Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-08-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default Tραυματισμός Στους Κοιλιακούς

    παιδια ρωταω για εναν ξαδερφο μου.μεχρι πριν 1,5 χρονο πηγαινε γυμναστηριο.επαθε μια θλαση στον ορθο κοιλιακο που τον τραβαγε μεχρι και στο εσωτερικο μερος του τετρακεφαλου.σταματησε γυμναστηριο.εκανε καποιες φυσιοθεραπειες και μετα απο περιπου 3 μηνες αρχισε να αθλειται κανονικα χωρις ομως γυμναστηριο.

    προχτες τον ξαναεπιασε θλαση.τι πιστευετε οτι πρεπει να κανει?εχει παει σε ορθοπαιδικο μηπως πρεπει να παει σε καποιον πιο εξειδικευμενο γιατρο?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    όταν πρόκειται για θέματα τραυματισμού και γενικότερης υγείας πάντα θα συμβουλεύεσαι τον γιατρό σου!!τώρα τ γιατρό ακριβώς χρειάζεται δν ξέρω αλλά μην τ αφήσετε γτ μπορεί να πάθει κάτι χειρότερο και να μν μπορεί να ξανακάνει γυμναστική και θα είναι κρίμα για το παλικάρι!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Οι κοιλιακοί είναι μια μυική ομάδα η οποία αν τραυματιστεί,δυστυχώς,δύσκολα θεραπεύεται. Ένας φίλος μου κολυμβητής έπαθε θλάση στους κοιλιακούς και σταμάτησε κολύμβηση γι'αυτό το λόγο,τον πέτυχε πάνω στον πρωταθλητισμό Η μυική ομάδα αυτή κουράζεται πολύ γιατί "κινείται" ακόμα κι αν γελάς,μιλάς,κοιμάσαι! δεν είναι σαν το πόδι που λες "ας μείνει ακίνητο να θρέψει"! Δυστυχώς!
    Να πάει σε γιατρό! Απ'όσο ξέρω βάζουν κάτι για να δυσκολεύει την κίνηση σ'εκείνο το σημείο ώστε να επιταχυνθεί η θεραπεία της θλάσης και δίνουν και κάποιες αντιφλεγμονώδεις αλοιφές.
    Δε το συζητώ,γιατρό αμέσως!
    cardiovascular excercise ftw

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-08-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    ok παιδια ευχαριστω.σε αθλιατρο να του πω ετσι?μια χαρη αν ξερει κανεναν καλο καποιος και μου πει με πμ τον ευχαριστω πολυ...

  5. #5
    New Member teddyboy34's Avatar
    Join Date
    06-01-10
    Location
    loutraki, korinthos, Greece.
    Posts
    67

    Default

    Πιθανον πασχει απο το συνδρομο προσαγωγων-κοιλιακων, προβλημα που αντιμετωπιζω και εγω καιρο τωρα, και προκαλειται ειτε απο λανθανσμενη τεχνικη κοιλιακων ειτε απο υπερβολικη προπονηση τους η ακομα απο αποτομο γλιστριμα.Στην αρχη οταν φτερνιζομουν ποναγε υπερβολικα τελευταια εχει υποχωρησει ο πονος αλλα δεν εχω σταματησει τα βαρη ,γυμναζομαι με την ιδια ενταση απλως δεν κανω κοιλιακους! Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει αυτοιαση και ο μονος τροπος ειναι χειρουργειο δυστυχως...Για να μην σε παρω στο λαιμο μου συμβουλεψου ορθοπεδικο αμεσα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Δεν ειναι απαραιτητο το χειρουργειο σε συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων ρε παιδια.Μην λεμε οτι θελουμε.Ξεπερνιεται οπως ολες οι θλασεις με πιθανοτητα παντα υποτροπης αρκει να προηγειται καλο ζεσταμα.Ενα σωρο ποδοσφαιριστες παθαινουν το συνδρομο αλλα ελαχιστοι οδηγουνται στο χειρουργειο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  7. #7
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    ακόμα και εγχείρηση να μν είναι καλό είναι να το κοιτάξει γτ μπορεί να εξελιχθεί σ εγχείρηση...

  8. #8
    New Member
    Join Date
    04-11-10
    Location
    serres
    Posts
    15

    Default

    φιλε πηγαινε σε ενα γιατρο !!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    σωστη η συμβουλη που του δινεις αλλα πιστευω μετα απο μισο χρονο+ θα πηγε :P
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  10. #10

    Default

    Αγαπητέ φίλε, οι κοιλιακοί μύες είτε πρόκειται για τον ορθό, είτε τον εγκάρσιο, είτε τους πλάγιους (λοξούς κάποιοι τους λένε), είναι μύες με ιδιαιτερότητες στην κατασκευή τους. Δεν έχουν μεγάλες γαστέρες (κοιλιές) όπως ο δικέφαλος του βραχίονα ή ο τετρακέφαλος και είναι λεπτοί και αποπλατυσμένοι.Σχεδόν όλοι και στην αρχή τους (έκφυση) και στο τέλος τους (κατάφυση) , αλλά και στη μεσότητά τους (όπως ο ορθός)ένώνονται με περιτονίες, δηλαδή σκληρές μεν "ταινίες", αλλά που σε καμία περίπτωση δεν είναι τένοντες (όσον αφορά την ανθεκτικότητα). Πέρα από αυτό, ο λειτουργικός ρόλος τους, δεν είναι να σηκώνουν βάρη όπως ένας δυαρθρικός μυς (πχ δικέφαλος), γιατί μη ξεχνάς ότι τα πάντα επάνω στον άνθρωπο είναι μοχλοί, δύναμη - υπομόχλιο - αντίσταση. Οι κοιλιακοί μύες έχουν στηρικτικό ρόλο πρωτίστως, συμμετέχοντας δευτερευόντως στην βεβιασμένη εκπνοή (βήχας, φούσκωμα μπαλονιού), στο σκύψιμο του σώματος (κορμός) προς τα εμπρός (κάμψη), καθώς και στο στρίψιμο του σώματος δεξιά ή αριστερά. Όταν τους φορτίζεις περισσότερο απ' ότι αντέχουν (είτε με αντιστάσεις, είτε με πολλές επαναλήψεις-κάψιμο), αντιδρούν με κόπωση και αν συνεχίσεις θα έρθει και η θλάση. ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΘΛΑΣΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΡΟΝΤΙΔΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΝ ΘΡΕΨΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΙΑ ΘΛΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΓΙΑΤΡΟ (ΚΑΛΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ (ΘΕΡΑΠΕΙΑ), ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ. Και θυμήσου, γρήγορα όλα αυτά γιατί η χρονιότητα είναι ο μεγαλύτερος εχθρός. Γιατί νομίζεις τον ΜΕΣΙ τον τρέχουνε αμέσως; Γιατί είναι επένδυση εκατομυρίων. Εντάξει, χρηματικά δεν αξίζουμε το ίδιο, αλλά εγώ σου λέω πιο είναι το σωστό. Με εκτίμηση Διονύσης.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Σωστος ο Διονυσης.... Αλλα να βλεπουμε και καμια ημερομηνια ρε παιδια!!!
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    04-11-10
    Location
    serres
    Posts
    15

    Default

    δεν πειραζει η ημερομηνια ...καποιος με το ιδιο προβλημα διαβαζει για να μαθει σημερα...καλοδεχουμενες νομιζω οι αποψεις ..φιλικα παντα

  13. #13
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ευχαριστουμε για την επιστημονικη εκδοχη φιλος!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Λοιπον ξεθαβω το θεμα γιατι μαλλον αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα..

    τη Δευτερα μ επιασε ξαφνικα μια δυσπνοια η οποια δε περνουσε..τη τριτη πηγα στο πνευμονολογο εκανα καποιες εξετασεις, μια δε βγηκε καλη (φοβηθηκε για πνευμονικη εμβολη), τελοσπαντων εκανα και αλλες που εδειξαν οτι καρδια και πνευμονες ειναι οκ. Πιστευαν οτι θα ταν ασθματικη βρογχιτιδα, πηρα αντιβιωση, εκανα εισπνοες.. Ομως φτασαμε παρασκευη εγω ακομα δεν ημουν καλα. Κι ετσι μιλησαμε με μια γνωστη μας πνευμονολογο που ειναι εκτος αθηνων και μου πε να κανω ακτινογραφια θωρακος κι αν ειναι κι αυτη καθαρη να το κοιταξω μυοσκελετικα μηπως ειναι καποια θλαση ή τραυματισμος σε χονδρο.

    εβγαλα ακτινα λοιπον η οποια ηταν καθαρη. Τη παραςκευη αυτο που αισθανομουν ηταν σα καποιος να με πιεζει συνεχομενα στο διαφραγμα. Δοκιμασα να κανω 2-3 κοιλιακους να δω πως θα νιωσω και ενιωσα πονο-τραβηγμα στην ευρυτερη περιοχη γυρω απ το διαφραγμα.
    Με ποναει οταν σκυβω, νιωθω να με τραβαει αν τεντωθω προς τα πισω. Ακομα και τωρα που καθομαι στον καναπε και δε πιεζεται καθολου το σημειο, ανα σιαστηματα νιωθω ενοχληση

    μιλησα με ορθοπαιδικο χτες ο οποιος μου δωσε norgesic και αυριο, αν και γραφω μαθημα τη τριτη, μαλλον θα παω να με δει, αν εχει χρονο δηλαδη.

    συναντηθηκα με μια φιλη γυμναστρια και μου ειπε οτι εκει ειναι ο ορθος κοιλιακος.

    να αναφερω επισης οτι πριν με πιασει αυτο τη δευτερα , τις προηγουμενες μερες που ξαπλωνα να κοιμηθω, στο πλαι και απο τις δυο πλευρες ενιωθα στο ιδιο σημειο μια εντονη ενοχληση σα να μου κοβει την ανασα. Κι επισης 1-2 φορες μες τη μερα ειχα νιωσει εκει παλι σαν ενα μικρο πλακωμα αλλα ειχε διαρκεσει πολυ λιγο.

    αυτο που θελω λοιπον ειναι αν καποιος εχει αντιστοιχη εμπειρια να μου πει. Ποσο σοβαρη φλεγμονη πρεπει να χει γινει για να φτασει σε σημειο να παρεμποδιζει την αναπνοη; Μιλαμε ημουν σε φαση που ελεγα μια προταση κι επρεπε να σταματησω να παρω βαθια ανασα και μετα να συνεχισω.
    Η εικονα των τελευταιων ημερων με παραπεμπει πιο πολυ σε θλαση αλλα δε καταλαβαινω γιατι αυτον τον πονο που χω σημερα, δε τον ειχα απ την αρχη;

    σκεφτομαι μηπως υπηρχε καποιος ψιλοτραυματισμος εκει και την Κυριακη που εκανα cross να γινε χειροτερο. Αλλα μεσα στη προπονηση δεν ενιωσα τιποτα!!

    σορυ για το μεγαλο κειμενο, φυσικα δε περιμενω διαγνωση αλλα αν καποιος εχει παθει η ακουσει κατι αντιστοιχο θα θελα πολυ τη γνωμη του. Εχω ταλαιπωρηθει μια βδομαδα, δεν εχω κανει προπονηση και μου χει σπασει τα νευρα
    Last edited by ursus; 01-02-15 at 20:11.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Εβηχες παράλληλα;
    εχω πάθει 2φορες θλαση θωρακικων απο πολυ βήχα (αν ειναι δυνατών) και τη πρώτη φορα που δεν ήξερα νομιζα πως ηταν καρδια γιατι ενιωθα σούβλισμα κατω απ το αριστερό στηθος. Και ολα ειχαν προκληθεί απ τον δυνατο και παρατεταμένο βήχα.
    A head full of fears has no space for dreams.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Εβηχα πριν απο ενα μηνα+ που οντως ειχα παθει βροχιτιδα.

    Ακου να δεις! Θλαση απο βηχα(!!!)

  17. #17
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Ελα ντε! Κουλο; Και περαςε αφου πρώτα περαςε ο βήχας και σταματηςε να "κουράζεται" το σημείο. Λες να ειναι κι εςενα απο κατι τετοιο; Ο βήχας κουράζει με αλλο τροπο το μυικο σύστημα εκει :-/
    A head full of fears has no space for dreams.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Ελα ντε! Κουλο; Και περαςε αφου πρώτα περαςε ο βήχας και σταματηςε να "κουράζεται" το σημείο. Λες να ειναι κι εςενα απο κατι τετοιο; Ο βήχας κουράζει με αλλο τροπο το μυικο σύστημα εκει :-/
    Μη το γελάς, αν έχεις συνεχή βήχα απο βρογχίτιδα είναι πολύ έντονες οι συσπάσεις στους κοιλιακούς μύες.
    Το θυμάμαι και σε μένα, κράταγα το στόμα να μη βήξω γιατί είχαν κουραστεί απίστευτα οι κοιλιακοί ;ρ
    Victory loves preparation...

  19. #19
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Ειδες!!! Φοβερό!!!
    A head full of fears has no space for dreams.

  20. #20
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    εμενα τελικα ο ορθοπεδικος μου ειπε να παω αυριο (ξανα) νοσοκομειο, να δουμε νεφρα και συκωτι γιατι κατα την εξεταση ποναγα κατω απο το δεξι πλευρο
    κι αρχισε η αμμα μου τις μαλακιες να πω για "τις πρωτεινες"

  21. #21
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    ....εξαιρετικά...! Περιμένουμε νεα σου! Ολα καλα να πανε!
    A head full of fears has no space for dreams.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Χαχα ακομα δε ξερουμε γιατι ποναω, νεφρα κ συκωτι ειναι κι αυτα μια χαρα. Μονο οι ολικες πρωτεινες ηταν λιγο αυξημενες.
    Τη παρασκευη εχω ραντεβου για μαγνητικη κ αμα βγει κ αυτη καλη, δε ξανασχολουμαι!!!!

    Αρχισα xefo rapid σημερα να δω αν θα χει καθολου διαφορα και αυριο θα παω γυμναστηριο πρωτη φορα, για πολυ λιγα πραγματα..αλλα πιστευω κ μονο που θα μπω μεσα θα νιωσω καλα.

  23. #23

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    α εχουμε κι αλλη περιπτωση απο θλαση με βηχα ? κι ελεγα ειμαι μονος !

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-01-20
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα, έχω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συμπτωματα και ακόμα το ψάχνω. Τι ήταν τελικά;
    Last edited by sa2; 03-01-20 at 14:14.

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-01-20
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα, έχω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συμπτωματα και ακόμα το ψάχνω. Τι ήταν τελικά;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κοιταρυτιδα στους κοιλιακους??
    By niksoul in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 30-06-09, 01:36
  2. Τελικά ναί η όχι στούς κοιλιακούς?
    By elferin in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-03-06, 03:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •