Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    17

    Default Η διατροφη μου και η αποψη σας

    Η διατροφη μου εχει αλλαξει πολλες φορες και εχω κανει πολλα πειραματα στα 6+χρονια που ασχολουμαι εντατικα, και ητανε απολυτως φυσικη μεχρι που προσφατα για λογους δοκιμης αλλα και οικονομιας χρονου κυριως,αλλα και να μειωσω την υπερβολικη ποσοτητα αλλαντικων (200γρ γαλοπουλα τη μερα) που ετρωγα αποφασισα να κανω δοκιμη με απλη καθαρη whey protein?Ετσι και αλλιως το σωμα μου ειναι σε καλο σημειο και το εφτιαξα φυσικα,λίγο ακομα "φυσικο" ογκο θελω...Ετσι εχω σχεδον καταληξει σε αυτό το πλανο διατροφης?.


    Α)Πρωινο δημητριακα πανω απο 100 gr με 1 scoop και 200 ml γαλα,γυρω στις 9 με μελι

    Β)Μετα από 3 ωρες,συνηθως 12μιση 1 σαντουιτς με 2 φετες γαλοπουλα(που μαλλον θα την αντικαταστησω με 1 αυγο) και 1 κιτρινο τυρι,ντοματα φετα κτλπ
    Το σκεπτικο να βαλω αυτό το μικρο από αποψης ποσοτητας πρωτεινης γευμα είναι πως δεν εχω τοσο χρονο εκεινη την ωρα και προκειμενου να μεινω νηστικος 5 ωρες να «ξυπνησω» το μεταβολισμο μου,ενώ στο επομενο γευμα να «φουλαρω με πρωτεινη»?

    Γ)Μετα από 2 ωρες,2μιση με 3 παρα,1 ποτηρι γαλα με 6 κουταλιες της σουπας μονο quaker αυτή τη φορα και 1 γιαουρτι με ξηρους καρπους

    Δ)Μακαρονια/ρυζι αναλογα με αεροβιο/βαρη + τη μεριδα κρεατος για να παρω τουλαχιστον 30 gr πρωτεινης μονο από εκει,ουσιαστικα είναι το προπροπονητικο,συνηθως στις 6 παρα?

    Ε)Η προπονηση ξεκιναει 8-9 το αργοτερο λογω δουλειας,,,Αρα τελειωνοντας εχουμε απευθειας το μεταπροπονητικο που είναι 1 scoop πρωτεινης με 1 μπανανα ,1 μηλο και ένα αχλαδι?Υπολογιζω περιπου στις 10 και μιση?

    Ζ)Αρα μενει το τελευταιο γευμα πριν τον υπνο που παει αργα καθως δεν μπορω με τιποτα να φαω πριν περασει 1μιση ωρα από το μεταπροπονητικο?μπορει να παει και 12 κ τεταρτο συνεπως,αρα να τελειωσω 12μιση τα γευματα μου?Πατατα ψητη-σαλατα και κρεας απαχο εννοειται ειδικα από τη στιγμη που το τρωω τετοια ωρα?


    Εχω σκεφτει να επανελθω στην τελειως φυσικη διατροφη μου (ειμαστε κ «ρομαντικοι»,εχουμε κ τα κολληματα μας) αλλα λογω του ότι η προπονηση μου είναι αργα "φοβαμαι" ότι το να βαλω παλι μετα την προπονηση γαλα όπως ειχα (με hemo )+τα φρουτα θα καθυστερησει πολύ τη χωνεψη και αρα τρωγοντας μετα από μιαμιση ωρα αποθηκευσω λιπος?.Αν και το εφαρμοζα για καιρο,πολλα χρονια,και παρολο που ισως φαινεται λαθος το γαλα μετα την προπονηση νομιζω ότι δουλευε αν κρινω εκ του αποτελεσματος?Βεβαια δεν εχω κανει και μακροχρονια χρηση πρωτεινης για να κρινω αναλογα,αν θα μου δωσει ακομα μεγαλυτερη αναπτυξη και πιο «καθαρο» δερμα?

    Επισης άλλο ένα διλλημα που εχω είναι μηπως αλλαξω το γευμα Ε με το Ζ?Με το σκεπτικο να «ελαφρυνω» το βραδυνο,εννοωντας να μην φαω κρεας στις 12μιση και μετα ξαπλωσω απευθειας,παραλληλα να εκμεταλλευτω και την καζεινη για τις 8 ωρες που θα μεινω νηστικος?Όμως αμφιβαλλω για την καταλληλοτητα του γευματος να με «κρατησει» καθως γενικα καιω πολύ οσο να ναι το κρεας με σαλατα-πατατα σε σχεση με το γαλα και το γιαουρτι είναι πιο «πληρες» σαν γευμα.Επιπλεον η πατατα με τον υψηλο γλυκαιμικο δεικτη θεωρητικα είναι πλεον καταλληλη για εκεινο το γευμα, ώστε να αναπληρωσω δυναμεις αν τη φαω το μεσημερι πριν τον υπνο-να το σημειωσω και αυτό γτ επιβαλλεται,μετα το γευμα Γ ξαπλωνω οπωσδηποτε γιατι δεν την παλευω,αρα και εκει ακολουθει υπνος αμεσα-

    Ετσι θα ηθελα την αποψη σας πανω στη διατροφη μου και τα σχολια σας,παρατηρησεις και αλλαγες?

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    17

    Default

    Παιδια,κανεις...Τιποτα...?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-03-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    51

    Default

    εχω την εντυπωση οτι εχεις πολυ υδατανθρακα..πανω απο 100 γρ το πρωινο σου δημητριακα + το μελι, μετα εχεις το σαντουιτσακι (κυριλε γευμα ειναι)..μετα 6 κουταλιες σουπας κουακερ δηλαδη παλι πανω απο 100γρ στανταρ ..κ μετα ερχοντε κ τα μακαρονια/ρυζι που λογικα θα ειναι κ αυτη γεναια ποσοτητα..Σαλατα δεν βλεπω πουθενα (κακως). Να ανεβεις κιλα θες?

    Οσο για το βραδυνο θεμα αμα τρως τα αυγα (εγω προσωπικα δεν τα μπορω) φαε αντι για πρωτεινη 6 ασπραδια με μια πατατα μετα την προπονηση κ στο τελος πιες την πρωτεινη μαζι με λιγο γαλα κ μερικα αμυγδαλα πριν πεσεις για υπνο..
    Ας πουνε κ αλλοι την γνωμη τους..αλλα εμενα δεν μου φενεται ιδανικη αυτη η διατροφη..
    A real Rock 'n' Rolla!!!

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Γεια σου φίλε. Καταρχήν ο όγκος είναι θεμα προπονησης. Που απλα θα χρησιμοποιήσει τη διατροφή για να συμβεί. Μετα την προπονηση χρειαζεσαι καλο φαγητό. Λίπος αποθηκευεις αμα οι θερμίδες που τρως είναι πολλές, και αμα έχεις πολλές θερμιδες μαζεμενες σε ώρες που δεν μπορουν να αξιοποιηθούν. Ετσι όπως είναι το πρόγραμμά σου, και κανεις προπονηση αργα. σου προτείνω λιγο πριν την προπονηση ενα ροφημα πρωτείνης, και κανα μισαωρο αφου τελειωσεις ενα κανονικό γευμα. Πλήρες και με αρκετό υτδατανθρακα. Ετσι και τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά θα έχεις, και προλαβαίνεις να χωνεψεις καπως μεχρι να πας για ύπνο και να μην σε ενοχλει, και να πας και στην ώρα σου.

    Γραψε τι stats βγαζει αυτη η διατροφή απο πρωτεινες υδατανθρακες λίπη και θερμίδες.

    Φαε φρουτα λαχανικά και αυγα.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    17

    Default

    Απο θεμα υδατανθρακα μπορει να ακουγεται οντως πολυ,ομως για τα δεδομενα μου,ημουν πολυ αδυνατος και συντηρω δυσκολα ογκο(οταν ειχα βαλει τα πολλα κιλα ετρωγα 2 φορες τη μερα μακαρονια,πριν την προπονηση παντα),σε συνδυασμο με 5 προπονησεις την εβδομαδα τις καθημερινες και τη δουλεια που ειναι και καθιστικη αλλα εχω και εξωτερικα τρεξιματα,πιστεψτε με ειναι καλα..Ειναι ετσι ο σωματυπος μου...Πια δεν εχω τοσο θεμα,(με υψος περιπου 1,75 και 78 kg στεγνος αντε να θελω 2-3 καθαρα κιλα)θελω λιγο ακομα ογκο αλλα με αυτα τα δεδομενα διατροφης διατηρουμαι και αναπτυσσομαι σταδιακα...Που να δειτε την ποσοτητα ρυζιου-μακαρονιων...Ρυζι σκεφτειτε τρωω 100 γρ αβραστο,αυτη ειναι η μεριδα μου...Τα δημητριακα τα ειχα μαζεμενα στο πρωινο οταν δεν ειχα πρωτεινη και επινα ενα ποτηρι γαλα + ενα γιαουρτι (δηλαδη η ποσοτητα που λεω + οι 6 κουταλιες που εχω αργοτερα) αλλα τα εσπασα σε παραπανω γευματα γιατι παραηταν βαρυ...Με τα τωρινα δεδομενα που σας δινω,εξαιρωντας το σαντουιτσακι καθως το ψωμι το ειχα μαζι με το προπροπονητικο,με 1 μονο αεροβιο την εβδομαδα που πηγαινα για μπαλα και τις υπολοιπες μονο βαρη,σκεφτειτε μεχρι και μια μερα ειχα μονο κοιλιακους,καθως ειχα διαλλειμα απο το Kick boxing και περασα και τραυματισμο στο ποδι ξεφυγα ελαχιστα,ισα που "εκρυψα " τους κοιλιακους και τωρα εχω σχεδον επανελθει μονο με διατροφη...Αρα φανταστειτε οταν ξαναμπω σε full ρυθμους ισως χρειαστει και να ανεβασω και αλλο,λιγο δυσκολο βεβαια πια...Γενικα χωρις να θελω να φανω "ξερολας" ,θεωρω υποκειμενικη τη "Σωστη" ποσοτητα υδατανθρακα για τον καθενα μας,γιατι στα 6 χρονια που ασχολουμαι πιστευω πως ο καθενας ανακαλυπτει τις προσωπικες του αναγκες και με βαση αυτες πορευεται...πχ οταν εμενα μου λεγανε μετα την προπονηση βραδυ βαλε μονο σαλατα,το πρωι ξυπναγα αδειος και σε βαθος χρονου τα ποδια μου ειχανε γινει καλαμακια απο το "λιωσιμο"...Και ας ειχα σεβαστη ποσοτητα υδατανθρακα την υπολοιπη ημερα,οχι οπως τωρα ειναι η αληθεια...

    Σαλατα η αληθεια ειναι εχω ενα γευμα,αυτο με την πατατα,μονο εκει μ ταιριαζει δεν μπορω με ρυζι η μακαρονια...Και μια μικρη ποσοτητα στο σαντουιτς...

    Η ερωτηση μου εχει να κανει κυριως με την κατανομη των γευματων μου,οπως επισης θεωρειτε σωστη τη λογικη που εχω περι ρυζιου-μακαρονιου?η ειμαι λαθος που πιστευω πως στα -πολυ απαιτητικα αεροβια που κανω- πρεπει να εχω φαει πριν μακαρονια καθως ειναι πιο "θρεπτικα" (θερμιδικα εννοω,αλλα με την "καλη εννοια" )?
    Last edited by Giorgosal; 23-07-10 at 13:10.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η αποψη σας για την Cybergenics
    By whiz in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 11
    Last Post: 26-02-09, 23:40
  2. Την αποψή σας παρακαλώ
    By tzoker in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 59
    Last Post: 24-08-07, 05:41
  3. Διατροφη για γραμμωση-Η αποψη σας
    By PetexHLS in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-06, 04:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •