Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default Μυικό Πρήξιμο

    Γεια σας,εχω την εξης απορια,πριν 3 μερες ειχα γυμνασει στηθος και τρικεφαλους και την επομενη μερα πλατη δικεφαλους,και ακομα νιωθω πρηξιμο στους μυς...αμα τους πιεζω πονανε λιγο η αμα σφιξω,δεν το παθενα παντα αυτο τωρα με την νεα αλλαγη προγραμματος μου ομως το εννοιωσα πολυ,ειδικα στην πλατη και τρικεφαλους νομιζω οτι θα σκιστει η μπλουζα...τα φωτα σας πανω στο θρεντ
    Last edited by Pavlakos; 12-08-10 at 12:39.

  2. #2
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    O πονος προερχεται απο μερικη καταστροφη μυικων ινων! Κανονικα μετα απο καθε σου προπονηση πρεπει να νιωθεις πιασμενος

  3. #3
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    φιλαρακο πολυ καλο ειναι αυτο το σωμα σου ''ενιωσε'' για τα καλα την αλλαγη προγραμματος.τι εκανες πριν και τι κανεις τωρα?τι αλλαξες στο προγραμμα σου?πες να σκισουμε κι εμεις καμια μπλουζα

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    νιωθω και μετα απο την προπονηση πολυ εντονο πιασιμο,σημερα που ξυπνησα νιωθω λιγο τουμπανιασμενος σαν να ειμαι 1 ωρα μετα απο το γυμν

  5. #5
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Kallitexnis View Post
    O πονος προερχεται απο μερικη καταστροφη μυικων ινων! Κανονικα μετα απο καθε σου προπονηση πρεπει να νιωθεις πιασμενος
    γιατι κανονικα?αν πιεζεσαι πολυ θα εισαι πιασμενος,αν φτανεις στο οριο.ατομα που κανουν πολλα χρονια,παιζουν συντηρηση ή κανουν συνεχως τα ιδια κιλα δεν πιανονται.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    razor023,επειδη ειμαι νεος ακομα στον χωρο,ο γυμναστης μου μου αλλαξε μυικες ομαδες,δηλαδη στο προηγουμενο προγραμμα ειχα εκτασεις σε ισιο παγκο με αλτηρες,τορα τις εχω σε πεκ ντεκ,ειχα πχ. καμψεις δικεφαλων καθιστος,και τωρα τις εχω σε μαξιλαρι...Πλατη ειχα οπισθολεμιες ελξεις,τωρα εχω καθιστη κωπιλατικη και πλαγιους ραχιαιους σε αλλο μηχανημα.

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    φιλε μου δυστοιχως το πρηξιμο θα φυγει εντως ημερων. όταν κανεις προπονηση που πρήζει πολυ τους μυς, (πυκνη προπονηση, σουπερ σετς, constant tension κτλ) οι μυς κρατανε επιπλεον νερό απο το αίμα, όσο πιο εντονο το πρηξιμο σητν προπονηση, τόσο περισσοτερο χρόνο θα διαρκεσει μετα. Μετα απο μια συνιθισμενη προπονηση, μπορει να εισαι λίγο πρησμενος την επομενη, ενω μετα απο εντονη προπονηση με trisets μπορει να εισαι πρησμενος για 3-4 μερες.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    γιαννη στην προπονηση μου εχω σουπερ σετς..

  9. #9
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Μια φορα που ειχα δοκιμασει τρι σετς κραταγε 5 μερες το έξτρα πρηξιμο.Αυτο λεγεται capillarization.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    παντως γιαννη σουπερ σετ εκανα μονο δικεφαλους και ομους...πλατη και τρικεφαλους εχω ακομα πριξιμο ενω δεν εχω κανει σουπερ σετ ποτε

  11. #11
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Μια φορα που ειχα δοκιμασει τρι σετς κραταγε 5 μερες το έξτρα πρηξιμο.Αυτο λεγεται capillarization.
    τι μπορω να κανω κι εγω για να εχω πολλες μερες πρηξιμο?να αλλαξω προγραμμα?εχεις κανενα βαρυ να μου προτεινεις?κανω πολυ καιρο τωρα δισετ,τρισετ και τα εχει συνηθισει το σωμα μου.

  12. #12
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Αν θελεις σοβαρο ογκο θα πρεπει να επικεντρωθείς στην πρωτεινική υπερτοφία, όχι σαρκόπλασμα. Δε θα εχει μελλον αυτό, θα παρεις καποια υγρά ενδομυικά απο τις πρωτες προπονησεις και μεχρι εκει. Και ενοειται αν αλλαξεις προπονηση με μικρότερη πυκνότητα η αν σταματήσεις εξαφανίζεται πολυ γρηγορα.

    Τωρα νομίζω τα είπαμε πανω κατω, το ζητουμενο γι αυτο το θεμα ειναι η πυκνότητα, και αρκετος ογκος. π.χ 2 ασκησεις 4Χ10-12 με 1' διαλειιμα, και μια τριτη 3Χ15-20 με συνεχή ταση, δηλαδή να μην ξεκουραζεσαι καθολου ο μυς στη διαρνεια των επαναλήψεων. Επισης σουπερ σετς, τρι σετς drops ktl.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    1 λεπτο διαλειμμα αφηνω γιαννη σε καθε μου σετ,και οταν ανεβασω αρκετα τα κιλα ξεκουραζομε 1:30..σωστος?

  14. #14
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Αν θελεις σοβαρο ογκο θα πρεπει να επικεντρωθείς στην πρωτεινική υπερτοφία, όχι σαρκόπλασμα. Δε θα εχει μελλον αυτό, θα παρεις καποια υγρά ενδομυικά απο τις πρωτες προπονησεις και μεχρι εκει. Και ενοειται αν αλλαξεις προπονηση με μικρότερη πυκνότητα η αν σταματήσεις εξαφανίζεται πολυ γρηγορα.

    Τωρα νομίζω τα είπαμε πανω κατω, το ζητουμενο γι αυτο το θεμα ειναι η πυκνότητα, και αρκετος ογκος. π.χ 2 ασκησεις 4Χ10-12 με 1' διαλειιμα, και μια τριτη 3Χ15-20 με συνεχή ταση, δηλαδή να μην ξεκουραζεσαι καθολου ο μυς στη διαρνεια των επαναλήψεων. Επισης σουπερ σετς, τρι σετς drops ktl.

    σε ποιον απευθυνεσαι?στον pavlako?

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-10
    Posts
    75

    Default

    νομιζω σε σενα απευθυνεται,απλα ειπα και γω για τα λεπτα που κανω διαλλειμα αναμεσα στα σετ :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Διατροφή Μου Για Μυικό Όγκο!
    By k0stas90 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 33
    Last Post: 29-09-10, 00:42
  2. Μυικό Πιάσιμο
    By odysseas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 11-07-06, 21:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •