Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default Νέο Μέλος!!! Μείωση κοιλιακού λίπους!!

    Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα κι εγώ συμβουλές!! Είμαι η Σοφία, είμαι 28 χρονών, 1.73 ύψος και 63 κιλά. Πάω γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα, κάνοντας μισή ώρα αερόβια (διάδρομο ή ποδήλατο ή και τα δύο) και μισή ώρα βάρη για όλο το σώμα κάθε φορά. Το πρόβλημά μου εντοπίζεται στην περιοχή της κοιλιάς, η οποία έχει σφίξει βέβαια (ήταν πολύ πιο πλαδαρή πριν ξεκινήσω γυμναστήριο) αλλά μου φαίνεται σαν να έχει παγιδευτεί λίπος γιατί δε μπορώ να απαλλαχθώ από αυτήν. Δουλεύω από τις 10-18:00, μόλις επιστρέφω σπίτι τρώω γρήγορα γρήγορα και μετά από κανά 2ωρο πάω γυμναστήριο και μετά δεν τρώω τίποτα. Γυμναστήριο προσπαθώ να πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα.

    Θέλω να με συμβουλεύσετε κάποιο πρόγραμμα ενδυνάμωσης και γράμμωσης. Πρέπει να κάνω περισσότερους κοιλιακούς και ραχιαίους; Επίσης μήπως είναι πιο σωστό να πηγαίνω γυμναστήριο αμέσως μετά τη δουλειά και να τρώω μετά; Όσον αφορά τη διατροφή, προσπαθώ να τρώω υγιεινά, κάθε 3-4 ώρες. Μήπως πρέπει να τρώω περισσότερη πρωτεΐνη;

    Ευχαριστώ...[:-angel]

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Σοφία (κι από δω:P) στην παρέα μας!
    Όπως σου έγραψα και στο pm σχετικά με τις ερωτήσεις που μου έκανες στο προφίλ μου, το να τρώει απλώς κάποιος "υγιεινά" δηλαδή όχι τηγανιτά, γλυκά κλπ δεν θα δει κάποια διαφορά πάνω του αν έχει κάπου τοπικό λίπος.
    Το να κάνεις επίπεδη κοιλιά δεν έχει να κάνει με κοιλιακούς ή ραχιαίους (και 500 να κάνεις κάθε μέρα πάλι εκεί θα είναι το λίπος..).
    Έχει να κάνει αποκλειστικά με τη διατροφή.
    Έτσι όπως περιγράφεις το πρόγραμμά σου, υπάρχουν αρκετά λάθη και λογικό είναι αν δεν έχεις κάποιον να σου πει δυο πράγματα.. Κι εγώ στις αρχές κοπανιόμουν με τις ώρες και αποτέλεσμα δεν έβλεπα και απογοητευόμουν.

    Το ότι τρως υγιεινά και συχνά είναι καλό. Αλλά αν θες να δεις την κοιλιά σου επίπεδη τότε πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένη και αυστηρή με αυτά που τρως. Και τι εννοώ με αυτό: Nα προσέχεις τις θερμίδες που παίρνεις καθημερινά, να τηρείς ένα πρόγραμμα επιλέγοντας τους κατάλληλους συνδιασμούς/τροφές.
    Όλα αυτά βέβαια θα βοηθήσουν αν τα συνδιάσεις με εντατική αερόβια. Όσο για τα βάρη θα σε βοηθήσουν να τονίσεις τις γραμμές σου, θα ανεβάσουν το μεταβολισμό (αλλά και την ψυχολογία σου όταν κοιτάζεσαι στον καθρέφτη).
    Βέβαια το να γυμνάζεις κάθε φορά ολόκληρο το σώμα είναι λάθος τακτική, αλλά είναι ένα λάθος που το κάνουν σχεδόν όλες οι γυναίκες στα γυμναστήρια.

    Επειδή όμως τα πράγματα πρέπει να τα παίρνουμε ένα ένα, γράψε πρώτα τη διατροφή που κάνεις για να πάρουμε μια ιδέα.
    Να θυμάσαι πως χρειάζεται χρόνος, υπομονή και επιμονή. Αλλά το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Καρδούλα!!!

    Μακάρι να στρώσουν λίγο τα πράγματα, γιατί στο γυμναστήριο που πάω κανείς δε μου δίνει καμια συμβουλή και συνεχώς απογοητεύομαι, σταματάω ετά ξαναρχίζω και πάλι από την αρχή...Τώρα επειδή πήρα την απόφαση να σοβαρευτώ και να προσέξω τον εαυτό μου ξεκίνησα να το ψάχνω!!
    Λοιπόν το πρόγραμμα διατροφής περιλαμβάνει σε γενικές γραμμές:
    9:00 ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα σε μαύρο ψωμί + καφέ σκέτο
    12:00 ένα κουλούρι
    16:00 ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα σε μαύρο ψωμί ή ένα γιαούρτι 2%
    19:00 ένα κοτόπουλο φιλέτο ψητό ή ένα μπιφτέκι με λίγο καστανό ρύζι και σαλάτα ή ψάρι ψητό με μια μικρή πατάτα βραστή και σαλάτα ή όσπρια με σαλάτα ή λαχανικά με σαλάτα και λίγο τυρί φέτα
    21:30-22:00 πάω γυμναστήριο
    23:00 ένα γιαούρτι με 2-3 μπισκότα ολικής άλεσης ή ένα φρούτο

    Η αλήθεια είναι ότι την ώρα που πάω γυμναστήριο θέλω να δοκιμάσω να την αλλάξω γιατί μετά τις 7-8 το βράδυ δυσκολεύομαι να χωνέψω το φαγητό και πάω στο γυμναστήριο σχετικά φουσκωμένη...:(

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    καλως ηρθες στο φορουμ μας Σοφια!

    Σχετικα με την διατροφη σου μπορω να κανω τις παρακατω παρατηρησεις κ μετα συνεχιζουμε.

    9:00 ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα σε μαύρο ψωμί + καφέ σκέτο(60-70γρ κουακερ με ενα ποτηρι γαλα χαμηλων λιπαρων+τον καφε σου)

    12:00 ένα κουλούρι(αν μπορεις το κουλουρι να ειναι μαυρο ψωμι ,διαφορετικα μπορεις να βαλεις 3 φρυγανιες σικαλεως κ να προσθεσεις κ ενα γιαουρτι 2% λιπαρα )

    16:00 ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα σε μαύρο ψωμί ή ένα γιαούρτι 2%(αν σου επιτρεπει η ωρα της δουλειας σου να τρως στις 15:00 κ οχι στις 16:00 ωστε να εχουν περασει 3 ωρες απο το προηγουμενο γευμα σου.Καλυτερα εδω να τρως το τοστ κ οχι το γιαουρτι ,διοτι θα το εχεις βαλει στο προηγουμενο γευμα σου.Μεχρι τωρα καταλαβαινω πως τα γευματα σου αυτα ειναι στην δουλεια κ ακομα ειναι πολυ νωρις για σενα σε θεμα νοοτροπιας να κουβαλας μαζι σου ταπερακια.Μετα απο καιρο αν ολα πανε καλα κ εξοικιωθεις με την διατροφη αυτη θα το ζητησεις απο μονη σου,ενω παραλληλα θα αδιαφορεις για το τι θα λενε στην δουλεια οι συναδελφοι σου γι αυτο,κατι που τωρα ισως να σε πειραζει λιγο κ ειναι λογικο.)


    19:00 ένα κοτόπουλο φιλέτο ψητό ή ένα μπιφτέκι με λίγο καστανό ρύζι και σαλάτα ή ψάρι ψητό με μια μικρή πατάτα βραστή και σαλάτα ή όσπρια με σαλάτα ή λαχανικά με σαλάτα και λίγο τυρί φέτα(εδω ολα μια χαρα τα βρισκω αρκει να βαζεις κ 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο στην σαλατα σου)

    21:30-22:00 πάω γυμναστήριο
    (στο γυμναστηριο τωρα ειναι το αλλο μεγαλο κομματι της προσπαθειας σου.Εδω θα πρεπει πρωτα απο ολα να μας αναφερεις σε επομενο ποστ σου τι ακριβως κανεις καθημερινα ωστε να μπορεσουμε να σου πουμε κ εδω τις αποψεις μας.Το οτι κανεις μιση ωρα βαρη κ μιση ωρα αεροβικη δεν μας φτανει ωστε να μπορεσουμε να πουμε κατι.Ελπιζω να κανεις την αεροβικη παντα μετα την προπονηση με βαρη κ ποτε πριν οπως πολυς κοσμος κανει νομιζοντας οτι αυτο λειτουργει κ σαν ζεσταμα.Το ζεσταμα γινεται πολυ καλα κ στα πρωτα σετ των ασκησεων του προγραμματος...)

    23:00 ένα γιαούρτι με 2-3 μπισκότα ολικής άλεσης ή ένα φρούτο(εξαιρετικα λιγο φαγητο για μεταπροπονητικο κ βραδυνο γευμα.Μην φοβασαι πως σκεφτομαι για σενα οτι προσπαθεις να παρεις μυς κ τετοια κ οτι γι αυτο σου λεω οτι ειναι λιγο το φαγητο σε αυτο το γευμα :-)...καταλαβαινω τι ακριβως θελεις να πετυχεις κ θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο γευμα με το μεσημερι βαζοντας παντα το μεσημερι για υδατανθρακα το καστανο σου ρυζι κ το βραδυ να το κανεις πατατα.)


    Σαν συνολο επειδη εισαι γυναικα ,δεν θα πρεπει να παραληψεις τα γαλακτομικα προϊοντα απο την διατροφη σου(οτι κ να διαβασεις γι αυτα)διοτι χρειαζεσαι το ασβεστιο για την μελλοντικη υγεια των οστων σου.

    Θα πρεπει οταν εισαι κοντα στις μερες να αδιαθετησεις να εχεις σαν 1η σου εννοια την προληψη αυτης της καταστασης,ωστε να μην τα βρισκεις λιγο σκουρα αργοτερα.Κατα την γνωμη μου θα πρεπει να φροντιζεις εκεινες τις μερες να τρως κ μερικα οσπρια η λιγο κοκκινο κρεας παραπανω ωστε να κρατας τον σιδηρο σου σε καλα επιπεδα.

    Να μην ζυγιζεσαι διοτι εκεινες τις μερες οι περισσοτερες κοπελες κρατουν υγρα κ πρηζονται τα οποια στην ζυγαρια μπορει αν ειναι 1-2 κιλα παραπανω κ αν τα συνδιασεις με την κακη ψυχολογια που ισως να υπαρχει απο τις διαφορές των ορμονων,να σου δημιουργησουν το αισθημα της απογοητευσης στο οτι δεν εχεις καταφερει τιποτα...το ιδιο ισχυει κ για τον καθρεπτη εκεινες τις μερες.

    Να μην κοβεις τα καλα λιπαρα οπως το ελαιολαδο κ μερικα δημητριακα τα οποια περιεχουν μεσα καλα λιπαρα.Ο λογος ειναι για την καλη υγεια του δερματος σου κ για την σωστη λειτουργια του οργανισμου σου.

    Τις μερες που δεν πας γυμναστηριο,φροντισε αν εχεις χρονο να βγαινεις για ενα περιπατο τωρα που εχει καλο καιρο για καμια ωρα περπατημα.Στην αρχη σε βηματισμο βολτας κ μετα σιγα σιγα ανεβαζε την ταχυτητα μεχρι να φτασεις σε γρηγορο βαδισμα.Καλο θα ειναι να το κανεις αυτο την ωρα που θα πηγαινες στο γυμναστηριο.

    Για το λιπος στην κοιλια,συμφωνω με οσα σου ειπε παραπανω η Ειρηνη κ εχω να προσθεσω πως οταν ολα αυτα τα παραπανω γινουν σωστα τοτε αυτο το λιπος σταδιακα θα αρχισει να υποχωρει.

    Αυτα απο μενα κ καλη συνεχεια!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ο Σταύρος τα κάλυψε όλα! Σοφία καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Eυχαριστώ πολύ Σταύρο!!!

    Σχετικά με τη διατροφή μου πρέπει να προσθέσω ότι επειδή έχω μια τάση για αύξηση της ινσουλίνης έχω κόψει εντελώς τα γλυκά και τις πατάτες (πατάτες τρώω μια φορά στο τόσο βέβαια) επειδή ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη. Τα κουάκερ μια φορά τα δοκίμασα αλλά δε μπόρεσα να τα φάω. Ως εναλλακτικό πρωινό τρώω κορν φλεικς χωρίς ζάχαρη με γάλα (από τον πάγκο των βιολογικών). Επίσης ελαιόλαδο βάζω μια κουταλιά της σούπας όχι παραπάνω. Επειδή ξεκίνησα πρόσφατα να δουλεύω για πρώτη φορά, παίρνω μαζί μου ένα τοστ από το σπίτι που το φτιάχνω μόνη μου. Ίσως αργότερα που θα πάρω λίγο θάρρος να παίρνω μαζί μου ταπεράκι...
    Μετά το γυμναστήριο μπορώ να φάω αμέσως το μεταπροπονητικό γεύμα ή πρέπει να περάσει κάποια ώρα;

    Το πρόγραμμά μου στο γυμναστήριο είναι:
    Πρώτα κάνω την αεροβική, δεν ήξερα ότι πρέπει να γίνεται μετά!
    Βάρη:
    Α. Πιέσεις χεριών στο μηχάνημα (2 σετ 15 επαναλήψεων)
    Β. Peck-Deck (2 σετ 15 επαναλήψεων)
    Γ. Κωπηλατική στο μηχάνημα (2 σετ 15 επαναλήψεων)
    Δ. Κάμψεις στην τροχαλία (2 σετ 15 επαναλήψεων)
    Ε. Πιέσεις τρικεφάλων στην τροχαλία (2 σετ 15 επαναλήψεων)
    ΣΤ. Κάμψεις δικεφάλων (πόδια) (2 σετ 15 επαναλήψεων)
    Ζ. Κοιλιακοί και ραχιαίοι

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Για το λιπος στην κοιλια,συμφωνω με οσα σου ειπε παραπανω η Ειρηνη κ εχω να προσθεσω πως οταν ολα αυτα τα παραπανω γινουν σωστα τοτε αυτο το λιπος σταδιακα θα αρχισει να υποχωρει.
    Εγω θα προσθεσω κατι για το λιπος δεν μπορει να φυγει μονο απο το στομαχι η μονο απο τα μπουτια η χερια η αλλο σημειο φυσικα (με χειρουργειο ολα γηνοντε) Θα φυγει απο ολο το σωμα απλος καποια σημεια τηνουν να ειναι αποθηκες λιπους παραπανω απο καποια αλλα πχ συχνα η κοιλια στους ανδρες ενω εχουν αδυνατα ποδια χερια,τα ποδια στις γυναικες ενω μπορει να ειναι αδυνατες στο ανω σωμα η τις ποιο τυχερες γυναικες που ειναι παντου αδυνατες αλλα κρατανε πολυ λιπος στο στηθος.
    Για αυτο τα δυσκολα σημεια φευγουν τελευταια πρωτα φευγουν απο παντου(και απο το στομαχι πχ σε καποια κλιμακα) και στο τελος μενουν τα ποιο δυσκολα και προβληματικα σημεια.

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Σταύρο +1[:-thumbu], τα πες όλα!

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Ευχαριστω Γιαννη κ Ειρηνη.Θα συμφωνησω κ με αυτα που γραφει ο Νικος.

    Σχετικα με το μεταπροπονητικο σου γευμα Σοφια μπορεις να το φας κ αμεσως μολις πας σπιτι αν πεινας.Αυτο το γευμα ομως θα σε κρατησει για 2,5 ωρες ισως κ 2 γιατι θα ειναι μετα την προπονηση κ θα το "τραβηξει" αμεσως το σωμα σου .Μετα σε περιπτωση που κοιμασαι αργα το βραδυ θα πρεπει να ξαναφας.

    Σχετικα με την πατατα,μπορεις να βαζεις κ στο βραδυνο σου παλι καστανο ρυζι αφου εισαι ευαισθητη στις εκκρισεις ινσουλινης.
    Θα ηθελα να σε ρωτησω ετσι απλα πληροφοριακα μια κ ανεφερες το θεμα ινσουλινη,στον καφε σου τι βαζεις για γλυκαντικο η τον πινεις σκετο;

  10. #10
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    Θα πρεπει οταν εισαι κοντα στις μερες να αδιαθετησεις να εχεις σαν 1η σου εννοια την προληψη αυτης της καταστασης,ωστε να μην τα βρισκεις λιγο σκουρα αργοτερα.
    Σταύρο, θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή ανάλυση πάνω σε αυτό?[:-angel]

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Τον καφέ τον πίνω σκέτο, μια συνήθεια είναι τελικά. Τώρα δεν μπορώ με τίποτα να τον πιω μέτριο ή γλυκό!!! Το πρόγραμμα με τα βάρη πως σου φαίνεται; είναι καλό ή ελλιπές;

  12. #12
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by kinetha View Post
    Σταύρο, θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή ανάλυση πάνω σε αυτό?[:-angel]
    Συγνωμη που αργησα λιγο να σου απαντησω.
    Θα σου παραθεσω μερικα copy/paste που εχω για το συγκεκριμενο θεμα.Ελπιζω να σε καλυψω καπως.

    1. Ελέγξτε τα επίπεδα σιδήρου στο αίμα σας

    Ο σίδηρος βοηθά στην καλή λειτουργία των νευροδιαβιβαστών, που ? με τη σειρά τους- ευθύνονται για τη σωστή λειτουργία του «μνημονικού μας» συστήματος. Όταν τα επίπεδα σιδήρου είναι χαμηλά, ο εγκέφαλος «αποσυντονίζεται».

    Σύμφωνα με την καθηγήτρια Διεθνούς Υγείας, του πανεπιστημίου John Hopkins, Δρ Laura Murray ? Kolb « Μια φτωχή σε θρεπτικά συστατικά διατροφή, καθώς και η έντονη και μεγάλη σε διάρκεια έμμηνος ρήση, μπορούν να προκαλέσουν τη μείωση των επιπέδων σιδήρου, επηρεάζοντας αρνητικά τη δυνατότητα ανάκλησης γεγονότων, ακόμη και αν ένα άτομο δεν φαίνεται να πάσχει από αναιμία». πηγη:ΝΕΑ

    Τι είναι η σιδηροπενική αναιμία;

    Η ανεπάρκεια σιδήρου είναι από τις πλέον συχνές αιματολογικές διαταραχές. Αφορά άτομα κάθε ηλικίας, άνδρες, γυναίκες, παιδιά. Κάθε ερυθροκύτταρο του αίματος περιέχει την αιμοσφαιρίνη. Η αιμοσφαιρίνη μεταφέρει το οξυγόνο στους ιστούς όλου του σώματος. Η αιμοσφαιρίνη γίνεται εν μέρει από σίδηρο.
    Ποιες είναι οι αιτίες;

    * Ανεπαρκής δίαιτα (χορτοφάγοι).
    * Αυξημένες ανάγκες (εφηβεία, εγκυμοσύνη, άσκηση)
    * Μειωμένη απορρόφηση του από το έντερο(πολύποδες, αιμορροΐδες, νόσος crohn και άλλες παθήσεις του εντέρου).
    * Απώλεια αίματος(π.χ. ΕΜΜΗΝΟΣ ΡΥΣΗ με μεγάλη απώλεια αίματος και μεγάλη διάρκεια, πεπτικό έλκος κ.α.).
    * Λήψη φαρμάκων (π.χ. αντιφλεγμονώδη, ασπιρίνη, κ.α.)

    Ποια είναι τα συμπτώματα;

    * Ωχρότητα
    * Εύκολη κούραση, αίσθημα παλμών (συνειδητοποίηση του κτύπου της καρδιάς)
    * Ζάλη
    * Αίσθημα καύσους στη γλώσσα
    * Ξηρότητα στο στόμα και στο λαιμό.
    * Πληγές στη γλώσσα
    * Τριχόπτωση
    * Νύχια που σπάνε εύκολα
    πηγη:Αιμοδιαγνωση.

    Υπαρχουν κ αλλες πηγες αλλα νομιζω αυτες μας καλυπτουν.

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by tsofli View Post
    Τον καφέ τον πίνω σκέτο, μια συνήθεια είναι τελικά. Τώρα δεν μπορώ με τίποτα να τον πιω μέτριο ή γλυκό!!! Το πρόγραμμα με τα βάρη πως σου φαίνεται; είναι καλό ή ελλιπές;
    Νομιζω πως το προγραμμα σου ειναι ελλειπες ακομα κ για καποια που ξεκιναει τωρα.Δεν εννοω οτι θα πρεπει να σκοτωνεσαι στο γυμναστηριο η να εχει περισσοτερες ασκησεις για τωρα που ειναι αρχη ,απλα θα πρεπει να καλυπτει περισσοτερο μυικες ομαδες απο την μεση κ κατω επειδη εισαι κοπελα.Για τις πρωτες 2 εβδομαδες εως κ τον 1ο μηνα προπονησης ειναι καλο να κανεις κυκλικη προπονηση(δηλ ολα τα σημεια σε 1 μερα)αλλα μετα σιγουρα πρεπει να εχεις ενα προγραμμα οπου θα διαχωριζεις τα σημεια σου ακομα κ αν κανεις μονο 3 προπονησεις την εβδομαδα.συνεχισε με αυτο το προγραμμα μεχρι να συμπληρωσεις 2-4 εβδ. προπονησεις κ μεσα σε λιγες μερες θα βρω χρονο να σου γραψω εδω κ ενα προγραμμα συμφωνα με το επιπεδο σου που θα βασιζεται σε 3 μερες προπονησης το οποιο θα μπορεις να κανεις στην συνεχεια.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!!!!! βασικά κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα, γιατί σε 20 μέρες φεύγω για διακοπές και θα λείψω κανά μήνα. Αλλά μετά τις διακοπές θα αρχίσω δυναμικά με διατροφή και πιο σωστή προπόνηση. Θα προσπαθήσω βέβαια να μην ξεφύγω πολύ στις διακοπές...

  15. #15
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Σταύρο.
    Με κάλυψες απόλυτα![:-thumbu][:-apple]

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Καλησπέρα και από μένα !!
    Είναι νέο μελος και θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας, καθώς έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με τη φίλη μας τη tsofli.
    είμαι 26 ετώ,. ύψος 1.75 και βάρος 56 κιλά.
    αν και θεωρητικά είμαι αδύνατο έχω και εγώ περιττό λίπος στη κοιλιά καθώς από μικρή εκεί τα έπαιρνα.
    Φέτος το χειμώνα ξεκίνησα να κάνω μια πιο υγιεινή διατροφή και προσπάθησα να εντάξω την άσκηση στη ζωή μου. Έκανα 3 φορές τη βδομάδα ελλειποτικό και κάποιες σκησούλες (1, 2 φορές τη βδομάδα) μυικής ενδυνάμωσης. Όλα αυτλα στο σπίτι βέβαια καθώς χρο΄νος για γυμναστήριο δεν υπάρχει. Είδα αποτελέσματα καθώς έχασ γύρω στα 5 κιλά (ήμουν 61) και έσφιξα αρκετά.
    Παρ όλα αυτά λίγη κοιλίτσα παραμένει και το κακό είναι πωςαν αδυνατίσω κι άλλο θα εξαφανιστούν πόδια και ποπός.
    Επίσης φοβάμαι με βάσητα όσα γράψατε στη κοπέλα πιο πριν ότι τρώω λίγο σχετικά.
    Αν βοηθάει μπορώ να σας αναφέρω ενδεικτικά τη τρώω κάθε μέρα. Τέλος την άσκηση την έχω αμελήσει λίγο το τελευταίο 2μηνο λόγω χρόνου και κάνω μόνο ΣΚ κολύμπι και ποδήλατο.

    θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε τη γνώμη σας!!!
    Ευχαριστώ!!!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Καλως ηρθες λοιπον! Απο την στιγμη που αναφερεις πως εχεις παρομοιο προβλημα με την tsofli τοτε πανω κατω ισχυουν οι παραπανω συμβουλες κ για σενα , με την διαφορα του οτι θα πρεπει να γινεις πιο αναλυτικη στο τι τρως,τι προπονηση κανεις,καθε ποτε κτλ κτλ.
    Καλυτερα ομως να ανοιγες ενα νεο τοπικ στην ενοτητα αυτη ωστε να ασχοληθουμε ξεχωριστα με εσενα.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    α, οκ. Και εγώ συνέχισα γιατί δεν ήξερα αν πρέπει να ανοίγουμε καινούρια τοπικ, στη περίπτωση που υπάρχει κάτι παρόμοιο.
    Πρέπει να το ανοίξω τώρα , ή να συνεχίσουμε εδώ ??

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by trina83 View Post
    Πρέπει να το ανοίξω τώρα , ή να συνεχίσουμε εδώ ??
    Καλυτερα ομως να ανοιγες ενα νεο τοπικ στην ενοτητα αυτη ωστε να ασχοληθουμε ξεχωριστα με εσενα.
    [:-apple]

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Έγινε!!! Το ανοίγω !!

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Γεια σας και πάλι παιδιά! Γύρισα πριν μια εβδομάδα από τις διακοπές και επανήλθα στους φυσιολογικούς μου ρυθμούς όσον αφορά το γυμναστήριο και τη διατροφή. Ζήτησα και μου έβγαλαν ένα πρόγραμμα που διαχωρίζει τις μυϊκές ομάδες σε 3 ημέρες. Ωστόσο πάλι δε μου έβαλαν να κάνω squats και deadlifts, ενώ ακούω συνέχεια πόσο καλές ασκήσεις είναι. Εσείς τι λέτε;

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν πρόσφατα έχεις ξεκινήσει προπόνηση με βάρη και δεν έχεις εξεικειωθεί καλά με ασκήσεις κλπ, καλύτερα να ακολουθήσεις το πρόγραμμα που σου έχουν δώσει (παρεπιπτόντως αν θες γράψτο να δουμε τι σου εχουν πει..) και αργότερα δοκιμάζεις σκουώτ κλπ..
    Δώσε βάση στη σωστή εκτέλεση ασκήσεων (ίσως στην αρχή είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς περισσότερο μηχανήματα) και σιγά σιγά βάζεις και ελεύθερα βάρη.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    tsofli φοβερό το nickname σου. Καλή επιτυχία.

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ελπίζω να τα καταφέρω!!!!

    Καρδούλα, το πρόγραμμά μου τώρα είναι:
    1η μέρα (ΣΤΗΘΟΣ&ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ): Peck Deck, εκτάσεις με αλτήρες, pullover με αλτήρα, κάμψεις με μπάρα, κάμψεις δικεφάλων με στροφή εναλλάξ, κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης
    2η μέρα (ΠΛΑΤΗ&ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ): Οπισθιολαίμιες έλξεις, κωπηλατική με αλτήρα, κωπηλατική στο μηχάνημα, πιέσεις τρικεφάλων στην τροχαλία
    3η μέρα (ΠΟΔΙΑ&ΩΜΟΙ): Πιέσεις μηρών στο μηχάνημα, εκτάσεις τετρακεφάλων, κάμψεις τετρακεφάλων, εκτάσεις απαγωγών, πιέσεις προσαγωγών, άρσεις γαστροκνημίων, προτάσεις ώμων με αλτήρες

    Μου είπε επίσης ο γυμναστής ότι πρέπει να κάνω κοιλιακούς κάθε φορά. Έχω ακούσει ότι δεχρειάζεται, ισχύει αυτό;

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by tsofli View Post

    Μου είπε επίσης ο γυμναστής ότι πρέπει να κάνω κοιλιακούς κάθε φορά. Έχω ακούσει ότι δεχρειάζεται, ισχύει αυτό;
    Όχι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάθε φορά κοιλιακούς.. Μέχρι 2 φορές καλά είναι.
    Όσο για το πρόγραμμα, εδώ που τα λέμε δεν περιμέναμε και κάτι διαφορετικό, κλασικό πρόγραμμα γυμναστηρίου που δίνουν οι γυμναστές με καρμπόν..

    Κάνε εσύ την προσπάθειά σου, φυσικά και θα τα καταφέρεις αν το πάρεις ζεστά και ασχοληθείς με το σώμα σου σοβαρά, τώρα αυτό που προέχει είναι να μπεις στο κλίμα. Τα υπόλοιπα στο χρόνο τους.
    Καλή επιτυχία κι εδώ είμαστε για τις απορίες σου!

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στο γεύμα μετά την προπόνηση (τώρα πηγαίνω κατά τις 7 το απόγευμα) μπορώ να τρώω αυγά βραστά με σαλάτα ή τόνο με σαλάτα και ψωμί ολικής ως εναλλακτικές; Επίσης, τις ημέρες που δεν πάω γυμναστήριο να τρώω λιγότερο από ότι συνήθως ή το ίδιο;
    Πάντως έχω δει μεγάλη διαφορά στο σχήμα του σώματός μου και είμαι ακόμα στην αρχή!! πολύ χαίρομαι για αυτό, άσε που έχω κολλήσει με το γυμναστήριο, θέλω να πηγαίνω όσο πιο συχνά γίνεται! :)

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mπράβο, αυτά είναι πολύ ευχάριστα νέα
    Και σκέψου πως ακόμα είσαι στην αρχή.. Το σώμα σου ανταποκρίνεται αμέσως, γι αυτό εκμεταλλεύσου το Τελικά το γυμναστήριο είναι εθισμός ε;


    Quote Originally Posted by tsofli View Post
    Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο; Στο γεύμα μετά την προπόνηση (τώρα πηγαίνω κατά τις 7 το απόγευμα) μπορώ να τρώω αυγά βραστά με σαλάτα ή τόνο με σαλάτα και ψωμί ολικής ως εναλλακτικές; Επίσης, τις ημέρες που δεν πάω γυμναστήριο να τρώω λιγότερο από ότι συνήθως ή το ίδιο;
    Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα λαχανικά σου στα υπόλοιπα γεύματα. Σε αυτό μετά την προπόνηση εγώ θα έτρωγα τα αβγά (ασπράδια μόνο γιατί ο κρόκος έχει λιπαρά που καθυστερούν την αφομοίωση της πρωτείνης κάτι που εμείς δεν θέλουμε εκείνη τη χρονική στιγμή) με ρύζι ή πατάτα βραστή (εγώ θα βαζα και λεμονάκι στην πατάτα και ρίγανη για να νοστιμίσει)

    Τις μέρες που έχεις ρεπό από το γυμναστήριο η διατροφή σου μπορεί να είναι ελαφρά υποθερμιδική αν και τώρα στην αρχή θα έχεις διαφορά πάνω σου έτσι κι αλλιώς.
    Καλή συνέχεια!

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αερόβια πώς να κάνω; Αρκεί ο διάδρομος που κάνω (περίπου 30 λεπτά) μετά τα βάρη ή πρέπει να πηγαίνω διαφορετικές μέρες και να κάνω μόνο αερόβια; Ισχύει ότι με την αερόβια θα κάψω λίπος κι αν ναι, σε τι εντάσεις; μέτρια, ήπια, έντονη ή με εναλλασσόμενη ένταση;

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εξαρτάται το πρόγραμμά σου και το επίπεδό σου. Τώρα που είσαι σε περίοδο προσαρμογής, κάνε 20-30 λεπτά διάδρομο σε μέτρια ένταση (ούτε χαλαρό δηλαδή ούτε να τρέχεις) μετά την προπόνηση. Αν έχεις χρόνο, αργότερα μπορείς να κάνεις ξεχωριστά την αερόβια για μέγιστη καύση λίπους.
    Διάβασε το άρθρο του GRF στο πρώτο τεύχος του emag του φόρουμ μας, έχει τις πληροφορίες που ακριβώς θες να μάθεις.
    http://www.bodybuilders.gr/bodybuildersgr_may09.pdf

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστώ πολύ!!!! Βρε παιδιά, μήπως δεν είναι καλό το πρόγραμμα που ακολουθώ; Μου φαίνεται ότι είναι λίγες οι ασκήσεις, ειδικά τις πρώτες 2 μέρες. Αφού γυρίζω σπίτι και δε νιώθω την παραμικρή κούραση. Ήδη στη 2η εβδομάδα πέρασα στα 3κιλα βαράκια, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα έκανα με βαράκια του 1.5 κιλού. Παίζει να ανταποκρίνεται τόσο γρήγορα το σώμα μου στα βάρη; Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα;

    Σόρυ αν γίνομαι λίγο κουραστική αλλά προσπαθώ να βρω μια άκρη και οι γυμναστές στο γυμναστήριο που πάω δε μου δίνουν καμία σημασία... :(


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Συμβουλές Για Μείωση Σωματικού Λίπους
    By ko3336 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 17-10-10, 17:07
  2. μειωση ποσοστου λιπους!
    By left24 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 308
    Last Post: 05-08-07, 23:48
  3. μείωση λιπους
    By Norzufix in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-06, 07:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •