Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-06-10
    Posts
    1

    Default Διατροφη-Προγραμμα-Στοχος (Συμβουλες)

    Η Διατροφή μου


    Νερό - 3 λίτρα περίπου την ημέρα (1-1,5 στο γυμναστήριο)

    1ο Γεύμα (Πρωινό) =1 φέτα μαύρο ψωμί με αλτις soft (βιταμ) και μέλι / μαρμελάδα
    1 φέτα μαύρο ψωμί με 1 φέτα γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα γαλοπούλα καπνιστή (creta farm εν ελαδι)
    1 αυγό βραστό (τον μισό κρόκο δεν τον τρώω)

    2ο Γεύμα (ενδιάμεσο)

    3ο Γεύμα (Μεσημεριανό) = 1)Στήθος κοτόπουλο / Σολωμός / Μοσχάρι + πατάτες φούρνου / πατάτα βραστή (βασικά την κάνω στον ατμό με την χύτρα) / καφέ ρύζι (Συνδυασμοί των παραπάνω κτλ - καταλάβατε το σκεπτικό!)
    2)1-2 φορές την εβδομάδα πρασινάδες όπως φασολάκια / μπάμιες + λίγη φέτα
    3)1 φορά όσπρια - συνήθως φασόλια γίγαντες

    4ο Γεύμα (ενδιάμεσο)

    5ο Γεύμα (βραδινό) = Στήθος κοτόπουλο / Σολωμός / Μοσχάρι / Τόνος (κονσέρβα σε νερό - βάζω και λίγο ελαιόλαδο αφού το στραγγίσω +1 βραστό αυγό) + λαχανικά στον ατμό (συνήθως μπρόκολο) / ντομάτες / μαρούλι

    Ανάμεσα στο γεύματα μεσολαβούν περιπου 3 ώρες
    Τα ενδιάμεσα είναι συνήθως 2 φέτες μαύρο ψωμί με ,1 φέτα γαλοπούλα βραστή και 1 φέτα γαλοπούλα καπνιστή (creta farm εν ελαδι) ,1 φέτα τρικαλινό light μαρούλι ντομάτα, στην κάθε μια φέτα.

    Επίσης μετά το γυμναστήριο πίνω ένα ποτήρι (250γρ) γάλα 0%





    Το Πρόγραμμα μου

    1η μέρα - Στήθος, Τρικέφαλο
    2η μέρα - Πλάτη, Δικέφαλο
    3η μέρα - Ώμους Κοιλιακούς
    4η μέρα - 40 λεπτά τρέξιμο (κάνω ένα φοβερό πρόγραμμα του Lance Armstrong από nike+, παιδιά ψάξτε το αξίζει τρελά θα κατά ευχαριστηθείτε - trust me!!!)
    5η μέρα - Πόδια, Ραχιαίους
    6η μέρα - Στήθος, Τρικέφαλο
    7η μέρα

    1η μέρα - Πλάτη, Δικέφαλο
    2η μέρα - κτλ κτλ?..

    Τώρα την 2η και την 6η μέρα κάνω και 20 λεπτά διάδρομο στο τέλος με 10% κλίση στο 5.8 (περίπου 150 παλμούς το λεπτό και 200 θερμίδες σύνολο)




    Οι στόχοι μου

    Είμαι 18 ασχολούμαι με την γυμναστική και την διατροφή σοβαρά περίπου 2 μήνες.
    Βασικά Έκανα αυτό το ποστ για να πάρω γνώμες για το πρόγραμμα μου και τη διατροφή μου αφού πρέπει να το διαβάσει κάποιος για να καταλάβει - με την κουβέντα δεν παίζει να μάθω τίποτα σοβαρό!

    Αυτό που θέλω είναι να έχω το καλύτερο σώμα που μπορώ να έχω.
    Αυτήν τη στιγμή δυστυχώς έχω πολύ λίπος στα πόδια μου (μέση και κάτω - γόνατα και πάνω) και είναι δυσανάλογο με το υπόλοιπο σώμα μου - γάμπες, μέση και πάνω (οι κοιλιακοί μου σχεδόν φαίνονται),
    Το θετικό είναι ότι βλέπω αποτελέσματα μυϊκής ανάπτυξης σε όλο μου το σώμα - αρκετά ικανοποιητικά καθώς επίσης και απωλειας λίπους σε όλο το σώμα (δεν μπορώ να πω όμως ότι είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα στα ποδια κυρίως).

    Θέλω να σας ρωτήσω - έτσι όπως βλέπετε το πρόγραμμα και την διατροφή μου αρκούν για να χάσω το λίπος και να κάνω μυϊκή ανάπτυξη ή υπάρχει κάτι που είναι λάθος και θέλει διόρθωμα;
    Η αναλογία αερόβιας - βάρη είναι καλή για να επιτύχω των στόχο μου, τι λέτε και εσείς;

    **Έχω διαβάσει ότι δεν γίνεται ταυτόχρονα να χάσεις λίπος και να κάνεις ΜΕΓΑΛΗ μυϊκή ανάπτυξη (ΟΚ συμφωνώ) αλλά πιστεύω πως το πρόγραμμα για τα βάρη είναι κάλο για να φτάσω σε ένα οptimum επίπεδο και στα επίπεδα λίπους και στα επίπεδα lean body mass άλλωστε για να έχεις μεγάλη μυϊκή ανάπτυξη η διατροφή είναι που πρέπει να αυξηθεί?σωστα;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Η διατροφή σ εντάξει έτσι κ έτσι..το πρωινό θα έβγαζα altis soft τ μέλι και την μαρμελάδα και θα έβαζα γάλα με βρώμη..και από 1 αυγό θα τ έκανα 5 ασπράδια..επίσης δν έχεις καθόλου φρούτα και σαλάτες..2 μήνες αν ασχολείσαι είναι πολύ θα έλεγα 6 φορές γυμναστική..εγώ θα πρότεινα 3 φορές βάρη-αερόβιο κ αν θες απλά βάλε κάθε μέρα αερόβιο..και αν θες να κάψεις λοίπος θα πρότεινα superset......

  3. #3
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    τα ειπε πιο πανο ο ραφ κ συμφωνω για την διατροφη δεν χρειαζεται να συμπληρωσω τπτ,ριξε τα βαρη σε 3 μερες η αμα θες καντες 4 βαρια...κ μην δουλευεις το ιδιο σημειο 2 φορες την εβδομαδα δεν θα καταφερεις κατι αντιθετα μπορει να σε παει κ πισω...αυτα απο εμενα καλη συνεχεια στους στοχους


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επομενος Στοχος 20 επαναληψεις
    By buzzad in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 19
    Last Post: 20-11-09, 17:54
  2. Διαφορετικός στόχος για κάθε ομάδα;
    By @troulsta@ in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 21-04-08, 06:07
  3. Στόχος six-pack
    By ouzo in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 03-02-07, 21:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •