Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 107
  1. #1
    Bodybuilding Newbie NEM3SIS's Avatar
    Join Date
    26-08-10
    Location
    Ioannina
    Posts
    41

    Default Wing Chun - Τι Γνώμη Έχετε;

    Καλημέρα! Όπως λέει και ο τίτλος του thread θα με ενδιέφεραν πολύ οι γνώμες σας για την πολεμική τέχνη wing chun ή αλλιώς chinese boxing. Αν δύναστε να παραθέσετε και επιχειρήματα ως προς τα υπέρ/κατά που υποστηρίζετε! Ευχαριστώ!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Τελειο για κοντινη μαχη σε στενο χωρο(π.χ. κλαμπ) μιας και δημιουργηθηκε για τα στενακια του Χονγκ Κονγκ.Τα χερια του αγγιζουν την τελειοτητα αλλα ελαχιστα ποδια (μονο χαμηλα χτυπηματα για παρενοχληση).
    Απο αυτο ξεκινησε ο Μπρους Λη.Γρηγορη εκμαθηση.Απλες τεχνικες.Αποτελεσματικοτατο για το δρομο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-10
    Posts
    54

    Default

    Θεωρείται ως ένα από τα πρακτικότερα συστήματα πολεμικών τεχνών. Όμως, υπάρχουν κάποια.... όμως:
    1. Ισχύει ότι για όλες τις πολεμικές τέχνες και τα μαχητικά αθλήματα: παίζει βασικό ρόλο ο δάσκαλος.
    2. Εξαρτάται από το τι ζητάς (άθληση, αυτοπροστασία κτλ).
    3. Είναι πολεμική τέχνη και όχι μαχητικό άθλημα. Επομένως απαιτεί εκ των πραγμάτων τεράστια υπομονή, επιμονή και προσπάθεια, ενώ μπαίνεις σε μια φιλοσοφία συνήθως εντελώς διαφορετική από τους λόγους που ξεκινάς.
    4. Χρειάζεται πολύ χρόνο, ώστε να ωριμάσεις και να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις ότι έμαθες στον δρόμο.
    5.Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της λανθασμένης αντίληψης του κινδύνου και της ψευδαίσθησης ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε μια επικίνδυνη κατάσταση στον δρόμο.
    6. Οι περισσότεροι δάσκαλοι πολεμικών τεχνών απεχθένονται την γυμναστική με βάρη!

  4. #4
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Συμφωνώ με όσα είπε ο GYMNASIUM
    Διαφωνώ με τον Kusta80 , οι κλοτσιές στο wing chun είναι πολύ σημαντικες και δεν είναι μόνα για παρενοχληση μαλλον θα λεγα δεν είναι ποτέ για παρενοχληση συνολικά το wing chun έχει 8 χαμηλά λακτίσματα το οποία έχουν ως σκοπο η να απομακρύνουν τον αντίπαλο η να σπάσουν το γόνατο - αστράγαλο από τις διάφορες γωνίες ή να "σαρώσουν" τα πόδια .Δεν έχει καθόλου ψηλά λακτίσματα σωστά κατα την άποψή μου . Σύμφωνα με τις αρχές του wing chun τα ψηλά λακτίσματα επιβαρύνουν την ισορροπία (ανεβάζουν το κέντρο βάρους) επίσης η απόσταση μακραίνει προς τον στόχο τα χέρια είναι πιό κοντά σε στόχους στον κορμό από ότι τα πόδια ... πολλοι το λενε ως εξής το άλογο (πόδια) παλευει με το άλογο και ο αναβάτης (κορμός - χέρια) με τον αναβάτη .
    Ασχολούμε με το wing chun 6 χρόνια και πολύ εντατικα
    οτι είπε ο GYMNASIUM ισχύει
    θα συμπληρώσω τα εξής
    το wing chun είναι Kung fu επομένος αν το αρχίσεις σοβαρά και το αγαπήσεις θα σε βάλει μεσα σε ενα κόσμο τον οποίο δεν θα τον εγκαταλήψεις ποτέ και το ένα φέρνει το άλλο ... bagua, tai chi , chi kung κτλ πολύ καλα για μεγλύτερες ηλικίες και όχι μόνο
    το wing chun έχει βάθος τεράστιο φαίνεται απλό αλλά τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες του τις βρίσκεις μόνος σου τις περισσότερες φορές στην διαδρομή . Δεν θα σε απογοητεύσει ποτέ αν έχεις υπομονή και δεν έχει κενά
    δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη ή αποτελεσματικότερη η κτλ πολεμική τέχνη αλλα είναι ενα σύστημα τόσο μελετημένο το οποίο απορείς πως υπήρξε ανθρώπινος νους να το συλλάβει
    βασικά για αυτοάμυνα το ξεκίνησα. Μετα τα 2 χρόνια όμως δεν με απασχολουσε το θέμα το μόνο που με απασχολλεί είναι να τελειοποιήσω οσο είναι δυνατόν αυτήν την απίστευτη τέχνη . Τα ίδια μπορώ να πώ και για άλλα είδη Kung fu να χεις 10 ζωές να τα μαθαίνεις.
    Ξέχνα τα μαθήματα του στίλ μαθε αυτοάμυνα σε 3 βδομάδες
    ετοιμασου για χρόνια
    να σου εξηγήσω γιατί... ειναι πολύ απλό
    το σώμα έχει μνήμη
    μαθαίνει δύκολα και αργά αλλά δεν ξεχναει ποτέ
    η μνήμη του βρίσκεται στο υποσυνείδητο
    παρε παράδειγμα πως έμαθες να γράφεις
    το χερι κουνάει το στιλό και εσύ μόνο σκέφτεσαι ην λέξη
    όταν λοιπόν θα σκέφτεσαι τον αντίπαλο off και το σώμα σου πράττει
    τότε έχεις κάνει βήματα
    αυτό θέλει χρόνο επαναλήψεις πολλές
    για να το καταφέρεις αυτό
    εκτελείς άπειρες φόρμας κτλ
    όρεξη να χεις να κάνεις
    όμως για εμένα αυτό σημαίνει αυτοάμυνα
    το σώμα αντιδρά μόνο του με μηδενική σκέψη .
    Οπότε είναι θέμα δικό σου αν θα ακολουθήσεις την δύσκολη όδο
    Αν αποφασίσεις να την ακολουθήσεις να ξέρεις ότι θέλει υπομονή αλλά θα σε ξεπληρώσει .

  5. #5
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    1)κανετε προπονηση sparring?

    2)στα mma δεν εχουμε δει ποτε αθλητη kung fu πως το εξηγητε αυτο?

  6. #6
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by muaythaispirit View Post
    1)κανετε προπονηση sparring?

    2)στα mma δεν εχουμε δει ποτε αθλητη kung fu πως το εξηγητε αυτο?
    Στο πρωτο θα σου απαντήσω όχι
    Η προπόνηση sparring δεν είναι μεσα στην εκμάθηση του wing chun αλλά είναι το chi sao http://www.youtube.com/watch?v=qaP1X-lEtgc . το chi sao είναι θα έλεγα η βάση της εκπεδευσης μετά τις φόρμες . ¨Οσο για το sparring δεν αποκλειεται μπορείς εκτος μαθήματος να κάνεις όσο θες δηλαδή δεν είναι κατι που απαγορεύεται αλλά δεν είναι και κάτι που βρίσκεται μεσα στην ύλη του wing chun .

    Για το δεύτερο που λες .Ένας αθλητής Kung fu ας πάρουμε για παράδειγμα wing chun που γνωρίζω το θέμα για να κατάβει σε τέτοιους αγώνες θέλει τουλάχιστον 2-3 χρόνια ειδική προπόνηση. Κανένα είδος kung fu δεν είναι φτιαγμένο για μάχη σε κλουβιά , ή αποκλειστικά για μάχη στο έδαφος . Ειναι όλα φτιαγμένα για μάχη σε πόλεμο , είτε με όπλα είτε χωρίς . Εκεί δεν έχεις ενα αντίπαλο αλλά πολλούς πρέπει να μάθεις να φυλάγεσε από παντού οπότε δεν δίνουν βάση στο έδαφος αλλά δίνεις βάση στο πώς να μήν σε ρίξει ο άλλος κάτω . Για μένα το wing chun είναι καλύτερο και καταλληλότερο όταν έχεις περισσότερους αντιπάλους από ότι οποιοδήποτε σύστημα που βασίζεται σε λαβές η πάλη . Το Wing chun δεν είναι φτιαγμένο όμως για κλουβιά (απο ότι ξέρω δεν επιτρέπονται οι χαμηλές κλοτσιές ) οπότε αφαιρούμε τις κλοτσιές (ολες οι κλοτσιές του wing chun είναι χαμηλές) χτυπήματα στ λαιμό επιτρέπονται? chops δεν το γνωρίζω . βασικά θέλει μια μεγάλη προσαρμογή το σύστημα πάνω στους αγώνες mma και το αποτέλεσμα και πάλι θα είναι αμφιβολο . Γενικά μην περιμένεις από παραδοσιακές σχολές kung fu να κάνουν αυτήν την προσαρμογή γιατί οι σωστές σχολές διατηρούν την παράδοση και αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό . Αν δεις ποτέ αθλητή Kung fu Σε mma θα είναι κάποιος που αποφάσισε από μόνος του να μπεί στο κύκλωμα αυτό βρήκε τους κατάλληλους ανθρώπους να τον προοθήσουν και συγχόνευσε την τέχνη του με αλλα πράματα που είναι απαραίτητα για να κρατηθείς σε αυτούς τους αγώνες.
    Το marketing σε αυτούς τους αγώνες είναι το α και το ω γι αυτό και δεν τους γουστάρω είναι συγκεκριμένες σχολές που προωθούνται και οι κανόνες είναι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα τους . Εγω βασικά δεν θέλω να δώ ποτέ αθλητη Kung fu εκει μέσα όχι γιατι θα χάσει (δεν με απασχολλει καθόλου να σου πω την αλήθεια ) αλλά γιατι σίγουρα αυτο που θα δώ δεν θα είναι kung fu .

  7. #7
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    χαμηλες κλωτσιες επιτρεπονται στα mma.
    επισης ολοι οι αθλητες που βασικη τους πολεμικη τεχνη ειναι ορθιας μαχης αποσκοπουν να μεινουν ορθιοι μεσα στο κλουβι δεν ειναι κανονας οτι περισοτερο ρολο παιζει το ποιος ειναι καλος στο εδαφος.
    ο καθενας κανει την δουλεια του o grappler να σε ριξει o striker να δωσει χτυπηματα σε σταση!
    το θεμα για το σπαρρινγκ στο εθεσα γιατι δυστηχως βλεπεις αθλητες που σκοτωνονται στο ξυλο στη προπονηση μεταξυ τους και σε μια στιγμη αυτοαμυνας μπορει να κολισουν επειδη δεν το εχουν συνιθησει.
    φαντασου σε αθλητες kung fu που δεν κανουν καν επαφη μεταξυ τους ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα.
    επισης εχει αρκετες ελειψεις στην πυγμαχια το συγκεκριμενο συστημα απο οσο εχω δει.
    τεσπα thankS για την απαντηση και καλες προπονησεις!
    Last edited by muaythaispirit; 09-09-10 at 00:37.

  8. #8
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by muaythaispirit View Post
    το θεμα για το σπαρρινγκ στο εθεσα γιατι δυστηχως βλεπεις αθλητες που σκοτωνονται στο ξυλο στη προπονηση μεταξυ τους και σε μια στιγμη αυτοαμυνας μπορει να κολισουν επειδη δεν το εχουν συνιθησει.
    φαντασου σε αθλητες kung fu που δεν κανουν καν επαφη μεταξυ τους ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα.
    επισης εχει αρκετες ελειψεις στην πυγμαχια το συγκεκριμενο συστημα απο οσο εχω δει.
    τεσπα thankS για την απαντηση και καλες προπονησεις!
    Στο wing chun αν εξαιρέσω φόρμες γυμναστικη που είναι το μισό μάθημα το άλλο μισό είναι επαφή chi sao οπως είδες στο Video Πιο πανω . Το οτι μπορεί να κολήσει κάποιος δεν οφείλεται στο ότι δεν έχει κάνει πολύ sparring αλλα περισσότερο στο ότι δεν έχει εξασκήσει πολύ κινησιολογικά την πολεμική του τέχνη. Για εμένα η επανάληψη των κινήσεων είναι πολύ βασική για να "καταλάβει" το σώμα σου τις κινήσεις , δεν αρκεί να τις γνωρίζει το μυαλό σου αλλά πάνω απο όλα το σώμα τότε θα δεις οτι δεν υπάρχει περίπτωση να κολήσεις . Πάνω στην αυτοάμυνα δεν θα πεις ποτε ότι "θα ριξω 2 γροθιές μετα μια χαμηλή κλοτσία και μετα ένα τραβηγμα από τον γιακα ", οι αντιδράσεις πρέπει να είναι αυτόματες η όραση ανοιχτή τα κένα η λαθος στάση του αντιπάλου γινονται αντιλιπτά σε αυτό συμμετέxει και η αφή (chi sao) να έχεις υπόψη σου ότι η αφή είναι η πιο γρηγορη αισθηση γενικά αν δεν υπάρχει αυτόματισμός δεν νοήται αυτοάμυνα γι αυτό και μου φαίνονται γελοία κάτι σεμινάρια του τύπου αν καποιος έρθει να σε καρφώσει με το μαχαίρι από πάνω κανεις αυτο και αυτό και αυτό το chi sao κάνει ακριβώς αυτό , είναι το sparring ας πούμε του wing chun εξασκει την αφή την καλή ροή των κινήσεων τον αυτοματισμό και την αντιληψη για την κατάσταση του αντιπάλλου (ισσοροπία κενά κτλ) όταν κάνεις chi sao δεν σκέφτεσαι λειτουργεί η αφή και το σώμα που έχει εξασκηθεί με πολλές επαναλλήψεις σε φόρμες πάνω στις κινήσεις το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και σε περίπτωση αυτοάμυνας και το ίδιο συμβαίνει ότνα κάποιος έχει εκπεδεθτεί αρκετά χρόνια στο wing chun.
    Δεν θέλω να υπερασπιστώ το wing chun αν είχε αδυναμίες θα ήμουνα ο πρώτος που θα το λεγα είναι αψογο γι αυτό που είναι, δεν είναι πυγμαχία δεν είναι πάλη . Έχει μια εντελώς διαφορετική φιλοσοφία απο πολλά άλλα συστήματα . Κάτι που δεν δίνουν βάση οι περρισσότεροι είναι στο ότι το wing chun έχει φοβερό footwork Κίνηση και shifting εκεί εστιάζω το πρόβλημα σε πολλούς που ασχολούνται με το wing chun . κάνουν την τέχνη να φαίνεται πολύ φτωχή γιατί δεν δουλεύουν καλά την κίνηση στα πόδια . Η εκμάθηση του Wing chun ακολουθεί την παλιά παραδοσιακή μέθοδο . Αρχίζει με στατική φόρμα η οποία σου παρουσιάζει τις βασικές κινήσεις των χεριών , σε αυτήν την φόρμα μένουν οι περισσότεροι μαθητες για 2 χρόνια αν σταματήσεις εκεί έχασες το footwork που παρουσιάζεται στην 2η και 3η φόρμα στην ενοπλη αλλά και στην ξύλινη κούκλα . Οι περισσότεροι εστιάζουν στην πρωτη φόρμα η οποία ναι μεν είναι η πιό σημαντική αλλά δεν σε ολοκληρώνει ποτέ . Δεν θέλω να συγκρίνω το wing chun με καμία πολεμική τέχνη δεν έχει νόημα αυτό . Πάντος είμαι σίγουρος 100% πως είναι ένα πολύ μελετημένο σύστημα πολύ καλά δομημένο , αποτελεσματικότατο για αυτοάμυνα που θέλει όμως όπως και κάθε είδος kung fu πολύ μα πάρα πολύ δουλειά και εξάσκηση .
    To wing chun είναι αυτό ...http://www.youtube.com/watch?v=7g6jc_9OzhI
    κίνηση - ηρεμία - ένταση - εκρηξη - shifting - βήματισμός είναι πολύ ζωντανό δέν είναι στατικό όπως το παρουσιάζουν μερικοι αυτή η σκηνή απο το έργο Ip man 1 είναι για μένα η Νο1 για να κατανοήσει κάποιος κινησιολογικά πώς είναι το wing chun .
    Last edited by QiWizard; 09-09-10 at 11:12.

  9. #9
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    δεν συμφωνω και πολυ με αυτα αλλα δεν πειραζει ολες οι αποψεις και οι τεχνες σεβαστες..
    σαν πολεμικη τεχνη εχει καποια καλα στοιχεια αν και ξαναλεω εχει σημαντικες ελειψεις που ειναι εμφανεις στον καθενα πιστευω.
    τα πιο πληρη συστηματα κατα την γνωμη μου ( και δεν το λεω επειδη διδασκω το συγκεκριμενο εφτασα σε αυτο μετα απο μεγαλη αναζητηση¨) ειναι μονο το μουι ται σε ορθια μαχη καθως και το brazillian jj για μια μαχη που συνεχιζεται στο εδαφος.τοσο σε αγωνιστικο επιπεδο οσο και σε κατασταση αυτοαμυνας.
    Last edited by muaythaispirit; 09-09-10 at 16:30.

  10. #10
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Να δω ατομο να κανει high kick με το τζινακι του και κανα σκαρπινακι και τι στον κοσμο....
    Για να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη στο δρομο ειναι αρκετα τα χαμηλα λακτισματα μεχρι τον τετρακεφαλο.Παραπανω δεν χρειαζονται εκτος κι αν τυχει να μαλωσεις με το Ζαμπιδη....Η αποσπαση προσοχης που θα προκαλεσει ενα χαμηλο λακτισμα ειναι αρκετη να αφησει ανοιχτο το προσωπο για να αποτελειωσεις τον αλλο.
    Ασε που καποιος ασχετος απο πολεμικες τεχνες,στο δρομο, θα αποσυρθει μολις φαει χωρις να καταλαβει την πρωτη...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  11. #11
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by muaythaispirit View Post
    δεν συμφωνω και πολυ με αυτα αλλα δεν πειραζει ολες οι αποψεις και οι τεχνες σεβαστες..
    σαν πολεμικη τεχνη εχει καποια καλα στοιχεια αν και ξαναλεω εχει σημαντικες ελειψεις που ειναι εμφανεις στον καθενα πιστευω.
    τα πιο πληρη συστηματα κατα την γνωμη μου ( και δεν το λεω επειδη διδασκω το συγκεκριμενο εφτασα σε αυτο μετα απο μεγαλη αναζητηση¨) ειναι μονο το μουι ται σε ορθια μαχη καθως και το brazillian jj για μια μαχη που συνεχιζεται στο εδαφος.τοσο σε αγωνιστικο επιπεδο οσο και σε κατασταση αυτοαμυνας.
    Δεν έχω ασχοληθεί ούτε γνωρίζω τίποτα από Bjj η παλη γενικά δεν μου αρέσει όχι ότι δεν προσφέρει πολλα σε αυτοάμυνα απλά δεν μου αρέσει σαν ιδέα - αθλημα κτλ . Για το muay thai που εχω παρακολουθήσει αρκετά θα σου πώ ότι δεν έχει καμία σχέση με το wing chun οπότε δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 ανόμοια πράματα και να φτάσεις σε ένα συμέρασμα για το πιο είναι πιο πλήρες σύστημα . κατ αρχήν η προσσέγγιση είναι εντελώς διαφορετική . Το muay thai είναι ένα ανοιχτό και δυνατό σύστημα και όταν λέω ανοιχτό εννοώ ότι ο αθλητής εκ των πραγμάτων είναι ανοιχτός σε επιθέσεις δέχεται και χτυπάει και όποιος αντέξει από την άλλη το Wing chun είναι κλειστό σύστημα προστατεύεις πολύ κλειστά την κεντρική γραμμή και οταν βρείς ευκαιρία χωρίς να ρισκάρεις χτυπάς . Το muay στηρίζεται στην δύναμη το wing chun όχι , το muay εχει Blocks το wing chun έχει redirects το muay σε αφήνει εκτεθιμένο γιατί υποθέτει ότι έχεις αντοχή λόγο της σκληρής προπόνησης το wing chun υποθέτει ότι μπορεί να έισαι και γυναίκα και γέρος και τραυματισμένος εκτός από υγιής νέος και δυνατός .Με λίγα λόγια το Muay στηρίζεται πολύ στην σωματική ικανότητα και αντοχή του αθλητή αν κάνω λάθος πές το μου , to wing chun όχι και γι αυτό με το Wing chun διατηρείς μια πολύ καλή μαχητική ικανότητα μέχρι τα βαθιά γεράματα (όταν η δύναμη και η αντοχή σε έχει εγκαταλείπσει) σε σχέση με άλλες τέχνες που στηρίζονται στή δύναμη πάλη πυγμαχία muay κτλ οπότε όταν λέμε πια τέχνη είναι πιο πλήρης για μένα είναι αυτή η οποία μπορέι να δώσει στον καθένα ( και όχι μόνο στον γυμνασμένο και τον αρτιο σωματικά ) την αυτοάμυνα . Αν δεν βαριέσαι πες μου τις ελλέιψεις που βρίσκεις στο Wing chun για να τις συζητήσουμε μπορεί να μην έχεις υπόψη σου κάποια πράματα ή και εγω να μην έχω καταλάβει κάποια άλλα .
    Η διαφωνία μπορεί να αποδειχτεί στο τέλος ότι ουσιαστικά δεν είναι διαφωνία αλλά διαφορετική οπτική . Μια διαφορετική προσσέγγιση των πραγμάτων .
    Last edited by QiWizard; 10-09-10 at 08:29.

  12. #12
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πολυ ωραια η συζητηση κ η αναλυση αλλα νομιζω οτι κατεληξε σε μια συγκριση του wing chun με αλλες πολεμικες τεχνες.
    κατα την γνωμη μου θα επρεπε να μεινουμε περεισσοτερο σε αυτη την εξυπνη Κινεζικη πολεμικη τεχνη κ οχι στην συγκριση.

    Αν μου επιτρεπεις να διαφωνησω μαζι σου στο σημειο που λες οτι οταν καποιος γερασει στο Muai Thai δεν εχει μελλον.
    Με τα σημερινα αγωνιστικα παντα δεδομενα κ την βιομηχανια των στοιχηματων πραγματικα ειναι ετσι.Αλλα εδω στο Bangkok ολοι οι μεγαλοι Δασκαλοι κρατανε πατς για πολλες ωρες την ημερα σε αθλητες που πρωταγωνιστουν καθε μερα στα ρινγκ του Λουμπινι κ για να κρατησει καποιος πατς σε τετοιους αθλητες πρεπει να εχει πολυ δυναμη κ πολυ αντοχη ωστε να αντεξει να αποροφα τοσα πολλα,δυνατα κ εκρηκτικα χτυπηματα για τοσες ωρες την μερα.Οποτε αυτο δεν ισχυει.Τωρα θα μου πεις αφου ειναι ετσι γιατι σταματα τους αγωνες κ γινεται Δασκαλος.Ισως μετα απο 300-400 αγωνες καποιος να θελει να αραξει κ λιγο να κ να ξεκουραστει,μεταδιδοντας το αθλημα.

    Επισης το Μουάϊ Ταϊ δεν ξεκινησε σαν αθλημα αλλα σαν πολεμικη τεχνη των Τάϊ .Το αρχαιο Μουαϊ Ταϊ(muay boran)ειναι πληρη πολεμικη τεχνη κ εχει πολλες κινησεις κ οχι μονο αυτες που βλεπουμε στα ριγνκ ωστε να τελειωνει γρηγορα ο αγωνας κ συνεχισουν τα στοιχηματα.

    παρολα αυτα εκτιμω το wing chun κ αρεσκομαι πολυ να παρακολουθω αυτη την εξυπνη κ φιλοσοφημενη πολεμικη τεχνη αλλα λογω του οτι δεν ειναι αθλημα του ρινγκ ,μα καθαρα κ μονο παραδοσιακη πολεμικη τεχνη,θα ηθελα να το βλεπω σαν επειδηξη μονο απο Κινεζους.Αν δεις ολη αυτη την παραδοση,τεχνη,πολεμικη γιορτη να παρουσιαζεται απο δυτικους ειναι σαν να βλεπω Κινεζους ντυμενους τσολιαδες να χορευουν καλαματιανο....

    Επισης εχω την εντυπωση πως στην Ελλαδα το Wing chun δεν μπορει να διδαχτει σωστα οσο καλη προσπαθεια κ αν γινεται διοτι βασιζεται περισσοτερο σε φιλοσοφια κ πολεμικη τεχνικη ασιατικης κουλτουρας που μονο ενας ασιατης δασκαλος κ για να γινω πιο συγκεκριμενος μιλω για Κινεζο,μπορει να μεταφερει σωστα κ παλι λιγο δυσκολα σε δυτικους μαθητες με τελειως διαφορετικη νοοτροπια,ηθη κ εθιμα.

  13. #13
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    geia sou big steve siamaie!!
    pes mou oti eisai stin patrida :)))

  14. #14
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    παρολα αυτα εκτιμω το wing chun κ αρεσκομαι πολυ να παρακολουθω αυτη την εξυπνη κ φιλοσοφημενη πολεμικη τεχνη αλλα λογω του οτι δεν ειναι αθλημα του ρινγκ ,μα καθαρα κ μονο παραδοσιακη πολεμικη τεχνη,θα ηθελα να το βλεπω σαν επειδηξη μονο απο Κινεζους.Αν δεις ολη αυτη την παραδοση,τεχνη,πολεμικη γιορτη να παρουσιαζεται απο δυτικους ειναι σαν να βλεπω Κινεζους ντυμενους τσολιαδες να χορευουν καλαματιανο....

    Επισης εχω την εντυπωση πως στην Ελλαδα το Wing chun δεν μπορει να διδαχτει σωστα οσο καλη προσπαθεια κ αν γινεται διοτι βασιζεται περισσοτερο σε φιλοσοφια κ πολεμικη τεχνικη ασιατικης κουλτουρας που μονο ενας ασιατης δασκαλος κ για να γινω πιο συγκεκριμενος μιλω για Κινεζο,μπορει να μεταφερει σωστα κ παλι λιγο δυσκολα σε δυτικους μαθητες με τελειως διαφορετικη νοοτροπια,ηθη κ εθιμα.
    Χαίρομαι που σεβεσαι τις Κινεζικες πολεμικές τέχνες .
    Αλλά νομίζω πως απαξιώνεις τους έλληνες δασκάλους λανθασμενα κατα την γνώμη μου
    Υπάρχουν πολύ καλοι δάσκαλοι αλλά υπάρχουν και κακοι δάσκαλοι όπως και σε άλλες πολεμικές τέχνες πχ ιαπωνικές η κορεάτικες .
    Πολλοί από αυτούς τους δασκάλους έχουν μάθει από κινέζους και μάλιστα υπάρχουν και μόνιμοι κάτοικοι στην Ελλάδα Κινέζοι που να έχεις την όρεξη και την υπομονή μπορούν να σε κάνουν δάσκαλο . Ολα αυτά αν έχεις όρεξη για πολύ δουλεια αν δεν έχεις καμια τέτοια όρεξη δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς μπορείς να κρεμάσεις ενα σάκο να πας σε ένα gym να πλακωθείς στα βάρη και στο kick box και να κοπανάς .
    Για την φιλοσοφία να σου πω .
    Η φιλοσοφία θα σε απασχολήσει σιγα σιγα με το χρόνο . Κανένας δεν θα σου μιλήσει για καμία φιλοσοφία ούτε ο έλληνας δάσκαλος ουτε ο Κινέζος η φιλοσοφία θα σε απασχολήσει όταν θα δείς οτι λειτουργεί η τέχνη σου , όταν νοιώθεις ανεξήγητη δύναμη και ευεξία μετά από μερικές ασκήσεις και αναπνοές κτλ . Τοτε θα αρχίσεις να διαβάζεις για την πάρτυ σου και θα μαθαίνεις πράματα που οι δυτικοι χλεβαζανε πάντα αλλα χρόνο με τον χρόνο αποδεικνύονται (χρειάζεται ειδικό topic για να το αναλύσω )
    Δυστυχώς όμως έχουμε φύγει εκτός θέματος , ο φίλος που ρώτησε για το wing chun ελπίζω να έβγαλε κάποιο συμπέρασμα .
    α και κάτι άλλο ...
    για να κρατάς το πατς θες τεχνική όχι αντοχή και δύναμη .
    Ο παππους που λες έχει τεχνiκή που κρατάει το πατς.
    Το σώμα γερνάει η δύναμή χάνεται αυτό που μένει είναι η τέχνη αν θες πιο πεζά η μηχανική του σώματος δηλαδη η ικανότητα να παράγει δύναμη ή να αντιστέκεται στην δύναμη με νόμους της μηχανικής φυσικής . Για να το αναλύσουμε αυτό θεωριτικά στο kung fu θα μιλήσουμε για τις 6 αρμονίες (κινησιολογικά) αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα στο θέμα αυτό .
    Last edited by QiWizard; 11-09-10 at 16:36.
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Χαίρομαι που σεβεσαι τις Κινεζικες πολεμικές τέχνες .
    Αλλά νομίζω πως απαξιώνεις τους έλληνες δασκάλους λανθασμενα κατα την γνώμη μου
    Υπάρχουν πολύ καλοι δάσκαλοι αλλά υπάρχουν και κακοι δάσκαλοι όπως και σε άλλες πολεμικές τέχνες πχ ιαπωνικές η κορεάτικες .
    Πολλοί από αυτούς τους δασκάλους έχουν μάθει από κινέζους και μάλιστα υπάρχουν και μόνιμοι κάτοικοι στην Ελλάδα Κινέζοι που να έχεις την όρεξη και την υπομονή μπορούν να σε κάνουν δάσκαλο . Ολα αυτά αν έχεις όρεξη για πολύ δουλεια αν δεν έχεις καμια τέτοια όρεξη δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς μπορείς να κρεμάσεις ενα σάκο να πας σε ένα gym να πλακωθείς στα βάρη και στο kick box και να κοπανάς .
    Για την φιλοσοφία να σου πω .
    Η φιλοσοφία θα σε απασχολήσει σιγα σιγα με το χρόνο . Κανένας δεν θα σου μιλήσει για καμία φιλοσοφία ούτε ο έλληνας δάσκαλος ουτε ο Κινέζος η φιλοσοφία θα σε απασχολήσει όταν θα δείς οτι λειτουργεί η τέχνη σου , όταν νοιώθεις ανεξήγητη δύναμη και ευεξία μετά από μερικές ασκήσεις και αναπνοές κτλ . Τοτε θα αρχίσεις να διαβάζεις για την πάρτυ σου και θα μαθαίνεις πράματα που οι δυτικοι χλεβαζανε πάντα αλλα χρόνο με τον χρόνο αποδεικνύονται (χρειάζεται ειδικό topic για να το αναλύσω )
    Δυστυχώς όμως έχουμε φύγει εκτός θέματος , ο φίλος που ρώτησε για το wing chun ελπίζω να έβγαλε κάποιο συμπέρασμα .
    α και κάτι άλλο ...
    για να κρατάς το πατς θες τεχνική όχι αντοχή και δύναμη .
    Ο παππους που λες έχει τεχνiκή που κρατάει το πατς.
    Το σώμα γερνάει η δύναμή χάνεται αυτό που μένει είναι η τέχνη αν θες πιο πεζά η μηχανική του σώματος δηλαδη η ικανότητα να παράγει δύναμη ή να αντιστέκεται στην δύναμη με νόμους της μηχανικής φυσικής . Για να το αναλύσουμε αυτό θεωριτικά στο kung fu θα μιλήσουμε για τις 6 αρμονίες (κινησιολογικά) αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα στο θέμα αυτό .
    ομολογω με την παρουσιαση που εχεις κανει για το wing-chun παρολο που εχω περασει απο mma(πιο συγκεκριμενα muay thai και bjj) μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα και "πρωτοτυπη" πολεμικη τεχνη..παρακολουθουσα στο youtube μαλιστα κατι βιντεακια και μ αρεσε αυτη η αυτοματοποιημενη μεθοδος που σου αναπτυσει!!!

  16. #16
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    για να κρατηθουν τα pads χρειαζεται και τεχνικη ΚΑΙ αντοχη ΚΑΙ δυναμη!
    ειδικα αμα προπονεις αθλητες που αγωνιζονται!
    ενα απλο παραδειγμα ειναι ο ταιλανδος που εχουμε φερει στην σχολη για να προπονει τους μαθητες, 42 χρονων παρακαλω και προσφατα επαιξε αγωνα FULL THAI σε γνωστη διοργανωση μαχητικων αθληματων με αθλητη 10 χρονια νεοτερο.
    οταν τον ρωτησα 3-4 μερες πριν τον αγωνα αν εχει κανει προπονηση η απαντηση του ηταν οτι κραταει στους μαθητες μας pads καθε μερα και αυτο και μονο φτανει!!
    ο αγωνας του στο you tube http://www.youtube.com/watch?v=CR9zdlCRkxA
    Στα 42 του χρονια, στον τελευταιο γυρο, κυνηγαγε εκεινος τον νεοτερο αντιπαλο του που ειχε <σκασει> απο την κουραση!!!τα συμπερασματα δικα σας...
    Last edited by muaythaispirit; 11-09-10 at 18:15.

  17. #17
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by muaythaispirit View Post
    geia sou big steve siamaie!!
    pes mou oti eisai stin patrida :)))
    Ελα φιλε κατω ειμαι κ θα αργησω πολυ να ξαναπαω Ελλαδα.Ετοιμαζω το εδαφος εδω για μονιμα. :-)

  18. #18
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Χαίρομαι που σεβεσαι τις Κινεζικες πολεμικές τέχνες .
    Αλλά νομίζω πως απαξιώνεις τους έλληνες δασκάλους λανθασμενα κατα την γνώμη μου
    Υπάρχουν πολύ καλοι δάσκαλοι αλλά υπάρχουν και κακοι δάσκαλοι όπως και σε άλλες πολεμικές τέχνες πχ ιαπωνικές η κορεάτικες .
    Πολλοί από αυτούς τους δασκάλους έχουν μάθει από κινέζους και μάλιστα υπάρχουν και μόνιμοι κάτοικοι στην Ελλάδα Κινέζοι που να έχεις την όρεξη και την υπομονή μπορούν να σε κάνουν δάσκαλο . Ολα αυτά αν έχεις όρεξη για πολύ δουλεια αν δεν έχεις καμια τέτοια όρεξη δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς μπορείς να κρεμάσεις ενα σάκο να πας σε ένα gym να πλακωθείς στα βάρη και στο kick box και να κοπανάς .
    Για την φιλοσοφία να σου πω .
    Η φιλοσοφία θα σε απασχολήσει σιγα σιγα με το χρόνο . Κανένας δεν θα σου μιλήσει για καμία φιλοσοφία ούτε ο έλληνας δάσκαλος ουτε ο Κινέζος η φιλοσοφία θα σε απασχολήσει όταν θα δείς οτι λειτουργεί η τέχνη σου , όταν νοιώθεις ανεξήγητη δύναμη και ευεξία μετά από μερικές ασκήσεις και αναπνοές κτλ . Τοτε θα αρχίσεις να διαβάζεις για την πάρτυ σου και θα μαθαίνεις πράματα που οι δυτικοι χλεβαζανε πάντα αλλα χρόνο με τον χρόνο αποδεικνύονται (χρειάζεται ειδικό topic για να το αναλύσω )
    Δυστυχώς όμως έχουμε φύγει εκτός θέματος , ο φίλος που ρώτησε για το wing chun ελπίζω να έβγαλε κάποιο συμπέρασμα .
    α και κάτι άλλο ...
    για να κρατάς το πατς θες τεχνική όχι αντοχή και δύναμη .
    Ο παππους που λες έχει τεχνiκή που κρατάει το πατς.
    Το σώμα γερνάει η δύναμή χάνεται αυτό που μένει είναι η τέχνη αν θες πιο πεζά η μηχανική του σώματος δηλαδη η ικανότητα να παράγει δύναμη ή να αντιστέκεται στην δύναμη με νόμους της μηχανικής φυσικής . Για να το αναλύσουμε αυτό θεωριτικά στο kung fu θα μιλήσουμε για τις 6 αρμονίες (κινησιολογικά) αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα στο θέμα αυτό .
    ζητω συγνωμη δημοσια σε εσενα κ σε οποιονδηποτε Ελληνα δασκαλο του Κουνγκ φου που μπορει να πηρε την απαντηση μου προσβλητικα αλλα νομιζω οτι με παρεξηγησες.Στην αρχη εγραψα παρολη την αξιολογη προσπαθεια που γινεται στην ΅Ελλαδα σχετικα με την διαδασκαλια του Κουνγκ φου.

    Μπορω ομως να σου αιτιολογισω την γνωμη μου αυτη,λεγοντας σου πως αν σε καποιον που πραγματικα ενδιαφερεται εχει παρουσιαστει η αν του παρουσιαστει καποτε η δυνατοτητα να προπονηθει σε σχολη στην Κινα η ακομα καλυτερα σε μοναστηρι Κινεζικο που διδασκουν την πολεμικη αυτη τεχνη,ισως περασουν αρκετες σκεψεις απο το μυαλο του σχετικα με την προπονηση κ γενικα την ολη κατασταση που ειχε κανει μεχρι τωρα.(Στην Κινα εχω παει μονο για εμπορικους σκοπους στο γιγού,Νινγκμπο κ γκουαντσού,κ δεν μπορω να γνωριζω περισσοτερα)

    Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω κ κατι που ειδα σημερα κ να μου το εξηγησεις.Σημερα εβλεπα στο καναλι true vision το espn που ειχε μαγνητοσκοπημενο εναν αγωνα mma στην Σιγκαπουρη το martial combat.O συγκεκριμενος πρεπει να ηταν απο το 2008 κ ειχε εναν κινεζο τον xian long ο οποιος δηλωνε σαν βασικο του αθλημα το sandα santa η καπως ετσι τελος παντων κ ελεγε στην συνεντευξη πριν τον αγωνα οτι πηγε να παιξει mma ωστε να δειξει στον κοσμο το ποσο καλο ειναι το κουνγκ φου.
    Αν θελεις κ γνωριζεις εξηγησε μου σε παρακαλω τι ειναι αυτο το σάντα κ τι σχεση εχει (αν εχει) με το κουνγκ φου.

    Επειδη φαινεσαι απο τα γραφομενα σου να εχεις αρκετη εμπειρια σχετικα με αυτη την πολεμικη τεχνη θα παρακολουθω με ενδιαφερον οποιο καινουργιο σχετικο τοπικ ανοιξεις στις συζητησεις πολεμικων τεχνων κ σε ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση!
    Last edited by bigsteve; 11-09-10 at 22:52.

  19. #19
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Το σαντα δεν ειναι καποιο ειδος κουνγκ φου αλλα εχει να κανει με αυτο.
    Για να εξηγηθω ,επειδη στην Κινα γινονται αγωνες κουνγκ φου και υπαρχουν δεκαδες διαφορετικα στυλ,πρεπει να θεσπιστουν καποιοι κανονες προκειμενου να μπορεσουν να υπαρξουν καποια πλαισια μεσα στα οποια να αγωνιζονται ασφαλως ολα τα διαφορετικα στυλ.Ετσι εχει βγει και το σαντα που ειναι πολυ ως προς τα ορια του παρομοιο με τους κανονισμους του κικ μποξ.
    Ετσι αν γινουν αγωνες και συμμετασχω εγω που κανω νυχι του αετου καποιος που κανειι γου σου και καποιος που γουινγκ τσαν θα συμμετασχουμε ολλοι στο σαντα για να προσαρμοστουμε ο καθενας σε καποιους γενικους κανονες.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    καποτε δεν υπηρχαν τα mma και προταθληματα οπως ufc, vale tudo klp. στην αρχη τους, αρχισαν να πηγαινουν εκει ατομα απο ολες τις πολεμικες τεχνες. ετσι, μετα απο λιγο καιρο φανηκε ποιος τελικα πουλαγε φουμαρα και ποιος οχι.

    λαμβανοντας υ' οψην το παραπανω, πραγματικα δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο καποιος διαλεγει μια παραδοσιακη πολεμικη τεχνη, εναντι μιας ποιο εξεληγμενης, η και μη αγωνιστικης, στρατιωτικου τυπου οπως krav maga, fcs klp.

  21. #21
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    @kusta80 εχω δει φιλε μου, ενα φιλο που κανει tae kwon do να κανει high kick με το τζιν πολλες φορες !

    Τωρα για τις τεχνες οι δυτικες πχ κικ μποξ και οι ανατολικες πχ kung fu εχουν σιγουρα διαφορετικη φιλοσοφια προερχονται απο διαφορετικους τοπους και μια συγκριση παντα βγαζει σε αδιεξοδο..

    Ψαξτε και λιγο το Jeet Kune Do του Bruce Lee...Ο φιλος που κανει Wing Chun σιγουρα το ξερει..

  22. #22
    Bodybuilding Newbie NEM3SIS's Avatar
    Join Date
    26-08-10
    Location
    Ioannina
    Posts
    41

    Default

    Χαίρομαι ιδιαίτερα που ανοίγοντας αυτό το thread δημιουργήθηκε μία συζήτηση με τόσο μεγάλο ενδιαφέρον (για μένα τουλάχιστον που είμαι τρελαμένος με το wing chun)! Θέλω επίσης να ευχαριστήσω το QiWizard για τις πολύ ωραίες πληροφορίες περί wing chun από τις οποίες κάποιες δεν γνώριζα,αλλά χάρηκα που τις έμαθα!Ευχαριστώ και όλους του υπόλοιπους! Στο θέμα μας τώρα, κατά την πολύ ταπεινή μου γνώμη, έχοντας μελετήσει αρκετά για το wing chun και γενικά για τις πολεμικές τέχνες έχω καταλήξει στο εξής: δεν επιλέγεις μία πολεμική τέχνη με βάση το αν είναι καλύτερη από τις άλλες! Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω, αφού προηγουμένως έχω ΤΟΝΊΣΕΙ ότι είναι λάθος να επιλέγεις πολεμική τέχνη βασιζόμενος σε μία σύγκριση (άποψή μου πάντα), τον φίλτατο morfeas_v (δεν περιέχει ούτε ΙΧΝΟΣ ειρωνείας.Από ευγένεια και μόνο) πώς αξιολογεί μία πολεμική τέχνη πιο εξελΙγμένη από μία άλλη;;
    Ain't about how hard you hit... It's about how hard you can get hit, and keep moving forward..

  23. #23
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    Quote Originally Posted by NEM3SIS View Post
    δεν επιλέγεις μία πολεμική τέχνη με βάση το αν είναι καλύτερη από τις άλλες!
    +1 ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει και αρεσει καλυτερα!!!

  24. #24
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    Quote Originally Posted by NEM3SIS View Post
    ) πώς αξιολογεί μία πολεμική τέχνη πιο εξελΙγμένη από μία άλλη;;
    το muay thai δημιουργιθηκε και εξελιχθηκε ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΜΑΧΗΣ εκει που το ζητουμενο ηταν καθαρα Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ!2000 χρονια μετα αλλαξανε τα οπλα, μπηκανε κανονες, φορεσαμε γαντια πυγμαχιας και δημιουργηθηκε το ring sport που βλεπουμε σημερα..

  25. #25
    Bodybuilding Newbie NEM3SIS's Avatar
    Join Date
    26-08-10
    Location
    Ioannina
    Posts
    41

    Default

    Συγγνώμη αγαπητέ φίλε, αλλά το ότι στο muai thai ή στο kick boxing ή στο box κλπ οι αθλητές φοράνε γάντια δεν την καθιστά πιο εξελιγμένη πολεμική τέχνη από κάποια άλλη! Μην κοροϊδευόμαστε!!
    δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο καποιος διαλεγει μια παραδοσιακη πολεμικη τεχνη, εναντι μιας ποιο εξεληγμενης
    Όπως νομίζω μπορείς να καταλάβεις ο φίλος μας αυτός με τον όρο <<πιο εξελιγμένη>> όπως χαρακτηριστικά γράφει εννοεί από άποψη τεχνικής!! Δηλαδή για να είμαι πιο σαφής εννοεί (το γράφει καθαρά νομίζω) πως δεν υπάρχει λόγος να επιλέξει κάποιος κάποια <<παραδοσιακή τέχνη>> (λιγότερο εξελιγμένη) όπως ακριβώς τη χαρακτηρίζει, από μία άλλη πιο ΕΞΕΛΙΓΜΈΝΗ!! Νομίζω πως είναι το λιγότερο αστείο να χαρακτηρίζουμε μία πολεμική τέχνη πιο εξελιγμένη από την άλλη επειδή περιέχει στον εξοπλισμό της γάντια!!! Αν μπορεί να μας πει που έγκειται η μεγαλύτερη εξέλιξη σε κάποιες πολεμικές τέχνες σε σχέση με κάποιες άλλες;
    Last edited by NEM3SIS; 12-09-10 at 17:53.
    Ain't about how hard you hit... It's about how hard you can get hit, and keep moving forward..

  26. #26
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by morfeas_v View Post
    λαμβανοντας υ' οψην το παραπανω, πραγματικα δεν καταλαβαινω με ποιο σκεπτικο καποιος διαλεγει μια παραδοσιακη πολεμικη τεχνη, εναντι μιας ποιο εξεληγμενης, η και μη αγωνιστικης, στρατιωτικου τυπου οπως krav maga, fcs klp.
    Χωρις παρεξήγηση ... το σκεπτικό που διαλέγει κάποιος μια πολεμική τέχνη τις περισσότερες φορες δεν έχει καμία σχέση με το δικό σου σκεπτικό
    Αυτό το σκεπτικό λεεί πολλά περισσότερα για το πώς να επιλέξει κάποιος μια πολεμική τέχνη . http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=16897 ο φίλος που τό γραψε έχω την εντύπωση πως το χει σκεφτεί καλύτερα .
    Κατα τα άλλα που λες οι πιο "εξελιγμένες" η και μη η στρατιωτικού τύπου που λες είναι απλούστατα πετσοκομμένες και ξεσκισμένες παραδοσιακές πολεμικές τέχνες . Οπότε είναι στο χέρι του καθε ενός αν θέλει να μάθει μια ολόκληρη πολεμική τέχνη η αυτό που κάποιοι εντελώς αυθέρετα αποφάσισαν πως είναι αρκετό για να διδάξουν στο στρατό τους πχ για λόγους ευκολίας εξοικονόμισης χρόνου κτλ .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  27. #27
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    @kusta80 εχω δει φιλε μου, ενα φιλο που κανει tae kwon do να κανει high kick με το τζιν πολλες φορες !

    Τωρα για τις τεχνες οι δυτικες πχ κικ μποξ και οι ανατολικες πχ kung fu εχουν σιγουρα διαφορετικη φιλοσοφια προερχονται απο διαφορετικους τοπους και μια συγκριση παντα βγαζει σε αδιεξοδο..

    Ψαξτε και λιγο το Jeet Kune Do του Bruce Lee...Ο φιλος που κανει Wing Chun σιγουρα το ξερει..
    Έχεις δίκιο απόλυτο
    Οι δυτικοί συνήθως δεν διαθέτουμε τον απαραίτητο χρόνο για να κατανοήσουμε κάτι , λες και κάποιος η κάτι μας κυνηγάει και βιαζόμαστε για αποτελέσματα .
    Νομίζω πώς πολύ λίγοι δυτικοί θα αντέχανε να μάθουν wing chun bagua η tai chi με τον παραδοσιακό κινέζικο τρόπο .Παρολ αυτά ο ποιό αποτελεσματικός τρόπος να μάθεις kung fu είναι ο παραδοσιακότατος . Επαναληψη , επανάληψη και επανάληψη .
    Για το jeet kune do η γνωμη μου είναι ότι είναι μια φοβερά φιλοδοξη ιδέα του bruce lee που θα μπορούσε να χε γίνει πραγματική επανάσταση στο χώρο των πολεμικών τεχνών αλλα δυστηχώς δεν πρόλαβε να την ολοκληρώσει . Την ολοκληρώσανε άλλοι γι αυτόν και δεν ξέρω κατα πόσο έχει την μορφή που θα ήθελε ο ίδιος να έχει . Συνήθως οι μεγάλοι δάσδκαλοι οριμάζουν σε σκέψη σε μεγάλη ηλικία ο bruce lee δεν μεγάλωσε ποτέ οπότε και η τέχνη του έχει μείνει σε ένα επίπεδο νεανικό (δεν είναι κακή ) αλλά δεν έιναι όριμη όπως άλλες κινέζικες πολεμικές τέχνες . Ειναι μια ιδέα ενός νέου δασκάλου η οποία είναι όπως είπα φρέσκια και φιλόδοξη αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με πολεμικες τέχνες κινέζικες η άλλες που έχουν μεστώσει μέσα στους αιώνες .Ειμαι σίγουρος ότι το jeet kune do θα ειχε εντελώς διαφορετική μορφή αν ο bruce lee ζούσε σήμερα .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking

  28. #28
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by QiWizard View Post
    Για το jeet kune do η γνωμη μου είναι ότι είναι μια φοβερά φιλοδοξη ιδέα του bruce lee που θα μπορούσε να χε γίνει πραγματική επανάσταση στο χώρο των πολεμικών τεχνών αλλα δυστηχώς δεν πρόλαβε να την ολοκληρώσει . Την ολοκληρώσανε άλλοι γι αυτόν και δεν ξέρω κατα πόσο έχει την μορφή που θα ήθελε ο ίδιος να έχει . Συνήθως οι μεγάλοι δάσδκαλοι οριμάζουν σε σκέψη σε μεγάλη ηλικία ο bruce lee δεν μεγάλωσε ποτέ οπότε και η τέχνη του έχει μείνει σε ένα επίπεδο νεανικό (δεν είναι κακή ) αλλά δεν έιναι όριμη όπως άλλες κινέζικες πολεμικές τέχνες . Ειναι μια ιδέα ενός νέου δασκάλου η οποία είναι όπως είπα φρέσκια και φιλόδοξη αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με πολεμικες τέχνες κινέζικες η άλλες που έχουν μεστώσει μέσα στους αιώνες .Ειμαι σίγουρος ότι το jeet kune do θα ειχε εντελώς διαφορετική μορφή αν ο bruce lee ζούσε σήμερα .
    Σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν συμφωνω τελειως..Θα σου θυμησω οτι ο Bruce Lee διδαχθηκε απο τον Ip Man την τεχνη του Wing Chun.Οταν λοιπον καταλαβε οτι το Wing Chun δεν ειναι απολυτα αποτελεσματικο σε μια μαχη που εδωσε , δημιουργησε το Jeet Kune Do. Αυτο που ηθελε, ηταν αυτο που εφτιαξε να μην εχει καμια σχεση με τις ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ πολεμικες τεχνες. Επισης πιστευω οτι γνωριζεις πως στo Jeet Kune Do εβαλε στοιχεια Wing Chun. Κραταμε οτι χρειαζεται. Τα υπολοιπα στα σκουπιδια..Η φιλοσοφια του διαφερει ,οσο και αν ψαξεις πουθενα δεν θα βρεις παρομοια..Ο Bruce Lee ηταν μπροστα απο την εποχη του και το JKD μπορει ευκολα να συγκριθει με ολα αυτα τα παραδοσιακα. Παντως ναι , αν ζουσε μεχρι σημερα να ειχε καποιες παραλλαγες αλλα οχι και πολλα πραγματα .

  29. #29
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    ΝΕΜΕΣΙΣ λες να εννοουσα οτι τα γαντια κανουν την διαφορα??:P
    μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα.
    την κανει πιο εξελιγμενη το γεγονος οτι εξελιχθηκε ΣΩΣΤΑ μεσα σε πολεμους χωρις κανονες σε κανονικα πεδια μαχης αυτο ειπα!!!
    το οτι βαλαμε γαντια μετα το εγραψα για να σημειωσο την ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ εξελιξη και να το τονισω σε οσους δεν ξερουν οτι αυτη ειναι η τελικη μορφη του ΤΗΑΙ Και οχι η βαση του.
    To muay thai συνδιαζει και την παραδοση 2000 χρονων (ρεαλιστικη σε πολεμους των ταιλανδων) και την σημερινη εξελιξη που βλεπουμε στα ρινγκ.
    για kick box και BOXING Δεν αναφερθηκα οπως θα παρατηρησεις καλυτερα αμα κοιταξεις ξανα!
    τελοςπαντων καλο ειναι να μην γινονται παρεξηγησεις γιατι συνηθως σε κατι τετοια θεματα καταληγουμε να ... πλακωνομαστε και δεν σας περνει και ολας :PPPP χαχαχ πλακα κανω!!
    ολες οι τεχνες καλες ειναι ξαναλεω την υγεια μας να εχουμε και την δυναμη μας να της εξασκουμε και να τις χαιρομαστε!!
    Last edited by muaythaispirit; 12-09-10 at 20:53.

  30. #30
    New Member QiWizard's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Location
    Athens / Greece
    Posts
    62

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν συμφωνω τελειως..Θα σου θυμησω οτι ο Bruce Lee διδαχθηκε απο τον Ip Man την τεχνη του Wing Chun.Οταν λοιπον καταλαβε οτι το Wing Chun δεν ειναι απολυτα αποτελεσματικο σε μια μαχη που εδωσε , δημιουργησε το Jeet Kune Do. Αυτο που ηθελε, ηταν αυτο που εφτιαξε να μην εχει καμια σχεση με τις ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ πολεμικες τεχνες. Επισης πιστευω οτι γνωριζεις πως στo Jeet Kune Do εβαλε στοιχεια Wing Chun. Κραταμε οτι χρειαζεται. Τα υπολοιπα στα σκουπιδια..Η φιλοσοφια του διαφερει ,οσο και αν ψαξεις πουθενα δεν θα βρεις παρομοια..Ο Bruce Lee ηταν μπροστα απο την εποχη του και το JKD μπορει ευκολα να συγκριθει με ολα αυτα τα παραδοσιακα. Παντως ναι , αν ζουσε μεχρι σημερα να ειχε καποιες παραλλαγες αλλα οχι και πολλα πραγματα .
    Να σου πω την αλήθεια αυτό που με παρξενεύει είναι ότι όλοι ψαχνουν με το μικροσκόπιο να δουν κινήσεις του bruce lee που ομοιάζουν με wing chun βασικά πιστευω πως απο το wing chun ο bruce lee ηταν απλά περαστικός και φευγάτος . Δύο video εχω δει να κάνει chi sao και πραγματικά δεν με εντυπωσιασε, έχω δεί όλες τις ταινίες του και πραγματικά wing chun δεν έχω δει παρα μόνο κινήσεις που μπορεί να μοιάζουν με bong sao tan sao κτλ αλλά μόνο να μοιάζουν . Δεν πιστεύω ότι είχε ασχοληθεί με το wing chun ιδιαίτερα γι αυτό δεν πιστεύω πως ήταν σε θέση να "πετάξει" πράγματα από το wing chun στα σκουπίδια . Το κακό είναι ότι για να πείς ότι κρατάω ότι χρειάζεται από μια πολεμικη τέχνη και πετάω τα άλλα στα σκουπίδια μάλλον θα πρέπει να είσαι ο ίδιος ο bruce lee . Αυτο το κακό έχει και το jeet kune do είναι φτιαγμένο από τον Bruce lee για τον Bruce lee γι αύτο πιστεύω ότι αν ζουσε αυτό θα το άλλαζε και θα παρουσίαζε μια εντελώς διαφορετική πολεμική τέχνη . Το jeet kune do είναι για μένα επιπόλεο και εμπορικό φτιαγμένο πάνω στην έπαρση της δόξας του bruce lee . Παρόλα αυτά πιστέυω στο ταλέντο του bruce lee και πίστεύω ότι αν θα ορίμαζε θα γινόταν πραγματικά ένας από τους μεγάλους δασκάλους .
    If we are facing in the right direction all we have to do is walking


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχολή Wing Chun Kung Fu Π. Φάληρο , Άλιμος
    By tsofras in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-09, 18:40
  2. WING CHUN KUNG FU
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-08, 03:05
  3. wing chun
    By vassilis in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 36
    Last Post: 12-08-08, 16:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •