Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default Αγορά Γυμναστηρίου !

    Απλά πράγματα.Κάποιος στην περιοχή μου,πουλάει ένα γυμναστήριο.
    Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις που θα πρέπει να πληρεί ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος αγοραστής ?
    Θα πρέπει πχ να έχει πτυχίο γυμναστή ή κάτι αντίστοιχο ?
    Τα φώτα σας παρακαλώ...
    ...it's just a ride...

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    νομιζω πως το μονο που χρειαζεται ειναι λεφτα...δηλαδη αμα θες να εισαι εσυ ο αγοραστης μπορεις να το αγορασεις σαν επιχειρηση..δεν νομιζω πως ειναι υποχρεωτικο να εισαι γυμναστης ή κατι σχετικο..

  3. #3
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Mε βαση το νομο του 2006 πρεπει να εισαι γυμναστης, να απασχολεις τουλαχιστον εναν εργαζομενο και μερικες αλλες μπουρδες.
    Μπορεις να κανεις αυτο που κανουν ολοι, να συνεργαστεις με καποιον που εχει πτυχιο γυμναστη. Το δικο μου, που ειναι και μεγαλης αλυσιδας γυμναστηριων, εχει κοινη αδεια με το διπλανο νυχτερινο κλαμπ.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #4
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Mε βαση το νομο του 2006 πρεπει να εισαι γυμναστης, να απασχολεις τουλαχιστον εναν εργαζομενο και μερικες αλλες μπουρδες.
    Μπορεις να κανεις αυτο που κανουν ολοι, να συνεργαστεις με καποιον που εχει πτυχιο γυμναστη. Το δικο μου, που ειναι και μεγαλης αλυσιδας γυμναστηριων, εχει κοινη αδεια με το διπλανο νυχτερινο κλαμπ.
    Καταρχήν,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Ο εργαζόμενος που αναφέρεις,θα πρέπει να πληρεί και αυτός κάποιες προϋποθέσεις ?
    ...it's just a ride...

  5. #5
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Στο Ελλαντα ολα ειναι χαλαρα (κυριως για τους μεγαλους ομως). Κανονικα πρεπει να ειναι γυμναστης. Επειδη ομως εχουν γενικευτει οι ελαστικες εργασιακες σχεσεις και υπο διαφορες σχεσεις εξαρτησης, μπορει να ειναι υπο καθεστως πως να το πω, να φροντιζει τα οργανα πχ.
    Δε μπορω να πω με σιγουρια, παντως και παλι με αφορμη το ¨δικο¨ μου γυμναστηριο σχεδον κανεις απο οσους περασαν δεν ηταν πτυχιουχος. Και η αγγελια παντα ελεγε ¨καποιος να επιβλεπει το χωρο¨ ή ¨να φροντιζει τα οργανα¨ ή κατι τετοιο. Προφανως για να του δινουν 3 και 60.
    Τωρα θα σε γελασω τι γινεται στα συνοικιακα. Τους βαζουν πολλες τρικλοποδιες οι μεγαλοι.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  6. #6
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Να'σαι καλά και πάλι !
    ...it's just a ride...

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω παιδια να σας πω την αληθεια ξερω για αλλο ενα "παραθυρακι" το οποιο ειναι να το ανοιξεις με αδεια αθλητικου συλλογου...
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  8. #8
    Unworthy
    Join Date
    12-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    40

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα.
    Θα ήθελα να σου πω πώς ό,τι κι εαν επιλέξεις να κάνεις να το σκεφτείς καλά και να μάθεις όλες τις παραμέτρους που απαιτούνται για να λειτουργήσεις -σωστα!- μια επιχείρηση. Σίγουρα θα πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον πτυχιούχο(άρα το πιθανότερο είναι να κάνετε εταιρία) για να βγει η άδεια λειτουργίας του γυμναστηρίου, όπως προείπε κ το Powerbuilderi, ενώ πίσω από το 'τρέξιμο΄της επιχείρησης να είσαι εσύ χωρίς κανένα πρόβλημα.Πράγμα που σημαίνει ότι αμέσως αμέσως έχει ξεμπερδέψει με τη ΔΟΥ και τον ΟΑΕΕ. Όσον αφορά τώρα το οποιοδήποτε προσωπικό θα απασχολήσεις εσύ ως εργοδότης, αυτό που είναι κ το σημαντικότερο είναι να τους παρέχεις την όσο γίνεται πιο νόμιμη ασφάλιση γιατί εαν προκύψει καμια καταγγελία εις βάρους σου τότε δύσκολα τα πράγματα! Από κει κ πέρα θα είσαι καλυμένος έστω κι εαν τους απασχολείς ως 'υπαλλήλους γραφείου', λέω στη χειρότερη..Άρα πάει και το ΙΚΑ.

    Στα αναφέρω χοντρικά βέβαια απλά για να έχεις κατα νου ότι είναι αρκετά αυτά τα οποία πρέπει να διασφαλίσεις κι ειδικά εαν είσαι ήδη είτε ελεύθερος επαγγελματίας είτε και μισθωτός κάπου άλλου. Μετά ας μν ξεχνάς ότι γενικά είναι μία δύσκολη περίοδος για οικονομικά κ επιχειρηματικά 'ανοίγματα' για αυτό θέλει προσοχή το πού κ το πώς θα επενδύσεις τα χρήματά σου. Εαν σου περισσεύουν βέβαια..then go for it!
    Από την άλλη εαν πρόκειται να μπλέξεις με 'παραθυράκια' κ 'πορτάκια', πρόσεχε γιατί κρύβονται άλλες προϋποθέσεις αξιολόγησης μιας επιχειρήσης ανάλογα το νομικό χρακτήρα που τις διέπει. Στην τελική κάνε μια προσπάθεια κ ρώτα για τα ΄διάφορα προγράμματα επιδοτήσεων/επιχορηγησεων που βγάζει κατά καιρούς ο ΟΑΕΔ. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι..

    Sorry για το μεγάλο post...

  9. #9
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Kapoulos εγω θα επιμεινω και θα σου πω να ψαξεις αυτο που σου ειπα με την αδεια για αθλητικο συλλογο...Εγω απολα τα γυμναστηρια που εχω παει μονο σε ενα ο ιδιοκτητη ειχε τελειωσει γυμναστης.Σε ολα τα υπολοιπα οι αδειες ειναι για αθλητικο συλλογο,ουτε ειχαν συνεταιρους γυμναστες ουτε τιποτα.Δεν ξερω περισσοτερα αλλα στο χερι σου ειναι να το ψαξεις φιλε.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  10. #10
    Unworthy Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-01-08
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    23

    Default

    Εγω σου προτεινω αρχικα να δεις ποσα μελλη εχει,και μετα να δεις ποσα εξοδα εχει.Υστερα πρεπει το κτιριο να εχει εγκριση απο πολεοδομια,πυροσβεστικη,υγειονομικο,αυτα ειναι τα ποιο δυσκολα!
    Μετα βαλε τον λογιστη σου να ψαξει νομικα τι χρειαζεται να απασχολεις π.χ γυμναστη.
    Αν ολα τα παραπανω ειναι ο.κ τοτε προχωρισε.αρκει να εχεις και εσυ μια σχετικη γνωση για το αθλημα.

  11. #11
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Εγω παιδια να σας πω την αληθεια ξερω για αλλο ενα "παραθυρακι" το οποιο ειναι να το ανοιξεις με αδεια αθλητικου συλλογου...
    ακριβώς ότι είπε ο κουβίδης. τα πιο πολλά ανοίγουν με άδεια αθλητικού συλλόγου και ξεμπερδεύουν...
    αλλά ψάξε πρώτα το λόγο για τον οποίο το πουλάει. γιατί αν πήγαινε καλά υπήρχε λόγος να του βάλει πωλητήριο??
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  12. #12
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by malmsteen View Post
    αλλά ψάξε πρώτα το λόγο για τον οποίο το πουλάει. γιατί αν πήγαινε καλά υπήρχε λόγος να του βάλει πωλητήριο??
    Eγω πιστευω το γυμναστηριο ειναι ειδικη κατηγορια εμπορικου μαγαζιου.
    Ακριβως επειδη δεν πουλαει εμπορευματα, αλλα αθλητισμο (κανονικα δε θα επρεπε να ειναι εμπορευματοποιημενος αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια) παιζει πολυ μεγαλο ρολο ο ιδιοκτητης και πώς το διαχειριζεται, τι σχεσεις εχει με τους πελατες, τι οργανα (πολυ σημαντικο), τι ωραρια (να μη βαριεται να κατσει και μια ωρα παραπανω αν το βλεπει σαν το δευτερο σπιτι του), τι γνωσεις εχει, τι ορεξη να βοηθαει, τι συμβουλες μπορει να δοσει για ασκησεις και συμπληρωματα, ποσο φροντιζει το χωρο, ποσο ακουει τι ζητανε οι πελατες και να ανταποκρινεται...
    Δηλαδη για μενα, μπορει το ιδιο γυμναστηριο να τα πηγαινει διαφορετικα αναλογα με τον ιδιοκτητη.
    Αν εχεις μερακι και το κανεις πρωτα για τον εαυτο σου και δεν επαναπαυεσαι, αλλα το εξελισσεις συνεχως με νεα βαρη και νεα οργανα (παρα με νεα κλιματιστικα και μοκετες), τοτε θα πας καλα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    κανονικα πρεπει να εχεις πτυχιο γυμναστη......Μπορεις ομως να "νοικιασεις" ενα πτυχίο από καποιον γυμναστη!!!πολλα γυμναστηρια πληρωνουν καποιον γυμναστη ωστε να τους βγαλει φωτοτυπια το πτυχιο του και να φαινεται το ονομα του...Μονο αυτο χρειαζεται τα υπολοιπα τα κανεις και μονος σου.

  14. #14
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Καταρχήν,σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για τις πολύ εποικοδομητικές γνώμες.
    Να είστε καλά !

    Στο ζουμί και στο (ας το πούμε) δίλλημα...
    Στην πόλη μου,λειτουργούν 4 πλήρως (αλλά όχι αναλόγως) εξοπλισμένα γυμναστήρια.Αυτό που πάω εγώ,είναι το παλαιότερο,με τα όχι και πιο σύγχρονα μηχανήματα,αλλά μπορείς να κάνεις "σοβαρή" δουλειά καθώς έχει λιγότερο κόσμο και δεν τραβά τους "trendy" τυπάκους και τύπισσες κλπ.
    Αυτό λοιπόν το έχει ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης,ο οποίος θέλει να το πουλήσει,σε χαμηλότερη τιμή μεν,αλλά για να γίνει σοβαρή δουλειά θα πρέπει να πέσουν λεφτά ΜΕΣΑ και ΕΞΩ από το γυμναστήριο.
    Από τα υπόλοιπα 3,το νεότερο (κατασκευαστικά και εξοπλιστικά) έχει 2 συνιδιοκτήτες,εκ των οποίων ο ένας είναι γυμναστής.Ο άλλος,είναι αυτός που πουλάει το μερίδιό του.Αρκετά ακριβότερα από την προηγούμενη επιλογή,αλλά είναι έτοιμο στημένο και δεν μπλέκω με νομικά τερτίπια...Βασικό...θέλω να είμαι σε όλα ΝΟΜΙΜΟΣ.

    Η σκέψη γίνεται διπλά δύσκολη αυτόν τον καιρό,γιατί (όπως είπε και η φίλη flou),δεν είναι καιροί για μεγάλα (και απρόσεκτα να συμπληρώσω εγώ) ανοίγματα και ούτε κατά διάνοια μου περισσεύουν,αλλά κάπως θα πρέπει να κοιτάξω κι εγώ μπροστά για να έχω εναλλακτικές για το μέλλον.Γι'αυτό και η όλη συζήτηση.Σκέφτομαι (φωναχτά) ότι είναι κάτι που μου αρέσει και μου τριγυρίζει το μυαλό καιρό τώρα,οπότε θεώρησα (και καλά έκανα) πως μια κουβέντα εδώ θα βοηθήσει την κατάσταση.
    ...it's just a ride...

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-06-10
    Posts
    17

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον, και εγώ σκέφτομαι κάτι τέτοιο , αλλα από το μηδέν...

  16. #16
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Quote Originally Posted by gym333 View Post
    Πολύ ενδιαφέρον, και εγώ σκέφτομαι κάτι τέτοιο , αλλα από το μηδέν...
    Καλό κουράγιο σου εύχομαι ;-)
    ...it's just a ride...

  17. #17

    Default

    τελικα το ανοιξες το γυμναστηριο kapoulos?

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μετά από 3χρόνια μπήκες να ρωτήσεις αν άνοιξε το τζιμ..
    ......ΟΚ?!

    Topic locked.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προγραμμα Γυμναστηριου...plz Help me
    By azz in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 04-08-06, 20:34
  2. Οι κάγκουρες του γυμναστηρίου
    By ouzo in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-06, 17:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •