Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-05-08
    Location
    .
    Posts
    5

    Default Ταύρίνη Και Β-Αλανίνη (Taurine & Beta Alanine)

    καλησπερα παιδια μηπως γνωριζει κανεις να μου πει 2 συμπληρωματα οπως ταυρινη και β αλανινη ποτε ειναι καλο να τα παιρνεις? πριν την προπονηση αν δεν κανω λαθος ε? ξερετε αν μπορεις να τα παρεις και τα 2 ή να συνδυασεις την αλανινη πχ με μια εθυλεστερικη κρεατινη για πριν την προπονηση?? επισης το βραδυ πριν τον υπνο τι ειναι καλυτερο γκαμπα ή ζμα?? μπορεις να το παιρνεις το γκαμπα μαζι με αμινοξεα ή whey πριν κοιμηθεις?

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καλησπερα φιλε, προφανως οι καλυτερες στιγμες για τα συμπληρωματα που αναφερεις ειναι πριν και μετα την προπονηση. Δεν ξερω ποσο θελεις να παιρνεις απο το καθενα αλλα εγω θα μοιραζα τις δοσεις πριν και μετα. Αν θες να παιρνεις μονο μια φορα , τοτε καλυτερα πριν. Βεβαιως μπορεις να τα συνδυασεις και να βαλεις και κρεατινη στο μειγμα αν θελεις. Την εθυλεστερικη ομως...τι την θελεις; Καλυτερα μονουδρικη. Για το βραδυ, το GABA ειναι μακραν πιο δυνατο αλλα το θεμα ειναι για πιο λογο το θελεις το συμπληρωμα πριν τον υπνο. Αν απλα θελεις να παιρνεις κατι, τοτε ενα απλο ZMA ειναι μια χαρα. Αν εχεις καποιο προβλημα με τον υπνο , το GABA ειναι μακραν καλυτερο αλλα δεν ειναι για συνεχεια. Το GABA δεν εχεις προβλημα να το παιρνεις με αμινοξεα/πρωτεινη ομως να ξερεις οτι γενικα αυτα δουλευουν καλυτερα με αδειο στομαχι. Το ΖΜΑ δεν ειναι καλη ιδεα να το παιρνεις με ασβεστιο, οποτε κοιτας την πρωτεινη σου και πραττεις αναλογα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    ΤΗν Β αλανινη την περνεις οπως και την κρεατινη κανεις κυκλους και γεμιζμα αν το θελησεις.(Παρε μονουδατικη κρεατινη τα αλλα ειδη ειναι απατη(ειδικα αυτη που γραφεις) δεν δουλεουν)
    Ταυρινη πριν και μετα η μονο πριν η μονο μετα δεν εχω βρει καποιο μονοδρομο ακομα εγω την περνω πριν και μετα μιση μιση.
    Τι ειναι καλυτερο? δυσκολη ερωτηση καλυτερο ειναι και τα 2 μαζι απο μονα τους αν ετρωγα αρκετες τρωγες σαλατες φρουτα και πιστευα τα μεταλα ειναι καλα στη διατροφη μου τοτε γκαμπα δαγκωτο.Αλλιως ΖΜΑ(αυτο δουλευει δηλαδη βλεπεις αποτελεσματα μονο αν εχεις εληψεις αλλιος δεν).
    Καλυτερα μην πηνεις στο ιδιο ποτηρι γκαμπα και και πρωτεινη η κατι χαλια γευση εχει μονο αυτο.
    Το GABA δεν εχεις προβλημα να το παιρνεις με αμινοξεα/πρωτεινη ομως να ξερεις οτι γενικα αυτα δουλευουν καλυτερα με αδειο στομαχι.
    +1

    Γενικα αν εχεις προβληματα με τον υπνο δεν θα βρεις λυση στα συμπληρωματα μαλον πρεπει να κοψεις προπονηση γιατι παιζει υπερκοπωση.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-05-08
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    βασικα παιδια εχω ταυρινη και αλανινη καθως και ζμα. δεν αντιμετωπιζω προβλημα με τον υπνο απλα για το γκαμπα ρωταω ενημερωτικα!! τωρα την εθυλεστερικη την παιρνω γιατι με την μονουδρικη επαιζαν διαρροιες........ οποτε επειδη αυτη δεν δεσμευει πολυ νερο δεν εχω καποιο προβλημα και εχω δει και διαφορα, αλλα μονο στην δυναμη οχι σε ογκο κτλπ. Τωρα να ρωτησω κατι χαζο?? ταυρινη και αλανινη τα παιρνεις μαζι η σε ανεβαζουν πολυ και δεν την παλευεις??μηπως ειναι καλυτερο να παιρνω την ταυρινη το πρωι στην δουλεια και πριν την προπονηση την αλανινη επειδη βοηθαει στην αντοχη και την δυναμη??

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οχι μην ανησυχεις δεν θα ανεβεις τοσο πολυ ωστε να μην το αντεχεις. Την ταυρινη δεν την καταλαβαινεις.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-05-12
    Posts
    17

    Default

    παιδια να ρωτησω κατι?επειδη ειμαι νεος και δεν ξερω πολλα για συμπληρωματα...τι ακριβως κανει η ταυρινη?σε τι σε βοηθαει?

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    123

    Default

    για να μην ανοιγω ποστ μια ερωτηση κανει να παρεις κερατινη σε περιοδο γραμωσης ?

  8. #8
    Pumping Iron beefmeup's Avatar
    Join Date
    22-03-11
    Location
    Ghost Box
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by juancho View Post
    καλησπερα παιδια μηπως γνωριζει κανεις να μου πει 2 συμπληρωματα οπως ταυρινη και β αλανινη ποτε ειναι καλο να τα παιρνεις?
    την ταυρινη την περνεις πριν την προπονηση,κ την β-αλανινη δεν εχει να κανει ποτε θα την παρεις μεσα στην μερα..
    οι συγκεντρωσεις στο σωμα μετρανε εκει οχι οι χρονισμοι.
    δεν τα περνεις ταυτοχρονα γιατι χρησιμοποιουν τα ιδια carrier στο σωμα,κ ενδεχομενως το ενα παρεμβαλεται στην δραση του αλλου..
    :satisfaction is the death of desire:


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Beta alanine/Fish oils
    By stathis23 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-09, 19:55
  2. Beta-alanine
    By mirmidon in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-07, 02:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •