Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5

Thread: Lewd's log ..

  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-10-08
    Location
    Greece.
    Posts
    15

    Default Lewd's log ..

    Αποφασισα να ξεκινησω και εγω το δικο μου log , ωστε να μπορω να παρω γνωμες για τυχον διορθωσεις
    και λαθη που κανω.
    Ειμαι 1.70 και 75 κιλα και θελω να χασω λιπος .
    Συμφωνα λοιπον με την Harris Benedict formula που μου ποσταρε η καρδουλα , οι ημερησιες θερμιδες συντηρησης
    ειναι κατι λιγοτερο απο 2000.Λεω λοιπον να ξεκινησω με 1500-1600 θερμιδες να δω πως θα παω.
    Γραφω ενδεικτικα την χτεσινη 1η μου μερα και ακουω παρατηρησεις

    9:00 ~4 κουταλιες βρωμη , 100 μλ απαχο γαλα , 1κουτ γλ σταφιδες
    11:00~ Προπονηση
    αμεσως μετα ενα σκουπ whey σε νερο + 1 μπανανα
    14:30~Μεγαλη μαρουλοσαλατα , 1 τονος , 1φλ μακαρονια νεροβραστα , 2 κουταλιες ελαιολαδο
    18:00~6 ωμα αμυγδαλα
    20:00~Μεγαλη μαρουλοσαλατα , 60γρ μοτζαρελα , 1 κουταλια λαδι , 1μικρη βραστη πατατα

    Να βγαλω τον υδατανθρακα το βραδυ;Το απογευμα μπορω να τρωω και κανενα γιαουρτι αντι για αμυγδαλα;
    " , "

  2. #2
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Εγώ στη θέση σου δε θα ξεκινούσα κατευθείαν με 400-500 θερμίδες κάτω. Ξεκίνα την 1η βδομάδα με 200 θερμίδες κάτω και κατέβαζε σταδιακά με τον καιρό. Μη φρικάρει και ο οργανισμός και μην "κολλήσει" κιόλας γρήγορα και δεν χάνεις βάρος. Επίσης στην ουσία απ τις 14:30 μέχρι τις 20:00 είσαι κάτι σαν νηστικό αρκούδι, χαχα. Βρε συ 6 αμυγδαλάκια δεν είναι τροφή. Βάλε και γιαουρτάκι όπως είπες. Αντί για μακαρόνια το μεσημέρι φάε και καστανό ρύζι που και που αν μπορείς! Είναι σχετικά καλύτερη πηγή υδατάνθρακα απ τα μακαρόνια. Επίσης την πατάτα εγώ μπορεί να την έβαζα και στο γεύμα των 18:00, δεν είναι όμως κι εκεί άσχημη που την έχεις τώρα. Πάντως ίσως και να έβαζα άλλο ένα γευματάκι εγώ(προσωπική μου άποψη πάντα). Θα μείωνα ελάχιστα τις ποσότητες από κάποια άλλα γεύματα και θα έτρωγα κι άλλο ένα γευμα στις 22:30 ας πούμε γιατί αν κοιμάσαι αργά κιόλας, φαντάσου ότι θα εισαι πολλές ώρες νηστική.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-10-08
    Location
    Greece.
    Posts
    15

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι τα μακαρονια ηταν λυση αναγκης , κανονικα τρωω καστανο ρυζι ή πατατα, απλα σημερα ημουν εκτος σπιτιου..
    11μισι να φαω αποκλειεται :P , δε το σηκωνει το στομαχι μου και δε θα μπορω να κοιμηθω.
    Δηλαδη εκει το απογευμα να βαλω μαζι με τα αμυγδαλα ενα γιαουρτι 2% ή απαχο ;
    Επισης , αντι για αυτο με τι μπορω να το αντικαταστησω;2-3 Ρυζογκοφρετες με κοτατζ ή γαλοπουλα ή ασπραδια ας πουμε;
    " , "

  4. #4
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Δεν είπα 11μιση βρε, 10 και μισή είπα :-) Κοίτα, τα ασπράδια είναι άψογη πηγή πρωτείνης κατ' εμέ και μη σου πω εκείνο το γεύμα να ειχε ασπράδια με πατάτα και να βγάλεις την πατάτα απ τις 20:00. Πολύ καλό το βρίσκω. Τωρα σχετικά με το γιαούρτι αν βάλεις καμιά φορά, θα έλεγα πάρε το άπαχο γιατί οι ξηροί καρποί θα σου δωσουν τα λίπη που χρειάζεσαι. Ή επίσης αν θες βάλε γιαούρτι 2% με κανα ξινόμηλο και βγάλε τα αμύγδαλα. Πάντως γενικά βρες ποσες θερμιδες πρέπει να παίρνεις, υπολόγισε να παίρνεις περίπου 1,5-2 γρ. πρωτείνη ανα κιλό σωματικού βαρους, υπολόγισε τα λιπαρά σου να είναι περίπου όσο το βάρος σου, πχ 70 γρ λιπαρά και τα υπόλοιπα να είναι υδατάνθρακες. Μοίρασε τις πρωτείνες στα γεύματα δίνοντας λίγο περισσότερη έμφαση στο μεταπροπονητικό γεύμα που εχεις πρωτείνη, καθως και στο επόμενο γεύμα απ' αυτό. Υδατάνθρακες εγω δε θα εβαζα πριν τον υπνο. Δεν ειναι ότι καλύτερο. Βαλε στα άλλα γεύματα που εχεις πιο πριν.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-10-08
    Location
    Greece.
    Posts
    15

    Thumbs up

    Σ'ευχαριστω πολυ , θα τα προσαρμοσω με τον καιρο σιγουρα!
    " , "


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •