Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 84 of 84
  1. #61

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν μπορω να σε πεισω δυστυχως, αν διαβασες οτι σε προπονηση με βαρη καις λιπος απευθειας τοτε στο λεω ευθεως οτι το βιβλιο ειναι μπουρδα. Μπορεις να κοψεις τους υδατανθρακες κατω απο 20γρ που συνηθως δεν διαταρασεται η κετωση.

    Βασικα και οι υπολογισμοι σου ειναι λαθος, 25-35γρ υδατανθρακα φτανουν για να πας απο δω μεχρι το περιπτερο διπλα στο σπιτι σου και να γυρισεις οχι για να κανεις προπονηση με βαρη και να κανεις και τις καθημερινες σου δραστηριοτητες. Το αν θα καψεις απευθειας λιπος δεν εξαρταται μονο απο την απογλυκογονωση οπως λες.

    Οσο αφορα το τελευταιο συμπερασμα σου δεν διαφωνω αλλα οτι στην αναεροβια ασκηση δεν καις απευθειας λιπος (ακομη κι αν δεν εχεις αποθεματα γλυκογονου) δεν θα αλλαξει στο μελλον, ειναι σιγουρο.

  2. #62
    Junior Bodybuilder embrance's Avatar
    Join Date
    13-05-08
    Location
    Athens
    Posts
    191

    Default

    Ρε συ Γιωργο,καταλαβαινω οτι φαινετε εξωπραγματικο αλλα να,τρεις εβδομαδες αυτο κανω,και εχω χασει τρια κιλα.Αρχισα να βλεπω παλι τους κοιλιακους μου,κατι ςοτι φλεβες εχω πανω μου,και μονο δυο ηταν οι μερες που αισθανομουν πτωμα.
    Και εμενα μου φανηκε τραγικα λιγο το 35γρμ υδατανθρακας την μερα,αλλα οι προπονησεις δεν επεσαν.Η πρωτη εβοδμαδα ηταν δυσκολη λιγο,αλλα τωρα 2 και 3η ανεβαζω κιλα σταθερα.
    Δεν εχω λογο να κοροιδεψω κανεναν,αλλα απο την αλλη ο οργανισμος μου ειναι και συνηθησμενος σε χαμηλο σχετικα υδατανθρακα,καθως σπανια τρωω ψωμια κτλ.

    Τι να σου πω...εγω σκοπευω να κρατηξσω το προγραμμα διατορφη ςαυτο κανα 3μηνο - 4μηνο και θα οταν τελιωσω,ή συνεχισω αναλογα το αποτελεσμα που θα δω,θα σας πω αν αξιζε η οχι και θα κανω και το review μου για την διατροφη αυτην στο Amazon.

  3. #63
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by embrance View Post
    Μα δεν μπορεις να κοψεις τελιως τους υδατανθρακες απο το φαι,ειναι φυση αδυνατο.Οποτε κοιτας το φαγητο σου να εχει καα μεσο ορο 25-35γμρ υδατανθρακα που σρησιμοποιητε σαν βαση για τι ςοποιες δραστηριοτηες που .
    ενα λεπτακι γιατι το εχασα λιγο...εννοεις 25-35 γρ.σε καθε γευμα ή ημερησιως...αν εννοεις το δευτερο μου φαινεται τρελο και επικινδυνο για αθλουμενο με βαρη....
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  4. #64
    Junior Bodybuilder embrance's Avatar
    Join Date
    13-05-08
    Location
    Athens
    Posts
    191

    Default

    Ανα μερα.

  5. #65
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by embrance View Post
    Ρε συ Γιωργο,καταλαβαινω οτι φαινετε εξωπραγματικο αλλα να,τρεις εβδομαδες αυτο κανω,και εχω χασει τρια κιλα.Αρχισα να βλεπω παλι τους κοιλιακους μου,κατι ςοτι φλεβες εχω πανω μου,και μονο δυο ηταν οι μερες που αισθανομουν πτωμα.
    Και εμενα μου φανηκε τραγικα λιγο το 35γρμ υδατανθρακας την μερα,αλλα οι προπονησεις δεν επεσαν.Η πρωτη εβοδμαδα ηταν δυσκολη λιγο,αλλα τωρα 2 και 3η ανεβαζω κιλα σταθερα.
    Δεν εχω λογο να κοροιδεψω κανεναν,αλλα απο την αλλη ο οργανισμος μου ειναι και συνηθησμενος σε χαμηλο σχετικα υδατανθρακα,καθως σπανια τρωω ψωμια κτλ.

    Τι να σου πω...εγω σκοπευω να κρατηξσω το προγραμμα διατορφη ςαυτο κανα 3μηνο - 4μηνο και θα οταν τελιωσω,ή συνεχισω αναλογα το αποτελεσμα που θα δω,θα σας πω αν αξιζε η οχι και θα κανω και το review μου για την διατροφη αυτην στο Amazon.
    ελα τωρα ειδα την απαντηση σου..γραφαμε μαζι...φιλε ειναι πολυ λιγα τοσα γρ...αλλα αν σου δουλευει τι να πω..εγω δεν θα το επιχειρουσα ποτε...
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  6. #66

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παλικαρι μου δεν αμφισβητω αυτο που σου συμβαινει αλλα σαν προταση μου σου λεω να μην προσπαθεις να εξηγησεις επιστημονικα κατι που συμβαινει σε σενα αν δεν εχεις το απαραιτητο υποβαθρο γνωσεων. Αντε σε μια συζητηση με εναν φιλο σου οκ, αλλα κατα την αποψη μου οταν το γραφουμε δημοσια σε ενα φορουμ εχουμε αλλη ευθυνη. Γιατι αν νομιζει καποιος οτι απλα θα κοψει υδατανθρακα και θα χανει λιπος επειδη δεν θα εχει γλυκογονο στους μυς ειναι τραγικο λαθος.

    Δεν σου λεω οτι ο χαμηλος υδατανθρακας δεν ειναι μια καλη και γρηγορη λυση για απωλεια λιπους εμενα η διαφωνια μου ηταν με την λειτουργια του οργανισμου κατα την προπονηση με βαρη. Θα σου πω κατι αλλο τωρα, συνηθως ο χαμηλος υδατανθρακας δουλευει τοσο καλα γιατι ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο θερμιδων που παιρνει καποιος και οταν τους κοβει κανει δραστικη μειωση των θερμιδων του. Με αυτο θελω να πω οτι δεν ειναι απαραιτητο καποιος να παιρνει 30γρ υδατανθρακων την μερα για να χανει λιπος.

  7. #67
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    εγω παντως και μονο που ακουω 30γρ. ημερησιως αναρωτιεμαι τι δυναμη και τι ορεξη μπορει να βγαλει καποιος σε μια προπονηση??ενταξει καλη η τεραστια ποσοτητα πρωτεινης αλλα ολοι ξερουμε οτι η πρωτεινη χρειαζεται κυριως στο "φτιαξιμο" και δεν βοηθαει τοσο πολυ σε δυναμη και αντοχη...
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  8. #68
    Bodybuilding Newbie Vetro's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    35

    Default

    Quote Originally Posted by embrance View Post
    Ρε συ Γιωργο,καταλαβαινω οτι φαινετε εξωπραγματικο αλλα να,τρεις εβδομαδες αυτο κανω,και εχω χασει τρια κιλα.Αρχισα να βλεπω παλι τους κοιλιακους μου,κατι ςοτι φλεβες εχω πανω μου,και μονο δυο ηταν οι μερες που αισθανομουν πτωμα.
    Και εμενα μου φανηκε τραγικα λιγο το 35γρμ υδατανθρακας την μερα,αλλα οι προπονησεις δεν επεσαν.Η πρωτη εβοδμαδα ηταν δυσκολη λιγο,αλλα τωρα 2 και 3η ανεβαζω κιλα σταθερα.
    Δεν εχω λογο να κοροιδεψω κανεναν,αλλα απο την αλλη ο οργανισμος μου ειναι και συνηθησμενος σε χαμηλο σχετικα υδατανθρακα,καθως σπανια τρωω ψωμια κτλ.

    Τι να σου πω...εγω σκοπευω να κρατηξσω το προγραμμα διατορφη ςαυτο κανα 3μηνο - 4μηνο και θα οταν τελιωσω,ή συνεχισω αναλογα το αποτελεσμα που θα δω,θα σας πω αν αξιζε η οχι και θα κανω και το review μου για την διατροφη αυτην στο Amazon.

    Κοιλιακους και φλεβες θα δεις σιγουρα, με 35γρ carb, αλλα οταν πεσεις κατω στην μεση της προπονησης..... φιλικα παντα....

  9. #69
    Junior Bodybuilder embrance's Avatar
    Join Date
    13-05-08
    Location
    Athens
    Posts
    191

    Default

    Τεσπα,εγω εν θα το συνεχισω.Ο καθενας εχει το μυαλο του,την δικη του αποψη και τηςν δικη τους κριτικη σκεψη και κανει τις επιλογες του.
    Στην τελικη υπαρχουν και αλλες διατροφες,ωπος η Abs Diet που ειναι πιο...χαλαρη,δλδ δεν ειναι τοσο αυστηρη και χανεις λιγοτερα κιλα ανα μηνα,αλλα οπως ειπα,επιλογες υπαρχουν πολλες.
    Last edited by embrance; 06-07-10 at 15:43.

  10. #70
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    παιδιά καλησπέρα ...
    καθότι είμαι νέο μέλος και από γυμναστική δε έχω και την καλύτερη γνώση, σίγουρα εσείς είστε περισσότερο αρμόδιοι για να δώσετε απαντήσεις στο θέμα που συζητάτε.
    Παρ΄όλα αυτά επειδή με τη διατροφή έχω μια λόξα και ψάχνω διάφορα στιχεία στο ιντερνερ και σε βιβλία ενδεικτικά σας στέλνω αυτό το λινκ που αφορλά μια έρευνα για το κόκκινο κρέας και τις επιπτώσεις στην υγεία
    http://www.cosmo.gr/Health/234682.html
    Επιπλέον, αν δείτε το ντοκιμαντέρ με τίτλο "Food Inc" μπορεί και να μη ξαναφάτε ποτέ κοτόπουλο ή βιομηχανοποιημένο κρέας... (όταν το είχα δει είχα σχεδόν αποφασίσει να γίνω χορτοφάγος !!!)
    Γενικά πάντως από θέμα υγείας πάντα, συνιστάται η κατανάλωση κοκκινου κρέατος 1 φορά την εβδομάδα, 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο και 2 - 3 ψάρι (πρότυπο μεσογειακής διτροφής).
    Αυτά από εμένα, στα υπόλοιπα σίγουρα εσείς έχετε περισσότερες απαντήσεις

  11. #71

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ευχαριστούμε για το link, όμως πρέπει να πούμε και ότι όταν λέμε "κόκκινο κρέας" δεν αναφερόμαστε σε ένα και μοναδικό προϊόν, και ούτε σε έναν και μοναδικό τρόπο παρασκευής...άλλο το παϊδάκι χοιρινό που είναι 50% λίπος και 50% κρέας και το ψήνουμε στα κάρβουνα μέχρι που "αρπάζει", και άλλο το 99% άπαχο φιλέτο μοσχάρι που γίνεται στο γκριλ χωρίς να ακουμπάει τις θερμαινόμενες αντιστάσεις...οι έρευνες αυτές τα βάζουν αναγκαστικά όλα στο ίδιο καλάθι. Όσες μελέτες έχουν δείξει συσχέτιση της κατανάλωσης του κόκκινου κρέατος με καρκίνο του εντέρου π.χ., δεν λάμβαναν υπόψη τον τρόπο ψησίματος ή συντήρησης, και πρόσφατα μια μελέτη στην οποία συμμετείχε μια Ελληνίδα (την έχουμε ανεβάσει στο φόρουμ πριν λίγες μέρες) έλεγε ότι αυξημενο κίνδυνο για καρκίνο είχαν μόνο όσοι κατανάλωναν το κόκκινο κρέας ως αλλαντικό και όχι ως κανονική μη επεξεργασμένη τροφή. Γενικά δεν είναι ένα απλό θέμα, οι υπεραπλουστεύσεις καλά κάνουν και υπάρχουν, αλλά από την άλλη πρέπει και εμείς να σκεφτόμαστε περισσότερο τι είναι αυτό που διαβάζουμε, γιατί γράφεται και σε ποιους απευθύνεται περισσότερο.
    Last edited by GRF; 06-07-10 at 17:11.

  12. #72
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όπως λέει ο Γιάννης, δε θα πρέπει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι...

    Ολα τα πράγματα χρειάζονται στη διατροφή μας. Το κόκκινο κρέας παίζει κι αυτό ένα σπουδαίο ρόλο και σίγουρα έχει κάποια χρησιμότητα στο σώμα μας και στην υγεία μας, πόσο μάλλον δε όταν είναι τα λιγότερα άλιπα κομμάτια και το προσεγμένο μαγείρεμα που κάνουμε εμείς που προσέχουμε τη διατροφή μας...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #73
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    παιδια οτι ισχυει για το μοσχαρισιο κρεας να υποθεσω ισχυει και για το βουβαλισιο?υπαρχει κανεις που να γνωριζει?
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  14. #74

    Default

    το βουβαλισιο ειναι πιο θρεπτικο αλλα και λιγο πιο ακριβο. η συχνη καταναλωση μοσχαρισιου κρεατος συνδεεται με καρκινο του παχεους εντερου.

  15. #75
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    το βουβαλισιο να υποθεσω εχεις τα ιδια ''αρνητικα" με το μοσχαρισιο ετσι?
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  16. #76

    Default

    ΑΝΑ 100 γρ κρεατος

    Βουβαλι: 22-26γρ πρωτεινη- 2γρ λιπος - χοληστερολη 30-40 το πολυ θερμιδες 130

    Μοσχαρι: 18-27γρ πρωτεινη - 10-30 γρ λιπος και χοληστερολη απο 60 μεχρι 100 . θερμιδες 300

    το βουβαλισιο ειναι αρκετα σκληροτερο ομως και λιγο πιο ακριβο. διαλεγεις και παιρνεις ολα παραγωγης μας ΧΑχΑχαΧΑχΑχΑχαχΑχαχα

  17. #77
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    μια χαρα!! το εχω ριξει στο βουβαλισιο επειδη μ αρεσει κ ειχα περιεργεια να δω και διατροφικα στοιχεια!!thanks
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  18. #78

    Default

    no problemo senior

  19. #79
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    Γιάννη (GRF) εσύ τι γνώμη έχεις για την διατροφή με χαμηλούς υδατάνθρακες αλλά και την προπόνηση με γεύμα P+F πριν την προπόνηση;
    είχα δεί ένα βιντεάκι του Berardi και έλεγε να μην τρωμε P+C πριν το γυμναστήριο αλλά P+F και κατά την διάρκεια whey+γλυκόζη.

  20. #80

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by rubens View Post
    Γιάννη (GRF) εσύ τι γνώμη έχεις για την διατροφή με χαμηλούς υδατάνθρακες αλλά και την προπόνηση με γεύμα P+F πριν την προπόνηση;
    είχα δεί ένα βιντεάκι του Berardi και έλεγε να μην τρωμε P+C πριν το γυμναστήριο αλλά P+F και κατά την διάρκεια whey+γλυκόζη.
    Rubens, κάπου πρόσφατα έγραψα ότι έχω συγκρίνει υπό αυστηρές συνθήκες το σενάριο P+F μέχρι την ώρα της προπόνησης με το σενάριο P+C προπροπονητικό (αλλά τα προηγούμενα με P+F). Δεν υπήρχε καμία διαφορά στην απόδοση στο gym. Να πω ότι εγώ γενικά έχω ένα θέμα με το στομάχι, και το P+F μου έφερε λιγότερες στομαχικές διαταραχές από ότι το P+C. Κανονικά θα πρεπε το P+F να θέλει περισσότερη ώρα να χωνευτεί, αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο στη χώνευση, αλλά στο φούσκωμα που προκαλείται από τις ποσότητες νερού που περιέχουν οι συνηθισμένοι υδατάνθρακες (π.χ. πατάτα). Ένα γεύμα P+C έχει γενικά μεγαλύτερη ποσότητα νερού από ότι το P+F, και εμένα το νερό γύρω από την προπόνηση μου ρίχνει την απόδοση επειδή φουσκώνει το στομάχι μου. Επομένως, ίσως δεν είμαι ο καταλληλότερος για να αποφανθεί αν υπάρχει διαφορά μεταξύ P+F και P+C πριν την προπόνηση, κάνε τη δοκιμή και παρατήρησε τον εαυτό σου. Υπενθυμίζω ότι και ο Tipton στη συνέντευξη μας είπε ότι υδατάνθρακα πριν την προπόνηση δεν τον βρίσκει υποχρεωτικό εκτός αν κάποιος παρατηρεί να ζαλίζεται ή να έχει πτώση στην απόδοση κτλ - πράγμα που φαίνεται να μην είναι ο κανόνας. Από τον Tipton νομίζω ότι πήρε ο Berardi την πρόταση του P+F πριν την προπόνηση.

    Τώρα η διαφορά πριν, κατά τη διάρκεια ή μετά, είναι νομίζω λεπτομέρειες, πιστεύω ότι η απάντηση είναι "ό,τι βολεύει τον καθένα". Άλλες μελέτες έχουν δείξει λίγο καλύτερο το προπροπονητικό, άλλες το κατά τη διάρκεια, και άλλες το μεταπροπονητικό. Αυτά που λέει ότι "οι τελευταίες μελέτες έδειξαν ότι καλύτερα να κουτσοπίνουμε το shake την ώρα της προπόνησης" είναι η μισή ιστορία διότι έγιναν υπό συνθήκες προηγούμενης ασιτίας - στην πραγματική ζωή ακόμα απορροφάμε από τα προηγούμενα γεύματα καθώς και οι αποθήκες μας σε γλυκόζη, αμινοξέα και λιπαρά οξέα δεν είναι άδειες, άρα νομίζω ότι δεν αποτελεί κρίσιμο σημείο το ακριβώς πότε πίνεις το shake. Άσε που σε κάποιον με στομαχικά όπως εμένα, το να πίνω κατά τη διάρκεια της προπόνησης θα με κάνει χάλια, ειδικά αν μιλάμε και για προπόνηση ποδιών.

  21. #81
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    ρε συ grf για δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες για το κοκκινο κρεας και τον τροπο ψησιματος....εγω το κοκκινο κρεας συνηθως το τρωω ειτε στην κατσαρολα σε κομματια βραστο ειτε μοσχαρισια μπριζολα σε μια συσκευη που εχω με σχαρα απο πανω , απο κατω αντιστασεις και απο κατω ενα μικρο ταψακι με νερο

  22. #82

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    ρε συ grf για δωσε λιγες παραπανω πληροφοριες για το κοκκινο κρεας και τον τροπο ψησιματος....εγω το κοκκινο κρεας συνηθως το τρωω ειτε στην κατσαρολα σε κομματια βραστο ειτε μοσχαρισια μπριζολα σε μια συσκευη που εχω με σχαρα απο πανω , απο κατω αντιστασεις και απο κατω ενα μικρο ταψακι με νερο
    Μια χαρά είναι και οι δύο τρόποι. Απλά στην 2η περίπτωση, πρέπει να φροντίσεις να μην ακουμπάει σε καμία περίπτωση το κρέας πάνω στην θερμαινόμενη αντίσταση.

  23. #83
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    ωραιος..... αυτο για να μην ακουμπαει το προσεχω ιδιαιτερα γιατι εκτος οτι καιγεται το κρεας μυριζει και ο τοπος μετα

  24. #84

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos18 View Post
    Για μενα το μεγαλυτερο οφελος του natural bodybuilding ειναι πως ειναι το καλυτερο αντικαταθλιπτικο και οχι μονο που υπαρχει.Απο εκει και περα οταν γινεται με διατροφη που περα απο την πρωτεινη εχει και πολλες βιταμινες και ιχνοστοιχεια και μεταλλα και φρουτα και λαχανικα,γαλακτομικα,ω3 λιπαρα και αλλα τετοια και συνδυαζεται και με αεροβια,νομιζω πως σε κραταει σε πολυ καλυτερη υγεια απο καποιον που δε γυμναζεται και τρωει πιτσες,αναψυκτικα,αλκοολ,φαστφουντ,γλυκα και εχει ελλειψη σε ολες τις βιταμινες κτλ οπως και ανεβασμενες χοληστερινες διαβητες κτλ,και νιωθει και ασχημα για τον εαυτο του,πραγμα που μειωνει με πολλους τροπους κατα πολυ την ποιοτητα της ζωης.
    συμφωνώ απόλυτα!!!


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Natural bodybuilding contests
    By mostox in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-09, 20:32
  2. Natural Bodybuilding - Bodybuilder
    By natureBoDy in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 55
    Last Post: 05-09-08, 21:02
  3. Bodybuilding, ύγεια και γλυκαντικές ουσίες
    By Skylobarbuno in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-06-08, 17:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •