Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default Πόνος Στη Μέση (Στο Κέντρο)

    καλησπερα,
    καταρχην να παρακαλεσω ενα moderator να το βαλει στο σωστο section δεν εβρισκα που ειναι το σωστο φορουμ για να το βαλω.

    στο θεμα μας!
    εχω ενα πονο στην μεση αλλα οχι αριστερα και δεξια.στο κεντρο της μεσης.εμφανιστηκε πρωτη φορα οταν εκανα ραχιαιους.ο πονος ειναι πολυ μικρος σε ενταση,σπανια με ποναει λιγο πιο πολυ,επισης δεν ειναι συνεχομενος.τωρα η ερωτηση.υπαρχει καποιος τροπος,ισως μεσω μιας ασκησης για να δω αν ειναι προβλημα μεσης ή καποιος μυς πιασμενος?
    δεν ειχα ποτε προβλημα με μεση εκτος μετα απο πολυ ορθοστασια που με πονουσε καπως.
    αν ξερει καποιος ας μου πει γιατι μου εχουν μπει κατι ιδεες μην ειναι τπτ κοιλη και τετοια.το βλεπω παντως δευτερα να παω γιατρο ας ειναι πολυ μικρος ο πονος.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  2. #2
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Kοίλη δεν είναι σίγουρα. Απλώς ζόρισες τη μέση λίγο παραπάνω. Ξάπλωσε και ξεκουράσου και αν δεις ότι σε πονά και δεν περνάει επισκέψου ένα ορθοπεδικό.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Kοίλη δεν είναι σίγουρα. Απλώς ζόρισες τη μέση λίγο παραπάνω. Ξάπλωσε και ξεκουράσου και αν δεις ότι σε πονά και δεν περνάει επισκέψου ένα ορθοπεδικό.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Οι κακη τεχνικη σε καποιες ασκησεις οπως squat αρσεις θαννατου και κοπηλατικες ειναι πολυ πιθανων να σου εχουν δημιουργησει το προβλημα.Ακριβως το ιδιο εχω και εγω ειδικα μετα απο καποια μεγαλη ορθοστασια στο κεντρο της μεσης.Οποτε αν κανεις και εσυ αυτες τις ασκησεις μειωσεεε κιλα και κανε τις σωστα!!!!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  5. #5
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Οι κακη τεχνικη σε καποιες ασκησεις οπως squat αρσεις θαννατου και κοπηλατικες ειναι πολυ πιθανων να σου εχουν δημιουργησει το προβλημα.Ακριβως το ιδιο εχω και εγω ειδικα μετα απο καποια μεγαλη ορθοστασια στο κεντρο της μεσης.Οποτε αν κανεις και εσυ αυτες τις ασκησεις μειωσεεε κιλα και κανε τις σωστα!!!!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  6. #6

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Κάποιες διατασούλες επίσης στους δικέφαλους των ποδιών και στους λαγονοψωίτες θα κάνουν δουλεία.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    τελικα πηγα στον ορθοπεδικο και μου ειπε οτι δεν ειναι πιασιμο μυ γιατι ετσι θα με πονουσε συνεχεια οχι αραια και που.
    ειναι ή δισκοπαθεια ή δισκοκήλη αλλα με πολυ μικρο προβλημα. Μου ειπε για 10 μερες να κανω 2 ασκησεις που μου εδειξε και απλα περπατημα σε διαδρομο και αν δεν περασει μετα τις 10 να ξαναπαω να κανω εξετασεις,ακτινογραφιες και τετοια.απο οτι συμπερανε απο αυτα που του ειπα οτι με πονεσε 1η φορα στο μηχανημα που κανω ραχιαιους μου ειπε οτι ειναι το χειροτερο οργανο γυμναστικης και οτι ο ιδιος τους ειχε πει να το βγαλουν και να λενε στον κοσμο να κανουν ραχιαιους στον οριζοντιο παγκο.τελος παντων το θεμα ειναι οτι ψυχολογια στον πατο,εκτος γυμναστικης τουλαχιστον 10 μερες,αλλα προβληματα που μπορει να εμφανιστουν μετα+++.το μονο καλο ειναι πως μου ειπε πως μπορω να συνεχισω ελευθερα το ψαροτουφεκο ας βαζω βαρη στην μεση, αρκει να βαζω και στην πλατη!παλι καλα δλδ.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Παιδιά εδώ και λίγες μέρες έχω έναν πόνο στη μέση, όχι στο κέντρο πάνω στους σπόνδυλους, αλλά στα πλάγια και συγκεκριμένα αριστερά... Το περίεργο είναι ότι δεν πονάει όταν σκύβω άτσαλα με τεντομένα πόδια και διπλώνει η μέση, αλλά όταν πάιρνω σωστή θέση για σκυφτή κοπηλατική πχ και έχω ίσια την μέση και λυγισμένα πόδια!

    Οι μόνες αλλαγές που έχω κάνει και υποψιάζομαι ότι αυτές ευθύνοναι, είναι περισσότερα κιλά στην σκυφτή κοπηλατική και περπάτημα με κλίση στον διάδρομο...
    Έχει κανείς εμπειρία στο θέμα;

    Αν ήταν κοίλες κλπ δεν θα έπρεπε να πονάει πάνω στην σπονδυλική στήλη και όταν σκύβω άτσαλα;

    Πάντως κακά τα ψέματα την έχω ψιλολιώσει την μέση τον τελευταίο καιρό γιατί θέλω να την φτιάξω και σε συνδυασμό με άρσεις, squat και κοπηλατικές δεν θέλει και πολύ... Αλλά μου φαίνεται μυικό.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •