Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default Επιστροφή Στα Βάρη Μετά Από Τραυματισμό;

    Γεια σας παιδια, επανηλθα εδω και εναμιση μηνα στο γυμναστηριο επειτα απο 9μηνη αποχη λογω τραυματισμου,σπασμενη κλειδα και αποκολλημενος τενοντας δικεφαλου βραχιονιου.ξεκινησα παλι να γυμναζομαι,στην αρχη σιγα σιγα με πολυ λιγα κιλα,απλα για να ξεμουδιασω και σιγα σιγα αυξανω την ενταση.παγκο πανω απο 20-30 κιλα δεν μπορω να βαλω με ποναει η κλειδα ακομα και με αυτα τα κιλα.σιγα σιγα ελπιζω να περασει ο πονος μπας και μπορεσω να πιεσω λιγο τον εαυτο μου γιατι ετσι βαριεμαι.εχετε να προτεινετε καποιες ασκησεις-μεθοδους προπονησης ωστε να μπορεσω να επανελθω γρηγοροτερα?αυτην την στιγμη κανω 3-4 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα,και προσπαθω σε καθε ασκηση να βγαζω 10 επανηληψεις.παω 5φορες την βδομαδα γυμναστηριο(γυμναζομαι με αυτην την σειρα-στηθος,ποδια,πλατη,ωμους,χερια).μηπως να γυμναζομαι μονο 4 φορες την βδομαδα(δευτερα,στηθος-δικεφαλοι-τριτη,ποδια-τεταρτη,ξεκουραση-πεμπτη,πλατη-τρικεφαλοι-παρασκευη,ωμοι)??και να ριξω τις επαναληψεις στις 8 η και χαμηλοτερα?
    Last edited by aaabasilis; 20-06-10 at 17:39.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-10
    Posts
    54

    Default

    Φίλε μου, αν και δεν ειμαι γιατρος, απο την όποια εμπειρία μου σε τραυματισμούς θα πρότεινα τα εξής:

    -Συνδύασε τα βάρη με ειδικές ασκήσεις με λάστιχα. Πρόκειται για άσκηση αντιστάσεων, ηπιότερης μορφής.
    -Μην παραμελείς τα ελεύθερα βάρη, όμως όσο τα χτυπήματα είναι πρόσφατα, δώσε έμφαση σε μηχανήματα (προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου, όμως προσφέρουν σταθερότητα και ασφάλεια)
    -Μην βιαστείς να ανεβάσεις ούτε σε κιλά ούτε σε ένταση. Ακόμη κι αν δεν είχες τους τραυματισμούς, μετά από μεγάλη αποχή θα είχες προβλήματα.
    -Φρόντισε για την τακτική ιατρική επανεξέταση σου, βάσει της οποίας θα επανασχεδιάζεις το πρόγραμμα σου.
    -Ρώτησε ορθοπεδικό αν υπάρχουν ιατρικά βοηθήματα (επίδεσμοι, ειδικές αλοιφές κτλ) που θα μπορούσαν να βοηθήσουν την κίνηση και να μειώσουν την επιβέρυνση, ακόμη και τον πόνο.

    Και -αν και οι τραυματισμοί είναι από εκνευριστικοί έως και απογοητευτικοί- μην ξεχνάς:
    1. Προέχει η υγεία και η σωματική ακεραιότητα.
    2. Ο πόνος δεν είναι απλή ενόχληση. Είναι η ΦΩΝΗ του ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ, ότι κάτι δεν πάει καλά.
    3. Η γυμναστική πρέπει να είναι μαραθώνιος και όχι... "κατοστάρι". Γι αυτό θέλει υπομονή και επιμονή. Μην απογοητευθείς. Εκεί κρινόμαστε όλοι (κυρίως από τον εαυτό μας).

    Εύχομαι γρηγορη ανάρρωση

  3. #3
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Quote Originally Posted by GYMNASIUM View Post
    Φίλε μου, αν και δεν ειμαι γιατρος, απο την όποια εμπειρία μου σε τραυματισμούς θα πρότεινα τα εξής:

    -Συνδύασε τα βάρη με ειδικές ασκήσεις με λάστιχα. Πρόκειται για άσκηση αντιστάσεων, ηπιότερης μορφής.
    -Μην παραμελείς τα ελεύθερα βάρη, όμως όσο τα χτυπήματα είναι πρόσφατα, δώσε έμφαση σε μηχανήματα (προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου, όμως προσφέρουν σταθερότητα και ασφάλεια)
    -Μην βιαστείς να ανεβάσεις ούτε σε κιλά ούτε σε ένταση. Ακόμη κι αν δεν είχες τους τραυματισμούς, μετά από μεγάλη αποχή θα είχες προβλήματα.
    -Φρόντισε για την τακτική ιατρική επανεξέταση σου, βάσει της οποίας θα επανασχεδιάζεις το πρόγραμμα σου.
    -Ρώτησε ορθοπεδικό αν υπάρχουν ιατρικά βοηθήματα (επίδεσμοι, ειδικές αλοιφές κτλ) που θα μπορούσαν να βοηθήσουν την κίνηση και να μειώσουν την επιβέρυνση, ακόμη και τον πόνο.

    Και -αν και οι τραυματισμοί είναι από εκνευριστικοί έως και απογοητευτικοί- μην ξεχνάς:
    1. Προέχει η υγεία και η σωματική ακεραιότητα.
    2. Ο πόνος δεν είναι απλή ενόχληση. Είναι η ΦΩΝΗ του ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ, ότι κάτι δεν πάει καλά.
    3. Η γυμναστική πρέπει να είναι μαραθώνιος και όχι... "κατοστάρι". Γι αυτό θέλει υπομονή και επιμονή. Μην απογοητευθείς. Εκεί κρινόμαστε όλοι (κυρίως από τον εαυτό μας).

    Εύχομαι γρηγορη ανάρρωση
    +100000000 δες πως θα πας και μετά ξανακάνε εξετάσεις να δεις αν όλα είναι οκ..καλή ανάρρωση και καλή δύναμη!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    Quote Originally Posted by GYMNASIUM View Post
    -Μην βιαστείς να ανεβάσεις ούτε σε κιλά ούτε σε ένταση.
    αυτο ειναι το πιο δυσκολο παιδια...δεν το μπορω καθολου,κι ομως το κανω,αλλα ειναι βαρετο αφανταστα..

  5. #5
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Φιλε ΥΠΟΜΟΝΗ...
    Την εχω φαει κι εγω αυτη τη ξενερα (με σπασμενη περονη,3 μηνες στο κρεβατι).
    Υπομονη κι'ολα θα φτιαξουν.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. BCAA πριν και μετά την αερόβια ή πριν και μετά τα βάρη;
    By ReapeR in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 02-06-10, 10:55
  2. Μεγαλη αποχη απο τα βαρη μετα απο τραυματισμο.
    By kafros in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-10-08, 05:55
  3. Βαρη/Ασκησεις μετα απο σοβαρο τραυματισμο.
    By rakis78 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-11-05, 12:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •