Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 45
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default Διατροφή Για Χάσιμο Κιλών & Λίπους για 12χρόνο

    Γεια σας με λένε Κώστα.Είμαι 12 χρονών,έχω ύψος 1,65 και είμαι 74-75 κιλά.Έχω περιτά κιλά.

    Θα ήθελα να μου προτίνετε κάποια δίαιτα για να χάσω τα περιτά κιλά μου και να κάψω το περιτό λίπος μου.Ειδικά από το στήθος πρέπει να το κάψω όλο.Δε ξέρω γιατί αλλά είναι σαν των κοριτσιών στην τάξη μου. Μάλλον επιδή όταν ήμουν μικρός είχα χάσει κιλά και αυτά έμειναν.Που ξέρω.Πάντως αυτό δεν με ενδιαφέρει είναι να κάψω το περιτό λύπος και να χάσω τα περιτά κιλά μου.Φυσικά πάντα με τον υγειηνό τρόπο.να μη χάσω δηλαδή 10 κιλά σε μια εβδομάδα.Τέλος π[άντων ας περάσουμε στο ψητό.

    Όπως είπα θα ήθελα να μου προτίνετε κάποια δίαιτα.Επίσης εκτός από την καλή διατροφή μπορώ να κάνω και γυμναστική.Στο σπίτι διαθέτω δύο βαράκια 1 κιλό το καθένα(αν χρειάζομαι πιο βαριά δεν υπάρχει πρόβλημα) και ένα ποδήλατο.Επίσης μπορώ να περπατώ κάθε μέρα 1-2 ώρες.Επίσης(σας έχω ταράξει στο επίσης) έχω αρχίσει να παίζω και λίγο τέννις.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό που θέλω είναι να χάσω κιλά και να κάψω το περιτό λίπος και όχι να κάνω μπράτσα.Αν και δεν θα με χαλούσε όταν τα χάσω να αρχίσω και γυμναστήριο.Αλλά προς το παρόν δίαιτα για χάσιμο κιλών και κάψιμο λίπους.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kώστα μέχρι τώρα πώς είναι η διατροφή σου;

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kώστα μέχρι τώρα πώς είναι η διατροφή σου;
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ που το μετακίνησες στην σωστή ενότητα.Η διατροφή μου ήταν(όταν δεν με ένοιζε):

    Καλοκαίρι:
    Πρωί γάλα με καμιά φέτα χωμί με βούτηρο ή μερέντα.Μεσημεριανό όχι και τόσο πλήρες.Δηλαδή χωρίς σαλάτα.Το μεσημέρι με απογευματάκι καμιά χαζομάρα.Και το απόγευμα καμιά χαζομάρα πάλι από έξω.

    Χειμώνας:
    Γάλα το πρωί πριν το σχολείο.Στο σχολείο κατά τις 9.30 με 10 κανα τοστ μόνο με κασέρι και 11,30 έναν χυμό.Για μεσημεριανό το ίδιο με το καλοκαίρι.Το μεσημέρι με απογευματάκι γάλα με δημιτριακά συνήθως και το απόγευμα κανα φρούτο,κανα τοστ,κανα αυγό,καμιά ομελέτα.

    Στις διακοπές δεν πολυτρώω αλλά όταν τρώω τρώω από έξω τίποτα πρόχειρο.Ευτυχώς όμως σχεδόν όλη μέρα είμαι μέσα στο νερό και κολυμπάω.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν χρειάζεται να σου πω πως αυτές οι "χαζομάρες" όπως λες κι εσύ που τρως από δω κι από κει είναι αυτές που σου βάζουν περιττά κιλά..
    Το να σου προτείνουμε μια διατροφή bodybuilding δεν έχει αξία για την ηλικία σου.. Αυτό που θα σου έλεγα είναι να περιορίσεις(δε σου λέω να κόψεις μαχαίρι) τα χαζοτσιμπολογήματα πχ βούτυρα, μερέντα, φαστ φουντ, να τρως πλήρη γεύματα και όχι λίγο από δω λίγο από κει, αρκετές σαλάτες και να το ρίξεις σε κάποιο σπορ, πχ μπάσκετ, ποδόσφαιρο (ό,τι σε ευχαριστεί τέλος πάντων).
    Last edited by Kardoula; 31-07-10 at 17:39.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Όπως είπα πιο πάνω δε θέλω να κάνω μπράτσα αλλά να χάσω κιλά.Δε θέλω την δίαιτα που κάνει ένας εικοσάχρονας με μπράτσα ίσα με το κεφάλι του.Θέλω απλά να μου φτιάξει κάποιος που ξέρει ένα πρόγραμμα για διατροφή.Και κάποιος άλλος να μου πει/δείξει κάποιες ασκήσεις με τα βαράκια και γενικά να με ενημερώσεται για να μην κάνω λάθη και αυτό έχει επιπτώσεις μετά στην υγεία μου.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Mην περιμένεις να σου δώσει κάποιος εδώ έτοιμο πρόγραμμα διατροφής/προπόνησης. Ούτε διαιτολόγοι είμαστε, ούτε επαγγελματίες γυμναστές.. Αλλά αν διαβάσεις το φόρουμ θα μάθεις και μόνος σου τι πρέπει να κάνεις.. Καλό διάβασμα :-)

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Οκ σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. :)

  8. #8
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Πρωί γάλα με καμιά φέτα χωμί με βούτηρο ή μερέντα(θερμιδες 300-400).Μεσημεριανό όχι και τόσο πλήρες.Δηλαδή χωρίς σαλάτα(θερμιδες 300-400).Το μεσημέρι με απογευματάκι καμιά χαζομάρα(θερμιδες 1000+).Και το απόγευμα καμιά χαζομάρα πάλι από έξω.(θερμιδες 1000+).
    Δεν χρειαζετε να τελιωσεις πανεπηστημιο μαθηματικος για να καταλαβεις σε ποια νουμερα τα γευματα ειναι το προβλημα σην διατροφη απο τα οποια περνεις λιπος :)
    .
    Μου θυμηζεις ενα μικρο 15χρονο(100+κιλα ψηλος) που τον εβαλα σε καθαρη διατροφη 3000+ θερμιδες και εχανε κιλα ενω ετρωγε ολη μερα λολ ενω πριν ελεγε δν ετρωγε και πολλα(δλδ κουρασαν χυμους κτλ λολ και εβαζε) φανταζομε τα δικα το "καμια χαζομαρα" ποσο μεγαλα ηταν για να χανει βαρος με τοσες πολλες θερμιδες.

    Εγραφη σε γυμναστηριο μικρε η ωρα εφτασε αν θες να ψηλωσεις και αλλο(βοηθαει) πρεπει να αρχησεις.
    Καλο διαβασμα αρχηνα απο τα στικυ στις καταληλες υποκατηγοριες που θες γνωση και κοιτα ποιο σφερικα λιγο
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21355
    Εδω δεν θα βλεπεις ποσοτητες αλλα συνθεση γευματον απο τι αποτελειτε?πχ το 1ο αυγα=πρωτεινη βρωμη=υδατανθρακας
    2ο γευμα πατατες=υδατνθρακας τονος=πρωτεινη λαχανικα=σαλατα πχ μπορω να βαλω ρυζι=υδατανθρακας που ειναι στο 3ο γευμα αντι τις πατατες=υδατνθρακας στο 2ο
    :φυσικα και μπορεις η συνθεση δεν αλαζει υδατανθρακας το ενα υδατνθρακας και το αλλο.
    Θα βρεις ποσες θερμιδες χρειαζεσε εσυ για να βαζεις να χανεις η να κρατας ιδιο βαρος και φτιανεις τις ποσοτητες των τροφων.
    Και αυξησε τον δεικτη ασκησης σου παιζε ποιο πολυ μπαλα με τους φιλους μην καθεσε τερματοφυλακας ομως :P
    Με την διατροφη πρεπει να μηλησεις και με την μαμα σου γιατι αυτη θα τα μαγειρευεις καθε μερα.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Παίζω μπάλα σχεδόν κάθε μέρα ειδικά το καλοκαίρι.Επίσης παίζω λίγο basket το χειμώνα στη γυμναστική.Τώρα πήρα ρακέτες να παίζω τέννις.Από σεπτέμβρη θα πάω γυμναστήριο και ίσως να πάω και σε δάσκαλο τέννις.Είανι δύσκολο ό,ως για εμένα να τρώω στις 11 η ώρα τόνο σε νερό.Εκτός του οτί τον απεχθάνουμε δε μπορώ να τον πάρω και στο σχολείο.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    juniorS μη περιορίσεις τη διατροφή σου σε συγκεκριμένα πράγματα. Αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι να τρως ακατέργαστες τροφές. Αντί για ψωμί να τρως πατάτα ή ρύζι, αντί για σουβλάκια και μπιφτέκια να τρως καθαρό κρέας, όταν θες κάτι γλυκό ένα φρούτο, ξηρούς καρπούς, αυγά, γιαούρτι και γάλα χαμηλών λιπαρών, βρώμη, μούσλι, λαχανικά, όσπρια. Απέφευγε σάλτσες τηγανιτά και fast food. Είναι τρόπος ζωής και όχι μόνο θέμα διατροφής τα παραπάνω. Μάθε πάνω κάτω ποιες τροφές έχουν κυρίως λίπος, υδατάνθρακες και πρωτεΐνες και συνδύαζε τες ώστε να καλύπτεσαι από όλα στα κύρια τουλάχιστον γεύματά σου.
    Δε χρειάζεσαι γυμναστήριο, αυτά που έχεις σπίτι αρκούν.
    Όσον αφορά το στήθος είναι μάλλον της εφηβείας και γίνεται εντονότερο από τα παραπανίσια κιλά. Φρόντισε να χάσεις ομαλά τα κιλά και να έχεις καλές διατροφικές συνήθειες. Ωστόσο αν θες μπορείς να πας και σε κάποιον ειδικό γιατί γιατροί δεν είμαστε, αλλά και να ήμασταν μέσω ίντερνετ δε γίνεται.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by juniorS View Post
    Παίζω μπάλα σχεδόν κάθε μέρα ειδικά το καλοκαίρι.Επίσης παίζω λίγο basket το χειμώνα στη γυμναστική.Τώρα πήρα ρακέτες να παίζω τέννις.Από σεπτέμβρη θα πάω γυμναστήριο και ίσως να πάω και σε δάσκαλο τέννις.Είανι δύσκολο ό,ως για εμένα να τρώω στις 11 η ώρα τόνο σε νερό.Εκτός του οτί τον απεχθάνουμε δε μπορώ να τον πάρω και στο σχολείο.
    Δεν καταλαβες τιποτα απο οσα ειπα ξαναδιαβασε γιατι μιλαω με υδατ πρωτ λιπος ινες και οχι με τονο πατατες λαδι σαλατες γιατι περνεις αυτο που σου βολευει ακομα και το κουρασαν ειναι μια τροφη οπως και η τυροπιτα αλλα το προβλημα τους ειναι οτι εχουν υδατανθρκα στο περισσοτερο % οποτε δεν εχεις κατι για πρωτεινη και λιπος ψαξε.
    (ποιος μμμμμkas να παρει τονο σε δημοσιο χωρο :S θα μυρηζεις μετα ,πρεπει να παρεις και οδοντοβουτσα μαζι :S)


    Δε χρειάζεσαι γυμναστήριο, αυτά που έχεις σπίτι αρκούν.
    Δεν εισαι ικανος για να δηνεις συμβουλες καλυτερα να απεχεις απο το ποσταρησμα μεχρι να κατανοησης καλυτερα το φορουμ.
    Last edited by nikos_123; 31-07-10 at 20:26.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Για να το λες εσύ έτσι θα είναι. Επίσης τρώω κοτόπουλο και τόνο σε δημόσιους χώρους. Μπορεί στο forum να έχω 44 posts και να είμαι χθεσινός, αλλά αυτά που έχω διαβάσει και κυρίως αυτά που έχω πετύχει δε μπορείς να τα ακυρώσεις μιας και δε τα ξέρεις. Επίσης δεν είσαι αυτός που θα κρίνει αν είμαι ικανός να δίνω συμβουλές.
    Το παιδί είναι 12 χρονών, δε χρειάζεται βάρη, το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ και το ποδήλατο είναι αρκετά.

  13. #13
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω πιστευω οτι ο φιλος ειναι πολυ μικρος για να ασχολειται τοσο πολυ με υπολογισμενες διατροφες κλπ..Ο καθε ανθρωπος εχει την αισθηση του μετρου και καταλαβαινει ποτε το ξεπερναει..
    Εγω λοιπον προτεινω απλα απλα να μην το πολυκουραζεις φιλε,να πας σε ενα αθλημα που σου αρεσει να κανεις και οχι σε αυτο που θα σε βοηθησει να καις τις περισσοτερες θερμιδες(λολ).Να μην τρως βλακειες συνεχεια..Αν τρως το φαι του σπιτιου σου μεσημερι βραδυ και ενα πρωινο κρουσαν ας πουμε δεν νομιζω να παχαινεις ετσι..Ολα τα παιδια οταν ημασταν μικροι καπως ετσι δεν τρεφομασταν?Ενα κρουσαν ή μια τυροπιτα στο σχολειο,το μεσημερι φαι στο σπιτι και το βραδυ το ιδιο.Αυτο σε συνδυασμο με την συστηματικη αθληση και θα εχεις το αποτελεσμα που θες.
    Πανω απολα μην το πολυσκεφτεσαι..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σας παρακαλώ, μην αναγκαστούμε να σβήνουμε topic και να κλείσουμε το topic του παιδιού.

    Ας λείψουν παρακαλώ οι οποιοδήποτε τύπου χαρακτηρισμοί.

    JuniorS συγνώμη για το off topic...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Για να το λες εσύ έτσι θα είναι. Επίσης τρώω κοτόπουλο και τόνο σε δημόσιους χώρους. Μπορεί στο forum να έχω 44 posts και να είμαι χθεσινός, αλλά αυτά που έχω διαβάσει και κυρίως αυτά που έχω πετύχει δε μπορείς να τα ακυρώσεις μιας και δε τα ξέρεις. Επίσης δεν είσαι αυτός που θα κρίνει αν είμαι ικανός να δίνω συμβουλές.
    Το παιδί είναι 12 χρονών, δε χρειάζεται βάρη, το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ και το ποδήλατο είναι αρκετά.
    Μαλλον δεν ξερεις απο τι ηλικιες αρχιζουν πχ ελληνορωμαικη παλη αρση βαρων και αλλα αθληματα ουτε εχεις διαβασει κατι σχετικο και το μονο που κανεις ειναι του ενυσχησεις τους αδαης φοβους για τα βαρη σε μικρες ηλικιες που κυκλοφορουν.
    Εδω μεσα κρηνομαστε απο αυτα που γραφουμε εγω πχ δεν ξερω τιποτα απο κιθαρες αν ελεγα σε ενα τοπικ για κιθαρες οτι η ηλικια 12 ειναι πολυ μικρη για να αρχησει να μαθαινει.... πραγμα ακυρο τι θα λεγανε?
    Οποτε οτι γνωσεις εχεις μοιρασε να σε κρινουμε ,δεν μπορω να ακυρωσω κατι που δεν υπαρχει(δεν εχω δει)
    Στην τελικη αυτο το φορουμ ειναι φτιαξιμο σωματος οχι φτιαξιμου καλου αθλητη μεσω σπορς αλωστε το θελει και ο ιδιος.
    Αν και δεν θα με χαλούσε όταν τα χάσω να αρχίσω και γυμναστήριο
    Πραγματα που δεν γνωρηζουμε δεν ποσταρουμε για αυτο εκανα το παραπανω σχολιο.
    Δωρο ενα βιβλιαρακι
    http://www.amazon.com/Strength-Train.../dp/0873223969
    Product Description
    Now you can design safe and effective strength training programs with Strength Training for Young Athletes. This easy-to-use guide

    ? debunks the myths about weight training and kids,

    ? helps you learn how to design strength training programs for all major muscle groups and 16 sports, and

    ? presents detailed instructions for more than 100 strength exercises, structured especially for kids ages 7 to 18.


    Εχεις την καλυτερη ηλικια για να αρχησεις βαρη εκμεταλευσου την μονο να κερδησεις εχεις.
    Last edited by nikos_123; 01-08-10 at 02:00.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Ρε παιδιά μην μαλώνετε.Εγώ γυμναστήριο έχω ξαναπάει έτσι κι αλλιώς όταν ήμουν πιο μικρός,8-9.Από εκεί βελτιώθηκε λίγο η εμφάνιση μου γιατί πριν πάω είχα κοιλιά τούμπανο.Απλά το στάματησα γιατί κουραζόμουν αρκετά σαν πιο μικρός που ήμουν,είχα και το διάβασμα,πολλά πράγματα.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Να πούμε κάτι όμως για να μην παρεξηγούμαστε.Εγώ αν πάω γυμναστήριο ίσως να μην κάνω μπάρα,θα μου πει και ο γυμναστής.Όταν πήγαινα,είχα πρόγραμμα και δεν έκανα μπάρα αφού δεν έγραφε έτσι το πρόγραμμα.

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φίλε μου το θέμα δεν είναι να πας γυμναστήριο.

    Το θέμα για εσένα, αλλά και για όλα τα παιδιά της ηλικίας σου ακόμη και μικρότερα, είναι άλλο: να αρχίσεις στα σοβαρά κάποιο άθλημα ώστε να γίνεις πιο δραστήριος και να αγαπήσεις τον αθλητισμό. Να μη μένεις δηλαδή κλεισμένος μέσα με τα PS3 και το internet... να μάθεις να περιορίσεις τις σαβούρες και να τρως στο σχολείο και στο σπίτι τα πιο υγιεινά πράγματα που μπορείς (δε λέω να κάνεις διατροφή, να τρως υγιεινά λέω).

    Η ελληνορωμαϊκή που ανέφερε ο nikos_123 είναι ένα πολύ ωραίο άθλημα και όσοι το κάνουν έχουν καλά σώματα. Πρέπει λοιπόν να σκεφτείς κάπως έτσι. Να μάθεις δηλαδή από μόνος σου πως να γίνεις δραστήριος και να τρως καλύτερα. Το να σου πει κάποιος από εδώ μια διατροφή που να μη μπορείς και να μη πρέπει να τη κάνεις, δε θα σου προσφέρει τίποτα.

    Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια εύχομαι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Οκ σε ευχαριστώ πολύ και εσένα. :)

  20. #20
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    nikos_123 ορίστε τι ζήτησε, ούτε bodybuilder θέλει να γίνει, ούτε αθλητής:
    Quote Originally Posted by juniorS View Post
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό που θέλω είναι να χάσω κιλά και να κάψω το περιτό λίπος και όχι να κάνω μπράτσα.Αν και δεν θα με χαλούσε όταν τα χάσω να αρχίσω και γυμναστήριο.Αλλά προς το παρόν δίαιτα για χάσιμο κιλών και κάψιμο λίπους.
    Δεν του είπα να μην πάει γυμναστήριο, του είπα ότι δεν χρειάζεται, απέχει πολύ το ένα από το άλλο.
    Μένοντας διαρκώς δραστήριος και τρώγοντας καλά, θα σε βοηθήσει να έχεις ένα υγιές σώμα για τώρα και πολύ καλές βάσεις αν θες κάτι παραπάνω αργότερα. Γενικά όσο είσαι μικρός κάνε την καλή διατροφή και την άσκηση, οποιασδήποτε μορφής, τρόπο ζωής και για τους λόγους που θες αλλά και αργότερα θα σου είναι ευχάριστο (γιατί σκοπός είναι να μη χαλάμε και την ψυχολογία μας) να πηγαίνεις κάποιες φορές τη βδομάδα σε ένα γήπεδο να τρέχεις, όταν πια θα θες να διαβάσεις (ή ο,τι άλλο κάνεις) περισσότερο και δε θα έχεις το χρόνο για ποδόσφαιρο.

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    Βασικά θα με βόλευε πιο πολύ το γυμναστήριο αφού με το τέννις που ασχολούμε τον τελυταίο καιρό δεν υπάρχει δάσκαλος.Αλλά εγώ θα παίζω τέννις και πάλι.Στην ακαδημία ποδοσφαίρου δεν μπορώ να πάω γιατί πρέπει να πηγαίνεις συγκεκριμένες ώρες,το ίδιο και στο basket.Στο γυμναστήριο όμως πας όποτε θες και ότι ώρα θες.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    φιλαράκι όπως είπαν και τ παιδιά ακόμα μικρός είσαι!!κάνε μια διατροφή χωρίς σαβούρες και χαζομάρες παίζε κάθε μέρα μπάσκετ μπάλα και τ σχετικά κ μετά ξεκινάς με βάρη..ακόμα είσαι μικρός..!έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου!

  23. #23
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    παιδια δεν είναι ακριβώς έτσι. μιλάμε για 12χρονο. Ίσως οι περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν γιατι δεν μπορουν να τον φανταστουν αλλα πρεπει να αδυνατίσει.

    Επίσης juniors, το ζητουμενο είναι να αποκτήσεις παδεία στη διατροφή σου, στην ηλικία που είσαι πιστευω πως χρειαζεσαι καποια καθοδήγηση απο ειδικό( εδω ειναι bodybuilding forum), για να πετυχεις σε βαθος χρόνου. Να μην κανεις χαζες δίαιτες, να μην κανεις το λεγόμενο γιο-γιο (μπρος-πισω) να ταλαιπωρηθείς κτλ.

  24. #24
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    ναι πρέπει να αδυνατίσει αλλά δν θα καταφέρει να κάνει διατροφή bodybuilder γιατί δν θα αντέξει από τέτοια μικρή ηλικία..απλά ας βγάλει από τ πρόγραμμά του τις τροφές που περιέχουν άχρηστες θερμίδες και π μπορεί να τ βάλουν λοίπος!

  25. #25
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν είναι bodybuilder ούτως ή άλλως...

  26. #26
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    ναι ακριβώς αυτό εννοώ..από το μηδέν δν μπορεί να κάνει μία προσεγμένη διατροφή τόσο δύσκολη!!ας παίζει μπάλα και μπάσκετ και σιγά σιγά ξεκινάει και τα βάρη!!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-07-10
    Posts
    44

    Default

    παιδιά basket δεν παίζω μόνο λίγο το χειμώνα στο σχολείο ούτε ποδόσφαιρο τόσο πολύ μόνο το καλοκαίρι παίζω πάρα πολύ αλλά και στο σχολείο παίζω κάθε μέρα.εμένα το τέννις μου αρέσει πάρα πολύ.

  28. #28
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    ε ωραία παίζε τέννις..δν υπάρχει πρόβλημα..τ θέμα είναι πως βάρη και διατροφή bodybuilders είναι δύσκολο να κάνεις..αλλά όπως σ είπα και σ προηγούμενο post έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου!

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-07-10
    Posts
    75

    Default

    Φιλε Junior,οταν ειμουνα εγω στην ηλικια σου επαιζα ποδοσφαιρο...πρεπει να σου πω οτι και αν οσο ετρωγα δεν επερνα γραμμαριο γιατι εκανα 3-4 φορες προπονηση την εβδομαδα.Σαν πιτσιρικας και γω ετρωγα σουβλακια και Junk food,αλλα οχι σε μεγαλη ποσοτητα.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να γραφτεις και συ σε μια ακαδημια σε οτι αθλημα σου αρεσει και να ασχολιθεις.Και μην στερισαι το φαγητο γιατι εισαι μικρος ακομα απλα περιορισε τις βλακιες που τρως

  30. #30
    New Bodybuilder mouriii's Avatar
    Join Date
    22-07-10
    Posts
    4

    Default

    Επειδή έχω αδέλφια στην ηλικία σου και μπορώ να συγκρίνω κάποια πράγματα ο βασικός μεταβολισμός 1823 είναι αρκετά υψηλός. Εγώ θα συνιστούσα να σηκωθείς από την καρέκλα-καναπέ-κρεβατι και να αρχίσεις να τρέχεις γενικώς. Σταματά τα online games και ξεκινά τα live games .ίσως φταίει το σωματότυπο σου που είσαι υπέρβαρος ή η κληρονομικότητα αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα, από την δική σου θέληση θα αλλάξουν όλα. Όσο για γυμναστήριο ή ποδήλατο ,ποδόσφαιρο ,μπάσκετ ,τένις εγώ θα έλεγα να πηγαίνεις παντού και επέλεξε κάποιο άθλημα- πολεμική τέχνη που σου ταιριάζει και σου αρέσει φυσικά και κυνήγησε το. Τώρα η διατροφή σου δεν μπορεί να είναι προσεγμένη για ένα και μοναδικό λόγο και αυτός είναι η μαμά-μάνα-μητερα .θα τρως τα πάντα (ότι μαγειρεύει η μαμά) και αντί για γαριδάκια θα παίρνεις ξηρούς καρπούς (μια χούφτα είναι μια χαρά ) αντί για μερέντα βαλε μέλι , αν βλέπεις ότι πεινάς ξεγέλασε το στομάχι με φρούτα και λαχανικά που θα έχει στο ψυγείο(εεεειιι ψιτ ούτε αλάτι έχει στο ψυγείο ούτε ζάχαρη). Απέφευγε να αγοράζεις από έξω γαριδάκια-τσίχλες-φαστ φουντ (μια φορά στις δυο εβδομάδες δικαιολογιέσαι)έτσι θα έχεις περισσότερα λεφτά όταν θα θέλεις να αγοράσεις κάτι που θα σε ευχαριστήσει και φυσικά χάνεις σε πάχος κερδίζεις σε υγεία και εμφάνιση.
    -----------------------------------------------------((((νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ))))---------------------------------------------------------------


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Χάσιμο Κιλών - Τα Φώτα Σας!
    By dukas77 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-10, 12:32
  2. Τα φωτα σας για χασιμο κιλων-λιπους!
    By Lewd in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 27-10-08, 03:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •