Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .
    Posts
    17

    Default Πρόγραμμα Γυμναστικής Bodybuilding Για Το Σπίτι

    Γεια σας.

    Ψάχνω ένα πρόγραμμα γυμναστικής για το σπιτί για αύξηση μυικής μάζας. Λόγω μαθημάτων δεν μπορώ να πάω γυμναστήριο. Έχω αρκετά όργανα γυμναστικής στο σπίτι. Ως αρχάριος, θα ήθελα συμβουλές απο τους ειδικούς για ένα καλό πρόγραμμα. Είμαι 70 κιλά. Θα είμαι πολυ χαρούμενος εάν μου απαντήσετε άμεσα.

    Επίσης έχω κάποιες απορίες:

    Ένας άνδρας πόσο μπορεί να αυξήσει την μυική του μάζα μέσα σε ένα μήνα??
    Αληθεύει ότι ασκήσεις των ποδιών βοηθούν στη γρήγορη ανάπτυξη μυικης μάζας??

    Ευχαριστώ πολυ.

  2. #2
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Καταρχην τι υψος και τι ηλικια εχεις?
    Δευτερον τι οργανα εχεις?

    Υποθετω οτι η υγεια σου ειναι καλη για μερικα βαρη.Αν δεν εχεις θα χρειαστεις οπωσδηποτε αλτηρες(βαρακια) που βιδωνουν πανω τους διαφορα κιλα αφου θες να προπονεισαι σπιτι.

    Τωρα σχετικα με τις ερωτησεις σου:Δεν υπαρχει καποιο οριο για το ποσο μπορεις να αυξησεις τη μυικη σου μαζα σε ενα μηνα,εξαρταται τι γυμναστικη κανεις,τι γονιδια εχεις,αν κοιμασαι καλα,αν τρως καλα...Τωρα σε ενα μηνα μην περιμενεις θαυματα,ειναι πολυ λιγος χρονος για να δεις αποτελεσματα.
    Οι ασκησεις ποδιων,ασκουν δηλαδη γυμναζουν τα ποδια.Αν γυμναζεις τα ποδια σου θα παρουν μυικη μαζα τα ποδια σου.Οπως αν γυμναζεις τα χερια σου θα παρουν μαζα τα χερια σου.

    Τωρα αν θες προγραμμα γυμναστικης μην περιμενεις να καθισει καποιος και να στο φτιαξει.Κατσε διαβασε τα sticky κυριως στο Συμβουλές Για Αρχάριους Και Εφήβους.Μετα κανε search και διαβαζε διαφορα παρομοια threads.Υστερα φτιαχνεις ενα προγραμματακι κι εμεις σου λεμε τι πρεπει να αλλαξεις για να το κανεις ακομα καλυτερο.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    Είμαι 17 ετών και 70 κιλά. Η υγεία μου για βάρη είναι άριστη. Απο όργανα έχω διάδρομο, ελλειπτικό, πολυόργανο, βαράκια και πάγκο. Αυτά τα λίγα. :) Θα διαβάσω τα stickies και θα φτιάξω ένα πρόγραμμα. Θα το διορθώσετε εάν έχει κάποιο πρόβλημα??

    Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    Έφτιαξα ένα μικρό πρόγραμμα:

    Καθίσματα

    Κάμψεις

    Έλξεις

    Ροκανίσματα

    Πόσα όμως σετ να κάνω και με ποια σειρά τις ασκήσεις?? Τι άλλο μπορώ να προσθέσω??
    Θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα μετά από αρκετό καιρό??

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-07-10
    Posts
    8

    Default

    Εδώ http://www.scoobysworkshop.com/index.htm Και στο λήμμα Exercises
    μπορείς να βρεις αρκετά πράγματα όσον αφορά ασκήσεις που μπορείς να κάνεις στο σπίτι σου. Εγώ από εκεί έχω πάρει αρκετές ιδέες για το πώς μπορώ να κάνω γυμναστική στο σπίτι

  6. #6
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Διαβασε αυτο για να μαθεις τις ασκησεις.http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=12568
    Και γενικα συνεχισε το διαβασμα,στο μεταξυ να κρατας ζωντανο αυτο το thread και να μας ρωτας απο εδω.

    Τωρα θα σου πω μερικα γενικα πραματα για το bodybuilding για να μπεις στο νοημα.

    Λοιπον πως φτιαχνονται οι μυς???(Ισως η βασικοτερη ερωτηση που πρεπει να κανει ενας αρχαριος bber στον ευατο του)

    Οι ασκησεις με βαρη(προπονηση) προκαλουν μυικα μικροτραυματα.Ο ανθρωπος ομως γεννηθηκε για να επιβιωνει.Ετσι τι κανει?Οπου υπαρχει μυικο μικροτραυμα αρχιζει την επιδιορθωση,και κανει τον μυ λιγο καλυτερο απο οτι συνηθιζε να ηταν(πιο μεγαλο) αν φυσικα δωσεις στον οργανισμο πορους(φαι) και χρονο για ξεκουραση(υπνος).

    Ετσι λοιπον αυτο που οφειλεις να κανεις για να βαλεις μυικα κιλα,ειναι να καταφερεις να παντρεψεις τη διατροφη,την προπονηση και τον υπνο.
    Διαβασε αυτο:http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=14899 και διαφορα topics απ το Προγράμματα Και Ασκήσεις http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=17 και τα ξαναλεμε.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  7. #7

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    Διαβασε αυτο για να μαθεις τις ασκησεις.http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=12568
    γιατι δε μου ανοιγει το λινκ αυτο? το ειχα μαλιστα κ στη λιστα με τα αγαπημενα μου

  8. #8
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    Ουτε εμενα το ανοιγει...

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-12-14
    Posts
    1

    Default

    16 χρονων 1.74 77 κιλα.Διαβασα τα αρθα του φορουμ σχετικα με διατροφη προπονηση και αυτα.Εχω καποιες αποριες ακομα σχετικα με το προγραμμα και ιδιαιτερα με την διατροφη.Θελω να χασω λιγα κιλα και να κανω βαρυ για να δεσει το σωμα μου δεν θελω να παρω πολυ ογκο.Ξερω πως δεν ειναι καλη λυση το πολυοργανο(το εχω απο τον πατερα μου)απλα ενα γυμναστηριο π ειχε εδω εκλεισε και το πιο κοντινο τωρα ειναι 20 χιλιομετρα περιπου μονο να παω οποτε ειναι λιγο δυσκολο.Συμφωνα με αυτα π διαβασα καταλαβα πως τις πρωτες βδομαδες 6-8 βδομαδες ειναι σαν σταδιο προσαρμογης να συνιθησει το σωμα σου την αλλαγη.
    Ενα προγραμμα που "εβγαλα" με αυτα π διαβασα
    Μέρα 1η: Στήθος-Δικέφαλα
    Μέρα 2η: Πόδια
    Μέρα 3η: Πλάτη-Τρικέφαλα
    Μέρα 4η: Ώμους-Τραπεζοειδείς
    σετ των 12 επαναληψεων
    Στα κενα μεταξυ των προπηνησεων θα κανω τρεξιμο ή ποδηλατο και κοιλιακους καθε πρωι (15-20-15) για αρχη
    Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες :) :)
    Με την διατροφη τωρα επειδη παω σχολειο ειναι λιγο δυσκολο.
    Πρωινο γαλα κ τοστ.Στο σχολειο κουλουρι με φετα Μεσημεριανο οτι εχει Απογευμα τοστ Βραδυ γαλα με δημητριακα ή τοστ
    Αναψυκτικα τα εκοψα και γλυκα οσο ναναι σαν παιδι τρωω
    Last edited by jimmyskr; 19-12-14 at 00:51.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Για Πρόγραμμα Γυμναστικής Στο Σπίτι
    By dimitris_21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 18-09-10, 16:15
  2. Πρόγραμμα γυμναστικής στο σπίτι-Συμβουλές
    By Sublime Dreamer in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-10, 02:32
  3. Boήθεια Για Πρόγραμμα Στο Σπίτι
    By alexsexpistol in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-10, 11:51
  4. προγραμμα προπονησης στο σπιτι
    By bledi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-08, 20:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •