Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default Αερόβια Άσκηση - Πιάσιμο Από Τα Βάρη.

    Γεια σας.Ειμαι νεος στο φορουμ.Θα ηθελα να ρωτησω οπως φενεται απ τον τιτλο το εξης
    Αν την προηγουμενη μερα εκανα βαρη και την επομενη ξυπναω πιασμενος μπορω να κανω αεροβια ? Η πρωτα να αναρωσω ?
    Ευχαριστω !

  2. #2

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    αν κανεις πολλες επαναληψεις χωρις πολυ βαρος θα ζεσταθεις κ δεν θα πονας.
    επειδη το παθαινω συχνα εχω δει οτι αν δεν κανω βαρη την επομενη ποναω πολυ.

    τι αεροβια εννοεις?
    πχ οταν κανω αυτο http://us.home.lifefitness.com/conte...mmittrainers_1 μου περναει το πιασιμο αφου κουναω κ χερια
    στη συγκεκριμενη μορφη αεροβιας πολυ.
    Last edited by Strength; 27-08-10 at 00:24.

  3. #3
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Ενοεις εκει που ειμαι πιασμενος να κανω επαναληψεις πριν την αεροβια ?
    Τορα για αεροβια ενοω τα παντα αλλα κυριως τρεξιμο και τορα που ειναι ακομα καλοκαιρι κολυμπι στη θαλλασα !
    Ευχαριστω παντως

  4. #4

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    οχι εννοω οτι αν πχ εχω πιασιμο απο καποια συγκεκριμενη ασκηση εκτελω την επομενη μερα την ιδια με πολυ λιγο βαρος κ το πιασιμο φευγει.
    αντιθετα αν παω για κολυμπι κτλ δεν μπορω να σταθω...
    οσο για το τρεξιμο δεν ξερω, δεν το εφαρμοζω ακομη, αν πιασει πες μου!
    απο πιασιμο αλλο τιποτα ακομα κ γω...

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Γεια σας.Ειμαι νεος στο φορουμ.Θα ηθελα να ρωτησω οπως φενεται απ τον τιτλο το εξης
    Αν την προηγουμενη μερα εκανα βαρη και την επομενη ξυπναω πιασμενος μπορω να κανω αεροβια ? Η πρωτα να αναρωσω ?
    Ευχαριστω !
    Kαλωσόρισες στο φόρουμ!
    Κάτι σημαντικό είναι να μας πεις πόσο καιρό γυμνάζεσαι. Αν έχεις γυμνάσει πόδια, ας μην κάνεις αερόβια την ίδια μέρα ή και την επόμενη ώστε να τα αφήσεις να αναρρώσουν. Αν έχεις ξεκινήσει πρόσφατα τα βάρη, λογικό είναι να είσαι πιασμένος. Μπορείς να κάνεις σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, δηλαδή μέχρι έντονο περπάτημα, αυτό με βοηθάει πολλές φορές να ξεπιαστώ κι όλας..
    Αλλά όλα αυτά θα τα καταλάβεις μόνος σου, δηλαδή να ακούς το σώμα σου. Μην περιμένεις να είσαι τελείως ξεπιασμένος για να πας για αερόβια, αλλά ούτε να κάνεις και να σέρνεσαι.

  6. #6
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Αν θες να εισαι λιγοτερο πιασμενος,πριν αρχισεις τα βαρη να κανεις λιγο χαλαρο τρεξιμο.Ακομα μπορεις να παρεις fish oil.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  7. #7

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    οταν ειμαστε πιασμενοι να κανουμε διατασεις μετα το ζεσταμα?

  8. #8
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    σχετικα με τις διατασεις εχει βρεθει οτι ριχνουν την αποδοση οταν τις κανεις πριν τα βαρη,αυτο μου αρκει για να μην το ψαξω παραπερα.

    Περα απο ολα αυτα εγω προσωπικα εχω παρατηρησει οτι οταν εχεις καλο μεταπροπονητικο(για εμενα whey isolate+μπανανες) δεν εχεις πολυ πιασιμο.Και αυτο μου φαινεται οτι ισχυει γενικως σε ολους τους ανθρωπους αφου το πιασιμο προκυπτει απ τα μυικα μικροτραυματα.Αν εχει καποιος δυνατο μεταπροπονητικο φυσικο ειναι ο οργανισμος του να επιδιορθωνει γρηγορα τις φθορες.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  9. #9
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλωσόρισες στο φόρουμ!
    Κάτι σημαντικό είναι να μας πεις πόσο καιρό γυμνάζεσαι. Αν έχεις γυμνάσει πόδια, ας μην κάνεις αερόβια την ίδια μέρα ή και την επόμενη ώστε να τα αφήσεις να αναρρώσουν. Αν έχεις ξεκινήσει πρόσφατα τα βάρη, λογικό είναι να είσαι πιασμένος. Μπορείς να κάνεις σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, δηλαδή μέχρι έντονο περπάτημα, αυτό με βοηθάει πολλές φορές να ξεπιαστώ κι όλας..
    Αλλά όλα αυτά θα τα καταλάβεις μόνος σου, δηλαδή να ακούς το σώμα σου. Μην περιμένεις να είσαι τελείως ξεπιασμένος για να πας για αερόβια, αλλά ούτε να κάνεις και να σέρνεσαι.
    Με βαρη γυμναζομαι γυρω στους 7-8 μηνες αλλα τους 2-3 πρωτους δεν ημουν αρκετα "ψαγμενος" και δεν ηξερα πολλα πραγματα. Αν εχω γυμνασει ποδια και παρολα αυτα δεν ειμαι καθολου πιασμενος ,αεροβια κανονικα ετσι ?

  10. #10
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    Περα απο ολα αυτα εγω προσωπικα εχω παρατηρησει οτι οταν εχεις καλο μεταπροπονητικο(για εμενα whey isolate+μπανανες) δεν εχεις πολυ πιασιμο.Και αυτο μου φαινεται οτι ισχυει γενικως σε ολους τους ανθρωπους αφου το πιασιμο προκυπτει απ τα μυικα μικροτραυματα.Αν εχει καποιος δυνατο μεταπροπονητικο φυσικο ειναι ο οργανισμος του να επιδιορθωνει γρηγορα τις φθορες.
    Φιλε μου οταν λες μπανανες ποσες ενοεις ? Και παιδια κατι αλλο..ποσες κουταλιες του μελιου κανουν την ιδια δουλεια ?ξερω με τη διατροφη τα παω λιγο πισω
    Last edited by antonis_7; 27-08-10 at 19:24.

  11. #11
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Με βαρη γυμναζομαι γυρω στους 7-8 μηνες αλλα τους 2-3 πρωτους δεν ημουν αρκετα "ψαγμενος" και δεν ηξερα πολλα πραγματα. Αν εχω γυμνασει ποδια και παρολα αυτα δεν ειμαι καθολου πιασμενος ,αεροβια κανονικα ετσι ?
    Δυστυχως αυτο θα σημαινει οτι δεν ''σ'επιασε'' η προπονηση.
    -Κανεις καθε μερα αεροβιο?
    Last edited by KOSTASFIT; 27-08-10 at 20:30.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  12. #12

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    σχετικα με τις διατασεις εχει βρεθει οτι ριχνουν την αποδοση οταν τις κανεις πριν τα βαρη,αυτο μου αρκει για να μην το ψαξω παραπερα.
    για τι διατασεις μιλαμε ομως?
    2 ειδη ξερω για τα χερια κ αλλα 2-3 για τα ποδια.
    θες να με διαφωτισεις σαυτο?
    ο γυμναστης οποτε ρωταω τι αλλο θα μπορουσα να κανω σαν διαταση λεει οτι αυτες ειναι αρκετες
    αλλα εγω δεν τις νιωθω αρκετες στο σωμα μου...
    των ποδιων ναι, των χεριων οχι τοσο...

  13. #13

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASFIT View Post
    Δυστυχως αυτο θα σημαινει οτι δεν ''σ'επιασε'' η προπονηση.
    -Κανεις καθε μερα αεροβιο?
    επιβεβαιωτικο κ ανακουφιστικο οτι καλα τα κανω!
    ναστε καλα που μας τα λετε κ μαθαινουμε τι μας γινεται...

  14. #14
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASFIT View Post
    Δυστυχως αυτο θα σημαινει οτι δεν ''σ'επιασε'' η προπονηση.
    -Κανεις καθε μερα αεροβιο?
    οχι αεροβιο κανω 2, το πολυ 3 φορες την εβδομαδα

  15. #15
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    για τι διατασεις μιλαμε ομως?
    2 ειδη ξερω για τα χερια κ αλλα 2-3 για τα ποδια.
    θες να με διαφωτισεις σαυτο?
    ο γυμναστης οποτε ρωταω τι αλλο θα μπορουσα να κανω σαν διαταση λεει οτι αυτες ειναι αρκετες
    αλλα εγω δεν τις νιωθω αρκετες στο σωμα μου...
    των ποδιων ναι, των χεριων οχι τοσο...
    διατασεις ειναι οταν προκαλεις την διαστολη μιας μυικης ομαδας και μενεις στατικος,αυτο οταν το κανεις πριν τα βαρη ριχνει την αποδοση.Το ζεσταμα που γινεται πριν τα βαρη ειναι πιο ενεργητικο,κανεις σετακια με λιγα κιλα.Οι διατασεις ανεβαζουν την δυναμη μιας μυικης ομαδας οταν γινονται μες στην διαρκεια ξεκουρασης,αλλη μερα απ την προπονηση δλδ.
    Π.χ. αν κανεις ποδια καθε Τεταρτη καλο ειναι να κανεις διατασεις ποδιων ας πουμε την Παρασκευη και την Δευτερα.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  16. #16

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    κ αν κανω ποδια καθε μερα? στο νεο προγραμμα μου εχει 2 μυικες ομαδες, η μια ειναι παντα ποδια.

  17. #17

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    raph μη ξεχνας ειμαι γυναικα κ παω για καυση λιπους, κ μονο στην αρχη ακομα
    οποτε βαζω λιγα κιλα, αρα μηπως για μενα μαυτη τη λογικη επιτρεπονται οι διατασεις? ετσι κι αλλιως ποσα λιγοτερα κιλα να βαλω για ζεσταμα?

  18. #18
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by RAPHDOMINATOR View Post
    σχετικα με τις διατασεις εχει βρεθει οτι ριχνουν την αποδοση οταν τις κανεις πριν τα βαρη,αυτο μου αρκει για να μην το ψαξω παραπερα.

    Περα απο ολα αυτα εγω προσωπικα εχω παρατηρησει οτι οταν εχεις καλο μεταπροπονητικο(για εμενα whey isolate+μπανανες) δεν εχεις πολυ πιασιμο.Και αυτο μου φαινεται οτι ισχυει γενικως σε ολους τους ανθρωπους αφου το πιασιμο προκυπτει απ τα μυικα μικροτραυματα.Αν εχει καποιος δυνατο μεταπροπονητικο φυσικο ειναι ο οργανισμος του να επιδιορθωνει γρηγορα τις φθορες.
    Καπως ετσι εχω δει και εγω οτι δουλευει σε μενα το μεταπροπονητικο..ασχετως βαρους προπονησης,ενα καλο post workout shake και μετα απο μια-μιαμιση ωρα ενα σωστο γευμα,και την αλλη μερα μενει μονο το μουδιασμα(που και αυτο φευγει με τα βαρη της μεθεπομενης μερας)
    ..Οσο για τις διατασεις,θα γραψω ο,τι εχω καταλαβει εγω να δουλευει σε μενα..Στις αρχες εκανα διατασεις με το τελος καθε προπονησης.Μου ετρωγε ομως ωρα,και τελικα αποδειχτηκε οτι ειτε κανω,ειτε δεν κανω διατασεις η διαφορα δεν υπηρχε.Μετα απο την επομενη προπονηση ο,τι πιασιμο ειχα απο τα βαρη ειχε φυγει..
    Αυτο που τηρω παντα ειναι την μερα που εχω ποδια να μην κανω τρεξιμο μετα,και την επομενη μερα να μην κανω αεροβια υψηλης εντασης...
    "No rest till six pack"

  19. #19

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by gsatelite View Post
    Μετα απο την επομενη προπονηση ο,τι πιασιμο ειχα απο τα βαρη ειχε φυγει..
    αυτο μου συμβαινει διαρκως...
    Quote Originally Posted by gsatelite View Post
    Αυτο που τηρω παντα ειναι την μερα που εχω ποδια να μην κανω τρεξιμο μετα,και την επομενη μερα να μην κανω αεροβια υψηλης εντασης...
    εχεις δικιο, οποτε κανω ποδια δεν μπορω να "παρω τα ποδια μου" μετα
    πλεον σε καθε προπονηση κανω ποδια αλλα οταν τα κανω στην αιθουσα με ελευθερη κινηση δεν πονανε τοσο οσο στα μηχανηματα,
    οουτε στα ιδια σημεια.

    μια που ειπες για ποδια να ρωτησω,
    στο leg curl που το εχω σαν νεα ασκηση (http://www.exrx.net/WeightExercises/...gLegCurlH.html)
    νιωθω τον μυ να δουλευει αλλα οταν φτανω στο κατακορυφο σημειο (καθετα με τους γλουτους)
    τα βαρη μου φευγουν απο τα ποδια κ ακουμπανε στους γλουτους.
    προσπαθω οσο μπορω να μην χρησιμοποιω την ωθηση για να τα σηκωσω, η κινηση ναναι αργη κ σταθερη,
    αλλα εξακολουθουν να μου "φευγουν"
    ειναι επειδη δεν την εκτελω σωστα ακομη ή στα λιγα κιλα γενικα συμβαινει αυτο?
    αυξησα λιγο κιλα απο 5 σε 7.5 αλλα κ παλι το ιδιο,
    δοκιμασα κ με 10 αλλα δε βγαζω τα σετ...
    κανω κατι λαθος ή ετσι ειναι στην αρχη σε ολους? ευχαριστω!
    Last edited by Strength; 29-08-10 at 15:32.

  20. #20
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post

    μια που ειπες για ποδια να ρωτησω,
    στο leg curl που το εχω σαν νεα ασκηση (http://www.exrx.net/WeightExercises/...gLegCurlH.html)
    νιωθω τον μυ να δουλευει αλλα οταν φτανω στο κατακορυφο σημειο (καθετα με τους γλουτους)
    τα βαρη μου φευγουν απο τα ποδια κ ακουμπανε στους γλουτους.
    προσπαθω οσο μπορω να μην χρησιμοποιω την ωθηση για να τα σηκωσω, η κινηση ναναι αργη κ σταθερη,
    αλλα εξακολουθουν να μου "φευγουν"
    ειναι επειδη δεν την εκτελω σωστα ακομη ή στα λιγα κιλα γενικα συμβαινει αυτο?
    αυξησα λιγο κιλα απο 5 σε 7.5 αλλα κ παλι το ιδιο,
    δοκιμασα κ με 10 αλλα δε βγαζω τα σετ...
    κανω κατι λαθος ή ετσι ειναι στην αρχη σε ολους? ευχαριστω!
    Εχμ..η ασκηση αυτη εχει την ιδιοτητα (αν μιλαμε για την ξαπλωτη θεση)αν δεν βρεις την "ιδανικη" ρυθμιση για τον σωματοτυπο σου,ή να σε κουρασει,ή να μην την κανεις σωστα...Το θεμα του να σου "πετανε" τα βαρη στην θετικη φαση της ασκησης μπορει να οφειλεται ειτε σε πολυ λιγα βαρη(αρα χαιρεσαι και βαζεις και αλλα)ειτε σε κακη τοποθετηση της "κοντρας" των ποδιων(στις γαμπες δηλ) οποτε παιζεις με την ρυθμιση.Το σωστο παντως ειναι να κοιτας μπροστα,να βαζεις κοντρα στους μοχλους που πιανεις με τα χερια(ετσι ωστε να εισαι κολλητα με τον παγκο)και να νοιωθεις το ¨καψιμο" στους οπισθιους μηριαιους,οχι στις γαμπες...Λιγο μπερδεμενο,αλλα αν το ψαξεις λιγο ειναι φανταστικη ασκηση,βελτιωνει το "στησιμο" του ανθρωπινου σωματος και φτιαχνει "μπουτια"(επι το λαϊκότερον :-)..)
    Ελπιζω να βοηθησα χωρις να πλατειασα..
    "No rest till six pack"

  21. #21

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    πολυ ωραια τα περιγραφεις, εχω την εντυπωση οτι τα κανω ολα αυτα,
    πιο συνειδητα την επομενη φορα να σιγουρευτω οτι οντως τα κανω ολα
    οσο για τα κιλα υποψιαζομουν οτι θελει παραπανω αλλα τα 10 κιλα ηταν πολυ βαρυα για μενα,
    τα 5 λιγα,
    ετσι κατεληξα στα 7,5 για αρχη κ βλεπω.

    ναι ειναι φοβερη ασκηση!
    νιωθω τον δικεφαλο να συσπαται αν λεγεται δικεφαλος,
    να δω ποτε θα τα μαθω

    περιεκτικοτατος εισαι σευχαριστω!

  22. #22
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post

    ναι ειναι φοβερη ασκηση!
    νιωθω τον δικεφαλο να συσπαται αν λεγεται δικεφαλος,
    να δω ποτε θα τα μαθω
    καλα το λες, ειναι ο δικεφαλος του ποδιου !

  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-01-17
    Posts
    1

    Default

    Εγώ πιστεύω πως οι διατάσεις σε βοηθάνε και στα βάρη καθώς όσο πιο πολύ διατηνεται ο μυς τόσο μεγαλύτερη δύναμη μπορεί να βάλει και να αντέξει οπότε ίσως καλό θα ήταν να κάνετε διατάσεις
    Αυτή είναι η γνώμη μου


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια άσκηση βοηθάει τον καπνιστη?
    By nikos_123 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-05-09, 07:54
  2. Αεροβια ασκηση και σφιγμοι
    By guest01247 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 22-11-08, 21:36
  3. Αερόβια Ασκηση & Διατροφη
    By mrkaza in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-08, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •