Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default Πόνος Στη Μέση..

    Χαιρετω!
    Εδω και καποιες εβδομαδες με ειχε πιασει ενας πονος στην μεση... Στους ρομβοιδεις και κατω τραπεζοειδης... Μετα απο επισκεψη σε ορθοπαιδικο, με εξετασε και δεν μ βρηκε κατι στον σπονδυλο... Ομως ενω ειχα ανεβει στο βουνο για camping και κοιμηθηκα ατσαλα στο κρυο με επιασε πονος στην μεση κατω χαμηλα και την επομενη μερα ημουνα χαλια, δν μπορουσα να παρω τα ποδια μου.. Αυτος ο πονος εχει μεινει μεχρι και τωρα... Δεν με ποναει πολυ, απλα με ενοχλει πως να το πω... Σκεφτομαι να βγαλω ακτινες αλλα δεν ξερω για την ακτινοβολια..! Ο πονος ειναι εδω και 2 εβδομαδες και δν λεει να φυγει..! Καμια ιδεα ? Να πω οτι καθομαι και 3-4 ωρες συνεχομενα στο PC!

  2. #2
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ψαξε στο ιντερνετ για ¨ασκησεις McKenzie¨. Δεν ξερω τι προβλημα εχεις, εδω ο γιατρος δε βρηκε ακριβως, αλλα θα σε βοηθησουν αμεσα την πρωτη εβδομαδα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  3. #3
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    Οταν λες σε εξετασε ο ορθοπαιδικος τι εννοεις??
    αν εχεις κατι στη μεση δεν φενεται χωρις μαγνητικη η αξωνικη!
    μην χανεις καθολου καιρο πηγαινε σε αλλο γιατρο με την μαγνητικη σου γιατι οσο το αφηνεις μπορει να γινει ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ.
    μιλαω απο προσωπικη πειρα καθως και απο αθλητες μου που εχουν παθει το ιδιο απο αμελεια δικια τους και ακαταληλων γιατρων!
    σου ευχομαι να μην ειναι τιποτα και σιδερενιος!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Οταν λεω με εξετασε... Μου εβαλε να σκυβω, να κανω διατασεις, να κανω να ρανω, τραβηγματα απο εδω και απο ΄κει...! Εαν ηταν κατι σοβαρο, θα με παρεπεμπε σε αξονικη/μαγνητικη δεν νομιζεις ? Το προβλημα εμφανιστηκε εδω και 3 εβδομαδες με μια μικρη βελτιωση, αλλα επειδη κρυωσα και παλι επιδινωθηκε και με ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ!!!!

  5. #5
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    εχω δει πολλα με γιατρους και δεν εμπιστευομαι γενικως ευκολα!
    μην παιζεις με την υγεια σου γιατι η μεση ειναι πολυ σοβαρη και αμα σου δημιουργησει προβλημα....αστο!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Πηγα και σε 2ο ορθοπεδικο και με εξετασε με κλασσικες ασκησεις...! Αυτο που μου εδωσε ειναι κατι χαπια για δυο εβδομαδες...!! Λεει αμα δεν περασει ερχεσε εδω ξανα!! Παντως του ειπα να βγαλω ακτινογραφια και λεει αδικα ακτινοβολια θα φας...!! Του εξηγησα κιολας πως με επιασε... αλλα μου ειπε οτι μπορει να ειναι και δισκοπαθεια ακομα και αν ειμαι 18! Παντως ρε παιδια δεν θυμαμαι στο γυμναστηριο να με ποναει ετσι κατω χαμηλα η μεση μου! Ξυπνησα μια μερα και ξαφνικα ενιωσα τους πονους ( αφου ειχα σταματησει για 1 μηνα το γυμναστηριο)... Εχω εκνευριστει και ανησυχω... Αν εχω προβλημα με τουσ δικους.. υπαρχει ΟΡΙΣΤΙΚΗ λυση και εαν ναι. ποια ?

  7. #7
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    αυτος στα λεει καλυτερα παντως τα πραγματα...
    δεν χρειαζεται να κανεις ακτινογραφια γιατι δεν δειχνει κατι.αξονικη η μαγνητικη οπως σου ειπα και πιο πριν δειχνουν το προβλημα!
    στην αρχη σε εχει ξεκινισει με αυτο που λενε σαν συντηριτικη θεραπεια για τετοιες περιπτωσεις χαπια, ξεκουραση, θερμοτητα στην περιοχη κτλ
    ξαφνικα σε ποιανει ο πονος δεν εχει να λεει κατι το οτι δεν σε ποναγε πιο πριν.
    λυσεις υπαρχουν διαφορες κανε πρωτα σωστη διαγνωση για το τι εχεις και μετα το συζηταμε ξανα.
    το αν θα ειναι οριστικη εξαρταται απο το προβλημα παντως πρεπει να το αντιμετωπισεις ΑΜΕΣΑ αν ειναι σοβαρο.
    το σημαντικοτερο απο ολα ακου τον γιατρο σου (τον δευτερο) και μην κανεις του κεφαλιου σου.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Οχι, η ακτινογραφια λεει δειχνει κατι αλλα για μεγαλυτερη ακριβεια, που ΑΚΡΙΒΩΣ υπαρχει το προβλημα χρειαζετε αξονικη/μαγνητικη
    Παντως οταν σκυβω η περπαταω, τρεχω ΔΕΝ νιωθω πονω, παρα μονον εαν κατσω στον υπολογιστη πολλες ωρες (καθομαι και σε ασχημη θεση)... Ο πατερας μ με δυσκουλη λεει οτι δεν μπορουσε να σηκωθει το πρωι, πραγμα που δεν συμβαινει σε μενα... Μια χαρα σηκωνωμαι, αλλα εχω ενα ελαφρυ τσίμπιμα... Θα προτεινες καποιες ασκησεις οπως ραχιεους κλπ ?

  9. #9
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    υπαρχει και ομως το ενδεχομενο να εχεις δισκοκηλη αλλα να μην ειναι πολυ μεγαλη ακομα και να μην το εχεις καταλαβει! ο πατερας σου προφανος του χτυπαγε αρκετα το νευρο γιαυτο ειχε πιο πολλα προβληματα.το προβλημα οσο δεν το αντιμετωπιζεις δυστηχως σταδιακα ή αποτομα ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ!κοιλιακους ραχιαιους καθως και ασκησεις για ενδυναμωση γλουτων + διατασεις επιβαλονται με προγραμμα και χωρις να τα παρατας.το καλο ειναι οτι ετσι θα γινεις και.. φετες ταυτοχρονα οσο βοηθας το προβλημα!!!
    κανε την θεραπεια που σου συνεστισε ο γιατρος σου και αμα εχει ακομα πονους εφυγες για μαγνητικη.
    μπορεις να κανεις καποια ερευνα στο google για το θεμα ισως σε βοηθησει.δεν θελει πανικο αλλα θελει σιγουρα αντιμετωπιση και μεθοδικοτητα.
    μην ξεκινησεις απο τωρα τις ασκησεις αμα εισαι σε φαση που σε ποναει αρκετα ξεκουρασου και περιμενε τα φαρμακα!
    Last edited by muaythaispirit; 13-09-10 at 17:11.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Εκτος απο δυσκοκοιλη τι αλλο παιζει να ειναι ? Ο πονος ειναι ΑΝΕΚΤΟΤΑΤΟΣ μπορω να πω και ειναι περισσοτερο σαν τσιμπημα...! Η αληθεια κιολας ειναι οτι την κουραζω την μεση μου απο το πολυ καθισιο στον υπολογιστη και η σταση μου δεν ειναι και η καλυτερη!! Ελπιζω ομως να μην ειναι τιποτα το σοβαρο... Αλλα τοσες μερες η κατασταση ειναι σταθερη, αν και δν την ξεκουραζω...!! Δηλαδη, οταν καμπουριαζω για καποια ταδε χρονικη στιγμη αισθανομαι ενα τραβηγμα ενα πιασιμο σε αυχενα και μεση... ειναι λογικο ;

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by muaythaispirit View Post
    Οταν λες σε εξετασε ο ορθοπαιδικος τι εννοεις??
    αν εχεις κατι στη μεση δεν φενεται χωρις μαγνητικη η αξωνικη!
    μην χανεις καθολου καιρο πηγαινε σε αλλο γιατρο με την μαγνητικη σου γιατι οσο το αφηνεις μπορει να γινει ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ.
    μιλαω απο προσωπικη πειρα καθως και απο αθλητες μου που εχουν παθει το ιδιο απο αμελεια δικια τους και ακαταληλων γιατρων!
    σου ευχομαι να μην ειναι τιποτα και σιδερενιος!
    ditto!!!

    χωρις μαγνιτικη δεν βλεπεις και πολλα...

    κατα τ'αλλα δεν γνωριζω κανεναν να επαθε πραγματικη ζημια στη μεση κατα τον υπνο. παρολα αυτα να πας να το δεις. με τη μαγνιτικη ειναι και ευκαιρια να δεις σε τι κατασταση εισαι γενικα στην περιοχη

    tip... ζητα ανοιχτο μηχανημα...
    Last edited by morfeas_v; 13-09-10 at 22:12.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-10
    Posts
    136

    Default

    Ναι ρε παιδια οκ να παω να κανω μαγνητικες και αυτα, αλλα μηπως ειστε πολυ βιαστικοι ? Οκ, δεν λεω με ενοχλει η μεση μου αλλα κανω τις δραστηριοτητες που θελω... Δεν ξεκουραζομαι οσο πρεπει ομως και ισως ειναι καια αυτο! Παντως με την εξεταση στον ορθοπεδικο.. δεν θα εβλεπε κατι ? πως ειναι δυνατον ? αφου εχουν εμπειρια εχουν δει τοσα κ τοσα, αμα ειναι κατι τοσο σοβαρο θα με εστελνε για ακτινογραφια στο πιτς φιτιλι!

  13. #13
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    αφου εχεις τις απαντησεις μονος σου μην μας ρωτας και τρως και τον χρονο μας!
    δειχνεις μεγαλη ανωριμοτητα για ενα σοβαρο θεμα οπως η μεση η οποια πηγαζει και ολας απο την ηλικια σου προφανως...τα λεμε


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος Στη Μέση (Στο Κέντρο)
    By perakis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 05-09-10, 19:25
  2. Πόνος στην μέση
    By Infidel in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-06, 06:18
  3. Πόνος στη μέση
    By ouzo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-12-05, 01:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •