Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-10-09
    Location
    .
    Posts
    39

    Red face Νέο Μέλος - Η Διατροφή Μου

    Χαιρετώ όλα τα μέλη και τα παιδιά του φόρουμ!Θα μοιραστώ κι εγω μαζί σας την εμπειρία μου και όποιες συμβουλές και γνώμες θα τις εκτιμήσω δεόντως!! Βασικά είμαι σε περίοδο γράμμωσης και σας παραθέτω τη διατροφή μου να δούμε αν κάνω κάτι λάθος - στόχος μου κυρίως είναι (ως συνήθως για τις γυναίκες) τα πόδια! Το άνω μέρος του σώματος είναι σε πολύ καλό δρόμο..Είμαι 1,69 και 54,5 κιλά γυμνάζομαι εδώ και τρία χρόνια 4 φορές την εβδομάδα , μία μυική ομάδα τη φορά 2 φορές την εβδομάδα αερόβια και τρελαίνομαι για βάρη. Πιο μικρή έκανα και 3 χρόνια βόλευ οπότε και τα πόδια μου ανέκαθεν ήταν σφιχτά. Δεν έχω θέμα να χάσω κιλά απλά να γραμμώσω θέλω πιο πολύ οπότε πρέπει να δώσω πολύ βάρος στη διατροφή μου φαντάζομαι!:)
    Θα τη γράψω εδώ για διάλογο γιατί νομίζω ότι βρίσκομαι κοντά στην πηγή και δεν μπορώ να πιω νερό!:):)
    Πρωί - Ενα τοστ μαύρο με γαλοπούλα
    Μεσημέρι - Ψάρι με πατάτα βρστή, η κοτόπουλο με ρύζι, η κρέας γενικά με υδατάνθρακα ή φασολάκια, αρακάς κτλ
    Απόγευμα - 5-6 κουταλιές μούσλι με άπαχο γάλα ή φρούτο με γιαούρτι
    Βράδυ (κατά τις 8) - Το ίδιο με το μεσημέρι
    Προπόνηση στις 9:30
    Μετά την προπόνηση θα φάω ομελέτα ή πάλι τοστ με γαλοπούλα.
    Μόνο βράδυ μπορώ να γυμνάζομαι λόγω δουλειάς. - Μου αρέσει κιόλας βέβαια πολύ.
    Πρόσφατα πήρα και πρωτείνη - Μερικές φορές βάζω ένα σκουπ μετά την προπόνηση μου.
    Απλά με απογοητεύουν λίγο τα πόδια που αργούν να γραμμώσουν και να κόψουν - έχω κάνει μεγάλο κόπο τόσο καιρό στο γυμναστήριο - αλλά που θα μου πάει!Θα τα καταφέρω!!άντε να δούμε!
    Thanks για την βοήθεια!

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γεια σου κι από μένα. Βλέπω ότι δεν μετράς ποσότητες στα γεύματά σου. Δηλαδή, πόσα γραμμάρια ψάρι? Πατάτα βραστή?
    Επίσης νομίζω πως τα μούσλι περιέχουν ζάχαρη.
    Γενικά όταν κάνεις γράμμωση, μειώνεις τους υδατάνθρακες και αυξάνεις τα καλά λιπαρά.
    Αν θέλεις γράψε τη διατροφή σου με γραμμάρια τροφών, στη συνέχεια υπολόγισε τι πρωτεΐνες/υδατάνθρακες/λίπη και συνολικές θερμίδες σου δίνουν, και το ξαναβλέπουμε!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    αφου πηρες την αποφαση να καταγραφεις τι τρως νομιζω θα πρεπει να κρατησεις ημερησιο ημερολογιο,
    αναλυτικα με ποσοτητες, ειδος, τροπο μαγειρεματος.
    ομελετα μπορει καποιος να κανει κ να κολυμπα στο λαδι αλλα κ σκετη,
    με κροκκους ή μονο ασπραδια, κτλ κτλ

    ολα οσα αναφερθηκαν παραπανω ειναι πολυ σημαντικα
    να σκεφτεσαι οτι δεν χρειαζεται να χασεις κιλα οπως λες κ ηδη εισαι κκοντα στο επιθυμητο αποτελεσμα,
    αρα ολα κρινονται σε μικροποσοτητες κ λεπτομερειες.

  4. #4
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Καλως ορισες!
    Οπως ειπαν και τα παιδια πριν,παιζει μεγαλο ρολο και η ποσοτητα.
    -Λαχανικα??
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-10-09
    Location
    .
    Posts
    39

    Default

    Ευχαριστωωω για τις απαντήσεις παιδια!:) Τις ποσότητες τις μετράω. 150 γρ από τα πρωτεινούχα (ψάρι , κρέας κτλ) και 150 γρ ρύζι. Πατάτες συνήθως τρώω μία βραστή! ομελέτα πάντα σε αντικολλητικό 2 ασπράδια ένα κρόκο.
    Το μούσλι έχει ζάχαρη??Ποπο!Και μαρέσει! Να το κόψω δηλαδή??Λαχανικά το ξέρω πως τα παραμελώ συχνά αν και που και που τρώω μαρούλι και ντομάτα αλλά το ομολογώ όχι σε καθημερινή βάση.
    Αγαπητέ φίλε αυτό που είπες για τις λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικό. Όντως εκεί θα βρίσκεται η διαφορά.
    Επίσης άλλη μία ερώτηση. Πόσο διαφορετικό είναι το μυικό σύστημα ενός άντρα από μία γυναίκα? Διαβάζω πολλά ποστ για να παίρνω ιδέες αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να "αντιγράψω" ή αν πρέπει να πάρω καμιά ιδέα από τις διατροφές των ανδρών που υπάρχουν εδώ. Κάποιες μου φαίνονται και φορτωμένες! (πως τα καταφέρνετε τα 10 ασπράδια???)
    Thanks για τη βοήθεια!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσορισες κι από μένα στο φόρουμ.
    Σχετικά με αυτό που ρωτάς, όπως πολύ σωστά σου είπαν τα παιδιά, η γράμμωση έχει να κάνει με το ποσοστό λίπους (με την προϋπόθεση πως έχουμε και μυική μάζα από κάτω..). Βέβαια εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε τόσο ευνοημένες από τη φύση σε σχέση με τους άντρες, το οποίο σημαίνει πως πρέπει να προσπαθήσουμε περισσότερο μιας και κρατάμε περισσότερο λίπος σε πόδια/γοφούς/περιφέρεια.

    Όσο πιο συγκεκριμένη και σωστή είσαι στη διατροφή σου τόσο καλά αποτελέσματα θα έχεις.
    Δεν χρειάζεται να κάνεις καρμπόν τις διατροφές που κάνουν τα αγόρια εδώ, ο κάθε ένας έχει διαφορετικό στόχο, βάρος, ύψος, μεταβολισμό κλπ..
    Ξεκίνα να βρεις ένα μπούσουλα στη διατροφή, να μετράς θερμίδες και ποσότητες και σε συνδιασμό με αερόβια/βάρη θα δεις διαφορά στο σώμα σου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    05-10-09
    Location
    .
    Posts
    39

    Default

    Γεια σου καρδούλα μου και συγχαρητήρια για τη σωματάρα σου! Αυτο που είναι πιο εύκολο για τους άντρες δεν μπορώ να πω ότι δε με τσαντίζει κάπως! :):)
    Θα αρχίσω να μετράω τις θερμίδες συντήρησης (υπάρχει link για εδώ μέσα στο φόρουμ γιατί δεν το πήρε το μάτι μου?) και θα υπολογίζω 2 γρ πρωτείνης για κάθε κιλό. Καλά λιπαρά πόσα περίπου ημερησίως? Και τι συγκαταλέγεται σε αυτά? Υδατάνθρακες τι ποσοστό? Πολλές ερωτήσεις κάνω το ξέρω αλλά τώρα που σας βρήκα λέω να πάρω καμιά σοβαρή απάντηση που δεν τις βρίσκεις και πολύ εύκολα.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου για τα καλά σου λόγια.
    Δες το παρακάτω τόπικ για να υπολογίσεις τις θερμίδες σου.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21574
    Καταλαβαίνω τις απορίες σου, μακάρι να μπορούσα σε ένα ποστ να σου απαντήσω:-)
    Aν έχεις λίγο χρόνο προσπάθησε να διαβάσεις κάποια βασικά θέματα στο σάιτ και στο φόρουμ και σιγά σιγά θα τα βρούμε όλα.
    Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε στο στόχο σου.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    05-10-09
    Location
    .
    Posts
    39

    Default

    U R the best! Thanks και για το link! μπορει να σε ξαναενοχλησω με καμιά απορία μου:)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο μέλος - Συμβουλές για διατροφή/προπόνηση
    By variannita in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-10, 04:28
  2. Νεο Μελος
    By braveheart72ka in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 15
    Last Post: 11-05-09, 17:09
  3. Νέο Μέλος - Συμβουλές για διατροφή!
    By steve.p in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 14
    Last Post: 25-03-09, 19:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •