Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 107
  1. #31
    Bodybuilding Newbie NEM3SIS's Avatar
    Join Date
    26-08-10
    Location
    Ioannina
    Posts
    41

    Default

    ΝΕΜΕΣΙΣ λες να εννοουσα οτι τα γαντια κανουν την διαφορα??:P
    μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα.
    την κανει πιο εξελιγμενη το γεγονος οτι εξελιχθηκε ΣΩΣΤΑ μεσα σε πολεμους χωρις κανονες σε κανονικα πεδια μαχης αυτο ειπα!!!
    το οτι βαλαμε γαντια μετα το εγραψα για να σημειωσο την ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ εξελιξη και να το τονισω σε οσους δεν ξερουν οτι αυτη ειναι η τελικη μορφη του ΤΗΑΙ Και οχι η βαση του.
    To muay thai συνδιαζει και την παραδοση 2000 χρονων (ρεαλιστικη σε πολεμους των ταιλανδων) και την σημερινη εξελιξη που βλεπουμε στα ρινγκ.
    για kick box και BOXING Δεν αναφερθηκα οπως θα παρατηρησεις καλυτερα αμα κοιταξεις ξανα!
    τελοςπαντων καλο ειναι να μην γινονται παρεξηγησεις γιατι συνηθως σε κατι τετοια θεματα καταληγουμε να ... πλακωνομαστε και δεν σας περνει και ολας :PPPP χαχαχ πλακα κανω!!
    ολες οι τεχνες καλες ειναι ξαναλεω την υγεια μας να εχουμε και την δυναμη μας να της εξασκουμε και να τις χαιρομαστε!!
    Πρώτα απ' όλα ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι απλώς κάνουμε μία συζήτηση, δεν ήθελα να σε θίξω, αν φάνηκε κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη δεν το συνειδητοποίησα και δεν ήταν επιτηδευμένο! Τώρα όσον αφορά τις λέξεις <<box, kick boxing>> που ανέφερες, παρατήρησα και είδα πολύ καλά ότι δεν αναφέρθηκες σε αυτά τα δύο συγκεκριμένα, αλλά χρησιμοποιώντας εγώ την μέθοδο πειθούς << επίκληση στην λογική>> ανέφερα κάποια παραδείγματα ως τεκμήρια για να είναι πιο πειστικός και κατανοητός ο λόγος μου!!(Άλλωστε αυτά λέει η επιστήμη της Λογικής)! Τέλος, θεωρώ απαραίτητο να σημειώσω ότι οτιδήποτε λέω το εκφράζω ΠΆΝΤΑ φιλικά και χωρίς καμία διάθεση επιθετικότητας και προσβολής!! Τέλος, ο όρος <<ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΈΝΗ>> είναι πολύ βαρύς για σύγκριση μεταξύ δύο πολεμικών τεχνών..Τέλως πάντων, δύο διαφορετικές απόψεις δεν είναι απαραίτητο πάντοτε να συμπτυχθούν.
    Ain't about how hard you hit... It's about how hard you can get hit, and keep moving forward..

  2. #32
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Να σου πω την αλήθεια αυτό που με παρξενεύει είναι ότι όλοι ψαχνουν με το μικροσκόπιο να δουν κινήσεις του bruce lee που ομοιάζουν με wing chun βασικά πιστευω πως απο το wing chun ο bruce lee ηταν απλά περαστικός και φευγάτος . Δύο video εχω δει να κάνει chi sao και πραγματικά δεν με εντυπωσιασε, έχω δεί όλες τις ταινίες του και πραγματικά wing chun δεν έχω δει παρα μόνο κινήσεις που μπορεί να μοιάζουν με bong sao tan sao κτλ αλλά μόνο να μοιάζουν . Δεν πιστεύω ότι είχε ασχοληθεί με το wing chun ιδιαίτερα γι αυτό δεν πιστεύω πως ήταν σε θέση να "πετάξει" πράγματα από το wing chun στα σκουπίδια . Το κακό είναι ότι για να πείς ότι κρατάω ότι χρειάζεται από μια πολεμικη τέχνη και πετάω τα άλλα στα σκουπίδια μάλλον θα πρέπει να είσαι ο ίδιος ο bruce lee . Αυτο το κακό έχει και το jeet kune do είναι φτιαγμένο από τον Bruce lee για τον Bruce lee γι αύτο πιστεύω ότι αν ζουσε αυτό θα το άλλαζε και θα παρουσίαζε μια εντελώς διαφορετική πολεμική τέχνη . Το jeet kune do είναι για μένα επιπόλεο και εμπορικό φτιαγμένο πάνω στην έπαρση της δόξας του bruce lee . Παρόλα αυτά πιστέυω στο ταλέντο του bruce lee και πίστεύω ότι αν θα ορίμαζε θα γινόταν πραγματικά ένας από τους μεγάλους δασκάλους .
    Κι ομως να διδαχθεις το Wing Chun απο τον μεγαλο Ip Man για 5 χρονια δεν ειναι οτι και οτι.Και πιστεψε με στις ταινιες του δεν χρησιμοποιησε ουτε το Wing Chun ουτε το Jeet Kune Do..Μαλιστα οι ψηλες και φαντασμαγορικες κλοτσιες που εκανε τις εκανε μονο για τον κινηματογραφο και τη διασκεδαση.Οποτε δεν μπορεις να κρινεις απο κει εμπεριστατομενα.Και ναι το Jeet Kune Do περιεχει Wing Chun και αμα ηταν δεν θα το δημιουργουσε αλλα θα παρεμενε με αυτο για την υπολοιπη ζωη του..Τελος, δεν μπορεις να λες κατι που καλα καλα δεν ξερεις επιπολαιο , εμπορικο κλπ..Το ταλεντο του ειναι δεδομενο και ευτυχως προλαβε να γινει ενας μεγαλος δασκαλος.
    Last edited by antonis_7; 12-09-10 at 21:11.

  3. #33
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Κι ομως να διδαχθεις το Wing Chun απο τον μεγαλο Ip Man για 5 χρονια .
    Τελος, δεν μπορεις να λες κατι που καλα καλα δεν ξερεις επιπολαιο , εμπορικο κλπ..Το ταλεντο του ειναι δεδομενο και ευτυχως προλαβε να γινει ενας μεγαλος δασκαλος.
    Για 5 χρόνια δεν το εχω ακούσει πουθενά . Αυτό που λέγεται και εγώ γνωρίζω είναι ότι σε ηλικία σχεδόν 13 ετων άρχισε μαθήματα στη σχολή του ip man ,έπειτα από ένα χρόνο δημιουργήθηκαν πολλά προβλήματα με τους άλλους ασκούμενους οι οποίοι δεν δέχονταν για κάποιους λόγους που δεν είναι σαφής να προπονούνται μαζί του . Απο κει και πέρα λέγεται ότι ακολούθησε ιδιαίτερα μαθήματα με τον Wong Shun Leung το πόσο κράτησαν αυτά τα μαθήματα είναι άγνωστο . Ας μην το κουράζουμε όμως το θέμα , κανένας δεν θεωρεί οτι ο bruce lee είχε αφοσιωθεί στο wing chun η έστω ήταν ένας από τους μαθητές του ip man οι οποίοι ήταν κοντά του για πολλά χρόνια ήταν φευγάτος από το wing chun όπως ακριβώς σου είπα και παραπάνω .
    Κατα τα άλλα ... Μπορείς φυσικά να θεωρείς ότι προλαβε να γίνει ένας μεγάλος δάσκαλος εγω όμως έχω άλλη άποψη , ότι θα μπορούσε να γίνει ένας μεγάλος δάσκαλος αν ζούσε . Βασικά ο Bruce lee άφησε αυτό το μεγάλο όνομα γιατί τον είδαν τα αμερικανάκια και χαζέψανε . Δεν ξερανε έκεινη την εποχή καν οτι υπάρχουν κινεζικές πολεμικές τέχνες . Στην θέση του Bruce lee θα μπορούσαν να ήταν πολλοί άλλοι που θά είχανε τα κότσια (Με το αζημίωτο φυσικά τα κονόμησε μη λεμε ότι θέλουμε) να πάνε κόντρα στην κλειστή νοοτροπία της κομμουνιστικής Κίνας και με κίνδυνο της ίδιας τους της ζωής να διαδώσουν στον υπόλοιπο κόσμο κάτι που πήγαινε αποκλειστικά και μόνο από γεννεά σε γεννεά . Αυτό μπορεί να είναι και η αιτία που το πληρωσε με την ζωή του .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  4. #34
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Για 5 χρόνια δεν το εχω ακούσει πουθενά . Αυτό που λέγεται και εγώ γνωρίζω είναι ότι σε ηλικία σχεδόν 13 ετων άρχισε μαθήματα στη σχολή του ip man ,έπειτα από ένα χρόνο δημιουργήθηκαν πολλά προβλήματα με τους άλλους ασκούμενους οι οποίοι δεν δέχονταν για κάποιους λόγους που δεν είναι σαφής να προπονούνται μαζί του . Απο κει και πέρα λέγεται ότι ακολούθησε ιδιαίτερα μαθήματα με τον Wong Shun Leung το πόσο κράτησαν αυτά τα μαθήματα είναι άγνωστο . Ας μην το κουράζουμε όμως το θέμα , κανένας δεν θεωρεί οτι ο bruce lee είχε αφοσιωθεί στο wing chun η έστω ήταν ένας από τους μαθητές του ip man οι οποίοι ήταν κοντά του για πολλά χρόνια ήταν φευγάτος από το wing chun όπως ακριβώς σου είπα και παραπάνω .
    Κατα τα άλλα ... Μπορείς φυσικά να θεωρείς ότι προλαβε να γίνει ένας μεγάλος δάσκαλος εγω όμως έχω άλλη άποψη , ότι θα μπορούσε να γίνει ένας μεγάλος δάσκαλος αν ζούσε . Βασικά ο Bruce lee άφησε αυτό το μεγάλο όνομα γιατί τον είδαν τα αμερικανάκια και χαζέψανε . Δεν ξερανε έκεινη την εποχή καν οτι υπάρχουν κινεζικές πολεμικές τέχνες . Στην θέση του Bruce lee θα μπορούσαν να ήταν πολλοί άλλοι που θά είχανε τα κότσια (Με το αζημίωτο φυσικά τα κονόμησε μη λεμε ότι θέλουμε) να πάνε κόντρα στην κλειστή νοοτροπία της κομμουνιστικής Κίνας και με κίνδυνο της ίδιας τους της ζωής να διαδώσουν στον υπόλοιπο κόσμο κάτι που πήγαινε αποκλειστικά και μόνο από γεννεά σε γεννεά . Αυτό μπορεί να είναι και η αιτία που το πληρωσε με την ζωή του .
    Κοιτα η αληθεια ειναι οτι προσωπικα δεν το εχω ψαξει αυτο που λες γιαυτο και δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια..Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι εκανε Wing Chun απο τα 13 μεχρι τα 18-19 που επεστρεψε Αμερικη αν δεν με απαταει η μνημη μου.O Bruce Lee ηταν ενας και δεν προκειτα να υπαρξει αλλος μαλλον δεν ξερεις πολλα για τις ικανοτητες του και οσα εκανε σε διαφορες επειδειξεις. Πληροφοριακα θα πω οτι ειχε στην βιβλιοθηκη του πανω απο 2000 βιβλια περι πολεμικων τεχνων, γυμναστικης και αλλα σχετικα.

  5. #35
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    O Bruce Lee ηταν ενας και δεν προκειτα να υπαρξει αλλος μαλλον δεν ξερεις πολλα για τις ικανοτητες του και οσα εκανε σε διαφορες επειδειξεις. Πληροφοριακα θα πω οτι ειχε στην βιβλιοθηκη του πανω απο 2000 βιβλια περι πολεμικων τεχνων, γυμναστικης και αλλα σχετικα.
    Δεν διαφωνώ μαζί σου ούτε στο οτι είναι μια μοναδική προσωπικότητα που θα μίνει στην ιστορία για πάντα . Εχω δεί όλες τις ταινίες του και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις καρε καρε νομίζω ότι ο ανθρωπος αυτός εκτός από τη μοναδική του προσέγγιση στις πολεμικές τέχνες αλλά και την προσωπικότητά του θα μίνει για πάντα ζωντανός . Ειχα δεί ένα ντοκυμαντέρ που έλεγε ότι ο bruce lee είναι απο τα λίγα ονόματα που έχουν φύγει από την ζωή και ακόμα εμπορικά πουλάει . Δεν αμφισβητώ τις σωματικές του ικανότητες την δεξιοτεχνία του κτλ . Αλλά δεν τον θεωρώ μεγάλο δάσκαλο και δυστιχώς δεν τον έχω ικανό να δημιουργήσει δική του πολεμική τέχνη πόσο μάλλον στην ηλικία που πέθανε. Δεν μπορώ δηλαδή να τον βάλω σε θέση παρόμοια με τον ip man τον Dong Hai Chuan του ba gua ή τον Chen Changxing του chen tai chi ή ακόμα και του πιο σύγχρονου και εν ζωή Wang Xian . Αυτή είναι η αποψή μου .
    Last edited by QiWizard; 12-09-10 at 22:35.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  6. #36
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Νταξει φιλε αν και για μενα ισχυει το αντιθετο..Ισως εσυ βλεπεις αλιως τα πραγματα..καταλαβαινω ομως το σκεπτικο σου..επειδη πεθανε νεαρος και οχι πχ 80 χρονων γιαυτο δεν τον θεωρεις μεγαλο δασκαλο..αλλα οπως και να χει, αποψη σου..το σιγουρο ειναι οτι ειναι ενας θρυλος και οπως ειπες θα μεινει στην ιστορια..Τορα για την τεχνη θεωρω το Jeet Kune Do απολυτα ολοκληρωμενο (παρολο που δεν το τελειωσε ο ιδιος) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτη. Βλεπω απο αλλη οψη τη ζωη χαρη στη φιλοσοφια του ιδιου, που την περασε μεσω αυτου.

  7. #37
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Νταξει φιλε αν και για μενα ισχυει το αντιθετο..Ισως εσυ βλεπεις αλιως τα πραγματα..καταλαβαινω ομως το σκεπτικο σου..επειδη πεθανε νεαρος και οχι πχ 80 χρονων γιαυτο δεν τον θεωρεις μεγαλο δασκαλο..αλλα οπως και να χει, αποψη σου..το σιγουρο ειναι οτι ειναι ενας θρυλος και οπως ειπες θα μεινει στην ιστορια..Τορα για την τεχνη θεωρω το Jeet Kune Do απολυτα ολοκληρωμενο (παρολο που δεν το τελειωσε ο ιδιος) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτη. Βλεπω απο αλλη οψη τη ζωη χαρη στη φιλοσοφια του ιδιου, που την περασε μεσω αυτου.
    Αν εσένα σε γεμίζει το jeet kune do και η φιλοσοφία του νομίζω ότι όλα τα άλλα είναι περιττά . Συνεχισε τον δρόμο σου.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  8. #38
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Παλικαρια εχω βαρεθει να ακουω ανακριβειες του στυλ έχω διαβασει΄,έχω ακουσει΄κλπ.
    Προφανως ασχολειστε με πολεμικες τεχνες.
    Ο Μπρους Λη ηταν και θα ειναι ανυπερβλητος σε αυτο που εκανε για εναν και μονο λογο.Γιατι πηγε κοντρα στην κινεζικη μαφια των πολεμικων τεχνων της Αμερικης.Καθαρισε σε λιγα λεπτα το μεγαλυτερο κινεζο δασκαλο της Αμερικης οταν τον προκαλεσαν για να μην συνεχισει να διδασκει σε μη-Κινεζους.Και αυτο τον ΤΡΕΛΑΝΕ.Το οτι εκανε καποια λεπτα και οχι δευτερολεπτα.Ετσι αρχισε την αναζητηση,πνευματικα,φιλοσοφικα και κινησιολογικα για την υπερτατη συλλογη τεχνικων και πολεμικου τροπου σκεψης.Γιατι,οπως ελεγε ο ιδιος δεν θεωρει το jeet kune do πολεμικη τεχνη.Το jeet kune do ειναι μια συνυπαρξη απο τεχνικες διαφορων τεχνων αλλα στηριζεται κυριως στις γροθιες και το βηματισμο του δυτικου μποξ σε συνδιασμο με αποτελεσματικες τεχνικες απο κινεζικες πολεμικες τεχνες και κυριως του γουινγκ τσαν.
    Πολλες φορες ο ιδιος εχει γαψει στα ημερολογια του αλλα και δηλωσει σε συνεντευξεις οτι στις ταινιες ηταν λιγο πιο εντυπωσιακος απ'οτι θα ηταν στο δρομο.Στο δρομο θα καθαριζε μια μαχη κοντινης αποστασης με βγαλσιμο ματιων,ή γροθια στο λαιμο ειτε κλωτσια στα αχαμνα.Αυτο ΗΤΑΝ το jeet kune do:τεχνικες που σε δευτερολεπτα βγαζουν τον αντιπαλο νοκ αουτ χωρις πολλα πολλα.Ουτε ψηλα λακτισματα,ουτε πολυπλοκες τεχνικες που πρεπει να αποστηθισεις πρωτα για να τις μαθεις.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  9. #39
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Χωρις παρεξήγηση ... το σκεπτικό που διαλέγει κάποιος μια πολεμική τέχνη τις περισσότερες φορες δεν έχει καμία σχέση με το δικό σου σκεπτικό
    Αυτό το σκεπτικό λεεί πολλά περισσότερα για το πώς να επιλέξει κάποιος μια πολεμική τέχνη . http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=16897 ο φίλος που τό γραψε έχω την εντύπωση πως το χει σκεφτεί καλύτερα .
    Κατα τα άλλα που λες οι πιο "εξελιγμένες" η και μη η στρατιωτικού τύπου που λες είναι απλούστατα πετσοκομμένες και ξεσκισμένες παραδοσιακές πολεμικές τέχνες . Οπότε είναι στο χέρι του καθε ενός αν θέλει να μάθει μια ολόκληρη πολεμική τέχνη η αυτό που κάποιοι εντελώς αυθέρετα αποφάσισαν πως είναι αρκετό για να διδάξουν στο στρατό τους πχ για λόγους ευκολίας εξοικονόμισης χρόνου κτλ .
    το δικο μου σκεπτικο στην επιλογη μιας πολεμικης τεχνης θα ηταν η αυτοαμυνα πανω απ' ολα. ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει για τους δικους του λογους.

    με βαση αυτο το σκεπτικο θα επελεγα πραγματα που αποδεδειγμενα δουλευουν, σε αντιθεση με αλλα που αποδεδειγμενα δεν δουλευουν...

    τα καινουρα στυλ σαφως βασιζονται στα παραδοσιακα, η μιγμα αυτων. για την ακριβεια, εχουν τα καλυτερα μερη απ' τις παραδοσιακες πολεμικες τεχνες. προσωπικα δεν με απασχολει αυτο καθολου.

    το οτι μαθαινονται ποιο γρηγορα και ποιο ευκολα κι αυτο το θεωρω προτερημα. βλεπω εδω γραφουν για bruce lee klp και αναρωτιεμαι ποσο σχεση εχουν αυτα με την πραγματικοτητα. ο bruce lee ηταν ενας μεσα σε δεκαετιες. ατομα που προπονουνταν ολη μερα δεν καταφεραν να γινουν τοσο καλοι. ποσο μαλον αυτοι που κανουν τρεις φορες την εβδομαδα μια ωρα.

    επισης, χωρις παρεξηγηση, νομιζω οτι οι περισσοτεροι που ασχολουνται με παραδοσιακες πολεμικες τεχνες για αυτοαμυνα απλα αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα.

    το ειπα και παραπανω και το ξαναλεω. οταν ξεκινησαν τα mma, και οι κανονες ηταν πολλοι ποιο χαλαροι, και πηγαιναν και ατομα απο καρατε, judo κλπ, ειδε κανεις τι επαθαν??? τωρα απλα δεν υπαρχουν εκει μεσα γιατι δεν παιρνουν πλεον μερος. οταν ομως ξεκινησε το πραγμα πηγαιναν γιατι υποστηριζαν την τεχνη τους και την θεωρουσαν καλυτερη. η πραγματικοτητα ομως ηρθε να τους διαψευσει.

  10. #40
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by morfeas_v View Post
    το δικο μου σκεπτικο στην επιλογη μιας πολεμικης τεχνης θα ηταν η αυτοαμυνα πανω απ' ολα. ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει για τους δικους του λογους.

    με βαση αυτο το σκεπτικο θα επελεγα πραγματα που αποδεδειγμενα δουλευουν, σε αντιθεση με αλλα που αποδεδειγμενα δεν δουλευουν...

    τα καινουρα στυλ σαφως βασιζονται στα παραδοσιακα, η μιγμα αυτων. για την ακριβεια, εχουν τα καλυτερα μερη απ' τις παραδοσιακες πολεμικες τεχνες. προσωπικα δεν με απασχολει αυτο καθολου.

    το οτι μαθαινονται ποιο γρηγορα και ποιο ευκολα κι αυτο το θεωρω προτερημα. βλεπω εδω γραφουν για bruce lee klp και αναρωτιεμαι ποσο σχεση εχουν αυτα με την πραγματικοτητα. ο bruce lee ηταν ενας μεσα σε δεκαετιες. ατομα που προπονουνταν ολη μερα δεν καταφεραν να γινουν τοσο καλοι. ποσο μαλον αυτοι που κανουν τρεις φορες την εβδομαδα μια ωρα.

    επισης, χωρις παρεξηγηση, νομιζω οτι οι περισσοτεροι που ασχολουνται με παραδοσιακες πολεμικες τεχνες για αυτοαμυνα απλα αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα.

    το ειπα και παραπανω και το ξαναλεω. οταν ξεκινησαν τα mma, και οι κανονες ηταν πολλοι ποιο χαλαροι, και πηγαιναν και ατομα απο καρατε, judo κλπ, ειδε κανεις τι επαθαν??? τωρα απλα δεν υπαρχουν εκει μεσα γιατι δεν παιρνουν πλεον μερος. οταν ομως ξεκινησε το πραγμα πηγαιναν γιατι υποστηριζαν την τεχνη τους και την θεωρουσαν καλυτερη. η πραγματικοτητα ομως ηρθε να τους διαψευσει.
    Λες κατι που δεν το καταλαβαίνω πολυ καλά μαλλον καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά μαλλον δεν το αναλύεις .
    Θα επέλεγες λες πολεμική τέχνη με βάση την "αυτοάμυνα" και υπονοέις ότι όποιος ασχοληθεί πχ με judo η καράτε ή kung fu η οτιδήποτε παραδοσιακό δεν θα έχει καλή αυτοάμυνα . Δηλαδή θα σε παραξενέψει πολύ αν εσυ ασχολήσε με krav maga και ένας Judoka η ένας καρατεκα η ενας σούμο η ένας μπασκετμπολίστας σε σαπισει στο ξύλο? Εμένα δεν θα με παραξένευε καθόλου γιατί μια παράμετρος και μόνο της αυτοάμυνας είναι με πια πολεμική τέχνη ασχολήσε και μάλιστα επηρρεάζει μόνο το αποτέλεσμα ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες της συμπλοκής πχ ανοιχτός κλειστός χώρος πόσοι αντίπαλοι , τι είδους αντίπαλοι τι είδους εδάφος κτλ . Πίο πολύ επηρρεάζει την αυτοάμυνα πχ αν είσαι γυμνασμενος η όχι . Επομένος κάθε πολεμική τέχνη είναι φτιαγμένη για ορισμένες συνθήκες , εσύ δεν μπορείς να είσαι σε θέση να κρίνεις σε πιά συνθήκη θα βρεθείς να αντιμετωπίσεις .
    Το οτι όσοι ασχολούνται με παραδοσιακές πολεμικές τέχνες αρνουνται να δούνε την πραγματικότητα δεν το πιστεύω μάλλον αρνουνται να δούνε την δική σου πραγματικότητα .
    Για τα mma έχω μιλήσει πίο πάνω και δεν γίνεται να ξαναγράφω τα ίδια (είναι στο 6ο Post) .
    Αυτό που λες ότι τα καινούρια στυλ πέρνουν τα καλύτερα απο τις παραδοσιακές τέχνες και τα υπόλοιπα που δεν τους κάνουν τα πετάνε είναι τουλάχιστον αστείο . Μια κίνηση που κάποιος θεωρεί "καλή" δεν μπορεί να σταθεί απο μόνη της χωρις όλο το πλαίσιο των αρχών της πολεμικής τέχνης που ανοίκει . Με οποιαδήποτε τέχνη η σύστημα και να ασχολήσε θέλει πολύ δουλειά για να σου βγεί όταν το χρειαστείς δεν υπάρχουν μαθήματα ταχύριθμης εκμαθησεις η άν υπαρχουν απλά είναι κοροιδία . Τέλος πάντων με λίγα λόγια μην ακούς παραμύθια για συστήματα φοβερά και τρομερά τα οποία δεν έχουν τίποτα περιττο και είναι τα κορυφαία μαθαίνονται γρήγορα κτλ κτλ ... Εντάξεί και εγώ για να πουλήσω θα λεγα ότι να ναι .
    Last edited by QiWizard; 14-09-10 at 08:59.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  11. #41
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Παλικαρια δεν παιζει κανενα ρολο με ποια πολεμικη τεχνη ασχολεισαι,οταν σου τυχει κατι στο δρομο.Πανω απόλα ειναι το killer enstict.Το κατα ποσο θα εφαρμοσεις στο ακεραιο αυτα που διδαχθηκες και δεν θα παγωσεις.Εχω δει ΄μαγκες΄να ψαρωνουν ασχημα σε δυσκολες καταστασεις μονο και μονο γιατι απλα δεν το χουν. Και για να αποκτησεις το killer enstict χρειαζεσαι πολυ sparring χωρις προστατευτικα και με αληθινη επαφη στο 30-40% της δυναμης.Δοκιμαστε το και ελατε να μου πειτε την αισθηση την πρωτη φορα που θα ματωσει κανα χειλος ή καμια μυτη.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  12. #42
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Για το mma εγω εχω καλη αποψη..παρακολουθω και ufc παρεπιμπτοντως..

    Τορα για τις τεχνες δεν μπορουμε επισης να πουμε ποια ειναι η καλυτερη αν και μερικες πιστευω μπορεις να τις συγκρινεις ΑΛΛΑ το πιο σημαντικο ειναι το ποσο καλος ειναι ο fighter..δεν σημαινει δηλαδη οτι επειδη μαθενει την ταδε τεχνη εισαι καλυτερος απο τον αλλον.

  13. #43
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Λες κατι που δεν το καταλαβαίνω πολυ καλά μαλλον καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά μαλλον δεν το αναλύεις .
    Θα επέλεγες λες πολεμική τέχνη με βάση την "αυτοάμυνα" και υπονοέις ότι όποιος ασχοληθεί πχ με judo η καράτε ή kung fu η οτιδήποτε παραδοσιακό δεν θα έχει καλή αυτοάμυνα . Δηλαδή θα σε παραξενέψει πολύ αν εσυ ασχολήσε με krav maga και ένας Judoka η ένας καρατεκα η ενας σούμο η ένας μπασκετμπολίστας σε σαπισει στο ξύλο? Εμένα δεν θα με παραξένευε καθόλου γιατί μια παράμετρος και μόνο της αυτοάμυνας είναι με πια πολεμική τέχνη ασχολήσε και μάλιστα επηρρεάζει μόνο το αποτέλεσμα ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες της συμπλοκής πχ ανοιχτός κλειστός χώρος πόσοι αντίπαλοι , τι είδους αντίπαλοι τι είδους εδάφος κτλ . Πίο πολύ επηρρεάζει την αυτοάμυνα πχ αν είσαι γυμνασμενος η όχι . Επομένος κάθε πολεμική τέχνη είναι φτιαγμένη για ορισμένες συνθήκες , εσύ δεν μπορείς να είσαι σε θέση να κρίνεις σε πιά συνθήκη θα βρεθείς να αντιμετωπίσεις .
    Το οτι όσοι ασχολούνται με παραδοσιακές πολεμικές τέχνες αρνουνται να δούνε την πραγματικότητα δεν το πιστεύω μάλλον αρνουνται να δούνε την δική σου πραγματικότητα .
    Για τα mma έχω μιλήσει πίο πάνω και δεν γίνεται να ξαναγράφω τα ίδια (είναι στο 6ο Post) .
    Αυτό που λες ότι τα καινούρια στυλ πέρνουν τα καλύτερα απο τις παραδοσιακές τέχνες και τα υπόλοιπα που δεν τους κάνουν τα πετάνε είναι τουλάχιστον αστείο . Μια κίνηση που κάποιος θεωρεί "καλή" δεν μπορεί να σταθεί απο μόνη της χωρις όλο το πλαίσιο των αρχών της πολεμικής τέχνης που ανοίκει . Με οποιαδήποτε τέχνη η σύστημα και να ασχολήσε θέλει πολύ δουλειά για να σου βγεί όταν το χρειαστείς δεν υπάρχουν μαθήματα ταχύριθμης εκμαθησεις η άν υπαρχουν απλά είναι κοροιδία . Τέλος πάντων με λίγα λόγια μην ακούς παραμύθια για συστήματα φοβερά και τρομερά τα οποία δεν έχουν τίποτα περιττο και είναι τα κορυφαία μαθαίνονται γρήγορα κτλ κτλ ... Εντάξεί και εγώ για να πουλήσω θα λεγα ότι να ναι .
    ναι πιστευω οτι απ' την πλευρα της πολεμικης τεχνης και μονο, χωρις τις αλλες παραμμετρους μιας πραγματικης καταστασης, καποιος που κανει krav maga ενα χρονο 2-3 φορες την εβδομαδα θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες σε σχεση με καποιον που κανει kung fu στον ιδιο χρονο.

    μιλαμε παντα για πιθανοτητες γιατι μονο ετσι μπορουμε να μιλησουμε. το οτι καποιος που δεν ξερει απο πολεμικες τεχνες μπορει να κανει τοπι καποιον που ξερει πραγματι ισχυει σε περιπτωσεις, αλλα αν το παμε ετσι τοτε ολες οι πολεμικες τεχνες ειναι αχρηστες (νεες και παλιες).

    τωρα για τα υπολοιπα, δεν τα εχω βγαλει απ' το μυαλο μου. τα εχω δει και τα εχω διαβασει απο αλλους που τα εχουν κανει. πολλοι τα ειδαν αυτα που σου λεω οταν εκαναν καρατε κλπ και μετα πηγαν να δουλεψουν καμια πορτα και ειδαν πως εχουν τα πραγματα. δινω μεγαλη βαση στο τι λενε οι ανθρωποι που ειναι μεσα ' αυτο το σκηνικο. νομιζω ειναι οτι ειναι πολυ περισσοτερο qualified να πουν τι δουλεβει και τι οχι απ' οποινδηποτε δασκαλο στο dojo.

    εχω διαβασει αρκετα τετοια βιβλια, και εχω μιλησει και με ατομα του χωρου (στη αγγλια αυτα οχι εδω). και ολοι ειπαν οτι απ αυτα που ηξεραν απο καρατε κλπ πολυ λιγα πραγματα μπορουν να μπουν στην πραξη, εκτος αν εισαι κανας grand master. και δεν ειχαν κανενα απολυτως λογο να μου πουν ψεματα. ισα ισα, απο παραδοσιακες πολεμικες τεχνες προερχονταν η απο πυγμαχια.

    for the record, δεν κανω καμια πολεμικη τεχνη. ειχα κανει λιγο πυγμαχια καποτε. τωρα κανω μονο βαρη σπιτι. στο λεω αυτο γιατι μπορει να νομιζεις οτι ειμαι κανας θερμοκαιφαλος υποστηρικτης της μιας η της αλλης πολεμικης τεχνης. επισης, το οτι οι εβραιοι ειναι καλοι στο εμποριο ειναι γνωστο. αυτο ομως δεν σημαινει οτι η τεχνη τους ειναι μαπα. και παλι ο καθενας μπορει να διαλεξει σε ποιον δασκαλο θα παει.

  14. #44
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by morfeas_v View Post
    ναι πιστευω οτι απ' την πλευρα της πολεμικης τεχνης και μονο, χωρις τις αλλες παραμμετρους μιας πραγματικης καταστασης, καποιος που κανει krav maga ενα χρονο 2-3 φορες την εβδομαδα θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες σε σχεση με καποιον που κανει kung fu στον ιδιο χρονο.
    τωρα για τα υπολοιπα, δεν τα εχω βγαλει απ' το μυαλο μου. τα εχω δει και τα εχω διαβασει απο αλλους που τα εχουν κανει. πολλοι τα ειδαν αυτα που σου λεω οταν εκαναν καρατε κλπ και μετα πηγαν να δουλεψουν καμια πορτα και ειδαν πως εχουν τα πραγματα. δινω μεγαλη βαση στο τι λενε οι ανθρωποι που ειναι μεσα ' αυτο το σκηνικο. νομιζω ειναι οτι ειναι πολυ περισσοτερο qualified να πουν τι δουλεβει και τι οχι απ' οποινδηποτε δασκαλο στο dojo.
    ok οτι πείς
    καλό θα ήταν όμως να μην βασίζεσαι στο τι σου λένε και τι διαβάζεις αλλά να τα βλέπεις και ο ίδιος στην πράξη δηλάδή να έχεις μια εμπειρία απο καποια πολεμική τέχνη , αν δεν συμβαίνει αυτό θα πρέπει τουλάχιστον να αφήνεις ένα περιθόριο αμφιβολίας για αύτα που νομίζεις
    Ο πορτιέρης που λες πανω απο όλα θέλει εμπειρία . Αν βάλεις ένα κακομοίριη που εχει κάνει καρατε 2-3 χρονια η Krav maga άλλα τόσα και του πεις βγάλε το φίδι απο την τρύπα σε ένα τσαμπουκά αν δεν έχει την ανάλογη εμπειρία απο σκηνικά αν δεν έχει φάει απειρες φορες ξύλο σε ένα μαγαζί άν δεν μπορεί να συνεργαστεί με τους τσαμπουκαλευόμενους ή το προσωπικό θα λακίσει και θα σου πει ξέρεις κάτι ? το καρατε δεν με βοήθησε . Όταν ακούω να λένε αυτό δουλευει το άλλο δεν δουλευει σε μια πολεμική τέχνη καταλαβαίνω πως αυτός που το λεει δεν ξέρει τίποτα από πολεμικές τέχνες το πολύ πολυ να ρίχνει μπουνιές σε τίποτα σακιά . Αν κάτι δεν δούλευε δεν θα υπήρχε εδώ και αιώνες απλα αυτός που το λέει μπορεί να μην ξέρει πως και πότε δουλεύει . Επίσης ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !
    Μην βλέπεις τις πολεμικές τέχνες επιφανειακά έχουν τεράστιο βάθος και ναι όταν έχω μια απορία εγώ ρωτάω δασκάλους που ξέρω ότι ασχολούνται με μια συγκεκριμένη τέχνη παρα πολλά χρόνια και δεν τους ρωτάω φυσικά αν μπορούν να δείρουν μερικούς σε ένα bar ως πορτέρηδες γιατί είναι γελοίο .
    ¨ολα αυτά τα λέω φιλικά έτσι? δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης μαζί σου αλλά είμαι κατηγορηματικά αντίθετος με τον τρόπο που σκέφτεσαι .
    Last edited by QiWizard; 15-09-10 at 08:10.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  15. #45
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Μια και το έφερε η κουβεντα φίλε Morfeas_v . Πώς στο καλό μαθαίνεις Krav Maga?
    Θα μου πεις τι ρωτάω τωρα η απάντηση είναι εύκολη πας σε μια σχολή ...
    Και τι κάνω εκεί ? μου λεει ο εκπαιδευτής σημερα θα μάθουμε πως να αποκρουουμε μια γροθια και να χτυπάμε στο σαγονι ..
    Οκ καντε το 50 φορες
    "Basic training is a mixed aerobic and anaerobic workout. Protective pads and other personal protection equipment may be used during initial training. Scenarios are used to train personnel for situations typically encountered in street patrol or combat situations. Training scenarios teach students to ignore distractions.[16] Other training methods to increase realism might include blindfolding or exercising trainees to near exhaustion before dealing with a simulated attack, as well as training outdoors on a variety of surfaces and restrictive situations.

    Training also covers situational awareness to develop an understanding of one's surroundings and potentially threatening circumstances before an attack occurs. It may also cover ways to deal with potentially violent situations, and physical and verbal methods to avoid violence whenever possible"

    Μετα θα κάνουμε αερόβια και αναερόβια γυμναστική και αυριο θα μαθουμε πως
    θα αμυνόμαστε εναντια σε μαχαίρι όταν και μόνο όταν έρχεται με κατευθυνση από πάνω προς τα κάτω μετα θα κάνουμε την γυμναστική μας και θα πάμε σπιτι μας . Έπίσης έχουμε και πολύ ανούσιο μπλα μπλα ... απο ότι βλεπω
    Νομίζεις πως θα σου μείνει τίποτα έτσι ? Νομίζεις ότι το μυαλό σου θα λειτουργήσει όταν έχεις να αντιμετωπίσεις κάτι πολύ ξαφνικό ? το σώμα πρέπει να αντιδράσει απο μόνο του , δεν υπαρχει χρόνος για σκέψεις . Σκέψεις κάνεις όταν είναι σε απόσταση ο κύνδινος ή όταν ξεφύγεις από αυτόν όταν κυνδινεύεις αντιδρά το ένστικτο και κυνηγάς τον σκοπό που είναι η εξουδετέρωση του αντιπάλου .Το σώμα πρέπει να πράττει ανεξάρτητα από το μυαλο και αυτόματα
    Φόρμες δεν έχει
    Είναι χαζές όλες οι πολεμικές τέχνες που έχουν φορμες κατα κτλ ε?
    Το wing chun πχ ένα μικρό συμπικνωμένο θα λεγα σύστημα Kung fu το πιο κοντινό στα δυτικά πρότυπα έχει 3 αοπλες 2 ένοπλες και μια φόρμα στην ξύλινη κούκλα . Επίσης έχει και chi sao που έχω δείξει σε άλλο post . Όλα αυτά που πραγματικά λίωνεις να τα εξασκείς σε μαθαίνουν εντέλη να κινήσε αυτόματα το Krav maga πως το καταφέρνει αυτό ? Ωράια είναι τα θεωρήτικά και εγω μπορώ να φανταστώ τρομέρές αυτοάμυνες και εφετζίδικες το θέμα είναι να σου βγούνε και για να σου βγούνε πρέπει να υπαρχουν φόρμες φτιαγμένες για να επαναλαμβάνεις συνεχώς κινήσεις αλλά και μέθοδοι εκμάθησης . Το Krav maga ξέρω ότι δεν έχει φόρμες πως μαθαίνεις τελικά? μονο με Drills και μπλα μπλα?
    Ο ισραηλινός στρατός είναι ίσως ο ποιό αξιόμαχος στον κόσμο . Μην πιστεύεις όμως ότι σε οποιαδήποτε στρατό κάνουν καλή δουλειά στην εκμάθηση κάποιας πολεμικής τέχνης ή συστήματος κτλ . Έχουν συνήθως ενα δύο καλούς εκπαιδευτές που δεν έχουν τον απαραίτητο χρόνο να διδάξουν γι αυτό περιορίζονται στον ρόλο της επίδειξης και της αναπτέρωσης του ηθικού . Κανένας στρατιώτης δεν μπορεί να συγκριθεί με κάποιον που λιώνει καθημερινά στο γυμναστήριο ή σε κάποιο dojo η σε μια σχολή εκτός και άν έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα από μόνος του . Οπότε το ότι ο ισραηλινός στρατός διδάσκει krav maga δεν μου λεεί τίποτα θα μπορούσε να διδάσκει οτιδήποτε άλλο και να είχε τους στρατιώτες του στο ίδιο επίπεδο όσον αφορά την μαχητικότητα τους σώμα με σώμα στην μετριότητα δηλαδή .Δεν διδάσκει όμως κάτι άλλο έξυπνα και σοφά γιατί λέει στους φαντάρους του τι να μας πούνε οι άλλοι λαοί?... έμεις έχουμε το δικό μας σύστημα και είναι και το καλύτερο . Αυτό θέλει ο στρατός πάνω απο όλα αυτοπεπίθηση τώρα άν έχεις και μερικές απώλειες κατα την μάχη σώμα με σώμα δεν είναι αύτο που μετράει. Η αυτοπεπίθηση καμιά φορά νικάει και από μόνη της . Έμείς όμως που ήμαστε εκτός ισραηλινού στρατού μπορούμε να διαλέξουμε ελεύθερα και να πορευθούμε με βάση τις επιλογές μας και την κοινή λογική .
    Last edited by QiWizard; 15-09-10 at 10:25.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  16. #46
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-10
    Posts
    54

    Default

    Θα μου επιτρέψετε να παρέμβω. Δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ. Ευτυχώς ή δυστυχώς, οι πολεμικές τέχνες και τα μαχητικά σπορ ακόμη και τα συστήματα αυτοάμυνας (krav, streetfighting κτλ) δεν μπορουμε να τα εξετάσουμε σε συνθήκες εργαστηρίου. Παίζει -κατά την γνώμη μου- τεράστιο ρόλο η εμπειρία καθενός σε επικίνδυνες καταστάσεις, η ιδιοσυγκρασία και φυσικά το μέχρι που είσαι αποφασισμένος να φθάσεις.
    Για παραδειγμα: Μπορεί οι ασχολούμενοι με μαχητικά σπορ που αντέχουν την αδρεναλίνη της σύγκρουσης στον δρόμο να μην ανταποκριθούν σε μια κρίσιμη κατάσταση; Σίγουρα μπορούν να τα βγάλουν πέρα.Αν όμως βγουν μαχαίρια;
    Γνωρίζω αϊκιντόκα που έχει κάνει αφοπλισμό, όχι όμως πυγμάχο.
    Αν όμως ο αϊκιντόκα πάσχει από... την ψευδαίσθηση της ασφάλειας; Δηλαδή, νομίζοντας ότι μπορεί να αφοπλίσει, θέσει τον εαυτό του σε κίνδυνο;
    Σε πολλές πολεμικές τέχνες και συστήματα αυτοάμυνας διδάσκονται βαριά χτυπήματα (στρεβλώσεις, σπασίματα, χτυπήματα σε καρωτίδα ή αυχένα).Πόσο σίγουρος είναι ένας ασκούμενος ότι βάσει ιδιοσυγκρασίας σε μια πραγματική κατάσταση θα βγάλει (κυριολεκτικά όμως) το μάτι του άλλου, εφόσον δεν κινδυνεύει η ζωή του, ή θα του σπασει το χέρι, ακόμη και τον αυχένα;
    Πολλοί υποστηρίζουν ότι μαχητικά αθλήματα (το συγκεκριμένο ξεκίνησε ως πολεμική τέχνη) όπως το muai thai έχει χτυπήματα, όμως δεν αφορούν σε ζωτικά σημεία (πχ γεννητικά όργανα). Αλήθεια τι εμποδίζει έναν αθλητή muai thai να χτυπήσει σε αυτό το σημείο, όταν βρίσκεται στον δρόμο;Προφανώς τίποτα.
    Άλλοι θεωρούν το ΜΜΑ το πιο ολοκληρωμένο γιατί περιλαμβάνει πάλη εδάφους. Πόσους έχετε δει να κυλιούνται στο πεζοδρόμιο, σε ένα μπαρ ή σε μια καφετέρια στο πάτωμα και να κάνουν κλειδώματα;
    Και τι άραγε μπορούμε να πούμε για έναν σωματώδη πλην αγύμναστο τύπο, ο οποίος σκέφτεται και συμπεριφέρεται επικίνδυνα χωρίς καμία απολύτως γνώση πολεμικών τεχνών; Αποτελεί αμελητέα ποσότητα για κάποιον που ασχολείται; Ή μήπως όχι;
    Συνοψίζοντας θα ήθελα να επανέλθω στο βασικό: ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΣΤΑΘΜΙΤΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ.
    Όσο για το κουνγκ φου (προσωπικά δεν με συναρπάζει, αλλά σέβομαι όλες τις σχολές) δεν μπορεί να μπει στα κλουβιά (ΜΜΑ) όπως καμία παραδοσιακή πολεμική τέχνη διότι πολύ απλά περιλαμβάνουν απαγορευμένα χτυπήματα και τεχνικές που δεν γίνεται να εφαρμοστούν στο πλαίσιο ενός αγώνα, όσο σκληρός κι αν είναι αυτός.Αν δεν εφαρμοστούν ο ασχολούμενος με αυτές είναι γυμνός απέναντι σε έναν επιθετικό αθλητή που μπορεί να ανταποκριθεί και στις τρεις ζώνες σύγκρουσης (κρούση-κορμολαβές-έδαφος)...
    Προσωπικά ασχολούμαι 14 χρόνια με βάρη, 1,5 χρόνο με πυγμαχία και περίπου 2 χρόνια με streetfighting.

  17. #47
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    Quote Originally Posted by GYMNASIUM View Post
    Θα μου επιτρέψετε να παρέμβω. Δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ. Ευτυχώς ή δυστυχώς, οι πολεμικές τέχνες και τα μαχητικά σπορ ακόμη και τα συστήματα αυτοάμυνας (krav, streetfighting κτλ) δεν μπορουμε να τα εξετάσουμε σε συνθήκες εργαστηρίου. Παίζει -κατά την γνώμη μου- τεράστιο ρόλο η εμπειρία καθενός σε επικίνδυνες καταστάσεις, η ιδιοσυγκρασία και φυσικά το μέχρι που είσαι αποφασισμένος να φθάσεις.
    Για παραδειγμα: Μπορεί οι ασχολούμενοι με μαχητικά σπορ που αντέχουν την αδρεναλίνη της σύγκρουσης στον δρόμο να μην ανταποκριθούν σε μια κρίσιμη κατάσταση; Σίγουρα μπορούν να τα βγάλουν πέρα.Αν όμως βγουν μαχαίρια;
    Γνωρίζω αϊκιντόκα που έχει κάνει αφοπλισμό, όχι όμως πυγμάχο.
    Αν όμως ο αϊκιντόκα πάσχει από... την ψευδαίσθηση της ασφάλειας; Δηλαδή, νομίζοντας ότι μπορεί να αφοπλίσει, θέσει τον εαυτό του σε κίνδυνο;
    Σε πολλές πολεμικές τέχνες και συστήματα αυτοάμυνας διδάσκονται βαριά χτυπήματα (στρεβλώσεις, σπασίματα, χτυπήματα σε καρωτίδα ή αυχένα).Πόσο σίγουρος είναι ένας ασκούμενος ότι βάσει ιδιοσυγκρασίας σε μια πραγματική κατάσταση θα βγάλει (κυριολεκτικά όμως) το μάτι του άλλου, εφόσον δεν κινδυνεύει η ζωή του, ή θα του σπασει το χέρι, ακόμη και τον αυχένα;
    Πολλοί υποστηρίζουν ότι μαχητικά αθλήματα (το συγκεκριμένο ξεκίνησε ως πολεμική τέχνη) όπως το muai thai έχει χτυπήματα, όμως δεν αφορούν σε ζωτικά σημεία (πχ γεννητικά όργανα). Αλήθεια τι εμποδίζει έναν αθλητή muai thai να χτυπήσει σε αυτό το σημείο, όταν βρίσκεται στον δρόμο;Προφανώς τίποτα.
    Άλλοι θεωρούν το ΜΜΑ το πιο ολοκληρωμένο γιατί περιλαμβάνει πάλη εδάφους. Πόσους έχετε δει να κυλιούνται στο πεζοδρόμιο, σε ένα μπαρ ή σε μια καφετέρια στο πάτωμα και να κάνουν κλειδώματα;
    Και τι άραγε μπορούμε να πούμε για έναν σωματώδη πλην αγύμναστο τύπο, ο οποίος σκέφτεται και συμπεριφέρεται επικίνδυνα χωρίς καμία απολύτως γνώση πολεμικών τεχνών; Αποτελεί αμελητέα ποσότητα για κάποιον που ασχολείται; Ή μήπως όχι;
    Συνοψίζοντας θα ήθελα να επανέλθω στο βασικό: ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΑΣΤΑΘΜΙΤΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ.
    Όσο για το κουνγκ φου (προσωπικά δεν με συναρπάζει, αλλά σέβομαι όλες τις σχολές) δεν μπορεί να μπει στα κλουβιά (ΜΜΑ) όπως καμία παραδοσιακή πολεμική τέχνη διότι πολύ απλά περιλαμβάνουν απαγορευμένα χτυπήματα και τεχνικές που δεν γίνεται να εφαρμοστούν στο πλαίσιο ενός αγώνα, όσο σκληρός κι αν είναι αυτός.Αν δεν εφαρμοστούν ο ασχολούμενος με αυτές είναι γυμνός απέναντι σε έναν επιθετικό αθλητή που μπορεί να ανταποκριθεί και στις τρεις ζώνες σύγκρουσης (κρούση-κορμολαβές-έδαφος)...
    Προσωπικά ασχολούμαι 14 χρόνια με βάρη, 1,5 χρόνο με πυγμαχία και περίπου 2 χρόνια με streetfighting.
    συμφονω απολυτα φιλε

  18. #48
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Παιδια κοιταξτε απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω δει και απο αυτα που εχω μαθει απο ενα αλλο post μου και ευχαριστω πολυ τα παιδια που με βοηθεισαν το θεμα αυτοαμηνα ειναι παρα πολυ λεπτο και δεν μπορουμε να πουμε οτι καποια πολεμικη τεχνη ειναι πιο αποτελεσματικη απο την αλλη σε μια πραγματικη κατασταση πιστεψτε με ολες οι πολεμικες τεχνες μπορουν να ειναι αποτελεσματικες για αυτοαμηνα κατα την γνωμη μου κανενας "μαγκας" του δρομου δεν εχει την οικανοτητα να αποφυγει μια σωστη γροθια και οσοι ασχολουνται με πολεμικες τεχνες θα ξερουν φανταζομαι οτι μια γροθια στο στερνο η στα πλευρα μπορει ευκολα να σε βγαλει off το θεμα ειναι αν θα εχεις την ψυχρεμια να δημιουργησεις ενα ανοιγμα και να δωσεις την συγκεκριμενη γροθια οταν ο αλλος τρεχει κατα πανω σου χτηποντας ασταματητα οπου βρει.Αυτο που θελω να πω ειναι πως κατι που σου βγαινει σχεδων αυτοματα στο γυμναστιριο μπορει να μην καταφερεις ποτε να το κανεις στο δρομο.

    Τωρα ως προς τον φιλο morfeas_v.Φιλε μου πιστευω πως πολεμικες τεχνες που ειπαρχουν εδω και 1000-2000 χιλιαδες χρονια και βελτιωνονται συνεχια δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τεχνες που δημιουργηθηκαν μεσα σε 50-60 χρονια μαζευοντας τεχνικες απο αλλες τεχνες για να δηδαχθουν μεσα σε 2-3 χρονια στο στρατο.Μην το παρεις οτι σνομπαρω τις συγχρονες πολεμικες τεχνες εκτιμω παρα πολυ το krav maga και το kick boxing αλλα η αποψη μου ειναι πως αν βαλεις εναν τυπο που κανει 5 χρονια kick boxing εναντια σε καποιον που κανει 5 χρονια taekwondo,karate,wing chun το kick boxing θα θρηαμβευσει αλλα αν βαλεις εναν που κανει 15 χρονια kick boxing εναντια σε εναν που κανει 15 χρονια taekwondo,karate κτλ το kick boxing δεν θα εχει κει πολλες ελπιδες (προσοπικη μου αποψη επισης ξερω οτι ειναι ανουσιο να συγκρηνεις εντελως διαφορετικες πολεμικες τεχνες απλα ηθελα να κανω μια αναφορα)

  19. #49
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by bobos View Post
    Παιδια κοιταξτε απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω δει και απο αυτα που εχω μαθει απο ενα αλλο post μου και ευχαριστω πολυ τα παιδια που με βοηθεισαν το θεμα αυτοαμηνα ειναι παρα πολυ λεπτο και δεν μπορουμε να πουμε οτι καποια πολεμικη τεχνη ειναι πιο αποτελεσματικη απο την αλλη σε μια πραγματικη κατασταση πιστεψτε με ολες οι πολεμικες τεχνες μπορουν να ειναι αποτελεσματικες για αυτοαμηνα κατα την γνωμη μου κανενας "μαγκας" του δρομου δεν εχει την οικανοτητα να αποφυγει μια σωστη γροθια και οσοι ασχολουνται με πολεμικες τεχνες θα ξερουν φανταζομαι οτι μια γροθια στο στερνο η στα πλευρα μπορει ευκολα να σε βγαλει off το θεμα ειναι αν θα εχεις την ψυχρεμια να δημιουργησεις ενα ανοιγμα και να δωσεις την συγκεκριμενη γροθια οταν ο αλλος τρεχει κατα πανω σου χτηποντας ασταματητα οπου βρει.Αυτο που θελω να πω ειναι πως κατι που σου βγαινει σχεδων αυτοματα στο γυμναστιριο μπορει να μην καταφερεις ποτε να το κανεις στο δρομο.

    Τωρα ως προς τον φιλο morfeas_v.Φιλε μου πιστευω πως πολεμικες τεχνες που ειπαρχουν εδω και 1000-2000 χιλιαδες χρονια και βελτιωνονται συνεχια δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τεχνες που δημιουργηθηκαν μεσα σε 50-60 χρονια μαζευοντας τεχνικες απο αλλες τεχνες για να δηδαχθουν μεσα σε 2-3 χρονια στο στρατο.Μην το παρεις οτι σνομπαρω τις συγχρονες πολεμικες τεχνες εκτιμω παρα πολυ το krav maga και το kick boxing αλλα η αποψη μου ειναι πως αν βαλεις εναν τυπο που κανει 5 χρονια kick boxing εναντια σε καποιον που κανει 5 χρονια taekwondo,karate,wing chun το kick boxing θα θρηαμβευσει αλλα αν βαλεις εναν που κανει 15 χρονια kick boxing εναντια σε εναν που κανει 15 χρονια taekwondo,karate κτλ το kick boxing δεν θα εχει κει πολλες ελπιδες (προσοπικη μου αποψη επισης ξερω οτι ειναι ανουσιο να συγκρηνεις εντελως διαφορετικες πολεμικες τεχνες απλα ηθελα να κανω μια αναφορα)
    Και παλι παιζουν πολλα ρολο το θεμα τυχης ,ψυχραιμιας ,ποσο ψαγμενος ή επιφανιακος ειναι καποιος με τις πολεμικες τεχνες ,εγω ηξερα παιδια παλια με μαυρες ζωνες και 2 νταν που πηγαιναν απο μικροι στις σχολες και ετρωγαν το ξυλο τις χρονιας τους απο παιδια που δεν εκαναν τιποτα ,αλλα επαιζαν καθε μερα ξυλο στο δρομο ,επισης στο δρομο το 80 % των καυγαδων καταληγει πατωμα και εκει συνηθως υπερσχυει ο δυνατοτερος ,αρα κατα καποιο τροπο μπορεις να πεις οτι καποιος που κανει ελληνορωμαικη εχει πολλα πλεονεκτηματα στο δρομο και πρεπει να ειναι Ip man καποιος για να μη μπορεσει να τον ακουμπησει ,πλεον εγω πιστευω στο mma ειναι μια καλη μιξη απο ολα και σε οποια περιπτωση και να βρεθεις μπορεις να ανταπεξελθεις.

  20. #50
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Αυτο ακρυβως ηθελα πανω κατω να πω φιλε μου αν εχεις την ψυχραιμια να αντιδρασεις σωστα και ασχολησε πραγματικα με την πολεμικη τεχνη που κανεις τοτε εχεις ενα τεραστιο πλεονεκτημα εναντια σε καποιον ανηδεο οσων αφορα τις πολεμικες τεχνες αρα καμοια δεν ειναι καλητερη απο την αλλη σε τετοια θεματα.
    Τωρα οσων αφορα το θεμα με το εδαφος φιε μου ακομα και αν τον πιασεις τον αλλον δεν θα ειναι οπως σε εναν αγωνα που προσπαθει καθαρα να ξεφυγει.Οταν πιανεις καποιον για να τον πεταξεις κατω με σωστο τροπο αφηνεις απροστατευτο το μεγαλητερο μερος του σωματος σου ετσι θα φας γροθιες αγκωνιες κλοτσιες στην βουβονηκη χωρα καθως ο αλλος θα ερθει αντιμετοπος με κατι που δεν το περιμενε και θα προσπαθει με οποιονδηποτε τροπο να ξεφυγει.
    Τωρα οσων αφορα το mma θα συμφωνησω αλλα μονο οσων αφορα τον πραγματικο ορο mma δηλαη οχι μονο τον ορο kick boxing bjj η muay thai judo αλλα και καρατε τζουντο, taekwondo sambo η οτιδηποτε τελος παντων τοτε ναι συμφωνω.

  21. #51
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by bobos View Post
    Αυτο ακρυβως ηθελα πανω κατω να πω φιλε μου αν εχεις την ψυχραιμια να αντιδρασεις σωστα και ασχολησε πραγματικα με την πολεμικη τεχνη που κανεις τοτε εχεις ενα τεραστιο πλεονεκτημα εναντια σε καποιον ανηδεο οσων αφορα τις πολεμικες τεχνες αρα καμοια δεν ειναι καλητερη απο την αλλη σε τετοια θεματα.
    Τωρα οσων αφορα το θεμα με το εδαφος φιε μου ακομα και αν τον πιασεις τον αλλον δεν θα ειναι οπως σε εναν αγωνα που προσπαθει καθαρα να ξεφυγει.Οταν πιανεις καποιον για να τον πεταξεις κατω με σωστο τροπο αφηνεις απροστατευτο το μεγαλητερο μερος του σωματος σου ετσι θα φας γροθιες αγκωνιες κλοτσιες στην βουβονηκη χωρα καθως ο αλλος θα ερθει αντιμετοπος με κατι που δεν το περιμενε και θα προσπαθει με οποιονδηποτε τροπο να ξεφυγει.
    Τωρα οσων αφορα το mma θα συμφωνησω αλλα μονο οσων αφορα τον πραγματικο ορο mma δηλαη οχι μονο τον ορο kick boxing bjj η muay thai judo αλλα και καρατε τζουντο, taekwondo sambo η οτιδηποτε τελος παντων τοτε ναι συμφωνω.
    τα χτυπηματα στο πατωμα ειναι δυσκολο να γινουν επικυνδινα ειδικα για τον απο κατω θελουν πολυ εξασκηση και ειναι κατι που σε πολυ λιγες πολεμικες τεχνες εξασκουν ,τωρα ειλικρινα πιστευεις οτι αν ενας ανθρωπος 100 κιλων που κανει παλη βαλει κατω ενα ανθρωπο 70 κιλων που ασχολειται με tae kwon do οτι θα μπορεσει να κανει τιποτα ο 2ος? πρεπει να ειναι πολυ τυχερος ...Για τα υπολοιπα συμφωνουμε.
    Last edited by veggeto; 05-05-11 at 11:00.

  22. #52
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Μηλαω για την φαση που προσπαθεις να τον ριξεις κατω οχι οταν βρησκεστε στο εδαφος εκει ο αλλος δεν εχει καμια σχεδον ελπιδα εκτος κι αν ειναι πολυ δυνατοτερος αλλα συνηθως ο αποτελεσματικοτερος τροπος για να ριξεις τον αλλον κατω απο οσο ξερω ειναι να τον πιασεις απο την μεση και χρησιμοπιοντας το βαρος σου να τον ριξεις κατω καθως ο αλλος χανει ευκολα την ισοροπια του ετσι.Αυτη την στιγμη ειναι που ο αλλος θα τα δωσει ολα.Βεβαια τα πραγματα μπορει και να μην ειναι ετσι εγω προσωπικα δεν εχω κανει ποτε παλη η bjj η οτιδηποτε που να σχετιζετε με τετοιου ειδους μαχη μηλαω μονο βαση της δικης μου λογικης.

  23. #53
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Ρε παιδια συγνωμμη αλλα εχετε μπλεξει ποτε σε καυγα στο δρομο?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  24. #54
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Ρε παιδια συγνωμμη αλλα εχετε μπλεξει ποτε σε καυγα στο δρομο?
    Στο γυμνασιο και στο λυκειο το ειχα κανει επαγγελμα ,καθε μερα εψαχνα αφορμη για να αρπαχτω ,μετα που επηξε το μυαλο καταλαβα ποσο βλακας ημουνα.

  25. #55
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Παρε και ενα σπρεϊ πιπεριου και ολες οι πολεμικες τεχνες πανε περιπατο.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  26. #56
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Παρε και ενα σπρεϊ πιπεριου και ολες οι πολεμικες τεχνες πανε περιπατο.
    Ετσι!!!

  27. #57
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Οκ φιλε και εγω συμφωνω για το σπρευ αλλα νομιζω πως ειναι εντελως εκτως θεματος οπως και αυτα που λεμε τοση ωρα το θεμα ανοιξε για το wing chun και εμεις καθομαστε και συζηταμε τι ειναι πιο αποτελεσματικο στο δρομο.
    Οσο για την ερωτηση σου φιλε kusta η απαντηση ειναι οτι ναι σε σωβαρο καβγα εχω μπλεξει 3 φορες (λιγες το ξερω αλλα παντα προσπαθω να το αποφυγω παση θυσια) στην δευτερη κιολας τις εφαγα και αρκετα ασχημα και το μονο που μπορεσα να χρησειμοποιησω ολες αφτες τις φορες ηταν μονο κανα μπλοκ και καμια γροθια ουτε κλειδωματα ουτε κλοτσιες ουτε τιποτα.Τιποτα απο αυτα δεν επαιζε να βγει.Αλλα πιστευω πως το διαλησαμε το thread με το θεμα αυτοαμηνα οποτε ας ξαναγυρησουμε στο θεμα wing chun.

  28. #58
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Παιδες αν ψαξετ καπου υπαρχει ενα θεμα που ειχα ανοιξει πριν καποια χρονια με θεμα 'στο δρομο...' που μιλαει για καυγαδες που μας εχουν συμβει.Εκει να δειτε εμπειριες και καυγαδες...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  29. #59
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-04-11
    Posts
    22

    Default

    Παιδια θα ηθελα την αποψη σας οσων αφορα το ποσοστο δυσκολιας του wing chun καθως εχει αρχησει και με ενδοιαφερει πολυ τελευτεα.Ξερω πως ολες οι μορφες kung fu ειναι δυσκολες και απετουν πολλα χρονια και πολυ υπομονη αλλα το wing chun μου φανηκε καπως πιο απλοποιημενο ετσι λοιπον θα ηθελα και την δικη σας αποψη.

  30. #60
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-04-11
    Posts
    62

    Default

    Δεν ετο κατεχω οποτε δεν μπορω να εκφερω και γνωμη (συμβουλη).Παντως απο οτι βλεπω οι τεχνικες ειναι παντα με γυμνα χερια και δεν παιζοθν αγωνες.Σαν τεχνικη καλο μου φαινεται αλλα σε θεμα μαχητικοτητας χανει.


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχολή Wing Chun Kung Fu Π. Φάληρο , Άλιμος
    By tsofras in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-09, 18:40
  2. WING CHUN KUNG FU
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-08, 03:05
  3. wing chun
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 36
    Last Post: 12-08-08, 16:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •