Σήμερα καθως έτρογα με κάτι παιδιά σε ένα εστιατόριο και μιλάγαμε,είχαμε θέμα μια ταινία που είδα το "i want to look like this guy" και τους έλεγα τι έκανε ο τύπος κλπ..η ταινία αυτή εχει να κάνει με bbing δε ξέρω αν τη ξέρετε...καθως μιλαγαμε λοιπον έρχετε δίπλα μου ένας μεγαλόσωμος τύπος που ακουγε τι έλεγα και μου είπε πισώ απο όλα αυτά υπάρχει ενα μυστικό που δε το λένε..μου είπε ότι πριν λίγα χρονια ήταν κατι που δε θυμαμε πως το πε σε ολυμπιακούς αγώνες και είχε στενους φίλους οι οποίοι έκαναν άρση βαρών κλπ..επισης είχε στενους φίλους χημικους στη γερμανία και γνωστους σε κέντρα που κάναν έρευνες..μου είπε ότι αυτό που έχουν βρεί και δε το λένε είναι οτι αν η τροφή που πας να φας είναι κρία και όχι ζεστη,το κάνεις πιο εύκολο για τον οργανισμό σου να αφομιώσει ολα τα συστατικα που υπαρχουν μεσα στη τροφη..κάνανε μου είπε δοκιμές κ τα αποτελεσματα ήταν διαφορετικά..αυτοι που έτρωγαν τη τροφη κρύα και κυρίως το κρέας,πηραν πιο γρηγορα μυιικο όγκο απο αλους που έτρωγαν ζεστη..θα σου φανει περιεργο μου είπε γιατι θα σκευτεις "αφου έχουν τα ίδια συστατικα και τα 2 γιατι να συμβεί αυτό¨?" και μου λέι δοκίμασε το και έλα πες μου μετά...με λίγα λόγια οτι τρως να το τρως κρίο..το σώμα είναι πολιπλοκη μηχανη και αντιδρά διαφορετικά σε ότι του βαζουμε..μη κοιτας μου λέι συμπληρωματα αμινοξεα στεροειδη κλπ αυτα είναι για να βγάζουν λευτά οι εταιρίες να κοιτάς να πάρεις ότι έχεις εσύ ανάγκη και το σώμα σου και μη του φορτόνεις περιττά πράματα γιατί όπως συμβαίνει και στη προπόνηση..όσο περιττα προσθετουμε..τόσο κίνδυνος υπαρχει να χαλάσουμε το αποτέλεσμα των βασικων ασκήσεων..ετσί και με το φαί ότι περιττό προσθέτουμε το κίνδυνος υπάρχει να χαλάσουμε το αποτέλεσμα της διατροφής μας..λει αυτο όσον αφορά τα σημπληρόματα που οι περισσότεροι νέοι πλακόνεστε σε αμινοξεα bcaa αας πράγματα που δεν έχετε ανάγκη αυτή τη στιγμή..επίσης μου είπε όσον αφορά το λίπος..είτε λει θα είναι ελαιόλαδο είτε αλλο λαδι,ταν το μαγειρεύεις και το δίνεις στον οργανισμό σου,αυτός θα το αποθηκεύσει σαν λίπος..το λίπος απο έλαια να μη το μαγειρεύεις να το τρώς ομό..και μου λέι εσύ με τι θες να ασχολιθείς?κ τ κάνω θέλω να ασχολιθώ με το bodybuilding..και μου λέι επειδη έχω ασχολιθεί πολυ με το θεμα κάνε ότι σου είπα σχετικά με το πως να τρως και να πέρνεις σωστές θερμίδες..με ρώτισε τι πρόγραμμα κάνω και του είπα τι κάνω και πόσο καιρο κάνω και μου λει το εξής..πρωτα απ όλα τις ασκήσεις σου θα τις κάνεις σωστά θα επικεντροθείς σαυτό αρχικα με βασικές ασκησεις στη συνέχεια θα κάνεις το εξης πράγμα που παραβλέπουν οι περισσοτεροι..θα προπονήσεις το ΚΝΣ σου μαυτες τις βασικές ασκησεις..για ένα χρονικό διαστημα είτε μεγάλο είτε μικρό αυτο εξαρτατε απο τον οργανισμο σου,θα κάνεις βασικές ασκήσεις..θα πηγαινεις 3 φορες τη βδομαδα μερα παρα μερα τη δευτερα πόδια τετάρτη στηθος όμοι τρικέφαλα και παρασκευη πλατη τραπεζοιδης δικέφαλα..θα κοιτάς να κάνεις στις μεγαλες μυικες ομάδες 2 ασκησεις στη πλατη μπορεις και 3 και στις μικρες απο 1 ασκηση γιατι γυμναζοντε απο τις βασικές των μεγάλων μυιικων ομαδων..τα σετ σου σε κάθε άσκηση θα είναι 2 και καλά..θα κοιτας στις βαριές ασκησεις πυ θα ναι πρώτες όπως σκουωτ πιέσεις πάγκου αρσεις να κάνεις 3 σετακια ζέσταμα..και μετα τα 2 σετ απο 4-7 επαναλήψεις που είναι αρκετες για μιυκη υπερτροφια αλλα και δύναμη και στις υπόλοιπες ασκησεις απο 6-10 επαναλήψεις..θα κάνεις για κάποιο καιρό αυτό μεχρι να σικόνεις πολλα κιλά ικανοποιιτικα...για παράδειγμα να φτάσεις σε ένα σημειο που θα βγάζεις τα 100 κιλα στις πιεσεις πάγκου για παραδειγμα ευκολα στο πεδίο αυτων των επναλήψεων..μολις το κάνεις αυτό θα προχωρισεις στο να κάνεις τα διαφορα σπλιτς να προσθετεις 1 η 2 ασκήσεις στο καθε μερος του σωματος και 1-2 σετ επιπλεον ίδιες επαναληψεις και θα κοιτας να ανεβάζεις τον αριθμο επαναληψεων με τα ίδια κιλά..και μολις φτανεις στις 12 μαυτα τα κιλα θα παιρνεις πιο βαριά για τις αρχικες επαναλήψεις..και όσον αφορα το τρόπο εκτελεσης..θα κοιτας να κάνεις το θετικο τμημα όσο πιο γρηγορα γίνετε και το αρνητικο 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ..ο περισσότερος κόσμος όπως έχεις δει και έχεις κάνει και σι απ ότι βλέπεις κανει το εξής λάθος..παραβλεπει το κνς του και κοιταει μονο τους μυς..και πάει κατευθειαν στα σπλιτς πολλα σετ ασκσησεις κλπ με αποτελεσμα να μην εχει αποτελεσματα η ελαχιστα..για να γίνεις bodybuilder πρεπει να γίνεις δυνατός και να φτιαξεις δυνατο κνς πρωτα και μετά πας σαυτα που κάνει ο συνηθισμενος κόσμος..κάνε ότι σου είπα και θα δεις μεγαλη διαφορα και στο εγγιομε μηνα με το μήνα θα είσαι καλίτερος..και θα νομιζουν ότι παιρνεις και φαρμακα γιατι τα αποτελεσματα θα σου ρχοντε πολυ γρηγορα..και κάποια στιγμη θα φτασεις εκει που θες ακομα είσε μικρός..σωστη διατροφη σωστος προγραμματισμος σωστη προπονηση και καλη ξεκουραση..σε κουρασα λίγο αλλα θελω να βοηθαω άτομα σαν εσενα γιατί φένεσε ότι το θες πολύ..και με ρωτάει πιος ήταν ο πιο ογκόδεις bodybuilder σε όλη την εποχή ξέρεις?και του λεω ο arnold?μου λει ετσι λενε όλοι..ψαξτο λιγο καλίτερα..ηταν ενας μου λει στην εποχη του arnold svatzeneker δε θυμαμε πως μου πε το όνομα λουθερ κάτι ηταν πολύπλοκο..o οποίος είχε περισσοτερο όγκο απο τον αρνολντ..ο αρνολντ είχε περισσοτερα μέσα..όσος ηταν σφιγμενος ο αρλοντ,ετσι ηταν ασφιχτος εκεινος..και αναδείχτηκε o arlont τελικα λόγω πολλων μέσων και επεφταν πολλα λευτα πάνω τ..δε μιλαει κανεις όμως..ψαξτο λιγο και μόνος σου και κάνε τη συγκριση και θα το δεις..τον κεφαλιανο μου λει τον ξέρεις?ο τύπος μου λει είναι πολυ ανωτερους απο κάπιους εκει μεσα στο olympia αλλα τα μέσα υπερισχιουν..αυτα μου είπε ένας παιδιά τι λέτε εσείς?