Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default Τι να διαλέξω?

    Για σας παιδια ειμαι καινουρια στο φορουμ και πανω απ' ολα θα ηθελα να σας συνχαρω για αυτο.Επισης αποφασισα να αρχισω καποια πολεμικη τεχνη και ειμαι καπως αναποφασιστη.Οι πολεμικες τεχνες που εχω κατα νου ειναι οι εξης Taekwondo Hung gar Shotokan karate Aikido.Θα ηθελα λοιπον αποψεις σχετικα με αυτες αν ειναι δυνατων και αν μπορει καποιος να μου πει αν το γεγονος οτι ειμαι κοπελα επιρεαζει καθολου την π.τ που πρεπει να επιλεξω.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie niks's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Posts
    88

    Default

    κοπεκια ξεχνα καρατε κ ολα τα αλλα..ολα ειναι ψευτικα..σκοποσ ειναι αν θεσ να μαθεισ να βαρασ να υπαρχει ρεαλισμοσ στην προπονηση..αν πασ καρατε κ τετοια μονο κατι μπουνιεσ k κλωτσιεσ στον αερα θα δινεισ..η γνωμη μου ειναι να πασ muay thai η kick boxing.στον μηνα πανω θα δεισ τρελη διαφορα.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    Φιλε μου με συνχωρεις αλλα θα διαφωνησω (αν και η αποψη σου ειναι σεβαστη)
    1.Σκοπος μου δεν ειναι να μαθω να βαραω για την διασκεδαση μου το κανω και για γυμναστικη
    2.Το καρατε το οποιο αποκαλεις ψευτικο οπως και ολα τα υπολοιπα που γραφω εινια πολεμικες τεχνες που ειπαρχουν για πανω απο 1000 χρονια και ακομα βελτιονονται αρα νομιζω πως αυτο που λες ειναι εντελως αβασημο
    3.Στο μηνα δεν κερδιζεις τιποτα σε καμοια πολεμικη τεχνη απ' οτι ξερω απο φιλους που κανουν πολεμικες τεχνες
    4.Το kick boxing δεν μου πολυαρεσει γιατι ειναι απλα να μαθεις 5 γροθειες και 5 κλοτσιες για να πας σε αγωνες απ' οσο εχω δει τουλαχιστων μπορει να κανω και λαθος οσο για το muay thai ναι συμφωνω πως αξιζει ως πολεμικη τεχνη αλλα πιστευω πως εχει κατακρεουργηθει ετσι ωστε να τηρει τισ συνχρωνες προηποθεσεις
    5.Εχω δει προπονησεις και απο taekwondo και απο καρατε και απο καμποσες παραδοσιακες πολεμικες τεχνες και υπαρχει αρκετος ρεαλισμος στην προπονηση αρκει να παρακολουθησεις προπονησεις καποιας καλης σχολης και θα καταλαβεις.
    Τελος θελω επισσης να πω οτι αυτα ειναι αποψεις μου και δεν τα λεω για να ξεκινησω κανεναν καβγα απλα εχω αντιθετη αποψη σε καποια θεματα.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Billy D's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    104

    Default

    Γειά σου δέσποινα και καλώς ήρθες! Σε ενδιαφέρει να μάθεις μια πολεμική τέχνη έχοντας ως στόχο τη γυμναστική μέσα απο αυτή ή πιο σοβαρά?
    Στις πολεμικές τέχνες δεν υπάρχει διάκριση γυναίκα και άντρα, τα ίδια μπορούν να μάθουν και οι 2!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie niks's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Posts
    88

    Default

    εγω ειμαι τοσο καθετοσ γιατι κανω το κλασσικο muay thai συν grappling(παλη)..στο καρατε κ ταε δεν κανουν κ τοσο πολυ γυμναστικη..εχω δει προπονησησ κ δεν μου αρεσαν καθολου..φυσικα ειναι δικια σου γνωμη κ απολυτα σεβαστη..αλλα πηγαινε κ δεσ 2-3 προπονησης muay thai.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    Πρωτα ως προς τον φιλο Βilly D: Nαι θελω να γυμναζομαι μεσα απο αυτην αλλα μονο για fitness οχι τιποτα ιδιαιτερο αλλα θελω να μου προσφερει και κατι καθως με ενδοιαφερουν πολυ οι π.τ κυριως οι παραδοσιακες.

    Τωρα ως προς τον φιλο niks: Aν μιλας για παραδοσιακο muay thai με βρισκεις απολυτα συμφωνη απλα θα ηθελα και μια επιπλεον αποψη και για τις π.τ που ανεφερα γιατι μου τραβηξαν πολυ το ενδιαφερον

  7. #7
    Junior Bodybuilder Billy D's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    104

    Default

    Απο αυτές που αναφέρεις γνώριζω το tae kwon do και το aikido.Το aikidο δεν έχει ένταση στην προπόνηση και δεν γίνεται γυμναστική μέσα απο αυτή. Ο στόχος αυτής της τέχνης είναι η αυτοπροστασία αλλα και η αποφυγή τραυματισμού για τον επιτιθέμενο.Για αυτό που θές να κάνεις είναι το kick boxing.Στο muay thai δύσκολα θα βρεις κάποιο δάσκαλο που θα σου μάθει την τέχνη και έσυ θα την χρησιμοποιείς για fitness..

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    Kοιτα ενταξει οταν λεω για fitness ενοω οτι θελω να μου προσφερει και αυτο δεν ενος οτι την θελω αποκληστηκα για fitness απλα βαρεθηκα πια το γυμναστηριο και αποφασησα να κανω κατι πιο δυμηουργικο αυτο εννοω.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    02-06-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    279

    Default

    Γεια σου και εγω στη αρχη ξεκίνησα τισ πολεμικες τεχνες για γυμναστικη αλλα μετα αλλαξα μυαλα.Για μενα αν θες μια τεχνη που να ναι για γυμναστικη αλλα να ναι και εφαρμοσιμη στον δρομο ειναι το muay thaii αν βρεις καλο καθηγητη και το kick boxing.
    Last edited by EzEraL; 06-06-11 at 17:36.

  10. #10
    Junior Bodybuilder Billy D's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    104

    Default

    Μια χαρά τότε ξεκίνα! Αν μένεις θεσ/νίκη μπόρω να σου προτείνω.

  11. #11
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Δυο συμβουλες....................

    1)μην ακους τον Niks..... μια πολεμικη τεχνη μπορει να ειναι τελεια για καποιον αλλα οχι για καποιον αλλο.Επισης και το τι στοχους εχεις μεσα απο την πολεμικη τεχνη παιζει μεγαλο ρολο.

    2) Κανε καλο ψαξιμο πρωτα σε επιπεδο υλης(τι περιλαμβανει καθε τεχνη π.χ λακτισματα,ριξεις,λαβες κτλ),εσυ "διαισθητικά",τι θα προτιμουσες?? για αυτοάμυνα?για γυμναστικη και αυτοάμυνα?για εσωτερικη αναζητηση??
    προσωπικη άποψη για αυτες που ανεφερες θα σου πω οταν μου πεις αμα στοχευεις στην αυτοάμυνα η οχι.!
    καλη τυχη παντως οτι και να επιλεξεις!
    Last edited by wolfpi; 06-06-11 at 20:15.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    Κοιτα αν ειναι δυνατων θελω να τα προσφερει και τα δυο.Βεβαια ως κοπελα δεν περιμενω και πολλα οσον αφορα την αυτοαμηνα αλλα δεν θελω να μαθενω απλα πως θα κερδιζω ποντους καθως το θεωρω χασημο χρονου.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie niks's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Posts
    88

    Default

    ε τοτε MMA..ειναι λιγο σκληρο αλλα θα συνηθισεις..δεν πιστευω να πιστευει κανεισ πως δεν ειναι οτι ποιο δυνατο υπαρχει.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    To ΜΜΑ δεν ειαηι πολεμικη τεχνη.MMA μπορει να ειναι taekwondo και judo karate και bjj kick boxing και aikido MMA μπορει να ειναι οποιωσδηποτε συνδηασμος πολεμικων τεχνων απλα τωρα τελευτεα οταν λεμε MMA εννωουμε μονο muahy thai και bjj η kick boxing και judo.Eπισης η αποψη μου ειναι πως ειναι καλυτερο να επικεντρωνεσε σε μια π.τ ασε που δεν εχω χρονο και για δευτερη π.τ


    ΥΓ:Παιδια υπαρχει καποιος που να ξερει κατι για το hung gar? Ωραιο μου φανηκε εκ πρωτης ωψεος

  15. #15
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Σίγουρα αυτό με το «πώς να κερδίζεις πόντο» έχει επηρεάσει πολλές τέχνες και τις κάνει να διδάσκονται με τρόπο που έμενα προσωπικά δεν μου αρεσει. Παράδειγμα?.. .το Tae Kwon Do,σε αντίθεση με ότι πιστεύουν πολλοί? περιλαμβάνει ποικιλία τεχνικών που λόγο του αγωνιστικού μερικές φορές παραγκωνίζονται. Για το Aikido,εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τέχνη για μένα, μα για να έχεις τυχόν αποτελεσματικότητα σε τυχόν συμπλοκή πρέπει να έχεις πάρα πολύ καλό επίπεδο. Το shotokan είναι σίγουρα μαχητικό(τουλάχιστον σε σύγκριση με τα άλλα στυλ καράτε) και όμορφη τεχνη. Αποτελεσματικο?? Υπό συνθήκες και πάλι εξαρτάτε από την σχολή πιστεύω. Σίγουρα όχι όσο άλλα. Γενικά θεωρώ πως έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ, και όσοι ασχολούνται κάποιο καιρό γνωρίζουν πως δυστυχώς υπάρχουν πολλοί δάσκαλοι « κατηγορία φτερού».
    Σε σχέση με το φύλλο σου, πάλι εξαρτάται ΠΟΣΟ στοχεύεις στην αυτοάμυνα για το αν θα το λάβεις υποψιν. Αν στοχεύεις στη αυτοάμυνα πολύ είναι ΒΑΣΙΚΟΣ παράγοντας ,υπάρχουν στυλ που ταιριάζουν σε γυναίκες καλύτερα(π.χ. Wing Chun,γρήγορο και φτιαγμένο από γυναίκα),τέχνες όπως ΑΙΚΙDO δεν ξέρω αν σου ταιριάξουν.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-06-11
    Posts
    10

    Default

    Η αποψη μου για το tkd ειναι πως ειναι υποτιμημενο απο πολους καθως το κρηνουν απο την τηλεωραση.Εχω παρακολουθησει καποιες προπωνησεις wtf και ειδα αρκετα πραγματα που δεν ειχαν καμοια σχεση με ολο αυτο που ειχα ακουσει ειδα αρκετο βαρος στην αυτοαμηνα και κατα την αποψη μου η αυτοαμηνα του tkd ειναι πολυ αμεση και γρηγορη αρα και εφαρμοσημη (αποψη μου) βεβαια μπορει ολα αυτα να ηταν θεμα δασκαλου.

    Οσο για το wing chun το εψαξα λιγο και εχει πολυ ενδοιαφερον τελικα ειμαι αναμεσα σε shotokan wing chun taekwondo

    ΥΓ: Παιδια συγνωμη αν σας εχω πρηξει με το thread αλλα δεν θελω να το μετανιωσω αυτο που θα διαλεξω
    Last edited by Δεσποινα1991; 09-06-11 at 08:41.

  17. #17
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Και εγω αυτο εννοω για το TkD,ειναι υποτιμημενο.
    Μην ανυχηχεις δεν επρηξες κανένα.Πολύ καλα κανεις και το ψαχνεις πριν αποφασισεις!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-05-11
    Posts
    15

    Default

    CAPOEIRA. Εισαι και γυναικα οποτε δεν θα εχεις προβλημα μεχρι να το συνηθισεις.Ειναι ευκολο στην εκμαθηση και μαθαινεις πολλα απο αυτο και οχι μονο "χορο"(που θα πουνε καποιοι προφανως) αλλα θα μαθεις πολεμικη τεχνη, χορο( και μοντερνο και αρχαιο) και θα μαθεις και την κουλτουρα της βραζιλιας.Ειναι ευκολο για μια γυναικα να ξεκινησει capoeira χωρις να απαιτηται καποια ιδιαιτερη ικανοτητα ουτε σωματικα ουτε πνευματικα.

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-04-11
    Posts
    62

    Default

    ΠΥΓΜΑΧΙΑ Η ΚΙΚ.τΡΟΜΕΡΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-07-11
    Posts
    5

    Default

    για κοπελα νομιζω μονο το κραβ μανγκα ισως να αξιζει .αν δεν αφοσοιωθεις στα αλλα (καρατε και λοιπα)δυσκολα θα μπορεσεις να ανταποκριθεις σε καποια δυσκολια.

  21. #21
    Advanced Bodybuilder chris23_32's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    London, UK
    Posts
    846

    Default

    To TKD είναι πολύ υποτιμημένο γιατί όπως είπες και συ Δέσποινα το κρίνουν από την τηλεόραση που θυμίζει 2 κοκόρια να τσακώνοντε...

    Έκανα πολλά χρόνια ΤΚD παραδοσιακό και θα το πρότεινα. Αφού ανέφερες και το Aikido θα πρότεινα και Hapkido το όποιο έκανα και αυτό για μερικά χρόνια. Είναι παρεμφερές του Aikido και περιλαμβάνει και λακτίσματα απο TKD και περισσότερα (όπως σκούπες, κλπ).

    Απλά μιά ιδέα παραπάνω!!!

  22. #22

    Default

    Wing Chun
    Χωρίς περιττές κινήσεις και φιγούρες, βασίζεται στην ταχύτητα και τα αντανακλαστικά, αποτελεσματικότατο, για να εφαρμοστεί δεν χρειάζεται πολυετή εμπειρία και κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο, και επίσης η γυμναστική που κάνεις μέσα από αυτή τη πολεμική τέχνη δεν εστιάζει στη μυική δύναμη, αλλά στην ευκινησία, στην ισορροπία και την εκρηκτικότητα. Ούτε σε επηρεάζει αρνητικά το γεγονός πως είσαι γυναίκα...
    Για εμένα είναι η καλύτερη πολεμική τέχνη, με απλές λιτές κινήσεις που μπορούν να συνδυαστούν με άπειρους διαφορετικούς τρόπους. Να τονίσω πως δεν στοχεύει σε πόντους και σαχλαμάρες, είναι μια προσγειωμένη και συνειδητοποιημένη τέχνη που μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις στο δρόμο αν χρειαστεί.

  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-10-11
    Posts
    2

    Default

    Koita to ti 8a diale3eis einai analoga ti se elkiei perissotero. Alla an 8es tin gnwmi mou kalitera diale3e TaeKwonDo, epeidi apo oti katalava 8es mia texni tin opoia 8a tin kaneis xronia. An i8eles pali na ma8eis autoamina tote kalitera na epile3eis Krav Maga.

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-10-11
    Posts
    2

    Default

    Episis mporeis na sindiaseis TKD kai Krav Maga! Egw p ta sindiasa xairomai gia auti tin epilogi mou. Giati an p.x. sou epite8ei enas me maxairi kanei mia kinisei Krav Maga gia na ton afopliseis kai meta ton arxizeis stis klotsies pou ma8aineis apo to TKD!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποια whey να διαλεξω
    By thrylos8281 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 02-07-10, 06:28
  2. ποια να διαλεξω
    By Norzufix in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-06, 04:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •