Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    3

    Default Απώλεια Βάρους Και Χαλάρωση Δέρματος

    Καλησπέρα παιδιά,

    Με λένε Παναγιώτη, είμαι 24, 1.85 και 94 κιλά. Είχα φτάσει 130 κιλά βάρος τα τελευταία δύο χρόνια, ενώ ήμουν πάντα 85-90 κιλά. Λόγω χωρισμού με την κοπέλα μου, ενώ βρισκόμουν στην Αγγλία για σπουδές αφέθηκα εντελώς και εξού και τα 130 κιλά. Τους τελευταίους 5 μήνες ξεκίνησα διατροφή, και γυμναστική (για τους 2 πρώτους μήνες σπίτι μου με διάδρομο,κοιλιακούς,push ups,βαράκια) και έπειτα είμαι τρεις μήνες στο γυμναστήριο όπου το επισκέπτομαι 4 φορές την εβδομάδα.

    Μέχρι και σήμερα έχω χάσει 36 κιλά(Ναι μην φωνάζετε, το παράκανα), ωστόσο έχει υπάρξει χαλάρωση δέρματος, δεν φαίνεται σακούλιασμα, απλώς είναι χαλαρό το δέρμα, και όπως και να το κάνουμε υπάρχει περίσσιο δέρμα. Η γυμναστική που κάνω είναι κυκλική και γυμνάζω όλες τις μυικές ομάδες, έχω περίπου 50 λεπτά αερόβιο πρόγραμμα κάθε φορά, όπου τα 30 πρώτα είναι τρέξιμο και ακολουθούν 10 λεπτά cardio wave και 10-15 λεπτά ποδήλατο στο τέλος της προπόνησης. Οι γυμναστές και όλοι οι θαμώνες του γυμναστηρίου μου λένε ότι είμαι πάρα πολυ καλά και πάρα πολύ τυχερός σωματικά και σε ότι αφορά την χαλάρωση του δέρματος, μιας και δεν έχω κρεμάσει όπως κρεμάνε οι περισσότεροι με τέτοια διαφορά απο χάσιμο βάρους. Ωστόσο η χαλάρωση υπάρχει και θέλω συμβουλές για το τι να κάνω ώστε να γίνει η κοιλιά μου επίπεδη, υπάρχει σαφώς αυξημένο λίπος(σαν κλασσική μικρή μπυροκοιλιά) στην περιοχή της κοιλιάς αλλά κάνω πραγματικά φιλότιμες προσπάθειές στην προπόνηση, με κοιλιακούς, πλάγιους και κανονικούς όπως και με την διατροφή. Ο στόχος μου είναι τα 85 κιλά, δηλαδή άλλα 9 κιλά μείον μέχρι τέλη Σεπτέμβρη υπολογίζω.

    Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή σας.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αρχικα καλως ηρθες και πολλα συγχαρητηρια για τα κιλα που εχασες!!θελω να σου πω ακομα οτι ειναι αδικο και ασχημο για τον εαυτο να καταστρεφεσαι με τετοιο τροπο απο μια κοπελα..ειμαι σιγουρος ομως οτι το καταλαβες και εσυ και ετσι κ αλλιως απο τα λαθη μας μαθαινουμε!!

    τωρα οσον αφορα το θεμα σου..οπως καταλαβαινεις οταν χανεις πολλα και γρηγορα κιλα προβληματα οπως ειναι οι ραγαδες και η χαλαροτητα του δερματος ειναι ακρως λογικα..για να επανελθει το δερμα σου πρεπει αρχικα να συντηρηθεις στα κιλα που εισαι τωρα και να μην χασεις κ αλλα σε μικρο χρονικο διαστημα..η ενασχοληση σου με βαρη και αεροβια το πιο λογικο ειναι να σε βοηθησει οσο περναει ο καιρος αλλα μην περιμενεις αμεσα αποτελεσματα καθως ειναι πολυ οδυνηρη διαδικασια αυτη που περασες για το σωμα σου!!!

    υπομονη και πειθαρχια θελει και θα στρωσει το δερμα σου!!η αληθεια ειναι πως δεν ειναι καθολου ευκολο και δεν υπαρχει και συγκεκριμενη μεθοδος..εξαρταται κυριως απο την ποιοτητα του δερματος σου!!!και παλι πολλα συγχαρητηρια για το μεχρι τωρα αποτελεσμα σου!!!
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    3

    Default

    Μεταξύ άλλων είμαι αρκετά αρρενωπός(greek lover? :P ) με αποτέλεσμα, να μην φαίνονται οι λίγες ραγάδες που έχω δημιουργήσει στην περιοχή της κοιλιάς. Ωστόσο, πέρα από το αρχικό ζήτημα του πρώτου ποστ, οι ραγάδες δημιουργούν πρόβλημα στην εμφάνιση των κοιλιακών μας?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    απ οσο ξερω οι ραγαδες δημιουργουν μονο οπτικα προβληματα..δεν γνωριζω αν μπορουν να επηρεασουν τους κοιλιακους..
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    3

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου jimbliz. Ναι για οπτικά λέω. Επίσης πόσο βοηθάει το μπάνιο στο beach τώρα που είναι και καλοκαίρι, οσον αφορά την σύσφιξη?

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να βοηθησουν τα μπανια στην παραλια αλλα εχω ακουσει οτι η σαουνα βοηθαει λιγο στο να επανελθει το δερμα!
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για χαλάρωση δέρματος
    By fat_boy in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-09, 01:07
  2. Συμβουλές για χαλάρωση δέρματος;
    By Ilias17 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 13-02-09, 06:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •