Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-07-10
    Posts
    15

    Default Κάλως Σας Βρήκα!!

    Γεία σας είμαι ο Φάνης από Αθήνα ειμαι 32 ετών και μόλις ξεκίνησα πάλι το άθλημα ύστερα απο 7 χρόνια απουσίας λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας
    Διστυχώς σταμάτησα σε ηλικία 25 ετών ύστερα άπο τροχαίο ατύχημα και 4 τένοντες + περικάρπιο αριστερού βραχίονα κομμένους. Οταν σταμάτησα ήμουν στα 95κιλα με ~9%bf στην τελευταία λιπομέτρηση που είχα κανει και μέχρι πριν 5μήνες είχα φτασει στα 110κιλα με, ο θεός ξέρει ποσο % λίπος αν και απο εμπειρία πιστεύω πρεπει να είχα 35-40%. Για να μην σας ζαλίζω ξεκίνησα διατροφή και αερόβια ασκηση λόγω προβλήματος δισκοκήλης που με ταλαιπωρεί ακόμα και διστυχώς μου απαγορεύει να κάνω καποιες απο τις αγαπημένες μου ασκήσεις όπως αρσεις θανάτου και σκουότ. Υστερα λοιπόν απο 5μήνες διατροφής και αερόβιας "έπεσα" στα 88κιλά και έτσι λοιπόν ήρθε η ώρα να ξαναπίασς τα σιδέρα αν και ακόμα περπατάω με δυσκολία λόγω της δισκοκήλης που απέκτησα ως πρόικα.
    Ξέχασα να αναφέρω πω το ύψος μου είναι 1.80 και οι στόχοι πλέον δεν ειναι να "τουμπανιάσω" πάλι μιας και φοβάμαι μην επιβαρύνω το πρόβλημα στη μέση που εχώ και μου χτυπάει στο αριστερο ισχιο. Έτσι λοιπόν πρωταρχικός στόχος ειναι να πέσω σε έπιπεδα λίπους <15% όπου βάση της μυικότητας μου (ευτυχώς!) αυτό θα είναι γύρω στα 75-80 κιλα.
    Η διατροφή /προπόνηση που ακολουθώ αυτή τη στιγμή είναι η εξής:

    Δευτέρα
    45λεπτά ελλειπτικο χαμήλης έντασης (δεν ειμαι σε θέση να κανς ΗΙΙΤ λόγω πόνου ακομα που αντανακλαει στο πόδι)
    15λεπτα μετά
    2 φέτες μαυρο ψωμι με becel Ω3 και μέλι
    Δημητριακά ολικής με άπαχο γάλα
    1 αυγό βραστό χωρίς κρόκο
    4 ώρες μετά:
    Φρουτοσαλάτα με φρούτα εποχης
    1scoup pure whey σε νερό
    3ώρες μετά
    Στήθος - Τρικέφαλοι (Διαρκεία προπόνησης 40λεπτα μόνο βασικές ασκήσεις)
    Μετα προπονητικό γεύμα¨
    1scoup whey σε χυμό
    200γρ φιλετό γαλοπουλά στον ατμό με καστανό ρυζι
    1 ντομάτα με 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
    4ώρες μετά
    Λαχανικά εποχής
    1scoup whey se νερό
    Το ίδιο πρόγραμμα ισχυει για Τεταρτη που κάνω Πλάτη - Δικεφάλους και την Παρασκευή που κάνω Πόδια - Ωμους Παντά προς το παρών παίζω με τις βασικές ασκήσεις και τα κιλά σε επίπεδα ώστε να βγαίνουν 10-12 επαναλήψεις έως αποτυχίας.
    Τις ημερες που δεν κάνω βάρη υπάρχουν στο διαιτολόγιο 2 φορες την εβδομάδα οσπρια και γενικα οι θερμίδες αυτή τη στιγμη παιζουν στις 2000κcal ημερισίως

    Παρακαλώ σχολιάστε θετικά η αρνητικά τη διατροφη ώστε να έρθω ποιο κοντά στο στόχο μου χωρίς να κινδυνέψω να καταστρέψω πολύτιμο μυικό ιστό.
    Σκοπεύω να ποστάρω φωτογραφίες τέλος Σεπτέβρη πως ήμουν πριν την προσπάθειά μου και πω θα είμαι τότε. Πιστευω ότι είμαι σε καλό δρομο αλλα τέτοια προσπάθεια με πόνο που διαρκεί 24/7 δεν είναι και το ποιο ευχάριστω που θα μπορούσα να ζω μιας και ήδη ήμουν 2 μηνες στο κρεβάτι.


    Χάρηκα που σας βρήκα!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Φάνη!
    Παλικάρι είσαι που κατάφερες μετά απ'όλα αυτά να κάνεις μια νέα αρχή! Μπράβο σου.
    Αν θες, κάνε ένα κόπο και κάνε copy paste τη διατροφή σου στην αντίστοιχη ενότητα για να κρατήσουμε "καθαρό" το τόπικ καλωσορίσματος αλλά για να το δουν και περισσότερα μέλη.
    Καλή διαμονή και καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-03-10
    Posts
    14

    Default

    συγχαρητηρια φιλε!οτι κ να σου πουν τα παιδια εδω μεσα(δεν ειμαι κ ο πλεον ειδικος μιας κ προσφατα μπηκα στην παρεα αυτη) απο εμενα αξιζεις συγχαρητηρια μονο κ μονο για την προσπαθεια σου!πιστευω ομως(αν κ σου λεω δεν ειμαι κ ο πλεον ειδικος)οτι 2000 θερμιδες την ημερα ειναι λιγες..απο οτι εχω διαβασει μεσα εδω θα πρεπει σε μια υποθερμικη διατροφη να 'παιζεις' γυρω στις -200 θερμιδες απο τις θερμιδες συντηρισεως σου..αν δηλαδη εχεις γυρω στις 2700 να φτιαξεις μια διατροφη γυρω στις 2500..επισης νομιζω οτι το πρωινο σου θα πρεπει να εχει περισσοτερες πρωτεινες...αυτα απο μενα και παλι συγχαρητηρια γιατι το αξιζεις μετα απο ενα τετοιο ατυχημα να προσπαθεις να επανελθεις!τα υπολοιπα θα σου τα πουν τα παιδια...αυτοι ξερουν!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    καλώς όρισες φίλε μ και να είσαι γερός κ δυνατός..καλή επιτυχία στους στόχους σου!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Κάλως ήρθες φιλε συγχαρητήρια για το comeback μετά το τροχαίο.
    Εύχομαι καλή αρχή και καλή επιτυχία στους στόχους σου!!!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Καλως ηρθες Φανη
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλώς σας βρήκα...
    By TheSlann in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-10, 23:36
  2. καλως σας βρηκα!!
    By ARMAGEDDON in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 03-06-09, 23:37
  3. Καλώς Σας Βρήκα!
    By stauroulakis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 03-06-09, 03:51
  4. Καλως σας βρηκα !
    By Stokis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 29-05-09, 21:38
  5. Καλως σας βρηκα...!!!
    By iliaspap88 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 27-05-09, 20:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •