Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default Quaker Oats σε συσκευασία γίγας. Κυκλοφορεί;

    Σε κάποιο από τα παλαιότερα DVD του ο J. Cutler φαίνεται να ψωνίζει τη γνωστή μάρκα νιφάδων βρώμης σε συσκευασία γίγας. Ιδού τα σχετικά καρέ του βίντεο (ένα ακόμα κουτί φαίνεται ακριβώς πίσω του αριστερά):

    cutler-quaker1.jpgcutler-quaker3.jpgcutler-quaker2.jpg

    Προφανώς αυτή η συσκευασία θα είναι πολύ πιο οικονομική από τη μισόκιλη που πουλάνε στο σούπερ. Αλλά δεν μπορώ να τη βρω πουθενά. Καμία ιδέα;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μια μικρή λεπτομέρεια.. Ο Cutler είναι Αμερική... Αν μιλάς για Ελλάδα, το μόνο που υπάρχει είναι η κλασική συσκευασία του μισόκιλου.

  3. #3
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Τι; Δεν είναι Ελληνας ο Jay; :)))
    Δηλαδή θα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό το μισόκιλο ε; Είναι καρατσεκαρισμένο ή μήπως κάποιο μεγάλο σούπερ φέρνει αυτή τη συσκευασία; Η πλάκα είναι ότι μπήκα και στο επίσημο site των κουάκερων για να δω τις συσκευασίες τους και δεν είδα τίποτα σχετικό. Γκρρρρ.....

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δυστυχώς πρέπει να συμβιβαστούμε με το μισόκιλο.. Για να μην αναφέρω και πόσες άλλες μορφές μπορεί να το βρει κανείς στα σούπερ μάρκετ της Αμερικής.. Αλλά εδώ βλέπεις δεν έχει τέτοια.. Συσκευασίες γίγας μόνο σε πατατάκια και σαβούρες ξέρουν να κάνουν, χαχα..

  5. #5
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    εγώ παίρνω TEXAS, βρώμη είναι χωρίς την τσουχτερή τιμή του μπάρμπα των quaker

  6. #6
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Φαινεται να ψωνιζει απο discount super market. Μηπως σε MAKRO εχει τετοια συσκευασια?
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Όχι δεν έχει το 'χω ψάξει. Για όποιον θέλει αλεσμένη (για προσθήκη στα shakes πρωτεΐνης) έχει bulk σε bulkpowders kai mp σε καλή τιμή

  8. #8

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αλλά εδώ βλέπεις δεν έχει τέτοια.. Συσκευασίες γίγας μόνο σε πατατάκια και σαβούρες ξέρουν να κάνουν, χαχα..
    σωστη!
    αναρωτιομουν ακριβως το ιδιο, η απαντηση ηταν μερικως αναμενομενη λογω του οτι βρισκομαστε ελλαδα...

  9. #9
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Σε μαγαζια που πουλανε χυμα προιοντα θα βρεις να παρεις!!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    εγώ παίρνω TEXAS, βρώμη είναι χωρίς την τσουχτερή τιμή του μπάρμπα των quaker
    Αυτη επαιρνα παλιοτερα, μεχρι που βρηκα μια παραξενη μαζα 4-5 εκατοστων.. αηδιασα και κακως που δεν το εβγαλα φωτο να το στειλω στην εταιρεια. Απο τοτε παιρνω μια αλλη σε ροζ σακουλακι, πιο φτηνη απο τον παππου.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν ξέρω αν είμαι εγώ δύσκολη στις γεύσεις, αλλά έχω δοκιμάσει και χύμα βρώμη(δεν μου άρεσε γιατί ήταν σκληρό και οι νιφάδες πολύ λεπτές και άνοστες) και άλλες μάρκες, αλλά ο παππούς κουάκερ μου φάνηκε ο πιο νόστιμος..

  12. #12
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Mωρε εχει και χυμα σε μαγαζια ζωοτροφων με 40 λεπτα το κιλο, αλλα το ρισκαρεις? Ασε που ειναι σα γαϊδουρια.

    MYP ή Bulkpowders σε σκονη σαν αλευρι και τερμα η ιστορια.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  13. #13
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Την Texas την είδα χτες και είναι όντως αρκετά φθηνότερη από την κουακεροσακούλα (και πολύ περισσότερο από την "κουτένια" συσκευασία), αλλά το ποστ του billy με βάζει σε σκέψεις. Το χύμα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για τους γνωστούς λόγους. Στο bulkpowders βρήκα μόνο την Ultra Fine Scottish Oats που στην 5κιλη συσκευασία της ανεβαίνει μαζί με τα μεταφορικά στα 7.2 ευρώ το κιλό, άρα τζίφος. Αλλά και φθηνότερη να έβγαινε μου φάνηκε ύποπτη γιατί εκτός από κάτι αοριστολογίες δε γράφουν πώς ακριβώς το φτιάχνουν αυτό το αλεύρι βρώμης. Στο myprotein δε βρήκα τίποτα σχετικό.
    Την υπερ-συσκευασία που ψωνίζει ο JC, τη βρήκα τελικά στην αμερικάνικη Amazon. Είναι 4.5κιλη και δεν τη στέλνουν στην Ελλάδα. Και καλύτερα, γιατί από μόνη της κοστίζει 3.5 ευρώ το κιλό, δηλαδή περίπου όσο και η εγχώρια Texas. Στέλνουν όμως δύο άλλες μεγα-συσκευασίες:
    - μία επίσης 4.5κιλη, με τις κλασικές ρολαριστές νιφάδες. Με τα μεταφορικά έρχεται 5.5 ευρώ το κιλό, δηλαδή πιο ακριβά από την εγχώρια κουακεροσακούλα (ζντόινγκ!)
    - μία 14κιλη σούπερ-γίγας, με νιφάδες τύπου Quick (πιο λεπτές, για γρήγορο μαγείρεμα) που με τα μεταφορικά έρχεται 5.8 ευρώ το κιλό, δηλαδή ακριβότερα από την 4.5κιλη (τα νούμερα, όσο περίεργα κι αν φαίνονται, είναι καρατσεκαρισμένα, τα υπολόγισα 2 φορές).

    Στο Amazon βρήκα και κάτι θηριώδη τσουβάλια με ρολαριστές ή ψιλοκομμένες νιφάδες των 22.5 κιλών. Ερχονται γύρω στο 1.5 ευρώ το κιλό αλλά δυστυχώς "μόνο Αμερική". Μπήκα και στη γερμανική Amazon μπας και, αλλά δε βρήκα τίποτα.

  14. #14
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    υπαρχει και στα βιολογικα του ΑΒ πιο φθηνη βρωμη απο αυτη του μπαρμπακουακερ
    αλλα συνηθως παιρνω απο bulkpowder μεγαλη ποσοτητα και σε συνδιασμο με αλλα πραγματα καθεται καλυτερα η τιμη!

  15. #15
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Στο bulkpowders βρήκα μόνο την αλευροποιημένη βρώμη. Υπάρχει κι άλλη;

  16. #16
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Οχι..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    εγώ την τέξας όσα χρόνια τη χρησιμοποιώ ποτέ δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα (δε τη ψάχνω με το μεγεθυντικό φακό για να δω αν έχει τίποτα, και στο κάτω κάτω τόσα σκατά τρώμε δε νομίζω να τη πατήσω από τη βρώμη)
    μήπως η μάζα που λέει ο φίλος ήταν παράξενη βρώμη; παράξενο σχήμα κάτι κάπως δε ξέρω
    τα λεφτά που ζητάει ο μπάρμπας είναι κοροϊδία
    οπότε τέξας for the win (ούτε μετοχές να είχα τέτοιο promotion :P)

  18. #18
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ε αυτή την αλευροποιημένη την υπολόγισα μαζί με τα μεταφορικά στα 7.2 ευρώ το κιλό. Ακόμα και με άλλα συμπληρώματα να την πάρεις δεν μπορεί να κάθεται σε καλύτερη τιμή, άντε το πολύ να πέφτει μέχρι της μισόκιλης κουακεροσακούλας. Μήπως δεν έκανες την αναγωγή από λίρες σε ευρώ; Επίσης πέρα από κάτι γενικόλογα δεν εξηγούν με τι επεξεργασίες φτιάχνουν αυτό το αλεύρι. Μήπως είναι προμαγειρευμένο τύπου instant; Δε βάζεις καμία φωτό να τη δούμε;

  19. #19
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Εμενα λες?
    Παντως με το 5κιλο, ερχεται καπου 2- 2,5 ευρω το κιλο. Εγω κατω απο 200 ευρω παραγγελια απο Αγγλια δε θα κανω, οποτε ¨σβηνονται¨ τα μεταφορικα.

    Οριστε...
    Attached Images Attached Images
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  20. #20
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    εγώ την τέξας όσα χρόνια τη χρησιμοποιώ ποτέ δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα (δε τη ψάχνω με το μεγεθυντικό φακό για να δω αν έχει τίποτα, και στο κάτω κάτω τόσα σκατά τρώμε δε νομίζω να τη πατήσω από τη βρώμη)
    μήπως η μάζα που λέει ο φίλος ήταν παράξενη βρώμη; παράξενο σχήμα κάτι κάπως δε ξέρω
    τα λεφτά που ζητάει ο μπάρμπας είναι κοροϊδία
    οπότε τέξας for the win (ούτε μετοχές να είχα τέτοιο promotion :P)
    Καλα ουτε κι εγω την εξεταζα λεπτομερως, αλλα το καταλαβα την τελευταια στιγμη :Ρ
    Ηταν λες κ ειχε κολλησει χωμα με κολλημενη γυρω τη βρωμη, δεν ξερω κιολας πως παραγεται. Αλλα σιγουρα δεν ηταν κατι φυσιολογικο, και μονο στην ιδεα το τι μπορει να ηταν, μου αρκουσε στο να αλλαξω μαρκα!
    Απο bulk ειχα παρει κι εγω, μια χαρα μου φανηκε. Τωρα αγοραζω απο εδω (τη μαρκα δεν θυμαμαι) και την αλεθω μονος, γιατι βολευει πολυ!

  21. #21
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν ξέρω αν είμαι εγώ δύσκολη στις γεύσεις, αλλά έχω δοκιμάσει και χύμα βρώμη(δεν μου άρεσε γιατί ήταν σκληρό και οι νιφάδες πολύ λεπτές και άνοστες) και άλλες μάρκες, αλλά ο παππούς κουάκερ μου φάνηκε ο πιο νόστιμος..
    Καλα καιεγω πλεον δενχρησιμοποιω! Μονο για μια περιοδο πηρα, αλλα κατι με χαλαγε στην γευση, επισης ακουγονται και πολλα για τα χυμα, οποτε μπαρμπα κουακερ...

  22. #22
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    επαναφερω το θεμα για να ρωτησω αν καποιος εχει βρει ειτε απο εξωτερικο ειτε απο Ελλάδα, μεγαλη και φθηνη συσκευασια νιφαδων βρώμης

  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    επαναφερω το θεμα για να ρωτησω αν καποιος εχει βρει ειτε απο εξωτερικο ειτε απο Ελλάδα, μεγαλη και φθηνη συσκευασια νιφαδων βρώμης
    στο μπαχαρ στο κεντρο της αθηνας πουλανε Χυμα με 2,20 το κιλο αν θυμαμαι καλα.. οταν πηγα ειχε τελειωσει εξω η βρωμη και πηγε μεσα και εφερε ενα τεραστιο τσουβαλι, προσπαθουσα να δω Μαρκα ή κατι αλλο μπας και το εβρισκα και εγω να το αγορασω απο καπου αλλα τπτ :P

  24. #24
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Σταθη μένω θεσσαλονικη,αυτο το μπαχαρ τι ειναι;

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    Σταθη μένω θεσσαλονικη,αυτο το μπαχαρ τι ειναι;
    α για θεσσαλονικη δεν ξερω, καταστημα που πουλαει χυμα προιωντα, Απειρα μπαχαρικα/ρυζια/δημητριακα

  26. #26
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    εγώ παίρνω TEXAS, βρώμη είναι χωρίς την τσουχτερή τιμή του μπάρμπα των quaker
    ενα χαλι ειναι τα τεξας πηρα και εγω μια φορα επειδη ειναι παρα πολυ φτηνα,απαισια γευση εχουν.
    μπαρμπας και παλι μπαρπας ειτε το κλασικο ειναι της φυσης.

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    ενταξει ρε παιδια χαλια και χαλια.. και εγω εχω παρει πολλες φορες, καλη ειναι και η Τεξας .. σε σχεση με τον Μπαρμπα ισως να ειναι λιγο πιο ξερη αλλα αμα την μαγειρεψεις δεν βλεπεις διαφορα, αμα την τρωτε ετσι οπως ειναι , ε θα εχει μια διαφορα αλλα τπτ τρελο

  28. #28
    Advanced Bodybuilder strafou's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια,κρητη,αποκορωνας
    Posts
    837

    Default

    Σταθη την βρομη χημα την εχει ακριβα να του πεις του μπαχαρ, εγω την περνω απο ενα καταστιμα στα χανια(δεν υπαρχει αλου αυτο το καταστημα) πολυ μεγαλο με 1.20 το κιλο δεν ειναι νιφαδες, ειναι σπασμενη σε κοκους, αλλα εγω την αλεθω περισοτερο και την μαγιρεβω μετα και γηνετε τελεια
    Οτι φτιαζει γρηγορα χαλαει και γρηγορα.....!!!

  29. #29
    New Member assos's Avatar
    Join Date
    17-05-07
    Location
    Athens Greece
    Posts
    27

    Default

    Συσκευασία 4 τεμ. των 3 κιλών
    amazon.co.uk/gp/product/B003Y7PGY6/ref=ox_sc_act_title_6?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE

    Συσκευασία 12 τεμ. του 1 κιλού
    amazon.co.uk/gp/product/B003Y7T8F4/ref=ox_sc_act_title_5?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE

    Ουσιαστικά ίδια τιμή για ίδια ποσότητα

    Με παραγγελία πάνω από 25 λίρες τα μεταφορικά είναι δωρεάν.

    Υπάρχει μια αναπροσαρμογή του ΦΠΑ από 10% της Αγγλίας στο 23% της Ελλάδας.

    Με την τωρινή τιμή βγαίνει στα 2 ευρώ το κιλό.

    Οι τιμές έχουν καθημερινές διακυμάνσεις. Πριν 20 ημέρες είχε 1,75 το κιλό.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  30. #30
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    πωπω φιλε πολυ καλο μπραβο, συμφαιρει πολυ αυτο.. γιατι ειναι και φθηνο και ειναι και μαρκα Κουακερ.

    λογικα θα το τιμησω συντομα, θα παω αυριο και στο μπαχαρ μια βολτα αλλα μαλλον θα παρω μικροτερη ποσοτητα απ οσο υπολογιζα
    Last edited by stathis23; 09-12-11 at 03:05.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Eas 100% Whey Protein // Συσκευασία (??)
    By giannis. in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 15
    Last Post: 06-03-09, 22:29
  2. Dymatize - Elite Oats 'N More
    By Pal in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-08, 07:01
  3. Βρωμη+φλοιο σταριου (oats+bran)
    By whiz in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-05, 07:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •