Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 60 of 60
  1. #31
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Τοτε θα πρεπει να συγκρινεις με επαγγελματιες bodybuilders.

    Ειπαμε, δεν έχουν όλοι τη δυνατοτητα ή τη διαθεση να προπονηθουν σαν επαγγελματιες αθλητες, ουτε και τα γονιδια.

  2. #32
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Τοτε θα πρεπει να συγκρινεις με επαγγελματιες bodybuilders.

    Ειπαμε, δεν έχουν όλοι τη δυνατοτητα ή τη διαθεση να προπονηθουν σαν επαγγελματιες αθλητες, ουτε και τα γονιδια.
    +1
    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    εγω σοβαρολογω γιατι καταρχας εσυ κανεις τις συγκρισεις.Επισης εμεις δεν μιλαμε για ερασιτεχνες μιλαμε για επαγγελματιες.
    επαγγελματιες λοιπον ε,

    τωρα που την ξαναβλεπω την πλατη του δεν ειναι και τοσο ανοιχτη και φαρδια ε, για να τον παρω ενα τηλεφωνο τον ronnie να του πω να προσπαθησει να την ανοιξει κιαλλο , οχι οτι εχει και πολλα περιθωρια βελτιωσης ως μη κολυμβητης αλλα ολοι μπορουμε να ελπιζουμε για κατι καλυτερο
    Last edited by billmaster32; 05-09-10 at 17:47.

  3. #33
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Μην το πας αλου το θεμα, αν θες να κυλησω στα νερα σου ας βαλουμε τον Coleman να κολυμπησει να τον δουμε.
    Αν ειναι δυνατον να συγκρινουμε εναν bb με εναν κολυμβητη.

    Οι αποψεις μου ταυτιζονται με του Mixtri , ξαναδιαβασε τες για να επιστρεψει το θεμα εκει που ηταν.

  4. #34
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Εγω οτι ειχα να γραψω το εγραψα, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πεταγονται τερασιτοι bodybuilders απο τη μια μερια, καi κολυμβητες και πολιστες απο την άλλη. Το θεμα μας ειναι απλο, κολύμβηση και μυικη αναπτυξη.

    Το παιδι που ανοιξε το τοπικ σκεφτεται να αντικαταστησει το γυμναστηριο με 4 φορες την εβδομαδα, προπονηση στο κολυμβητηριο. Επισης ενδιαφερεται για τη σωματικη του διαπλαση και ο λογος για τον οποιο γυμναζεται ειναι αυτος. διαφωτιστε τον σχετικα με το τι μπορει να συμβει στο σωμα του, με αυτες τις συνθηκες.

  5. #35
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    παντως ακομα κ οι κολυμβητες που εβαλες, θεωρουνται αρκετα μυωδεις ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΕΣ, αλλα εισαι σιγουρος οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της κολυμβησης και οχι της γυμναστικης-ενδυναμωσης που κανουν με τα βαρη???

  6. #36
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    για τον φιλο που ανοιξε το τοπικ μετα απο ολα αυτα καταληγω και παλι στην αρχικη μου αποψη , οτι οντας ερασιτεχνης και εφοσον ενδιαφερεσαι περισσοτερο για ογκο να συνεχισεις την γυμναστικη με βαρη, και ασε την κολυμβηση για καμια αεροβια μεσα στην βδομαδα σου εφοσον προλαβαινεις

  7. #37
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    για τον φιλο που ανοιξε το τοπικ μετα απο ολα αυτα καταληγω και παλι στην αρχικη μου αποψη , οτι οντας ερασιτεχνης και εφοσον ενδιαφερεσαι περισσοτερο για ογκο να συνεχισεις την γυμναστικη με βαρη, και ασε την κολυμβηση για καμια αεροβια μεσα στην βδομαδα σου εφοσον προλαβαινεις
    θα συμφωνησω

  8. #38
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    για τον φιλο που ανοιξε το τοπικ μετα απο ολα αυτα καταληγω και παλι στην αρχικη μου αποψη , οτι οντας ερασιτεχνης και εφοσον ενδιαφερεσαι περισσοτερο για ογκο να συνεχισεις την γυμναστικη με βαρη, και ασε την κολυμβηση για καμια αεροβια μεσα στην βδομαδα σου εφοσον προλαβαινεις
    Ε,ναι αυτό είπα κι εγώ αν δεις παραπάνω! Ότι αν δεν έχει ασχοληθεί με κολύμβηση καλό θα είναι ναι μεν να αρχίσει κολύμπι αλλά να συνεχίσει γυμναστήριο για να μη χάσει τη φόρμα του μέχρι να βρει ρυθμό στο νέο του άθλημα.
    Επιπλέον,για να κάνεις αερόβια πρέπει να κολυμπάς τουλάχιστον 30 λεπτά συνεχώς στους 150 σφυγμούς και πάνω. Για να το καταφέρει αυτό πρέπει να παλέψει 6 μήνες,αν πει κανείς ότι θα δουλεύει κανένα δίμηνο τεχνική στο ελεύθερο και στο ύπτιο (καλά για πρόσθιο και πεταλούδα θέλει πολύ δουλειά η τεχνική...τουλάχιστον 6 μήνες) και τους υπόλοιπους 4 ανεβάζει συνεχώς μέτρα.
    Ό,τι θέλει,εδώ είμαστε! Δε πρέπει όμως να αφήσει τα όργανα/βάρη με τίποτα...
    cardiovascular excercise ftw

  9. #39
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    σε ποιο κολυμβητηριο πας εσυ ρε mixtri? ενα που ειναι απεναντι απο την πολυτεχνειουπολη το κατεχει κανεις αν ειναι ανοιχτο για το κοινο?

  10. #40
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    σε ποιο κολυμβητηριο πας εσυ ρε mixtri? ενα που ειναι απεναντι απο την πολυτεχνειουπολη το κατεχει κανεις αν ειναι ανοιχτο για το κοινο?
    Στο Βόλο σπούδαζα, στην Πολυτεχνική σχολή,στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων!
    Στο ΕΑΚ (δίπλα στο γήπεδο του Ολυμπιακού Βόλου) πήγαινα κολυμβητήριο.

    Τώρα με περιμένει στρατός από Νοέμβρη :-) Βέβαια από Οκτώβρη μέχρι Νοέμβρη θα κάνω λίγο (μπαίνω 10 Νοέμβρη) κολύμπι,όσο προλάβω. Ανοίγει Οκτώβρη το κολυμβητήριο. Προς το παρόν... λίγα βάρη! :-)

    Όλα τα κολυμβητήρια πάντως έχουν ώρες κοινού! Μπορείς να ρωτήσεις για Αθήνα, πήγαιναν κάποιοι γνωστοί μου με τους οποίους έχω χάσει πλέον επαφή (ευχαρίστως να μάθαινα...αλλά )
    Last edited by mixtri; 05-09-10 at 23:29.
    cardiovascular excercise ftw

  11. #41
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    +1 mixtri. απ οτι καταλαβα εχουμε τα ιδια γουστα (προτυπα). δεν ελπιζω να χτισω σωμα επαγγελματια κολυμβητη και σε καμια περιπτωση δε θελω σωμα επαγγελματια ββ. δεν υπαρχει λοιπον λογος να μην αποδεχτω την αποψη σου, αφου η αποψη σου ειναι και εμπειρια (ανεφερες οτι συνδιαζεις και τα δυο αθληματα παραλληλα). οσον αφορα τους υπολοιπους που θελησαν να μοιραστουν την αποψη τους χωρις να εχουν καποια ολοκληρωμενη γνωση πανω στο θεμα και σχολιαζοντας εριστικα και εγκαθετα πανω σε αυτο υποτιμωντας την κολυμβηση δινωντας εμφαση και υπεραξια στο γυμναστηριο, τους ευχαριστω μεν για τις πολυτιμες συμβουλες τους αλλα δεν μου ειναι επαρκεις.

    p.s εχω ηδη ξεκινησει κολυμβητηριο 4 φορες την εβδομαδα σε συνδιασμο με 2 φορες γυμναστηριο. προσπαθω να τρωω πολυ ετσι ωστε σε καμια περιπτωση να μη χασω τη μυικη μαζα που ανεπτυξα αυτον τον 1.5 χρονο στο γυμναστηριο.

  12. #42
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    ποση μαζα υπολογιζεις οτι πηρες με εναμισι χρονο γυμναστηριο φιλε κοσμος7?

  13. #43
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    φιλε billmaster32 απ οτι φανηκε ο σκοπος σου στο forum ειναι καθαρα ανταγωνιστικου χαρακτηρα. το θεμα μας δεν ειναι να κοντραριστουμε ποιος απο εδω μεσα εχει περισσοτερα η΄λιγοτερα μουσκουλα! αν ειναι δυνατον! και η μαζα που πηρα τον 1.5 χρονο μου αρκει προσωπικα. εσενα μπορει να σου αρκει η δουλεια 20 χρονων. δε σημενει πως εισαι και φυσιολογικος αν αντιληφθει κανεις και τη φωτο που ανεβασες με εκεινο το τερας.. thank you. bye!

  14. #44
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    δεν νομιζω οτι φανηκε τοσο ανταγωνιστικη η ερωτηση μου φιλε, μια ερωτηση ηταν , σαφως και δεν ρωτησα προκειμενου να βγαλω συμπερασμα για το ποιος εχει περισσοτερα μουσκουλα , τωρα αν σου αρκει η μαζα που εχεις εμενα μου περισσευει, οσο για το "τερας" που ειπες, το αφηνω ασχολιαστο μιας και εισαι νεωπας και στο φορουμ και απο οτι φαινεται και στο bodybuilding ,οποτε δεν θα συνεχισω αλλο την συζητηση , κανε την κολυμβηση σου και ασε τα περι φυσιολογικου και 20 χρονια για τους πιο παλιους

  15. #45
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Χωρις πλακα αυτος στο αβαταρ ειναι ΠΟΛΥ χοντρος.....
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  16. #46
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    o big show apo to wwe einai mwre , σκετο βουνο ε χχαχαχαχα

  17. #47
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοιο κλίμα προς τις δύο κατευθύνσεις;
    Θα κάνω δύο ερωτήσεις και θέλω σοβαρές απαντήσεις:
    1) Υπάρχει κολυμβητής που να μην κάνει βάρη; (έστω και όπως περιέγραψα παραπάνω,όχι με την έννοια του όγκου αλλά της μυικής αντοχής)
    2) Υπάρχει bodybuilder που να μην κάνει αερόβια;

    Πως αλλιώς μπορεί να θέσει κανείς ότι ο στόχος της κάθε άσκησης είναι διαφορετικός; Μήπως το ένα συμπληρώνει το άλλο τελικά; Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μπορεί κάποιος να είναι τόσο απόλυτος.

    @kosmos7, καλύτερα πήγαινε το στο 3-3 (3 κολύμβηση,3 βάρη), 4 κολύμβηση είναι πολλές φορές! Πως τα πας γενικά από μέτρα; Καλό είναι τώρα που πας συχνά στην αρχή, δηλαδή ακόμα και 2ΚΜ τη φορά να βγάζεις για αρχή είναι οκ. Ο στόχος σου πρέπει να είναι να φτάσεις τις 3 προπονήσεις τη βδομάδα x 4Km η κάθε μία,να βγαίνεις από το νερό και να νομίζεις ότι θα καταρρεύσεις

    Επιπλέον,αν το βλέπεις σοβαρά πρέπει να αλλάξεις τις ασκήσεις και τον τρόπο που ασκείσαι στα όργανα/βάρη(πχ τρισετ αντί για πυραμίδα). Κάποιες βασικές αλλαγές θα σε διευκολύνουν να πας πιο γρήγορα στο νερό (πχ cross-over για στήθος βοηθάει αρκετά)

    Τέλος,φάε ΠΟΛΥ. Όταν λέω πολύ το εννοώ... Πόσο ύψος έχεις αν επιτρέπεται;
    cardiovascular excercise ftw

  18. #48
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    πες μασ και ηλικια και κιλα αν θελεις

  19. #49
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    1.73m 64kg ειμαι. πριν την κολυμβηση πινω 20-30γρ υδατανθρακα καθαρο και μετα περισσοτερο μαζι με whey. εκτος αυτου τρωω αρκετα γενικα!

    ps δεν πηγαινω ιδιες μερες γυμναστηριο με κολυμβηση

  20. #50
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    πες μας και ποσο εισαι αν θες...για να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα

  21. #51
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    billmaster δεν ειναι αναγκη να ανεβαζεις τοσο τις εντασεις συζητηση κανουμε και ειδικα σε ενα φορουμ πρεπει να προσεχεις, μην εισαι ειρωνικος δεν υπαρχει λογος

  22. #52

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by kosmos7 View Post
    1.73m 64kg ειμαι. πριν την κολυμβηση πινω 20-30γρ υδατανθρακα καθαρο και μετα περισσοτερο μαζι με whey. εκτος αυτου τρωω αρκετα γενικα!

    ps δεν πηγαινω ιδιες μερες γυμναστηριο με κολυμβηση
    1,73 με 64 κιλά. Κινέζος είσαι; Την αερόβια τι την θες; Για να γραμμώσεις;

  23. #53
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    δεν ανεβασα τις εντασεις φιλε mhyai tai απλα ρωτησα ηλικια, τωρα με δεδομενα τα κιλα και το υψος του φιλου θα επιμεινω στην αρχικη μου τοποθετηση που ειναι και συμφωνη με τον κ72, αν φιλε κοσμος7 σου αρεσει τοσο η κολυμβηση τοτε προφανως και δεν μας πεφτει λογος , αλλα μην περιμενεις να εχεις ουσιωδη μυικη αναπτυξη απο τα 64 κιλα με συνδυασμο κολυμβησης με βαρη εκτος αν τρως τερατωδεις ποσοτητες φαγητου, και παλι ομως κατα την γνωμη μου με τοση αεροβια κανεις ενα βημα μπροσ και 2 πισω

  24. #54
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-02-11
    Posts
    1

    Default

    Αν και εχει αρκετο καιρο που ανοιξε το θεμα μιας και το ειδα καθως εψαχνα στο γκουκλ ηθελα να πω κ εγω κατι σχετικα με αυτό...
    Κάνω 1,5 χρόνο βάρη και σήμερα που πήγα στο κολυμβήτηριο είδα παιδιά συνομίληκα μου(16-17) που κάνουν 5-6 χρόνια κολυμβητήριο να έχουν τρομερό σώμα με μεγάλη πλάτη και "πεταχτό" στήθος πολύ καλύτερο απ' το δικό μου...μάλλον ο φίλος mixtri έχει δίκιο που υποστηρίζει τα θετικά της κολύμβησης...!

  25. #55
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Φιλε philip6 αν και εσυ εκανες 5-6 χρονια γυμναστηριο(σοβαρα) πιστεψε με,θα ειχες πολυ πιο..."πεταχτο" στηθος

  26. #56
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Quote Originally Posted by l3onid4s View Post
    Φιλε philip6 αν και εσυ εκανες 5-6 χρονια γυμναστηριο(σοβαρα) πιστεψε με,θα ειχες πολυ πιο..."πεταχτο" στηθος
    +1, φιλε philip6 συγκρινεις τον δικο σου 1,5 χρονο στο gym me τα 5-6 χρονια που εκαναν οι αλλοι κολυμβηση και βεβαια δεν ειναι μονο ο παραγοντας του χρονου αλλα και αλλοι που επηρεαζουν το αποτελεσμα.

  27. #57
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Quote Originally Posted by mixtri View Post
    Συγνώμη guys,γιατί τέτοια επίθεση στο άθλημα που λέγεται κολύμβηση;
    Δε το περίμενα,ειδικά από τέτοιο forum...
    Έχω 2 χρόνια που κάνω κολύμβηση (παλιότερα έκανα στίβο) όπως άλλωστε έχω ξαναπεί.
    Είναι η καλύτερη άσκηση που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής,καμία σχέση όμως... Μπορείς να κάνεις προπόνηση "σαν να κάνεις βάρη",προπόνηση μυικής αντοχής και αερόβια,ό,τι θες.
    Όταν βγαίνω από το νερό είμαι τόσο πρησμένος που με τα βάρη θα ήθελα ώρες να το πετύχω.

    Καταρχάς όποιος από εδώ μέσα έχει ασχοληθεί με κολύμβηση να σηκώσει το χέρι

    Τον τελευταίο χρόνο κάνω κολύμβηση δίπλα σε άτομα που έκαναν στα 16 τους πρωταθλητισμό και τα έχω δει όλα μα όλα! Εκτός από το ότι αυτοί οι φίλοι μου είναι φέτες και μυώδεις,είναι απίστευτα δυνατοί και "ογκώδεις"-βουνά (καλά συνήθως οι κολυμβητές είναι ψηλοί, 1.85 μέσος όρος)

    Γενικά,ειπώθηκαν σωστά πράγματα αλλά και λάθος και ίσως φταίει μία μη ολοκληρωμένη εικόνα για το άθλημα(του στυλ ξέρω μόνο το phelps ο οποίος δεν είναι τόσο μυώδης).
    Το κολύμπι είναι μία καλή επιλογή για να αυξήσεις αερόβια αντοχή, για να αποκτήσεις φυσική κατάσταση αλλά και δύναμη. Το κολύμπι είναι μέτρια επιλογή για όγκο. Αλλά είναι η καλύτερη επιλογή για να χτίσεις το καλύτερο σώμα,σύμφωνα με τα δικά μου πρότυπα πάντα...

    Τώρα τι μπορείς να κάνεις;
    Αν θες όγκο μπορείς να κάνεις ένα ζέσταμα στην αρχή και μετά να κάνεις sprint σε 50άρια-100άρια set. Επιπλέον μπορείς να δουλέψεις πόδια με powerfins ή monofin-αν βρεις κάτι τέτοιο,είναι δύσκολο- τα οποία θα σου κάνουν κάτι πόδια,ραχιαίους και κοιλιακούς...τούμπανα! Το θέμα είναι να μη δουλεύεις αερόβια για πολύ ώρα γιατί το κολύμπι είναι πολύ απαιτητικό σε ενέργεια.
    Και μη ξεχνάς να δουλεύεις όλα τα στυλ (ελεύθερο-πρόσθιο-ύπτιο-πεταλούδα) με μεγάλη ένταση ώστε να νιώθεις σαν να κάνεις βάρη.

    Αν θες να χάσεις κιλά και να γραμμώσεις "απίστευτα" κάνε πολλά μέτρα (4ΚΜ είναι μία καλή απόσταση) σε 400άρια με μάξιμουμ διάλειμμα τα 20-30 sec.

    Αν θες δύναμη πρέπει να συνδυάσεις αποστάσεις με "ρυθμό". Ζέσταμα, αποστάσεις, sprint, αποθεραπεία.

    Γενικά,στο κολύμπι κρατάς όσο όγκο μπορεί το σώμα σου να κρατήσει. Ούτε περισσότερο,ούτε λιγότερο.

    @_Akaloupotos_ , είσαι λάθος! το κολύμπι είναι άθλημα που θέλει το χρόνο του να λειτουργήσει όπως και το bodybuilding. Αν είναι να κάνει μία βδομάδα να μην κάνει καθόλου. Δε θα μπορέσει να ανεβάσει αποστάσεις και ταχύτητα. Τουλάχιστον 1 χρόνο θέλει να αποκτήσεις δύναμη μέσα στο νερό,καλή αναπνοή και κυρίως...τεχνική. Το κολύμπι είναι ΤΕΧΝΙΚΟ άθλημα. Δεν έχει νόημα να κολυμπάς πρόσθιο χωρίς τεχνική! Επιπλέον,δε σου "τρώει" μυς όπως άλλα είδη αερόβιας γιατί η αντίσταση του νερού λειτουργεί σαν βάρος. Επομένως γιατί bye bye muscles; Το πολύ πολύ να μη βάλει άλλους μυς αλλά να χάσει είναι αδύνατον αν κάνει σωστή διατροφή και κολυμπάει σωστά! Εγώ θα του πρότεινα να κάνει παράλληλα γυμναστήριο και κολυμβητήριο μέχρι να αποκτήσει σωστή τεχνική (1 χρόνο) και μετά να επιλέξει τι θα συνεχίσει χωρίς τύψεις.


    @billmaster32, θα το πω κι εγώ. Το σώμα της κολύμβησης το bodybuilding δε το χτίζει. Είναι θέμα οπτικό πάντα. Οι κολυμβητές έχουν πλάτες που είναι αδύνατον με άλλο άθλημα να ανοίξουν έτσι που να χτυπηθείς. Μπορεί να βάλεις μάζα με το bodybuilding αλλά το άνοιγμα ενός κολυμβητή ποτέ δε θα το έχεις. Αυτό ισχύει και για τις άλλες μυικές ομάδες (στήθος,ώμους,κοιλιακούς,τρικέφαλα,πόδια) γιατί το κολύμπι γυμνάζει τα πάντα(ακόμα και το λαιμό,όταν αναπνέεις).
    Άνετα μπορείς να ξεχωρίσεις τους κολυμβητές,κάνουν μπαμ από κιλιόμετρα... Και δε λέω αν είναι πιο ωραίο ή πιο άσχημο το σώμα που σου κάνει το κολύμπι ή το body building,απλά είναι διαφορετικό

    @thrylos8281, ναι. Κάνουν 8ΚΜ την ημέρα προπόνηση τα παιδιά και μάλιστα με διπλές προπονήσεις. Είναι πολύ διαφορετικό να συγκρίνουμε την προπόνηση που κάνει ένας hobbίστας κολυμβητής με έναν αθλητή. Οι αθλητές δουλεύουν με πρόγραμμα και χρονόμετρο.

    @giannis_m, μαζί σου. Όλοι οι κολυμβητές κάνουν βάρη αλλά όχι έτσι που εννοούμε εμείς τα βάρη. Καταρχάς άλλα βάρη κάνουν αερόβιοι κολυμβητές (800-1500μ) άλλα βάρη οι μυικής αντοχής (400μ) άλλα οι sprinter.
    Οι sprinter θέλουν πολύ δύναμη σε λίγο χρόνο,means εκρηκτικότητα. Πολλά κιλά, σε όσες επαναλήψεις αντέχουν με πολύ γρήγορο ρυθμό.
    Οι αερόβιοι λίγα κιλά,πάρα πολλές επαναλήψεις.
    Οι άλλοι...κάπου ενδιάμεσα!
    Δε θέλουν όγκο στο νερό γιατί επιβαρύνει τους χρόνους. Θέλουν τόσο όγκο ώστε να ελαχιστοποιούν το βάρος και να μεγιστοποιούν τη δύναμη,δηλαδή τη χρυσή τομή!

    @kosmos7
    Τελική συμβουλή από εμένα. Συνέχισε γυμναστήριο με λιγότερη ένταση για να μην πάθεις τραυματισμό και άρχισε και κολύμπι παράλληλα. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ και πας κολύμπι,χωρίς να έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου.
    Ανάλογα με τους στόχους σου,βγάλε ένα προγραμματάκι με χρονόμετρο (ανάμεσα σε 2 διαφορετικές ασκήσεις 1 λεπτό διάλειμμα, ανάμεσα στις ίδιες 20-30sec) και θα δεις φοβερή διαφορά στο σώμα σου σε 6-8 μήνες!

    Κι εσείς βρε παιδιά που κάνετε μόνο bodybuilding αρχίστε την αερόβια στο κολυμβητήριο. Κυκλοφορούν ωραίες παρουσίες εκεί μέσα Είναι καλύτερο από το τρέξιμο στο διάδρομο,πιο ωραίο από το step στην τηλεόραση. Το νερό σε ανανεώνει συν τοις άλλοις και σου αυξάνει την ευλυγισία,πράγμα που θέλουμε όλοι μας,ε;

    Εδώ είμαστε κι εμείς οι ερασιτέχνες κολυμβητές να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Πιστεύω κολύμπι ταυτόχρονα με βάρη - όχι πολλά,λίγα- κάνει πολύ ωραίο σώμα! Μη το υποτιμάτε τόσο το κολύμπι,είναι πολύ δύσκολη άσκηση και μακάρι να μπορούσαν όλοι να κολυμπάνε...



    Uploaded with ImageShack.us

    Και κάτι άλλο που ξέχασα να πω από αμέλεια. Κάθε τύπος γυμναστικής έχει το στόχο του. Το κολύμπι έχει τους χρόνους στο νερό, το μπάσκετ την ευστοχία και την ομαδική συνεργασία προκειμένου να επιτευχθεί το καλύτερο δυνατό σκορ...το bodybuilding έχει την εμφάνιση του σώματος. Επομένως είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Είναι λίγο "άκυρη" η σύγκριση και μπορεί να οδηγήσει σε άνευ ουσίας διαφωνίες. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι με συνδυασμό τύπων γυμναστικής μπορείς να πετύχεις αποτελέσματα που έχεις στο μυαλό σου "καλύτερα". Ένα ωραίο σώμα ακόμα και με όρους bodybuilding που τίθενται - όγκος,γράμμωση- χρειάζεται και αερόβια... Που θέλω να καταλήξω : ένα καλό σώμα δε φτιάχνεται αμιγώς με ένα είδος γυμναστικής. Θέλει εναλλαγές,αφενός να μη βαριέσαι,αφετέρου να γυμνάζεσαι ολοκληρωμένα!
    Θα διαφωνησω σε ένα σημείο φίλε μου.Στόχος του ββ δεν είναι η εμφάνιση του σώματος έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ άλλωστε ότι το λες.Είναι ένα είδος γυμναστικής που σε χαλαρώνει ψυχικά και έχει τρελή δυσκολία από άποψη τεχνικής αν θέλουμε να λέμε ότι γυμναζόμαστε σωστά.Σίγουρα βλέπουμε όλοι τα σώματά μας στο καθρέφτη και παρατηρούμε τα αποτελέσματα εννοείται παίζει και η αισθητική μεγάλο ρόλο αλλά όχι και ο στόχος του ββ η εμφάνιση

  28. #58
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-08-11
    Location
    salonika, greece
    Posts
    1

    Smile

    ρε παιδια τα ανακατεψατε λιγο..ολα τα αθληματα σε γυμναζουν..αυτοι π κανουν απο μικροι αθλητισμο λογικο ειναι να εχουν μια Α μυικη μαζα κ γραμμωσεις..τωρα η κολυμβηση και ο στιβος θεωρουνται απο τα αθληματα π σε γυμναζουν πιο πολυ καθως ειναι αρκετα επιπονα ειδικα για οσους ασχολουνται τακτικα..το bodybuilding ειναι αλλη ιστορια

  29. #59
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-09-11
    Posts
    1

    Default

    αν οι κολυμβητες επερναν ολα αυτα τα αναβολικα που παιρνουν οι εοαγγελματιες bodybuilders ...... , αν λοιπον συγκρινουμαι δυο σωματα ενος κολυμβητη και ενος που κανει γυμναστηριο χρονια χωρις συμπληρωματα η` οτιδηποτε αλλο αλλα κανοντας μονο διατροφη , ο κολυμβητης υπερεχει και αυτο το γνωριζουν ολοι

  30. #60
    New Member Chris.Balboa's Avatar
    Join Date
    30-01-09
    Location
    Olympia, Greece
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by iannis45 View Post
    αν οι κολυμβητες επερναν ολα αυτα τα αναβολικα που παιρνουν οι εοαγγελματιες bodybuilders ...... , αν λοιπον συγκρινουμαι δυο σωματα ενος κολυμβητη και ενος που κανει γυμναστηριο χρονια χωρις συμπληρωματα η` οτιδηποτε αλλο αλλα κανοντας μονο διατροφη , ο κολυμβητης υπερεχει και αυτο το γνωριζουν ολοι
    Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα υπερλειτουργεί η δημοκρατία... Άρε Παπαδόπουλε...


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επαναλήψεις Και Μυική Ανάπτυξη
    By delphinopedo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 26-10-10, 22:20
  2. Συμβουλές για μυική ανάπτυξη
    By spontzas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 14-06-09, 05:38
  3. Ηλικία και μυική ανάπτυξη..
    By b1ll in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 35
    Last Post: 10-12-07, 02:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •