Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 43
  1. #1
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default Crossfit Workout ή Συνηθισμένο Πρόγραμμα Γυμναστικής;

    Crossfit Workout ή Συνηθισμένο Πρόγραμμα Γυμναστικής;

    Για σας. Αυτό το site μου το σύστησε κάποιος από ένα άλλο, άσχετο forum, καθώς είχα ανοίξει ένα topic για την γυμναστική και το crossfit στην Ελλάδα.

    Έχω κάποιες απορίες σχετικά, όμως δεν ξέρω σε πιο section αρμόζει το θέμα έτσι το κάνω στα off topic και αν θέλετε move it later.

    Καταρχήν, bodybuilding σημαίνει σώμα που δεν είναι φυσικά φουσκωμένο και γυμνασμένο?

    Έχω αρχίσει το γυμναστήριο εδώ και λίγους μήνες. Μετά από μια πετυχημένη δίαιτα από 108 κιλά στα 75, θέλω να σχηματιστεί το σώμα μου, να σφίξει και να φουσκώσει (με φυσικό τρόπο). Άρχισα και πρωτεΐνη, καθαρή χωρίς υδατάνθρακες.

    Στην αρχή ήμουν αγύμναστος, κοπέλες σήκωναν περισσότερα κιλά από μένα. Σύντομα άλλαξε αυτό, έφτασα να κάνω γύρο στους 1800 κοιλιακούς την βδομάδα, 2-3 ώρες αεροβική, και ένα πρόγραμμα με μηχανήματα (5-6 έχτος τα αλλα τον κοιλιακών) κάθε μέρα:

    Δευτερα - Στήθος
    Τρίτη - Πλάτη
    Τεταρτη - Πόδια
    Πέμπτη - Ωμους
    Παρασκευή - Χερια

    Ένα συνηθισμένο πρόγραμμα από τον γυμναστή. Τα πήγαινα καλά, αν και πολλές φορες (ειδικά στις αρχές) μου ερχόταν να κάνω εμετό η να σωριαστώ απλά.

    Αλλαγές αρκετές, διατροφή σωστή. Έτυχε να μιλήσω με κάποιον ο οποιος μου ανέφερε το Crossfit. Μου είπε ότι η περισσότεροι στο γυμναστήριο δεν έχουν σχηματισμένο σώμα ακόμα και μετά από χρονια (το πρόσεξα αυτό), έχτος από τους bodybuilders και για αυτούς είναι τα μηχανήματα και το πρόγραμμα που κάνω. Αν θέλω να σχηματιστώ, να αποκτήσω 6 pack, και να φουσκώσω φυσικά θα πρέπει να αρχίσω το Crossfit.

    Crossfit είναι προγράμματα που χρησιμοποιούν στο στρατό, ναυτικό, ολυμπιονίκες, ακόμα και στην ταινία 300 αυτό έκαναν η ηθοποιοί για να γίνουν έτσι (το υποστηρίζει και το Men's Health αυτό). Υπάρχουν και videos 300 Workout ακόμα και συνεντεύξεις του Gerard Butler (πρωταγωνιστή). Ένα συνηθισμένο πρόγραμμα είναι η έντονη άσκηση για περίπου 20 λεπτά (ανάλογα με το ποσο αντέχει κάποιος) κάνοντας διαφορα ασταμάτητα όπως p.x 30 έλξης, 100 κάμψης, 100 κοιλιακούς, etc... Επίσης αερόβια.

    Από τότε που έμαθα περισσότερα έχει πέσει αγρια η ψυχολογία μου. Σκοτώνομε στο γυμναστήριο για να μπω σε προβληματισμούς στο αν μπορώ να κάνω το σώμα που θέλω με τον τρόπο που το κάνω?

    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να έχει ένα φυσικό σώμα φέτες για να με συμβουλέψει? Ξέρω ότι το κάθε σώμα ανταποκρίνεται διαφορετικά και ανάλογα, όμως δεν ξέρω πως να συνεχίσω. Να αρχίσω να ασχολούμαι με το Crossfit? Μήπως να συνεχίσω με τα μηχανήματα απλά να μην κάνω καθόλου διαλύματα δευτερολέπτων ανάμεσα στα sets πηγαίνοντας από το ένα μηχάνημα στο άλλο μέχρι να τα κάνω όλα?

    Αν είναι να αρχίσω Crossfit τότε θα πρέπει να αλλάξω όλη την φιλοσοφία που έχτισα μέχρι τώρα.

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Φίλε μου δεν ξερω τι ειναι αυτο το κρος φιτ που λες, δεν καταλαβα ακριβως. Όμως μην κοιτας τα σωματα του σινεμα. Αυτος είναι ο κόσμος του χολιγουντ. Personal trainer, φαρμακα, και λιωσιμο στο γυμναστήριο μερικους μηνες πριν την ταινία. Για να βγουν καλοι στο γυαλί. Δεν τον butler πως ειναι τωρα.

    Επισης υπαρχει και ο κόσμος του ιντερνετ όπου καθενας μπορει να κανει 200 κιλα παγκο ή να λεει ότι θελει.

    Θα συμφωνήσω εν μέρη στο ότι τα κλασικά προγραμματα δουλευουν καλα κυρίως στους bodybuilders. Όμως τα βασικα της προπονησης με βαρη δουλευουν σε όλους. Δηλαδή, προπονηση με βασικες ακσησεις κυρίως, μετρια και βαριά αντισταση, και προοδευτικα αυξανόμενα κιλά. Και περίοδοι ξεκουρασης, ή χαμηλότερης εντασης προπονηση.

    Αυτα έχουν θεωρητική βαση, ενω η ιδεα του καθενός... συνήθως εχει μονο εφε.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by GymSte View Post

    Καταρχήν, bodybuilding σημαίνει σώμα που δεν είναι φυσικά φουσκωμένο και γυμνασμένο?

    Καλωσόρισες στο φόρουμ μας!
    Βοdybuilding = χτίσιμο σώματος μέσω γυμναστικής με βάρη.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Αυτα έχουν θεωρητική βαση, ενω η ιδεα του καθενός... συνήθως εχει μονο εφε.
    Όντος.
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλωσόρισες στο φόρουμ μας!
    Βοdybuilding = χτίσιμο σώματος μέσω γυμναστικής με βάρη.
    Ευχαριστώ. Απλή εξήγησή. Γίνετε όμως με μηχανήματά να κάνει κάποιος ένα φυσικό σόμα σχηματισμένο φέτες;

  5. #5
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    ναι γινεται......ομως ειναι συνρτηση πολλων μεταβλητων.......κυριως σωστη διατροφη...ποιοτικη προπονηση και ξεκουραση......εγω ειμαι της αποψης οτι αν θες κατι πραγματικα μπορεις ν το πετυχεις......ετσι και ενα ωραιο σωμα....σιγουρα ομως θα χρειαστεις αρκετο καιρο........

  6. #6
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    έφτασα να κάνω γύρο στους 1800 κοιλιακούς την βδομάδα
    Kαι για λεγε για λεγε μετα απο ποσες χιλιαδες εμφανηστηκαν κοιλιακοι?
    Χαζομαρα και μιση ειναι το κρος φιτ κανεις στην σειρα ατελιωτες ασκησεις χωρις διαλειμα για ολο το σωμα μερικοι την παρομιασαν σαν προπονηση 10καθλου γιατι να μην κανεις 10καθλο τοτε λολ.
    Προπονησεις αντοχης οχι "σχηματησμου σωματος".


    Μου είπε ότι η περισσότεροι στο γυμναστήριο δεν έχουν σχηματισμένο σώμα ακόμα και μετά από χρονια (το πρόσεξα αυτό)
    Και ποιος ειπε οτι η συνδρομη στον γυμναστηριο και η απλη επισκεψη χωρις συσκεκρημενο προγραμμα διατροφης και προπονησης σου "σχηματηζει το σωμα σε κατι".Αλλα πραγματα πρεπει να προσεχεις για να βγαζεις συμπερασματα .Δεν εχει σημασια ποσα χρονια πας αλλα τι κανεις το διαστημα που πας.

    Εγω παντως αρχησα προπονηση για να μην εχω σωμα σαν κρος φιτ αθλητη.


    Συνεχησε τα κανονικα προγραμματα που δουλευουν αποδεδηγμενα εδω και εκατο χροννια καθε λιγο καιρο μερικοι προσπαθουν να βαλουν ετικετες οπως "τονομενο" προγραμα φιτνες προγραμμα η bodybuilding προγραμμα οτι ντε και καλα αν κανεις καποιο προγραμμα εχει καποιο οριο στην εμφανηση το αποτελεσμα που θα παρεις εξαρτατε απο αυτο και δν ελενχετε, ομως κανουν ΜΕΓΑ λαθος δεν υπαρχει ουτε ενας που να εκανε bodybuilding προγραμμα και την επομενη μερα ξυπνησε και ηδη ειχε τετοιο σωμα ωστε να τον αποκαλουν ετσι.Θα περασεις απο ολα τα ενδιαμεσα "επιπεδα" δεν εχεις επιλογη οπως αν πας να διανησεις μια διαδρομη 100 μετρων θα πρεπει να περασεις και απο τα 10("τονομενο")μετρα 50 μετρα(φιτνες) και τελος 100μετρα(bodybuilding ) δεν μπορεις να πηδηξεις απο το 0 στο 100 δεν γηνεται!! θα περασεις απο ολα και οπου γουσταρεις κανεις σταση στα 11 στα 15 στα 60 μετρα.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie AustriAkos's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    Greece.Volos
    Posts
    38

    Default

    Φιλε μου Gymste το Crossfit πρωτον δεν είναι κατι μαγικο ουτε κατι συγκεκριμενο.. υπαρχουν παραλλαγες του όπως δυναμης αντοχης κτλ γενικα θεωρειτε κατι σαν δεκαθλητης αυτος που το κανει αφου χρειαζεται παραπανω από μια δεξιοτητα ας πουμε δυναμη διοτι η προπονηση του χωριζεται σε ρουτινες (wod : workout of day) που μπορει να συνδιαζουν εκρηκτικοτητα αντοχη δυναμη και δεξιοτητα ας πουμε μια ρουτινα μπορει να είναι η εξης να 1)800 μετρα τρεξιμο 2) 30 ελξεις 3)50 καμσεις 4) 50 στριψιματα 5)800 μετρα τρεξιμο όλα αυτά φυσικα με χρονο (οσο καλυτερο αρα χωρις ξεκουραση) κ αναλογα το επιπεδο κ τον στοχο όπως ειπα κ πριν μπορει να βρεις κ ένα Wod που να στοχευει περισοτερο στη δυναμη αλλα παντα είναι πολυδιαστατο το θεμα είναι ότι πρεπει να ανεβεις γενικοτερα επιπεδο ειτε στα βαρη ειτε στο cf γιατι αν κανεις κ ένα «γελοιο» wod στο cf (= crossfit) δεν θα αλλαξει το σωμα σου επειδη αυτό που εκανες λεγεται Cf? το θετικο με το Cf είναι η ενταση και η πολυδιαστατη αντοχη που δινει το αρνητικο είναι πιστευω ότι θελει αρκετο καλο επιπεδο για να εχεις οφελος από τετοιου ειδους ασκηση? όλα αυτά στα λεω γιατι ασχοληθηκα καποιο καιρο σιγουρα ειδα οφελη αλλα περισοτερο σε δυναμη κ αντοχη παρα στο σωμα μου μπορεις όμως να κανεις τα βαρη σου κ κατά καιρους να δοκιμαζεις καποια wod είναι αρκετα καλος συδνιασμος?
    Last edited by AustriAkos; 21-07-10 at 17:12.
    ... ...

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by GymSte View Post
    Όντος.

    Ευχαριστώ. Απλή εξήγησή. Γίνετε όμως με μηχανήματά να κάνει κάποιος ένα φυσικό σόμα σχηματισμένο φέτες;
    Δεν χρησιμοποιούμε αποκλειστικά μηχανήματα, ως επί το πλείστον ελεύθερα βάρη. Και ναι γίνεται, απλώς απαιτεί χρόνια πειθαρχίας, χρόνο/ια να μάθει να προπονείται σωστά, μυική ωριμότητα(κάτι το οποίο πάλι απαιτεί χρόνια..) γι αυτό και ελάχιστοι είναι αυτοί που το καταφέρνουν (μιλάω για σώμα επιπέδου bodybuilding, όχι ένα σώμα "παραλίας" όπως συνηθίζουμε να λέμε αυτούς που έχουν 2-3 κοιλιακούς και λίγο δικέφαλο).

  9. #9
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν χρησιμοποιούμε αποκλειστικά μηχανήματα, ως επί το πλείστον ελεύθερα βάρη. Και ναι γίνεται, απλώς απαιτεί χρόνια πειθαρχίας, χρόνο/ια να μάθει να προπονείται σωστά, μυική ωριμότητα(κάτι το οποίο πάλι απαιτεί χρόνια..) γι αυτό και ελάχιστοι είναι αυτοί που το καταφέρνουν (μιλάω για σώμα επιπέδου bodybuilding, όχι ένα σώμα "παραλίας" όπως συνηθίζουμε να λέμε αυτούς που έχουν 2-3 κοιλιακούς και λίγο δικέφαλο).
    +10 !
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    257

    Default

    Ευχάριστο για τις απαντήσεις, άρχισα να ξαναμπαίνω στο κλίμα. Για ακόμα μια φορα επιβεβαιώνω ότι η διατροφή και η αεροβική παίζουν μεγάλο ρολο στο να εμφανίσουν στο σώμα την δουλειά που κάνει από τα βάρη.

    Θα συνεχίσω κάνοντας με περισσότερη ένταση.

  11. #11
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    Kαι για λεγε για λεγε μετα απο ποσες χιλιαδες εμφανηστηκαν κοιλιακοι?
    μπουαχχαχαχχααχαχ looooool
    εν γενει συμφωνω μαυτα που σου ειπε ο νικος, τα πραγματα λιγο πολυ για εμας ειδικα τους φυσικους ειναι ιδια μην ψαχνεις να βρεις το κρυμμενο special προγραμμα που θα σε κανει φετουμπανο σε χρονο μηδεν ..υπομονη και πολυ διαβασμα εδω μεσα!

  12. #12
    Junior Bodybuilder nikos nikos's Avatar
    Join Date
    26-07-11
    Posts
    159

    Default

    Εγω που το κοιταξα λιγο, εμαθα οτι ειναι πολυ πιθανον να τραυματιστεις με αυτο το προγραμμα!!!χρησιμοποιει πολλές τεχνικες και πολλές φορες οποιος δεν κανει σωστα τη τεχνικη μπορει ανετα τραυματισεις αρθρωσεις κ.α σημεια του σωματος σου, ακομα ειδα οτι υπαρχει και ενα γυμναστηριο στην αττικη που το κανει και σε καλει να προπληρωσεις 360Ε για 6 μήνες, προπληρωνεις μεχρι τους 2 πρωτους.Και δεν ξερω οι γυμναστες ποσο καλοι ειναι...Δεν νομιζω οτι καποιος θα εκανε αυτο το προγραμμα για 6 μηνες...1-2 αντε 3 μηνες το πολυ, οχι ομως 6...απο εκει και περα..

    Ο Gerand buttler εκτος απο το crossfit(300 workout) ,που θεωρειτε στα 10 καλυτερα προγραμματα γυμναστικης συμφωνα με το foxnews (google top 10 legentary workouts) εκανε και προπονησεις με τον mark twight, αναρριχητη παγκοσμιας κλασης και πεντε εβδομαδες πριν τα γυρισματα με τον Franco Licastro και μετα εκανε και προπονησεις με σπαθια,κουβαλουσε οπλα,ασπιδες κτλ κτλ οχι μονο crossfir δηλαδη, και κατα τη γνωμη μου μπορει και καθολου..!

  13. #13

    Join Date
    29-10-10
    Posts
    89

    Default

    Το bodybuilding έχει ως στόχο την αύξηση της μυικής μάζας, τη μείωση του σωματικού λίπους, τη συμμετρία, την βελτίωση της εικόνας του σώματος.

    Το crossfit έχει ως στόχο την αύξηση της ικανότητας του σώματος για παραγωγή έργου, την αύξηση της "ιπποδύναμης". Ειδικότερα τη βελτίωση του αθλητή σε 10 βασικές φυσικές ικανότητες (κατά crossfit):(κάνε google γιατί δεν μπορώ να ποστάρω Link)

    Οι αθλητές του crossfit δεν ενδιαφέρονται για εμφάνιση αλλά μόνο για μετρήσιμη βελτίωση σε διάφορες δοκιμασίες. πχ max kg dealift και συνεχόμενα pullups.

    Οπότε αν κάποιος θέλει απλά να φτιάξει ένα μυώδες σώμα με χαμηλό σωματικό λίπος και ενδιαφέρεται κυρίως για εμφάνιση καλύτερα να μην ασχοληθεί με crossfit.

    Πάντως δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί το πρόγραμμα προσαρμόζεται ανάλογα με τις δυνάμεις του καθενός.

    Ακόμα υπάρχουν διάφορα είδη crossfit.

    Το βασικό που μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες στο site crossfit.com δίνει περισσότερη βάση θα έλεγα στην αντοχή και την παραγωγή έργου.

    Αυτό που προτιμώ εγώ είναι το crossfitfootball που δίνει βάση στην δύναμη, την ταχύτητα, την εκρηκτικότητα και την αλτικότητα. Όλα όσα χρειάζεται ένας αθλητής για να βελτιωθεί στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο. Εδώ παίζει ρόλο και το μέγεθος και η αύξηση της μυικής μάζας αλλά δε δίνουν καμία σημασία στο σωματικό λίπος.

  14. #14
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-03-12
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    Kαι για λεγε για λεγε μετα απο ποσες χιλιαδες εμφανηστηκαν κοιλιακοι?[b]Χαζομαρα και μιση ειναι το κρος φιτ[b] κανεις στην σειρα ατελιωτες ασκησεις χωρις διαλειμα για ολο το σωμα μερικοι την παρομιασαν σαν προπονηση 10καθλου γιατι να μην κανεις 10καθλο τοτε λολ.
    Προπονησεις αντοχης οχι "σχηματησμου σωματος".Εγω παντως αρχησα προπονηση για να μην εχω σωμα σαν κρος φιτ αθλητη.
    Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτε σου με το crossfit. Όταν απαντάς σε κάποιον και έχεις άποψη για κάτι (στην ουσία το κράζεις) χωρίς να έχεις ασχοληθεί με αυτό που ρωτάει , φαίνεσαι , το λιγότερο , χαζός. Για αυτό και δεν σχολιάζω τίποτα άλλο από αυτά που γραφεις.

    Quote Originally Posted by nikos nikos View Post
    Εγω που το κοιταξα λιγο, εμαθα οτι ειναι πολυ πιθανον να τραυματιστεις με αυτο το προγραμμα!!!χρησιμοποιει πολλές τεχνικες και πολλές φορες οποιος δεν κανει σωστα τη τεχνικη μπορει ανετα τραυματισεις αρθρωσεις κ.α σημεια του σωματος σου, ακομα ειδα οτι υπαρχει και ενα γυμναστηριο στην αττικη που το κανει και σε καλει να προπληρωσεις 360Ε για 6 μήνες, προπληρωνεις μεχρι τους 2 πρωτους.Και δεν ξερω οι γυμναστες ποσο καλοι ειναι...Δεν νομιζω οτι καποιος θα εκανε αυτο το προγραμμα για 6 μηνες...1-2 αντε 3 μηνες το πολυ, οχι ομως 6...απο εκει και περα..
    Και στο γυμναστήριο μπορείς να τραυματιστείς αν δεν ξέρεις την τεχvική σε κάποιες ασκήσεις και βάλεις πολλά κιλά , αυτήν την ιδέα έχω τουλάχιστον , μπορεί να κάνω και λάθος.Οι προπονητές crossfit προφανώς για να έχουν γυμναστήριο πιστοποιημένο , έχουν τουλάχιστον level 1 πιστοποίηση και οι περισσότεροι από αυτούς , επειδή τυχαίνει να τους ξέρω , ήταν πρώην επαγγλεματίες αθλητές σε διαφορα αθλήματα.Επίσης υπάρχουν άτομα που κάνουν crossfit 5 φορες την βδομάδα για 2 - 3 χρονια συνεχόμενα , δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...
    Last edited by Rigas; 27-03-12 at 20:54.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    30-11-11
    Posts
    83

    Default

    Χωρίς να θέλω να κράξω για τεχνικές crossfit, μόνο που είδα τις έλξεις που κάνουν, χαντακώνονται από μόνοι τους...

  16. #16
    Bodybuilding Newbie Gravity is my enemy's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    Βόλος
    Posts
    32

    Default

    Quote Originally Posted by Speculator View Post
    Το bodybuilding έχει ως στόχο την αύξηση της μυικής μάζας, τη μείωση του σωματικού λίπους, τη συμμετρία, την βελτίωση της εικόνας του σώματος.

    Το crossfit έχει ως στόχο την αύξηση της ικανότητας του σώματος για παραγωγή έργου, την αύξηση της "ιπποδύναμης". Ειδικότερα τη βελτίωση του αθλητή σε 10 βασικές φυσικές ικανότητες (κατά crossfit):(κάνε google γιατί δεν μπορώ να ποστάρω Link)

    Οι αθλητές του crossfit δεν ενδιαφέρονται για εμφάνιση αλλά μόνο για μετρήσιμη βελτίωση σε διάφορες δοκιμασίες. πχ max kg dealift και συνεχόμενα pullups.

    Οπότε αν κάποιος θέλει απλά να φτιάξει ένα μυώδες σώμα με χαμηλό σωματικό λίπος και ενδιαφέρεται κυρίως για εμφάνιση καλύτερα να μην ασχοληθεί με crossfit.

    Πάντως δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί το πρόγραμμα προσαρμόζεται ανάλογα με τις δυνάμεις του καθενός.

    Ακόμα υπάρχουν διάφορα είδη crossfit.

    Το βασικό που μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες στο site crossfit.com δίνει περισσότερη βάση θα έλεγα στην αντοχή και την παραγωγή έργου.

    Αυτό που προτιμώ εγώ είναι το crossfitfootball που δίνει βάση στην δύναμη, την ταχύτητα, την εκρηκτικότητα και την αλτικότητα. Όλα όσα χρειάζεται ένας αθλητής για να βελτιωθεί στο αμερικάνικο ποδόσφαιρο. Εδώ παίζει ρόλο και το μέγεθος και η αύξηση της μυικής μάζας αλλά δε δίνουν καμία σημασία στο σωματικό λίπος.



    +1 ετσι ακριβως είναι. BODYBUILDING-FITNESS = ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ -ΑΡΜΟΝΙΚΌΤΗΤΑ

    Crossfit= αυξηση ικανοτητων

    Και τα δυο καλά είναι, εξαρταται πάντα τι θέλεις.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    27-01-11
    Posts
    44

    Default

    Φιλε μου, εχω αρκετα χρονια εμπειριας σε γυμναστηρια, εχω διαβασει 2 βιβλια του Venuto και καθε μερα, ανακαλυπτω νεα πραγματα και λεω, "μα τι μακακας ημουν μεχρι τωρα!"
    δεν το λεω ουτε για να δειξω εξυπνος, ουτε μετριφρονων, αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Αν σ ενδιαφερει πραγματικα το αθλημα, κολλα εδω μεσα και απο τα πιο εμπειρα παιδια θα ακουσεις και θα μαθεις πολλα.

    crossfit=μαμημενες αμερικανιες

  18. #18
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    Ποπο καιρό εχω να γράψω :P Λοιπόν ξεφύγα απο το gum και ασχολήθηκα με το crossfit για ένα μήνα πρόσφατα και εντυπωσιάστηκα.. είδα αρκετά μεγάλη βελτίωση σε πολλά σημεία και παρατήρησα οτι πιανόμουν σε μυικές ομάδες που δεν είχα πιαστεί στο γυμναστήριο καθώς γινόμουν πιο λειτουργικός σε πολλά πράγματα. Μου ήταν πολυ ευχάριστο το κλίμα και η προπόνηση πολύ ενδιαφέρουσα γιατί μάθαινα καινουριες τεχνικές από διαφορετικά αθλήματα βελτιώνοντας το σώμα αλλά και τις αθλητικές μου ικανότητες. Πιστεύω ότι μπορείς να φτιάξεις πολύ καλό σώμα μέσου αυτού όπως και οι πρωταθλητές του crossfit έχουν για μένα απίστευτα σώματα. Όμως κακά τα ψέματα αν έχει κανείς στόχο το αρμονικό σώμα τότε η καλύτερη ενασχόληση είναι το γυμναστήριο αν και πιστεύω πως μερικούς μήνες για αλλαγή και μόνο αξίζει.
    don't give up!

  19. #19
    Pumping Iron 8avos's Avatar
    Join Date
    27-07-11
    Posts
    651

    Default

    cf έκανα για ένα 6μηνο περίπου,το τελευταίο συγκεκριμένα.
    οι γνώμες διύστανται για τα σώματα,είναι και αυτός άλλος ένας χώρος άλλο ένα γυμναστήριο,δεν παίζει να δει κάποιος έναν "καλό" και να ναι μόνο
    με τα wod που κάνει,είναι το λιγότερο χαζό ν ακούγεται κάτι τέτοιο.
    τα προγράμματα δυστυχώς δεν είναι και τόσο εξατομικευμένα και παίζει αρκετοί να αποκτήσουν και προβλήματα!
    επίσης μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποιος crossfiter γνήσιος,όλοι προέρχονται από άλλους χώρους,μέχρι στιγμής τουλάχιστον.
    αξίζει για να σπάσει η ρουτίνα,αλλά τα βάρη είναι βάρη για πάντα και για όλους

  20. #20
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    εγω πιστευω οτι για κατι τοσο καινουργιο ουσιαστικα κ δυστυχως στην χωρα μας, υπαρχουν αξιολογα μερη να κανεις.
    σαν ιδιεα το κροσ φιτ μ αρεσει αλλα οχι για συνεχεια!

  21. #21
    Junior Bodybuilder rackpull's Avatar
    Join Date
    09-07-12
    Posts
    160

    Default

    το crossfit σαν αθλημα δεν εχει καμμια σχεση με το bodybuilding.
    O τιτλος
    Crossfit Workout ή Συνηθισμένο Πρόγραμμα Γυμναστικής;
    υπονοει οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο.


    Ειναι ομως το μηλο καλυτερο απο το πορτοκαλι ?

  22. #22

    Default

    Σκεφτομαι καποια στιγμη του χρονου να ξεκινησω για να κανω αρσεις θανατου,βαθια,στριψιματα και λοιπες ολυμπιακες ασκησεις.Δεν εχω βρει κανενα γυμναστηριο εδω που ειμαι που να μπορεις να τα κανεις αυτα(εκτος απο τις αρσεις) και θα θελω να βαλω στο προγραμμα της ελευθερας παλης αυτες τις συγκεκριμενες ασκησεις!Βεβαια τα λευτα ειναι που με καινε γιατι αν ειναι να δινεις 60αρι για 4 φορες τη βδομαδα(μαξιμουμ) δεν ειναι και οτι καλυτερο,ειδικα για φοιτητη..

  23. #23
    New Member
    Join Date
    13-06-13
    Posts
    64

    Default

    κατα αρχας σταματα τα μηχανηματα και πιασε τα ελευθερα βαρη ! τα μηχανηματα ειναι..... Αν θες crossfit μπορεις να το δοκιμασεις ισα ισα για να τεσταρεις το επιπεδο που βρισκεσαι απο πλευρα δυνατοτητων οχι τοσο σωματος ( υπαρχουν πολλοι εξω με φετες που δε μπορουν να αντεξουν ουτε 3 λεπτα) , εγω το καλοκαιρι κανω 3 φορες τη βδομαδα , στον καθαρο αερα να βλεπεις ουρανο και να γυμναζεσαι σκληρα ειναι οτι καλυτερο ! παντως με τα βαρη , ελευθερα παντα , με καθαρη διατροφη , συνεπεια και συνεχεια, καλη πληροφορηση πανω απο ολα και συχνες αλλαγες στο προγραμμα σου πιστευω θα πετυχεις αποτελεσμα
    Υπομονη ομως γιατι χωρις υπομονη δε γινεται τιποτα !

  24. #24
    New Member
    Join Date
    21-05-10
    Posts
    34

    Default

    Γράφω σε αυτό το θέμα γιατί διάβασα πολλές ανακρίβειες. Στο crossfit δεν φτιάχνεις μύες και δεν πέφτεις σε λίπος? Άν κάτι είναι που δεν σου μένει και πολύ λίπος είναι το crossfit. Όσο για την μυική ανάπτυξη, αυτή έρχεται όπως και στο γυμναστήριο, με μία διαφορά, οτι οι ασκήσεις με βάρη του crossfit είναι της άρσης βαρών και είναι πολυ τεχνικές αλλά και απαιτητικές. Πόσοι σε ένα κλασσικό γυμναστήριο κάνουν front squat με ολυμπιακή λαβή και αρκετά κιλά? Και για να φτάσεις σε αγωνιστικό επίπεδο ή στο τοπ ας πούμε με τα δεδομένα του crossfit πρέπει να κάνεις deadlifts και επολέ ζετέ το σωματικό σου βαρός +10% για κάμποσες επαναλήψεις, που σημαίνει οτι πρέπει να ανεβάσεις σε κιλά το αρασέ, επολέ ζετέ και deadlift κατά πολύ. Οι περισσότεροι top crossfiters κάνουνε επολέ ζετέ 140 και 160 κιλά, κάτι το οποίο δεν είναι καθόλου λίγο. Στα crossfit games του 2013 υπήρχε 5Χ160 κιλά deadlift ανάμεσα σε άλλα. Δεν είναι μόνο τα burpees και οι έλξεις λοιπόν, που άν και kipping pullups που σου προσφέρουν μία ώθηση παραπάνω, πάλι δεν θα βγάλει κάποιος πολλές περισσότερες απο τις κανονικές. και υπάρχουν πολλοί που δεν μπορούν να κάνουν μία έλξη γενικά. Θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω crossfit γιατί είναι ενδιαφέρον και κυρίως η άρση βαρών, αλλά θέλει να αποχτήσεις και μία κάποια αντοχή ώστε να ανταποκριθείς ακόμη και αν κάνεις χαλαρά το wod.

    Επίσης δεν έχω πάει σε γυμναστήριο ακόμη που να μπορείς να αφήσεις την μπάρα κάτω έστω και απο το deadlift, καθώς οι πλάκες είναι μεταλλικές και φυσικά θα στην πούνε, είτε για το πάτωμα είτε για τον θόρυβο. Προσωπικά όταν κάνω deadlifts στο κατέβασμα ελέγχω μόνο κατα 30% σε δύναμη την μπάρα και την αφήνω να κατέβει γρήγορα ώστε να μην ασκέιται παραπάνω πίεση. Φυσικά υπάρχει θόρυβος αλλά οκ. Αλλά φυσικά δεν μπορείς να κάνεις καμία άλλη κίνηση της άρσης βαρών που προυποθέτει να πετάξεις μπάρα κάτω ώστε να μην τραυματιστείς. Και πού θα πάει κάποιος που του αρέσει να μάθει επολέ ή αρασέ? θα τρέχει στην άρση βαρών στη Νίκαια? Το crossfit προσφέρει τον χώρο ειδικά για να πετάς τις μπάρες κάτω μιάς και οι δίσκοι είναι λάστιχο και κάτω υπάρχει τάπητας. Υπάρχουν λοιπον και κάποια θετικά που δεν τα βρίσκεις στους χώρους των κλασσικών γυμναστηρίων.

    Απο κεί και πέρα κανείς διαλέγει και παίρνει. Σε πολλούς δεν αρέσει το σώμα με 5% λίπος και υπερφουσκωμένους μύες που ποζάρει στη σκηνή και θέλει ένα πιό normal σώμα που και στο crossfit το φτιάχνεις και στο γυμναστήριο βεβαίως, άν εξαιρέσουμε κάποιες ασκήσεις που δεν μπορείς να κάνεις όπως ανέφερα παραπάνω. Είναι θέμα προτίμησης και τι θέλει να κάνει ο καθένας. Πολλοί επίσης κάνουν crossfit γιατί υπάρχει η ομαδικότητα κλπ κάτι το οποίο δεν υπάρχει στα γυμναστήρια. Απο κει και πέρα, όλες οι συζητήσεις περι λάθος τεχνικών κλπ, αυτά τα βρίσκεις παντού. Δείτε λίγο πολλοί πως κάνουνε deadlifts κλπ και τη φόρμα τους.

  25. #25

    Default

    Το καλο με το bodybuilding ειναι οτι ολοι μας μπορουμε να κανουμε τις ασκησεις αρσης βαρων, στις απαιτουμενες ομως επαναληψεις για μεγιστη υπερτροφια, συν τις υπολοιπες ασκησεις που μας αρεσουν και χρειαζονται για μυικη αναπτυξη. Το να κανει καποιος αεροβια με βαρη (γιατι αυτο ειναι ουσιαστικα το crossfit) για εμενα δεν εχει κανενα ωφελος. Βλεπω καποια γκρουπ στο γυμναστηριο που παω και κανουν front squat + push press για 20-30 λεπτα με ατελιωτες επαναληψεις και ενω παιδευονται εγω εχω τελιωσει 2 μυικες ομαδες και εχω καταριψει προσωπικα ρεκορ και σε ασκησεις αρσης βαρων αλλα και σε αλλες κλασσικες bodybuilding. Επισης αναρωτιεμαι γιατι οταν εγω καθομαι και κανω 15 επαναληψεις με αριστη φορμα στο μονοζυγο με πολλαπλες λαβες, βλεπω crossfit group και κανουν αυτα τα γελοια πλεον kipping pull-ups που μονο εξαρθρωση ακρων δεν δημιουργουν.

    Στο bodybuilding κανουμε ολες τις ασκησεις, και οι bodybuilders, natural ή μη, εχουν αριστη δυναμη και αντοχη. Σκουωτ, αρσεις θανατου, push press, μονοζυγο, αρσεις ποδιων, βυθισεις, ολες αυτες οι βασικες ασκησεις + λαποιες αλλες ειναι το θεμελιο των προγραμματων bodybuilding στις απαιτουμενες επαναληψεις για μυικη υπερτροφια. Δεν υπαρχει λογος, κατ'εμε, να κατσει καποιος να κανει καποιες ασκησεις ή συνδυασμο αυτων, με λιγα κιλα (και χρωματιστες-τεραστιες πλακες) για ατελιωτες απαναληψεις.

    Η ασκηση και η ιδεα της ασκησης γενικα που προωθειται απο το crossfit ειναι κατι πολυ θετικο. Το κακο ειναι οτι αυτα τα γκρουπ ατομων που κανουν crossfit κυκλοφορουν με ενα "τουπε" ας το πουμε ανωτερισμου, οτι αυτη η μορφη ασκησης ειναι ανωτερη απο καθε τι αλλο στον πλανητη. Αυτο το ειδος λατρειας και ο δογματισμος που αποφαινεται απο τη συμπεριφορα καποιων crossfitters ειναι απαισιο πραγμα και αποκρουστικο. Δεν εχει να κανει καμια σχεση με την εννοια του αθλητισμου ή την ψυχη της αθλησης και των ιδανικων που γενιουνται μεσω του σωστου αθλητικου πνευματος.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  26. #26

    Default

    Μεγάλο σημασία στο cross fit έχει η φιλοσοφία-νοοτροπία του προπονητή και κατά συνέπεια οι ασκήσεις που θα προσαρμόσει.
    Κάνω cross fit για περίπου έναν χρόνο σαν συμπλήρωμα σε πολεμική τέχνη και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι ασκήσεις να εναλλάσσονται πάντα με στόχο διαφορετικές μυικές ομάδες, τα βάρη όπου υπάρχουν να είναι τόσα ώστε να βγαίνουν οι επαναλήψεις στο 1 λεπτό της άσκησης με άριστη τεχνική και συνολικά να ανεβαίνει η αντοχή στην δύναμη, το καρδιοαναπνευστικό και η μυική συναρμογή.Δεν είναι απαραίτητο όμως ούτε να βγαίνουν όλες οι επαναλήψεις ούτε να βγαίνουν με χάλια τεχνική, π.χ αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει σωστές τεχνικά έλξεις τις κάνει αρνητικές μέχρι να φτάσει σε εκείνο το επίπεδο. Μεγάλη σημασία επίσης έχει να αλλάζουν οι ασκήσεις συχνά, προσωπικά κάθε μήνα ή 8 προπονήσεις κάνω 10 διαφορετικές ασκήσεις ακόμα κι αν αυτό σημαίνει απλά διαφορετική λαβή σε μερικές.
    Ο στόχος του crossfit όμως είναι τελείως διαφορετικός από αυτόν του bodybuilding και καθαρά βοηθητικός, ειδικά σε αθλήματα που απαιτούν την έντονη χρήση και του παραμικρού μυ στο σώμα.

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε αυτο το σημειο για να μην ανοιγω αλλο τοπικ.Καποιος που κανει πχ push ups με βαρη η μονοζυγο με βαρη η βυθισεις με βαρη και αλλες τετοιες ασκησεις ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΒΑΡΟΣ + ΕΠΙΠΡΟΣΘΑΙΤΑ ΒΑΡΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ για αυξηση του ποσοστου δυσκολιας και πιστευω σαφως και μεγαλυτερα ωφελη σε θεμα μυικης υπερτροφιας σε τετοιες ασκησεις παντα που εχει αποδειχθει οτι ειναι για να παιρνεις ογκο [ειτε τις κανεις με βαρη ειτε χωρις], θεωρειται crossfit?

  28. #28
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Άμα κάνεις αυτές τις ασκήσεις, την μια μετά την άλλη, τότε ναι. Θεωρείται crossfit.

    Υπερτροφία, από το crossfit, μην περιμένεις.... Φυσική κατάσταση και μείωση λίπους ναι. Φυσικά με την κατάλληλη διατροφή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    09-03-13
    Posts
    301

    Default

    σε ευχαριστω για ακομη μια φορα φιλε cuban.Εκανα αυτη την ερωτηση και γιατι το ειχα απορια αν ειναι οντως αυτο το crossfit αλλα και γιατι αυτες ειναι οι ασκησεις που εκτελω τον τελευταιο ενα μηνα, τωρα για αποτελεσματα αφηνω να περασει καποιος καιρος και αν δω πως δεν εχω, πολυ απλα το ξαναγυριζω στα βαρη σε αυτες τις ασκησεις και καποιες αλλες γιατι ειδα οτι με ποιανουν πολυ καλα ειδικα οι προβολες στα ποδια,το μονοζυγο και οι βυθισεις[καλα μονοζυγο εκανα ετσι και αλλιως και πριν και δεν εχω σκοπο να το σταματησω γιατι για μενα ειναι αν οχι η thebest απο τις κορυφαιες].Aν και πιστευω οτι το καλυτερο ειναι ο συνδυασμος και των 2 δηλαδη καποιες ασκησεις με βαρη και καποιες crossfit με επιπροσθαιτο βαρος.
    Last edited by vagoskonti; 16-08-13 at 14:45.

  30. #30
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Στο crossfit, υπάρχουν διάφορες κατηγορίες WOD's. Δες εδώ να πάρεις μια ιδέα...

    http://www.wodshop.org/wods.html

    Να'σαι καλά :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Γυμναστικής
    By BillS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-11, 19:59
  2. Replies: 1
    Last Post: 21-07-10, 14:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •