Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-07-07
    Location
    ATHENS, GREECE, Greece.
    Posts
    169

    Default Πεπτικά ένζυμα

    καλημέρα παίδες. θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος χρησιμοποιήσει στο παρελθόν χωνευτικά ένζυμα όπως bromelain, papain, pancreatine κ.τ.λ . βοηθούν στο να μειωθούν κάποιες άσχημες συνέπειες όπως φουσκώματα και αέρια λόγω των μεγάλων ποσοτήτων τροφών και πρωτείνης που καταναλώνουμε?

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βοηθουν εξαιρετικα, εγω οταν ειμαι σε bulking period με πολυ πρωτεινη κλπ χρησιμοποιω συστηματικα. Εχω δοκιμασει το Digestive Enzymes της UDO και τωρα τελευταια δοκιμαζω και το Gut Health της RPN το οποιο ειναι εκπληκτικο. Αφου μερικες φορες κανω κατι τρελες υπερβολες στο θεμα πρωτεινης και φαγητου και με 2 χαπακια εισαι μια χαρα που κανονικα δεν θα μπορουσες να κουνηθεις απο το φουσκωμα

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by arnold13

    καλημέρα παίδες. θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος χρησιμοποιήσει στο παρελθόν χωνευτικά ένζυμα όπως bromelain, papain, pancreatine κ.τ.λ . βοηθούν στο να μειωθούν κάποιες άσχημες συνέπειες όπως φουσκώματα και αέρια λόγω των μεγάλων ποσοτήτων τροφών και πρωτείνης που καταναλώνουμε?</blockquote id=quote>Αν κάποιες τροφές σου δημιουργούν φουσκώματα ή αέρια, προτίμησε τότε τροφές που ΔΕΝ σου δημιουργούν φουσκώματα ή αέρια.

    Αν είσαι Bodybuilder 100+ κιλών και τρως υπερβολικά μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης σε κάθε γεύμα, τότε μπορεί να σου χρειαστούν τέτοια ένζυμα.

    Αλλά για το μέσο αθλούμενο 75-90 κιλών τα θεωρώ περιττά.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  4. #4
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Βοηθουν εξαιρετικα, εγω οταν ειμαι σε bulking period με πολυ πρωτεινη κλπ χρησιμοποιω συστηματικα. Εχω δοκιμασει το Digestive Enzymes της UDO και τωρα τελευταια δοκιμαζω και το Gut Health της RPN το οποιο ειναι εκπληκτικο. Αφου μερικες φορες κανω κατι τρελες υπερβολες στο θεμα πρωτεινης και φαγητου και με 2 χαπακια εισαι μια χαρα που κανονικα δεν θα μπορουσες να κουνηθεις απο το φουσκωμα
    Η αρχαιολογικη σκαπανη εφερε αυτο στην επιφανεια και το ερωτημα αν υπαρχει update για προτεινομενα προϊοντα.
    Απο οτι καταλαβαινω χωνευεις ολο το γευμα και δεν ειναι μονο για συγκεκριμενους υδατανθρακες/πρωτεΐνες με αυτα...
    Οταν επικειται φαΐ να ειμαστε ελαφροι..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Super Enzymes απο NOW, Digestive Enzymes απο solgar. Αυτα ειναι που χρησιμοποιω τωρα και βοηθανε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •