Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 23 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 181 to 210 of 679
  1. #181
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δυστηχώς οι διαιτολόγοι έχουν πολλές αντίθετες απόψεις με όσα κυκλοφορούν εδώ στο forum και εμείς έχουμε γνώση των αποτελεσμάτων τους πρακτικά.

    Θα σε συμβούλευα να επιλέξεις ένα διαιτολόγο, όταν του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη για εκείνα που σου λέει και να νιώθεις ότι έχεις αποτελέσματα με τις συμβουλές του.

    Αλλιώς θα πιέζεσαι ψυχολογικά και ούτε τη διατροφή θα κρατάς ούτε αποτέλεσμα θα βλέπεις.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  2. #182

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    δε θελω να τον ξαναδω στα ματια μου αυτον, τον ειχα εμπιστευτει αλλα δεν ηξερα.
    τωρα με τοσα που εχω διαβασει τον τελευταιο χρονο βλεπω οτι απλα δεν μου κανει...
    ισως με παει ο ανδρας μου σε καποιον διατροφολογο φιλο ΑΘηνα που ειχαν στην ομαδα τοτε
    αν ειναι ακομα ενεργος...
    χαθηκε κ ο κοσμος ναναι ακομα αθλητης ο δικος μου, τωρα που αποφασισα εγω να με φτιαξω εκεινος ειναι ξαπλα στον καναπε :D

    εχω πιεστει παρα πολυ κ μονη μου μπερδευομαι οταν πιεζομαι κ δε βλεπω τη λυση,
    για αρχη η υποθερμιδικη διατροφη ειναι το κλειδι,
    κ ας βαζω μεσα κ οσα εχω διαβασει για δοκιμη, αρκει οι θερμιδες να ειναι μειον...

  3. #183

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Σημερα:
    83.5 Kg

    ~10:30
    1 πορτοκαλι
    καφε + 1 μεριδουλα γαλα πρασινο συμπηκνωμενο

    ~13:30
    4 ασπραδια
    50 γρ. κουακερ
    λιγη κανελα
    110 γρ. μηλο
    10 γρ. σταφιδες

    {{πιτακι ιδιο με χθες, αυτη τη φορα βγηκε τελειο ευχαριστω Mazda!}}

    * γυμναστηριο

    η συνεχεια μετα

    ΥΓ
    kardoula το βραδυ θα σχεδιασω τι θα φαω αυριο,
    θα το δοκιμασω να βγαλω μονη μου ενα πλανο αναλογα τι τροφιμα εχω διαθεσιμα/μαγειρεψω κ τι υπαρχει στην δουλεια.
    εχεις δικιο πρεπει να γινει αυτο, θα το προσπαθησω,
    γιατι πιστευω οτι θα τρωω τα μουτρα μου στην αρχη ομως? ουφ

    α κ εχεις δικιο, δεν χανω την τελευταια εβδομαδα βαρος, απλα επανεφερα το βαρος μου στο νουμερο που ειχα δει πριν 8 μερες!
    ιδου
    Τριτη 17/8/10 87.2 Kg
    Τεταρτη 25/8/10 85.5-85.7 Kg
    Δευτερα 30/8/10 85.7
    Δευτερα 6/9/10 85.7
    Τεταρτη 8/9/10 85.4
    Παρασκευη 10/9/10 86.4
    Δευτερα 13/9/10 85.0
    Πεμπτη 23/9/10 84.4
    Δευτερα 27/9/10 85.3
    Τριτη 28/9/10 84.1
    Τεταρτη 29/9/10 83.6
    Παρασκευη 8/10/10 83.5
    Last edited by Strength; 08-10-10 at 12:30.

  4. #184
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ΥΓ
    kardoula το βραδυ θα σχεδιασω τι θα φαω αυριο,
    θα το δοκιμασω να βγαλω μονη μου ενα πλανο αναλογα τι τροφιμα εχω διαθεσιμα/μαγειρεψω κ τι υπαρχει στην δουλεια.
    εχεις δικιο πρεπει να γινει αυτο, θα το προσπαθησω,
    γιατι πιστευω οτι θα τρωω τα μουτρα μου στην αρχη ομως? ουφ
    Γιατί είσαι τόσο αρνητική και προδικάζεις; Σκέψου θετικά, πες, ναι θα τα καταφέρω! Ξέρεις πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η θετική στάση;

    Δεν είναι πυρινική φυσική, στα λέω αυτά εκ πείρας!
    Στην αρχή σου φαίνεται βουνό. Και λάθη θα κάνεις, αλλά και θα μάθεις να μην τα επαναλάβεις..

  5. #185

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    εχεις δικιο βρε καρδουλα, κ αν ηταν πυρηνικη φυσικη ακομη λογω σπουδων ξερω κι απο αυτα :)
    οποτε δεν εχω καμμια δικαιολογια χαχαχαχ
    εχεις δικιο κ για το βαρος μου, εκανα εντιτ αποπανω.
    δεν χανω τις τελευταιες μερες με την εναλλαγη που κανω,
    χανω οσα πηρα!
    τερμα θερμιδες ξανα...αλλωστε ολα ενα ισοζυγιο ειναι
    αρχισα ηδη...
    Last edited by Strength; 08-10-10 at 17:55.

  6. #186

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    Σημερα:
    83.5 Kg

    ~10:30
    1 πορτοκαλι
    καφε + 1 μεριδουλα γαλα πρασινο συμπηκνωμενο

    ~13:30
    4 ασπραδια
    50 γρ. κουακερ
    λιγη κανελα
    110 γρ. μηλο
    10 γρ. σταφιδες

    * γυμναστηριο
    ~16:30
    170 γρ. γιαουρτι 0%
    3/4 μπανανα
    1/2 κγ φρουκτοζη
    1 κγ κακαο
    15 γρ. καρυδια

    ~18:30-19:00
    1 μικρη κριθινη κουλουρα 58 γρ.
    1 κεσε κοττατζ

    ως εδω 1050 θερμιδες

    ~22:30-23:30
    1/2 ποτηρι μπυρα (νερου)
    αγγουροντοματα
    χορτα
    2 λωριδες πατατα τηγανιτη εκανα διαιτα σαυτο το σημειο
    2 κομματακια πατζαρι
    1 φ. ψωμι λευκο
    1 ψαρι ψητο

    ολα ηταν με λαδι, δυστηχως κ το ψαρι μου το πηρα με λαδολεμονο
    ξεχασα να το ζητησω χωρια...
    ετσι δεν ξερω τι παιζει απο θεμα ποσοτητας ελαιολαδου αλλα απο θεμα ποσοτητας στα αλλα ειμαι οκ.
    Ελπιζω να μη περασα τις 1600 κατα πολυ συνολικα.
    αχ αυτο το ελαιολαδο γαμωτο


    -------------------------------------------------------------
    *γυμναστηριο:

    5' ζεσταμα
    - ωμοι:
    πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
    3 χ 15 χ 10

    - χερια:
    πιεσεις δικεφαλων με αλτηρες
    3 χ 15 χ 10
    2 χ 13 χ 10

    - ραχιαιοι: 3 χ 15 με βαρος σωματος

    - ground base:
    combo decline
    1 x 70 x 20
    2 x 30 x 20
    (αλλη πλευρα)
    1 χ 60 χ 20
    2 χ 30 χ 20
    ** την δευτερη πλευρα την εκανα πιο σιγα ειχα κουραστει αρκετα, ο χρονος εμεινε 2'-1'-1' που επρεπε.

    - ποδια:
    ημικαθισματα στο μηχανημα
    2 χ 12 χ 30
    **μονο 2 σετ, ενιωθα περιεργα

    - αεροβια:
    5' summit διαλειμματικα, παλμοι 160-175
    2' διαδρομο χαλαρωση
    (δεν ειχα αλλο χρονο )

    Ηπια 750 mL νερο.
    Last edited by Strength; 09-10-10 at 00:21.

  7. #187
    Bodybuilding Newbie riaki's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    Hellas
    Posts
    31

    Default

    Φιλενάδα, εγώ πότε θα σου μοιάσω αραγε???
    Είσαι το πρότυπό μου!!!!
    Τα πας περίφημα και έχεις φτάσει στο σημείο που ζηλευω!!!
    Οργανωμένη και αποφασισμένη !!!
    Κιπ γουοκινγκ!!!! :-)

  8. #188

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ουυυυυυυ ωραιο προτυπο βρηκες!
    τι λες βρε ρια μου!
    καλη αρχη στην καταγραφη, ελπιζω νασε βοηθησει!
    γραφε κ τι τρως, βοηθα απιστευτα ψυχολογικα...

  9. #189
    Bodybuilding Newbie riaki's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    Hellas
    Posts
    31

    Default

    Είσαι το προτυπό μου λέμε... και δε σηκώνω κουβέντα :P
    Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!
    Ναι θα καταγράφω τι τρώω... και την προπόνηση.

  10. #190

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    για χαρη σου κ μονο θα προσεξω να μη φαω βλακειουλες το βραδυ λοιπον :P
    θα βγουμε αποψε μετα τη δουλεια, να δω πως θα παει φαγητο κατω...
    εχω στεναχωρηθει παρα πολυ, φοβαμαι μη μου γυρισει σεπολυφαγια τις επομενες μερες...
    παει κ το ταξιδι αθηνα, αναβαλεται για μενα,
    ελπιζω να μου κανουν καποια απο τα περσινα χειμωνιατικα αλλιως ειμαι γυμνη...
    δεν εχεις κανενα ρουχο απο τα 82 κιλα να μου στειλεις βρε ρια? χαχαχχχαχα :)

  11. #191

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Λοιπον εδω θα γραφω κ τους στοχους-σκεψεις μου σχετικα με το βιβλιο burn the fat feed the muscle που αρχισα να διαβαζω
    (περιττο να πω οτι εφαγα κολλημα κ με κοβω να κοιμαμαι πρωι, ειναι απιθανο...)
    ζηταει σε πρωτη φαση στοχο να εχω συγκεκριμενο,
    οποτε ο στοχος μου ειναι μικρος αλλα πολυ σημαντικος αυτη τη φορα, να αλλαξω δεκαδα.

    -4 κιλα σε ενα μηνα και κατι,
    συγκεκριμενα μεχρι τις 11/11 που ειναι μια συμμαδιακη ημερομηνια για μενα.
    για να δουμε με την πλυση εγγεφαλου του βενουτο, 1600 θερμιδες κ συστηματικη γυμναστικη τι θα καταφερω!

    With a deadline right in front of you, you?ll
    know that every workout and every meal counts.
    θα τα καταφερω κυριε βενουτο

    The next time you feel a craving, you?re tempted, discouraged, unmotivated or you feel
    like skipping a workout, focus on your daily goals, not on the huge amount of work that is
    ahead of you. Tell yourself, "All I have is today. All I have is this moment, this workout,
    this meal, the next 30 minutes, the next hour. If I just do what I know I must do now,
    then I know I'll reach my ultimate goal eventually." Concentrate on the task at hand in this
    moment.


    Set goals to become better than you used to be, not better than someone else.
    Constantly challenge yourself. Keep aiming to beat your previous bests. Going to the
    gym can become fun and exciting when you?re always working on improving yourself.
    So make it fun ? make a contest out of it. Go for one more rep, five more pounds, five
    more minutes, or one level higher on the Stairmaster. Aim for hitting your lowest body fat
    ever. Work on constant and never-ending improvement. Make this process a fun game!


    Τι να πρωτοβαλω να βλεπω...ολο το κειμενο ειναι ΑΠΑΙΧΤΟ
    καρδουλα σευχαριστω για την ιδεα!!!
    Last edited by Strength; 09-10-10 at 01:54.

  12. #192

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Σημαντικα σημεια

    Remember that the subconscious is the part of the mind that is responsible
    for automatic behavior (also known as habits). By visualizing your fat loss or fitness goal
    as already achieved, you are giving your subconscious mind instructions that will cause
    you to automatically begin acting in a way consistent with your mental image. You?ll go
    into automatic pilot mode. There will be less struggle and willpower involved. When
    you?re in a situation that used to tempt you, suddenly you?ll notice you are no longer
    tempted. If you used to dread going to the gym, you'll start looking forward to it. If the
    idea of eating healthy, natural foods used to seem like hard work, you'll actually begin to
    enjoy it. Everything will seem to get easier and your workouts will become better than
    ever. The end result of making ?mental motion pictures? is that you will see results more
    quickly than you ever have before.
    All great athletes and peak performers use visualization.


    αυτο θα το εφαρμοσω σιγουρα αμεσα:

    to accelerate fat loss, you could create a larger deficit of 25-30% for the low
    days and a 10% deficit on the high days. 30% is a large reduction, but as long as you raise
    your calories every fourth day, your metabolism won?t be affected.

    και αυτο
    the practice of eating small,
    frequent meals ? one approximately every three waking hours - is by far the most
    effective way to speed up your metabolism.

    Five
    meals a day seems to be the optimal number for women

    2400 calories spread out into five or six
    small meals of 400 - 480 calories each (about 300-350 calories per meal for women), will
    increase energy, accelerate muscle growth, and speed up your metabolism without fat
    storage. Frequent eating can actually allow you to consume up to 50% more calories


    The most
    important part of the calorie tapering method is to make breakfast your largest meal and
    eat sparingly at night, allowing at least three hours before you go to bed.

    Don?t use missing one meal as an
    excuse to quit or go totally off your schedule for the rest of the day. Just get right back on
    your schedule with the next meal ? that?s all there is to it. ?Stuff happens.? As long as
    you?ve done the best you can do under the circumstances, then your best is good enough.

    ?If I don?t eat now, I am eating my own muscle for breakfast. I am cannibalizing
    all the lean tissue I worked so hard to build in the gym. If I don?t eat now, all that hard
    work and sweat in the gym was totally wasted. If I miss this meal and I don?t eat now, I
    did my last workout for nothing! There?s no way I?m missing this meal. I must get my
    lean proteins and complex carbs now!?

    αυριο η συνεχεια σελ.138
    πωπω εχει γινει φοβερα ενδιαφερον δεν θελω να κοιμηθω
    Last edited by Strength; 09-10-10 at 03:30.

  13. #193

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ποιος ξερει καλυτερα αγγλικα να μας πει τι εννοει ο ποιητης βενουτο μαυτο???
    If you work third shift,
    then you should simply eat meal one whenever you wake up and arrange your meals so
    you eat every three waking hours, even if that?s during the wee hours of the morning.

  14. #194
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post

    Τι να πρωτοβαλω να βλεπω...ολο το κειμενο ειναι ΑΠΑΙΧΤΟ
    καρδουλα σευχαριστω για την ιδεα!!!
    Ήμουν σίγουρη ότι θα σου άρεσε!



    ποιος ξερει καλυτερα αγγλικα να μας πει τι εννοει ο ποιητης βενουτο μαυτο???
    If you work third shift,
    then you should simply eat meal one whenever you wake up and arrange your meals so
    you eat every three waking hours, even if that?s during the wee hours of the morning.
    Διάβασα και τα συμφραζόμενα και αυτό που θέλει να πει είναι σχετικά με τα γεύματα, πως από τη στιγμή που θέλουμε να κάνουμε 5-6 γεύματα τη μέρα, τότε το ιδανικό είναι να ξυπνάμε νωρίς ώστε να έχουμε σωστό προγραμματισμό.

    Αλλά ακόμα και αν κάποιος δεν μπορεί, γιατί πχ μπορεί εργάζεται με βάρδιες και αναγκαστικά ξυπνάει αργότερα πχ το μεσημέρι, τότε απλώς κανονίζει να τρώει τα γεύματά του ανα 3 ώρες.

    Δηλαδή το σημείο είναι η σπουδαιότητα του να έχουμε συχνά γεύματα στη διάρκεια της μέρας.

  15. #195
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ποιος ξερει καλυτερα αγγλικα να μας πει τι εννοει ο ποιητης βενουτο μαυτο???
    If you work third shift,
    then you should simply eat meal one whenever you wake up and arrange your meals so
    you eat every three waking hours, even if that?s during the wee hours of the morning.


    Εννοεί αν δουλεύεις βράδυ. Η τρίτη βάρδια είναι 12 τα μεσάνυχτα ως 8 το πρωί.
    Η πρώτη βάρδια είναι 8 π.μ.ως 4 μ.μ, και η δεύτερη 4 μ.μ ως μεσάνυχτα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  16. #196

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    λεει "the wee hours of the morning" = πρωτες πρωινες ωρες...
    μηπως δεν ειναι μονο οταν δουλευεις αλλα γενικα οταν εισαι ξυπνιος?
    περιλαμβανει το αν εισαι σε διακοπες, ή ανεπροκοπος γενικα
    ή απλα δουλευεις μεχρι τις 3 το πρωι ή εισαι μεταμεσονυχτια βαρδια?
    πρεπει να μεταφερεις ολα τα γευματα σου ωστε να τρεφεσαι τις ωρες που εισαι ξυπνιος κ οχι να χανεις γευματα?
    Δηλαδη αυτο που ειπες κ εσυ κ ο cuban να βγαζεις 5-6 γευματα τη μερα

    κ ρωτω τωρα εγω, ακομη κι αν για σενα ενα τμημα της μερας ειναι νυχτα...?!


    κατι αλλο που με προβληματισε, αυτο με τον καταβολισμο,
    νομιζα οτι το βραδυ το να τρωμε οσο γινεται πιο νωρις το βραδυνο μας (κ μετα τιποτε) μεχρι να ξυπνησουμε ειναι καλο.
    εμενα με βοηθα πολυ σαν ιδεα ωστε να μην φαω τιποτε μετα το βραδυνο μου υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.
    K μαλιστα αν αυτο το κανουμε για 15 ωρες υπαγεται στη μεθοδο
    intermittent fasting...
    πχ το να παιρνω τελευταιο γευμα 7 ή 8
    κ επομενο γευμα (πρωινο δηλαδη μολις ξυπνησω οχι αργοτερα) 10 ή 11
    νομιζα ηταν καλο.
    μαλιστα αυτα τα ωραρια εκανα περσι τον χειμωνα κ απεδωσαν στην απωλεια βαρους...
    τελικα ομως παιζει ρολο που θα ειμαι ξυπνια 7 απογευμα - 2 το βραδυ κ νηστικη?
    ή δεν παιζει ρολο ποσες ωρες κοιμομαστε αλλα μονο το ποσες ωρες μενουμε νηστικοι?
    κ μονο για να χωρεσουν οσα γευματα λεει μεσα στην ημερα μας ακυρωνεται η προσπαθεια για νηστεια IF...

    κ μια τελικη σαφης ερωτηση γιατι μαλλον σας ζαλισα :D
    εαν πχ για τον Α ή Β λογο ειμαι ξυπνια 3 το βραδυ κ δεν εχω δουλεια να σηκωθω 9 πρωι (ωστε να παρω πρωινο)
    θα πρεπει να πιω ενα γαλα ωστε να κανω κ αλλο γευμα ή μετα απο καποια ωρα καλο ειναι να μην τρωμε τιποτε?
    εσεις τι κανετε?
    σκεφτομαι να πινω ενα γαλα προ υπνου οποτε κι αν ειναι αυτος...
    Last edited by Strength; 09-10-10 at 13:17.

  17. #197
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Mrs Stength, αυτό που έχει σημασία είναι ο αριθμός των θερμίδων που προσλαμβάνονται και καταναλώνονται. Αυτό καθορίζει απώλεια ή αύξηση βάρους.

    Όσον αφορά την 1η ερώτηση, σε υποθερμιδική διατροφή, νομίζω ότι, ναι, παίζει ρόλο το να μένεις τόσες ώρες νηστική επειδή πολύ απλά θα αυξάνονται τα cravings και η πείνα, μιας και ούτως ή άλλως θα παίρνεις λιγότερες θερμίδες απ' όσες καις. Επίσης, με βάση τη δική μου προσωπική εμπειρία, αν κοιμηθείς νηστική υπάρχει περίπτωση να μην είναι τόσο ποιοτικός ο ύπνος και να ξυπνήσεις το βράδυ με ένα στομάχι που θα γουργουρίζει τρελά! Κι άντε να ξανακοιμηθείς μετά....

    Η 2η ερώτηση έχει παρόμοια απάντση με την 1η. Αν "σε παίρνει" θερμιδικά να πιεις ένα ποτήρι γάλα πριν τον ύπνο, φυσικά και να το πιεις. Βέβαια, ένα ποτήρι γάλα με τόσες λίγες θερμίδες που έχει, δε θεωρώ ότι θα προκαλέσει ζημιά σε καμία περίπτωση, οπότε και κάθε μέρα να πίνεις νομίζω θα είσαι ΟΚ. Δεν υπάρχει κάποια ώρα που ΔΕΝ κάνει να φας. Μεταξύ μας, όπως κι ο ίδιος έχω διαπιστώσει και διαβάσει, η συχνότητα και ο αριθμός των γευμάτων δεν παίζουν ρόλο. Και με 6 γεύματα κάνεις δουλειά και με 3 γεύματα κάνεις δουλειά. Οι θερμίδες που καταναλώνονται στη χώνεψη είναι ανάλογες με τη συνολική ποσότητα φαγητού καθημερινά. Είτε κάνεις 6 γεύματα 400 θερμίδων είτε 3 γεύματα 800 θερμίδων ίδιες θερμίδες θα κάψεις για να τα χωνέψεις.

    Αν κάτι σου προσφέρουν τα πολλά γεύματα (πολλά εννοώ πάνω από 3) είναι:
    1) Δε βαρυστομαχιάζεις/ φουσκώνεις, καθώς τα γεύματα είναι πιο μικρά, κι αυτό έχει σημασία για όσους έχουν ευαίσθητα στομάχια.
    2) Ρυθμίζεις καλύτερα την όρεξή σου και αποκτάς καλύτερη αίσθηση των μερίδων/ θερμίδων που μπορεί να έχει ένα γεύμα.
    3) Έχεις τη δυνατότητα να φας μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, οπότε και να έχεις πιο πλούσια διατροφή, και σε γεύση και σε θρεπτικά συστατικά.
    4) Έχεις την ψευδή αίσθηση ότι τρως περισσότερο (placebo effect), ακόμα κι αν είσαι σε δίαιτα.

    (τα παραπάνω είναι με βάση την εμπειρία μου)
    Hypertrophy for the win!

  18. #198
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    +1 στον αξιότιμο κύριο Σταμάτη!

    Απλά για την ιστορία.. το δεύτερο μεγαλύτερο γεύμα μου είναι το τελευταίο.. έτσι για να μην πεινάω.. Αυτά περι νηστείας ποτέ δεν μου πολυγέμιζαν το μάτι.
    Σημαίνει πως δεν έχασα λίπος; Όχι! Από τη στιγμή που είμαι σε θερμιδικό έλλειμα όλα είναι οκ.

  19. #199
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    λεει "the wee hours of the morning" = πρωτες πρωινες ωρες...
    μηπως δεν ειναι μονο οταν δουλευεις αλλα γενικα οταν εισαι ξυπνιος?
    Προφανώς όταν είσαι γενικά ξύπνιος εννοεί.

    περιλαμβανει το αν εισαι σε διακοπες, ή ανεπροκοπος γενικα
    ή απλα δουλευεις μεχρι τις 3 το πρωι ή εισαι μεταμεσονυχτια βαρδια?
    Όλα αυτά περιλαμβάνονται! Ε,τώρα αν είσαι σε κλαμπάκι, δε νομίζω να βγάλεις ταπεράκι με τόνο και να τρως !!!

    πρεπει να μεταφερεις ολα τα γευματα σου ωστε να τρεφεσαι τις ωρες που εισαι ξυπνιος κ οχι να χανεις γευματα?
    Ακριβώς!!!!
    Δηλαδη αυτο που ειπες κ εσυ κ ο cuban να βγαζεις 5-6 γευματα τη μερα

    κ ρωτω τωρα εγω, ακομη κι αν για σενα ενα τμημα της μερας ειναι νυχτα...?!
    Ναι!! Τότε θα βάλεις το πρώτο γεύμα σου όταν ξυπνάς από τον "βραδυνό ύπνο" ότι ώρα και να'ναι, και συνεχίζεις με τα γεύματα ανά τρίωρο μέχρι να ξαναπέσεις στο κρεβάτι για τον οχτάωρο ύπνο!

    κατι αλλο που με προβληματισε, αυτο με τον καταβολισμο,
    νομιζα οτι το βραδυ το να τρωμε οσο γινεται πιο νωρις το βραδυνο μας (κ μετα τιποτε) μεχρι να ξυπνησουμε ειναι καλο.
    εμενα με βοηθα πολυ σαν ιδεα ωστε να μην φαω τιποτε μετα το βραδυνο μου υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.
    K μαλιστα αν αυτο το κανουμε για 15 ωρες υπαγεται στη μεθοδο
    intermittent fasting...
    πχ το να παιρνω τελευταιο γευμα 7 ή 8
    κ επομενο γευμα (πρωινο δηλαδη μολις ξυπνησω οχι αργοτερα) 10 ή 11
    νομιζα ηταν καλο.
    μαλιστα αυτα τα ωραρια εκανα περσι τον χειμωνα κ απεδωσαν στην απωλεια βαρους... Αυτά που σου γράφει η Ειρήνη.

    τελικα ομως παιζει ρολο που θα ειμαι ξυπνια 7 απογευμα - 2 το βραδυ κ νηστικη? Ναι παίζει ρόλο!

    ή δεν παιζει ρολο ποσες ωρες κοιμομαστε αλλα μονο το ποσες ωρες μενουμε νηστικοι? Και τα 2 είναι σημαντικά.

    κ μονο για να χωρεσουν οσα γευματα λεει μεσα στην ημερα μας ακυρωνεται η προσπαθεια για νηστεια IF... Ακριβώς! Ότι καλύτερο!

    κ μια τελικη σαφης ερωτηση γιατι μαλλον σας ζαλισα :D
    εαν πχ για τον Α ή Β λογο ειμαι ξυπνια 3 το βραδυ κ δεν εχω δουλεια να σηκωθω 9 πρωι (ωστε να παρω πρωινο)
    θα πρεπει να πιω ενα γαλα ωστε να κανω κ αλλο γευμα ή μετα απο καποια ωρα καλο ειναι να μην τρωμε τιποτε?
    εσεις τι κανετε?
    σκεφτομαι να πινω ενα γαλα προ υπνου οποτε κι αν ειναι αυτος...
    Αυτά από μένα. Και μια προσθήκη στα πολύ σωστά λόγια του Σταμάτη.
    Τα γεύματα ανά τρίωρο παρέχουν σταθερή ροή αμινοξέων στον οργανισμό μας για καλύτερη λειτουργία, και παραγωγή μυικής μάζας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #200

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά και έχω να προσθέσω οτι πρόσφατα η θέση του Venuto έχει αλλάξη ως προς τη συχνότητα των γευμάτων. Κάνει την παραδοχή ότι δεν είναι τόσο υψίστης σημασίας αν τα ημερήσια γεύματα είναι 4 ή 5 ή 6 και αν αυτά καταναλώνονται ανά τρίωρο κ.ο.κ..

  21. #201

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    παιδια ευχαριστω πολυ κυριως για την αμεση ανταποκριση,
    αν κ το βιβλιο ξεδιαλυνει σιγα σιγα το τοπιο επιβεβαιωνοντας πολλα αποσα πιστευα
    δεν παυει να δημιουργει αποριες...
    κ να αναιρει κ πολλα αποσα πιστευα ταυτοχρονα!

    συνεχιζω αναγνωση κ αν δεν ενοχλει θα γραφω εδω οσα σκοπευω να κανω αμεσα να τα εχω προχειρα...
    (καρδουλα πειραζει αυτο?)
    ευχαριστω ολους!

  22. #202

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Κωστα εγω τοσο καιρο που εχανα βαρος
    συνειδητοποιω, ξεφυλιζοντας το παλιο ημερολογιο μου, οτι πολυ συχνα ετρωγα μαζεμενες υπερογκες θερμιδες/ γευμα
    κ ομως δεν παχαινα...ισα ισα αν ηταν κατω απο τη συντηρηση εχανα κ αποπανω!
    μαλιστα ο οργανισμος ξεκολλουσε.
    αρα ολα ειναι θεμα θερμιδων οντως (συνολικων)

    απο κει κ περα εχω διαπιστωσει πως οταν τρωω συχνα πραγματικα δε μου κανει αισθηση το να φαω λαθος τροφες κ ποσοτητα,
    ξερω οτι σ ελιγο θα ξαναφαω,
    οποτε δε "μπουκωνομαι" κ το στομαχι μου ειναι ελαφρυτερο κ το μυαλο δεν πεινα...
    θα δειξει μετα απο κανενα μηνα προσπαθειας...

  23. #203

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ηρθαν τα εξτρα βαρη ή εμεινες στα 250? :)

  24. #204

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Σημερα:
    ~13:00
    καφε σκετο
    περιπου 1/2 μιγμα για πιτακι αλα Mazda (σαν το χθεσινο αλλα το μισο) - 160 Kcal
    10 γρ. μελι - 32

    *γυμναστηριο

    ~16:30
    1/2 μπανανα - 60
    58 γρ. ψωμι τοστ μαυρο με σπορους - 164
    60 γρ. ανθοτυρο 10% - 97
    33 γρ. ζαμπον (δεν ξερω τι ηταν ακριβως, το μετρησα σαν κανονικο) - 61
    καφε σκετο

    ~19:30
    200 γρ. γιαουρτι 2%
    20 γρ. φουντουκια
    20 γρ. μελι

    ~22:30-24:00
    1 maroyλοσαλατα - 150
    1 ποτηρι μπυρα - 120
    3-4 πατατες τηγανιτες - 70
    λιγο τηγανιτο κολοκυθι, μελιτζανα - 200?
    τζατζικι ~ 2 κ.σ. - 150
    1 + 1/2 πιτα για σουβλακι σχαρας - 237
    3 καλαμακια φιλετο κοτοπουλο σχαρας - 210 (ζυγισμενα μετρημενα απτο σπιτι)

    1680 τα σιγουρα τροφιμα, εστω 350 τα αβεβαια (κολοκυθι, ελαιολαδο) συνολο ~2000 Kcal

    **δεν πεινουσα καθολου πριν το βραδυνο, ενιωθα χορτατη
    (παροτι εφαγα τα απειρα μετα, αλλο το ενα αλλο το αλλο...)

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    * γυμναστικη:
    (πονουσε η μεση μου κ αυτοσχεδιασα - ελειπαν οι γυμναστες...)

    - 15' summit με σταθερη μετρια ενταση

    - πλατη:
    εμπροσθολαιμιες ελξεις με ανοιχτη λαβη
    3 χ 15 χ 26
    1 χ 13 χ 26 με τα χερια εναλλαξ
    1 χ 10 χ 26 -"-

    - 10' διαδρομο με βαρακια στα χερια γρηγορο περπατημα με ανεβασμα για 1' (τζοκινγκ)

    - 10' summit
    στα πρωτα 5' σταδιακη αυξηση της εντασης 1-4
    επειτα μειωση εντασης με σταθερη ταχυτητα 3.5-4
    τελος ενα ανεβασμα σε ταχυτητα 7.5

    - 3' διαδρομο χαλαρωση
    (ολες οι αεροβιες μετα την πλατη εγιναν σερι = 20')

    - χερια:
    πιεσεις δικεφαλων με αλτηρες 5 χ 15 χ 10
    Last edited by Strength; 10-10-10 at 00:47.

  25. #205

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Αποτελεσμα υπολογισμου BMR για τα τωρινα κιλα (83.5)
    = 1600
    TDEE= 2486 Kcal για μετρια ασκηση 3-5 φ./ βδ.
    ή 1925 για καθολου

    low days: (-25 εως 30%) του (2486)= 1865 εως 1740 Kcal
    high days: (-10%) του (2486) = 2240

    Αρα τις εβδομαδες που γυμναζομαι 3-5 φορες θα καταναλωνω τις εξης θερμιδες μεσα σε μια ημερα:
    τις πρωτες 3 ημερες ---} 1740 εως 1860 θερμιδες
    την 4η ημερα -----------} 2240 θερμιδες
    κ επαναληψη του κυκλου.

    προσοχη οταν δεν γυμναζομαι (πχ σε ταξιδι) εχω θερμιδες συντηρησης 1925 μονο...

    Kardoula να κανω τον κυκλο ή να μεινω μονιμα στις ιδιες θερμιδες?
    η 1750 μου φαινονται πολυ ΟΚ, αλλωστε σε πιο λιγες συνηθως πεινουσα πολυ κ δε με επαιρνε να τρωω ουτε του διαιτολογου...
    με τις 2240 ομως 2 φορες την εβδομαδα θα χασω με τον αναμμενομενο ρυθμο?

    εχεις διακρινει βεβαια οτι ειμαι ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα παιρνω μονο οσες θερμιδες πρεπει
    τελικα ειναι πολυ καλο το βιβλιο
    Last edited by Strength; 09-10-10 at 20:31.

  26. #206

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ηρθαν τα εξτρα βαρη ή εμεινες στα 250? :)
    Πήγα προχθές να τα πάρω και ήταν κλειστά γμτ.

  27. #207

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Πήγα προχθές να τα πάρω και ήταν κλειστά γμτ.
    ftoy τσαμπα ο κοπος σου βρε...καλα δε μπορουν να στα στειλουν με κανενα courier που να οδηγει το μηχανακι μποντιμπιλντερ?
    χεχεχεχ

    καλα πετυχα σημερα εναν στο δρομο, ηταν πιο μεγαλος απο το μηχανακι μαζι με το κλουβακι (ωραιο παιδι κ γυμνασμενος οχι παχυς, οσο μπορεσα να καταλαβω δηλαδη)
    κ λεω...ειδες βαρη που εχει η δουλεια...
    αχ αχ
    εμας ολοι οι χαλια κουριερ μας φερνουν τα δεματα, μηπως επειδη ειναι ελαφρυα...???

  28. #208
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post

    Kardoula να κανω τον κυκλο ή να μεινω μονιμα στις ιδιες θερμιδες?
    η 1750 μου φαινονται πολυ ΟΚ, αλλωστε σε πιο λιγες συνηθως πεινουσα πολυ κ δε με επαιρνε να τρωω ουτε του διαιτολογου...
    με τις 2240 ομως 2 φορες την εβδομαδα θα χασω με τον αναμμενομενο ρυθμο?

    εχεις διακρινει βεβαια οτι ειμαι ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα παιρνω μονο οσες θερμιδες πρεπει
    τελικα ειναι πολυ καλο το βιβλιο
    Κάνε την αρχή με σταθερές θερμίδες, να δεις πως τα πας, πώς αντιδρά το σώμα σου και γενικά να προσαρμοστείς σωματικά και ψυχολογικά στο νέο πλάνο και μετά πας σε cycling.

    Το βιβλίο είναι πολύ καλό, με χει βοηθήσει κι εμένα, γι αυτό και στο πρότεινα.
    Έχεις θέληση, απλώς αυτά που θα διαβάσεις θα σου δώσουν την ώθηση και το κίνητρο να πετύχεις



    Σχετικά με το ποστ του αξιότιμου K72

    Συμφωνώ με τα παιδιά και έχω να προσθέσω οτι πρόσφατα η θέση του Venuto έχει αλλάξη ως προς τη συχνότητα των γευμάτων. Κάνει την παραδοχή ότι δεν είναι τόσο υψίστης σημασίας αν τα ημερήσια γεύματα είναι 4 ή 5 ή 6 και αν αυτά καταναλώνονται ανά τρίωρο κ.ο.κ..
    Έχει απόλυτο δίκιο. Απλά τα 5-6 γεύματα βοηθούν περισσότερο στην ψυχολογία..



    συνεχιζω αναγνωση κ αν δεν ενοχλει θα γραφω εδω οσα σκοπευω να κανω αμεσα να τα εχω προχειρα...
    (καρδουλα πειραζει αυτο?)
    Τι να πειράζει καλέ; Γράφε ελεύθερα

  29. #209

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    2-3 μερες τωρα ειμαι στις 1600 οποτε σημερα που αφεθηκα λιγο περισσοτερο ειναι σαν ν'αρχισα κατευθειαν τον κυκλο.
    απορω που τα εβαλα, 1 μαρουλοσαλατα σε εξτρα λαρτζ πιατο για αρχη ολοκληρη!

    συνολο 1680 θερμιδες σημερα τα σιγουρα τροφιμα ζυγισμενα κτλ

    σαυτες ομως προσθετοντας κ ενα ιχνος λαδιου που ειχε η σαλατα ας πουμε +150
    + λιγη τηγανιτη μελιτζανα + κολοκυθι (που δεν τα ζυγισα στο εστιατοριο!!!) λεω εγω 200 θερμιδες χοντρικα (κ αν).

    αρα ανεβαινω στις 2000

    οποτε θα το θεωρησω σαν "high day" πως λενε "may day" :D
    απο αυριο αυστηρα στις 1600 για 3 μερες κ ο Θεος βοηθος...

    δεν εχω χρονο να προσαρμοστω στο νεο πλανο, ηδη με βλεπω αδυνατη,
    το εχω παραπιστεψει μου φαινεται κ ας με τσιμπησει καποιος...να ξυπνησω!

    επιτελους μπαινω σε προγραμμα κ εχω αρχισει κ οραματιζομαι κ το αποτελεσμα,
    νασαι καλα πραγματικα,
    αν δεν ειχα το βιβλιο να διαβαζω αυτες τις μερες θα ειχα σαλταρει...
    οχι 1, 100 θα το διαβασω,
    τουλαχιστο ειναι κ ωραιος ο βενουτο μια που θα τον ονειρευομαι θελοντας κ μη! :P
    αρχιζω, αερααααααααααα χεχε
    (οταν θα προσγειωθω αποτομα μη γελατε, θα εχω ηδη αλλαξει δεκαδα κ δε θα με νοιαζει :D)

  30. #210

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Σημερα:
    γυμναστικη οχι
    (τα εχω κανει σαλατα αφου παλι ξυπνησα αργα κ να δω αυριο πως θα σηκωθω 8...)

    ~καπου στις 13:00
    καφε με γαλατακι πρασινο (μεριδα) - 13?

    ~15:30
    ομελετα με:
    2 κ.σ. ελαιολαδο - 300
    μισο κεσε μανιταρια (καπου 200 γρ.) - 60
    2 κροκκους - 128
    4 ασπραδια - 64
    130 γρ. ανθοτυρο 10% - 210
    1 κρεμμυδι - 32

    ~18:30
    220 γρ. τυροπιτα σπιτικη - 515
    καφε σκετο

    1300 ως τωρα
    η συνεχεια αυριο

    {δεν πεινουσα καθολου οταν ξυπνησα, απο αυριο σε προγραμμα φαγητου μια που θα αλλαξω (επιτελους) κ ωραρια υπνου.
    απο αυριο ολη μερα σχεδον δουλεια, να δω ποτε θα πηγαινω σκαστη γυμναστηριο...
    σημερα ολα ειναι κλειστα τριγυρω κ με κοβω να τη βγαζω με γαλα κ τυροπιτα απτη θεια }
    Last edited by Strength; 10-10-10 at 21:59.


 
Page 7 of 23 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή και προπόνηση
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 13-07-08, 18:56
  2. Προπόνηση Και Διατροφή
    By Musclemar in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-08, 21:51
  3. Διατροφη κ Προπονηση
    By sw4lrq in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-07, 18:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •