Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default Θέμα με ρύζι.

    Ρε παιδια το ρύζι κάνει να το τρώς πάνω απο 1 φορά τη μέρα?γτ το τρόω 3 φορές κ μ λένε οι φίλοι μ ότι εχει μεγαλωσει ο κόλος μου.:P και λέω μήπως φταιει αυτό..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε στο τέλος...
    Θερμιδούλες μετράς;

  3. #3
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Μελετες εχουν δειξει οτι ρυζι και ειδικα καστανο πανω απο 200 γρ ημερησιως εχει αυξητικη επιδραση στα οπισθια,ανδρων και γυναικων..χαχα να κανουμε και λιγη πλακιτσα ε?
    Φιλε οπως σου λεει και η Ειρηνη το μεγαλυτερο ρολο για να μην παχυνει καποιος(και συνεπως να μην μεγαλωσει και ο κολος του απο λιπος) τον παιζουν οι συνολικες θερμιδες που λαμβανεις..Ειδικα το ρυζι ειναι πολυ καλη πηγη υδατανθρακα,που αν καταναλωνεται με συνεση και υπολογισμενα στα πλαισια μιας γενικα σωστης και υπολογισμενης πανω σου διατροφης δεν υπαρχει περιπτωση να σε παχυνει..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  4. #4
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    το χω μειώσει σε 3 60αρια την ημερα απο 3 εκατοστάρια π το χα (ο γυμναστής μου μ το πε γιατί με ρώτησε τι τρόω κλπ και μου λει οτι τρόω πολί ρύζι κ οτι δεν έχω ανάγκη τόσο μεγαλες ποσότητες για τα κιλά μου και τη προπόνηση που κάνω κ γιαυτό λει έχω κάνει κόλο μπουτάκια κ λίγο κιλιά.. και μου πρότεινε τα 3 60αρια οπως σας είπα..το αλλάξα τη προηγούμενη βδομάδα)..κ ρωτησα μήπως στο γευμα που χει ρύζι μετα απο το προπονητικο θα ταν καλιτερα αν το αντκαθιστουσα με πατατα βραστη..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Εσυ δεν είσουνα που είχες γραψει ενα προγραμμα διατροφής με πολυ μεγαλες ποσοτητες για αρχαριο και σου λεγαμε ότι είναι πολλα? ναι εσύ ήσουνα. Και η πρωτη σου κεψη είναι ότι δεν κανει να τρως ρύζι πανω απο μία φορα τη μερα?

  6. #6
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    ναι εγώ ημουν..και ναι όντως ηταν πολλά και τα μείωσα..ηταν πολλές οι θερμίδες..το ξέρω ότι αποθήκευσα λίπος γιαυτό το λόγο..απλως μου δημιουργήθηκε η απορία με το ρύζι ..εχω ακουσει κιολας θα σφιξει ο κόλος σ με τόσο ρυζι που τρως κλπ..και ρωτάω αν θα ταν καλυτερα το 3ο γευμα ρυζιού να το αντικαθιστούσα με πατάτα..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Οταν σου λενε οτι θα σφιξει ο κολος σου εννοουν οτι θα σφιξει το εντερο σου και θα παθεις δυσκοιλιοτητα..Κατι που κατεμε δεν ισχυει στην περιπτωση του καστανου ρυζιου..Για το αλλο δεν ξερω καθως ποτε δεν ετρωγα πολυ και αν ετρωγα εμεις εδω στην Κρητη το τρωμε Πιλαφι..Εκει να δεις κολους και κοιλιες φιλε...
    Ειναι απλα τα πραγματα βρες ποσες θερμιδες χρειαζεσαι και μετα τις χωριζεις σε γευματα..Αυτα θα εχουν ειτε ρυζι ειτε πατατα ειτε κουακερ ειτε μαυρο ψωμι ειτε φρουτα για υδατανθρακα.Για πρωτεινη ξερεις..Φτιαξτην και μετα ρωτα μας τι εκανες λαθος..Ετσι μιλαμε αοριστα...
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-06-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    119

    Default

    Πρωινό:
    100gr Κουάκερ
    1 αβγό
    27 γρ whey
    1 μήλο
    1 multivitamin
    2 Ποτήρια νερό
    600kcal<--73γρ~Y,33gr πρωτείνη(χωρίς τη φυτική),13γρ λίπος.

    2 Ωρες μετά:
    100gr καστανό ρύζι
    1 ομελέτα με 2 ολόκληρα αβγά και 4 ασρπάδια
    2 κουταλιές σούπας λάδι.
    1γρ αλάτι.
    2 ποτήρια νερό
    540Kcal<--73gr Υ,27γρ π(Χωρίς τη φυτική),10γρ λ
    ύπνος καμιά ώρα αν δεν έχω κάποια δουλειά.

    2 ώρες μετά:
    150gr καστανό ρύζι.
    120gr τόνος η κοτόπουλο αναλόγος.
    αγγουροντομάτα.
    2 κουταλιές λάδι.
    0,5γρ αλάτι
    1 multivitamin.
    2 ποτήρια νερό
    700Κcal<--100gr~Y 30gr~π(χωρίς τη φυτική) ~13γρ Λ.

    2 ώρες μετά 50γρ καστανό ρύζι
    30γρ whey
    250μλ γάλα 1,5%
    0,5γρ αλάτι.
    2 ποτήρια νερό
    445Kcal.<--45gr~Υ.40γρ Π(χωρίς τη φυτική) 3γρ λίπος

    1.30 ώρα μετά προπόνηση.!
    διάρκεια ηλεκτρολύτες.

    Μετά τη προπόνηση:
    2 μπανάνες.
    30γρ whey
    310kcal<--45~Υ , 30γρ Π

    1 ώρα μετά:
    160gr πατάτα η καστανό ρύζι.
    120γρ τόνο η κοτόπουλο η μοσχαρίσια.
    1γρ αλάτι
    620kcal~<--110γρ~ Υ,30γρ~ Π (χωρις τη φυτική) 2γρ λίπος

    2-3 ώρες μετά(1ωρα πριν τον ύπνο):
    1 κότατζ 200γρ
    60γρ τόνος
    1 αγουροντομάτα
    10 αμύγδαλα
    2 κουταλιές λάδι.
    2 ποτήρια νερό
    395kcal<--~6γρ Υ,~30γρ Π,10γρ Λ.
    Θερμίδες 3615~.
    Γνώμες :)

    αυτη ειναι η διατροφη του παιδιου .!!!!εγω σου ειχα πει man αυτη η διατροφη για coleman και βαλε... κανει 70,100,70,45 υδατανθρακα. 3000++++ θερμιδες και το κολημα σου ειναι αν φταιει το ρυζι η η πατατα??? υπαρχουν ατομα που ειναι φετες και απο το πρωι εως το βραδυ με ρυζακι του θεου τρεφονται,,ολοι στην αρχη hardgainer νομιζουν οτι ειναι και οταν μεγαλωνει η κοιλια και ο κωλος που λες συνηδητοποιουν οτι μαλλον δεν ειναι..και να εχεις και στο μυαλο σου οπως εγω πιστευω οτι γενικα οι τυποι που υπαρχουν για θερμιδες συντηρησης κτλ δεν ειναι τελειος ακριβης, πρεπει να πειραματιζεσαι με καποιες θερμιδες στην αρχη σχετικα νορμαλ μεχρι να βρεις αυτες που σου προσφερουν το αποτελεσμα που θες και η δικα μου εμπειρια αλλα και αλλων λεει οτι τελικα δεν ειναι τοσες πολλες οσες νομιζουμε,,εγω λεω να παιζεις με 2500 +- και βλεπεις,,ποιοτητα και μετα ποσοτητα man!!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    μια απορια...... τα 150 γραμμαρια ρυζι βρασμενο ποσο υδαταν8ρακα εχουν?

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ester View Post
    μια απορια...... τα 150 γραμμαρια ρυζι βρασμενο ποσο υδαταν8ρακα εχουν?
    Σύμφωνα με το calorieking.com, τα 150γρ βρασμένο ρύζι(άσπρο) μας δίνουν 42.3γρ υδατάνθρακα. Βέβαια εξαρτάται την ποικιλία του ρυζιού, πόσο το βράσαμε(άρα και πόσο νερό έχει απορροφήσει). Η πιο έγκυρη μέθοδος είναι να το ζυγίζεις ωμό και να τσεκάρεις το πινακάκι στη συσκευασία.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-06-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    119

    Default

    αναλογα ποσο σου αρεσει να το βραζεις και την ποικιλια οπως λεει η kardoula,μπορεις μια φορα να παρεις 100γρ αβραστο να το μαγειρεψεις οσα λεπτα θελεις και να δεις ποσο βαρος πηρε και απο κει και περα να κινησε με αυτα τα δεδομενα.εγω πχ το ρυζι το βραζω 12-15 λεπτα το σερβιρω με cup περιπου 130γρ βγαινει και ξερω οτι ειναι περιπου 40-45 υδατανθρακας,το basmati ας πουμε νομιζω οτι παιρνει πιο πολυ βαρος απο το καστανο..

  12. #12
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    το ιδιο ισχιει και με την πατατα αν και νομιζω οτι παιρνρει ποιο πολυ νερο ...

  13. #13
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    αυτη ειναι η διατροφή μου ναι με τη μόνη διαφορα οτι την άλλαξα τις τελευτεες 2 βδομάδες..αυτο που αλλαξα ηταν το ρύζι π τα κάνα όλα 60γρ..θα δω για διαφορές και θα σας πω..θα κάνω και μια λιπομέτρηση για να δω που βρίσκομε.Μια άλλη απορία..αν είσαι 80 κιλά και τα 10 απο αυτά πχ είναι λίπος,στον υπολογισμό θερμίδων για ελάχιστη αποθήκευση λίπους θα βάλεις οτι εισε 70 κιλά η 80 κιλά για ελάχιστη αποθήκευση λίπους..δε ξέρω αν καταλάβατε τι είπα..:P
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-06-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    119

    Default

    ρε boy μην τα ψηριζεις τοσο το θεμα ειναι απλο,καταλαβα τι λες ειναι πολυ καλη τακτικη ολα τα macro να ττα παιρνουμε με την καθαρη μυικη μαζα,αλλα εσυ παιξε απλα,φαε νορμαλ θερμιδες τη μερα καθαρες τροφες μειωσε υδατανθρακα γιατι εχεις υπερβολικο και παλι σε καθε γευμα 60ειναι αρκετα χωρις τους γυρω απο την προπονηση και πολυ λιγους στα υπολοιπα γευματα και θα εισαι οκ.πρωτη σου προτεραιοτητα να ειναι η πρωτεινη και τα καλα λιπαρα και μετα να τρως τοσους υδατανθρακες ωστε να νιωθεις καλα και να προπονησε ωραια μη ψηριζεις τοσο τις θερμιδες

  15. #15
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Προσεχε στον στρατο θα σας δηνουν π@υστη με ριζυ χαχαχαχαα


    Μετρα θερμιδες μην ακους χαζα.

  16. #16
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    Πουστη με κινέζο θες να πεις..:P θα κάνω μια λιπομέτρηση οπως είπα και θα βρώ τις θερμίδες μου για την αλιπη μυικη μάζα.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  17. #17

    Join Date
    04-05-14
    Posts
    100

    Default

    μια ερωτηση ειδα στο s/m εχει δυο agrino καστανο ρυζι ενα απλο και ενα που βραζει σε 10΄ ...ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο? μου φανηκε πως το απλο ειχε περισσοτερο υδατανθρακα αν εχει σχεση

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Παρε αυτο με τα 10 λεπτα γιατι το αλλο θελει 1 ωρα βρασιμο και ειναι σαν να τρως χαλικι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. θέμα αισθητικής...
    By Andrikos in forum Off Topic
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-09, 21:18
  2. Θέμα τρικέφαλων
    By Mj23 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-05, 19:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •