Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 84

Hybrid View

  1. #1
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default Natural Bodybuilding & Υγεία

    Σε αυτο thread θα ποσταρουμε πως επηρεαζει το natural bodybuilding την υγεια αρνητικα ή θετικα.
    Ο λογος που λεω natural ειναι για να μην γεμισει το θεμα με τις παρενεργειες των ΑΑΣ μιας κι εχουμε αντιστοιχα threads.

    Με λιγα λογια εδω θα μαζεψουμε που βοηθαει το bodybuilding ως ασκηση και ως διατροφη και που οχι.
    π.χ. Τα πολλα βαρη χαλανε τα νεφρα......
    ή
    Η low carb που χρησιμοποιουν οι bodybuilders κατα καιρους κανει καλο στους πνευμονες.
    (τα παραδειγματα φυσικα δεν ισχυουν,απλα τα εβαλα για να καταλαβετε τι εννοω).
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα γιατι να επηρεαζει αρνητικα την υγεια σου; Αλλο το bodybuilding και αλλο το κολλημα μερικων που νομιζουν οτι το περισσοτερο (προπονηση, πρωτεινη κλπ) το καλυτερο... αυτα ειναι διαφορετικα. Επισης τα ΑΑΣ δεν εχουν παρενεργειες, εχουν πιθανες παρενεργειες.

  3. #3
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Μα γιατι να επηρεαζει αρνητικα την υγεια σου; Αλλο το bodybuilding και αλλο το κολλημα μερικων που νομιζουν οτι το περισσοτερο (προπονηση, πρωτεινη κλπ) το καλυτερο... αυτα ειναι διαφορετικα. Επισης τα ΑΑΣ δεν εχουν παρενεργειες, εχουν πιθανες παρενεργειες.
    Εσυ μπορει να εισαι γνωστης και να μην κανεις ακροτητες,ενα παιδι ομως που δεν εχει τοσες γνωσεις μπορει να αρχισει να τρωει παρα πολλες θερμιδες,που οπως ξερουμε μειωνουν το προσδοκιμο ζωης ή κατι τετοιο τελος παντων.Το thread αναφερεται σε καλες ή κακες επιδρασεις που προκυπτουν απο καλες ή κακες συνηθειες που εχουν γενικα οι bodybuilders,οχι απαραιτητα οι <φωτισμενοι> απο αυτους.

    Στο θεμα με τις παρενεργειες των ΑΑΣ εχεις δικιο,απλα επειδη λιγο πολυ εχει συζητηθει δε θα ηθελα να μεινουμε σε αυτο.

    Τωρα σχετικα με καλες επιδρασεις απο οτι ξερω το bodybuilding βοηθαει στη διατηρηση της οστικης μαζας.
    Επισης η μακροχρονη ασκηση με βαρη διατηρει τα ανδρογονα σε καλα επιπεδα.
    Η κρεατινη που χρησιμοποιειται συχνα απ τους bodybuilders ισως δινει ενα μικρο boost στο προσδοκιμο της ζωης(συμφωνα με καποιες ερευνες που εχω υποψιν).

    Ενα αρνητικο που εχει συζητηθει πολλες φορες στο forum ειναι οτι απο την αθληση με βαρη προκυπτουν πολλες φορες τραυματισμοι των μαλακων μοριων.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    Εσυ μπορει να εισαι γνωστης και να μην κανεις ακροτητες,ενα παιδι ομως που δεν εχει τοσες γνωσεις μπορει να αρχισει να τρωει παρα πολλες θερμιδες,που οπως ξερουμε μειωνουν το προσδοκιμο ζωης ή κατι τετοιο τελος παντων.Το thread αναφερεται σε καλες ή κακες επιδρασεις που προκυπτουν απο καλες ή κακες συνηθειες που εχουν γενικα οι bodybuilders,οχι απαραιτητα οι <φωτισμενοι> απο αυτους.
    Το σημείο που έχω κάνει bold μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω και αν γίνεται να γράψεις που βρήκες τις πηγές?
    Τόσα βιβλία και άρθρα έχω διαβάσει αλλά δεν έχω πετύχει ποτέ κάτι τέτοιο.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Είναι άλλο πράγμα το κάνω γυμναστική με βάρη ή και με βάρη και άλλο κανω BBing. Το πρώτο δεν συνεπάγεται απαραίτητα και το δεύτερο. Και εσύ μάλλον μιλάς για το πρώτο.
    Γιατί από τη φύση του το BBing είναι μιας μορφής ακρότητα. Και σαν ακρότητα υποθέτω έχει πιο πολλά αρνητικά από θετικά.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Είναι άλλο πράγμα το κάνω γυμναστική με βάρη ή και με βάρη και άλλο κανω BBing. Το πρώτο δεν συνεπάγεται απαραίτητα και το δεύτερο. Και εσύ μάλλον μιλάς για το πρώτο.
    Γιατί από τη φύση του το BBing είναι μιας μορφής ακρότητα. Και σαν ακρότητα υποθέτω έχει πιο πολλά αρνητικά από θετικά.
    Θα συμφωνήσω κι εγώ μ'αυτό.
    Όποιον και να ρωτήσεις που ασχολείταί με bodybuilding (όχι απαραίτητα αγωνιστικά) τον λόγο που το κάνει, σίγουρα δεν θα σου απαντήσει "για να χω καλή υγεία". Ναι μεν έχει ωφέλη, αλλά δεν παύει να ναι κάτι ακραίο (σε σχέση με την "κοινή"γυμναστική)

  7. #7
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα συμφωνήσω κι εγώ μ'αυτό.
    Όποιον και να ρωτήσεις που ασχολείταί με bodybuilding (όχι απαραίτητα αγωνιστικά) τον λόγο που το κάνει, σίγουρα δεν θα σου απαντήσει "για να χω καλή υγεία". Ναι μεν έχει ωφέλη, αλλά δεν παύει να ναι κάτι ακραίο (σε σχέση με την "κοινή"γυμναστική)
    Ακριβως!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    11

    Default

    ...
    ...ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΡΕΝΤ..
    ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΒING ΑΠΟ ΓΥΜNΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ..
    TA ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ .ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ
    ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ .....
    ...ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ 1995
    ΕΝΑ ΔΥΚΙΛΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ...ΕΠΙΣΕΙΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ
    ΤΡΟΦΕΣ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΕΨΙΛΟΝ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ..ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ
    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ...
    ....

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    η αληθεια ειναι πως και εγω το εχω ακουσει αυτο και μαλιστα απο εναν διατροφολογο που τον ειχα πολυ σε υποληψη και γενικα πολυ ανοιχτο και σε θεματα συμπληρωματων...

    αυτο που μου ειχε πει περιπου ηταν οτι ολοι μας πρεπει να καταναλωνουμε τοσες θερμιδες ωστε να ειμαστε ισοθερμικοι ή ελαχιστα υποθερμικοι..γενικα μου ειχε πει οτι οι υπερθερμικες διατροφες δεν κανουν καλο και κουραζουν σε μεγαλο βαθμο τον οργανισμο μας..

    προσωπικα δεν την υποστηριζω αυτην την αποψη καθως ουτε εχω τις καταλληλες γνωσεις ουτε να σου πω την αληθεια συγκινουμαι απο κατι τετοια...
    Last edited by jimbliz; 01-07-10 at 17:24.
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  10. #10
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    μα δεν ειπα οτι κανουμε bodybuilding για να εχουμε υγεια!!!Το μονο που ειπα ειναι να δουμε πως επηρεαζει την υγεια!

    Το θεμα μιλαει για bodybuilding οχι για αθληση με βαρη.Απλα οι bodybuilders κανουν βαρη,για αυτο εκανα μια αναφορα.Οπως για παραδειγμα μπορει καποιος να κανει μια ανφορα σε συμπληρωματα,σε φα'ι',στην ψυχολογικη κατασταση που επιφερει το bodybuilding....

    Για να απαντησω στον sergoun,το πολυ φαι μειωνει χρονια ζωης.Δε μιλαω για μια υγειη φαση ογκου,μιλαω για μεγαλα θερμιδικα πλεονασματα.Ακομα ξερουμε απο το 1930 οτι αν εισαι υποθερμιδικος ζεις πιο πολλα χρονια.

    Επανερχομαι στο θεμα:Το bodybuilding ωθει τον αθλητη να εχει συνεπεια στο βιολογικο του ρολοι για να κοιμαται αρκετα και να αναρρωνει.Αυτο ειναι καλο για την υγεια,γιατι οπως εχει συζητηθει πολλες φορες στοπ forum η ελλειψη υπνου οδηγει σε κακη διατροφη και διαβητη κλπ...
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    11

    Default

    Σε αυτο thread θα ποσταρουμε πως επηρεαζει το natural bodybuilding την υγεια αρνητικα ή θετικα.
    ...
    ...ΜΙΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΣΤΟ natural bodybuilding ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ...
    ...ΛΟΓΙΚΑ ΦΥΣΙΚΟ ΒΒING ΕΝΝΟΕΙΣ ...ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΥΣ
    ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ..ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ ....ΣΩΣΤΑ .,??
    ...

  12. #12
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Οταν λες υγεία εννοείς και την ψυχική υγεία και πως σε κάνει να νιώθεις???Γιατί δεν κατάλαβα αρχικά νόμισα γενικα τα θετικά και τα αρνητικά του αθλήματος...

  13. #13
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    γιατι ρε παιδια το bb να μην σημαινει κ απαραιτητα καλη υγεια?.....αυτο το προσαρμωζει ο καθενας αναλογα με τις αποψεις τους.......δλδ αν στο bbing ατυπος κανονας ειναι το βαρος μας x2 σε πρωτεινη.....εγω πχ ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζομε πανω απο 150 γρ ημερισιως......στο bb πχ το κοκκινο κρεας ειναι πολυ βασικο........εγω παλι τρωω σπανια........γαλακτοκομηκα και bbing λεει ο μυθος δεν συμβαδειζουν.......διαφωνω και εδω καθετος.........δλδ δεν θεωρουμε οτι κανω bbing εγω?........φερνω παραδειγματα πρωσοπικα γιατι αποψη μου ειναι οτι bbing και καλη υγεια συμβαδιζουν.........αρκει να κατσεις να ψαχτεις και να πρωσαρμωσεις εσυ το προγραμα σου αναλογα και τα πιστευω σου πιο πολυ.........και οχι με τους ((κανονες)) του bbing οι οποιοι σιγουρα δουλευουν αλλα ((κατασκευαστηκαν)) για διαφωρετικες συνθηκες και ατομα..........

  14. #14
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω πιστευω οτι το bodybuilding και ο,τι αυτο συνεπαγεται κανουν "καλο" στην υγεια...Σιγουρα πολυ καλυτερο απο το να καθεται καποιος μια ζωη και να τρωει μαμακιες και ας ειναι και υποθερμιδικος...
    Βασικα το διαφορετικο ενος bber απο εναν απλο αθλουμενο ειναι στην ουσια
    1)Τα συμπληρωματα(που βασικα και οι απλοι αθλουμενοι χρησιμοποιουν κατα βουληση)
    2)Το "παραπανω" ζορισμα στο γυμναστηριο,η προπονηση που ξεφευγει απο τη λογικη του "χαλαρα",προπονηση στα ορια(που και αυτην μπορουν να την κανουν απλοι και αλλου ειδους αθλουμενοι)
    3)Η διατροφη που κατα καιρους ειναι υπερθερμιδικη,αλλοτε υποθερμιδικη,παντα με μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης,που συνεπαγεται με πολυ κοτοπουλο,αυγα,ψαρι κτλ...Διατροφη πληρης μεν,αλλα με μεγαλυτερες ποσοτητες απο εναν απλο αθλουμενο ή και καποιον που δεν γυμναζεται...

    Συνεπως αν θελετε να ενοχοποιησουμε το natural bodybuilding σαν κατι που κανει κακο στην υγεια πρεπει να πιστευουμε ολες εκεινες τις αντιληψεις που κοροιδευουμε κατα καιρους και λενε οτι:
    1)Τα συμπληρωματα και ειδικα η πρωτεινη ειναι αναβολικο και σκοτωνει ΛΟΛ
    2)Η εντονη προπονηση με βαρη κανει κακο στον οργανισμο γενικοτερα και ειδικα σε καρδια και νεφρα...(Ενταξει για τα νεφρα-συκωτι στεκει,αλλα πρεπει να ειναι μεγαλη η καταπονηση και παλι νομιζω δεν μπορει να χαρακτηριστει "επικινδυνη" ή οτι θα επηρεασει τα ποσα χρονια θα ζησουμε)
    3)Η πολλη πρωτεινη (2,5-3 γρ ανα κιλο.σ.β) δημιουργει και αυτη προβληματα,οπως και το να φας απο καθαρες πηγες 500 θερμιδες παραπανω απο της συντηρησης σου..

    Επειδη λοιπον πιστευω οτι τιποτα απο τα παραπανω 3 δεν ισχυει,θεωρω το φυσικο bbing απολυτα υγιεινο αθλημα...Φυσικα παντου χρειαζεται το μετρο...
    Και αν συνυπολογισουμε τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψυχολογικα ωφελη που αποκομιζει καποιος με την εκκριση ορμονων απο τη γυμναστικη που μας ανεβαζουν τη διαθεση,αλλα και με το να βλεπουμε τον εαυτο μας στον καθρεπτη οπως ονειρευομαστε και γουσταρουμε,τοτε πιστευω οτι το φυσικο bbing οχι μονο κανει καλο στην υγεια,αλλα βελτιωνει και την ποιοτητα ζωης μας..

    Y.Γ Αφησα απεξω τραυματισμους μυικους και οστικους,το οποιο θα μπορουσε κατεμε να χαρακτηριστει το μοναδικο επικινδυνο για την υγεια κομματι του ΦΥΣΙΚΟΥ bbing.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    3)Η πολλη πρωτεινη (2,5-3 γρ ανα κιλο.σ.β) δημιουργει και αυτη προβληματα,οπως και το να φας απο καθαρες πηγες 500 θερμιδες παραπανω απο της συντηρησης σου.
    με ο,τι ειπες συμφωνω απολυτα...σ αυτο ομως οπως γραφω και παραπανω εχω αρχισει να προβληματιζομαι λιγο παραπανω και να το ψαχνω..φαντασου οτι πολλες φορες λεμε οτι και το πολυ νερο μπορει να κουρασει πολυ τα νεφρα και το συκωτι ποσο μαλλον και η τροφη ετσι??δεν μιλαω βεβαια να παρουσιαστει 1 προβλημα μετα απο 5-10 χρονια αλλα για πιο μετα..

    δεν ξερω ομως τι να πω..σ αυτο το σημειο υπαρχουν μονο ερευνες και τιποτα παραπανω..προσωπικα προσπαθω να ειμαι +- 250 θερμιδες πανω/κατω σε καθε φαση ογκου/γραμμωσης για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο..
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  16. #16
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Νομίζω πώς τα όποια αρνητικά προκύπτουν απο την υπερβολή και την κατάχρηση, εξαιτίας του παθους για καλύτερο σώμα.

    π.χ αν κάνω αιματολογικές τωρα, το πιο πιθανό είναι ότι θα μου βγάλει cpk στα ύψη, υπερπροπονηση δηλαδή. Καταβολικές ορμονες κτλ που φθείρουν το σώμα με διάφορους τρόπους.

    Π.χ ο μεγαλος καταβολισμός των σωματικών πρωτεινών υπερφορτώνει να νεφρά, η κορτιζόλη φθείρει τα κοκαλα και αλλα διαφορα...

  17. #17
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Εγω πιστευω οτι το natural bodybuilding(δηλαδη το bodybuilding που δεν γινεται η χρηση ουσιων που παρεμβαινουν στον μεταβολισμο) οπως ειπε κι ο Κουβιδης,ειναι μαλλον θετικο για την υγεια.Να το αναλυσω:

    1)Ειναι καλο οτι αποφευγεις την καθιστικη ζωη.
    2)Για να δεις αποτελεσματα εισαι αναγκασμενος να εχεις καλει διατροφη και να μη τρως μαμακιες.
    3)Οι ερευνες δειχνουν οτι τα ατομα με αξιολογες μυικες μαζες παθαινουν καρκινο 30% πιο σπανια.
    4)Εχει τρομερα ψυχολογικα οφελη,αφου ενα ωραιο σωμα σε κανει να νιωθεις καλα,αρα σε κραταει μακρια απ την καταθλιψη(υπαρχουν κι εξαιρεσεις)
    5)Το να κρατας τα μιτοχονδρια σε φορμα δινει μια ελαφρια αντιγηραντικη δραση.
    6)Καλα επιπεδα ανδρογονων αρα σεξ σε μεγαλη ηλικια αρα υγεια.

    Τωρα σχετικα με τα αρνητικα:
    1)Πολλα κρεατα=Πολλες τοξινες
    2)Πολλα λεφτα για συμπληρωματα&συνεπεια σε προπονησεις= αγχος(για καποιους αθλητες)
    3)Τραυματισμοι σε μαλακα μορια
    4)Εδω θελω να σταθουμε και αν ξερει κανεις τιποτα να το προσθεσει:Η τεστοστερονη που μενει σε υψηλα επιπεδα στους αθλουμενους με βαρη δεν ειναι και τοσο καλη για το ανοσοποιητικο.Οι γυναικες ας πουμε εχουν 40% λιγοτερες πιθανοτητες να κολλησουν μεταδιδομενες ασθενειες(αυτο το διαβασα προσφατα).+οτι η τεστο κανει καρκινο του προστατη.

    Επειδη δεν βρισκω πηγες για το ποσο η συστηματικη αθληση με βαρη κραταει τα ανδρογονα ψηλα,μηπως τα μελη μεγαλυτερης ηλικιας μπορουν να αναφερουν πως πανε οι ορμονες τους.Αυτο το λεω γιατι διαβαζω κατι ιατρικες υποθεσεις,αλλα ειμαι και λιγο σκεπτικιστης για το αν η επιρροη ειναι τοσο μεγαλη.

    Τωρα για τα συμπληρωματα αν περιεχουν τιποτα περιεργα χημικα δεν νομιζω οτι γινεται να το μαθουμε...
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  18. #18

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    4)Εδω θελω να σταθουμε και αν ξερει κανεις τιποτα να το προσθεσει:Η τεστοστερονη που μενει σε υψηλα επιπεδα στους αθλουμενους με βαρη δεν ειναι και τοσο καλη για το ανοσοποιητικο.Οι γυναικες ας πουμε εχουν 40% λιγοτερες πιθανοτητες να κολλησουν μεταδιδομενες ασθενειες(αυτο το διαβασα προσφατα).+οτι η τεστο κανει καρκινο του προστατη.

    Επειδη δεν βρισκω πηγες για το ποσο η συστηματικη αθληση με βαρη κραταει τα ανδρογονα ψηλα,μηπως τα μελη μεγαλυτερης ηλικιας μπορουν να αναφερουν πως πανε οι ορμονες τους.
    Αυτό με τον καρκίνο του προστάτη ποιος το λέει; ( Πάντα μιλάμε για την φυσική έκρισση τεστοστερόνης )

    Στις 12 του μήνα κλείνω αισίως τα 38. Λοιπόν έτσι ήμουν και στα 20 μου. ( Μπορείτε να ρωτήσετε τη σύζηγο μου )

  19. #19
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Αυτό με τον καρκίνο του προστάτη ποιος το λέει; ( Πάντα μιλάμε για την φυσική έκρισση τεστοστερόνης )

    Στις 12 του μήνα κλείνω αισίως τα 38. Λοιπόν έτσι ήμουν και στα 20 μου. ( Μπορείτε να ρωτήσετε τη σύζηγο μου )
    συμφωνα με αυτα που λες τα βαρη επηρεαζουν αισθητα τα ανδρογονα.

    σχετικα με τον καρκινο του προστατη αν δεν απατωμαι στους αντρες που εχουν τους δινουν οιστρογονα.Δε ξερω το εχω διαβασει πολλες φορες απο εδω κι απο εκει,θα το ψαξω και θα σου πω.Για την τεχνητη τεστο ισχυει παντως.Με λιγη καλη τυχη θα βρω τι παιζει και με τη φυσικη....

    τωρα σχετικα με το θεμα τεστοστερονη-ανοσοποιητικο συστημα βρηκα αυτο το αρθρο:

    Biological research has also shown that muscles go together with testosterone, and testosterone is not a particularly healthy hormone. Nearly all male animals live longer without testes. This is because testosterone sabotages the immune system and makes the body more susceptible to infectious diseases. Muscular men make less C-reactive protein, for example, a protein made by fat cells and the liver, which attaches itself to bad microorganisms. This is how immune cells know which cells they have to get rid of. In the US your risk of dying from an infectious disease is 42 percent higher if you are a man than if you are a women.(κριμα που δε μας δινει τις πηγες του)
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  20. #20
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    θελω να σταθω στο κομματι των τοξινων απο το κρεας...Ουτε συμφωνω ουτε διαφωνω επειδη απλα δεν ξερω...
    θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν καποιος εχει μια ερευνα υποψην του που να υποστηριζει π.χ οτι η πολλη κρεατοφαγια(αν και εμεις τρωμε πεπρισσοτερο κοτοπουλο και λιγοτερο μοσχαρι) κανει κακο και αυξανει τις πιθανοτητες καρκινου π.χ
    Η γενικα που να στηριζει καποιες κατηγοριες για το κρεας...
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  21. #21
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    θελω να σταθω στο κομματι των τοξινων απο το κρεας...Ουτε συμφωνω ουτε διαφωνω επειδη απλα δεν ξερω...
    θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν καποιος εχει μια ερευνα υποψην του που να υποστηριζει π.χ οτι η πολλη κρεατοφαγια(αν και εμεις τρωμε πεπρισσοτερο κοτοπουλο και λιγοτερο μοσχαρι) κανει κακο και αυξανει τις πιθανοτητες καρκινου π.χ
    Η γενικα που να στηριζει καποιες κατηγοριες για το κρεας...
    Νίκο αν θυμάμαι καλα ναι, για το παχύ έντερο. Αυτο ρυθμίζεται άμα τρως αρκετες ίνες.

    EDTI: @ soiprοcs, Γράφε σε παρακαλώ με μικρά, τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.. δε φωναζουμε εδω περα, συζητηση κανουμε.
    Last edited by giannis_m; 02-07-10 at 19:02.

  22. #22
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    εγω για το κοκκινο κρεας εχω ακουσει κυριως τα περισσοτερα αρνητικα και οτι αυξανει τις πιθανοτητες για καρκινο , τωρα πιο συγκεκριμενα αν βρω καποια ερευνα θα ποσταρω, η θα προσπαθησω να συλλεξω τπτ πιο αναλυτικο απο εναν θειο μου χειρουργο που παντα μας ελεγε να τρωμε μοσχαρισιο κρεας πιο σπανια(κυριως για τον καρκινο του παχεως εντερου)
    Last edited by billmaster32; 02-07-10 at 18:12.

  23. #23
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    εγω αν και δεν επιασα ξεκαθαρα πολλα απο αυτα που λετε,εχω την ιδια απορια που ειχα.αν το να τρως καθε 3 ωρες επιβαρυνει υπερβολικα το στομαχι,τα νεφρα,κτλ.

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    11

    Default

    ...
    ...ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΟ ΚΡΕΑΣ ..ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟ
    ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ ΤΗΣ ΤΡΕΛΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ DNA ΤΟΥ...
    ...

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αν τρως νορμαλ ποσοτητες οχι...

    edit:η απαντηση παει στον perakis
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    11

    Default

    ...
    ...ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ ΣΤΗΝ ΟΡΜΟΝΗ ...ΕΦΟΣΟΝ ΣΤΙΣ 28 ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ
    ΓΙΑ ΣΦΑΓΗ ....ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ...
    ...

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    11

    Default

    ...
    ...ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ....ΓΡΑΦΩ ...!!!!!
    ..

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-06-10
    Posts
    11

    Default

    ...
    ...Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ...
    ...ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΑΝΤΟΥ ..
    ...ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ...
    ...
    ....ΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΩ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ .....????
    ....

  29. #29
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΠΡΑΙΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΗΡΕΙΣ

    οταν σου λενε κατι σημενει οτι ειναι κανονας και ειτε το θελεις ειτε οχι πραιπει να το τηρεις

    ποιο απο το 2 σου φενετε πιο ομορφο στο ματι?

  30. #30
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Φιλε ειναι κανονας του φορουμ να γραφουμε με μικρους χαρακτηρες..Επισης ο Γιαννης εννοει οτι ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ οταν βαζεις εντονα μεγαλα γραμματα!!!
    Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο να το κανουμε,ασχετα απο το τι κανανε οι αρχαιοι ημων,εδω ο κανονας-και μαλιστα κατανοητος και αποδεκτος απο ολους- ειναι αυτος,μην το κανεις θεμα χωρις να ειναι.
    Ευχαριστω.
    Last edited by kouvidis.87; 02-07-10 at 19:19.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Natural bodybuilding contests
    By mostox in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-09, 19:32
  2. Natural Bodybuilding - Bodybuilder
    By natureBoDy in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 55
    Last Post: 05-09-08, 20:02
  3. Bodybuilding, ύγεια και γλυκαντικές ουσίες
    By Skylobarbuno in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-06-08, 16:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •