καταβολισμού.Εφόσον θα μείνεις 8 ώρες νηστικός,δεν υπάρχει λόγος να επιμηκύνεις αυτό τον χρόνο.
    Πολλοί μάλιστα σηκώνονται 1-2 φορές το βράδι και πίνουν ένα ρόφημα πρωτείνης για τον ίδιο λόγο.

  27. #27
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Ρε παιδιά, μαζί με εμάς κοιμάται και ο μεταβολισμός, που έχει αρχίσει να επιβραδύνεται ήδη πριν κοιμηθούμε.
    Αν ήταν διαφορετικά, θα έπρεπε να πέφτουμε για ύπνο με την κοιλιά γεμάτη, ενώ κάθε τρεις και λίγο θα ξυπνούσαμε για να τρώμε και να αυξάνουμε το μεταβολικό μας ρυθμό. Δεν αυξάνεται ο μεταβολισμός τις ώρες που κοιμόμαστε.
    Άνθρωποι είμαστε, όχι νυχτοπούλια...
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  28. #28

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Όσοι υποστηρίζετε τη "δραματική πτώση" του μεταβολισμού βραδιάτικα, γνωρίζετε πόσες θερμίδες καίμε στο 8ωρο που κοιμόμαστε; 100; 200; 500;

    Αυτές που καίμε είναι περίπου το 1/3 του BMR μας, για τους περισσότερους άνδρες αυτό είναι 650 kcal, και για τις περισσότερες γυναίκες 500 kcal.

    Και αν έχουμε φάει καμια ώρα πριν κοιμηθούμε, θα κάψουμε και λίγο παραπάνω λόγω της ενέργειας που απαιτείται για την πέψη (είτε κοιμόμαστε είτε όχι, η ενέργεια αυτή χρειάζεται).

    Και αν έχουμε προπονηθεί βραδινές ώρες, θα υπάρχει πάλι κάποια μικρή αύξηση στο μεταβολικό ρυθμό.

    Όπότε βάλτε τα όλα αυτά, και ίσως θα έπρεπε κανείς να αναλογιστεί μήπως τελικά θα έπρεπε το γεύμα πριν τον ύπνο να μην είναι σαν να είμαστε σπίνοι, αλλά να είναι ένα νορμαλ γεύμα (η πέψη του οποίου όμως δεν θα επιβαρύνει την ποιότητα του ύπνου).

  29. #29
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    εγω παλι ρε μαγκες δεν χαμπαριαζω ,εκτος απο το γιαουρτακι με τα μυγδαλα καποιες φορες τρωω κανονικο γευμα με τονο και ρυζι πχ αμα δεν εχω συμπληρωσει τον αρι8μο γευματων που κανω κα8ημερινα

  30. #30

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια συμφωνα με τα νεα δεδομενα, προτεινω ενα μπουφε διπλα σο κρεββατι αντι για κωμωδινο με ολα τα καλουδια και να τσιμπολογαμε ολο το βραδυ για να κραταμε το μεταβολισμο "ψηλα". Εκει που παει να πεσει, λιγο μοσχαρι στις 3 το πρωι να μενει ψηλα..


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τελευταιο γευμα.
    By Z_750 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 02-07-09, 21:29
  2. Αεροβικη και τελευταιο γευμα
    By Z_750 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 24-04-09, 04:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •