Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default Προτάσεις για βελτίωση διατροφής & άσκησης body building!!

    Καλησπέρα. Με λένε Μαρία, είμαι 25 χρονών, βάρος 59 κιλά και ύψος 1.73. Ασχολούμαι από το πρώτο έτος σπουδών μου με τη διατροφή και τη γυμναστική και έχω καταφέρει να βελτιώσω τη διατροφή μου, τη γυμναστική μου και...τη θέληση και αυτοσυγκράτηση. Ακόμα θέλω βελτίωση, γι' αυτό θέλω τη γνώμη των πεπειραμένων του forum.

    Λατρεύω τις ασκήσεις ενδυνάμωσης και βαριέμαι τις αερόβιες ασκήσεις. Κυρίως μου αρέσει να γυμνάζω πολλές μυικές ομάδες ταυτόχρονα, νιώθω ότι πραγματικά έχω "δουλέψει" όταν πονάν οι μύες και η καρδιά μου χοροπηδάει σαν τρελή. Σε αντίθεση με τις περισσότερες γυναίκες.... λατρεύω τα βαράκια (αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ 3κιλα). Το "μικρόβιο" μου το κόλλησαν τα DVD της Jillian Micheals (κάτι σαν την δική μας Πετρουλάκη).Κάνω 5 φορές την εβδομάδα καθημερινά 45min με 1ώρα. Προσπαθώ να αναπληρώσω το χρόνο των αερόβιων ασκήσεων κάνοντας διαλειματική προπόνηση. Από το καθόλου αερόβια, θεωρείται ότι "κάτι" κάνω?

    Ως προς τι διατροφή. Ό,τι έχουμε βαρεθεί να διαβάζουμε περί "απαγορευμένες" τροφές, τις έχω βγάλει από τη διατροφή μου χωρίς τύψεις και έχω κάνει τις γνωστές αντικαταστάσεις τροφίμων. Συνήθως ακολουθώ το παρακάτω πρόγραμμα ανά 3 ώρες:
    - γιαούρτι με 3κτγ κουάκερ, 1κτλ μέλι κ λίγο κανέλα (μου αρέσει πάρα πολύ)
    - 3 σειρές σοκολάτα υγείας (την...κατάμαυρη)
    - παξιμάδι ολικής με ρίγανη, 1κτγ λάδι, 1 φέτα τυρί του τοστ και ντοματούλα
    - παξιμάδι ολικής με ρίγανη, 1κτγ λάδι, 130γρ τόνο σε νερό κ σαλάτα χωρίς λάδι
    (σε περίπτωση που έκανα γυμναστική πριν το μεσημέρι αλλιώς παίρνω το πρωινό με μία σαλάτα)
    - κουάκερ με σταφίδες και γάλα (κ φυσικά κανελίτσα)
    -ό,τι και το μεσημέρι αναλόγως με το αν έκανα γυμναστική ή όχι προ βραδινού.

    Περιμένω τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας...
    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Μαρία στο φόρουμ! Μπράβο που κατάφερες να αλλάξεις διατροφικές συνήθειες και να αρχίσεις να γυμνάζεσαι.
    Ποιος ακριβώς είναι ο στόχος σου;
    Όσο για τη διατροφή που παραθέτεις, σίγουρα είναι καλό που έχεις βγάλει "κακές" τροφές, σταδιακά μπορείς να την εμπλουτίσεις και με άλλες τροφές πλούσιες σε πρωτείνη και χρήσιμους υδατάνθρακες (ιδιαίτερα γύρω από τις ώρες της προπόνησής σου).

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Αφου σου αρέσει αυτου του είδους η προπονηση, θα σου προτεινα να ακολουθήσεις ενα προγραμμα, σαν το starting strength tou Mark Rippetoe, η το 5X5 απο τον Bill Starr. Τα ωφέλη απο τέτοιου είδους προπονηση θα είναι πολλά. Πρωτον επειδή ειναι 'δυναμικες' προπονησεις δεν τις βαριεσαι ευκολα, και έχουν κυριως βασικες ασκησεις με αρκετα κιλά. Θα μπορεσεις να δυναμώσεις, και να μπορεισεις αργοτερα να διαχειριστεις πολυ καλυτερα τα γονίδια σου, μιλωντας για bodybuilding. Και φυικά η προπονηση δύναμης και απο μόνη της μπορει να σου δώσει και μυική μαζα, απλα χρειαζεται περισσοτερο χρόνο. Ενω μονο με προπονηση bodybuilding θα βρεις σίγουρα τοιχο. Άλλοι τον βρισκουν αργα, και αλλοι γρηγορα, αναλογα το γενετικκό περιθώριο.

    Οι διαλλειματικές ασκησεις είναι πολυ ανωτερες απο την αερόβια, για conditionning και καρδιαγγειακό συστημα. Είναι όμως και εντονες προπονησης, πρεπει να το έχεις υποψην σου.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Kardoula και giannis_m σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :-). Ο λογος που ξεκινησα να ασχολουμε με διατροφη και γυμναστικη ηταν φυσικα ενα προβληματακι βαρους που ειχα πριν 7 χρονια. Εχασα 15 κιλα συνολικά κάνοντας χαζομαρες (στερητικες διαιτες, βαρετες διαιτες, "υποτιθεται" γυμναστικη κτλ) Χανοντας βαρος βλεπεις και ποιος ειναι ο σωματοτυπος σου. Δυστυχως η μαμα φυση δεν με προικισε με τον σεξι σωματοτυπο κλεψυδρα ουτε με τον σωματοτυπο αχλαδι που ναι μεν εχεις εντονη περιφερεια αλλα αυτη η λεπτη μεσουλα και η επιπεδη κοιλιτσα ειναι....σκετο ονειρο. Η μαμα φυση με "προικισε" με τον σωματυπο χωρις καμπυλες, αφου η περιφερεια, η μεση και το στηθος δεν διαφερουν σημαντικα (92-72-85). Το "προβληματακι" μου βρισκεται στην κοιλια (εχετε βαρεθει να διαβαζετε παραπονα γι αυτη την προβληματικη περιοχη. Μπαινω και γω, λοιπόν, σε αυτήν την μονοτονη στατιστικη, δυστυχως). Το αποκαλώ προβληματακι, γιατί ούτε χαλάρωση έχω, ούτε ραγάδες, ούτε κυταριτιδα. Με το γνωστό "τεστάκι" που σφίγγεις τους μύες και τσιμπάς για δεις πόσο λιπάκι έχεις και την γρινια των δικών μου ανθρώπων δεν ανήκων στην κατηγορία κινδυνου. Ναι, πιάνω λιπάκι, στην κοιλιά περιπου είναι 2,5 cm ενώ στο στομάχι γύρω στο 1 cm (ναι, χρησιμοποίησα χάρακα...σίγουρα πρόσφερα στιγμές γέλιου στο thread :-((, αλλά δεν έχω το γλωστό εργαλείο γι αυτή την δουλειά). Ευτυχώς με την γυμναστική κατάφερα να σφίξω τους κοιλιακούς και να δω τις 3 παράλληλες καθετες γραμμούλες όταν βρίσκομαι σε (μόνο) κίνηση γενικά. Το θέμα είναι ότι η κοιλιά είναι μονίμως φουσκωμένη μόλις φάω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και το στομάχι σε σχέση με τον θώρακα προεξέχει ελάχιστα. Αυτό δεν είναι γυναικεια φιγούρα...πιο πολύ για αντρικη κάνει :-(. Σας δίνω το λόγο μου ότι δεν τίθεται λόγος για υποθερμικές δίαιτες (παίρνω 1450 θερμίδες και 1250 θερμίδες στις γιορτές για ευνόητους λόγους), δεν τσιμπολογάω, τρωω κάθε 3 ώρες με τελευταίο γεύμα στις 9 το βράδυ, κάνω κανονική κατανομή θερμίδων (1450/6 γεύματα περίπου), κάνω έντονη γυμναστική κάθε μέρα (εναλλάσσω ενδυνάμωση ταυτόχρονα χέρια πόδια με 3κιλα βαράκια με bootcamp) εκτός σαββατοκύριακου, αλάτι, κορεσμένα λιπαρά και ό,τι αγαπάει και δεν μπορεί να αποχωρηστεί ο μέσος έλληνας εγώ το αποχωρίστηκα χωρίς τύψεις και μένω σε αυτό το status 4 χρόνια περίπου. Η πεισματάρα κοιλιτσα και το πεταχτό στομαχάκι που επιμενουν 4 χρονια προσπαθειας είναι οι λόγοι που δημιούργησα αυτό το thread. Οι συμβουλές σας ειναι πολύτιμες για μένα :-)))
    Last edited by Muffin; 27-08-10 at 11:47.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βασικές Αρχές Διατροφής Body Building
    By Musclemar in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 15-05-08, 09:46
  2. body building
    By wolf in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 15-02-07, 10:05
  3. Μυστικά Body Building
    By ZedCe6 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-11-04, 04:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •