Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    6

    Default Αποριες για γυμναστικη και για διατροφη...

    Γεια σας παιδια θα ηθελα να αναφερω πως ασχολουμε με parkour-freerunning ειμαι 17 χρονον 65 κιλα περιπου 1.77 υψος.. δεν εχω πολυ λυπος και μου λενε να μην κανω διατροφη για γραμμοση αλλα γυμναστικη εγω θελω να μου πειτε την γνωμη σας τι θα ηταν καλυτερο να κανω για γραμμοση? γιατι για ογκο δεν ενδιαφερομαι.. ευχαριστω και ζητω συγγνωμη αν σας κουραζω εχω δει και αλλα topics αλλα δεν εφτασα στο σημειο να ξερω τι θα κανω..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν μας κουράζεις, εξάλλου γι αυτό υπάρχει το φόρουμ και η ενότητα για τα νέα μέλη που ξεκινούν τώρα να γυμνάζονται..

    Θα σου κάνω μια ερώτηση και θα καταλάβεις από μόνος σου τι πρέπει να κάνεις..
    Για να γραμμώσουμε, σημαίνει πως υπάρχει μυική υποδομή, από τη στιγμή που δεν ασχολείσαι με βάρη και δεν έχεις αυξημένη μυική μάζα, τότε τι να γραμμώσεις;
    Κάνε τη γυμναστική σου, τρώγε σωστά και όχι βλακείες, είσαι και σε ηλικία που σε βοηθάει..
    Last edited by Kardoula; 14-08-10 at 16:41.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie xxxryan77's Avatar
    Join Date
    11-08-10
    Posts
    15

    Default

    εχω μια απορια οι ποδοσφαιριστες
    που κανουν 4-5 προπονησεις την βδομαδα συν τον αγωνα
    6 πως υπαρχουν μερικοι
    οπως ο ντρογκμπα\και αλοι ροναλντο\εσιεν\
    που διατηρουν την μυικη τους μαζα
    μετα απο 6 αεροβιες οι οποιες διαρκουν το λιγοτερο
    1\30ωρα η καθε μια
    και παραμενουν κοματια οπως και πολλοι ποδσφ.
    απο καμερουν \γκανα\σιγουρα εχει να κανει με γενετικες
    προδιαγραφες αλλα τελικα μηπως υπαρχει και κατι αλλο πισω απο ολα αυτα
    δηλ αν εγω κανω εξι προπονησεις ποδοσ/και
    τρωω πχ 2.5-3 γρμ πρωτεινης ανα κιλο\σωμ\βαροους
    θα διατηρω η και θα ευξησω τον μυικο μου ογκο
    εννοειται και με τις καταληλλες αναγκαιες ημερισιες θερμ
    που πρεπει να λαμβανω?

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Φίλε μου, γιατι να μην διατηρουν τον όγκο τους? Όλοι οι σοβαροι αθλητες κανουν τουλαχιστον 20 ωρες προπονηση την εβδομαδα. Το θεμα ειναι ότι δεν ξεκινησαν χθες, και σημερα αρχισαν να κανουν 2 προπονησεις τη μερα. Εχτισαν σταδιακα την ανοχή τους στην προπονηση και δεν υπερποπονουνται.

    Επισης δε νομιζω ότι η διατηρηση του όγκου ειναι τοσο δυσκολο. Ειδικά γιατι οι αερόβιες προπονησεις να σου στερήσουν όγκο? μονο αν υπερπροπνηθεις. Φυσικα βεβαια, η προπονησεις των ποδοσφαιριστων δεν ειναι μονο αερόβιες. (δεν τρεχουν σιγα σιγα οπως θα εχεις παρατηρησει).

    Όχι, εσυ δε θα καταφερεις να κανεις τιποτα, αν απο εκει που γυμναζεσαι ξερω γω 5 ωρες την εβδομαδα πας με τη μια στις 12. Αντιθετα, σε μια βδομαδα θα τα έχεις παρατησει.

    Και εκτος απο αυτο, η δραστηριοτητες εκτος της προπονησης με βαρη θα εχουν καποιο αντικτυπο. Αν δεν είναι σε μια σχετική αναλογία(δηλαδη να προπονεις μια 'ποιοτητα' πολυ κ μια αλλη λιγο) θα σε πανε πίσω. Συντηρηση ομως μπορει να γινει πολυ πιο ευκολα.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie xxxryan77's Avatar
    Join Date
    11-08-10
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Φίλε μου, γιατι να μην διατηρουν τον όγκο τους? Όλοι οι σοβαροι αθλητες κανουν τουλαχιστον 20 ωρες προπονηση την εβδομαδα. Το θεμα ειναι ότι δεν ξεκινησαν χθες, και σημερα αρχισαν να κανουν 2 προπονησεις τη μερα. Εχτισαν σταδιακα την ανοχή τους στην προπονηση και δεν υπερποπονουνται.

    Επισης δε νομιζω ότι η διατηρηση του όγκου ειναι τοσο δυσκολο. Ειδικά γιατι οι αερόβιες προπονησεις να σου στερήσουν όγκο? μονο αν υπερπροπνηθεις. Φυσικα βεβαια, η προπονησεις των ποδοσφαιριστων δεν ειναι μονο αερόβιες. (δεν τρεχουν σιγα σιγα οπως θα εχεις παρατηρησει).

    Όχι, εσυ δε θα καταφερεις να κανεις τιποτα, αν απο εκει που γυμναζεσαι ξερω γω 5 ωρες την εβδομαδα πας με τη μια στις 12. Αντιθετα, σε μια βδομαδα θα τα έχεις παρατησει.

    Και εκτος απο αυτο, η δραστηριοτητες εκτος της προπονησης με βαρη θα εχουν καποιο αντικτυπο. Αν δεν είναι σε μια σχετική αναλογία(δηλαδη να προπονεις μια 'ποιοτητα' πολυ κ μια αλλη λιγο) θα σε πανε πίσω. Συντηρηση ομως μπορει να γινει πολυ πιο ευκολα.
    δηλαδη να προπονεις μια 'ποιοτητα' πολυ κ μια αλλη λιγο) θα σε πανε πίσω.
    δεν το καταλαβα αυτο που ειπες.

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ενοώ ότι κατα τη γνωμη μου η μια θα γίνεται σε βαρος της αλλης, γιατι αναγκαστικά δε θα μπορεις να κανεις πολυ και απο τα δύο.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie xxxryan77's Avatar
    Join Date
    11-08-10
    Posts
    15

    Red face

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    ενοώ ότι κατα τη γνωμη μου η μια θα γίνεται σε βαρος της αλλης, γιατι αναγκαστικά δε θα μπορεις να κανεις πολυ και απο τα δύο.

    απλα εγω τωρα οπως το σκεφτομαι
    θα κανω 3 φορες βαρη
    +2 αεροβιες
    η αεροβιες ειναι 45 λεπ. η πρωτη.
    2 10λεπτα
    1- 10λεπτο με αργο ρυθμο30%

    2ο-10λεπτο με αργο ρυθμο 50μ και 50μ ανοιγματα70%
    δηλ 2 50ρια αργα και 2 50ρια γρηγορα

    και το τελευταιο 8 λεπτο εχει 50μ.αργο\50μ.γρηγορο\και 25μ.100%σπριντ περπατημα 25μ
    και συνεχιζεις το ιδιο απο την αλλη του γηπεδου
    σερι 8 λεπτα.
    τα υπολοιπα
    λεπτα απο τα 45 αποθεραπεια

    60-70λ η αλλη(mountialito)

    σαββατο\κυριακη αραλικι

    θα βγαλω φωτ καποια στιγμη
    και θα ξαναναβγαλω σε ενα χρονο ξανα
    θα δεις θα γινω σαν το σταλονε
    ευχαριστω φιλε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Νεα Διατροφή μου και η Γυμναστική
    By simosis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 29-06-09, 13:18
  2. Γυμναστική και διατροφή
    By geobest in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 05-06-09, 20:21
  3. Αποριες για γυμναστικη και διατροφη
    By Flexy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 36
    Last Post: 04-07-07, 16:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •