Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-08
    Location
    .
    Posts
    27

    Default Μύθος ή πραγματικότητα

    Καλησπερα! Ειμαι 15 χρονων και εχω μια σημαντικη απορία. Ακουω πολλους να λενε οτι η προπονηση με βάρη κάνει κακο στους εφηβους λόγω του οτι έτσι σταματάμε να παιρνουμε ύψος. Ισχυει κατι τετοιο?
    Ας πουμε εγω που κάνω τέτοιες ασκησεις π.χ. Πιεσεις στηθους σε ισιο πάγκο με μπαρα, Δικέφαλα με μπαρα, Σκουοτ, θα έχω κάποιο προβλημα?

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Αν τρως σωστα και αρκετα για να υποστηριζεις και την ενεργεια που χρειαζεσαι για τη γυμναστικη και την ενεργεια που χρειαζεσαι για αναπτυξη του σκελετου σου δεν 8α εχεις προβλημα . η σωστη τεχνικη στις ασκησεις ειναι απαραιτητη.

    Αν τα κανεις ολα τα παραπανω (που δεν το βρισκω δυσκολο) 8α σαι μια χαρα και δεν εχεις λογο να ανησυχεις.Με την ευκαιρια κι εγω στα 15α μου γενεθλια ξεκινησα τα βαρη ,αντε καλη δυναμη[:-thumbu]

  3. #3
    Bodybuilding Newbie apnea's Avatar
    Join Date
    13-10-08
    Location
    kavala.
    Posts
    30

    Default

    καλυτερα να αποφευγεις ασκησεις που επιβαρυνουν την σπονδυλικη στηλη
    σκουωτς, αρσεις θανατου, στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα,
    οι ασκησεις στο μονοζυγο ειναι αρκετα ευεργητικες
    αν δεν τρως σωστα μην φοβασαι να υποστηριξεις την διατροφη σου με συμπληρωματα, τα αμινοξεα ορνιθινης και αργηνινης πολυ σημαντικα σε αυτες τις ηλικιες για την αναπτυξη του σκελετου και φυσικα ασβεστειο
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    Γεια σ φιλε και εγω στην ηλικια σου ειμαι...
    Εχει συζητηθει πολλες φορες και τα βαρη στην ηλικια αυτη δεν σε κονταινουν αν γινονται με σωστη τεχνικη!!!Ισα ισα θα σε βοηθησει να αναπτυχτεις πολυ...

    Οσο για τις ασκησεις οι στρατιοτικες πιεσεις οντως να απογευγονται αλλα οχι και οι αρσεις θανατου,διοτι αν γινονται με πολυ προσεγμενα κιλα και τεχνικη(οπως και ολες οι αλλες) θα σε βοηθησει να φτιαξεις μια γερη μεση ραχη σπονδηλικη και μετα δεν θα εχεις ποτε προβλμα μεσης!!!

    Προς το παρον φτιαξε ενα καλο προγραμα προσεγμενα και πολυ καλο φαγακι και στα 20μας θα ειμαστε τουρμπο[:-smile_green]

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-08
    Location
    .
    Posts
    27

    Default

    Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις σας. Περιμένω τωρα προγραμμα απο το γυμναστηριο και θα το ποσταρω αυριο να μ πειτε τη γνωμη σας.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    58

    Default

    Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι...Και μακριά από συμπληρώματα...
    Ότι κάνεις να το κάνεις μόνος σου...

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-10-08
    Location
    Αιγάλεω, Greece.
    Posts
    36

    Default

    Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης-κρεατίνης και λοιπών μόνο κακό μπορούν να σου κάνουν σε αυτή την ηλικία ειδικά...

    Εγώ θα σου πρότείνα να μην κάνεις βάρη απο τόσο μικρός (αν και εγώ άρχισα απο τα 13)...
    Να αποφύγεις τα πολλά κιλά και την σκληρή προπόνηση!

    Και να ξέρεις, το παν είναι η υπομονή!
    , ...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    μην εισαι τοσο απολυτος tomahawk,δε θα του κανουν κακο τα συμπληρωματα,απλα του ειναι αχρηστα καθως το πολυ και ποιοτικο φαγητο σε συνδυασμο με τις ορμονες του,που ειναι στο φουλ,μπορουν να κανουν θαυματα!
    οπως ειπαν τα παιδια τρωγε καλα και μη φοβασαι....δε θα σου δημιουργηθει κανενα προβλημα στην αναπτυξη.....μυθος ειναι ολο αυτο....και εγω στα 15 ξεκινησα βαρη και πηγα 1,87 , οποτε μαλλον δεν με επηρεασαν καθολου.....αντε να πιεζουν τους σπονδυλους μεταξυ τους,οταν κανεις πολλα βαρη,και να χασεις παροδικα 1 εκατοστο.....και παλι ομως θα επανελθει....τα βαρη δε σχετιζονται αμεσα με τη διακοπη της αναπτυξης, απ'οτι ξερω
    ()

  9. #9
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:καλυτερα να αποφευγεις ασκησεις που επιβαρυνουν την σπονδυλικη στηλη
    σκουωτς, αρσεις θανατου, στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα,
    οι ασκησεις στο μονοζυγο ειναι αρκετα ευεργητικες
    αν δεν τρως σωστα μην φοβασαι να υποστηριξεις την διατροφη σου με συμπληρωματα, τα αμινοξεα ορνιθινης και αργηνινης πολυ σημαντικα σε αυτες τις ηλικιες για την αναπτυξη του σκελετου και φυσικα ασβεστειο</blockquote id=quote>
    συμφωνω με τα λεγομενα του φιλου και να συμπληρωσω οτι οταν λεω συμφωνω για παραδειγμα στο να μην κανεις σκουοτ ,στρατ.πιεσεις κτλ. μιλαω για μεχρι 1 φορα, το μαξιμουμ 1.5 φορα το βαρος σου.
    Όσο για τα συμπληρωματα τζάμπα χρήματα θα δώσεις αν δεν εχεις μια ισσοροπημένη διατροφή(ισσοροπημένη δεν είναι πάντα μια διατροφή bodybuilding!!!!),παντως αν ειναι να προτιμησεις καποια προτιμησε αυτα που σου εγραψε ο φιλος apnea..συν μιας πολυβιταμινης

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-08
    Location
    .
    Posts
    27

    Default

    Κοιταξτε για συμπληρωματα δν το σκεφτομαι καθολου. Τωρα οσον αφορα τη διατροφη θα ποσταρω αργοτερα το προγραμμα κ αν μπορειτε πειτε μου τι θα πρεπει να τρωω περιπου.

    Η διατροφη που εκανα (περιπου) οταν πηγαινα γυμναστηριο ήταν η εξης

    Πρωι: 3-4 ασπραδια κ 1 κροκος, Βρωμη, γαλα
    Μεσημερι: Κοτοπουλο/Μοσχαρι/Ψαρι + Μακαρονια/Πατατες/Ρυζι + Σαλατα (μαρουλι, αγγουρι, φετα κρεμμυδι)
    Βραδυ:Αυγα (3 ασπραδια κ 1 ολοκληρο) και γαλα

    Για δεκατιανο κανενα τοστακι με 2 φετες γαλοπουλα κ το απογευμα κανα φρουτο (συνηθως μπανανα)


    Ομως δεν ξερω αν θα πρεπει να αλλαξω κτ τωρα που μου βγαλουν καινουριο προγραμμα.
    Εδω ελπιζω να με βοηθησετε εσεις :P Και σας ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον σας

    Και κατι π ξεχασα! Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει καμια ασκηση που θα με βοηθησει αρκετα να παρω υψος??

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-08
    Location
    .
    Posts
    27

    Default

    Κοιταξτε για συμπληρωματα δν το σκεφτομαι καθολου. Τωρα οσον αφορα τη διατροφη θα ποσταρω αργοτερα το προγραμμα κ αν μπορειτε πειτε μου τι θα πρεπει να τρωω περιπου.

    Η διατροφη που εκανα (περιπου) οταν πηγαινα γυμναστηριο ήταν η εξης

    Πρωι: 3-4 ασπραδια κ 1 κροκος, Βρωμη, γαλα
    Μεσημερι: Κοτοπουλο/Μοσχαρι/Ψαρι + Μακαρονια/Πατατες/Ρυζι + Σαλατα (μαρουλι, αγγουρι, φετα κρεμμυδι)
    Βραδυ:Αυγα (3 ασπραδια κ 1 ολοκληρο) και γαλα

    Για δεκατιανο κανενα τοστακι με 2 φετες γαλοπουλα κ το απογευμα κανα φρουτο (συνηθως μπανανα)


    Ομως δεν ξερω αν θα πρεπει να αλλαξω κτ τωρα που μου βγαλουν καινουριο προγραμμα.
    Εδω ελπιζω να με βοηθησετε εσεις :P Και σας ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον σας

    Και κατι π ξεχασα! Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει καμια ασκηση που θα με βοηθησει αρκετα να παρω υψος??

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Η διατροφή σου χρειάζεται κάποια βελτίωση. Η διατροφή σχετίζετε άμεσα με τι στόχους έχεις θέσει για το σώμα σου.

    Δες την υποενότητα της διατροφής και τα sticky άρθρα να καταλάβεις τι παίζει περίπου και να το ψάξεςι σύμφωνα με το στόχο σου.

    Άσκηση για να πάρεις ύψος δεν υπάρχει. Επίσης τα βάρη δε σε αφήνουν κοντό. Όσο ύψος είναι να πάρεις θα το πάρεις, όπως γράφτηκε και πριν.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Η διατροφή σου χρειάζεται κάποια βελτίωση. Η διατροφή σχετίζετε άμεσα με τι στόχους έχεις θέσει για το σώμα σου.

    Δες την υποενότητα της διατροφής και τα sticky άρθρα να καταλάβεις τι παίζει περίπου και να το ψάξεςι σύμφωνα με το στόχο σου.

    Άσκηση για να πάρεις ύψος δεν υπάρχει. Επίσης τα βάρη δε σε αφήνουν κοντό. Όσο ύψος είναι να πάρεις θα το πάρεις, όπως γράφτηκε και πριν.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mafiozos_16

    Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι...Και μακριά από συμπληρώματα...
    Ότι κάνεις να το κάνεις μόνος σου...
    </blockquote id=quote>

    Εδω αν υποθεσω οτι του λες αυτο για να μαθει να τρωει σωστα,τοτε συμφωνω κι εγω.Αν δεν το εννοεις ετσι,τοτε εισαι απλα λαθος.Βασει επιστημονικων και πρακτικων ερευνων.


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tomahawk

    Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης-κρεατίνης και λοιπών μόνο κακό μπορούν να σου κάνουν σε αυτή την ηλικία ειδικά...

    Εγώ θα σου πρότείνα να μην κάνεις βάρη απο τόσο μικρός (αν και εγώ άρχισα απο τα 13)...
    Να αποφύγεις τα πολλά κιλά και την σκληρή προπόνηση!

    Και να ξέρεις, το παν είναι η υπομονή!
    </blockquote id=quote>

    Πολυ απλα η απαντηση μου ειναι η εξης: Αν ειναι δυνατον!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

    1) Εχουμε συζητησει εκατομμυρια φορες για την επικινδυνοτητα των συμπληρωματων και εχουμε καταληξει ΠΑΛΙ βασει εμπειρικων και επιστημονικων ερευνων οτι αν δεν γινονται στην χρηση υπερβολες (π.χ. 30γρ κρεατινη τη μερα) τοτε ειναι απολυτως ασφαλη και βοηθανε κιολας στην υγεια.Εγω αρχισα κρεατινη απο τα 15 μου,2 χρονια πριν,και ειμαι μια χαρα.Και εξετασεις κανω ανα 6μηνο και βγαινουν κανονικες και ισως καλυτερες απο το φυσιολογικο οι τιμες.Μην μου πεις τωρα οτι μετα θα παθω το κακο...Και ναι εννοειται πως χαιρομαι που το λεω και δεν προκειται ποτε να ντραπω να πω οτι παιρνω κρεατινη μονο και μονο επειδη το 99% του κοσμου δεν ξερει τι γινεται.Εδω βγαινουν 12χρονα και λενε εδω κι εκει οτι πινουν πολυ ή οτι καπνιζουν,εγω θα ντραπω να πω οτι παιρνω κρεατινη?? Οχι δεν νομιζω...

    2) Επισης εχουμε συζητησει για την επικινδυνοτητα της προπονησης με βαρη απο μικρη ηλικια και εχουμε καταληξει στο οτι εφοσον υπαρχει σωστη τεχνικη,δεν υπαρχει καποιο προβλημα (για να λεμε την αληθεια 100% σωστη τεχνικη δεν χρησιμοποιει κανεις απ'ο,τι ξερω,και ναι παραδεχομαι οτι κι εγω δεν τηρω ενα 5 ισως 10% της σωστης κινησης πολλες φορες).Απο την αλλη,θα επηρεασει θετικα η προπονηση στην αναπτυξη,μεσω της εκκρισης ορμονων,του δυνατοτερου ανοσοποιητικου κλπ.

    P.S.: sorry αν ο τονος φαινεται "εχθρικος"[:-thumbu]

  15. #15
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mafiozos_16

    Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι...Και μακριά από συμπληρώματα...
    Ότι κάνεις να το κάνεις μόνος σου...
    </blockquote id=quote>

    Εδω αν υποθεσω οτι του λες αυτο για να μαθει να τρωει σωστα,τοτε συμφωνω κι εγω.Αν δεν το εννοεις ετσι,τοτε εισαι απλα λαθος.Βασει επιστημονικων και πρακτικων ερευνων.


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tomahawk

    Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης-κρεατίνης και λοιπών μόνο κακό μπορούν να σου κάνουν σε αυτή την ηλικία ειδικά...

    Εγώ θα σου πρότείνα να μην κάνεις βάρη απο τόσο μικρός (αν και εγώ άρχισα απο τα 13)...
    Να αποφύγεις τα πολλά κιλά και την σκληρή προπόνηση!

    Και να ξέρεις, το παν είναι η υπομονή!
    </blockquote id=quote>

    Πολυ απλα η απαντηση μου ειναι η εξης: Αν ειναι δυνατον!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

    1) Εχουμε συζητησει εκατομμυρια φορες για την επικινδυνοτητα των συμπληρωματων και εχουμε καταληξει ΠΑΛΙ βασει εμπειρικων και επιστημονικων ερευνων οτι αν δεν γινονται στην χρηση υπερβολες (π.χ. 30γρ κρεατινη τη μερα) τοτε ειναι απολυτως ασφαλη και βοηθανε κιολας στην υγεια.Εγω αρχισα κρεατινη απο τα 15 μου,2 χρονια πριν,και ειμαι μια χαρα.Και εξετασεις κανω ανα 6μηνο και βγαινουν κανονικες και ισως καλυτερες απο το φυσιολογικο οι τιμες.Μην μου πεις τωρα οτι μετα θα παθω το κακο...Και ναι εννοειται πως χαιρομαι που το λεω και δεν προκειται ποτε να ντραπω να πω οτι παιρνω κρεατινη μονο και μονο επειδη το 99% του κοσμου δεν ξερει τι γινεται.Εδω βγαινουν 12χρονα και λενε εδω κι εκει οτι πινουν πολυ ή οτι καπνιζουν,εγω θα ντραπω να πω οτι παιρνω κρεατινη?? Οχι δεν νομιζω...

    2) Επισης εχουμε συζητησει για την επικινδυνοτητα της προπονησης με βαρη απο μικρη ηλικια και εχουμε καταληξει στο οτι εφοσον υπαρχει σωστη τεχνικη,δεν υπαρχει καποιο προβλημα (για να λεμε την αληθεια 100% σωστη τεχνικη δεν χρησιμοποιει κανεις απ'ο,τι ξερω,και ναι παραδεχομαι οτι κι εγω δεν τηρω ενα 5 ισως 10% της σωστης κινησης πολλες φορες).Απο την αλλη,θα επηρεασει θετικα η προπονηση στην αναπτυξη,μεσω της εκκρισης ορμονων,του δυνατοτερου ανοσοποιητικου κλπ.

    P.S.: sorry αν ο τονος φαινεται "εχθρικος"[:-thumbu]

  16. #16
    Bodybuilding Newbie apnea's Avatar
    Join Date
    13-10-08
    Location
    kavala.
    Posts
    30

    Default

    Λοιπόν Γιώργο δεν είναι αυτά καθεαυτή τα βάρη που θα σε αφήσουν κοντό αλλά το είδος της προπονήσεις που θα ακολουθούσης και τι εννοώ με αυτό
    Ποτέ πάνω απατό 60 τοις εκατό της έντασης δηλαδή να μπορείς να βγάλεις με &lt;&lt;λίγο&gt;&gt; κόπο πχ 12 επαναλήψεις και μην φτάνεις ποτέ στα όρια γιατί εκεί μπορεί να κλέψεις όπως λέμε για να να βγάλεις την άσκηση αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό αυτό έχει άμεση σχέση με τις ορμόνες που εκκρίνει το σώμα σου σε αυτήν την ηλικία όπως είναι η αυξητική ορμόνη μπορείς να το εκμεταλλευτείς αυτό και προπονούμενος με μετρία ένταση να οδηγήσεις την έκκριση της στο limit up με όλα τα θετικά επακόλουθα ακόμη και στην αύξηση ύψους, όμως στην αντίθετη περίπτωση όταν υπερβάλεις έχουμε ακριβώς το αντίθετο όποτε κάνε σωστη επιλογή ασκήσεων και μην κάνεις υπερβολικά πράγματα
    Δεν τρως σωστά ξεχνάς ότι εσύ ακόμα μεγαλώνεις αν δεν τρως σωστά εύκολα μπορείς να μπεις σε καταβολισμό αυτό για έναν μεγάλο είναι απλά ανεπιθύμητο για σένα θα είναι παρά πολύ άσχημο ψάξε μέσα στο φόρουμ και διόρθωσε την διατροφή σου
    Πίστεψε με γυμνάζομαι εδώ και 1 χρόνο μαζί με το γιο μου που είναι στην ηλικία σου και το έχω ψάξει το θέμα αρκετά με αθλιάτρους και με γνωστά ονόματα του bb
    Που και τίτλους έχουν και αθλητές προετοιμάζουν για αγώνες
    Κράτησε την όρεξη σου για αργότερα όπου και μεγάλο όγκο προπόνησης μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερη ένταση

    Συνεπώς spenzasx σίγουρα δεν είσαι κοντός αλλά αν έχεις στερηθεί 2 η 3 πόντους αυτό είναι συνάρτηση της έντασης της προπονήσεις και της διατροφής που έκανες όπως βεβαια μπορει και να εδωσες ωθηση στην αναπτυξη και στο υψος σου σιγουρα με καταλαβαινεις
    Nowitszi thanks
    Όσο για αυτούς που σου λένε να μην πάρεις συμπληρώματα δεν έχω να πω τίποτα τα συμπληρώματα είναι φαίνεται μονό για μεγάλους
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE

  17. #17
    Bodybuilding Newbie apnea's Avatar
    Join Date
    13-10-08
    Location
    kavala.
    Posts
    30

    Default

    Λοιπόν Γιώργο δεν είναι αυτά καθεαυτή τα βάρη που θα σε αφήσουν κοντό αλλά το είδος της προπονήσεις που θα ακολουθούσης και τι εννοώ με αυτό
    Ποτέ πάνω απατό 60 τοις εκατό της έντασης δηλαδή να μπορείς να βγάλεις με &lt;&lt;λίγο&gt;&gt; κόπο πχ 12 επαναλήψεις και μην φτάνεις ποτέ στα όρια γιατί εκεί μπορεί να κλέψεις όπως λέμε για να να βγάλεις την άσκηση αυτό μπορεί να είναι καταστροφικό αυτό έχει άμεση σχέση με τις ορμόνες που εκκρίνει το σώμα σου σε αυτήν την ηλικία όπως είναι η αυξητική ορμόνη μπορείς να το εκμεταλλευτείς αυτό και προπονούμενος με μετρία ένταση να οδηγήσεις την έκκριση της στο limit up με όλα τα θετικά επακόλουθα ακόμη και στην αύξηση ύψους, όμως στην αντίθετη περίπτωση όταν υπερβάλεις έχουμε ακριβώς το αντίθετο όποτε κάνε σωστη επιλογή ασκήσεων και μην κάνεις υπερβολικά πράγματα
    Δεν τρως σωστά ξεχνάς ότι εσύ ακόμα μεγαλώνεις αν δεν τρως σωστά εύκολα μπορείς να μπεις σε καταβολισμό αυτό για έναν μεγάλο είναι απλά ανεπιθύμητο για σένα θα είναι παρά πολύ άσχημο ψάξε μέσα στο φόρουμ και διόρθωσε την διατροφή σου
    Πίστεψε με γυμνάζομαι εδώ και 1 χρόνο μαζί με το γιο μου που είναι στην ηλικία σου και το έχω ψάξει το θέμα αρκετά με αθλιάτρους και με γνωστά ονόματα του bb
    Που και τίτλους έχουν και αθλητές προετοιμάζουν για αγώνες
    Κράτησε την όρεξη σου για αργότερα όπου και μεγάλο όγκο προπόνησης μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερη ένταση

    Συνεπώς spenzasx σίγουρα δεν είσαι κοντός αλλά αν έχεις στερηθεί 2 η 3 πόντους αυτό είναι συνάρτηση της έντασης της προπονήσεις και της διατροφής που έκανες όπως βεβαια μπορει και να εδωσες ωθηση στην αναπτυξη και στο υψος σου σιγουρα με καταλαβαινεις
    Nowitszi thanks
    Όσο για αυτούς που σου λένε να μην πάρεις συμπληρώματα δεν έχω να πω τίποτα τα συμπληρώματα είναι φαίνεται μονό για μεγάλους
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE

  18. #18
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-08
    Location
    Athens-Heraklion, Greece.
    Posts
    3

    Default

    Ξεκίνησα από τα 14 προπόνηση πολύ σκληρή με βάρη και είχα τότε ύψος 1.72.Η διατροφή μου ήταν τραγική όσον αφορά και τη ποσότητα και τη ποιότητα(έτρωγα 3 φορές τη μέρα μόνο και μικρές ποσότητες).Τώρα στα 20 έχω ύψος 1.85 αλλά με τα χρόνια είχα εν τω μεταξύ ασυναίσθητα βελτιώσει τη διατροφή μου.Δεν είμαι ο μοναδικός που ξέρω ότι είναι έτσι.
    Αποδεδειγμένα, η προπόνηση με βάρη αυξάνει τα επίπεδα της αυξητικής ορμόνης αλλά και των στεροειδών ανδρικών ορμονών πράγμα που σημαίνει και παραπάνω ύψος απ'οτι αν δεν έκανες προπόνηση(αυτό το γνώριζαν ακόμα και επί Σοβιετικής Ένωσης όπου οι υπεραθλητές τους έκαναν για αυτό το λόγο βάρη από μικρη ηλικία).Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση και της όρεξης σου για φαί.Συνεπώς,μην αγχώνεσαι.Με την προπόνηση και μόνο θα έρθουν όλα φυσικά.Πίστεψε με,ό.τι έχει ανάγκη το σώμα από διατροφικής άποψης το ΖΗΤΑΕΙ με την πείνα και την όρεξη για κάποια συγκεκριμένα τρόφιμα.

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-08
    Location
    Athens-Heraklion, Greece.
    Posts
    3

    Default

    Ξεκίνησα από τα 14 προπόνηση πολύ σκληρή με βάρη και είχα τότε ύψος 1.72.Η διατροφή μου ήταν τραγική όσον αφορά και τη ποσότητα και τη ποιότητα(έτρωγα 3 φορές τη μέρα μόνο και μικρές ποσότητες).Τώρα στα 20 έχω ύψος 1.85 αλλά με τα χρόνια είχα εν τω μεταξύ ασυναίσθητα βελτιώσει τη διατροφή μου.Δεν είμαι ο μοναδικός που ξέρω ότι είναι έτσι.
    Αποδεδειγμένα, η προπόνηση με βάρη αυξάνει τα επίπεδα της αυξητικής ορμόνης αλλά και των στεροειδών ανδρικών ορμονών πράγμα που σημαίνει και παραπάνω ύψος απ'οτι αν δεν έκανες προπόνηση(αυτό το γνώριζαν ακόμα και επί Σοβιετικής Ένωσης όπου οι υπεραθλητές τους έκαναν για αυτό το λόγο βάρη από μικρη ηλικία).Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση και της όρεξης σου για φαί.Συνεπώς,μην αγχώνεσαι.Με την προπόνηση και μόνο θα έρθουν όλα φυσικά.Πίστεψε με,ό.τι έχει ανάγκη το σώμα από διατροφικής άποψης το ΖΗΤΑΕΙ με την πείνα και την όρεξη για κάποια συγκεκριμένα τρόφιμα.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie apnea's Avatar
    Join Date
    13-10-08
    Location
    kavala.
    Posts
    30

    Default

    φιλε omilitis χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν οπως καταλαβαινεις εισαι παραδειγμα προς αποφυγην οχι εσυ αλλα οτροπος που γυμναζωσουν και ετρωγες
    δεν μπορουμε να συμβουλευουμε κατα τετοιον τροπο ενα παιδι 15 ετων
    και ο τελευταιος ενδοκρινολογος θα σου πει ποτε εχουμε καλυτερη εκριση της αυξητικης
    αυτο που λες για τους σοβιετικους ναι, αλλα γινοταν αλλα με εποπτεια γιατρων και φαρμακα
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE

  21. #21

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by omilitis

    Ξεκίνησα από τα 14 προπόνηση πολύ σκληρή με βάρη και είχα τότε ύψος 1.72.Η διατροφή μου ήταν τραγική όσον αφορά και τη ποσότητα και τη ποιότητα(έτρωγα 3 φορές τη μέρα μόνο και μικρές ποσότητες).Τώρα στα 20 έχω ύψος 1.85 αλλά με τα χρόνια είχα εν τω μεταξύ ασυναίσθητα βελτιώσει τη διατροφή μου.Δεν είμαι ο μοναδικός που ξέρω ότι είναι έτσι.
    Αποδεδειγμένα, η προπόνηση με βάρη αυξάνει τα επίπεδα της αυξητικής ορμόνης αλλά και των στεροειδών ανδρικών ορμονών πράγμα που σημαίνει και παραπάνω ύψος απ'οτι αν δεν έκανες προπόνηση(αυτό το γνώριζαν ακόμα και επί Σοβιετικής Ένωσης όπου οι υπεραθλητές τους έκαναν για αυτό το λόγο βάρη από μικρη ηλικία).Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση και της όρεξης σου για φαί.Συνεπώς,μην αγχώνεσαι.Με την προπόνηση και μόνο θα έρθουν όλα φυσικά.Πίστεψε με,ό.τι έχει ανάγκη το σώμα από διατροφικής άποψης το ΖΗΤΑΕΙ με την πείνα και την όρεξη για κάποια συγκεκριμένα τρόφιμα.
    </blockquote id=quote>

    τα ανδρογονα ειναι ετσι κι αλλιως αυξημενα στην εφηβεια . Το να περιμενεις απο το σωμα να σου σφυριξει οτι πρεπει να κανεις συγκεκριμενα πραγματα στην διατροφη για να επωφεληθεις της εφηβειας και της γυμναστικης , απ οτι βλεπω απο τους πιτσιρικαδες που κανουνε στα γυμναστηρια ...χλωμο εως υπερχλωμο.

  22. #22

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by billys15
    .Εγω αρχισα κρεατινη απο τα 15 μου,2 χρονια πριν,και ειμαι μια χαρα.Και εξετασεις κανω ανα 6μηνο και βγαινουν κανονικες και ισως καλυτερες απο το φυσιολογικο οι τιμες.
    </blockquote id=quote>


    διαθηκη εχεις κανει?απο μικρος στα ναρκωτικα ?:D

    +1 σε οτι λες βασικα

  23. #23

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ρε παιδια αφου συνεχως με τις καινουριες ερευνες ολο θετικα οφελη ανακαλυπτουν τοσο για την κρεατινη οσο κ για την πρωτεινη αλλα κ για την καφεινη....σωστα?

  24. #24

    Join Date
    30-04-13
    Posts
    7

    Default

    φιλε μου γιωργο τετοιες βλακιες μου λενε και εμενα γνωστοι μου μην ανυσιχεις αμα ειναι να ψυλωσεις θα ψυλωσεις το θεμα ειναι καθαρα γενετικο

  25. #25
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Από το 2008 μέχρι σήμερα θα έχει πάρει κανα πόντο το παιδί.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •