Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default Δίαιτα Και Κόλλημα

    Καλως σας βρηκα και εγω επισημα.

    Toν τελευταιο καιρο μου η διατροφη μου ειναι οι εξης
    150 γραμαρια υδατ[μαυρο ρυζι παπατες και βρωμη]
    220 με 240 πρωτεινη[κοτα,μοσχαρι,αυγα,κοτατζ και σολωμο τελευταια]
    και απο λιπαρα ειμαι γυρω στα 70 γραμμαρια.
    Μια μερα πιανω και 400 γραμμαρια υδατ.
    Κια σαββατο τσιταρω την μιση μερα.

    Αεροβιο 3 με 4 πρωινα νηστικος 45 λεπτα.

    βαρη 4 φορες.
    Δ=πλατη κοιλιακους
    τ=ωμοι τρικεφαλα
    τ=ρεπο[ισως αεροβια]
    π=ποδια
    π=στηθος δικεφαλα κοιλιακοι
    σκ=ρεπο

    Θελω εδω να πω οτι σε κιλα κατεβαινω πολυ πολυ αργα δηλαδη κανα κιλο τον μηνα.Στο καθρεφτη εχω μια βελτιωση αλλα μου ειναι πολυ υπερβολικο και ωραιο να πιστεψω οτι κερδιζω καποιους μυες ετσι υποθερμιδικα που ειμαι.Θελω τα φωτα σας ως προς το αν αυτο που μου συμβαινει ειναι καλο και λογικο αν πρεπει να ανεβω θερμιδες η το αντιθετο.Υποψιαζομαι το πρωτο ισως.

    Υψος=1.98
    βαρος=107 περιπου
    Ποσοστο λιπους αρκετο γυρω στο 20.
    Διαρκεια διαιτας=4,5μηνες
    μεχρι στιγμης εχω χασει 6 κιλα περιπου αλλα νομιζω οτι επρεπε να χασω παραπανω αν και αρχικα εκανα αρκετα λαθη.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Ποσοστο λιπους αρκετο γυρω στο 20.
    Διαρκεια διαιτας=4,5μηνες
    Ενταξη ειπαμε να χανεις αργα αλλα και 6κιλα δηλαδη 1,κατι κιλο το μηνα? λολ να κανεις 1 χρονο αεροβια και διαιτα για να φτασεις φυσιολογικα ποσοστα λιπους =10-12% μακρια καλυτερα να μηνω χοντρος αν ειναι να κανω τοσο διαιτα ασκοπα.
    Μειωσε τις θερμιδες 20% κρατα αεροβια ιδια στα ποσοστα λιπους που εισαι το μονο που χρειαζεσε ειναι σωστα μαθηματκα(μετρημα θερμιδων κα
    ι αφαιρεση)
    Ο θειροιδης πως ειναι? ολα καλα? τι μειωσεις εκανες στην διαιτα σου τοσους μηνες?
    Αλατι βαζεις?

    Toν τελευταιο καιρο μου η διατροφη μου ειναι οι εξης
    150 γραμαρια υδατ[μαυρο ρυζι παπατες και βρωμη]
    220 με 240 πρωτεινη[κοτα,μοσχαρι,αυγα,κοτατζ και σολωμο τελευταια]
    και απο λιπαρα ειμαι γυρω στα 70 γραμμαρια.
    Μια μερα πιανω και 400 γραμμαρια υδατ.
    Κια σαββατο τσιταρω την μιση μερα.
    Εχεις πολυ μεγαλα ποσοστα λιπους για να κανεις τετοιες λεπτομερειες με ρεφεεντ και cheat τοσο γρηγορα στην περιπτωση σου θα προτηνα 1 cheat καθε 2 εβδομαδες.Οσο ποιο αδυνατος εισαι τοσο ποιο συχνα cheat refeed και το αναποδο για τους χοντρους.

    Εγω πιστευω σε χαλανε αυτα με το μπολντ

  3. #3
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default

    Ναι μεν η ζυγαρια δεν κατεβαινει γρηγορα αλλα σε εμφανιση εχω βελτιωση με τον καιρο.Αεροβια δεν κανω ενα χρονο αλλα κατι μηνες.Το κακο με εμενα ειναι οτι ξεκινησα ηδη λιπαρος να κανω ογκο χειμωνα και τωρα δυσκολευομαι να χασω.Το ρεφεντ δεν ειναι αυτοσκοπος μου ουτε κανω καποια κυκλικη ληψη υδατ απλα ειμαι χαμηλα σε υδατανθρακα και μεσοβδομαδα μολις ξεμεινω απο δυναμεις ανεβαζω υδατ για να φτασω και θερμιδες συντηρησης μια φορα την εβδομαδα.
    Η δαιτα μου ηταν στις 2800 θερμιδες και τωρα στις 2200 με 2000 περιπου.Για θυροειδη δεν ξερω.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default









  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Φίλε μου συμφονώ με το Νίκο. Με αυτο το ποσοστό λίπους ποιος ο λόγος να κατεβαινεις τόσο αργα? μην κανεις μισες δουλειες, με αυτους τους ρυθμούς σε βλεπω να ξαναπιανεις διατροφή όγκου σε κανα χρόνο.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default

    Ok συμφωνοι αλλα τι μου προτεινεις δηλαδη να κανω?
    Να πεσω σε θερμιδες και αλλο?
    Πιστευω ειμαι ηδη χαμηλα σε θερμιδες και ισως αυτο ειναι το προβλημα.
    Οσο για το ποτε θα μπω στον ογκο δεν με απασχολει πολυ πρωτα να καθαρισω οσο παει και για οσο με παει.
    Ευχαριστω ακουω αποψεις.
    Last edited by sokoxan; 04-08-10 at 21:32.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Tι να σου πω εισαι ετοιμος για 1 ακομα εβδομαδα trial and error? Εγω θα ελεγα να χρησημοποιησεις την φορμουλα του μπενεντικ για τις θερμιδες(ωσες φορες την μετρησα σε οτι ποσοστο λιπους και να ημουν παντα επεφτα πολυ κοντα και στην αλλη Katch-McArdleμε το λιπος για συγκρηση οποτε ειναι καλη πιστευω)Απο εκει και περα οτι βρεις βγαλε 20% μοιρασε τα ποσοστα υδατανθρακας,λιπος 30% και 40% πρωτεινη.Κρατα αεροβια ιδια αν χασεις καλος αν μηνεις στα ιδια ξερουμε ποσες πρεπει να βγαλουμε,αν παρεις βαρος .....αυτοκτονια χαχα :D j/k θα μειωσεις ακομα περισσοτερο απο οσο θα μειωνες απο "παλι στα ιδια" .
    Αεροβια δεν κανω ενα χρονο αλλα κατι μηνες
    Ε θα κοντεψεις για χρονο οπου νανε αλλοι 6-7 μηνες εμηναν :P

    Το ρεφεντ δεν ειναι αυτοσκοπος μου ουτε κανω καποια κυκλικη ληψη υδατ απλα ειμαι χαμηλα σε υδατανθρακα και μεσοβδομαδα μολις ξεμεινω απο δυναμεις ανεβαζω υδατ για να φτασω και θερμιδες συντηρησης μια φορα την εβδομαδα.
    Δηλαδη δεν θελεις να κανεις refeed η carb cycle απλος τρως τον υδατανθρακα σου κυκλικα και μια μερα την μιση τρως σιγουρα αρκετο υδατανθρακα O.o τα ιδια μηπως λεμε?
    Δεν ειναι για το επιπεδο σου αυτο και εκεινη την ημερα που ανεβαζεις επανορθωνει για ολες τις υπολοιπες που δεν κανεις καλες προπονησεις? χμμμ μαλον οχι.

    Και γιατι θελεις να φτασεις θερμιδες συντρησης? αφου θελεις να χασεις βαρος?(ρητορικα ειναι δεν θελω απαντηση)

    Δοκημασε αν θες αυτα που γραφω πανω και πες τι εγηνε μετα απο 7 μερες.

    Το προβλημα με την πολυμηνη διαιτα ειναι οτι σε ραγηζει ψυχολογικα μετα απο καποια φαση σου τρωει πολυ ωρα απο την ημερα σου γιατι μετα οταν δεν χανεις και δεν μπορεις να κοψεις θερμιδες βαζεις αεροβια και 2,5-3 ωρες γυμναστικη την ημερα(1 ωρα βαρη) και 7 μερες την εβδομαδα αεροβια δυσκολα ειναι οσο μειωνετε ο υδατανθρακας αυξανοντε και τα νευρα ,εισαι κουρασμενος, μαλωνεις με την γκομενα και στο σπιτι για το παραμικρο :/ μακρια απο αυτα 2-3 μηνες ειναι αρκετοι δεν ξαναπαω σε καταστασεις πανω απο 6.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default

    Αν και ρητορικα διερωτεμενος θα σου απαντησω.Ξερεις πιο καλα ισως οτι ειναι πιθανο σε μια διαιατα λημοκτονιας που εκανα εγω μαλλον οχι απλα να μην εχεις αποτελεσματα αλλα να εχεις και τα αντιθετα λογω κορτιζολης κτλ.Αν ανεβασω θερμιδες λιγο πιο κατω απο τις συντηρησεις ισως ξαναπαρω μπρος αυτο εναι το σκεπτικο μου.
    Κυκλικη αν ητανε θα ειχα και δευτερο ριφιντ αλλα οπως εγραψα εκεινη την μερα τσιταρω χωρις να μετραω ποσοτητες και απο θα ερθουν οι θερμιδες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρελό κόλλημα...
    By zog89 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 10-05-10, 11:30
  2. Δίαιτα CKD
    By riko in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-08, 08:30
  3. κετογενης διαιτα
    By dread in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-07, 01:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •