Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default Θυροειδής και μυική αναπτυξη

    Καλημέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας. Παίρνω χαπάκια thyrormone T4 TSH (έτσι νομίζω λέγονται, δεν τα εχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου) λογο του ότι εχω ανεβασμένο θυροειδή. Αυτό μπορεί να επιρρεάσει τη σωστή ανάπτυξη της μυικής μάζας?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Είσαι σίγουρος ότι τα παιρνεις γιατι έχεις υπερθυρεοειδισμό?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    Έχεις δίκιο, νομίζω πως έχω υποθυροειδισμό. Παίρνω καθαρή whey και αμινοξεα bcaa και μου έχει δημιουργηθει η εντυπωση - ανασφάλεια οτι δεν εχω ικανοποιητικη αναπτυξη. Βέβαια λαμβάνω λιγο λιγοτερες θερμιδες καθημερινα απο τις θερμιδες συντηρησης μου.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    O υποθυροειδισμος το πολυ πολυ να επηρεαζει την εναποθεση λιπους(που καταπολεμαται,γιατι παιρνεις T4),αλλα σιγουρα οχι την μυικη αναπτυξη.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια μακαρι να ηταν τοσο απλα οσο τα λετε τα πραγματα. Οταν καποιος εχει υποθυροειδισμο δεν σημαινει οτι απλα εχει χαμηλη Τ4 (και Τ3) και παιρνει ενα φαρμακο και ολα ενταξει. Οταν εχει υποθυροειδισμο επηρεαζονται πολλα αλλα πραγματα και (μαζι και η συνθεση της πρωτεινης - αρα η μυικη αναπτυξη) καθως και οι υπολοιπες ορμονες του σωματος. Συνηθως υποθυροειδισμος σημαινει χαμηλες Τ4,Τ3 και υψηλη TSH (που δειχνει την προσπαθεια του οργανισμου να παραγει περισσοτερες ορμονες για να εξισσοροπησει την παθολογια).

    Βεβαιως ο φιλος αφου εχει διαγνωσθει και λαμβανει θεραπεια συντομα θα επανελθει στα φυσιολογικα του οργανισμου του. Παντως εγω ηθελα να ρωτησω αν η υποθερμιδικη διατροφη ειναι κατι που συνεστησε ο γιατρος σου, αν λαμβανεις αρκετους συνθετους υδατανθρακες μεσα στην ημερα και τελος ποσο χρονων εισαι.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    Είμαι 20 χρονων, εχω υποθυροειδισμο χρονια τωρα και παιρνω χαπακι. Απο carbs τρωω το πρωι flakes, το μεσημερι ριζι η' μακαρονια και βρωμη με μπανανα μετα την προπονηση. Δεν ειναι σε σχετικα υψηλες τιμες οι υδατανθρακες μου. Οχι δε μου ειπε ο γιατρος να κανω υποθερμιδικη διετα απλα την εκανα ως τωρα εγω προκειμενου να χασω καποια περιττα κιλα και λιπος μαζι. Τωρα τα εχω χασει τα παραπανισια, ειμαι 1.72cm 65kg. Αλλα ξαναλεω ισως ειναι θεμα ψυχολογικο οτι φταιει ο θυροειδης για την αναπτυξη. Το πιο λογικο αιτιο ειναι τα low carbs και η ως τωρα υπο8ερμιδικη διαιτα. Τι λες κι εσυ?

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Θα ελεγα σιγα σιγα να βαλεις αρκετους συνθετους υδατανθρακες στην διατροφη σου, τα flakes δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα οκ δεν ειναι τοσο κρισιμο. Θα ελεγα σε καθε γευμα σου να εχεις καποια ποσοτητα καστανου ρυζιου,κουακερ, πατατας, ψωμιου ολικης κλπ. Μην φοβασαι τους υδατανθρακες, ενταξει 65 κιλα εισαι και κανεις και προπονηση και θεραπεια για το προβλημα που εχεις δεν βρισκω λογο να περιοριζεσαι με low carbs τωρα. Για την αργη μυικη σου αναπτυξη δεν φταιει προφανως ο θυροειδης σε αυτη την φαση , αλλα η διατροφη σου. Δεν μπορει να εισαι 65 κιλα, να κανεις υποθερμιδικη και ειδικα low carb με οποια επιδραση εχει αυτο στην ενταση της προπονησης σου και να περιμενεις μυικη αναπτυξη... η whey και τα αμινοξεα δεν θα κανουν τιποτα αν δεν λαμβανεις αρκετο στερεο φαγητο σε πρωτη φαση.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    ok, σ'ευχαριστω!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    τι δοσολογια Τ4 ακολουθεις?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπάρχει Όριο Στη Μυϊκή Ανάπτυξη;
    By jkathar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 01-06-10, 14:56
  2. Συμβουλές για μυική ανάπτυξη
    By spontzas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 14-06-09, 05:38
  3. Ηλικία και μυική ανάπτυξη..
    By b1ll in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 35
    Last Post: 10-12-07, 02:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •