Καλημέρα παιδιά,

Με λένε Μάνος είμαι 20 χρονών, 1.85, 75 kg και αποφάσισα μετά που είδα και απόειδα ότι ο χρόνος δεν με φτάνει για κολυμβητήριο και γυμναστήριο να αφήσω το γυμναστήριο το οποίο και το βαριέμαι και να πηγαίνω όσο πιο συχνά μπορώ κολυμβητήριο. Παράλληλα είμαι ποδηλάτης και κυκλοφορώ κάθε μέρα μόνο με το ποδήλατο γύρω στα 10km μέση απόσταση που διανύω (έχει σημασία για την συνέχεια)

Οπότε μετά από σκέψη και brainstroming αγόρασα ένα μονόζυγο και ένα μαξιλαράκι για κοιλιακούς ώστε με την πρώτη ευκαιρία να αρχίσω το πρόγραμμα
μου.

Το μέρη που θέλω να επικεντρωθώ είναι στήθος, δικέφαλοι, τρικέφαλοι, πλάτη και κοιλιακοί τα πόδια δεν τα εξετάζουμε γιατί τα προπονώ καθημερινά. Το πρόγραμμα που έβγαλα είναι το ακόλουθο:

Κοιλιακοί:
  • 5χ30 sit - up
  • 5χ30 Κάτω κοιλιακοί

αυτά μαζί σαν κύκλος δευτερόλεπτα διάλειμμα

  • 4χ30 σε κάθε μεριά πλαινοί κοιλιακοί εναλλάξ

(είναι αυτοί που είσαι στο πλάι και πας την λεκάνη πάνω-κάτω)

Κορμός
  • 5χ10 push -ups
  • 5χ10 έλξεις σε μονόζυγο εμπροσθολαίμιες
  • 5χ10 τρικέφαλοι βυθίσματα

Σε κύκλο με διάλειμμα 1 λεπτό στο τέλος κάθε κύκλου

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι:
  1. Μπορώ να κάνω αυτό το πρόγραμμα μέρα παρά μέρα ή θέλει 2 μέρες ξεκούραση;
  2. Υπάρχει κάποια άσκηση που μπορώ να κάνω και να πιάνει πολύ καλά πλάγιους κοιλιακούς λόγω των ''πλαινών'' που έχω;
  3. Κοιλιακοί σε μονόζυγο υπάρχουν που να είναι πιο αποτελεσματικοί από αυτούς που κάνω;
  4. Κάποια άλλη άκηση που έχετε να προτείνετε; Αλλά μην το φορτώσω λόγω περιορισμένου χρόνου
  5. Οτιδήποτε άλλο σχετικό πρόταση, συμβουλή είστε κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι να την γράψετε


Ευχαριστώ πολύ