Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα mouriiii.Να ρωτήσω κάτι:
    Σε ένα fast food πυλάν και σκέτες πίτες κομένες αλάδοτες.Αν πάρω απο εκεί μια πίτα μια μέρα(όχι οτί σκοτώνομαι να πάρω,σιγά,παίρνω από το σπίτι ένα τοστ) πειράζει;

  2. #32
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    αχ και να ήμουν στην ηλικία σου! Έκανα στίβο,μπάσκετ και βόλευ... Το κολύμπι το άρχισα στα 21 μου (άργησα λίγο).
    Είσαι σε μία ηλικία που το λίπος το ρίχνεις σε μπόι που λένε στο χωριό μου! Χεχε!

    Σε αυτή την ηλικία το διατροφολόγιο για απώλεια λίπους μπορεί να σε αφήσει και κοντό,να το ξέρεις!

    Άποψή μου είναι :
    α) Να τρως σπιτικά φαγητά και μη φοβάσαι τα όσπρια,κάνουν καλό
    β) Όταν πεινάς "εκτός σειράς βασικών γευμάτων" να το ρίχνεις στα φρούτα. Ροδάκινα,μπανάνες,φρουτοσαλάτες,πορτοκάλια...
    γ) Όταν τρως απ'εξω απέφυγε τηγανητές πατάτες (ξέρω,είναι η ηλικία που τις λατρεύεις αλλά...) και "βρώμικα" κρέατα όπως ο γύρος(!). 10 φορές σουβλάκι και αν μπορείς κοτόπουλο.
    δ) Να πίνεις γάλα και να τρως τυριά χαμηλών λιπαρών
    ε) Απέφυγε ΓΛΥΚΑ. Οι σοκολάτες προσθέτουν βάρος.

    Τρώγε τα πάντα,είσαι σε ηλικία που βάζεις βάσεις. Αλλά φάε σωστά! Αντικατέστησε το βούτυρο με βιτάμ,τη μερέντα με μαρμελάδα ή μέλι.


    Και πάνω απ'όλα : άρχισε άθλημα! Ίσως είναι αργά για κολύμβηση αλλά αν είσαι ψηλός για την ηλικία σου τόλμησέ το! Επίσης το πόλο είναι πολύ ωραίο άθλημα! Αυτά στα λέω γιατί διάβασα ότι είσαι όλη τη μέρα στο νερό.
    Γενικά μη φοβάσαι για το λίπος που έχεις,είσαι μικρός και μπορείς να το χάσεις στο άψε σβήσε!
    Βάρη δε σου πρότεινα σε αυτή την ηλικία,είσαι πολύ μικρός. Άθλημα ή αερόβια για να βάλεις βάσεις καλές. Και αργότερα αρχίζεις βάρη...
    Last edited by mixtri; 04-08-10 at 19:06.
    cardiovascular excercise ftw

  3. #33
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Εγώ για τα βάρη είχα ακούσει οτί θα με αφήσουν κοντό...Τέλος πάντων.Σε ευχαριστώ πολύ.

  4. #34
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    ε υπάρχει μία πιθανότητα σε αυτό που λες..τώρα και εγώ κάνω από τα 15 μου γυμανστική και μια χαρα παίρνω ύψος..άσε που κάνεις και λίγα κιλά οπότε μην ανησυχείς!!

  5. #35
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    JuniorS,αυτο που λενε οτι τα βαρη σε αφηνουν κοντο ειναι στερεοτυπα απο παλια...αυτα ειναι βλακιες..ισα ισα που πιστευω οτι σε βοηθαει να ψηλωσεις κιολας,αμα κανεις σωστα τις ασκησεις δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.

  6. #36
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    εγώ από παλιά που πηγαινα γυμναστήριο δεν είχα χάσει ύψος και ψήλωνα κανονικά.δηλαδή και τώρα για την ηληκία μου ψηλός είμαι.αφού είμαι ο πιο ψηλός της τάξης μου...

  7. #37
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by juniorS View Post
    εγώ από παλιά που πηγαινα γυμναστήριο δεν είχα χάσει ύψος και ψήλωνα κανονικά.δηλαδή και τώρα για την ηληκία μου ψηλός είμαι.αφού είμαι ο πιο ψηλός της τάξης μου...
    Τα βάρη δε σε αφήνουν κοντό,αυτά είναι χαζομάρες. Η διατροφή παίζει ρόλο για την ανάπτυξη και γι'αυτό πρέπει να τρως και λίπη.
    Αν κάνεις τέντωμα μυός με έλξεις και διατάσεις στο τέλος οι μυς σου μεγαλώνουν σε μήκος και δεν εμποδίζουν την ανάπτυξη.
    Αλλά σου εξηγώ ότι είσαι μικρός για "βάρη". Κανένα άθλημα εντός/εκτός νερού δε σου αρέσει; Αν είσαι ψηλός τόλμα το κολύμπι,θα σου αρέσει όπως σε όλα τα παιδιά. Βέβαια οι προπονητές βλέπω ότι είναι λίγο "σκύλοι" αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Θα βάλεις καλές βάσεις για το μέλλον. Πόλο τουλάχιστον είναι μια καλή ηλικία να αρχίσεις! Ποδόσφαιρο πάνε οι άχρηστοι,μη πας Πλάκα κάνω... ό,τι θες
    cardiovascular excercise ftw

  8. #38
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    παίζω φίλε μου.τεννις και ποδόσφαιρο.βέβαι δεν πάω σε κάποια ακαδημία αλλά παίζω καθημερινά...

  9. #39
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by juniorS View Post
    παίζω φίλε μου.τεννις και ποδόσφαιρο.βέβαι δεν πάω σε κάποια ακαδημία αλλά παίζω καθημερινά...
    σε ομάδα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.
    cardiovascular excercise ftw

  10. #40
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-10
    Posts
    1

    Default

    στην ηληκεια αυτη πιστευω οτι χρειαζετε μονο ασκηση και σωστη διατρωφη δηλαδη οσο γινετε να μην τρωσ αχρηστεσ τροφεσ...και ειμαι σιγουροσ οτι αν το θελεισ πραγματικα θα το πετυχεισ!!!!θυμησου,η επιτυχεια ειναι ταξιδι,οχι προορισμοσ.εχε πιστη στην ικανοτητα σου.θα τα καταφερεισ μια χαρα!

  11. #41
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Εγω αν γυριζα τον χρονο πισω θα αρχιζα γυμναστηριο απ τα 12(το ξεκινησα 14).Μια αλλη καλη επιλογη περα απο αυτα που σου προττειναν τα παιδια ειναι να αρχισεις καποια πολεμικη τεχνη.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  12. #42
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by juniorS View Post
    εγώ από παλιά που πηγαινα γυμναστήριο δεν είχα χάσει ύψος και ψήλωνα κανονικά.δηλαδή και τώρα για την ηληκία μου ψηλός είμαι.αφού είμαι ο πιο ψηλός της τάξης μου...
    Κι εγώ ο ψηλότερος ήμουν στην τάξη μου και στις μεγάλες τάξεις, στο σχολείο μου. Έπαιζα μπάσκετ, στην 1η λυκείου, ήμουν 1,90, τότε άρχισα τα βάρη (με ένταση πλέον) αν και ο προπονητής μου είπε ότι είναι νωρίς. Τελικά πήρα και δεν πήρα 2 πόντους από τότε. Δε λέω ότι φταίνε τα βάρη, δε μπορώ να το αποδείξω άλλωστε, αλλά καλού κακού, αν το παιδί μου θέλει να κάνει βάρη, θα το συμβουλεύσω να αρχίσει μετά τα 18. Έστω και 1 στις 100 να συμβαίνει, το ύψος δε αυξάνεται για πάντα, ούτε εξαρτάται αποκλειστικά από το τι τρως και αν γυμνάζεσαι, μύες μπορείς να βάλεις και αργότερα.
    Last edited by Xrhstos89; 05-08-10 at 16:32.

  13. #43
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstos89 View Post
    θα το συμβουλεύσω να αρχίσει μετά τα 18.

    Μεγαλο λαθος για εμενα... Διαβασε λιγο το παρακατω

    http://www.6gymnasio.gr/ACTIVITIES/a...i/arsi_bar.htm

    Βεβαια ειναι εργασια μαθητη γυμνασιου αλλα φαινεται καλα τεκμηριωμενη... Υπαρχουν πολλες αλλες πληροφοριες στο Ιντερνετ

  14. #44
    Junior Bodybuilder Xrhstos89's Avatar
    Join Date
    01-02-10
    Location
    .
    Posts
    228

    Default

    Όπως είπα, δε μπορώ να το αποδείξω. Δε σνομπάρω καθόλου επειδή είναι εργασία μαθητή. Αλλά μιλάει για μικρές και μέτριες εντάσεις προπόνησης με βάρη. Δηλαδή το να σπρώξει ένας 14χρονος μια μπάρα σκέτη για 15 φορές, θα έχει την ίδια ένταση με το να πέσει μια φορά από το ποδήλατο και να βάλει τα χέρια κάτω για να μη χτυπήσει το κεφάλι, ή το να κάνει ελαφριά κιλά στην πρέσα θα έχει ίδια ένταση με το να κάνει ένα sprint στο ποδόσφαιρο, σίγουρα δεν είναι κάτι που θα είναι ανασταλτικός παράγοντας. Όταν όμως μιλάμε για μια προπόνηση με ένταση (όπως άρχισα εγώ τότε) μπαίνουν στο παιχνίδι τραυματισμοί, ορμόνες και τα πράγματα είναι διαφορετικά, ίσως προς το καλύτερο, ίσως προς το χειρότερο.
    Σε μένα είδα να είναι διαφορετικά προς το χειρότερο, ίσως είναι από κάτι άλλο, δεν είμαι απόλυτος, αλλά δεν είχα αλλάξει κάτι άλλο στη ζωή μου.

  15. #45
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    Ενταξει ισως εχεις δικιο, απλως στο αρθρο που σου παρεθεσα μιλαει και για αρση βαρων

    "4. Η Ρωσίδα επιστήμων Srogowa σε συγκριτική έρευνα που πραγματοποίησε το 1969 πάνω στο ύψος των νέων που ασχολούνται με την άρση βαρών και δρομέων ημιαντοχής), αντιστοίχως σε διάφορες ηλικίες (15-19 ετών), διαπίστωσε ότι η άρση βαρών όχι μόνον δεν εμποδίζει την σε ύψος ανάπτυξη των νέων αλλά απεναντίας τους βοηθά στην φυσιολογική ανάπτυξη τους, όπως όλα τα σπόρ. Στην συγκεκριμένη έρευνα, οι αρσιβαρίστες αύξησαν περισσότερο το ύψος τους σε σχέση με τους δρομείς ημιαντοχής. Επιπλέον η άρση βαρών έδρασε (φυσιο) - θεραπευτικά σε περιπτώσεις που υπήρχαν μικρές ορθοσωματικές ανωμαλίες της σπονδυλικής στήλης."

    Και κατι αλλο ετσι για να υπαρχει μιας που θιχτηκε το θεμα υψος, η αποψη του μελος MATZ για αυτο:

    Στο 99.9 % τών περιπτώσεων το ύψος είναι προκαθορισμένο γονιδιακά
    Α δέν συντρέξουν λόγοι όπως μεταβολικές ασθένειες , εφηβικός διαβήτης ή κάποια έλλειψη ενζύμου που δέν έχει εμφανισθεί , τότε το ύψος σου θα γίνει όσο ήταν να γίνει (εννοείται με τήν κάπως καλή διατροφή , γιατί χωρίς τούβλα και λάσπη δέν κτίζεις τίποτα ..)
    Τώρα σχετικά με τα βάρη , η ΜΟΝΑΔΙΚΗ διαφορά που θα μπορούσε να υπάρξει είναι 1-3 πόντοι μείον απο το μέγιστο και αυτό ΟΧΙ πάντα
    Συνήθως πρόκειται για τήν πιο γρήγορη απο το προκαθορισμένο σύγκλιση τών επιφύσεων (κάποιοι αδενικοί ιστοί που καθορίζουν , χονδρικά το λόγο σωματοστατίνης/σωματοτροπίνης και γενικά τήν ενεργό αυξητική ορμόνη μέχρι τήν ηλικία τών 18-19 ετων
    Πάντως η ενόργανη γυμναστική και κυρίως οι κρίκοι και το ονόζυγο επιφέρουν πολύ μεγαλύτερες διαφορές ύψους απ οτι θα μπορούσαν τα βάρη (και γενικά κυρίως η άρσεις ΠΑΝΩ απο το κεφάλι -Αρση Βαρών κλπ )
    Απεναντίας σε κάποιες περιπτώσεις οπου υπάρχει μεταβολική ισοροπία , οχι μόνο δέν θα επηρεαστεί το ύψος , αλλά θα γίνει και το μέγιστο δυνατό (όσο προοριζόταν γονιδιακά )
    Φυσικά σε ηλικίες κάτω απο 20 ετών η χρήση στεροειδών και άλλων ουσιών μπορεί να επηρεάσει , αρνητικά το ύψος λόγω τών υπεραυξημένων προτεραιοτήτων του οργανισμού σε άλλα θέματα , καθώς δεν περισσεύει οστικός ιστός και ασβέστιο γενικά
    Μήν σταναχωριεσαι λοιπόν , γιατί για να δημιουργήσει η ο προπόνση με βάρη πρόβλημα ύψους θα χρειαστεί και μιά εμπειρία/προεργασία σοβαρής και βαριάς προπόνησης 5-6 ετών"

    Εγω προσωπικα ξεκινησα 15 τα βαρη και δεν εχω δει καμια απολυτως επιδραση, θετικη ή αρνητικη στο υψος μου.. (βεβαια δεν προπονουμαι και καιρο)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Χάσιμο Κιλών - Τα Φώτα Σας!
    By dukas77 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-10, 13:32
  2. Τα φωτα σας για χασιμο κιλων-λιπους!
    By Lewd in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 27-10-08, 04:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •