Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 60
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default Κολύμβηση, Προπόνηση Και Μυική Ανάπτυξη

    Γεια σας παιδια, μετά απο 1,5 χρονο προπονησης γυμναστηριου σκέφτηκα να το διακοψω για ενα διάστημα και να ξεκινησω κολυμβητηριο. Αναρωτιεμαι λοιπον, το κολυμπι απο μονο του θα κανει δουλεια σε θεμα ογκου-μυικης αναπτυξης αν πηγαινω 4 φορες την εβδομαδα σε συνδιασμο με πολυ φαι και protein powder με υψηλους υδατάνθρακες?

    Ευχαριστω
    Last edited by kosmos7; 01-09-10 at 01:19.

  2. #2
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    πως σου ηρ8ε η ιδεα να σταματησεις το γυμναστηριο για να αρχισεις κολυμβητηριο?Δεν ειχες τα αποτελεσματα που περιμενες με την προπονηση με βαρη για παραδειγμα?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    Ειδα αποτελεσματα με το gym ενοειται. για αλλαγη περισσοτερο.. και νομιζω πως μου ειναι πιο ευχαριστο να προπονουμαι στο κολυμβητηριο. Ισως μετα απο 2-3 μηνες να τα συνδιασω και τα δυο. ασχετα απο αυτο η απορια μου ειναι αλλη :P
    Last edited by kosmos7; 01-09-10 at 13:14.

  4. #4
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    μην περιμενεις να δεις μυικη αναπτυξη με το κολυμπι,δημιουργει λιγα μυικα μικροτραυματα.Το κολυμπι εχει πολυ μικρη ενταση αρα στοχευει στις μυικες ινες τυπου 1,οι οποιες εχουν πολυ μικρο περιθωριο αναπτυξης...για λιγο ετσι για αλλαγη,αμα θες καντο.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-10
    Posts
    10

    Default

    πλατη-ωμοι θα δω βελτιωση? εσυ τι προτινεις στο θεμα συμπληρωματων? να τρωω καθαρη whey η' whey με carbs? απλα σου αναφερω οτι θελω να σχηματιστει αρμονικα το σωμα μου και ιδιαιτερα οι ωμοι και η πλατη.

  6. #6
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    εξαρταται τι στυλ κολυμβησης κανεις...γενικα δε θα δεις σοβαρη βελτιωση.Whey σκετη,υδατανθρακα απ το φαι.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  7. #7
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    καλη η κολυμβηση για κοιλιακους,αντοχη και καποια μυικη γραμμωση στους οποιους μυες σχηματιστουν, αλλα πλατη αναγλυφη κομματιασμενη στην μεση και ωμους-μπαλες δεν προκειται να δεις ποτε σε κολυμβητη

  8. #8
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    καλη η κολυμβηση για κοιλιακους,αντοχη και καποια μυικη γραμμωση στους οποιους μυες σχηματιστουν, αλλα πλατη αναγλυφη κομματιασμενη στην μεση και ωμους-μπαλες δεν προκειται να δεις ποτε σε κολυμβητη
    μη το λες εχω γνωστο που πριν συνδυασει γυμναστηριο με πολο ειχε τρομερη πλατη και ωμους !!Βεβαια ξεκινησε απο τα 3 του..

  9. #9
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    το τρομερη ειναι υποκειμενικο , τωρα αυτο που λες απο τα 3 του μηπως ειναι λιγο υπερβολικο ρε φιλε,γιατι στα 3 με το ζορι περπατας

  10. #10
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    το τρομερη ειναι υποκειμενικο , τωρα αυτο που λες απο τα 3 του μηπως ειναι λιγο υπερβολικο ρε φιλε,γιατι στα 3 με το ζορι περπατας
    κοιτα φιλε μου..αυτος στα 14-15 να φανταστεις ειχε πολυ καλο σωμα το οποιο θα ζηλευαν πολλοι οι οποιοι λιωνουν σιδερα..τορα για την ηλικια το σιγουρο ειναι οτι ξεκινησε πριν τα 5 (χωρις πλακα)..

  11. #11
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    και στα 6 τον πηρανε φανταρο ε, :P νταξει δεν αντιλεγω οτι μπορει να ειναι γραμμωμενος με ανοιχτη πλατη και πεταχτους ωμους , τα συνηθισμενα σε κολυμβητες δλδ αλλα μην τρελαθουμε κιολασ μαλλον δεν εχεις δει πολλους που λιωνουν σιγουρα απο κοντα!

  12. #12
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    νταξει θελω να καταληξω στο οτι η κολυμβηση ειναι πολυ καλη γυμναστικη..βεβαι δεν μπορει να σου δωσει τετοια μυικη μαζα οπως τα βαρη αλλα για καποιον που θελει ενα "ανοιχτο" και γραμμωμενο σωμα ειναι καλη επιλογη !

  13. #13
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    το ιδιο λεμε φιλε μου

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    οι κολυμβητες δεν είναι πολυ μυώδης, παντως δεν ξερουμε και τι κανει εκτος πισινας ο καθενας. Το ότι καποιος κανει προπονηση στο νερό δεν σημαίνει ότι δεν κάνει και βαρη, ή ότι δεν έχει κανει σοβαρή προπονηση με βαρη καποια στικγμή στη ζωή του και τώρα κανει συντήρηση.

    Επισης αυτοι που βλεπουμε σε αγωνες, κάνουν χρόνια προπονηση για ώρες καθε μερα. Είναι λάθος να νομίζει καποιος ότι με το να κολυμπαει 4-5 ωρες τη βδομαδα θα καταφερει κατι σε μυικη διαπλαση.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    και μαλιστα διπλες προπονησεις καθε μερα, ακομα και σε εφηβικο επιπεδο

  16. #16
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    χαιρομαι που "απομυθοποιουν" την κολυμβηση γνωστες του bodybuilding , γιατι υπαρχει η αφελης αποψη εκει εξω οτι καλο το γυμναστηριο αλλα το σωμα της κολυμβησης δεν στο χτιζει , και συνηθως το λενε αυτο ατομα που δεν κανουν γυμναστηριο προσπαθοντας να υποτιμησουν εμας που κανουμε

  17. #17

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Καλά εάν περιμένεις να δείς ανάπτυξη από το κολυμβητήριο...LOL.Σαν ενεργητική ξεκούραση από τα βάρη για καμια βδομάδα κάνε το,θα σε ξεκουράσει.Μετά ξεκίνα πάλι βάρη,θα είσαι και πιο φρέσκος και θα έχεις άλλο ενδιαφέρον.Τώρα έαν σ αρέσει πιο πολύ από το BBing τότε αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής.Bye bye muscles.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Συγνώμη guys,γιατί τέτοια επίθεση στο άθλημα που λέγεται κολύμβηση;
    Δε το περίμενα,ειδικά από τέτοιο forum...
    Έχω 2 χρόνια που κάνω κολύμβηση (παλιότερα έκανα στίβο) όπως άλλωστε έχω ξαναπεί.
    Είναι η καλύτερη άσκηση που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής,καμία σχέση όμως... Μπορείς να κάνεις προπόνηση "σαν να κάνεις βάρη",προπόνηση μυικής αντοχής και αερόβια,ό,τι θες.
    Όταν βγαίνω από το νερό είμαι τόσο πρησμένος που με τα βάρη θα ήθελα ώρες να το πετύχω.

    Καταρχάς όποιος από εδώ μέσα έχει ασχοληθεί με κολύμβηση να σηκώσει το χέρι

    Τον τελευταίο χρόνο κάνω κολύμβηση δίπλα σε άτομα που έκαναν στα 16 τους πρωταθλητισμό και τα έχω δει όλα μα όλα! Εκτός από το ότι αυτοί οι φίλοι μου είναι φέτες και μυώδεις,είναι απίστευτα δυνατοί και "ογκώδεις"-βουνά (καλά συνήθως οι κολυμβητές είναι ψηλοί, 1.85 μέσος όρος)

    Γενικά,ειπώθηκαν σωστά πράγματα αλλά και λάθος και ίσως φταίει μία μη ολοκληρωμένη εικόνα για το άθλημα(του στυλ ξέρω μόνο το phelps ο οποίος δεν είναι τόσο μυώδης).
    Το κολύμπι είναι μία καλή επιλογή για να αυξήσεις αερόβια αντοχή, για να αποκτήσεις φυσική κατάσταση αλλά και δύναμη. Το κολύμπι είναι μέτρια επιλογή για όγκο. Αλλά είναι η καλύτερη επιλογή για να χτίσεις το καλύτερο σώμα,σύμφωνα με τα δικά μου πρότυπα πάντα...

    Τώρα τι μπορείς να κάνεις;
    Αν θες όγκο μπορείς να κάνεις ένα ζέσταμα στην αρχή και μετά να κάνεις sprint σε 50άρια-100άρια set. Επιπλέον μπορείς να δουλέψεις πόδια με powerfins ή monofin-αν βρεις κάτι τέτοιο,είναι δύσκολο- τα οποία θα σου κάνουν κάτι πόδια,ραχιαίους και κοιλιακούς...τούμπανα! Το θέμα είναι να μη δουλεύεις αερόβια για πολύ ώρα γιατί το κολύμπι είναι πολύ απαιτητικό σε ενέργεια.
    Και μη ξεχνάς να δουλεύεις όλα τα στυλ (ελεύθερο-πρόσθιο-ύπτιο-πεταλούδα) με μεγάλη ένταση ώστε να νιώθεις σαν να κάνεις βάρη.

    Αν θες να χάσεις κιλά και να γραμμώσεις "απίστευτα" κάνε πολλά μέτρα (4ΚΜ είναι μία καλή απόσταση) σε 400άρια με μάξιμουμ διάλειμμα τα 20-30 sec.

    Αν θες δύναμη πρέπει να συνδυάσεις αποστάσεις με "ρυθμό". Ζέσταμα, αποστάσεις, sprint, αποθεραπεία.

    Γενικά,στο κολύμπι κρατάς όσο όγκο μπορεί το σώμα σου να κρατήσει. Ούτε περισσότερο,ούτε λιγότερο.

    @_Akaloupotos_ , είσαι λάθος! το κολύμπι είναι άθλημα που θέλει το χρόνο του να λειτουργήσει όπως και το bodybuilding. Αν είναι να κάνει μία βδομάδα να μην κάνει καθόλου. Δε θα μπορέσει να ανεβάσει αποστάσεις και ταχύτητα. Τουλάχιστον 1 χρόνο θέλει να αποκτήσεις δύναμη μέσα στο νερό,καλή αναπνοή και κυρίως...τεχνική. Το κολύμπι είναι ΤΕΧΝΙΚΟ άθλημα. Δεν έχει νόημα να κολυμπάς πρόσθιο χωρίς τεχνική! Επιπλέον,δε σου "τρώει" μυς όπως άλλα είδη αερόβιας γιατί η αντίσταση του νερού λειτουργεί σαν βάρος. Επομένως γιατί bye bye muscles; Το πολύ πολύ να μη βάλει άλλους μυς αλλά να χάσει είναι αδύνατον αν κάνει σωστή διατροφή και κολυμπάει σωστά! Εγώ θα του πρότεινα να κάνει παράλληλα γυμναστήριο και κολυμβητήριο μέχρι να αποκτήσει σωστή τεχνική (1 χρόνο) και μετά να επιλέξει τι θα συνεχίσει χωρίς τύψεις.


    @billmaster32, θα το πω κι εγώ. Το σώμα της κολύμβησης το bodybuilding δε το χτίζει. Είναι θέμα οπτικό πάντα. Οι κολυμβητές έχουν πλάτες που είναι αδύνατον με άλλο άθλημα να ανοίξουν έτσι που να χτυπηθείς. Μπορεί να βάλεις μάζα με το bodybuilding αλλά το άνοιγμα ενός κολυμβητή ποτέ δε θα το έχεις. Αυτό ισχύει και για τις άλλες μυικές ομάδες (στήθος,ώμους,κοιλιακούς,τρικέφαλα,πόδια) γιατί το κολύμπι γυμνάζει τα πάντα(ακόμα και το λαιμό,όταν αναπνέεις).
    Άνετα μπορείς να ξεχωρίσεις τους κολυμβητές,κάνουν μπαμ από κιλιόμετρα... Και δε λέω αν είναι πιο ωραίο ή πιο άσχημο το σώμα που σου κάνει το κολύμπι ή το body building,απλά είναι διαφορετικό

    @thrylos8281, ναι. Κάνουν 8ΚΜ την ημέρα προπόνηση τα παιδιά και μάλιστα με διπλές προπονήσεις. Είναι πολύ διαφορετικό να συγκρίνουμε την προπόνηση που κάνει ένας hobbίστας κολυμβητής με έναν αθλητή. Οι αθλητές δουλεύουν με πρόγραμμα και χρονόμετρο.

    @giannis_m, μαζί σου. Όλοι οι κολυμβητές κάνουν βάρη αλλά όχι έτσι που εννοούμε εμείς τα βάρη. Καταρχάς άλλα βάρη κάνουν αερόβιοι κολυμβητές (800-1500μ) άλλα βάρη οι μυικής αντοχής (400μ) άλλα οι sprinter.
    Οι sprinter θέλουν πολύ δύναμη σε λίγο χρόνο,means εκρηκτικότητα. Πολλά κιλά, σε όσες επαναλήψεις αντέχουν με πολύ γρήγορο ρυθμό.
    Οι αερόβιοι λίγα κιλά,πάρα πολλές επαναλήψεις.
    Οι άλλοι...κάπου ενδιάμεσα!
    Δε θέλουν όγκο στο νερό γιατί επιβαρύνει τους χρόνους. Θέλουν τόσο όγκο ώστε να ελαχιστοποιούν το βάρος και να μεγιστοποιούν τη δύναμη,δηλαδή τη χρυσή τομή!

    @kosmos7
    Τελική συμβουλή από εμένα. Συνέχισε γυμναστήριο με λιγότερη ένταση για να μην πάθεις τραυματισμό και άρχισε και κολύμπι παράλληλα. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ και πας κολύμπι,χωρίς να έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου.
    Ανάλογα με τους στόχους σου,βγάλε ένα προγραμματάκι με χρονόμετρο (ανάμεσα σε 2 διαφορετικές ασκήσεις 1 λεπτό διάλειμμα, ανάμεσα στις ίδιες 20-30sec) και θα δεις φοβερή διαφορά στο σώμα σου σε 6-8 μήνες!

    Κι εσείς βρε παιδιά που κάνετε μόνο bodybuilding αρχίστε την αερόβια στο κολυμβητήριο. Κυκλοφορούν ωραίες παρουσίες εκεί μέσα Είναι καλύτερο από το τρέξιμο στο διάδρομο,πιο ωραίο από το step στην τηλεόραση. Το νερό σε ανανεώνει συν τοις άλλοις και σου αυξάνει την ευλυγισία,πράγμα που θέλουμε όλοι μας,ε;

    Εδώ είμαστε κι εμείς οι ερασιτέχνες κολυμβητές να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Πιστεύω κολύμπι ταυτόχρονα με βάρη - όχι πολλά,λίγα- κάνει πολύ ωραίο σώμα! Μη το υποτιμάτε τόσο το κολύμπι,είναι πολύ δύσκολη άσκηση και μακάρι να μπορούσαν όλοι να κολυμπάνε...



    Uploaded with ImageShack.us

    Και κάτι άλλο που ξέχασα να πω από αμέλεια. Κάθε τύπος γυμναστικής έχει το στόχο του. Το κολύμπι έχει τους χρόνους στο νερό, το μπάσκετ την ευστοχία και την ομαδική συνεργασία προκειμένου να επιτευχθεί το καλύτερο δυνατό σκορ...το bodybuilding έχει την εμφάνιση του σώματος. Επομένως είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Είναι λίγο "άκυρη" η σύγκριση και μπορεί να οδηγήσει σε άνευ ουσίας διαφωνίες. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι με συνδυασμό τύπων γυμναστικής μπορείς να πετύχεις αποτελέσματα που έχεις στο μυαλό σου "καλύτερα". Ένα ωραίο σώμα ακόμα και με όρους bodybuilding που τίθενται - όγκος,γράμμωση- χρειάζεται και αερόβια... Που θέλω να καταλήξω : ένα καλό σώμα δε φτιάχνεται αμιγώς με ένα είδος γυμναστικής. Θέλει εναλλαγές,αφενός να μη βαριέσαι,αφετέρου να γυμνάζεσαι ολοκληρωμένα!
    Last edited by mixtri; 05-09-10 at 01:21.
    cardiovascular excercise ftw

  19. #19
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    αυτη η φωτο που παρεθεσες ειναι δειγμα αθλητη που κατεχει την τρομερη και απιαστη για bodybuilderades πλατη?

  20. #20
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Εγω θεωρω την κολυμβηση μια απο τις πιο ωραιες μορφες αεροβιας ασκησησ. Εγω κανω 2-3 φορες την εβδομαδα απο καμια ωρα την φορα κολυμπι φοβερη καρδιοαναπνευστικη λειτουργεια αναμφισβητητα. Τωρα με το κολυμπι επιτυγχανετε αλλη μορφη ασκησης απο το ββ, ΑΛΛΑ η αποψη μου ειναι πως τα παντα συνδιαζονται.ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΜΩς ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΙΔΙΑ ΜΥΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΥ ΜΕ ΤΑ ΒΑΡΗ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΞΑΛΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΒΒ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  21. #21
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    @billmaster32 δηλαδη εσυ συγκρινεις την πλατη καποιου bodybuilder με καποιου που κανει κολυμβηση ? Ειναι σαν να μου λες ας τους βαλουμε να κολυμπησουν να δουμε πιος θα τερματισει πρωτος.Επισης αλλο ογκο εχει ο ενας και ο αλον ο αλλος.

    Μια ωραια φωτογραφια ειναι αυτη -> http://strategerie.files.wordpress.c...ael-phelps.jpg

    @mixtri να συμπληρωσω στα λεγομενα σου οτι βαρη κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ οσοι κανουν πολο.Και εχουν καταπληκτικα σωματα για το αθλημα.

    Σας χαλαει πολυ αυτο το σωμα ?
    http://www.ohlalamag.com/photos/unca...hunk271271.jpg

  22. #22
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    αυτη η φωτο που παρεθεσες ειναι δειγμα αθλητη που κατεχει την τρομερη και απιαστη για bodybuilderades πλατη?
    Γιατί προσπαθείς να το κάνεις vs το θέμα; Δε μπορώ να καταλάβω...

    Καταρχάς,αν θες να ακούσεις ότι οι bodybuilders με κριτήρια bodybuilding ότι έχουν καλύτερο σώμα ναι,ισχύει. Αλλά αυτό δε κάνεις εξάλλου στο άθλημα του bodybuilding; Είναι αυτό που είπε ο antonis_7 παραπάνω,σαν να βάλουμε ένα bodybuilder να κολυμπήσει για να δούμε το χρόνο του σε σχέση με ένα κολυμβητή. Δεν είναι λίγο άκυρο;

    Για την πλάτη τόνισα ότι οι κολυμβητές έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα. Είναι το άθλημα έτσι,που χρησιμοποιείς κατά κύριο λόγο την πλάτη + ώμους για να κινείσαι στο νερό. Όπως και οι κολυμβητές δε μπορούν να έχουν τα πόδια ενός δρομέα ή ενός bodybuilder έτσι και οι τελευταίοι δε μπορούν να έχουν άνοιγμα πλάτης ενός κολυμβητή (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι κολυμβητές δεν έχουν δυνατά πόδια,ίσα ίσα).
    Όταν γυμνάζεις την πλάτη σου στα όργανα πόσες επαναλήψεις παίζεις; Οι κολυμβητές κάνουν εκατοντάδες επαναλήψεις μέσα στο νερό σε όλα τα στυλ σε κάθε προπόνηση. Είναι τετριμμένο ότι θα έχουν πλάτες,δε γίνεται αλλιώς!

    @rioma123,βεβαίως δεν αρχίζεις κολύμπι με στόχο τη μυική ανάπτυξη. Αυτή έρχεται με τα χρόνια,πρέπει να φας χιλιόμετρα μέσα στο νερό για να πεις ότι "αναπτύσσομαι" μυικά. Και δε συγκρίνουμε bodybuilding με κολύμπι,έχουν εντελώς διαφορετικούς στόχους... Και θα έρθω να συμφωνήσω 100% σε αυτό που λες, "Τωρα με το κολυμπι επιτυγχανετε αλλη μορφη ασκησης απο το ββ, ΑΛΛΑ η αποψη μου ειναι πως τα παντα συνδιαζονται". Το ένα δεν αποκλείει το άλλο,αν τα συνδυάσεις ίσως να πετύχεις αποτελέσματα που μόνο με το ένα άθλημα δε θα πετύχαινες.

    @antonis_7, με το πόλο δεν είχα επαφή ποτέ, άρα καλά κάνεις και το λες. Παρατηρώ όμως στο κολυμβητήριο ότι κάνουν πολύ σκληρές προπονήσεις. Όταν οι κολυμβητές κάνουν stretching και λάστιχα οι πολίστες πάνε στο σιδεράδικο Υποκειμενικό βέβαια αυτό που θα πω,αλλά οι κολυμβητές έχουν πολύ πιο ωραία σώματα από τους πολίστες. Οι πολίστες πολύ γομάρια είναι!
    cardiovascular excercise ftw

  23. #23
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    Quote Originally Posted by mixtri View Post
    @billmaster32, θα το πω κι εγώ. Το σώμα της κολύμβησης το bodybuilding δε το χτίζει. Είναι θέμα οπτικό πάντα. Οι κολυμβητές έχουν πλάτες που είναι αδύνατον με άλλο άθλημα να ανοίξουν έτσι που να χτυπηθείς. Μπορεί να βάλεις μάζα με το bodybuilding αλλά το άνοιγμα ενός κολυμβητή ποτέ δε θα το έχεις. Αυτό ισχύει και για τις άλλες μυικές ομάδες (στήθος,ώμους,κοιλιακούς,τρικέφαλα,πόδια) γιατί το κολύμπι γυμνάζει τα πάντα(ακόμα και το λαιμό,όταν αναπνέεις).
    συγγνωμη ρε φιλε , αλλα οταν μπαινεισ σε ενα forum gia bodybuilders και κανεισ ενα τετοιο statement οτι de facto οι κολυμβητες εχουν καλυτερες πλατες και πιο ανοιχτες απο τους bodybuilderades και παει και τελειωσε, ε μετα δεν φταιω εγω που αρχιζω τις συγκρισεις μεταξυ των δυο αθληματων γιατι με την αποψη αυτη ισοπεδωνεις τα παντα και βαζεις ορια εκει που δεν υπαρχουν

    PS: αν και καθαρα υποκειμενικο το θεμα του ωραιου σωματος , επειδη μιλησες και για ογκο ακομα περιμενω μια φωτο ογκωδους κολυμβητη (και οχι πολιστα που ειναι γνωστο οτι κανουν και βαρη) ο γιαννης παντως εδωσε μια ωραια εξηγηση με τις μυικες ινες επανω στο θεμα

  24. #24
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Πολλοι αθλητες της ενοργανης έχουν φοβερα χερια, ώμους και πλατες ΑΛΛΑ, ειναι προιον ΧΡΟΝΩΝ προπονησης, για ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ανα εβδομαδα η μερα, και των ΓΕΝΕΤΙΚΩΝ προδιαγραφων ενως προταθλητη. Αυτα φυσικα καμια σχεση δεν εχουν με το να κανεις καποιος 4-5ωρες την εβδομαδα βυθισεις και ελξεις. Το ίδιο πιστευω οτι ισχυει και με το κολύμπι. Αν και παλι οι κολυμβητες δεν ειναι πολυ μυωδεις, καπιοι ειναι αλλα δεν απαγορευεται να εγιναν ετσι στο γυμναστηριο, ή και σε αυτο.


    Μη συγκρινεται ανθρωπους που εχουν λιωσει στην πισινα (και γιατι όχι και στο γυμναστηριο, τουλαχιστον καποια περιοδο), και έχουν τουλάχιστον καλές γενετικες προδιαγραφες, με καποιον που προκειται να κολυμπησει 4-5 ωρες την εβδομαδα, και μονο αυτο.

    Και επισης δεν γινεται συγκριση (imo) κολυμβητη με bodybuilder σε θεμα αναπτυξης επειδη δε θα μπορουσε ο καθενας να ειναι στη θεση του bodybuilder (ουτε και σε αυτη του αλλου φυσικα) για ανωτερους λογους.

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    To ότι οι κολυμβητές ή οι αθλητές στίβου έχουν σώμα, είναι "συνέπεια" των σκληρών προπονήσεων για χρόνια.
    Για μας τους bodybuilders είναι αυτοσκοπός.

  26. #26
    Bodybuilding Newbie mixtri's Avatar
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    συγγνωμη ρε φιλε , αλλα οταν μπαινεισ σε ενα forum gia bodybuilders και κανεισ ενα τετοιο statement οτι de facto οι κολυμβητες εχουν καλυτερες πλατες και πιο ανοιχτες απο τους bodybuilderades και παει και τελειωσε, ε μετα δεν φταιω εγω που αρχιζω τις συγκρισεις μεταξυ των δυο αθληματων γιατι με την αποψη αυτη ισοπεδωνεις τα παντα και βαζεις ορια εκει που δεν υπαρχουν

    PS: αν και καθαρα υποκειμενικο το θεμα του ωραιου σωματος , επειδη μιλησες και για ογκο ακομα περιμενω μια φωτο ογκωδους κολυμβητη (και οχι πολιστα που ειναι γνωστο οτι κανουν και βαρη) ο γιαννης παντως εδωσε μια ωραια εξηγηση με τις μυικες ινες επανω στο θεμα
    Δεν είπα ότι de facto όλοι οι κολυμβητές έχουν καλύτερες πλάτες,αυτό το λες εσύ...αλλά πιο ανοικτές και πολύ μα πολύ πιο δυνατές σε σχέση με τα υπόλοιπα αθλήματα. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πεταλούδα για να πείσεις τον εαυτό σου ότι δε μπορείς να κάνεις παραπάνω από 25μ ενώ ένας κολυμβητής κάνει ακόμα και 400μ πεταλούδα συνεχόμενα και προχωρά άνετα στο επόμενο σετ. Προφανώς,το άθλημα είναι σχεδιασμένο έτσι να χρησιμοποιεί την πλάτη περισσότερο. Κολύμβηση = τεχνική + αναπνοή + δύναμη,γνωστά σε όσους έχουν ασχοληθεί με το άθλημα.

    Και δε μπήκα να ισοπεδώσω κάτι,απλά μιλήσατε για "απομυθοποίηση" της κολύμβησης και δε μπορώ να δεχτώ κάτι που λέγεται και έρχεται σε αντίθεση με αυτό το οποίο ζω καθημερινά (όταν δύο φίλοι μου είναι κολυμβητές και είναι πέρα για πέρα τούμπανα τα παιδιά...)

    Όπως και να'χει, δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε αερόβια με αναερόβια.

    Επιπλέον,κανένας αθλητής της κολύμβησης δε κάνει όγκο !!! γιατί πολύ απλά τον εμποδίζει να ανεβάσει χρόνους,λειτουργεί σαν επιπλέον βάρος το οποίο δε του προσθέτει δύναμη. Τρώνε πολύ αλλά αυτό γίνεται προκειμένου να έχουν να "κάψουν" και πολύ! Δεν έχω να σου δείξω κάτι συγκεκριμένο,απλά δες τους αθλητές που κάνουν ταχύτητες (50-100-200μ).
    Εδώ ο Σέρβος ο Cavic : είναι αθλητής ταχυτήτων με κύριο άθλημα την πεταλούδα στα 100μ.


    Δεν υπάρχει νόημα να ανεβάζουμε φωτογραφίες κολυμβητών,οι άνθρωποι δεν είναι bodybuilders. Ένα άθλημα κάνουνε και απλά γίνεται αναφορά σε αυτούς όταν μιλάμε "για καλό σώμα" γιατί προφανώς κάτι έχουν...δε μπορεί όλοι να είναι "παραπλανημένοι". Προφανώς,όταν αρχίζεις κολύμβηση δεν έχεις στόχο να φτιάξεις κορμάρα...για αθλητισμό ή για χόμπυ το κάνεις!
    cardiovascular excercise ftw

  27. #27
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by mixtri View Post
    @antonis_7, με το πόλο δεν είχα επαφή ποτέ, άρα καλά κάνεις και το λες. Παρατηρώ όμως στο κολυμβητήριο ότι κάνουν πολύ σκληρές προπονήσεις. Όταν οι κολυμβητές κάνουν stretching και λάστιχα οι πολίστες πάνε στο σιδεράδικο Υποκειμενικό βέβαια αυτό που θα πω,αλλά οι κολυμβητές έχουν πολύ πιο ωραία σώματα από τους πολίστες. Οι πολίστες πολύ γομάρια είναι!
    Κοιτα σκληρες προπονησεις κανουν και στο πολο..Στο κατω κατω δεν ειναι λιγοι οι πολιστες οι οποιοι πριν ξεκινησουν πολο ειναι κολυμβητες..Αρα καταλαβαινεις οτι εχουν προπονηθει σαν αυτους με λαστιχα και τα παντα !

  28. #28
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    πρωτον , οι φωτογραφιες που μου βαζεις ειναι απο επαγγελματιες κολυμβητες που εχουν οπως ειπε και ο γιαννης εχουν ατελειωτες ωρες προπονησης,εγω μιλαω για απλους ερασιτεχνες κολυμβητες και απλους ερασιτεχνες bodybuilders, δευτερον παλι στο post σου βαζεις ορια
    Quote Originally Posted by mixtri View Post
    αλλά πιο ανοικτές και πολύ μα πολύ πιο δυνατές σε σχέση με τα υπόλοιπα αθλήματα. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πεταλούδα για να πείσεις τον εαυτό σου ότι δε μπορείς να κάνεις παραπάνω από 25μ ενώ ένας κολυμβητής κάνει ακόμα και 400μ πεταλούδα συνεχόμενα και προχωρά άνετα στο επόμενο σετ.
    τωρα μετα απο αυτο το επιχειρημα δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε αυτη την συγκριση, οταν μου λες οτι δεν θα μπορω να βγαλω πανω απο 25 μετρα πεταλουδα, λες και εχω ασχοληθει ποτε με την κολυμβηση για να εξασκηθω, ενω οι κολυμβητες κανουν 400 μετρα ,για παρε εναν κολυμβητη ερασιτεχνη και βαλτον να κανει με μπαρα 120 κιλα για 10 επαναληψεις σκυφτος κωπηλατικη... ο καθενας στον τομεα του φιλε μου οποτε μην πεταμε ακυρα

  29. #29
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Μια ωραια φωτογραφια ειναι αυτη -> http://strategerie.files.wordpress.c...ael-phelps.jpg

    @mixtri να συμπληρωσω στα λεγομενα σου οτι βαρη κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ οσοι κανουν πολο.Και εχουν καταπληκτικα σωματα για το αθλημα.

    Σας χαλαει πολυ αυτο το σωμα ?
    http://www.ohlalamag.com/photos/unca...hunk271271.jpg
    τωρα σοβαρολογεις ρε φιλε? σε συζητηση μεταξυ ερασιτεχνων και μου πετας φωτογραφια του phelps kai toy allou?Τι σχεση εχει ο phelps με εσενα και εμενα ?εκτος αν τις εβαλες επειδη απλα καπου τις ειδες σου αρεσαν και ειπες να τις μοιραστεις μαζι μας...κιαυτη ειναι ωραια φωτογραφια http://assets.sbnation.com/imported_...-stokke-05.jpg αλλα δεν κολλαει και πολυ με το θεμα ε

  30. #30
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by billmaster32 View Post
    τωρα σοβαρολογεις ρε φιλε? σε συζητηση μεταξυ ερασιτεχνων και μου πετας φωτογραφια του phelps kai toy allou?Τι σχεση εχει ο phelps με εσενα και εμενα ?εκτος αν τις εβαλες επειδη απλα καπου τις ειδες σου αρεσαν και ειπες να τις μοιραστεις μαζι μας...κιαυτη ειναι ωραια φωτογραφια http://assets.sbnation.com/imported_...-stokke-05.jpg αλλα δεν κολλαει και πολυ με το θεμα ε
    εγω σοβαρολογω γιατι καταρχας εσυ κανεις τις συγκρισεις.Επισης εμεις δεν μιλαμε για ερασιτεχνες μιλαμε για επαγγελματιες.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επαναλήψεις Και Μυική Ανάπτυξη
    By delphinopedo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 26-10-10, 22:20
  2. Συμβουλές για μυική ανάπτυξη
    By spontzas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 14-06-09, 05:38
  3. Ηλικία και μυική ανάπτυξη..
    By b1ll in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 35
    Last Post: 10-12-07, 02:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •