Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    7

    Default Χαλάρωση Κοιλιάς/Στήθους

    kalispera. mexri ta 15 moy den ekana kali diatrofi poiotika kai posotika me apotelesma na ftasw 100 kila. sta 15 ksekinisa dieta monos moy trwgwntas gyrw stis 1500 thermides toy prwtoys 3 mines me apotelesma mesa se ena 6-8mino na xasw gyrw sta 30 kila. ekana kai gymnastirio apo ton 2o mina tis dietas alla poly xalara pragmata ligo diadromo ligo podilato kai poly liga vari sta organa (2 plakes 10 kila dld). to thema moy einai oti to swma moy i koilia moy kai to stithos moy exoyn kremasei kai eksakoloythw na exw topiko lipos ekei (isws?) kai stin plati episis. den kserw an einai xalarwsi topikos lipos ti akrivws einai kai sta mpoytia psila to idio thema exw. kanw kata periodoys gymnastirioys alla to parataw giati apogoitevomai. to zitima einai an ayto to provlima poy exw antimetwpizetai me gymnastirio, me dieta? i thelei xeiroyrgiki epemvasi. apo tin dieta exoyn perasei 8 xronia. eyxaristw ek twn proterwn gia tis apantiseis sas.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Δύσκολο το πρόβλημα που έχεις.
    Και ένας φίλος μου έχασε 40 κιλά και έχει το ίδιο "πρόβλημα". Έχασε λίπος και έμεινε "δέρμα" το οποίο έσπασε και έκανε ραγάδες. Η χαλάρωση που βλέπεις δεν είναι τόσο λίπος αλλά δέρμα.

    Υπάρχει κάποια είδους επέμβαση η οποία μειώνει την επιφάνεια του δέρματος (τσιτώνει δηλαδή) η οποία πρέπει να γίνει όταν έχεις φθάσει σε ένα "τελικό" βάρος το οποίο επιθυμείς να έχεις για την υπόλοιπη ζωή σου. Το ίδιο παθαίνουν και κάποιοι οι οποίοι "κάνουν bodybuilding" και μόλις το αφήσουν κρεμάνε και γίνονται χειρότερα και από έκτρωμα... Γι'αυτό ο όγκος πρέπει να "καίγεται" σιγά σιγά όταν εγκαταλείπουμε ακόμα και το bodybuilding (αερόβια από εκεί και πέρα για να "κάψουμε" ακόμα και μυς και σιγά σιγά να επανέρχεται το δέρμα! )

    Επέμβαση νομίζω ότι είναι η μόνη λύση.
    Και μην απογοητεύεσαι,σιγά! Το βασικό είναι να αισθάνεσαι εσύ καλά και τα κιλά που έχασες είναι πάρα πολλά και μπράβο σου.
    Last edited by mixtri; 22-08-10 at 21:44.
    cardiovascular excercise ftw

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες στο φόρουμ!
    Καταρχήν γράφε με ελληνικά, είναι κανόνας..
    Όσο για το πρόβλημα χαλάρωσης, εγώ θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή. Το δέρμα σου χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο σου βάρος.Εσύ έχασες απότομα κιλά και δεν πρόλαβε να επανέλθει στην αρχική του ελαστικότητα με αποτέλεσμα να κρεμάσει. Δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη, ήδη έχουν περάσει αρκετά χρόνια όπως λες, αλλά το ότι δεν γυμναζόσουν δεν βοηθούσε την κατάσταση. Αυτο που μπορείς τώρα να κάνεις είναι υπομονή και να μείνεις σε αυτά τα κιλα και να μην έχεις άλλες απότομες αυξομειώσεις βάρους.
    Last edited by Kardoula; 22-08-10 at 22:04.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλωσόρισες στο φόρουμ!
    Καταρχήν γράφε με ελληνικά, είναι κανόνας..
    Όσο για το πρόβλημα χαλάρωσης, εγώ θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή. Το δέρμα σου χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο σου βάρος.Εσύ έχασες απότομα κιλά και δεν πρόλαβε να επανέλθει στην αρχική του ελαστικότητα με αποτέλεσμα να κρεμάσει. Δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη, ήδη έχουν περάσει αρκετά χρόνια όπως λες, αλλά το ότι δεν γυμναζόσουν δεν βοηθούσε την κατάσταση. Αυτο που μπορείς τώρα να κάνεις είναι υπομονή και να μείνεις σε αυτά τα κιλα και να μην έχεις άλλες απότομες αυξομειώσεις βάρους.
    Στα μείον 10-15kg επανέρχεται το δέρμα... Στα μείον 30kg δε νομίζω kardoula μου... Να μείνει λίγο καιρό σε αυτά τα κιλά να δει τι μπορεί να επαναφέρει ο ίδιος ο οργανισμός του αλλά την επέμβαση δε νομίζω να τη γλιτώσει
    cardiovascular excercise ftw

  5. #5
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω γνωσεις επι του θεματος.Εχω να κανω ομως μια ερωτηση:Αν κανει ενα προγραμμα ογκου για 1 χρονο ας πουμε και βαλει καποια μυικα κιλα και καποια κιλα λιπους,το δερμα δε θα πιασει τοπο???Μετα μενει για λιγο καιρο σε ογκογραμμωση και πιο μετα σε χαλαρη γραμμωση,ετσι θα εχουν μεινει μονο σημαδια αλλα οχι προσθετο δερμα...Μπορει να κανω πολυ λανθασμενη υποθεση και σαφως ακομα κι αν γινεται ειναι ζορικο,αλλα μου φαινεται οτι ισως δουλεψει.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω γνωσεις επι του θεματος.Εχω να κανω ομως μια ερωτηση:Αν κανει ενα προγραμμα ογκου για 1 χρονο ας πουμε και βαλει καποια μυικα κιλα και καποια κιλα λιπους,το δερμα δε θα πιασει τοπο???Μετα μενει για λιγο καιρο σε ογκογραμμωση και πιο μετα σε χαλαρη γραμμωση,ετσι θα εχουν μεινει μονο σημαδια αλλα οχι προσθετο δερμα...Μπορει να κανω πολυ λανθασμενη υποθεση και σαφως ακομα κι αν γινεται ειναι ζορικο,αλλα μου φαινεται οτι ισως δουλεψει.
    Θα σου πω από δικιά μου εμπειρία χωρίς να το γενικεύσω!
    Στην τρίτη λυκείου λόγω διαβάσματος πήρα 18 κιλά(!) τα οποία έχασα σε 4 μήνες χωρίς ιδιαίτερη πίεση,μόνο με αερόβια γυμναστική.
    Από αυτή την αυξομείωση δεν είδα καμία διαφορά στο δέρμα μου.
    Φίλοι μου που κάναν ανάλογη αλλαγή αλλά τα είχαν για περισσότερο καιρό πάνω τους τα κιλά κάναν ραγάδες και το δέρμα τους ήταν πολύ πιο χαλαρό μόλις χάσαν τα κιλά. Μετά από πάααρα πολύ καιρό έσφιξε λίγο το δέρμα χωρίς όμως να επανέλθει πότε 100%. Τώρα,ένας φίλος μου που πήγε από τα 150 στα 110 κιλά και συνεχίζει να χάνει δε τι γλιτώνει την επέμβαση.
    Που θέλω να καταλήξω... Ότι εξαρτάται από τον τύπο του δέρματος,από το πόσο καιρό έχεις πάνω σου τα κιλά και φυσικά από τα πόσα κιλά αυξομειώνεις (είναι λίγο επαγωγικός ο συλλογισμός αλλά δε γνωρίζω κι εγώ επιστημονικά επί του θέματος).
    Καλό είναι να μην αυξομειώνεις σε κιλά,να φτάσεις κάπου σταθερά και εκεί να κάνεις δουλειά (βάλε μυς,κάψε λίπος) το οποίο ίσως είναι λίγο αντίθετο με τις διατροφές όγκου/γράμμωσης αλλά ταλαιπωρεί λιγότερο το μεταβολισμό σου και προφανώς και το δέρμα σου.
    Αλλά πόσα κιλά εννοείς αυξομείωση; Εντάξει +-3 κιλά από μία σταθερή τιμή δεν είναι τραγική αυξομείωση
    Αν γεμίσει με 10 κιλά μυς ίσως να μη φαίνεται χαλαρό το δέρμα του αλλά πλήρης επαναφορά το θεωρώ αδύνατον να γίνει...
    Last edited by mixtri; 23-08-10 at 18:48.
    cardiovascular excercise ftw

  7. #7
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by mixtri View Post
    Στα μείον 10-15kg επανέρχεται το δέρμα... Στα μείον 30kg δε νομίζω kardoula μου... Να μείνει λίγο καιρό σε αυτά τα κιλά να δει τι μπορεί να επαναφέρει ο ίδιος ο οργανισμός του αλλά την επέμβαση δε νομίζω να τη γλιτώσει
    Περνει παραπανω χρονο/ια .Και μονο απο αυτα που λεει φενετε ποση μυικη μαζα εχασε και του εμηναν ποσοστα λιπους οποτε επομενη φορα καλυτερη διαιτα για καλυτερα αποτελεσματα.

  8. #8
    New Member Pallak's Avatar
    Join Date
    21-05-09
    Location
    .
    Posts
    52

    Default

    Απο προσωπικη εμπειρια πριν 2 χρονια ημουν 126 κιλα(1.90 υψος) και σε 8 μηνες εχασα 38 κιλα με αποτελεσμα να εχω αρκετες ραγαδες αλλα και λιγο χαλαρο δερμα στην περιοχη της κοιλιας , τοτε αρχισα γυμναστηριο και αυτη τη στιγμη που ειμαι στα 97 κιλα με γυρω στο 18-20% λιπος δεν εχω καποια χαλαρωση, αλλα και στην αρχη του καλοκαιριου που ημουν 93 κιλα παλι δεν ειχα προβλημα χαλαρωσης,οποτε πιστευω οτι αν βαλεις καποια κιλα,κυριως μυικα,το προβλημα θα μειωθει και ισως να εξαλειφθει κιολας.

  9. #9

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    Περνει παραπανω χρονο/ια .Και μονο απο αυτα που λεει φενετε ποση μυικη μαζα εχασε και του εμηναν ποσοστα λιπους οποτε επομενη φορα καλυτερη διαιτα για καλυτερα αποτελεσματα.
    διαιτα απωλειας λιπους + βαρη ειναι το μυστικο,
    μπορει στην αρχη να μη πεφτει ευκολα η ζυγαρια επειδη αντικαθισταται το λιπος απο τον βαρυτερο μυ
    αλλα το αποτελεσμα ειναι σα να μην ειχες παρει ποτε τα κιλα κ καλυτερο, για καποιον που πριν δε γυμναζοταν.
    (ειμαι γυναικα κ εχασα 20 κιλα μεχρι τωρα μαυτον τον τροπο)

    τωρα για σενα παληκαρι μου που ηδη εχασες ολα αυτα τα κιλα πραγματικα δεν ξερω τι να πω,
    πρεπει ναναι πολυ σκληρο να μην εχουν αποδοσει οι κοποι σου.
    το δερμα σου δεν το εβλεπες να χαλαρωνει να το προλαβεις?
    εμενα ειναι τωρα καλυτερο επειδη ηταν ηδη πλαδαρο κ σε λιγοτερα κιλα αλλα αγυμναστο...

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    7

    Default

    σε προσπάθειες που έκανα παλιότερα για να πάρω όγκο (αν μπορεί να το πει κανείς αυτό γιατί εκανα και βάρη και αερόβια για την ακρίβεια δεν έχω κάποιο συγκεκρίμενο στόχο του τύπου ογκο ή γράμμωση απλά θέλω να διώξω το σωσίβιο που παραμένει και έχει χαλαρώσει) το αποτέλεσμα ήτανε να παίρνω στην κοιλιά γιατί έτρωγα και παραπάνω. δεν ξέρω ίσως δεν ακολουθούσα σωστή τακτική.

  11. #11
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Κατα την γνωμη μου μην πας ακομα για επεμβαση.Κατσε διαβασε καλα το forum και αρχισε γυμναστηριο.Σε κανα εξαμηνο βλεπουμε,εξαλλου τωρα περασε το καλοκαιρι.Απο αυτα που διαβασα μια καλη περιοδος ογκου μπορει να σε βοηθησει αρκετα.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  12. #12

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    οι επεμβασεις θελουν πολυ ψαξιμο
    ειχα δεσει τον γαιδαρο μου οτι αμα κανω παιδι θα κανω κ μια κοιλιοπλαστικη
    διοτι καθοτι παντα στρουμπουλη κ με κοιλια μετα απο γεννα δεν θα ηταν καλυτερη η κοιλια μου.
    αλλα οταν εμαθα πως γινεται κ οτι τα αποτελεσματα ενδεχομενως δεν ειναι μονιμα αναθεωρησα...

    αντι για 0 κοιλιακους που εκανα μια ζωη τωρα προσπαθω να κανω εστω κ 40, 50 ή 75 σε καθε προπονηση,
    οσους εχω διαθεση κ αντεχω
    κανω οργανα που γυμναζομουν και τους κοιλιακους (combo)
    κ σιγουρα απο το να περιμενω ποτε θα γεννησω να κανω κοιλιοπλαστικη η κοιλια μου ειναι πολυ καλυτερη!

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    7

    Default

    δλδ λέτε να πρέπει να αυξήσω την μυική μάζα μου για να το αντιμετωπίζω; πόσα κιλά όμως; θα πρέπει να επικεντρωθώ σε αυτό αποκλειστικά; δλδ ξεχνάω αερόβια; κατα πόσο ένα πρόγραμμα όγκου "χαλάει" αν κάποιος κάνει και αερόβια γιατί εγώ έκανα και λίγα βάρη και διάδρομο μη έχοντας κάποιο συγκεκριμένο στόχο.

  14. #14

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=12979
    ενω χαζευα το φορουμ ειδα αυτο, διαβασε προς τα κατω που λεει για χλαρωση κοιλιας

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    7

    Default

    παίζει να έχω χάσει και γω πολύ μυικό ιστό. αυτός αναπληρώνεται; είναι εύκολο στην ηλικια των 23 να γίνει αυτό ή επρεπε να είχε γίνει νωρίτερα. η βλακεία είναι ότι έχω την τάση να παίρνω εύκολα λίπος στην κοιλιά και στην μέση όταν δεν προσέξω τι τρώω στην ποιότητα κυρίως. γενικά η πλαδαρότητα ξεπερνιέται με το να προσπαθήσει να αυξήσει κανείς τον όγκο του;

  16. #16
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    23 ειναι μια χαρα ηλικια για να βαλεις μυικη μαζα.Κοιτα ομως αν θες να ειναι επιτυχημενη η προσπαθεια σου αρχισε διαβασμα.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χαλάρωση κοιλίας
    By Torek in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 13-07-09, 05:24
  2. Ελλάτωση κοιλιάς...
    By dreaming123 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 25
    Last Post: 05-11-07, 08:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •