Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-09-10
    Posts
    22

    Default Γυμναστηριο και Πολεμικη Τεχνη

    Εδω και 2 μηνες πηγαινω γυμναστηριο και σκευτομαι να ξεκινησω και μια πολεμικη τεχνη (Κιck boxing συγκεκριμενα)

    Κανω 1 κλασσικο σπλιτ προγραμμα:
    Στηθος-Τρικ.-Κοιλια
    Πλατη-Δικεφαλα
    Ποδια-Ωμους-Κοιλια

    Αν τελικα ξεκινησω,σιγουρα θα ειναι σε μη γυμναστηριακες μερες.
    Θα εχς καποιο προβλημα οσων αφορα την υπερκοπωση η θα θυσιασω καποια απο τα αποτελεσματα του γυμναστηριου?

  2. #2
    New Member XristosK's Avatar
    Join Date
    15-06-10
    Location
    Ιλιον
    Posts
    77

    Default

    Εμενα στο γυμναστηριο μου εχει και μαθηματα box. ΤΟ βραδυ οταν τελειωνουν την προπονηση κανουν βαρη αλλα δεν ξερω κατα ποσο τους επηρεαζει το πιασημο. Εγω οταν εκανα μπασκετ μαζι με γυμναστηριο η αποδοση μου στο μπασκετ επεφτε αρκετα λογο του οτι δεν μπορουσα να κινηθω με ευκολια και ειδικα στα ποδια. Παντως γενικα πιστευω οτι κακο δεν θα σου κανει.

  3. #3
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Βαλτο ξεχωριστες μερες απο τα βαρη η προπονηση του kikc box ειναι σκληρη και δεν θα εχεις την αποδοση που θελεις

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-09-10
    Posts
    22

    Default

    σιγουρα θα ειναι σε μη γυμναστηριακες μερες

  5. #5

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    γεια σας, ψαχνομαι να αρχισω κατι ωστε να μειωσω τις καθημερινες προπονησεις στο γυμναστηριο σε 3-4 μονο τη βδομαδα,
    τι θα μπορουσα να κανω ενδιαμεσα?
    (ειμαι γυναικα κ θα μου αρεσε κατι δραστηριο αλλα οχι πολυ "αντρικο", το μονο που ζητω ειναι να ειμαι σε εγρηγορση απο το πρωτο μαθημα κ να κανω καυσεις καλες)
    ενας φιλος μου ειχε προτεινει kick boxing, πως μπορω να ενημερωθω χωρις να αρχισω ομως?
    καποιο site αλλα κυριως οι γνωμες σας θα βοηθουσαν πολυ, ευχαριστω!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Αφου εισαι γυναικα strength θα σε βολευε ή χορος ή καποια πολεμικη τεχνη οχι ομως απο τις "αγριες",αλλα απο τις ανατολικες.Κάτι σαν tae kwon do,karate,kung fu,wing chun,aikido,judo,hapkido.Οτιδηποτε βρεις απο αυτα μια χαρα θα σου ειναι.Ε boxing,kickboxing και δε συμμαζευεται νομιζω δεν ειναι και οτι καταλληλοτερο για γυναικα δεδομενων των τοσων πολλων εναλλακτικων που υπαρχουν.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Εγω παντως φιλικε που ξεκινησα επισης τις τελευταιες μερες kickboxing δοκιμασα να το βαλω πριν απο βαρη και πραγματικα εφτυσα τα πνευμονια μου μετα στα βαρη.Φανταζομαι και το αντιστροφο να κανεις παλι δεν παλευεται.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  8. #8

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    δεν ξερω θα το σκεφτω, εχεις δικιο αλλα κ μονο που διαβαζω τις ονομασιες βαριεμαι
    βαριεμαι ευκολα, θελω κατι ενεργητικο
    χορο θα κανω σιγουρα αλλα οχι συστηματικα, 1 φορα οποτε τυχει κ διδασκουν χορους που θα ηθελα να μαθω...

    θελω κατι στανταρ πχ δευτερα τεταρτη
    αλλιως δε θα το κανω...
    προς το παρον αρχιζω σε τμημα αυριο να συνηθιζω με κοσμο (αεροβια) κ βλεπουμε!
    γιατι δεν σου εκατσε καλα που ειπα για kickboxing?

  9. #9
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    το κικ μποξινγκ ειναι 100 τις εκατο καταλληλο για γυναικες και χτιζει και απιστευτο σωμα.
    παιδια μην λεμε οτι θελουμε σε μια καλη σχολη καλυπτονται οι αναγκες ολων.
    αλλοι ερχονται για αυτοαμυνα, αλλοι να γυμναστουν και δεν θελουν καθολου επαφη μεταξυ τους, αλλοι θελουν να παιξουν αγωνες, αλλοι βαριουντε σπιτι τους και θελουν να κανουν κατι εναλλακτικο ειναι τοσο πολλα που βαριεμαι να τα γραφω!
    δεν παει να πει οτι θα χτυπηθεις αμα μαθεις κικ μποξ η μουαι ται αυτο ειναι μεγαλος μυθος και αναληθες.
    εμεις στην σχολη εχουμε κοπελες απο 8 χρονων μεχρι 30φευγαα και πολλες ειναι και ομορφες παρουσιες με πολυ θηλυκοτητα δυναμισμο και απιστευτα σωματα!μια δοκιμη θα σε πεισει μοναχα φιλη μου ασε τα ιντερνετ κτλ και πηγαινε σε μια καλη σχολη να δοκιμασεις και δεν θα το μετανοιωσεις.αμα μου πεις που μενεις μπορω να σου προτεινω που να απευθυνθεις.
    Last edited by muaythaispirit; 15-09-10 at 09:56.

  10. #10

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    νασαι καλα, δεν εχω κ πολλες επιλογες εδω,
    σε 1-2 γυμναστηρια μονο παιζει να εχουν κικ μποξινγκ εδω
    αλλα ο ενας ειναι σιγουρα πολυ καλος αφου πηγαινε ο φιλος μου εκει κ κατεβαιναν σε αγωνες κτλ
    μου ειχε πει κ να παω να δω πως ειναι αλλα δε με ενδιεφερε κ τοσο τοτε.
    τωρα θελω να σπασω τη γυμναστηριακη ρουτινα κ να κανω κατι ακομη για τον εαυτο μου,,
    φανταζομαι μονο να μου προσφερει μπορει, τι εχω να χασω?
    ακομα κ για αυτοαμυνα ειναι ενας πολυ καλος λογος!
    αχρειαστο ναναι!

  11. #11

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    που μπορω να παρω μια ιδεα τι κανουν οι αρχαριοι στο κικ μποξινγκ?
    μιλαω για τα πρωτα μαθηματα...

    βρρηκα οτι εδω (στο νησι) εχει μαθηματα full contact kick boxing & low kick.
    σας λενε κατι αυτα?
    απο,τι ειδα ειναι παραπλησιο με μουαι ται αλλα δεν εχει 'απαγορευμενα χτυπηματα¨?
    κ πως στο καλο γινεται να εχει τοσα χτυπηματα κ να μην ειναι τελειως αντρικο?
    εχω δυνατα ποδια κ μου ειχαν πει θα αυξησει την ευλυγισια μου κ
    θα θελω να γυμναζομαι περισσοτερο στο γυμναστηριο αεροβια κ αναεροβια ωστε ναμαι καλυτερη στο κικ μποξινγκ.
    ξερω οτι αυτο ψαχνω αλλα δεν εχω δει κ το φοβαμαι...
    Last edited by Strength; 15-09-10 at 17:47.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Full contact θα πει πληρους επαφης,δηλαδη οτι τα χτυπηματα ειναι με δυναμη κι οχι απλα για ποντους χωρις δυναμη οπως γινεται οταν ειναι ημιεπαφης(semi-contact).Το low kick θα πει οτι εχει και χαμηλες κλωτσιες σε αντιθεση με αλλα ειδη kickboxing που δεν εχουν κλωτσιες κατω απο τη μεση.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  13. #13

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    χμ ελπιζω να χτυπαμε κατι αλλο εκτος απο ανθρωπους στα πρωτα μαθηματα
    μη βγουμε κ "δαρμενοι" :D
    λοιπον θα παω απο εκει να ρωτησω, δεν γινεται να βγαλω ακρη αλλιως.
    αρκει να πετυχω τμημα αρχαριων να μη παθω πλακα οταν δω...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανώτερη Πολεμική Τέχνη.
    By nikos_123 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 120
    Last Post: 06-03-13, 21:33
  2. Πώς να επιλέξετε μια πολεμική τέχνη!
    By Crimson in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 05-04-07, 15:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •