Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 60 123451151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1776
  1. #1

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής Bodybuilding Για Μυική Ανάπτυξη - Μέρος 2ο

    Η συνέχεια εδώ από το 1ο Μέρος του τοπικ Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής Για Μυική Ανάπτυξη.

  2. #2
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    β-αλανινη καθε μερα πρεπει?και για ποσο καιρο?γιατι ακουσα ριχνει την ταυρινη.(τελειωσα και την 2η εβδομαδα ε-βολ και ακομα τιποτα.και μου δινει ακομα υπνηλια)

  3. #3

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    κοιτα η β-αλανινη ειναι ενα καλο συμπληρωμα, θελει 3-4 γρ την μερα σε σπαστες δοσεις αν ειναι δυνατο για να δεις τα αποτελεσματα σε ενεργεια κυριως και αντοχη (αυξανει τα επιπεδα καρνοσινης στους μυς). Ενταξει καλο ειναι μια δοση 30-40 λεπτα πριν την προπονηση.Αυτο για την ταυρινη ομολογω δεν το ηξερα και thx για την πληροφορια , το ελεγξα και πραγματι υπαρχει ερευνα (σε ποντικια) που εδειξε οτι θεραπεια με β-αλανινη μειωσε τα επιπεδα ταυρινης στο συκωτι. Οποτε οποιος παιρνει β-αλανινη ισως ειναι καλη ιδεα να συμπληρωνει και με ταυρινη (αν και τα πιο πολλα preworkout περιεχουν και τα δυο). Αυτο ηταν χαρακτηριστικο του clen και αν και off topic ας το γραψω μια ακομη φορα οτι οποιος παιρνει clen επιβαλλεται να παιρνει και ταυρινη σαν συμπληρωμα και μαλιστα σε μεγαλη δοση (3-5γρ) την μερα.

    Για το ebol ειναι πολυ νωρις και νιωθω οτι εισαι ανυπομονος. Θα το καταλαβεις μετα την 4η βδομαδα (γιαυτο λεω οτι δεν φτανει ενα κουτι) αν ολα τα αλλα που κανεις ειναι σωστα. Μην περιμενεις να κανει kick-in, δεν ειναι ορμονη, απλα αν δουλεψει πανω σου θα δεις μια καλη αυξηση δυναμης σταδιακα και ισως και 1-2 καλα κιλα πανω σου.

  4. #4
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    οκ.εγω που δεν εχο ταυρινη την συνεχιζω με 3γρ για κανα μηνα.για το e-bol οντως ειμαι ανυπομονος γιατι ειναι ακριβο :P

  5. #5
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    α και κατι αλλο.θεωρεις οτι να κοιμασαι 3 η ωρα ειναι πολυ αργα?8 ωρες υπνο μεχρι τισ 11

  6. #6
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Αυτο που ρωτας δεν εχει ευκολη και σαφη απαντηση. Το σημαντικοτερο ειναι να κλεινεις ενα 8ωρο υπνου. Αν γινεται συνεχομενου.
    Απο κει και περα πολλοι διατροφολογοι λενε οτι αυτος που κοιμαται νωρις και ξυπναει νωρις διατηρει χαμηλοτερα ποσοστα λιπους.
    Απο αποψη βιολογικη, ο εγκεφαλος του ανθρωπου εχει συστηματα που υπακουν σε κιρκαδιους ρυθμους (κιρκα --> περιπου, dae --> 1 μερα) και εκκρινουν περιοδικα μελατονινη (η ορμονη του υπνου) λιγο μετα που βραδιαζει (περιπου 11-12 το βραδυ).
    Αυτο ειναι προϊον εξελιξης χιλιαδων χρονων και δεν αλλαζει ευκολα με το συγχρονο τροπο ζωης που ακολουθουμε πολλοι και κοιμομαστε/ ξυπναμε αργα - το προγραμμα σου ακολουθω και γω- . Πολλοι και λογω δουλειας, εχουν αντιστρεψει τη νυχτα με τη μερα, αλλα προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει ο υπνος τους το ιδιο ποσοστο αποτελεσματικοτητας στην ξεκουραση και την αναπτυξη.
    Last edited by PowerBuilderi; 11-09-10 at 16:01.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Αυτο που ρωτας δεν εχει ευκολη και σαφη απαντηση. Το σημαντικοτερο ειναι να κλεινεις ενα 8ωρο υπνου. Αν γινεται συνεχομενου.
    Απο κει και περα πολλοι διατροφολογοι λενε οτι αυτος που κοιμαται νωρις και ξυπναει νωρις διατηρει χαμηλοτερα ποσοστα λιπους.
    Απο αποψη βιολογικη, ο εγκεφαλος του ανθρωπου εχει συστηματα που υπακουν σε κιρκαδιους ρυθμους (κιρκα --> περιπου, dae --> 1 μερα) και εκκρινουν περιοδικα μελατονινη (η ορμονη του υπνου) λιγο μετα που βραδιαζει (περιπου 11-12 το βραδυ).
    Αυτο ειναι προϊον εξελιξης χιλιαδων χρονων και δεν αλλαζει ευκολα με το συγχρονο τροπο ζωης που ακολουθουμε πολλοι και κοιμομαστε/ ξυπναμε αργα - το προγραμμα σου ακολουθω και γω- . Πολλοι και λογω δουλειας, εχουν αντιστρεψει τη νυχτα με τη μερα, αλλα προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει ο υπνος τους το ιδιο ποσοστο αποτελεσματικοτητας στην ξεκουραση και την αναπτυξη.
    πολυ ενδιαφερον αυτο!!!

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Για τον υπνο πρεπει να πω οτι εχει αμεση επιδραση στην αναρρωση μου καθως και στην ποιοτητα της προπονησης. Ως φοιτητης πριν αρκετα χρονια , κοιμομουνα και το βραδυ και το μεσημερι-απογευμα για καμια ωρα και ηταν η πιο αποδοτικη εποχη στο γυμναστηριο. Μετα με την δουλεια και το αγχος και ολα, 6 ωρες στην καλυτερη των περιπτωσεων τις καθημερινες και προσπαθω να αναπληρωνω το Σ/Κ. Οσο αφορα την ωρα που κοιμαται καποιος δεν ειχα δει να κανει τεραστια διαφορα, εχω δει εξαιρετικα αποτελεσματα ακομα και εποχες που κοιμομουνα μετα τις 4 καθε βραδυ αλλα βεβαιως φροντιζα να εχω γευματα μεχρι εκεινη την ωρα και μετα να ξυπνησω μεχρι τις 12

  9. #9
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Αν και ειμαστε off, πολλοι θα πουνε ¨εγω κοιμαμαι 4 ωρες και ειμαι μια χαρα¨, ναι δεν αποκλειεται.
    Δεν ξερει ομως πως θα ηταν αν κοιμοταν 8ωρο. Ή παιζει ρολο και τι προπονηση κανει. Για παραδειγμα εγω που κανω παντα προπονηση δυναμης, εχω δει οτι αν δεν κοιμηθω καλα, οσο καλα και να εχω φαει, σε οτι κατασταση και να ειμαι, ρεκορ δε θα κανω. Μαλιστα, εχω παρατηρησει οτι στη μεγιστη προσπαθεια τρεμω. Και αυτο το εχω σιγουρεψει οτι ειναι απο τον υπνο.

    Γενικα, η διαφορα του υπνου νωρις ή αργα μπορει να μη φανει ποτε.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω πολλες φορες με κατι 3ωρα-4ωρα υπνου προσπαθω να αντισταθμισω αυτο το πραγμα με καταχρηση διεγερτικων. Βεβαιως ειναι μεγαλο λαθος αυτο και το παραδεχομαι , αφου ειναι προσωρινο fix αλλα μετα το crash ειναι τοσο μεγαλο που μπορει να σερνεσαι για 3-4 μερες. Καλυτερη λυση θα ηταν να μην κανεις προπονηση και να κοιταξεις να αναπληρωσεις τον υπνο το συντομοτερο. Στην θεωρια ολα καλα, στην πραξη ομολογω οτι κι εγω παρασυρομαι πολλες φορες.

  11. #11
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    ζητησα στο φαρμακειο Β-Αλανίνη και δεν την ειχαν ουτε στο καταλογο..!
    βγαινει σε συνδιασμο με κατι αλλο σαν στακ ή μονη της??
    εταιρεια?

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κατσε τι εννοεις ζητησες στο φαρμακειο; Η αλανινη ειναι συμπληρωμα διατροφης δεν θα την βρεις σε φαρμακεια (εκτος απο αυτα που εχουν και συμπληρωματα αλλα και παλι δυσκολα αφου ειναι πιο εξειδικευμενο συμπληρωμα). Αμφιβαλλω ομως οτι και στην Ελλαδα γενικα θα μπορεσεις να την βρεις σκετη σαν συμπληρωμα. Η μονη λυση αν την θες μονη της θα ειναι να την παραγγειλεις απεξω.

  13. #13
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    Οκ thanks...ξερεις καποια σκευασμα που να εχει επαρκη ποσοτητα???
    με τι συνδιαζεται συνηθως??

  14. #14

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα δεν ξερω σε ποια αγορα απευθυνεσαι, αν εισαι μονο στην Ελληνικη αγορα τοτε πηγαινε σε ενα καταστημα με συμπληρωματα και ζητας τους να σου δειξουν τα pre-workout συμπληρωματα και νιτρικα. Κοιτα απο πισω στα συστατικα και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις καποια που να την περιεχουν. Αν μπορουν να μας βοηθησουν και τα αλλα παιδια για το τι κυκλοφορει στην Ελλαδα

  15. #15
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    τις αγορές απ'έξω τις έχεις αποκλείσει; γιατί από δω θα είναι ακριβά
    b-alanine συνδιάζεται ωραία με κρεατίνη μονουδρική
    εκτός αν θες έτοιμο preworkout συμπλήρωμα πχ jack3d

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    b-alanine+creatine monohydrate+νιτρικό(presurge ας πούμε) δεν πάνε μαζί?;o

  17. #17
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    απο ελλαδα ψωνιζω ..δυστηχως!!
    βασικα σιγουρα θα εχω παρει το συγκεκριμενο αμινοξυ χωρις να εχω δοσει σημασια μια και εχω δοκιμασει πολλα pre-work προιοντα!
    θα το τσεκαρω την επομενη φορα στα συστατικα.
    thanks for the topic megageo πολυ ενημερωτικο!

  18. #18

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by Nivo1989 View Post
    b-alanine+creatine monohydrate+νιτρικό(presurge ας πούμε) δεν πάνε μαζί?;o
    Μια χαρα μπορεις να τα συνδυασεις αυτα, δεν εχεις προβλημα.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Μπορείς να μου προτείνεις ένα συγκεκριμένο συμπλήρωμα για τα εξής σε παρακαλώ?
    1)r-ala ή n-r-ala
    2)b5 vitamin
    3)formestane(το formex IBE που είναι σε κάψουλες πως σου φαίνεται?το προτιμώ για πρακτικούς λόγους από τα υγρά)
    Thnx
    Last edited by Nivo1989; 14-09-10 at 05:50.

  20. #20

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    1)http://www.predatornutrition.com/pd-insopro-r-100-capsules.cfm
    2)http://www.yourhealthfoodstore.co.uk/vitamins-and-minerals/vitamins/vitamin-b/solgar-pantothenic-acid-550mg-vegicaps
    3)http://www.predatornutrition.com/pd-formestane-liqua-vade-125ml.cfm

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:)

    Το formestane το πίνουμε?

  22. #22

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το πινετε

  23. #23
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Βρηκα ενα φτηνο DAA απο την Primaforce. Ειναι ομως απλο, χωρις τις πατεντες της Ε-Pharm για την απορροφηση. Να αξιζει τον κοπο?
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Έλα ντε; Βασικά έχουν διαφορά στο νετρίτιον καμιά 15 $ με το της primaforce να έχει 10gr περισσότερα. Πάντως επειδή και γω θέλω να το δοκιμάσω θα πάω σς 2χ test force για πιο σιγουριά για το όπως είπες θέμα απορρόφησης ή και περισσότερου θετικού feedback (από e-pharm)

  25. #25

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδες εγω θα πηγαινα σε testforce ή σε TCF-1. Η primaforce ειναι ουσιαστικα εταιρεια bulk με οτι αυτο συνεπαγεται. Για τοσο ειδικο συμπληρωμα δεν θα το προτιμουσα.

  26. #26
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Ειχα αγορασμενα ηδη απο προσφορα ενα stack Τ-BOL, E-BOL, C-BOL.
    E-BOL εχω 2, αρα με καλυπτει για σχεδον διμηνο που θα αρχισει να δειχνει κατι. Επειδη σκεφτομουν να δοκιμασω το presurge , για τις καλες γνωμες που ακουω, αξιζει αντι γι αυτο, να παρω ενα δευτερο T-BOL ωστε να ειναι πιο ολοκληρωμενος ο κυκλος, ή να παρω το presurge και να το κολλησω μετα τον κυκλο? Για καθαρα οικονομικους λογους το σκεφτομαι. Με το presurge, οταν τελειωσε εμεινε καποιο κερδος, ή οτι εχει να δειξει ως νιτρικο, ειναι μονο κατα τη διαρκεια?

  27. #27
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by Billys View Post
    Με το presurge, οταν τελειωσε εμεινε καποιο κερδος, ή οτι εχει να δειξει ως νιτρικο, ειναι μονο κατα τη διαρκεια?
    Προφανως.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  28. #28

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Eγω θα ελεγα να παρεις το T-bol γιατι για preworkout εχεις το cbol που θα σου δωσει καλα πρηξιματα. Αρα ετσι θα μπορεσεις να κανεις full 50 μερες σε ebol/tbol και να δεις οτι ειναι να δεις. Το presurge μπορεις να το παρεις και αργοτερα αλλα αυτο που λες για να κρατησεις κατι μετα, το presurge δεν ειναι ορμονικο προιον, αρα προφανως οτι δινει ειναι οσο το παιρνεις, δεν νομιζω οτι ειναι κατι μετρησιμο ομως σε μυικη μαζα, απλα δινει καλα πρηξιματα και ενεργεια.

  29. #29
    Pumping Iron boutsk's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Posts
    464

    Default

    Megageo, γνωρίζεις κάτι για το alpha-one της cel? Για περίοδο όγκου θα είχε καλύτερα αποτελέσματα από το d-zine της ίδιας εταιρίας?

  30. #30

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Το alpha-one ειναι πολυ κοντα στο Μ1Τ , το d-zine ειναι σχετικα κοντινο στο superdrol αλλα πιο αδυναμο. Το alpha-one ειναι πολυ πολυ πιο δυνατο απο το d-zine αλλα βεβαιως και πιο τοξικο. Προσωπικα δεν θα το επαιρνα για πανω απο 3 βδομαδες.


 
Page 1 of 60 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής για Μυϊκή Ανάπτυξη
    By megageo in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-12, 17:52
  2. Replies: 778
    Last Post: 08-09-10, 15:44
  3. Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής Bodybuilding για Γράμμωση - Μέρος 1ο
    By megageo in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 506
    Last Post: 08-09-10, 15:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •