Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default Πρόγραμμα τριών ημερών και χονδροπάθεια

    Παιδιά καλησπέρα. Είμαι 27 χρονών και 64 κιλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας με 1 πρόγραμμα 3 ημερών με ιδιαίτερη προσοχή στους τετρακεφάλους μιας και εδώ και κάποιο καιρό και μετά από πολλές ορθοστασίες και σκαλιά κατά τη διάρκεια της θητείας μου παρουσιάστηκε πρόβλημα χονδροπάθειας στο αριστερό μου γόνατο. Όσον αφορά τους τετρακεφάλους είχα ξεκινήσει με ισομετρικές ύστερα από υποδείξεις ορθοπεδικών και φυσιθεραπευτών ενώ τώρα συνεχίζω με Leg extension με μικρή γωνία γωνία (έως 30 μοίρες). Έψαξα αρκετά στο forum αλλά δυστυχώς τα περισσότερα προγράμματα που βρίσκω περιλαμβάνουν ασκήσεις όπως squats, άρσεις θανάτου, leg press κλπ τα οποία δυστυχώς απαγορεύνται στη χονδροπάθεια. Ακόμα και ασκήσεις όπως η seated leg curl για το δικέφαλο ή abduction και adduction τα οποία κάνω τώρα ενίοτε αισθάνομαι να επιβαρύνουν το γόνατο. Τι θα μου προτείνατε για 1 πρόγραμμα τριών ημερών για αρχάριο επίπεδο (πηγαίνω περίπου 1 χρόνο στο γυμναστήριο όπου και έκανα κυκλική προπόνηση με έμφαση στους τετρακεφάλους) για ασφαλή ενδυνάμωση τετρακεφαλων αλλά και με στόχο να ανέβω λίγο μυικά και να φτάσω σε ένα βάρος 3-4 κιλά πάνω απ το σημερινό.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Φιλικά Δημήτρης

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    εχω και γω χονδροπαθεια επιγονατιδας και ειχα σταματησει για λιγο διαστημα ολες τις ασκησεις για ποδια πλην των γαμπων,και εφτιαχνα ισομετρικες.μετα απο λιγο καιρο ξαναεκανα ασκησεις ποδιων και εδω και ενα χρονο συνεχιζω.το θεμα ειναι οτι δεν κανω λεγκ εξτενσιον γιατι με ρημαζει!!τα σκουωτ απ την αλλη δεν με πειραζουν καθολου.πιστευω πως δεν ειναι τα σκουωτ που προκαλουν προβλημα στο γονατο αλλα η λαθος εκτελεση τους.π.χ. το σκουωτ θελει βαθυ καθισμα,οχι παραλληλο η 1/4 της κινησης γιατι ετσι επυβαρυνεται το γνατο.αλλα για να μην σε παρω και στο λαιμο μου καλυτερα κανε οτι σου λενε οι γιατροι!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    παιδιά πως καταλαβαίνεις ότι έχεις χονδροπάθεια?

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    κοιτα εγω γενικα ενιωθα μια ενοχληση στο γονατο η οποια οταν εφευγα απο το γυμναστηριο μετα απο ποδια,δεν μπορουσα καλα καλα να περπατησω.η αν κατεβαινεις σκαλια και ακους το γονατο να κανει κλακ-κλακ(πρεπει να εχει ησυχια βεβαια..)..γενικα το νιωθεις,δεν ειναι κατι που θα το εχεις και δεν θα το καταλαβεις

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    εγώ σε κάποιες επαναλήψεις σκουάτ καταλαβαίνω ένα κλακ αλλά δεν πονάω.και μόνο σε σκουάτ.Αλλά ποτέ δεν νιώθω πόνο.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by rubens View Post
    παιδιά πως καταλαβαίνεις ότι έχεις χονδροπάθεια?
    Quote Originally Posted by aaabasilis View Post
    κοιτα εγω γενικα ενιωθα μια ενοχληση στο γονατο η οποια οταν εφευγα απο το γυμναστηριο μετα απο ποδια,δεν μπορουσα καλα καλα να περπατησω.η αν κατεβαινεις σκαλια και ακους το γονατο να κανει κλακ-κλακ(πρεπει να εχει ησυχια βεβαια..)..γενικα το νιωθεις,δεν ειναι κατι που θα το εχεις και δεν θα το καταλαβεις
    Εγώ είχα ενόχληση στην έσω πλευρά του γονάτου εκεί που κάνει ένα "βαθούλωμα". Οι ενοχλήσεις ήταν ιδιαίτερα αισθητές όταν καθόμουν πολλές ώρες όρθιος, όταν ανέβαινα ή κατέβαινα (το κατέβασμα όπως μου είπαν οι γιατροί είναι χειρότερο από το ανέβασμα) σκαλιά καθώς και στην οδήγηση όταν πίεζα τον συμπλέκτη για να αλλάξω ταχύτητα. Τώρα μέχρι να σιγουρευτώ ότι ήταν χονδροπάθεια δεινοπάθησα με μια αρχική λάθος διάγνωση ότι ήταν τενοντίτδα αλλά και κάποιους φυσιοθεραπευτές "σωτήρες" που παραλίγο να μου αχρηστέψουν τελείως το γόνατο με διάφορα...

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by aaabasilis View Post
    εχω και γω χονδροπαθεια επιγονατιδας και ειχα σταματησει για λιγο διαστημα ολες τις ασκησεις για ποδια πλην των γαμπων,και εφτιαχνα ισομετρικες.μετα απο λιγο καιρο ξαναεκανα ασκησεις ποδιων και εδω και ενα χρονο συνεχιζω.το θεμα ειναι οτι δεν κανω λεγκ εξτενσιον γιατι με ρημαζει!!τα σκουωτ απ την αλλη δεν με πειραζουν καθολου.πιστευω πως δεν ειναι τα σκουωτ που προκαλουν προβλημα στο γονατο αλλα η λαθος εκτελεση τους.π.χ. το σκουωτ θελει βαθυ καθισμα,οχι παραλληλο η 1/4 της κινησης γιατι ετσι επυβαρυνεται το γνατο.αλλα για να μην σε παρω και στο λαιμο μου καλυτερα κανε οτι σου λενε οι γιατροι!
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ τελικά τι κάνεις για πόδια; μόνο squats και γάμπες; το leg curl για δικεφάλους σε ενοχλούσε στο γόνατο; Εγώ κάποιος φορές μετά απο γυμναστήριο ιδίως την επόμενη μέρα νιώθω την επιγονατίδα χαλαρή και ενίοτε πονάω αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω με σιγουριά ποιά άσκηση ενοχλεί περισσότερο... Παίρνω επίσης κάποιο συμπλήρωμα που μου συνέστησαν σε forum για ποδηλασία το οποίο πιστεύω ότι με έχει βοηθήσει.
    Last edited by dimitis; 08-09-10 at 23:48.

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Μην πανικοβαλεστε ειναι κατι που αντιμετωπιζεται.
    Εχω και γω χονδρομαλακυνση () και μπηκα με ελαφρια ενοχληση στο στρατο και στην πορεια εγινε σαν κακοχρονοναχει. Δε μπορουσα να ανεβω ουτε σκαλι, ουτε να κατσω καν στην τουρκικη τουαλετα και αυτοι ηθελαν να ανεβοκατεβαινω και σταγερ. Τεσπα, μου εκαναν αντιφλεγμονωδεις ενεσεις και με καποια προσοχη περασε.
    Θα σε βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να παρεις ενα συμπληρωμα σαν το ANIMAL FLEX. Η γλυκοζαμινη γραφεται και απο γιατρους ωστε να την παιρνεις τσαμπα, αλλα δεν αρκει. Χρειαζεται χονδροϊτινη και MSM. Το ΑΝΙΜΑL FLEX ειναι το πιο ολοκληρομενο προϊον, εχει τα παντα μεσα. Επιπλεον, λιπαρα οξεα που βοηθανε, χονδρο καρχαρια και πολλα αλλα. Θα δεις εντυπωσιακη διαφορα. Θελει 2-3 μηνες on -1 off.
    Κατι αλλο που θα βοηθησει ειναι το SuperCissus RX της USP Labs.
    Εγω το εχω ξεπερασει πληρως και κανω τα παντα, squat, πρεσσες, extensions.
    Δυο- τρια πραγματα να προσεχεις οταν κανεις τις ασκησεις.
    1. Να ΜΗΝ κλειδωνει η αρθρωση τερμα κλειστα και τερμα ανοιχτα. Η κινηση να ειναι μικροτερη απο τα δυο ακροταρα ορια.
    2. Αν κανεις squat, να ΜΗΝ τεντωνεσαι στο ανεβασμα τιναζοντας τα βαρη. (Αυτο ειναι περισσοτερο για πριν δημιουργηθει το προβλημα)
    3. Να ΔΕΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ τα γονατα με ελαστικους ιμαντες σε καθε σετ.
    4. ΔΕν παιζουν ρολο τα κιλα, μην τα φοβασαι, αλλα οι ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ. Μην κανουμε 50 επαναληψεις γιατι εκει τριβεται το γονατο.

    Υπαρχουν επαγγελαμτιες αθλητες με αυτο το προβλημα. Με σωστες φυσιοθεραπειες, μπορεις να κρατιεσαι καλα.
    Εγω δεν ειμαι ειδικος, αλλα αυτες τις συμβουλες μπορω να δωσω.
    Last edited by PowerBuilderi; 09-09-10 at 00:13.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση PowerBuilderi, ιδιαίτερα χρήσιμες οι συμβουλές σου. Σε πόσο καιρό ξεπέρασες το πρόβλημα; τώρα που είσαι καλά συνεχίζεις τα συμπληρώματα για συντήρηση ή έχεις σταματήσει; Εγώ στην αρχή έπαιρνα solgar glucosamin chondroitine MSM αλλά σταμάτησα γιατί δυσκολευόμουν να καταπίνω 3 χάπια τη μέρα (είναι και μεγάλα) και τώρα παίρνω 1 άλλο συμπλήρωμα το CH-Alpha. Επίσης όσον αφορά το πρόγραμμα τι θα πρότεινες για ενδυνάμωση αλλά χωρίς τρυαματισμό; Ας πούμε ένα πρόγραμμα του τύπου 3x10 leg extension ή squats, 1x10 leg curl, 1x10 abduction, 1x10 adduction και 1x10 γάμπες 3 φορές την εβδομάδα πιστεύεις ότι επιβαρύνει πολύ το γόνατο; Οι φυσιοθεραπευτές μου λέγανε ότι τις ισομετρικές πρέπει να τις κάνω κάθε μέρα.

  10. #10
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Οχι, δεν παιρνω ακομα τετοια συμπληρωματα. Εχω πολυ καιρο να παρω, αλλα θα αρχισω το FLEX αν αρχισουν ενοχλησεις σε λιγους μηνες που θα παιζω και πιο βαρια.
    Δε θελω να ακουω για δυσκολια στα χαπια, πραγματικα ειναι αστειο. Περισσοτερο ψυχολογικο ειναι, φοβασαι, κλεινει ο οισοφαγος και εμποδιζεται η καταποση. Εχω φτασει να παιρνω πανω απο 60-70 χαπια την ημερα οταν επαιρνα σχεδον ολη τη σειρα ANIMAL .
    Να ξερεις ομως οτι αυτα τα συμπληρωματα αρχιζουν να δουλευουν μετα απο καιρο. Αν τα σταματησεις σε λιγοτερο απο 2 μηνες δεν κανεις δουλεια.
    Τωρα για ασκησεις δε μπορω να προτεινω κατι, δε πιστευω στους τυφλοσουρτες. Κανε οτι μπορεις εσυ.
    Εγω παντως δε θα εκανα με τιποτα πανω απο μια φορα την εβδομαδα ποδια. Ετσι και δυναμωνουν οι τετρακεφαλοι-δικεφαλοι και δινεις χρονικο περιθωριο στις αρθρωσεις να ηρεμησουν και να αναρρωσουν.
    Εγω θα εκανα squat οχι βαθυ ομως, ετσι ημι-καθισμα. Πρεσσα μπορεις να κανεις με τα ποδια οσο γινεται πιο ψηλα και καπως ανοιχτα. Μην κανεις επουδενι haq squat ( αν εχει). Και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να δενεις τα γονατα σφιχτα σε καθε σετ και να τα λυνεις στα διαλειμματα.
    Ενα φαρμακο που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι το PENNSAID (δικλοφενακη) σε σταγονες στο γονατο. Προσοχη ομως, γιατι δε θεραπευει το προβλημα, αλλα παιρνει τον πονο.

    Αυτα που προτεινουν οι γιατροι στοχευουν σε μυικη ενδυναμωση και δινουν 2 κλασικες ασκησεις, μια που ξαπλωμενος με ενα μαξιλαρι κατω απτην αρθρωση σφιγγεις το ποδι και μια αλλη που καθιστος κανεις εκτασεις. Το θεμα ειναι οτι αυτες οι ασκησεις ειναι τις πλακας, χωρις σοβαρη αντισταση και ειναι μονο για γερους. Εγω ειχα παει τοτε στο νοσοκομειο της Ροδου, μου εδειξε τις ασκησεις αυτες και μου λεει ¨να δυναμωσουμε τον τετρακεφαλο¨, εγω σφιγγω το ποδι κανει ο τετρακεφαλος 2 βουνα εκει πετρα και τον κοιταω καλα καλα. Του λεω ¨πιστευεις οτι σε αυτον τον τετρακεφαλο λειπει η ενδυναμωση?¨ Δεν ηξερε τι να μου πει. Αυτα τα πραγματακια ηξερε αυτα ελεγε.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    τωρα κανω μονο σκουωτ βαθυ γιατι ειναι ετσι το προγραμμα που ακολουθω,δεν εχει αλλη ασκηση για ποδια.οταν εμαθα οτι εχω χονδροπαθεια σταματησα το σκουωτ και εκανα τα παντα.το προβλημα εμενε ομως..μεχρι που αρχισα να κανω σκουωτ και εβγαλα το κωλο-λεγκ εξτενσιον στην απεξω..ε απο τοτε εχω δει διαφορα!επερνα βεβαια και συμπληρωμα γλουκοζαμινη-χονδροητινη και μσμ..κατι κανουν πιστευω.και αυτο το ciccus που λεει ο παουερμπιλντερ εχω δει σε ξενα σαιτ οτι ειναι καλο για τετοια προβληματα.το ανιμαλ πιστευω πολυ ακριβο,εγω δεν θα το επερνα.επισης αυτα τα αριθμημενα που λεει ο παουερμπιλντερ-οι συμβουλες,ολα ισχυουν πολυ!!ειδικα το κλειδωμα.σκεψου οτι οταν κλειδωνεις το βαρος το κρατανε οι αρθρωσεις σου,οχι οι μυες..εγω κανω σκουωτ 3 φορες την βδομαδα,βαθυ σκουωτ.αλλα ειναι η μονη ασκηση που κανω.στο μονο που διαφωνω με τον παουερμπιλντερ ειναι αυτο που αφορα το βαθυ καθισμα.εγω ξερω οτι οταν κανεις ημικαθισμα το γονατο υποβαλεται σε τρομερο στρες.τεσπα,κανε οπως νιωθεις εσυ οτι δεν σε ενοχλει,πειραματισου.επισης,κοιτα με ισομετρικες ασκησεις να δυναμωσεις το πανω μερος του τετρακεφαλου για αρχη,π.χ. στο γυμναστηριο ορθιος με το ποδι δεμενο στην τροχαλια χαμηλα να το σηκωνεις τεντωμενο μπροστα.η το βραδυ πριν κοιμηθεις,μια ανασκελα και μια μπρουμητα σηκωνε το ποδι τεντωμενο καμια 30 ποντους και κανε πολλες επαναληψεις

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Οχι, δεν παιρνω ακομα τετοια συμπληρωματα. Εχω πολυ καιρο να παρω, αλλα θα αρχισω το FLEX αν αρχισουν ενοχλησεις σε λιγους μηνες που θα παιζω και πιο βαρια.
    Δε θελω να ακουω για δυσκολια στα χαπια, πραγματικα ειναι αστειο. Περισσοτερο ψυχολογικο ειναι, φοβασαι, κλεινει ο οισοφαγος και εμποδιζεται η καταποση. Εχω φτασει να παιρνω πανω απο 60-70 χαπια την ημερα οταν επαιρνα σχεδον ολη τη σειρα ANIMAL .
    Να ξερεις ομως οτι αυτα τα συμπληρωματα αρχιζουν να δουλευουν μετα απο καιρο. Αν τα σταματησεις σε λιγοτερο απο 2 μηνες δεν κανεις δουλεια.
    Τωρα για ασκησεις δε μπορω να προτεινω κατι, δε πιστευω στους τυφλοσουρτες. Κανε οτι μπορεις εσυ.
    Εγω παντως δε θα εκανα με τιποτα πανω απο μια φορα την εβδομαδα ποδια. Ετσι και δυναμωνουν οι τετρακεφαλοι-δικεφαλοι και δινεις χρονικο περιθωριο στις αρθρωσεις να ηρεμησουν και να αναρρωσουν.
    Εγω θα εκανα squat οχι βαθυ ομως, ετσι ημι-καθισμα. Πρεσσα μπορεις να κανεις με τα ποδια οσο γινεται πιο ψηλα και καπως ανοιχτα. Μην κανεις επουδενι haq squat ( αν εχει). Και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να δενεις τα γονατα σφιχτα σε καθε σετ και να τα λυνεις στα διαλειμματα.
    Ενα φαρμακο που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι το PENNSAID (δικλοφενακη) σε σταγονες στο γονατο. Προσοχη ομως, γιατι δε θεραπευει το προβλημα, αλλα παιρνει τον πονο.

    Αυτα που προτεινουν οι γιατροι στοχευουν σε μυικη ενδυναμωση και δινουν 2 κλασικες ασκησεις, μια που ξαπλωμενος με ενα μαξιλαρι κατω απτην αρθρωση σφιγγεις το ποδι και μια αλλη που καθιστος κανεις εκτασεις. Το θεμα ειναι οτι αυτες οι ασκησεις ειναι τις πλακας, χωρις σοβαρη αντισταση και ειναι μονο για γερους. Εγω ειχα παει τοτε στο νοσοκομειο της Ροδου, μου εδειξε τις ασκησεις αυτες και μου λεει ¨να δυναμωσουμε τον τετρακεφαλο¨, εγω σφιγγω το ποδι κανει ο τετρακεφαλος 2 βουνα εκει πετρα και τον κοιταω καλα καλα. Του λεω ¨πιστευεις οτι σε αυτον τον τετρακεφαλο λειπει η ενδυναμωση?¨ Δεν ηξερε τι να μου πει. Αυτα τα πραγματακια ηξερε αυτα ελεγε.
    Να σαι καλά φίλε μου σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Δυστυχώς ο δικός μου τετρακέφαλος απέχει πολύ από το δικό σου επίπεδο αλλά σίγουρα μόνο με τις ασκήσεις του ορθοπεδικού δουλειά δε γίνεται.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by aaabasilis View Post
    τωρα κανω μονο σκουωτ βαθυ γιατι ειναι ετσι το προγραμμα που ακολουθω,δεν εχει αλλη ασκηση για ποδια.οταν εμαθα οτι εχω χονδροπαθεια σταματησα το σκουωτ και εκανα τα παντα.το προβλημα εμενε ομως..μεχρι που αρχισα να κανω σκουωτ και εβγαλα το κωλο-λεγκ εξτενσιον στην απεξω..ε απο τοτε εχω δει διαφορα!επερνα βεβαια και συμπληρωμα γλουκοζαμινη-χονδροητινη και μσμ..κατι κανουν πιστευω.και αυτο το ciccus που λεει ο παουερμπιλντερ εχω δει σε ξενα σαιτ οτι ειναι καλο για τετοια προβληματα.το ανιμαλ πιστευω πολυ ακριβο,εγω δεν θα το επερνα.επισης αυτα τα αριθμημενα που λεει ο παουερμπιλντερ-οι συμβουλες,ολα ισχυουν πολυ!!ειδικα το κλειδωμα.σκεψου οτι οταν κλειδωνεις το βαρος το κρατανε οι αρθρωσεις σου,οχι οι μυες..εγω κανω σκουωτ 3 φορες την βδομαδα,βαθυ σκουωτ.αλλα ειναι η μονη ασκηση που κανω.στο μονο που διαφωνω με τον παουερμπιλντερ ειναι αυτο που αφορα το βαθυ καθισμα.εγω ξερω οτι οταν κανεις ημικαθισμα το γονατο υποβαλεται σε τρομερο στρες.τεσπα,κανε οπως νιωθεις εσυ οτι δεν σε ενοχλει,πειραματισου.επισης,κοιτα με ισομετρικες ασκησεις να δυναμωσεις το πανω μερος του τετρακεφαλου για αρχη,π.χ. στο γυμναστηριο ορθιος με το ποδι δεμενο στην τροχαλια χαμηλα να το σηκωνεις τεντωμενο μπροστα.η το βραδυ πριν κοιμηθεις,μια ανασκελα και μια μπρουμητα σηκωνε το ποδι τεντωμενο καμια 30 ποντους και κανε πολλες επαναληψεις
    Σ' ευχαριστώ πολύ aaabasilis, είναι πολύ χρήσιμο να διαβάζεις και τις εμπειρίες άλλων με το ίδιο πρόβλημα. Εσύ τώρα σε τι κατάσταση βρίσκεσαι; το έχεις ξεπεράσει εντελώς ή ενοχλεί ακόμα όταν το ζορίζεις;

  14. #14
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    διευκρίνηση μιας και έχω και γω πρόβλημα στα γόνατα: ελεύθερα σκουώτ όχι στο smith! η μέρα με τη νύχτα και από άποψη μυικής ανάπτυξης και από άποψη φιλικότητας προς το γόνατο

  15. #15
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    διευκρίνηση μιας και έχω και γω πρόβλημα στα γόνατα: ελεύθερα σκουώτ όχι στο smith! η μέρα με τη νύχτα και από άποψη μυικής ανάπτυξης και από άποψη φιλικότητας προς το γόνατο
    Ελευθερα σκουωτ οχι. Στο Smith!

    Ελευθερα σκουωτ! Οχι στο smith!

    Ελπιζω να εννοεις το δευτερο.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    ναι χαχαχα σωστόστ!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-07-09
    Location
    .
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    διευκρίνηση μιας και έχω και γω πρόβλημα στα γόνατα: ελεύθερα σκουώτ όχι στο smith! η μέρα με τη νύχτα και από άποψη μυικής ανάπτυξης και από άποψη φιλικότητας προς το γόνατο
    Ευχαριστώ, θα το προσέξω

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    Quote Originally Posted by dimitis View Post
    Σ' ευχαριστώ πολύ aaabasilis, είναι πολύ χρήσιμο να διαβάζεις και τις εμπειρίες άλλων με το ίδιο πρόβλημα. Εσύ τώρα σε τι κατάσταση βρίσκεσαι; το έχεις ξεπεράσει εντελώς ή ενοχλεί ακόμα όταν το ζορίζεις;
    κανω προπονηση κανονικα χωρις να με ενοχλει.βασικα τωρα που το σκεφτομαι εχει πολυ καιρο να με ενοχλησει..καμια φορα μονο αραια και σπανια.αλλα το προσεχω,δλδ σκαλες δεν κατεβαινω.τις ανεβαινω ομως,στο κατεβασμα ακουω κλακ κλακ και το αποφευγω.μονο κλακ κλακ ομως,οχι ενοχληση.και συμφωνω μ τα παιδια,ελευθερα σκουωτ,ομως να κοιτας να τα κανεις με σωστη τεχνικη και βαθυ καθισμα μεχρι κατω,η αποψη μου

  19. #19
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-10-18
    Posts
    2

    Default

    Γειά σας!Διαβάζοντας το FORUM σας θα ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία σχετικά με τη χονδροπάθεια.Μετά από μαγνητική πριν 2 χρόνια περίπου διεγνώσθη χονδροπάθεια στο δεξι γόνατο με ήπιες αλλοιώσεις του χόνδρου.Έκτοτε και μετά από επισκεψη σε ορθοπεδικό και φυσικοθεραπευτή κάνω ισομετρικές τετρακεφάλου με πρόγραμμα πυραμίδας εως 3 κιλά βάρος.Έτρεχα σχεδόν καθημερινά 8χλμ. μόνο σε χώμα και έχω συμμετάσχει 3 φορές σε ΚΜΑ.Θέλω να αρχίσω πάλι το αγαπημένο μου άθλημα.Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το άν μπορώ να αρχίσω σε χώμα αυστηρά ή σε ταρτάν στίβου εστω και περπάτημα σε πρωτη φάση.Τις ισομετρικές τις κάνω μέρα παρά μέρα.ΜΉΠΩς πρέπει να τις κάνω καθημερινά ή κάθε δύο ημέρες ίσως¨?Στόχος μου είναι να μπορώ να τρέχω 4 φορές την εβδομάδα ένα 35λεπτο που θα περιλαμβάνει περπάτημα και τζοκινγκ.Λέτε να τα καταφέρω?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη-συμβουλή.

  20. #20
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εχω χρονια χρονδροπαθεια πανω απο 20 χρονια,φυσικα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εξαρταται η αποκατασταση απο πολλους
    παραγοντες οπως επισης και σε τι βαθμο ειναι η χονδροπαθεια,εχει διαβαθμισεις.
    Στην δικη μου περιπτωση η λυση ηταν και ειναι τα βαρη,οσο ειναι δυνατοι οι τετρακεφαλοι και οι δικεφαλοι αντεχουν τα γονατα ακομη κσι σε βαθια καθισματα
    Στο ποδηλατο δεν με επηρεαζει καθολου,αν δοκιμασω ομως να τρεξω η να παιξω μπασκετ πρηζονται τα γονατα μου και τα εχω απλα ξεχασει....
    Στο χωμα οπως και στο ταρταν του στιβου ειδικα δεν θα ζοριστεις ιδιαιτερα,στο χωμα προσεχε γιατι παιζουν και αλλοι παραγοντες.
    οι ισομετρικες βοηθανε αλλα εμενα μονο στην αρχη οτσν ηταν σε εξαρση,βοηθηθηκα αρκετα και με συμπληρωματα χονδροιτινης ,γλυκοζαμινης που τα παιρνω συνεχως
    Βεβαια εγω ειμαι πενηντα ετων και με αρκετα βεβαρημενο αθλητικο παρελθον
    Last edited by Mikelangelo; 26-10-18 at 17:29.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Τριών Ημερών, Θέλω Τη Γνώμη Σας.
    By enasgavrostis7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 28
    Last Post: 20-05-10, 16:25
  2. Bodybuilding Split Τριών Ημερών
    By giogo in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 07-11-09, 15:38
  3. προγραμμα ογκου για ποδια με χονδροπαθεια...
    By ALEX_VAGGELIS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-08, 17:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •