Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 23 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 679
  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να θυμάσαι πως όλα είναι θέμα μυαλού και ψυχολογίας.
    Οι περισσότεροι από μας αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο. Όταν δεν πηγαίνουμε προπόνηση, είμαστε πιο επηρρεπείς να "σπάσουμε" τη διατροφή. Πόσες φορές κι εγώ στο παρελθόν έχω πει "έλα μωρέ, ας φάω σήμερα μιας και δεν θα κάνω βάρη και από αύριο μια νέα αρχή". Μετά όμως σκέφτηκα πως το μόνο που κατάφερνα ήταν να καθυστερώ την πρόοδό μου.
    Μη σκέφτεσαι πως κάνεις δίαιτα και πως απαγορεύεται δια ροπάλου να φας "απαγορευμένα" πράγματα.
    Να λες στον εαυτό σου "έχω τη δυνατότητα ανα πάσα στιγμή να φάω ότι θέλω, αλλά επιλέγω συνειδητά αυτά που τρώω για να πετύχω το στόχο μου".

    Πάρε ένα τετράδιο και γράψε πώς ακριβώς φαντάζεσαι το σώμα σου. Γράψε τους λόγους που θες να χάσεις βάρος.
    Μπες στο ίντερνετ και δες βίντεο ή εικόνες από γυναίκες που πλησιάζουν το πρότυπό σου.
    Μπες στο φόρουμ και διάβαζε άρθρα ή ημερολόγια άλλων παιδιών που κάνουν την ίδια προσπάθεια με εσένα.
    Αυτό θα απασχολήσει το μυαλό σου ακόμα και αν μείνεις σπίτι να μην βγεις από το πρόγραμμά σου.
    Δεν είναι λύση να τρέχεις στο γυμναστήριο με δέκατα μόνο και μόνο για να μη το ρίξεις στο φαί.
    Έχεις θέληση και πείσμα, χρησιμοποίησέ τα προς ώφελός σου.
    Βάζε μικρούς στόχους κάθε φορά και όταν τους κατακτάς επιβράβευε τον εαυτό σου με ένα μικρό ελεύθερο γεύμα.
    Δεν είναι εύκολο αυτό που κάνεις, αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο. Στο χέρι σου είναι..
    Last edited by Kardoula; 28-08-10 at 08:36.

  2. #32

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ποσο δικιο εχεις βρε καρδουλα!
    ναι δε θα παω, εχω υποθερμια σημερα,
    ο θερμοστατης μου ειναι προφανως μπερδεμενος κ το σωμα κουρασμενο,
    γυμναστικη κανουμε για να νιωσουμε ομορφα κ οχι να ταλαιπωρουμαστε!
    οσο για τη διατροφη, ολα στο μυαλο μας ειναι, εχεις δικιο,
    στο φορουμ διαβαζω κ αρθα που εχεις βαλει για την εγγυμοσυνη,
    που ειναι κ ο κυριος λογος για τον οποιο θελω να χασω κι αλλα κιλα κ να ειμαι δυνατη.

  3. #33

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ~πρωι αργα
    1 ποτ. γαλα μιλκο λαιτ
    40 γρ. κουακερ
    ~μεσημερι
    150 γρ. κοτοπουλο ψητο με μουσταρδοσως (μουσταρδα, λεμονι, μυρωδικα)
    λιγη αγγουροντοματα
    100 γρ. πατατα σαν τηγανιτη (στην ειδικη φριτεζα)

    σημερα στο περιπου οι θερμιδες γιατι εφαγε κ ο ανδρας μου κ εβαλα παραπανω λαδι στην φριτεζα
    (και οχι μονο 1 κουταλια).
    το απογευμα
    1 φρουτο
    το βραδυ
    1 vitaline

    τελευταιο γευμα 8 κ θα κρατησω 15ωρη νηστεια

  4. #34
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    αυριο παω γυμναστηριο παση θυσια κ ας εχω κ δεκατα,
    απτο να καθομαι να τρωω καλυτερο ειναι, δεν μπορω αλλο, η απραγια με σπρωχνει στην βουλιμια.
    δεν θα γραψω καν τι εφαγα σημερα, αυριο νεο ζυγισμα κ νεα αρχη.
    τωρα εχω κ στοχο, να παω στα 80.5 κιλα ξανα κ σε <39 ποσοστο λιπους
    μετα βλεπω!
    Στο χασιμο λιπους διατροφη >γυμναστηριο η μαλον ετσι καλυτερα διατροφη>αεροβια>γυμναστηριο.
    Το να μην πας για προπονηση θα σου κανει καλο=αναρωση ,εφοσον ειναι καλη η διατροφη σου θα χασεις λιπος.

    προσδοκμενη απωλεια 3 κιλα σε 2 εβδομαδες
    Δεν ειναι καλο να βιαζεσε γιατι το σωμα καταλαβαινει οταν πας να το αλαξεις και σταματαει το χασιμο λιπους. Καλυτερα ειναι 0,5-1κιλο την εβδομαδα αλλα εφοσον ειναι λιπος το μεγαλυτερο ποσοστο κανει ολη την διαφορα.Ασε που θα χαλασει το δερμα με τετοιες αποτομες αλαγες.

    σημερα μουπε ο διαιτολογος οτι εχω βαλει μονο 2 μυικα κιλα κ ημουν ετοιμη να τα παρατησω,
    Αυτη η λεπτομερια με τρελενει χαχααχχααχ τοσα χρονια κανω βαρη,μετρησης ποτε δν μπορεσα να πω με ακριβεια ποσα μυικα κιλα εχω βαλει η εχει βαλει καποιος αλλος.
    Εξαλου 2 μυικα κιλα ειναι τρελο νουμερο για γυναικα!!! αν οντως τα εβαλες εδω μηλαμε τετοια ποσοστα μεσα σε 1 χρονο με καλη διατροφη και προπονηση.
    Αν θες μετα πες πως σου κανουν την μετρηση λιπους και της απαχης μαζας.

    απτο να καθομαι να τρωω καλυτερο ειναι, δεν μπορω αλλο, η απραγια με σπρωχνει στην βουλιμια.
    Υπαρχει ενας τροπος που βοηθαει αρκετα ωστε να τηρησεις την διαιτα σου και να φτασεις μεχρι το τερμα του στοχου σου.
    1)Βαζεις ρεαλιστικους στοχους ,οπως σε βλεπω απο φωτος μαλον -20 κιλα θα ειναι καλα για παραλια δεν βρηκα πουθενα το υψος σου οπως σε κοβω πρεπει να εισαι 170? εκει γυρω νομιζω.
    2)Βαζεις διαγραμμα με πιθανο χρονο που θα σε παρει να φτασεις εκει 1 κιλο την εβδομαδα μεσο ορο(επειδη δεν χανεις σηνεχεια αυτα που θελεις αλλες φορες μισο κιλο αλλες 1,2 1,3 800γραμ) αρα θα παρει =20 εβδομαδες ... 5 μηνες.
    Τωρα χρειαζεσε κατι για να σε αποτρεπει απο το να βλεπεις γλυκα και αλλα μπροστα σου και να μην τα τρως... το παρακατω.
    3)Ανακοινωνεις τον πανω στοχο σου "Αρχησα να κανω διαιτα και θα χασω 20κιλα τους επομενους 5μηνες" σε οσα περισσοτερα ατομα μπορεις συγγενεις φιλους σχεσεις γειτονες οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο.
    Και αυτο θα σε βοηθησει να φτασεις τον στοχο σου :) δοκημασε.

    Το να χασεις λιπος δεν ειναι ευκολο αλλα και να βαλεις λιπος παλι δεν ειναι ευκολο οπως και να ακουγετε αυτο περνει καιρο και για τα δυο δεν εγηνες ετσι σε μερικες μερες ουτε εβδομδες μπορει να πηρε πολλους μηνες και χροννια οποτε αν εχασες κατι και μερικες μερες δεν τα πηγες καλα δεν σημανει αμεσως οτι πηρες λιπος.

    Σχετικα με τα ελευθερα γευματα κανε 1 την εβδομαδα οτι θελεις, αν 95% της διατροφης σου ειναι σωστη την εβδομαδα 5% δεν θα αλαξει κατι στο συνολο.


    εχω υποθερμια σημερα,
    ο θερμοστατης μου ειναι προφανως μπερδεμενος κ το σωμα κουρασμενο,
    H φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι απο 36,3 εως 36,7 .Αλλα συμβαινει αυτο με την υποθερμια κατω απο 36,3 τετοια μετρηση οταν ξυπνας μετα ανεβαζει εως 37 λογικα τα δεκατα.Δεν εγηνες πληρως καλα ακομα θελει μερικες μερες.
    γυμναστικη κανουμε για να νιωσουμε ομορφα κ οχι να ταλαιπωρουμαστε!
    Γυμναστικη κανουμε για να ταλαιπωρουμαστε να ποναμε να μην νιωθουμε καλα την ωρα που την κανουμε, αλλα νιωθουμε ομορφα για το αποτελεσμα :D

    BTW απο το σωματοτυπο σου μεση μεγαλυτερη απο την περιφερεια εχεις περισσοτερες τασεις για αρρωστιες με βιαβητη δεν ειναι μονο η εμφανηση το προβλημα.

    Αεροβια ποσο συνολο εχεις την εβδομαδα?
    Last edited by nikos_123; 28-08-10 at 15:26.

  5. #35

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    [QUOTE=nikos_123;883953]

    Γυμναστικη κανουμε για να ταλαιπωρουμαστε να ποναμε να μην νιωθουμε καλα την ωρα που την κανουμε, αλλα νιωθουμε ομορφα για το αποτελεσμα :D



    QUOTE]

    Σε κάνει να αναρωτιέσαι για την ψυχική υγεία μας. Μαζοχισμός ίσως; Ωραία πράγματα!

  6. #36

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καλα τα πηρες ενα ενα αλλα με βομβαρδισες με ολα μαζι,
    εισαι δημοσιογραφος?
    οσο για το υψος μου ειναι 1.63 οπως λεει κ στο προφιλ μου κ ο στοχος μου ειναι τα 67-70 κιλα περιπου,
    που δε θυμαμαι καν ποτε ημουν σαυτα (σιγουρα καποτε θαμουν)
    οσο για τα μυικα κιλα κανω λιπομετρηση εδω κ ενα χρονο που αρχισα διαιτα κ γυμναστικη στον ιδιο διαιτολογο με το ιδιο μηχανημα.
    σιγουρα εχει ποσοστα λαθους τεραστια αλλα η διαφορα στις μετρησεις ελπιζω ειναι αληθοφανης.
    δηλαδη μπορει να μην εεχω ποσοστο λιπους 39 αλλα 36
    αλλα οταν θα πεσει θα φανει η απωλεια φανταζομαι, στις ιδιες οσο γινεται συνθηκες (πρωι νηστικη ολες οι μετρησεις)

    κατι που ισως σου εχει διαφυγει, εχω ηδη χασει 20 κιλα κ οσα με συμβουλευεις για διαιτες ναι μεν σωστα αλλα γνωστα κ εφαρμοσμενα...
    ομως δεν ειναι ολα οπως πριν γιατι πλεον συγκατοικω κ εχω να μαγειρευω + να συγκατοικω με ανθρωπο που τρωει τα απειρα κ ανθυγιεινα κ δενβαζει βαρος + δεν θελει να γυμναστει λογω τραυματισμων απο το ποδοσφαιρο που επαιζε.
    οποτε πολλες αλλαγες μαζι, ειπα μηπως αλλαξω κ τα κιλα μου δραστικα γιατι παντα υπερβαρη ημουν.
    σευχαριστω για τις συμβουλες,
    αεροβικη εκτος απο το καθημερινο τρεξιμο (δουλεια σε εξωτερικο χωρο το καλοκαιρι κ αρκετα κοπιαστικη καποιες φορες) εχω 20' σε καθε προπονηση τουλαχιστο (συνηθως γυμναζομαι καθε μερα και κυριακη μονο αεροβικη)

  7. #37

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    21/3/10 κιλα 84.0 μετρησεις σε cm 99/109/113.5 εως εδω πρεπει να γυμναζομουν (απο τον προηγουμενο σεπτεμβρη μονο)
    11/4/10 κιλα 82.7 λιπος 40,1% μετρησεις: 95/105/115/34.5 (μπρατσο) αγυμναστη
    25/7/10 κιλα καπου στα τωρινα 85-87 περιπου 96.5/107/118/33.5 αγυμναστη
    Last edited by Strength; 28-08-10 at 23:09.

  8. #38

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    [QUOTE=K72;883995]
    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post

    Γυμναστικη κανουμε για να ταλαιπωρουμαστε να ποναμε να μην νιωθουμε καλα την ωρα που την κανουμε, αλλα νιωθουμε ομορφα για το αποτελεσμα :D





    QUOTE]

    Σε κάνει να αναρωτιέσαι για την ψυχική υγεία μας. Μαζοχισμός ίσως; Ωραία πράγματα!
    οποτε κανω το combo decline που ειναι κ το αγαπηημενο μου
    ακριβως αυτο σκεφτομαι :D ποσο μαζοχιστρια ειμαι Θεε μου!

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μόλις διαπίστωσα πως έχουμε 2 κοινά! Το ίδιο ακριβώς ύψος και ίδια ηλικία! :-)

  10. #40

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ~πρωι αργα
    1 ποτ. γαλα μιλκο λαιτ
    40 γρ. κουακερ
    ~μεσημερι
    150 γρ. κοτοπουλο ψητο με μουσταρδοσως (μουσταρδα, λεμονι, μυρωδικα)
    λιγη αγγουροντοματα
    100 γρ. πατατα σαν τηγανιτη (στην ειδικη φριτεζα)

    σημερα στο περιπου οι θερμιδες γιατι εφαγε κ ο ανδρας μου κ εβαλα παραπανω λαδι στην φριτεζα
    (και οχι μονο 1 κουταλια).
    το απογευμα
    1 φρουτο
    το βραδυ
    1 vitaline

    τελευταιο γευμα 8 κ θα κρατησω 15ωρη νηστεια
    τελικα
    ~απογευμα
    καφε σκετο
    1 λιτρο νερο

    ~βραδυ
    1 πιατο κρεατοσουπα light της μανουλας μου
    1/2 παλαμη κρεας απαχο
    1/2 πατατα βραστη
    λιγο κολκυθι, καροτο

    ~22:00
    100 γρ. παγωτο 0%

    μεχρι το απογευμα οι θερμιδες ηταν καπου 700 αν θεωρηθει οτι πηρα 1 κ.σ. ελαιολαδο με τις πατατες
    τα υπολοιπα δεν τα υπολογιζω τωρα καλα πρεπει να ειμαι

  11. #41

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μόλις διαπίστωσα πως έχουμε 2 κοινά! Το ίδιο ακριβώς ύψος και ίδια ηλικία! :-)
    ναι καρδουλα μου κ μονο αυτα! χαχαχαχχαχα

  12. #42
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ναι καρδουλα μου κ μονο αυτα! χαχαχαχχαχα
    Kάνεις λάθος.. Έχουμε πείσμα και θέληση ;-)

    Πώς νιώθεις τώρα; Έχεις αναρρώσει;
    Last edited by Kardoula; 28-08-10 at 22:34.

  13. #43

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καλυτερα ειμαι νασαι καλα,
    πεισμα ναι, η θεληση μου εχει σκαμπανεβασματα, την δικη σου την εχεις κανει τοσο δυνατη κ μπραβο σου!
    μπορει να μην εχει πολλες γυναικες εδω ενεργες αλλα εισαι αξια αντιπροσωπος τους!
    σευχαριστω για ολα, για το συναισθηματικο κ οχι μονο κομματι.

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εμείς σ'ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις σκέψεις και την προσπάθειά σου μαζί μας.
    Καλή συνέχεια, θα παρακολουθώ το ημερολόγιό σου με προσοχή.
    Και πάλι σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

  15. #45

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ελπιζω σενα χρονο να εχω χασει κ τα υπολοιπα κιλα κ να κανω πιο εστιασμενη προπονηση
    κ βασικα να μην εχω σταματησει να γυμναζομαι, τουλαχιστο μεχρι να αποφασισουμε για μωρακι.
    κ στα δικα σου παρεπιπτοντως! (υποθετω ανυπαντρη)

  16. #46
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ελπιζω σενα χρονο να εχω χασει κ τα υπολοιπα κιλα κ να κανω πιο εστιασμενη προπονηση
    κ βασικα να μην εχω σταματησει να γυμναζομαι, τουλαχιστο μεχρι να αποφασισουμε για μωρακι.
    κ στα δικα σου παρεπιπτοντως! (υποθετω ανυπαντρη)
    Σ'ευχαριστώ πολύ! Όχι, παντρεμένη είμαι αρκετά χρόνια :-)

  17. #47

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τοτε χ 10 αξιεπαινη!
    καλα αμα εχεις κ παιδι εισαι σουπεργουμαν!
    μεταφορικα κ...κυριολεκτικα με τετοιο σωμα!

  18. #48

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ~πρωι
    2 φ. πολυσπορο γερμανικο
    110 γρ. ανθοτυρο
    2 φ. γαλοπουλα καπνιστη

    ~ενδιαμεσο
    καφε σκετο

    ~μεσημερι
    150 γρ, ρολο κοτοπουλο (με ελαχιστο ζαμπον μεσα, εβγαλα το λιπος)
    200 γρ, πατατα σαν τηγανιτη με 1 κ.σ. ελαιολαδο

    ~απογευμα εξω
    1/2 κουτακι κοκα κολα κανονικη

    ~βραδυ
    ομελετα αλαδωτη με 1 κροκκο, 4 ασπραδια, 2 φ. ντιρολο, 1 φ. γαλοπουλα καπνιστη, μανιταρια
    αγγουροντοματα

    τελευταιο γευμα 8 κ 30
    ισως κανω κανενα μισαωρο ελλειπτικο προ μπανιου το βραδυ
    Last edited by Strength; 29-08-10 at 18:28.

  19. #49
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    ~πρωι
    2 φ. πολυσπορο γερμανικο
    110 γρ. ανθοτυρο
    2 φ. γαλοπουλα καπνιστη

    ~ενδιαμεσο
    καφε σκετο

    ~μεσημερι
    ρολο κοτοπουλο ψητο με 2 κ.σ. ελαιολαδο (σε ολο το κοτοπουλο)
    πατατα σαν τηγανιτη με 1 κ.σ. ελαιολαδο (ολες μαζι)
    αγγουροντοματα αλαδωτη

    αργοτερα θα κανω edit την ποσοτητα που τελικα εφαγα απο καθε τροφιμο

    ~απογευμα
    1 φρουτο

    ~βραδυ μεχρι τις 8
    1 γιαουρτι vitaline 400 γρ.

    θα κρατησω 15ωρη νηστεια
    αυριο ειμαι παρα πολυ πρωινη, ελπιζω να κοιμηθω εστω 5 ωρες το βραδυ να εχω δυναμη να παω γυμναστηριο.
    Αν και δεν θελω να μπω "σφηνα" στην διατροφη σου(που πιθανον στην βγαζει ο διατροφολογος σου,ετσι)..διαβαζοντας την σημερινη σου διατροφικη ρουτινα..θα μπορουσα να προσθεσω-σαν ιδεα,εαν ειναι λανθασμενη ας με διορθωσει η Καρδουλα-
    ενδιαμεσο..καφες μονο;καλες οι λιποκινητικες και αντιοξειδωτικες του ικανοτητες..αλλα υδατανθρακα;
    1 φρουτο απογευμα..πρωτεινη;
    βραδυ ενα γιαουρτι..καζεινη μονο(εαν εχει)..πρωτεινη;
    Γενικα,εκτος εαν εχεις πολυ δυνατο μεταβολισμο,πιεζεις τον εαυτο σου να "μειωσει"..και αυτο,δεν σε βοηθαει,ουτε να "καψεις"ουτε να παρεις ενεργεια..15 ωρες νηστεια και μετα gym;ουτε αεροβια δεν θα μπορεις να κανεις..
    Στην διατροφικη μας ρουτινα,προσπαθουμε να εχουμε το ισοζυγιο πρωτεινη>υδατανθρακα..ετσι βοηθαμε τον οργανισμο στην προσπαθεια του να μεταβολισει την πρωτεινη(φυσικη ή τεχνητη,πχ whey)να "καψει" λιπος απο την αποθηκη μας,και οχι απο την τροφη μας..
    Δεν ξερω εαν τα ειπα σωστα,σε μενα παντως(αλλα και στην συζυγο που προσπαθει) το Project δειχνει να δουλευει...
    my two cents :-)
    "No rest till six pack"

  20. #50

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    πολυ καλα κανεις κ σχολιαζεις,
    το προγραμμα που μου εδωσε ο διατροφολογος τοχω ποσταρει αποπανω

    εγω εχω σκοπο να κυμαινομαι στο ιδιο περιπου αλλα με αλλαγες,
    πχ ακριβως αυτο που ειπες
    αντι για σκετο φρουτο, φρουτο + 1 φ. τυρι
    κ αντι για τοσους υδατανθρακες το πρωι
    ισως λιγοτερους κ περισσοτερη πρωτεινη.

    ριξε μια ματια στο διαιτολογιο σε παρακαλω να μου πεις τη γνωμη σου,
    τοχω σε πιο πανω μηνυμα.

    οσο για το σημερινο ηταν το "αναμενομενο διαιτολογιο" με τη λογικη οτι θαμουν δουλεια
    κ ενα φρουτο σιγουρα το εχω εκει κ γιαουρτι,
    δεν ξερω αν θα ειχε μεινει τυρι κτλ (και ειναι Κυριακη)
    δεν ειμαι μονη βλεπεις εκει κ παιρνω πραγματα κ εξαφανιζονται :D

    τελικα για προσωπικους λογους θα μεινω σπιτι
    κ μολις καθισα με σκοπο υπολογισμο θερμιδων κ διαμορφωση δικου μου διαιτολογιου,
    εχω ολοκληρη συλλογη απο διαιτολογια με ολα τα ειδη φαγητων, το θεμα ειναι γυμναστηριακα τι αποδιδει.

    σκεφτομαι να μετρω θερμιδες οπως κ παλια
    αλλα θα εχω γνωμονα το διαιτολογιο με τις διορθωσεις που θα μου κανετε αν εχετε τη διαθεση.
    αν δε το βρεις να το ξαναποσταρω, σευχαριστω!

    ΥΓ προς Θεου δεν θα παω νηστικη γυμναστηριο, απλα θα φαω ο,τι φαω μεχρι τις 8
    κ μετα δε θα ξαναφαω (μεχρι τo πρωινο μου γευμα)
    νηστικη ποτε δε γυμναζομαι, δεν μπορω αλλωστε,
    μονο αεροβικη καποιες φορες ειχα δοκιμασει παλια να κανω (σπιτι) για 30' μολις ξυπνουσα αλλα δεν ηταν κ το καλυτερο μου.
    νηστικο αρκουδι...
    Last edited by Strength; 29-08-10 at 18:09.

  21. #51

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    λοιπον επειδη πρεπει ναρχισω να μαγειρευω σαυτο το σπιτι (πλεον τα πρωινα θα εχω χρονο)
    αποφασισαμε να μη κανω το διαιτολογιο με τα ψητα.
    ειναι που ειναι δυσκολος ο ανδρας μου στο φαγητο, αμα κανω μονο ψητα (που τα λατρευει) δε θα παιρνει καμμια βιταμινη απο αλλα φαγητα.
    καταληξαμε λοιπον στο κλασσικο μενου που βαζουν οι διατροφολογοι (οσπριο, λαδερο, ψητο κτλ κτλ)

    εχω αρκετα τετοια διαιτολογια γιατι σαυτα τα κιλα ημουν τοσα χρονια
    ετσι σκοπευω να τρωω στο μεσημεριανο την ποσοτητα των διαιτολογιων
    αλλα (μετρωντας μονη θερμιδες) ναλλαζω τα υπολοιπα γευματα ωστε να με καλυπτουν στο θεμα γυμναστηριου (δεν γυμναζομουν παλια)

    πχ ο διαιτολογος συνηθιζε να μου βαζει τοστ το πρωι, κουλουρακια ιστοριες κτλ
    αλλα εδω κ 1 χρονο τρεφομαι αλλιως κ δε θελω να το αλλαξω παλι τωρα που ειδα οτι υπαρχει κ καλυτερος τροπος...

    αυτες ειναι οι σκεψεις μου,
    οπου μπορειτε διορθωνετε γιατι ουσιαστικα απτο κεφαλι μου θα τα βγαζω παλι
    μετρωντας μονο θερμιδες ωστε να μη κανω κουταμαρες.

    θα βοηθουσε πολυ ο,τι ιδεα εχετε για προγυμναστηριακο γευμα κ πρωινο.
    νομιζω θα τα πω καλα, δεν εχω κ αλλη επιλογη, με το διαιτολογιο για αλλη μια φορα δεν εβγαλα ακρη,
    ενταξει μεμαθε βασικες αρχες σωστης διατροφης αλλα δεν ειναι κ πανακεια!
    κ δεν μπορω να τρωω 1 ή 2 εβδομαδες τα ιδια...

    ο Θεος βοηθος, νεα αρχη απο αυριο κ στοχος τον Δεκεμβρη να ειμαι 78-79 κιλα κ κατω,
    σταθεροποιημενη,
    με ησυχη διατροφικη συμπεριφορα, συνεχη γυμναστικη κ
    ορεξη να συνεχισω!
    αρχιζω
    βοηθεια,γνωμες κ σχολιαα δεκτα κ αναγκαια, απο ολα οσα μας λενε κατι μαθαινουμε!
    καλλιο αργα...

  22. #52

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    85.7 μετα απο ασσυμαζευτη διατροφη,
    χθες 3 το βραδυ τρωγαμε παγωτο (light εγω)

    αρχιζω ξανα μετρημα θερμιδων τωρα που τα δεκατα ελπιζω με αποχαιρετησαν για τα καλα.

    ~11:30
    1 ποτ. μιλκο φρι
    50 γρ. κουακερ
    καφε σκετο

    ~μεσημερι (στη δουλεια) 16:30
    1 πιτα αλαδωτη (σχαρα)
    3 καλαμακια κοτοπουλο (απαχα σχαρας)
    1/3 αλαδωτη χωριατικη χωρις την φετα
    1 σοδα
    Last edited by Strength; 30-08-10 at 16:18.

  23. #53
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post

    θα βοηθουσε πολυ ο,τι ιδεα εχετε για προγυμναστηριακο γευμα κ πρωινο.
    νομιζω θα τα πω καλα, δεν εχω κ αλλη επιλογη, με το διαιτολογιο για αλλη μια φορα δεν εβγαλα ακρη,
    ενταξει μεμαθε βασικες αρχες σωστης διατροφης αλλα δεν ειναι κ πανακεια!
    κ δεν μπορω να τρωω 1 ή 2 εβδομαδες τα ιδια...
    Με λίγη φαντασία και υπάρχουν πολλές επιλογές για πρωινό και γεύμα πριν το γυμναστήριο.
    Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό για πρωινό είναι:
    ομελέτα με λαχανικά, μανιτάρια (αν σου αρέσουν)

    τοστ με γαλοπούλα και λάιτ τυρί

    γάλα λαϊτ με δημητριακά, φρούτο

    Για πριν το γυμναστήριο μπορείς να φας
    ρύζι με κοτόπουλο ή
    πατάτα με κοτόπουλο ή γαλοπούλα

    Απλά ιδέες σου δίνω, με φαντασία μπορείς να έχεις ποικιλία στη διατροφή σου για να μη βαριέσαι κι όλας. Μη ξεχνάς να προσθέτεις και διάφορα μυρωδικά, ριγανίτσα, λεμονάκι κλπ (ξέρεις εσύ, νοικοκυρά είσαι και λίγο πολύ τα χρησιμοποιούμε καθημερινά στη μαγειρική)

  24. #54

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    σωστα ωραιες ιδεες!
    σχετικα με το κοτοπουλο με ρυζι για προγυμναστηριακο που ειπες,
    πως ακριβως θα το κανω απο θεμα ποσοτητας?

    ο μονος τροπος που φανταζομαι ειναι να χωριζω την ποσοτητα την συνολικη που πρεπει να φαω στα 2
    πχ αν εχω μαγειρεψει το κοτοπουλακι κ σκοπευω να το παρω σαν κυριο γευμα μετα το γυμναστηριο ακριβως,
    μπορω κ πριν το γυμναστηριο να παρω το μισο κ μετα το αλλο μισο?

  25. #55
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Tις ποσότητες θα τις υπολογίσεις σύμφωνα με τις θερμιδικές σου ανάγκες.
    Όπως είπες, μπορείς να χωρίζεις την ποσότητα που σου αντιστοιχεί και να το χωρίζεις σε 2 μερίδες.

    Σχετικά με το μέτρημα, θερμίδες, ποσότητες πρωτείνης, υδατάθρακα και λιπαρών που παίρνεις τη μέρα θα σου πρότεινα το εξής:
    Τώρα που είσαι στην αρχή και στην προσαρμογή της δίαιτάς σου, δεν παίζει ρόλο τόσο να μετράς με το γραμμάριο το κοτόπουλο ή το ρύζι όσο να μένεις σταθερή στις επιλογές αυτές και να μη ξεφεύγεις διατροφικά. Ας πούμε δηλαδή πως είναι μια περίοδος προσαρμογής για να βρουμε τον μπούσουλα τι τροφές σου αρέσουν να ενσωματώσεις στο διαιτολόγιό σου, γενικά να μπεις στο κλίμα..
    Όσο προχωράς και προοδεύεις, θα είσαι πιο λεπτομερής στο μέτρημα.

    Επειδή κακά τα ψέμματα οι τροφές είναι περιορισμένες εμείς που ασχολούμαστε με τα βάρη, πρέπει να βρίσκουμε τρόπους να δίνουμε ταυτόχρονα και ποικιλία.

    Θα σου προτείνω ανα διαστήματα διάφορες συνταγούλες/ιδέες που μου ρχονται και που εφαρμόζω κι εγώ και που με κάνουν να μη βαριέμαι το φαγητό μου.
    Αυτό είναι το μυστικό για να μη "σπας" τη διατροφή

  26. #56

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ωραιες προτασεις αλλα ποσοτικα πρεπει οπωσδηποτε να δεσμευομαι αφου παντα της ποσοτητας ημουν, εξου κ υπερβαρη-παχυσαρκη,
    η μητερα μου μαγειρευε παντα ελαφρα, απλα κ νοστιμα αλλα εγω ετρωγα πολυ.
    τωρα που μαγειρευω μονη πρεπει να μαθω να τρωω απολα οσο πρεπει κ χρειαζεται ο οοργανισμος, αλλιως καηκα,
    αλλωστε απο τον γαμο κ μετα εβαλα 5-6 κιλα
    με την αγυμνασια κ το "παρασυρμα" στις διατροφικες συνηθειες του συζηγου.
    κ στο φαγητο οκ πες οτι τρως παραπανω κ δεν πολυπαχαινει, (εκτος απο ρυζια κτλ)
    στο γλυκο παχαινει πολυ!

  27. #57

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Δύσκολα τα πράγματα για εσάς τις κυρίες του φόρουμ. Δεδομένου του ότι δεν έχετε το ορμονικό υπόβαθρο για να αναπτύξετε και να συντηρήσετε αρκετά κιλά μυικής μάζας, πρέπει να ήστε ολιγόφαγες και ιδιαίτερα προσεκτικές.

  28. #58
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτό είναι αλήθεια.. Αν εσείς οι άντρες πρέπει να προσπαθείτε 1 φορά εμείς πρέπει το διπλάσιο. Βλέπεις η μαμά φύση μας έχει πλάσει για να μπορούμε να κυοφορούμε, να κρατάμε λίπος σε γοφούς, κοιλιά, οι ορμόνες είναι εναντίον μας, γενικά δεν είμαστε ευνοημένες όσο οι άντρες..
    Για να πέσουμε χαμηλά σε λίπος(εννοώ από 10% και κάτω) πρέπει να φτύσουμε αίμα..

    Όταν λέω για ποσότητες, δεν εννοώ να τρως χύμα όσο κοτόπουλο ή ρύζι θες, κάθε άλλο! Αλλά δεν θα κάνει τη διαφορά αν φας πχ 100γρ. αντί για 90, αυτό ήθελα να πω.

  29. #59

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ναι Κωστα ηθελα να το παιξα ζαμανφου μετα το γαμο κ ετρωγα ο,τι κι εκεινος κ να τα εξτρα κιλα
    τι στο καλο ταινια εχετε? χεχε

    Οντως ορμονικο ειναι το θεμα,
    αλλα τι να κανουμε.

    Οσο για τις ποσοτητες που λες καρδουλα το καταλαβα το νοημα,
    ομως για ψυχολογικους λογους τα ζυγιζω με ακριβεια,
    ειδαλως με περισση ευκολια τρωω το διπλασιο...
    τουλαχιστο να γινεται εν γνωση μου κ να κοβω απο κατι αλλο να εχω θερμιδικο ελλειμα.

    ειμαι πολυ χαρουμενη, ο μεταβολισμος μου πηρε ξανα μπροος,
    τα παντελονια μου με αστατη διατροφη ειναι φαρδυα
    κ χωρις γυμναστικη,
    μονο με τοσες δουλειες του νοικοκυριου καλα παω τοσες μερες :D

  30. #60

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    85.7 μετα απο ασσυμαζευτη διατροφη,
    χθες 3 το βραδυ τρωγαμε παγωτο (light εγω)

    αρχιζω ξανα μετρημα θερμιδων τωρα που τα δεκατα ελπιζω με αποχαιρετησαν για τα καλα.

    ~11:30
    1 ποτ. μιλκο φρι
    50 γρ. κουακερ
    καφε σκετο

    ~μεσημερι (στη δουλεια) 16:30
    1 πιτα αλαδωτη (σχαρα)
    3 καλαμακια κοτοπουλο (απαχα σχαρας)
    1/3 αλαδωτη χωριατικη χωρις την φετα
    1 σοδα
    ~καπου στις 20:00
    καφε σκετο
    1 viltaline

    ~βραδυ
    1 κουπα μακαρονι λευκο
    2 κ.σ. παρμεζανα
    2 κ.σ. σαλτσα ντοματα

    ~μεσανυχτα
    1 κεσε κοττατζ
    2 αγγουρακια μικρα
    1 καροτο
    (ετρωγε γαριδακια ο "συγκατοικος" κ ειχα ξελιγωθει)
    4 τετραγωνακια σοκολατα διαβητικων

    συνολο 1570-1670 θερμιδες

    ~ξημερωματα
    λιγοο ανθοτυρο


 
Page 2 of 23 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή και προπόνηση
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 13-07-08, 18:56
  2. Προπόνηση Και Διατροφή
    By Musclemar in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-08, 21:51
  3. Διατροφη κ Προπονηση
    By sw4lrq in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-07, 18:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •