Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Post Λίπος Στην Κοιλιά - Πώς φεύγει;

    Ρε παιδες υπαρχει κανενας τροπος να φυγει το λιπος απο την κοιλια; Η τροφη μου ειναι προσεγμενη πολυ (ενταξει δεν ζυγιζω και ποσοτητες)... Κανω κοιλιακους 1 φορα την εβδομαδα αλλα τιποτα και 1 φορα τρεξιμο σε χαλαρο ρυθμο για 45 λεπτα (ασχολουμε 1 χρονι με βαρη)! Και οταν λεω τιποτα εννοω οτι η κοιλια μου ειναι πολυυυυ χαλαρη, σαν ζελες ενα πραμα! Παντως δεν ειμαι και σφιχτος στο σωμα μου, μονο ογκο εχω (ειδικα στα χερια). Υπαρχει καμια συμβουλη για να σφιξω και να φυγει η κοιλιας Ειδικα μετα το φαι, ακομα και αν πιο γαλα πριζεται η κοιλια μου και αν την φουσκωσω ειμαι σαν..... εγκυος! Τι θα μου προτεινατε; (Καποιες φορες παντως το πρωι οταν ξυπναω και προσπαθω να φουσκωσω την κοιλια μου ΔΕΝ μπορω με τιποτα!!!! Μολις πιω γαλα παλι τα ιδια!!!) Τι παιζετε εδω ? :/ Μηπως λιπωνω ευκολα? (πολυ πιθανων....) Παρακαλω τα φωτα σας =)

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα φίλε μου, αν είναι δυνατόν!!! Εδώ πεινάμε 16 βδομάδες και συνεχίζουμε κι εσύ περιμένεις, χωρίς να ζυγίζεις τις τροφές σου (τότε πως είναι προσεγμένη η διατροφή σου;!) με μια φορά την εβδομάδα κοιλιακούς και τρέξιμο (εύχομαι να κάνω λάθος και να είναι μια φορά την ημέρα) περιμένεις να φύγει η κοιλιά;!

    Σε άλλο topic σου αναφέρεις ότι σηκώνεις κάποια κιλά, κάνεις drop set, advanced πράγματα δηλαδή, και περιμένεις όμως να πέσει η κοιλιά, να σκληρήνεις γενικότερα, χωρίς αερόβια και κανονική διατροφή;!

    Πρέπει να υπολογίσεις πόσο να τρως, όπως και το τι πρέπει να τρως. Συμβουλή μου είναι να κοιτάξεις τη sticky διατροφή γράμμωσης του Άγγελου και να τη προσαρμόσεις στις ανάγκες σου, υπολογίζοντας το πόσο πρέπει να τρως (υπάρχει σε άλλο topic).

    Υ.Γ. Πρέπει να σταματήσουμε να ζητάμε μασημένη τροφή, όταν νομίζουμε ότι όλα τα υπόλοιπα τα κάνουμε σωστά, αλλά είμαστε εκ βάσεως λάθος.

    Κι εγώ όταν πρωτογράφτηκα εδώ είχα κάνει 3-4 topic παρόμοια, ώσπου μελέτησα το forum και ενημερώθηκα κατάλληλα, μαθαίνοντας βασικά πράγματα που δε γνώριζα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Δηλαδη, φιλε Mazda, το κλειδι για το σφυξιμο ειναι η αεροβια και η διατροφη λες ; Οταν λεω προσεγμενη διατροφη εννοω ΟΧΙ junk food αλλα και σπιτικα ουτε κεικ κλπ κλπ... Πατατα, ρυζι, κοτοπουλο στηθος, γαλοπουλα, βρωμη! Αλλα δεν μετραω ποσοτητα! Επηρεαζει και αυτο μηπως ; Παντως πέρνω πολυ δυσκολα κιλα, και τα χανω και πολυ ευκολα! Αναθεμα τον μεταβολισμο!!!!!!! Τι λες και 'συ ; Α! και μια φορα την εβδομαδα :Ρ Cardio και κοιλιακους!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Από τη στιγμή που δεν μετράς ποσότητες, ακόμα και "σωστές" τροφές όπως κουάκερ, πατάτα, ρύζι, κοτόπουλο κλπ θα σου προσθέσουν λίπος αν ξεπερνάς τις θερμίδες που πρέπει ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μείνεις στάσιμος.
    Ξεκίνα λοιπόν να μετράς, να αυξήσεις την αερόβια και την ένταση στα βάρη και με υπομονή θα πέσει η κοιλιά.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    10-15 λεπτα καθε φορα ειναι καλα για μετρια ενταση αεροβια ; Δεν θελω να καψω μυικο ιστο γι αυτο..... Για κοιλιακους να αφιερωνα 10 λεπτα στο τελος παλι ; Μια φορα πλαγιους μια κατω μια πανω ; Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ειμαι 1,78 71 κιλα και εχω αρκετο λιπος απο οτι φαινεται... Α για να ξεπερναω τις 3000 θερμιδες αποκλιεται... τις 2000 δν ξεπερναω!!!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Καταρχάς δε θα μείνω στη διατροφή,απ'ό,τι φαίνεται ο Mazda 6 σε κατατόπισε όπως θα έπρεπε...
    (ούτε εγώ ζυγίζω αυτά που τρώω αλλά έχω κοιλιακούς,αν θες να ακούσεις και αυτή την περίπτωση αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας,άρα μείνε στην παραπάνω συμβουλή περί διατροφής,όσο διαβάζω το forum βλέπω ότι οι περισσότεροι ασχολούνται με τη διατροφή σε ό,τι αφορά τους κοιλιακούς)

    Θα μείνω στην άσκηση που κάνεις,μιας και θα σου επιταχύνει τα αποτελέσματα της διατροφής.
    Παρατήρηση 1η : είπες ότι κάνεις κοιλιακούς μία φορά τη βδομάδα Αυτό σημαίνει ότι το αντιμετωπίζεις σαν ξεχωριστή μυική ομάδα,όπως κάνουν οι πιο προχωρημένοι bodybuilders και τους δουλεύεις με βάρη. Αν δε το χειρίζεσαι έτσι είναι άκυροι οι κοιλιακοί που κάνεις! Δε μπορείς με μία φορά τη βδομάδα με 400 κοιλιακούς (λέμε τώρα) χαμηλής ποικιλίας να κάνεις μυς στην κοιλιά,και μάλιστα χωρίς βάρη
    Προσωπικά κάνω 800 κοιλιακούς Χ 3 φορές τη βδομάδα κατ'ελάχιστον χωρίς βάρη πολύ μεγάλης ποικιλίας (40 επαναλήψεις μέγιστο σε κάθε "στάση") και σχεδόν συνεχόμενα επί 30-40 λεπτά.
    Παρατήρηση 2η : είπες ότι κάνεις μια φορά cardio επί 45 λεπτά . Ο χρόνος είναι σωστός,η συχνότητα λάθος. Για να μην πω κάθε μέρα και φανώ υπερβολικός,κάθε φορά που κάνεις βάρη στο τέλος ρίξε και ένα 45 λεπτο αερόβια άσκηση. Επιπλέον μέτρα σφυγμούς για να είσαι σίγουρος ότι κάνεις αερόβια και όχι ζέσταμα!
    cardiovascular excercise ftw

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ο mixtri σου είπε περίπου τι πρέπει να κάνεις.

    Όσον αφορά τις τροφές και το ζύγισμα η Ειρήνη σου είπε το γιατί δεν χάνεις. Έπειτα παίζει ρόλο και το πως μαγειρεύεις τις τροφές. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να φάει σωστά, να προπονηθείς όπως πρέπει και μετά από καιρό θα δεις διαφορές.

    Υ.Γ. Είσαι μόνο 71 κιλά και προσπαθείς να γραμμώσεις, να κάνεις τι;! Τι μυικό ιστό φοβάσαι να χάσεις όταν είσαι 1,78 και μόλις 71 κιλά. Σημειωτέν πως είαμι 1,79 και στο avatar μου παίζω μεταξύ των 72-73 κιλών. Είσαι στη κατάστασή μου για παράδειγμα και θέλεις να σκληρήνεις ή να βγάλεις τα τελευταία νερά;! Αν όχι πρέπει τότε να αλλάξεις το τρόπο που σκέφτεσαι και λειτουργείς πάνω στο ζήτημα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!
    Λοιπον, οταν λες οτι δεν μπορων να κανω κοιλιακους και μαλιστα χωρις βαρη τι εννοεις ; Μηπως εννοεις με κιλα κοιλιακους η με βαρη αλτηρες ; Για τους σφυγμους τι εννοεις ;

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ο mixtri σου είπε περίπου τι πρέπει να κάνεις.

    Όσον αφορά τις τροφές και το ζύγισμα η Ειρήνη σου είπε το γιατί δεν χάνεις. Έπειτα παίζει ρόλο και το πως μαγειρεύεις τις τροφές. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να φάει σωστά, να προπονηθείς όπως πρέπει και μετά από καιρό θα δεις διαφορές.

    Υ.Γ. Είσαι μόνο 71 κιλά και προσπαθείς να γραμμώσεις, να κάνεις τι;! Τι μυικό ιστό φοβάσαι να χάσεις όταν είσαι 1,78 και μόλις 71 κιλά. Σημειωτέν πως είαμι 1,79 και στο avatar μου παίζω μεταξύ των 72-73 κιλών. Είσαι στη κατάστασή μου για παράδειγμα και θέλεις να σκληρήνεις ή να βγάλεις τα τελευταία νερά;! Αν όχι πρέπει τότε να αλλάξεις το τρόπο που σκέφτεσαι και λειτουργείς πάνω στο ζήτημα.
    Στην κατασταση σου δεν ειμαι οπως και να 'χει :D Πολυυυ χαμηλωτερο επιπεδο και συ μοιαζεις για πολλα παραπανω κιλα! (ειδικα αν κρινω το ΜΠΡΑΤΣΟ!) Απλα θελω να σφυξω και να ελλατωσω λιγο την κοιλια... Δεν θελω και τρελα πραγματα!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by ThunderK View Post
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!
    Λοιπον, οταν λες οτι δεν μπορων να κανω κοιλιακους και μαλιστα χωρις βαρη τι εννοεις ; Μηπως εννοεις με κιλα κοιλιακους η με βαρη αλτηρες ; Για τους σφυγμους τι εννοεις ;
    Εννοώ ότι αν κάνεις μία φορά την εβδομάδα χωρίς βάρη είναι περίπου σαν να μην κάνεις τίποτα. Δηλαδή δε μπορείς να τους "γυμνάσεις" με χαμηλή συχνότητα εκγύμνασης και χωρίς βάρη. Πρέπει να διαλέξεις, ή περισσότερες φορές τη βδομάδα με πάρα πολλές ασκήσεις/επαναλήψεις ή μία-δυο φορές τη βδομάδα με λιγότερες λιγότερες επαναλήψεις συνοδεύοντας τις ασκήσεις βάρη. Επιπλέον μιας και ρώτησες για πλάγιους,ναι είναι σημαντικό να κάνεις πλάγιους αλλά μη τους κάνεις με βάρη γιατί φαίνεται λίγο άσχημο μετά από κάποια φάση,άποψή μου πάντα...!
    Για βάρη στους κοιλιακούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλτήρες και βάρη από μπάρα στήθους. Αν επιλέξεις να κάνεις με βάρη και να το χειριστείς σαν ξεχωριστή μυική ομάδα κάνε τις πολύ κλασικές ασκήσεις (ροκανίσματα,άρσεις κορμού,ψαλίδια κτλ) αλλά δε ξέρω αν έχει νόημα (προσωπικά,το έχω τολμήσει και κόντεψα να τραυματιστώ).Αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή!

    btw,Mazda 6 τι σωματάρα είναι αυτή...
    Last edited by mixtri; 18-07-10 at 16:13.
    cardiovascular excercise ftw

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Λες γι αυτο να μην εχω δει αποτελεσμα ; Τι αποτελεσμα ; 0 μεχρι στιγμης ;
    Προτεινεις δλδ καθημερινη αφιερωση 10-15 λεπτων σε κοιλιακους ;

  12. #12
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω συμφωνω με τον Σταυρο κυριως...
    Ο φιλος απο πανω θεωρω οτι κανει υπερβολικα πολλη ωρα και πολλους κοιλιακους...
    2 φορες την εβδομαδα ειναι υπεραρκετες απο απο καμια 20αρια σετακια γρηγορα γρηγορα(με η χωρις βαρη)..Δηλαδη το πολυ να σου παιρνουν 20 λεπτα κατα τη γνωμη μου,να μην προλαβαινεις να ξεκουραζεσαι πανω απο 30 δευτερολεπτα.
    Σε αυτη τη φαση νομιζω δεν ειναι το βασικο να γυμνασεις με βαρη τους κοιλιακους,το βαρος του σωματος σου αρκει μια χαρα.Το βασικο ειναι να χασεις το λιπος και τοτε θα δεις αν εχεις κοιλιακους..
    Για τα υπολοιπα οπως τα ειπε ο Σταυρος.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  13. #13
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Εγω συμφωνω με τον Σταυρο κυριως...
    Ο φιλος απο πανω θεωρω οτι κανει υπερβολικα πολλη ωρα και πολλους κοιλιακους...
    2 φορες την εβδομαδα ειναι υπεραρκετες απο απο καμια 20αρια σετακια γρηγορα γρηγορα(με η χωρις βαρη)..Δηλαδη το πολυ να σου παιρνουν 20 λεπτα κατα τη γνωμη μου,να μην προλαβαινεις να ξεκουραζεσαι πανω απο 30 δευτερολεπτα.
    Σε αυτη τη φαση νομιζω δεν ειναι το βασικο να γυμνασεις με βαρη τους κοιλιακους,το βαρος του σωματος σου αρκει μια χαρα.Το βασικο ειναι να χασεις το λιπος και τοτε θα δεις αν εχεις κοιλιακους..
    Για τα υπολοιπα οπως τα ειπε ο Σταυρος.
    Ναι,είναι υπερβολικά πολλοί οι κοιλιακοί αλλά είναι χωρίς βάρη. Ένας αρκετά καλός παραλληλισμός είναι η σύγκριση καθισμάτων squat με απλά,βαθιά καθίσματα που χρησιμοποιείς το βάρος του σώματός σου : δε μπορείς να δουλέψεις με τον ίδιο τρόπο μία άσκηση με ή χωρίς βάρη. Σε καμία περίπτωση δε μπορώ να του πω να ακολουθήσει αυτό που κάνω (ούτε να τρώει όπως τρώω...είμαι εντελώς αντιπαράδειγμα) απλά αν δεν κάνει συχνά κοιλιακούς ακόμα και να χάσει το λίπος υπάρχει περίπτωση να μη φανεί τίποτα.
    Όταν λες 20αρια σετάκια εννοείς 20 επαναλήψεις ή 20 σετ κοιλιακών; Γιατί αν κάνει 20 σετ δε παίζει να του βγουν στα 20 λεπτά... Όπως και να'χει να τα κάνει πριν την αερόβια για να κάψει. Καλύτερα να βρει ο ίδιος το καλούπι της προπόνησης που ταιριάζει το σώμα μου. Το θέμα είναι να κάνει πιο συχνά γιατί ξεκίνησε από το μηδέν και έχει φθάσει στο 0.1 με μία φορά τη βδομάδα,ειδικά cardio 1 φορά/week = 0...
    Μιχάλης,μια και μιλάτε με τα μικρά σας ονόματα
    Last edited by mixtri; 18-07-10 at 19:13.
    cardiovascular excercise ftw

  14. #14
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Οκ Μιχαλη απο τωρα θα σε λεω με το μικρο φιλε...
    Στο θεμα των κοιλιακων ισως 20 σετ να μην βγαινουν σε 20 λεπτα,εχεις δικιο..Αλλα νομιζω σε 25 βγαινουν με ελαχιστο διαλλειμα..Και 15 να κανει το θεμα δεν ειναι αυτο..Ας κανει κοιλιακους χωρις υπερβολες και οταν πεσει σε λιπος θα δει πως πρεπει να συνεχισει...Μην νομιζεις οτι ολοι(ακομα και μεγαλοι Bbers) κανουν κοιλιακους με βαρη συνεχεια ή αποκλειστικα...
    Δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συνδεει το αν θα ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ οι κοιλιακοι του με το αν θα κανει κοιλιακους,παρα μονο με το ποσο λιπος εχει.Το ΠΩΣ θα φαινονται εχει να κανει με το ποσο γυμνασμενοι και ογκωδεις φαινονται..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  15. #15
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    Οκ Μιχαλη απο τωρα θα σε λεω με το μικρο φιλε...
    Στο θεμα των κοιλιακων ισως 20 σετ να μην βγαινουν σε 20 λεπτα,εχεις δικιο..Αλλα νομιζω σε 25 βγαινουν με ελαχιστο διαλλειμα..Και 15 να κανει το θεμα δεν ειναι αυτο..Ας κανει κοιλιακους χωρις υπερβολες και οταν πεσει σε λιπος θα δει πως πρεπει να συνεχισει...Μην νομιζεις οτι ολοι(ακομα και μεγαλοι Bbers) κανουν κοιλιακους με βαρη συνεχεια ή αποκλειστικα...
    Δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συνδεει το αν θα ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ οι κοιλιακοι του με το αν θα κανει κοιλιακους,παρα μονο με το ποσο λιπος εχει.Το ΠΩΣ θα φαινονται εχει να κανει με το ποσο γυμνασμενοι και ογκωδεις φαινονται..
    Συμφωνώ 100% μαζί σου,και ναι,δε χρειάζονται υπερβολές στους κοιλιακούς!
    Για να σου δώσω να καταλάβεις τι ακριβώς κάνω είναι στο στυλ Pilates (βασίζεται στην αναπνοή,στην αυτοσυγκέντρωση,στην ισορροπία και στην ευλυγισία) σου δίνω τα παρακάτω video :
    http://www.youtube.com/watch?v=hGOAXN6hntQ
    Είναι αρκετά δύσκολη άσκηση,mat και fitball δουλεύω συνήθως...

    Και τώρα για να τρομάξεις λίγο
    advanced pilates
    http://www.youtube.com/watch?v=JSY-_MqKHIo
    http://www.youtube.com/watch?v=G62VjYlPtZc
    Καλά δεν υπάρχει ο τύπος...μη το επιχειρήσετε και έχουμε νοσοκομεία εξαιτίας μου χαχαχα! Αυτό θέλει χρόνια ενασχόλησης με pilates κ calisthenics(σωματική αγωγή)...
    Last edited by mixtri; 18-07-10 at 20:16.
    cardiovascular excercise ftw

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Παλαιοτερα χρυπουσα κοιλιακους καθηνερινα 3 ασκησεις απο 100 επαναληψεις και ειχα σφυξει τερμα (χωρις να φαινονται οι κοιλιακοι λογω λιπους) αλλα τωρα εχει χαλαρωσει η κοιλια :(

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Σόρρυ για το οφ τόπικ..
    Οντως mazda 6 στο avatar τουλάχιστον, φαίνεσαι για παραπάνω κιλά απο 72-73 για το ύψος που έχεις...Τα "σπάει" το σωμα σου κατα την γνώμη μου!
    Αν επιτρέπεται τι ποσοστό λίπους έχεις στην φώτο στο avatar?
    Last edited by icsd; 19-07-10 at 00:03.

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κανένα 10άρι πρέπει να είμαι φίλε μου, ίσως και παραπάνω.

    Παρακαλώ όμως μην επεκτείνουμε το off topic...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τί να κάνω για να χάσω λίπος στην κοιλιά;
    By jimis199696 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 15-11-09, 03:01
  2. τελευταιο λιπος απο κοιλια
    By harismus in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 18-06-08, 19:11
  3. Δεν φεύγει η κοιλιά!!!
    By iNCubO in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 28-09-05, 01:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •